» »

IPv6

IPv6

Gapi ::

OpenWrt native IPv6-stack A to si prebral???
No person is rich enough,to buy back his past.

Daniel ::

Že večkrat. Enostavno ne dela, če nastavim isto kot pri Mikrotiku, torej samo DHCPv6.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

AC_DC ::

kriko1 je izjavil:

Če ima še kdo kak star WRT54GL usmerjevalnik in želi ipv6, naj naloži Tomato Toastman.
Uporabljam build "MIPSR1-Toastman-ND K26 MiniIPv6" (MIPSR1, kernel 2.6) in ipv6 deluje.

Link (je legit, vzeto iz http://tomatousb.org/forum/t-379538/new...
http://www.4shared.com/dir/v1BuINP3/Toa...

(.trx je potrebno flashat bodisi iz obstoječega Tomato, open WRT... stock firmware sprejema samo .bin)

EDIT: v windows sistemu je dobro pazit še na tunele: http://go6.si/2014/01/pazite-se-tunelov/

Na WRT54GL&co bi moral delati tomato-K26-1.28.RT-MIPSR1-131-MiniIPv6.zip
http://tomato.groov.pl/download/K26/bui...
2015-08-06 21:14 3.6 MB
http://tomato.groov.pl/download/K26/build5x-131-EN/tomato-K26-1.28.RT-MIPSR1-131-MiniIPv6.zip

Gapi ::

Živjo je kdo tuki k ima account na sixxs in ga ne potrebuje več. Skratka rabu bi IPv6 dostop na telemachovem omrežju za neki časa. Na njihovi strani ga ni mogoče več kreirat.

Vem da lahko dobim ne tunnelbroker.net tunnel, samo ta nima PoPa tuki v Sloveniji sixxs ga pa ima pri amisu.

Prosim za info na zs.
No person is rich enough,to buy back his past.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gapi ()

sodnicaN ::

kaj jim je zmanjkalo? pejt na normalnga operaterja pa jih dobiš kolkorhočeš, brez plačno (al pa za drobiž)

Gapi ::

sodnicaN je izjavil:

kaj jim je zmanjkalo? pejt na normalnga operaterja pa jih dobiš kolkorhočeš, brez plačno (al pa za drobiž)



Jest sm na siolu in mam IPv6. Rabm za kolega....
No person is rich enough,to buy back his past.

sodnicaN ::

naj gre še kolega k siolu?

al jih pa kontaktiraj in razloži zakaj bi mel več kot enega pa ga boš dobil

potem mu pa narediš tunel in sta rešila zadevo

Bakunin ::

njyngs ::

Koliko sem videl se da pri TS zaprositi za IPv6 kar preko Moj Telekom portala

...:TOMI:... ::

Novi imajo ze vklopljeno.
Tomi

MrStein ::

Kako je s konfiguracijo te dni?
Vtakneš mrežni kabel in dela?
Ali treba na roke kaj nastavljat?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

...:TOMI:... ::

Odvisno kje. Telekom: vtaknes in dela, Amis: vtaknes in dela, T-2: vtaknes in dela (ce nimas routerja). Ce imas router, moras nastavljat.
Tomi

Lonsarg ::

...:TOMI:... je izjavil:

Odvisno kje. Telekom: vtaknes in dela, Amis: vtaknes in dela, T-2: vtaknes in dela (ce nimas routerja). Ce imas router, moras nastavljat.


Meni so v LJ pri T-2 nekaj mesecev nazaj prešaltali IPv6 iz statičnega tunela na Stateless autoconfiguration, torej nič več nastavljanja, dela avtomatsko.

Spc ::

...:TOMI:... je izjavil:

Odvisno kje. Telekom: vtaknes in dela, Amis: vtaknes in dela, T-2: vtaknes in dela (ce nimas routerja). Ce imas router, moras nastavljat.

Telemach: kaj te to je IPV6 ?
 

NoName ::

Mnja, ni ga vraga, da nima tudi Telemach kakega skritega aduta za IPv6. Pred tem pa lahko kakega kolega, ki plačuje pipco konkurenci, nafehtaš, da ti postavi 6in4 tunel ali kaj podobnega... Špila ko urca.
I can see dumb people...They're all around us... Look, they're even on this forum!

MrStein ::

Zakaj pa bi to sploh počel?
Za hobi? Development?
Server?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

...:TOMI:... ::

IPv6 pri telemachu je isto, kot IPv6 pri lokalnih kabelskih operaterjih, pri hosting podjetjih, firmah... To je enostavno eksotika, ki je ni. Ni vlaganja v to, ni razvoja... Sicer pa, cemu bi, ker itak 99 % njihovih uporabnikov tega ne rabi. Se.

Tudi v nasi firmi niso v koraku s casom. Vem pa koliko tezav imamo zaradi IPv4 only in koliko bi lahko bilo vse skupaj bolj enostavno, ce bi imeli IPv6...
Tomi

njyngs ::

MrStein je izjavil:

Zakaj pa bi to sploh počel?
Za hobi? Development?
Server?

Da bo vsak tvoj device doma mel svoj unique-per-Zemlja IPv6 naslov. Tudi krtača za lase >:D Za povprečnega Janeza še ni neke prednosti, vsaj dokler ne zmanjka IPv4 naslovov.

čuhalev ::

Seveda in čemu bi krtača za lase brez popravkov bila izpostavljena spletu?

SeMiNeSanja ::

Če gledate na internet zgolj z vidika home userja, potem definitivno še dolgo ne boste potrebovali IPv6 - ne glede na krtače, tosterje in hladilnike, ki jih boste priklapljali na domače omrežje. Jih pač ne boste upravljali z interneta, ali pa boste to počeli preko VPN povezav. No big deal.

Ko gredo zadeve v poslovne vode, pa pomanjkanje IPv4 naslovov počasi postaja problem. Že samo, če imaš dva ponudnika interneta in želiš poganjati BGP, boš naletel na težavo, ker preprosto ne boš mogel registirati lastne IPv4 PI (provider independant) adrese - ker jih ni več. Zmanjkalo. Konec. Finito. Presedlaj na IPv6!

Nekaj se sicer še trguje pod mizo, ampak to postaja vse dražje, vprašanje pa je tudi smisel, saj je na IPv6 stvar zastonj.
Ampak dokler se vsepovsod še vedno najdejo preveč pametni, ki trdijo, da se nikamor ne mudi z IPv6, se pač zadeva vleče in vse bolj postaja nekakšna agonija.

Analogno televizijo smo znali preklopiti na digitalno na dan X. Isto se bo moralo zgoditi tudi z IPv6. Dokler bodo nekateri še vedno sračkali z IPv4 in sami sebi zadostni s tem, se namreč ne bo nič premaknilo nikamor.
Morda se bo enega dne nek velik backbone operater odločil, da ne bo več transportiral IPv4 paketov. Takrat se bo vse v zvezi z IPv4 podrlo kot hišica iz kart.

Zlodja je, da je zelo malo providerjev, končnih uporabnikov in tudi proizvajalcev resnično nared za IPv6-Only čas. Namesto, da bi poštimali omrežja in proizvode, da bi res polno podpirali IPv6, se ravno zaradi tega cincanja ubadajo z vsem drugim, kot pa da bi pošlihtali IPv6 problematiko. V proizvode dodajajo nove IPv4 funkcionalnosti, ne podprejeo pa niti že obstoječe funkcionalnosti z IPv6. 'Saj imamo čas....se nikamor ne mudi'.

aleksander10 ::

IPv4 Declared Historic
https://tools.ietf.org/html/draft-howar...

Dejstvo je, da je za neuke, razlika med IPv4 in IPv6 samo 2.
Aleksander

"A friend is someone who gives you total freedom to be yourself. (J.M.)"

Bakunin ::

https://www.vyncke.org/ipv6status/whois...

The web site www.partis.si is reachable over IPv6 (2400:cb00:2048:1::681f:4c43) since 2016-09-23.
8-)

Lonsarg ::

Pa saj prehod na IPv6 kar šiba. Počasi ampak vztrajno, naprimer 15% vsega prometa do Googla je dostopanega iz IPv6, LTE telefoni so pri večini operaterjih ipv6 only(ker imajo novejši smarthphoni podporo da zapakirajo ipv4 znotraj ipv6 paketov). Notranje omrežje facebooka je recimo ipv6 only. Večino ISPjev ima v planu do 2020 narediti masovni deploy vsem uporabnikom in ne več samo na zahtevo.

Moj zaključek s pomočjo v zadnjih časih prebranih člankov je sledeč:
- Dual stack native bo imel svoje mesto, zelo bo pomemben v naslednjih 5-10 letih, potem pa bo počasi šel v pozabo z izjemo zunanjih serverjev, ki lavfajo servise.
- dolgoročno bo rešitev NAT64, kjer so klienti ipv6 only, ISP pa ima postavljen NAT64. Pogoj za vklop te rešitve je, da vsi operacijski sistemi na klientih podpirajo nat64(zapakiranje ipv4 paketov v ipv6), zato je ta rešitev še kake 10 let stran od masovnega deploya(razen če začnejo ruterji podpirat ipv6 na WAN, ter dualstack na LAN preko NAT64 mehanizma).
- Notranja omrežja v firmah ne bodo nikoli dual stack, preprosto preveč dela. Firme bodo šle iz ipv4 only na ipv6 only za notranje zadeve. Dual stack bo zgolj prehodno obdobje za pomagat narediti switch.
- zunanji serverji bodo še okoli 20 let dual stack

Zunanji serverji, ki še niso na dual stack so za časom, nobena resna firma si tega več ne more privoščit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

čuhalev ::

Spomnim se leta 2002 in opevanja ipv6. Dokler se ne zamenja vsa oprema na ipv6, bo ipv4 še dolgo živel. Sploh za DNS strežnik. :>

SeMiNeSanja ::

čuhalev je izjavil:

Spomnim se leta 2002 in opevanja ipv6. Dokler se ne zamenja vsa oprema na ipv6, bo ipv4 še dolgo živel. Sploh za DNS strežnik. :>

???
Kaj misliš s tem? Kateri DNS strežnik danes ne podpira IPv6?

Se mi pa zdi, da je problem, če bi rad registriral domeno, ki bi bila IPv6-only - vsaj ne spomnim se, da bi videl možnost, da naslov primarnega in sekundarnega domenskega strežnika vpišeš kot IPv6 naslov (na Domenci) - lahko pa da se motim, saj je že nekaj časa, kar sem to štrikal, pa še pozoren nisem bil na to možnost.

Drugače se meni IPv6 ne zdi noben poseben bawbaw. Edino, kar me res moti so IPv6 DHCP rezervacije, ki niso več vezane na MAC naslov, tako da s copy/paste ne prideš daleč.

čuhalev ::

SeMiNeSanja je izjavil:

čuhalev je izjavil:

Spomnim se leta 2002 in opevanja ipv6. Dokler se ne zamenja vsa oprema na ipv6, bo ipv4 še dolgo živel. Sploh za DNS strežnik. :>

???
Kaj misliš s tem? Kateri DNS strežnik danes ne podpira IPv6?.

Pričakujem, da bodo ipv6 naslovi DNS strežnikov daljši od sedanjih. Razen, če bodo dali ff::53

SeMiNeSanja ::

čuhalev je izjavil:

SeMiNeSanja je izjavil:

čuhalev je izjavil:

Spomnim se leta 2002 in opevanja ipv6. Dokler se ne zamenja vsa oprema na ipv6, bo ipv4 še dolgo živel. Sploh za DNS strežnik. :>

???
Kaj misliš s tem? Kateri DNS strežnik danes ne podpira IPv6?.

Pričakujem, da bodo ipv6 naslovi DNS strežnikov daljši od sedanjih. Razen, če bodo dali ff::53

2001:4860:4860::8888 - google public DNS

čuhalev ::

Daljše kot 8.8.8.8 je :) Ampak, če se bi google potrudil, bi lahko šel ta za ipv6 še krajše.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: čuhalev ()

...:TOMI:... ::

Pa kaj ima to veze, koliko je kaj dolgo?

Jaz pa menim, da bo IPv4 treba placevati, saj bo postal "storitev", potem ko bo v6 zelo razsirjen, dual stack je draga zadeva za vzdrzevanje.
Tomi

Bakunin ::

ce imaš SLAAC ali DHCPv6, potem ne rabiš ročno vpisovati DNS strežnikov.


Poleg tega - če imaš dual-stack boš pac DNS zahtevek poslal na IPv4 DNS strežnik.


IPv4 je že sedaj plačljiv - T-2 ter telemach že računata mesečni najem za statični IPv4 naslov. Ostali bodo sledili....

...:TOMI:... ::

Zaenkart dobis lahko zastonj v4, dinamiko. V prihodnosti bodo po moje to zaracunali.
Tomi

Lonsarg ::

Ne NAT-an ipv4 bo res zelo verjetno postal plačljiva storitev, ampak pomoje šele takrat, ko si bo večina firm lahko privoščila imeti ipv6 only serverje, torej tam 2030-2040.

Pač treba se bo sprijaznit, da bo prehod na ipv6 trajal desetletja in da bo med prehodom pač potrebno imeti zunanje serverje na dual stack.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Gapi ::

Število IPv6 uporabnikov v Sloveniji pridno raste. Smo na 32 mestu z 4.93% prebivalstva.

www.vyncke.org
No person is rich enough,to buy back his past.

SeMiNeSanja ::

Gapi je izjavil:

Število IPv6 uporabnikov v Sloveniji pridno raste. Smo na 32 mestu z 4.93% prebivalstva.

www.vyncke.org

Slaba tolažba, dokler providerji zavirajo IPv6 adopcijo.
So mi napeljali tisti slavni GPON, kao nekakšno čudo tehnike, na koncu pa se izkaže, da na GPON ne moreš dobiti IPv6 podpore.

Danes bi moralo biti vzpostavljanje novih priključkov brez IPv6 podpore z zakonom prepovedano.

technolog ::

Jaz sem enostavno odkompajlal ven ipv6 podporo iz Linux kernela. Ni podpore pri ISPjih, pa tudi nobenega benefita ni.

SeMiNeSanja ::

technolog je izjavil:

Jaz sem enostavno odkompajlal ven ipv6 podporo iz Linux kernela. Ni podpore pri ISPjih, pa tudi nobenega benefita ni.

No, tukaj se pa precej motiš.
Ampak tudi prav. Za vsako reč pride trenutek, ko zanjo 'dozoriš'. Do takrat pa je ponavadi bolje, da se ne igraš z ognjem, da si prstov ne opečeš.

...:TOMI:... ::

Kateri GPON imas in kateri je tvoj ISP?
Tomi

SeMiNeSanja ::

...:TOMI:... je izjavil:

Kateri GPON imas in kateri je tvoj ISP?

Telekom GPON + T-2 ISP

...:TOMI:... ::

To je šalabajz T-2, ne pa tehnologije GPON.
Tomi

SeMiNeSanja ::

...:TOMI:... je izjavil:

To je šalabajz T-2, ne pa tehnologije GPON.

Tega mi pa niso povedali, ko sem jih spraševal. Enako tudi niso vedeli povedat, če bo kdaj omogočen...;(

Saj pravim - zakonsko bi morali predpisati, da MORAJO od dneva X naprej VSI novi priključki podpirati IPv6. Bi lepo prisilili vse ponudnike, da premaknejo svoje riti in poskrbijo, da stvari enkrat prično delovati kot bi morale, ne pa da zgolj nekaj obljubljajo in se potem po prsih tolčejo, če so parim uporabnikom vendarle omogočili IPv6 podporo. Tako te pa tišijo nazaj na IPv4, zaračunavajo dodatne IP naslove in se ti režijo. Tudi sama uporabnost IPv6 je izničena, če ga ne moreš aktivirati na katerikoli lokaciji bi želel oz. potreboval. Bognedaj, da bi pa prišel na dan s kakšno bogokletno zamislijo o BGP routingu. Ti najprej nekaj trosijo o tem, da IPv4 PI adres ni več, da se pa da dobiti IPv6 PI adrese. Super - in kaj mi bo, če na priključku nimam IPv6? Ali pa če mi IPv6 ponuja samo eden ponudnik, drugi pa ne ve, če bo kdaj imel na tem priključku IPv6 podporo? Polomija in šalabajzerstvo na nacionalnem nivoju. Skrajni čas, da se malo red naredi. AKOS bi tudi lahko malo privil te naše ponudnike, da naj se zmigajo....

pegasus ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Polomija in šalabajzerstvo na nacionalnem nivoju.
Haha, kot bi bral 24ur ;((
Go6 že skoraj desetletje tišči zadeve naprej, tako doma kot v svetu in brez njih ne bi imeli niti tega, kar imamo sedaj. Dobrodošel si, da se pridružiš in pomagaš po svojih najboljših močeh.

...:TOMI:... ::

Ti lepo piši na T-2 in jim reči naj sklenejo aneks, s katerim bodo zakupili tudi IPv6 preko bitnega toka. Hkrati jih prosi še za multicast, namesto HLS in podobno.
Tomi

Lonsarg ::

Čak Telekom dodatno zaračunava, če hoče nekdo, ki najame bitni tok imeti IPv6? To bi bil absurd brez primere.

IPv6 je kul, jaz sem recimo v DNS vpisal LOKALNI IPv6 mojega serverja in viola, dosegljiv je zgolj iz notranje mreže uporabljam pa javni DNS. Zakon fleksibilnost ena izmed mnogih.

čuhalev ::

Za štirko bi pa dal naslov notranje mreže in bi delalo enako. :D

Tilen ::

Čak Telekom dodatno zaračunava, če hoče nekdo, ki najame bitni tok imeti IPv6? To bi bil absurd brez primere.


Si.mobil ponuja IPv6 (PPPoE) na bitnem toku brez doplačila. :)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Lonsarg ::

čuhalev je izjavil:

Za štirko bi pa dal naslov notranje mreže in bi delalo enako. :D

Ne v tem kontekstu uporabe, ki sem se je šel jaz. Tale moj server ima tako lokalni kot javni IPv6 in različne servise, ki jih hočem omejiti na javno ali lokalno zgolj poskrbim da posluša preko pravega IPja.
Skratka ti lahko limitiraš promet na lokalno mrežo brez kakršnihkoli border firewalov, zgolj poskrbiš da teče komunikacija preko link-lokal IPjev. Tega pri IPv4 ne moreš, ker tam je mix/match, paketi prehajajo iz notranjih na zunanje IPje in obratno.

In BTW DNS providerji, ki sem jih jaz probal ne dovolijo notranjih IPv4 dodeljevat zaradi varnosti. Pri IPv6 teh pomiselkov ni, ker so tudi notranji unikatni glede na MAC.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Malajlo ::

"Lokalni" IPv6 ne obstaja. Nima smisla. A se boš šel NAT pri vseh triljonih adres, ki jih dobiš?
In ja, GPON, T2 in IPv6 menda da tehnično ni mogoče skup spravit. Tako T2, češ da Telekom ne zagotavlja. Mi cajta zmanjkuje, da bi se kregal z njimi. Z obojimi!

MrStein ::

...:TOMI:... je izjavil:

Ti lepo piši na T-2 in jim reči naj sklenejo aneks, s katerim bodo zakupili tudi IPv6 preko bitnega toka. Hkrati jih prosi še za multicast

Mutlicasta tudi ni?
Ali misliš ločenega za T-2 TV?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Lonsarg ::

@Malajlo, To ni tak "interni" IP, kot smo ga navajeni iz IPv4, ki je predvsem posledica NATa. Ta link-local IP pri IPv6 nima nič z NATom, niti nima nič z ruterjem (dve napravi povežeš preko switcha in se začneta po link-local pogovarjat).

Multicast pri IPv6 obstaja zgolj tehnično, vsi operaterji in lastniki večjih svetovnih omrežij so ga izklopili, tako da se uporablja zgolj interno, žal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

čuhalev ::

Lonsarg je izjavil:

In BTW DNS providerji, ki sem jih jaz probal ne dovolijo notranjih IPv4 dodeljevat zaradi varnosti. Pri IPv6 teh pomiselkov ni, ker so tudi notranji unikatni glede na MAC.

Zanimivo, ampak sedaj izdajaš svoj MAC naslov. :P

V poduk, link-local IPv6 naslov je analogija ARP.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

OŠO Optika IPv6

Oddelek: Omrežja in internet
343264 (1895) Bakunin
»

Način povezave v internet na optiki

Oddelek: Omrežja in internet
174514 (3806) AndrejO
»

IPv6 najbolj razširjen v Švici, Slovenija ni slaba

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
3111761 (8991) Bakunin
»

Jutri svetovni dan IPv6 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
9916653 (13649) Spock83
»

par osnovnih vprašanj o IPv6

Oddelek: Omrežja in internet
224591 (3610) x.sci

Več podobnih tem