» »

IPv6

IPv6

OmegaBlue ::

Če misliš TV promet, ne ni še na ipv6.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

MrStein ::

Ne, mislim multicast. Enako kot recimo UDP. Dela ali ne dela?
Če ti jaz z mojega PC pošljem taki paket, a ga ti na T-2 priključku dobiš ali ne?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

OmegaBlue ::

Če si včlanjen v primerno skupino.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

MrStein ::

Itak a ne? (a ti namerno nočeš jasnega odgovora dati? ;))

PS: Pa si to preveril, ali le ugibaš/pričakuješ?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Bakunin ::

http://forum.amis.net/viewtopic.php?f=3...


V primeru, da se nahajate na JZ delu Slovenije oz. se preko PPPoE povezujete na Amis (BRAS asr-po - se vidi v traceroute), potem lahko na podpora@amis.net napišete zahtevo za dodelitev IPv6 naslova.



;)

Bakunin ::

Bakunin je izjavil:

http://forum.amis.net/viewtopic.php?f=3...

V primeru, da se nahajate na JZ delu Slovenije oz. se preko PPPoE povezujete na Amis (BRAS asr-po - se vidi v traceroute), potem lahko na podpora@amis.net napišete zahtevo za dodelitev IPv6 naslova.


ASR-MB je bil danes posodobljen. Zahtevke za IPv6 lahko pošljete na podpora@amis.net.

kriko1 ::

Yay!
A to doda še kak overhead če imaš mešan promet ipv4/6?

Lonsarg ::

No lahko greš raziskat kakšen overhead je, ampak je pa zgotovo neopazen, drugače bi se o tem na veliko govorilo;)

Tut LJ predvidoma enkrat letos, fino.


A mi lahko kdo pove, če sem pravilno sklepal preko Googla, da DD-WRT ne podpira IPv6 na WAN strani, torej je edini način nativni PPPoE iPV6 od Amisa spraviti v omrežje preko nekega dodatnega notranjega strežnika? Oziroma menjava firmware/routerja...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Bakunin ::

"overhead"?

v4 in v6 sta razlicna protokola, ki delata vzporedno (sobivata).
Jasno pa je, da ce ti nekaj DLas preko IPv6 to vpliva na celokupno kapaciteto linije.

OTOH v6 protokol oz. paket je "narejen" tako, da ga routerji bolje "prebavijo" (fixna glava, obvezen pMTU, nic legacy polj,...) in bi v teoriji moral imeti tudi boljso latenco. Nekdo je celo delal studijo na to temo (check google).

za IPv6 preko PPPoE rabis podporo za RA ter IP6CP. Ce tega dd-wrt nima, potem ni vreden pocenega grosa.

Gapi ::

Objava na solovem forumu. Link Vsi interesenti, ki bi si želeli na svojem uporabniškem imenu "Dual Stack" oz. IPv6 naslovni prostor, prosim, posredujte uporabniško ime na ZS in nekje v oklepaju pripišite za Urbana Žana. Seveda je treba omeniti: - Da gre za testno obdobje, ki bo trajalo minimalno do maja letos. - Ob končanem testnem obdobju se bo vsem uporabnikom dodeli nov /56 prefix. - V primeru kakršnih koli težav, ugotovitev se napake naj sporočajo le prek foruma ali elektronskega naslova tehnicna.pomoc@telekom.si (Subject: IPv6, Urban Žan). - Ob dodelitvi IPv6 bo dovoljena le 1 sočasna PPPoE seja na uporabniško ime. Ob vzpostavitvi PPPoE seje prejmete /64 ND(dinamika), ki služi za povezavo med našim "routerjem" in vašo napravo, ter /56(statika) s katerim počnete kar vam srce poželi. Lep pozdrav, Urban Žan
No person is rich enough,to buy back his past.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gapi ()

Bakunin ::

Lonsarg je izjavil:


Tut LJ predvidoma enkrat letos, fino.


letos = 14.2. 8-)
http://forum.amis.net/viewtopic.php?p=1...

"IPv6 preko PPPoE je sedaj na voljo po vsej Sloveniji. Zahtevke lahko pošljete na podpora@amis.net."

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Bakunin ()

Bakunin ::

še vedno smo pod 1% IPv6 uporabnikov:

http://www.vyncke.org/ipv6status/projec...

Lonsarg ::

Gre za Amis, ampak vprašanje je pomoje splošno, ker gre za tehnčno vprašanje glede pppoe sej.

Ko se enkrat omogoči ipv6 naročniku ali lahko obstoječa ipv4 pppoe seja dela naprej normalno, ali pride do kakih težav, ko router ne bi znal več pppoe seje vzpostavit, če ne zna ipv6?

Ugibam da ja, a se torej da preko enega porta na modemu vzpostavih ipv4 pppoe preko drugega pa ipv6 pppoe, modem je seveda v bridge načinu. Če bi Router podpiral ipv6 kot še šika bi pa ugibam preko istega porta vzpostavil dve pppoe seji?

MrStein ::

Če prav razumem, se oboje v enem PPP(oE) seji naredi. (če obe strani podpirata IPv6)
Ni pa (tehničnega) razloga, da ne bi imal dve seji.

Z "port modema" misliš LAN priključke ruterja/modema, ki zaključuje DSL linijo pri tebi?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Lonsarg ::

Tehnično vem da imaš lahko neskončno PPP tunelov, gre ravno za to kaj se ISP odloči implementirat/dovolit. V mislih imam LAN priključek od modema ja. En bi šel do IPv4 ruterja, drugi pa do ipv6 "routerja"/PCja.

Če je možno preko ene same PPPoE seje oba IP protokola napeljat potem sicer skoraj malo dvomim, da dovolijo več PPPoE sej, ker bi to pomenilo da porabiš več kot en IP za vsak protokol, gre se za statiko, pri dinamiki vem da Siol dovoljuje dve PPPoE povezavi, za Amis ne vem.

Vglavnem kompliciranje z ločenim IPv4 in IPv6 ruterjem očitno ni nekaj kar folk počne..

Tilen ::

Se da. V najslabšem primeru potrebuješ dva uporabniška imena.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

de199 ::

Kaj pa varnost?
Je kdo nastavil firewall..?
Nekako nimam želje, da je npr. HP printer, NAS... bili "prosto" dosegljivi iz interneta.. (čeprav je res, da traja zelo dolgo, da se skenira /64)

Brane22 ::

Meni firewall laufa že od začetka na vseh lokacijhah na ipv6.

V osnovi maš dva stacka in za vsawkega svoj firewall.

Bakunin ::

pppoe odjemalec da vedeti kaj zmore in ce ne zna IPv6, potem BRAS tega ne vklopi.
wikipedia - IPCP ter IP6CP.

Lonsarg je izjavil:

sej, ker bi to pomenilo da porabiš več kot en IP za vsak protokol, gre se za statiko, pri dinamiki vem da Siol dovoljuje dve PPPoE povezavi, za Amis ne vem.


Dobis sicer staticni IPv6 naslov + staticni /56 IA_PD segment, a ce hoces vec PPPoE sej hkrati moras zahtevati dinamiko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Bakunin ()

kriko1 ::

Če ima še kdo kak star WRT54GL usmerjevalnik in želi ipv6, naj naloži Tomato Toastman.
Uporabljam build "MIPSR1-Toastman-ND K26 MiniIPv6" (MIPSR1, kernel 2.6) in ipv6 deluje.

Link (je legit, vzeto iz http://tomatousb.org/forum/t-379538/new...
http://www.4shared.com/dir/v1BuINP3/Toa...

(.trx je potrebno flashat bodisi iz obstoječega Tomato, open WRT... stock firmware sprejema samo .bin)

EDIT: v windows sistemu je dobro pazit še na tunele: http://go6.si/2014/01/pazite-se-tunelov/

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kriko1 ()

MrStein ::

Moj Windows 8.1 nima teh tunelov.

Ker trenutno nimam nastavljene IPv6 povezave, jih v bistvu pogrešam.

Se komu sanja, zakaj jih ni?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Bakunin ::

noces imeti tega
teredo ter 6to4 sta "unmanaged" tunela, ki kot si sam opazil, delata tako-tako.
nimas kontrole in niti ne ves ce ali kje tunel "ponikne".

zato je dobro to izklopiti in si pridobiti "pravi" IPv6, ker ga vecina ISP v Sloveniji ze ponuja.

Gapi ::

Bakunin pa naštej to večino. Ja Amis testno pa T-2, kaj pa drugi?
No person is rich enough,to buy back his past.

Bakunin ::

TS, Arnes

kriko1 ::

Amis ne vem koliko ima testno, pač dela. Že prej so ponujali prek optike že leta.

To je prihodnost, upam da se vsi zmigajo (pa ne počasi).

Lonsarg ::

Amis je testno preko Hurican Electric ponujat tunel že kake 2 leti(za vse, ne samo za Amis naročnike), to kar je zdaj je pa native. Če po defultu zaradi marsikaterih razlogov ni vklopljeno to zame ni testno. Ima pa Siol testno, ker bo čez ene pol leta, ko pride ven iz testnega obdobja zamenjal vse testne alokacije z novimi.

Gapi ::

Amis gostuje PoP za Sixxs. Huricane Electric ne vem če ma kej v Sloveniji. Ker da si dobil pri HE tunel nisi potreboval nič od Amisa.
No person is rich enough,to buy back his past.

Lonsarg ::

Pardon ja preko Sixxs je imel(oziroma najbrž še vedno ima) Amis ja, sem zamešal.

Gapi ::

Torej odkar je Telekom obnovil portal Moj telekom tam lahko naročiš IPv6. Zanima me koliko od vas je že naročilo IPv6 in ali ste imeli kakršnekoli težave pri tem.
No person is rich enough,to buy back his past.

Malajlo ::

T-2 na ADSL sem spravil na IPv6 v dveh dneh. So fantje spregledali MAC v zahtevku, pa se je zavleklo na dva dni.
Router sem naredil iz ene stare epia plate in monowallom. Mal je šlo za kaprico, kako tisti neighbor vpisat, ker mikrotik recimo, ne bo delal na ADSL.
Naslednje je v virtualko butnt to, ampak mi ne dvigne nic kartic, dokler ne pingnem z routerja. Problem je mal butast :|
Aja, pa gmail je ene mejle zavračal kot spam, ker nisem imel vpisnega SPF tudi za IPv6.
Ip4 bi se zdele takoj z veseljem losal. Kolk lažje je brez NAT...

MrStein ::

World IPv6 Launch began on 6 June 2012

pa ga še vedno ni
(razen če sam "rovariš", pa še tam se rado zatakne)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

black ice ::

Gapi je izjavil:

Torej odkar je Telekom obnovil portal Moj telekom tam lahko naročiš IPv6. Zanima me koliko od vas je že naročilo IPv6 in ali ste imeli kakršnekoli težave pri tem.

Tudi na bakru?

sajko ::

black ice je izjavil:

Gapi je izjavil:

Torej odkar je Telekom obnovil portal Moj telekom tam lahko naročiš IPv6. Zanima me koliko od vas je že naročilo IPv6 in ali ste imeli kakršnekoli težave pri tem.

Tudi na bakru?


Jaz sm bil že prej tudi testni TS IPv6 user. Problemov nisem imel nobenih, seveda če imaš zadaj svoj router, si moraš znat sam ustrezno nastavit stvari.

Kar se pa tiče baker/optika, mislim da ni nobene omejitve. Bolj je problem če tvoja trenutna oprema podpira IPv6. Če imaš Innbox ga sigurno podpira. Katero opremo imaš lahko preveriš tudi na servisnih straneh. In pa mislim da ti sistem zajamra, če slučajno nimaš podprte opreme pa daš vklop IPv6 storitve.

Bakunin ::

če imaš PPPoE potem lahko imaš IPv6.

Gapi ::

black ice je izjavil:

Gapi je izjavil:

Torej odkar je Telekom obnovil portal Moj telekom tam lahko naročiš IPv6. Zanima me koliko od vas je že naročilo IPv6 in ali ste imeli kakršnekoli težave pri tem.

Tudi na bakru?



Baker/optika tukaj ne igra vloge. Bolj pomembna je oprema na tvojem koncu. Le ta mora podpirat IPv6.
No person is rich enough,to buy back his past.

pegasus ::

Če pppoe zaključuješ na lastnem pcju, je vseeno, kakšen modem imaš. V6 dela ok tako na telekom kot na amis DSLju.

Malajlo ::

Mnja, Neighbor Discovery ne dela na bakru pri T-2. Pa iz postov po forumih niso edini, ki zahtevajo statičen vpis soseda. Me zanima, če je pri T1 podobno. Ker v tem primeru si kar naenkrat omejen z opremo.

Gapi ::

T1 ne zahteva statičen vpis soseda.
No person is rich enough,to buy back his past.

Bakunin ::

na PPPoE na TS ter Amis dobiš /64 IPv6 segment (na /64 pa deluje RA/ND "avtomagija" in ne rabiš nič ročno vpisovati).
Če imaš svoj PC in/ali usmerjevalnik z PPPoE lahko dobiš IPv6 ne glede na to, če modem ipv6 (ne)podpira.

navodila/linki kako do ipv6 na amis, ts ter t-2 http://go6.si/2014/03/amis-sedaj-ponuja...

pegasus je izjavil:

Če pppoe zaključuješ na lastnem pcju, je vseeno, kakšen modem imaš. V6 dela ok tako na telekom kot na amis DSLju.


tudi na PPPoE preko optike - FTTH

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Bakunin ()

SeMiNeSanja ::

Če se bo domače uporabnike spraševalo 'ali želiš IPv6?' se ne bo nikoli izpeljalo prehoda. Večina (se tudi tu lepo vidi) nima najmanjšega pojma, kaj IPv6 je in čemu bi jim bil potreben - saj lepo živijo izključno z IPv4.

Dokler ne bo eden od ponudnikov na uporabniški strani izklopil IPv4 v celoti in omogočil tuneliranje IPv4 - kot se je to do nedavnega uporabljalo za IPv6, se zadeva ne bo nikamor premaknila in bodo IPv6 uporabljali zgolj 'entuziasti'.

pegasus ::

Frankly, tudi o IPv4 nimajo niti najmanjšega pojma. Glavno da se fejsbuk odpre, ostalo nima veze.

Pesimist ::

da pomagam onemu zgoraj. To MS pravi na to temo. http://www.extremetech.com/computing/16...

Lonsarg ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Če se bo domače uporabnike spraševalo 'ali želiš IPv6?' se ne bo nikoli izpeljalo prehoda. Večina (se tudi tu lepo vidi) nima najmanjšega pojma, kaj IPv6 je in čemu bi jim bil potreben - saj lepo živijo izključno z IPv4.

Dokler ne bo eden od ponudnikov na uporabniški strani izklopil IPv4 v celoti in omogočil tuneliranje IPv4 - kot se je to do nedavnega uporabljalo za IPv6, se zadeva ne bo nikamor premaknila in bodo IPv6 uporabljali zgolj 'entuziasti'.


Ne rabiš nič ipv4 izkloput. Sodobne naprave ob prisotnosti obeh privzeto uporabijo ipv6. Tako da vsaj naslednjih 20 čet bomo vsi imeli oboje, če bo ipv4 nativen ali tuneliran sploh nima veze tukaj, ni nobenega razloga, zakaj pač ne bi bila oba nativna, razen na mobilnih napravah, kjer je prednost zgolj ene same povezave(torej ipv6) prednost, tako pri porabi energije, kot pri vzdrževanju IPja med premikanjem, kot tudi lažjega menjavanje celic. Skratka za LTE je predpogoj, večina naprav pa bo čez 5 let na LTE.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Daniel ::

Se lahko kdo tukaj, ki bolj razume IPv6 potrudi in v praksi opiše razlike v delovanju med IPv4 in IPv6 za domačega uporabnika. Trenutno imam Innbox v50u in 1043ND z OpenWRT firmwarom (ima možnost IPv6), za njim pa kup naprav v hišnem omrežju od tiskalnikov, telefonov, računalnikov in en tv.

Kaj se pri uporabi IPv6 spremeni zame kot uporabnika in kako uspešno zaščititi naprave pred vdori z interneta? Kako se dostopa do naprav doma, če dostopaš do njih od zunaj (torej iz oddaljene lokacije?).

Lonsarg ::

Glede na to, da iz tam kjer boš dostopal do računalnikov najbrž ne boš uporabil ipv4 se ne bo zate prav nič spremenilo, samo pač spletne strani ti bo taboljpopularne preko ipv6 namesto ipv4 odpiralo, ampak spet, nič ne bo drugače. Tako da razen za test/igranje domač uporabnik ne rabi ipv6, dokler ne bo mogel iz kjerkoli z remote programi preko ipv6 dostopat. Če pa imaš kako spletno stran doma pa se spodobi urihtat, da lahko folk preko ipv6 dostopa.

Za enako varnost kot sedaj, moraš pa pač enako kot na ipv4 tudi na ipv6 vklopi firewall. Ampak firewall je drugostopenjska zaščita, že brez si drugače varen, drugastopenjska je pač zato, ker lahko kaka naprava na prvi stopnji v teoriji kdaj kaj zajebe, je izjemno, izjemno redko na napravah, ki podpirajo ipv6. Namreč v 99.9% je zajeb take vrste, da ti noben dodatni firewall ne pomaga, ampak dobro cirka kak promil dodatne varnosti pa le dobiš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Daniel ::

No sedaj sem za test vklopil IPv6 pri Siolu in na Innboxu imam /64 Ip naslov. Sedaj pa mi niti približno ni jasno kako naj tole spravim iz Innboxa na Router z OpenWRT. Če na routerju vzpostavim PPPoE sejo na IPv6 vmesniku se ne zgodi nič. Kako naprej?

Gapi ::

@Daniel
http://ismyipv6working.com/ Ti tukaj dela ipv6?

Meni osebno ni uspelo usposobit dd-wrt na siolu
No person is rich enough,to buy back his past.

Daniel ::

Ker mi na 1043ND z OpenWRT ni uspelo sem privlekel nazaj na plano starega WRT54G z modificiranim Tomato Firmwarom. Nastavil IPv6 with Prefix delegation in prefix na /64 in dela iz prve preko PPPoE povezave na Siolu. Sedaj samo še čakam nekoga, da pove kako prepričati OpenWRT v tako konfiguracijo.

MrStein ::

http://wiki.openwrt.org/doc/howto/ipv6

Tole kaj pomaga?
Sicer ne vem, zakaj ni avtomatsko. It is the nineties all over again...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Gapi ::

OpenWRT WIKI Tukaj nisi našel nič zate primernega?
No person is rich enough,to buy back his past.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

OŠO Optika IPv6

Oddelek: Omrežja in internet
343264 (1895) Bakunin
»

Način povezave v internet na optiki

Oddelek: Omrežja in internet
174514 (3806) AndrejO
»

IPv6 najbolj razširjen v Švici, Slovenija ni slaba

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
3111762 (8992) Bakunin
»

Jutri svetovni dan IPv6 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
9916653 (13649) Spock83
»

par osnovnih vprašanj o IPv6

Oddelek: Omrežja in internet
224591 (3610) x.sci

Več podobnih tem