» »

Otroka na rit. Kje je meja?

Otroka na rit. Kje je meja?

««
10 / 12
»»

2loud4u ::

So bili že v bližini.
c^2=E/m
HP XW6400|2× Xeon E5320 @1.86GHz|16MB L2
Cache|Sapphire HD6850|4GB FB-DIMM|HP 575W

root987 ::

2loud4u je izjavil:

So bili že v bližini.

Če je emergency na življenje/telo, so bili v mojih primerih vedno hitri.
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

jype ::

Gapi182> povej mi tvojo izobrazbo ker me res zanima koliko imaš ti pojma o psihologiji otrok.

Moja izobrazba sestoji predvsem iz prebranih knjig. Naj naštejem nekaj od najpomembnejših, ki sem jih prebral, preden sem se odločil postati starš (in v luči pridobljenega znanja analizirati izkušnje ljudi, ki jih poznam, ter tudi lastne izkušnje):

http://cobiss.izum.si/scripts/cobiss?co...
http://digital.library.upenn.edu/women/...
http://www.amazon.co.uk/Emotional-Intel...
http://www.amazon.com/Science-Parenting...

Gandalfar ::

vostok_1 ::

Jype, se da dobit video tiste učiteljice?

jype ::

vostok_1> Jype, se da dobit video tiste učiteljice?

Kdo bi si upal snemati? Čemu bi snemal matematiko? Zakaj bi kdorkoli objavil tako dolgočasen posnetek?

Zdaj veš, zakaj vidiš samo razgrajanje.

_Denny_ ::

Učenka (14) zabodla profesorja (vem, da SN niso nek dober vir, pa vseeno)

Bi se kaj takega zgodilo par deset let nazaj? Ne bi se...ta smrklja bi učitelju zaradi strahospoštovanja samo pritrdila.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

[D]emon ::


Profesor zgodovine je učenki rekel, da se bo morala učiti, če se bo želela izogniti slabi oceni


Ker se ocitno v solo ne hodi zato, da se ucis. :) Shit's fucked up, yo.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

2loud4u ::

_Denny_ je izjavil:

Učenka (14) zabodla profesorja (vem, da SN niso nek dober vir, pa vseeno)

Bi se kaj takega zgodilo par deset let nazaj? Ne bi se...ta smrklja bi učitelju zaradi strahospoštovanja samo pritrdila.



Otroci preveč filme gledajo, pa video igrice igrajo...
c^2=E/m
HP XW6400|2× Xeon E5320 @1.86GHz|16MB L2
Cache|Sapphire HD6850|4GB FB-DIMM|HP 575W

Looooooka ::

jype je izjavil:

nebivedu> To je nekaj drugega od telesne higiene.

Ne mu razlagat tega, on se v življenju še ni preoblekel, zato je zanj to eno in isto.

Kot, da bi mi klovn razlagal o modi. You're funny :)
Ej, govorimo u umazanih hlačah/pajkicah, ne o neumitem otroku. Ne posplošuj! Ne vem kako je s tvojimi, ampak moji otroci se umivajo vsak večer ali v bani ali pod tušem, pa vsakič preden gredo jest, je treba roke umit in podobno.

Nisem jaz govoril, da je otrok lahko umazan, ampak da so njegove cunje lahko umazane, ker nori naokoli in se podi po blatu. To je nekaj drugega od telesne higiene.

Ti pustis otroku, da skace po blatu in luzah preden ga pripeljes v vrtec...ceprav ves, da bo potem cel dan v mokrih in umazanih oblekah?

BigWhale ::

_Denny_ je izjavil:

Učenka (14) zabodla profesorja (vem, da SN niso nek dober vir, pa vseeno)

Bi se kaj takega zgodilo par deset let nazaj? Ne bi se...ta smrklja bi učitelju zaradi strahospoštovanja samo pritrdila.


Ne, par deset let nazaj se pa tole res neb zgodilo.

List of school shootings in the United States @ Wikipedia

_Denny_ ::

Govoril sem za Slovenijo in ostale ex-yu države...USA pa je itak posebna, ker dobiš orožje lažje kot štruco svežega kruha. Če si starejši od 40 let, potem veš kako stanje je bilo v naših OŠ, če ne pa vprašaj starše.

Kaj bi se zgodilo okoli 1975-1980 (zgodba OŠ časov moje matere, s tem, da je ona ugovarjala, ker je dobila 4 namesto 5):
1. učitelj reče, da se punca mora učiti, ona pritrdi in je tiho oz. ugovarja
2. za ugovarjanje ji učitelj da zaušnico
3. ona se gre pritožit k ravnatelju, kjer dobi od le-tega spet eno zaušnico
4. doma še poskusi srečo in pove staršem, da je bila tepena od učitelja in ravnatelja. Starši še stvar ponovijo vsaj 10x hujše
5. punca postane pokorna

Kaj bi se zgodilo danes (če bi se učitelj branil):
1. učitelj reče, da se punca mora učiti, nakar ga ona počaka in napade z nožom
2. učitelj se napada obrani, ona pa pove ravnatelju; učitelj zgubi službo
3. doma pove, da jo je učitelj natepel oz. spolno nadlegoval (to je zdaj v modi); starši tožijo šolo in učitelja ter javijo na odaje tipa Preverjeno, kako je perverzni učitelj nadlegoval njihovo nedolžno pridno hčer; učitelj stori samomor oz. pristane v zaporu za x let zaradi stvari, ki je ni naredil
4. punca nadaljuje z izvajanjem terorja nad šolskimi uslužbenci, vrstniki, inventarju in kasneje tudi starši

Torej, kaj lahko dandanes narediš? Braniti se ne smeš, dotakniti se jih ne smeš, če pokličeš policijo tudi večinoma ne naredijo nič, posneti jih ne smeš (ker te lahko tožijo). Me spominja na zgodbo policaja, ki sem ga vprašal kaj je najboljše narediti v primeru, če zasačim roparja, ki mi krade avtoakustiko - "Pustiš ga pri miru in upaš, da ne bo naredil preveč škode, potem prideš na policijsko postajo z računi in serijskimi številkami prijavit krajo in upaš, da se stvar najde na kakem bolšjaku. Narediti mu ne smeš nič, ker te lahko civilno toži, s kakimi lažnimi zdravniškimi potrdili pa še mu boš moral plačevati mesečno rento."

Danes gledajo samo na svoje pravice (ki jih je PREVEČ) in ignorirajo dolžnosti..žal.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

Tear_DR0P ::

_Denny_ je izjavil:


Bi se kaj takega zgodilo par deset let nazaj? Ne bi se...ta smrklja bi učitelju zaradi strahospoštovanja samo pritrdila.


noži so za pičke - http://www.dnevnik.si/kronika/179281. v devetdesetih si je dečko kar sekiro omislil za napad. pred tem, so si lahko pa omislili kar veliko, če so bili v pravi partiji in se o tem tudi ni pisalo, ker je partija za to poskrbela. še pred tem, so pa pobegnili v partizane ali pa v nemško vojsko, ko so naredl pizdarijo.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

BigWhale ::

_Denny_ je izjavil:


4. doma še poskusi srečo in pove staršem, da je bila tepena od učitelja in ravnatelja. Starši še stvar ponovijo vsaj 10x hujše
5. punca postane pokorna


Tako se govori! Ker potrebujemo pokorne drzavljane in ljud okrog sebe! Bravo, bravo! Aplaudiram. :>

Ja, dandanes se otroci prevec zgovarjajo na svoje pravice, problem je pa v starsih, ki so nesposobni vzgajati otroke tako kot treba. Se pravi, Generacija X starsev je svoje otroke tepla, ti otroci so sedaj vzgojili svoje otroke v popolne divjake.

Nevem, meni se zdi fizicna kazen zgresena, ker pac deluje na napacnem principu.

gzibret ::

BW - Zelo trdo vzgojo so imeli Nemci v začetku 20. stoletja. Palica in popolna avtoritativnost staršev sta bili vrlina. Kam je to prišlo, vemo vsi.
Vse je za neki dobr!

krneki0001 ::

Looooooka je izjavil:

Ej, govorimo u umazanih hlačah/pajkicah, ne o neumitem otroku. Ne posplošuj! Ne vem kako je s tvojimi, ampak moji otroci se umivajo vsak večer ali v bani ali pod tušem, pa vsakič preden gredo jest, je treba roke umit in podobno.

Nisem jaz govoril, da je otrok lahko umazan, ampak da so njegove cunje lahko umazane, ker nori naokoli in se podi po blatu. To je nekaj drugega od telesne higiene.

Ti pustis otroku, da skace po blatu in luzah preden ga pripeljes v vrtec...ceprav ves, da bo potem cel dan v mokrih in umazanih oblekah?


Ne. Pustim otrokom, da popoldne skačejo po blatu, ko pridejo iz vrtca.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Mipe ::

gzibret je izjavil:

BW - Zelo trdo vzgojo so imeli Nemci v začetku 20. stoletja. Palica in popolna avtoritativnost staršev sta bili vrlina. Kam je to prišlo, vemo vsi.

Ja, Nemčija je postala velesila, da ne govorimo o pregovorni natančnosti in produktivnosti Nemcev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mipe ()

RejZoR ::

Hehe, točno to sem hotel jezst napisat, pregovorno natančen narod, ki je zapovrhu tud praktično edini, ki ima ekonomijo in industrijo pošlihtano v današnjem času. Mogoče nimajo tolk znamenitosti in zanimivih stvari kot italjani, ampak slednji so v riti, nemci niso.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

TESKAn ::

Nemci delajo natančno, ker so vzgojeni, da je to edino pravilno in ne zato, ker fašejo klofuto vsakič, ko česa ne naredijo 100%.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

gzibret ::

Ne, nemci so začeli 2 svetovni vojni s skoraj 100 milijoni žrtev, in sploh naredili veliko sranja. Veliko je k razvoju nacional-socializma in sovraštva prispevala prav zelo trda vzgoja.
Vse je za neki dobr!

[D]emon ::

2loud4u je izjavil:

_Denny_ je izjavil:

Učenka (14) zabodla profesorja (vem, da SN niso nek dober vir, pa vseeno)

Bi se kaj takega zgodilo par deset let nazaj? Ne bi se...ta smrklja bi učitelju zaradi strahospoštovanja samo pritrdila.



Otroci preveč filme gledajo, pa video igrice igrajo...


Itak. Ker so IGRICE vsega krivega. Predvsem tega, da se starsi ne ukvarjajo s svojimi mulci. Oziroma se grejo kvazi-permisivno-vzgojo vrste "pocni kar hoces, men je vseen, sam ne skac mi po zivcih".
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Mipe ::

gzibret je izjavil:

Ne, nemci so začeli 2 svetovni vojni s skoraj 100 milijoni žrtev, in sploh naredili veliko sranja. Veliko je k razvoju nacional-socializma in sovraštva prispevala prav zelo trda vzgoja.

Correlation does not imply causation @ Wikipedia

Počasi bo čas, da prenehamo s demonizacijo Nemčije.

krneki0001 ::

gzibret je izjavil:

Ne, nemci so začeli 2 svetovni vojni s skoraj 100 milijoni žrtev, in sploh naredili veliko sranja. Veliko je k razvoju nacional-socializma in sovraštva prispevala prav zelo trda vzgoja.


Trda vzgoja ni imela nič z nacional socializmom in vzponom le tega. Če bi takrat vsi "trdo vzgojeni" imeli službe in dovolj denarja za preživetje, se noben nebi vojskoval. Leta 1923 je bila brezposelnost v nemčiji rekordna, inflacija tudi, cene pa so se spreminjale na vsako uro. V takem ne moreš živeti kot navaden delavec, ker si dobil plačo, čez 3 ure je bila pa 3x manj vredna in si si konec dneva lahko privoščil par štruc kruha - živet si moral pa cel teden s tem (imeli so tedenske plače). In ker niso imeli nič, nekdo pa jim je dajal obljube, zmanjšal brezposelnost, zmanjšal inflacijo, so pa šli v njegovo stranko in igrali kot je taisti dirigiral.
Brez krize v tistih letih se nemčija nebi šla druge svetovne vojne.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

gzibret ::

Hja.. me učite logike in mahate z wikilinki...

Nikjer nisem napisal, da je zaradi trde vzgoje Nemčija začela 2 vojni. V tem primeru bi morda bilo mahanje z Wikipedijo pred nosom morda celo na mestu.

Napisal sem, da je trda vzgoja veliko pripomogla k temu, da je Nemčija delala sranje. Kje se otrok nauči nasilja? Kje se najprej z njim sreča? Otroka po riti/za uho je nasilje, pa obračajte to, kakorkoli to hočete. Če mu je nasilje na dnevnem redu, servirano pred zajtrkom, bo to dojemal kot naravno stanje družbe. In rajh je s takšno vzgojo počasi postal "normalna" družba nasilnežev.

Ali moram tudi to zadnjo izjavo detajlno razlagat?
Vse je za neki dobr!

IgorGrozni ::

Če malo poFreudiziramo ;);

Ko je v zelo močen superEgo(kjer je običajno parkirana avtoriteta staršev) namesto staršev vstopil Adolf, se je Naci igra začela. Nič ni narobe s tako psih.strukturo(močen super ego), le vprašanje je :

Ali res mora biti avtoriteta staršev tako striktna(Protestantsko-kalvinistična ora et labora), kot je bila nemška in zakaj se je uspelo Nacijem vseliti in nadomestiti starše ?
Kar so kasneje poiskušali tudi komunisti, a jim ni ravno uspelo.

Buggy ::

ja dej razlozi ker, vsi ostali, ki otroku morda ne pustimo poceti res vsake pizdarije, ki se mu sprdne, mu po vase namesto zajtrka, malice, kosila in vecerje serviramo batine...pa ce sonce sije ga spet mal razbijemo.

Pa ker si ze pri stvari s svojo psihoanalizo, razlozi se kaksno o smrkavcih, ki jim taki vasezaverovani starsi, ki neumnost otrok spregledajo ali po moznosti se navijajo in spodbujajo smrkavca, ko v peskovniku zlasa (mlajsega) vrstnika ter mu vzame njegovo igraco. Sej jih imel priloznost opzovati nebroj takih super starsev...drugi s podobno vzgojenimi mulci pa se za dogajanje v peskovniku sploh zmenili niso in so raje babe naprej kadile ter opravljale mimoidoce ;((

...res neverjetna vzgoja enih, ki se zgolj in samo samoopravicujejo, smrkavci pa jim bodo kmalu poplacali ta njihov "trud" :P

Vajenc ::

Buggy je izjavil:

ja dej razlozi ker, vsi ostali, ki otroku morda ne pustimo poceti res vsake pizdarije, ki se mu sprdne, mu po vase namesto zajtrka, malice, kosila in vecerje serviramo batine...pa ce sonce sije ga spet mal razbijemo.

Si predstavljaš kaj vse jim njihova domišljija ponudi ob sliki, ko naš otrok skoči v lužo? Pomoje se jim je fajn zehal, ko so gledal Žago.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

BigWhale ::

Aha, od ene skrajnosti v drugo. Tko kot 'vi' ocitate nam, ki otrok ne tepemo, da jim vse pustimo. A je res tolk tezko razmisljat? Ce pac en troll pravi, da pretepate otroke je to pac troll.

Vse kar nas vecina tukaj zeli povedati, da ni potrebe po fizicnem kaznovanju in se da otroke vzgajati tudi brez tega. Ce tega ne razumete, pol se bomo pac moral strinjat, da se ne strinjamo.

Ce pa kdo trdi, da se otrok drugace ne da vzgajati, kot to, da vsake tolk casa dobijo vzgojno, potem je pa tudi vreden svojega denarja in vec kot ocitno nima razciscenih zadev.

IgorGrozni ::

Saj poznaš tisto : na avtobusu paglavec v naročju mame brca v sedež pred sabo. Gdč. , ki sedi spredaj najprej grdo pogleda, potem se obrne in reče mami, naj ga umiri. Mama odvrne: ˝Moj otrok je moderno vzgojen in ga ne bom omejevala!˝

Na postaji mladenka vstane, pljune mamico v ksiht in pravi :
˝Tudi jaz sem moderno vzgojena !˝

in sestopi.


Tjah, tisto, kar moramo starši narediti je, da otroke vzgojimo tako, da bodo lahko brez večjih konfliktov preživeli v družbi. To pomeni, da bodo spoštovali družbene norme sprejemljivega in dopustnega. In če je potrebno malo več avtoritativnosti, tudi prav.

Kot je izjavil en Irski sociolog? : Ni pomembno, da ravnamo tako, da nas imajo otroci radi (permisivnost). Tako ali tako nimajo izbire:). Najbolj pomembno je, da jih pripravimo(vzgojimo) na življenje v skupnosti.

In to je to.

Kar se tiče po riti IMO;
Če otrok dobi v življenju kakšno okoli ušes, ko znervira starše do zlaboga...jbg. neverbalna, telesna komunikacija je pač eden od načinov(prazgod.) komunikacije. Ni ravno pošteno, ker so starši pač močnejši, ampak...

Nasilje je slabo in nedopustno takrat, ko je naklepno in postane orodje vzgoje.

Zgodovina sprememb…

Pithlit ::

draciel je izjavil:

A je kdo sploh danes lahko več?

Ja?

Jaz sem z mojo najmanj 6 ur na dan. Med njenimi počitnicami, vikendi, pa takrat ko meni ni treba v službo... pa 10 ur in več sploh ni redkost.

V bistvu... ves svoj prosti čas namenim njej. Mnogokrat tudi na račun mojega spanca. Mi je žal? Ne. Se najde folk ki bo trdil da s hčerko preživim veliko preveč časa... absolutno. Damned if you do, damned if you don't.

Tudi 2 kvalitetni uri na dan sta lahko povsem dovolj.
Life is as complicated as we make it...

Hayabusa ::

http://www.zurnal24.si/otroku-dopovejte...
Od kje je sploh prišla ideja o permisivni vzgoji, če povzroči toliko slabega?
Ideja je bila uvožena iz Velike Britanije, češ, otroku je treba dovoliti čim več, da se bo lahko razvijal. Njen avtor se je letos javno opravičil, da je bila to napaka. So pa šle zaradi tega k vragu cele generacije. Toda ne misliti, da je permisivnosti konec. Le skrila se je v pravice. Že v četrtem razredu jih učijo o njih, o dolžnostih pa se ne govori.

Nekaj na temo permisivne vzgoje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

[D]emon ::

In to jaz ze par let trobim, ampak poslusa me itak nihce ne. Tisti ki pa me, pa me takoj ozigosajo za pretepaca otrok. Ampak stvari pac niso crno-bele.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

RejZoR ::

Najslabše je to da jih učijo samo o pravicah. In pol jim ego zraste do neba.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Unknown_001 ::

RejZoR je izjavil:

Najslabše je to da jih učijo samo o pravicah. In pol jim ego zraste do neba.


Sem tud jst to že neki postov nazaj to omenu, pa so me prec obtožl, da krivo vero pribijam.

Hayabusa ::

http://www.guardian.co.uk/education/200...
The Cambridge University study revisited primary schools which were involved in a study five years ago. In 2002, schools reported that their greatest problem was trying to control classes bored by a narrow and unchallenging curriculum.

Last year the same schools told the researchers they were getting better at navigating the constricts of the curriculum to engage pupils, but were facing new behaviour problems in the face of a "rapidly changing social scene".

"Faced with deteriorating standards of behaviour and a more belligerent stance from some parents, primary schools were becoming more like secondary schools, instituting formal recording systems whereby incidents were logged and behaviour monitored," it said.

Interviews with 200 teachers, and hundreds of pupils and parents revealed families struggling to control their children. One mother said she considered the fact that her son went to bed at 1am a success as previously he had refused to sleep before 3am; and a six-year-old told his teacher how to go about "killing pimps and prostitutes" after mastering the Grand Theft Auto computer game.

[D]emon ::

Kaksne mulce ustvarja "permisivna vzgoja" lahko lepo vidis v "World's Strictest Parents" seriji.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

vostok_1 ::

Logično, permisivna vzgoja je totalen fail, ki je zjebala marsikatero generacijo. Kot pa je avtor tudi rekel, veliko staršev jo fura podzavestno.

Takšnih ekscesov kot se dogaja med današnjo mladino, človeštvo še ni videlo v vsej svoji zgodovini.

Saj pravim, današnji starši se morajo prekleto potrudit, da naredijo otroka immunega na vse te kvarne vplive, ki uničujejo mlade.

Upam, da bo juretu uspel projekt. Vsekakor želim izvedeti rezultate.

Invictus ::

Looooooka je izjavil:


Ti pustis otroku, da skace po blatu in luzah preden ga pripeljes v vrtec...ceprav ves, da bo potem cel dan v mokrih in umazanih oblekah?

Zato so pa v vrtcu za otroka rezervne cunje. Včasih pridejo prav. Nesreča se hitro zgodi.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BigWhale ::

Nehajte bluzit no. 'Ekscesi' so se dogajali tudi takrat, ko smo mi v solo hodili. Od navadnega vandalizma, do hujsih pretepov in razgrajanja po razredu.

Jaz sem mojima dvema dolocil meje zelo ohlapno: dokler ne motis/gnjavis/poskodujes/nadlegujes/spravljas v nevarnost ostalih (ali sebe) in dokler imas svoje obveznosti (sola/higiena/interesne dejavnosti) opravljene in urejene lahko pocnes kar se ti zljubi.

"Ati, a lahko splezam na omaro in skocim dol?"
"A se ti zdi to varno zate?"
"Ne. No saj ne bom."

Priblizno tako gre vecina taksnih pogovorov. Je potrebno kdaj koga kaznovati? Seveda. Takrat se otroku odvzame najljubso igraco/igro/dejavnost in mu je potem takoj zal, da je naredil traparijo.

In v teh okvirih si otrok popolnoma sam postavlja svoje meje.

"Ati, lahko gledam zvecer televizijo?"
"Bos zjutraj vstal, da bos prisel pravocasno v solo?"

Enkrat je gledal TV do desetih, zjutraj sem ga moral vrzt iz postle, posledicno en teden ni smel gledati televizije. Zdaj pa sam rece, da gre rajs spat, da ne bo zjutraj zaspan.

In jaz se imam za nekoga, ki otroka vzgaja permisivno. Niti enkrat se nisem udaril nobenega otroka, ker ni bilo prav nobene potrebe za to. Aja, enkrat sem enga rahlo klofnil po roki. Samo je najprej on mene, potem sem ga pa vprasal, ce se bova tepla. Pa je rekel, da ne. In se nisva.

Zaenkrat vse skupaj deluje. Eden je sicer veckrat kaznovan kot drugi, ker pac probava dostkrat dosect svoje. Ampak sem jaz bolj trmast. Precej prav pride tudi tisti one-liner vogonskih strazarjev: "upiranje ne pomaga."

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

Unknown_001 ::

BigWhale je izjavil:

Nehajte bluzit no. 'Ekscesi' so se dogajali tudi takrat, ko smo mi v solo hodili. Od navadnega vandalizma, do hujsih pretepov in razgrajanja po razredu.

Jaz sem mojima dvema dolocil meje zelo ohlapno: dokler ne motis/gnjavis/poskodujes/nadlegujes/spravljas v nevarnost ostalih (ali sebe) in dokler imas svoje obveznosti (sola/higiena/interesne dejavnosti) opravljene in urejene lahko pocnes kar se ti zljubi.

"Ati, a lahko splezam na omaro in skocim dol?"
"A se ti zdi to varno zate?"
"Ne. No saj ne bom."

Priblizno tako gre vecina taksnih pogovorov. Je potrebno kdaj koga kaznovati? Seveda. Takrat se otroku odvzame najljubso igraco/igro/dejavnost in mu je potem takoj zal, da je naredil traparijo.

In v teh okvirih si otrok popolnoma sam postavlja svoje meje.

"Ati, lahko gledam zvecer televizijo?"
"Bos zjutraj vstal, da bos prisel pravocasno v solo?"

Enkrat je gledal TV do desetih, zjutraj sem ga moral vrzt iz postle, posledicno en teden ni smel gledati televizije. Zdaj pa sam rece, da gre rajs spat, da ne bo zjutraj zaspan.

In jaz se imam za nekoga, ki otroka vzgaja permisivno. Niti enkrat se nisem udaril nobenega otroka, ker ni bilo prav nobene potrebe za to. Aja, enkrat sem enga rahlo klofnil po roki. Samo je najprej on mene, potem sem ga pa vprasal, ce se bova tepla. Pa je rekel, da ne. In se nisva.

Zaenkrat vse skupaj deluje. Eden je sicer veckrat kaznovan kot drugi, ker pac probava dostkrat dosect svoje. Ampak sem jaz bolj trmast. Precej prav pride tudi tisti one-liner vogonskih strazarjev: "upiranje ne pomaga."


Sistem je zanimiv. Pri tebi se vidi, da si mejo postavil že na začetku in si postavil temelj na katerem lahko naprej gradiš, ker froc zdj točno ve kaj lahk in kaj ne, najboljše od vsega pa je, da ne misliš namesto njega in mu daš da sam presodi, kaj je ok in kaj ne.

Sam kle je bolj govora pri takih, ki meje odkrivajo le ob raziskovanju (za starše preizkušanje meja, za otroke odkrivanje sveta ampak pustmo zdj to) in da se takrat dopove je treba mal bolj grobo pristopit, ker znajo in eni smo znal mal zadeve preslišat pa nadaljevat. (ne mislim izživljanja ampak le toliko da starša froc ob situaciji začne resno jemat)

vostok_1 ::

Pomojem bi se moral kar potrudit za najt kak slovenski primer v zgodovini, ko otroci izvajali take ekscese.

Hayabusa ::

Nehajte bluzit no. 'Ekscesi' so se dogajali tudi takrat, ko smo mi v solo hodili. Od navadnega vandalizma, do hujsih pretepov in razgrajanja po razredu.

Da učenci učitelja med poukom totalno ignorirali in se iz njega dobesedno norčevali, ne.
Za to se lahko zahvališ Slavku Gabru.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

GregiB ::

Unknown_001 je izjavil:


Sam kle je bolj govora pri takih, ki meje odkrivajo le ob raziskovanju
Nope, tle je govora, ali se meje postavljajo z besedo, roko, pasom ali kuhlo....
Pa prosim, nenasilna vzgoja nej enako permisivna vzgoja...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

BigWhale ::

Hayabusa je izjavil:

Nehajte bluzit no. 'Ekscesi' so se dogajali tudi takrat, ko smo mi v solo hodili. Od navadnega vandalizma, do hujsih pretepov in razgrajanja po razredu.

Da učenci učitelja med poukom totalno ignorirali in se iz njega dobesedno norčevali, ne.
Za to se lahko zahvališ Slavku Gabru.


To se je dogajalo ze ko sem bil jaz v osnovni soli ... Kar nekaj let pred Gabrom.

[D]emon ::

Ja, si imel mogoce par mulcev, ki so imeli take izpade (ter po hitrem postopku leteli iz sole). Danes je takih mulcev obcutno vec, tisto podrkavanje s pravicami jim ne privzgoji nobenega spostovanja do avtoritete profesorja, starsi pa v vecini primerov tako ali tako nalogo vzgoje prepuscajo ulici/internetu/soli.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

BigWhale ::

Pri nas ni nihce iz sole letel, pa je en kup otrok delalo probleme. In prav tako so starsi naloge vzgajanja prelagali na ucitelje.

Stvari so verjetno malo bolj razsirjene kot so bile, vendar se pa vsi obnasate kot, da smo pa mi bili angelcki in smo vsi pridno sedeli in poslusali in nihce niti ust ni upal odpreti.

Ja, pri nekaterih uciteljih res ne, pri drugih pa je bilo, kot da jih ni v razredu. Danes je pa isto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

[D]emon ::

Vseeno si bil ti kriv, ko si nekaj ušpičil.


This. A hundred times this. Ne bom reku da sm js bil angelcek, ker pac nisem bil. Ampak kadar sem kaksno stalo naredu, sem pac kasiral vzgojne. Take in drugacne. Nikol se pa niso sli moji starsi kregat v solo, ces, kako si drznejo njihovega angelcka maltretirat. Kar je dokaj pogosto dandanes.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Zgodovina sprememb…

Hayabusa ::

Kaj vse na najdeš na internetih 8-O:
http://rightly.eu/playing-in-the-garden...

Kje najdejo take kretene ?

[D]emon ::

@Hayabusa, predvsem na internetu. :))

Boh ne dej da si otrok kej nardi, dejmo jih kar vse v vato zavit pa v vitrino postavt! *snerk*
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

jype ::

Eni pa niso še slišal za Onion.
««
10 / 12
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Starši, ki uničujejo svoje otroke (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
11928901 (24384) solatko
»

Šolanje doma (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
6113869 (12852) guest #44

Več podobnih tem