» »

Pregrevanje prenosnika (čiščenje)

Pregrevanje prenosnika (čiščenje)

zhigatsey ::

Živjo,

Zgodilo se mi je da se je prenosnik sam ugansil potem ko procesor nekaj časa laufal na 100%.
Prenosnik je star že dve leti in to se mi ni zgodilo še nikoli, zato mislim da je potrebno čiščenje
prahu. Ali so potrebni kakšni novi nanosi termalne paste? Če priporočate kakšen servis kjer
opravljajo te storitve (Gorenjska, Ljubljana). Prenosnik je thinkpad r500.

PS: Računalnik se mi je zaradi pregretja ugasnil takrat ko nisem imel vklopljenega firewalla. Nekaj sem testiral
in sem ga pozabil vklopiti nazaj. V syslogu imam pred pregretjem cel kup zapisov, kakršnega sem pripopal spodaj.
Ali je možno da takšni poskusi pregrejejo računalnik? Tudi če proc laufa na 100% bi moralo hlajenje še vedno opraviti
svoje delo kajne?

Mar  5 13:16:42 mycomp sshd[9919]: error: Could not get shadow information for NOUSER
Mar  5 13:16:46 mycomp sshd[9921]: error: Could not get shadow information for NOUSER
Mar  5 13:16:50 mycomp sshd[9923]: error: Could not get shadow information for NOUSER
Mar  5 13:16:58 mycomp sshd[9927]: error: Could not get shadow information for NOUSER
Mar  5 13:17:02 mycomp sshd[9929]: error: Could not get shadow information for NOUSER
Mar  5 13:17:05 mycomp sshd[9931]: error: Could not get shadow information for NOUSER
Mar  5 13:17:09 mycomp sshd[9933]: error: Could not get shadow information for NOUSER
Mar  5 13:17:13 mycomp sshd[9935]: error: Could not get shadow information for NOUSER
Mar  5 13:17:18 mycomp sshd[9937]: error: Could not get shadow information for NOUSER
Mar  5 13:17:29 mycomp sshd[9941]: error: Could not get shadow information for NOUSER
Mar  5 13:17:35 mycomp sshd[9943]: error: Could not get shadow information for NOUSER
Mar  5 13:17:41 mycomp sshd[9948]: error: Could not get shadow information for NOUSER
Mar  5 13:17:52 mycomp sshd[9951]: error: Could not get shadow information for NOUSER
Mar  5 13:21:29 mycomp smbd[10074]: [2012/03/05 13:21:29.555030,  0] printing/print_cups.c:109(cups_connect) 
Mar  5 13:21:29 mycomp smbd[10074]:   Unable to connect to CUPS server localhost:631 - Connection refused 
Mar  5 13:21:29 mycomp smbd[2264]: [2012/03/05 13:21:29.555151,  0] printing/print_cups.c:468(cups_async_callback) 
Mar  5 13:21:29 mycomp smbd[2264]:   failed to retrieve printer list: NT_STATUS_UNSUCCESSFUL 
Mar  5 13:21:29 mycomp smbd[2264]: [2012/03/05 13:21:29.555500,  0] smbd/server.c:281(remove_child_pid) 
Mar  5 13:21:29 mycomp smbd[2264]:   Could not find child 10074 -- ignoring 
Mar  5 13:34:30 mycomp smbd[10321]: [2012/03/05 13:34:30.192737,  0] printing/print_cups.c:109(cups_connect) 
Mar  5 13:34:30 mycomp smbd[10321]:   Unable to connect to CUPS server localhost:631 - Connection refused 
Mar  5 13:34:30 mycomp smbd[2264]: [2012/03/05 13:34:30.192857,  0] printing/print_cups.c:468(cups_async_callback) 
Mar  5 13:34:30 mycomp smbd[2264]:   failed to retrieve printer list: NT_STATUS_UNSUCCESSFUL 
Mar  5 13:34:30 mycomp smbd[2264]: [2012/03/05 13:34:30.193208,  0] smbd/server.c:281(remove_child_pid) 
Mar  5 13:34:30 mycomp smbd[2264]:   Could not find child 10321 -- ignoring 
Mar  5 13:47:30 mycomp smbd[10598]: [2012/03/05 13:47:30.752185,  0] printing/print_cups.c:109(cups_connect) 
Mar  5 13:47:30 mycomp smbd[10598]:   Unable to connect to CUPS server localhost:631 - Connection refused 
Mar  5 13:47:30 mycomp smbd[2264]: [2012/03/05 13:47:30.752366,  0] printing/print_cups.c:468(cups_async_callback) 
Mar  5 13:47:30 mycomp smbd[2264]:   failed to retrieve printer list: NT_STATUS_UNSUCCESSFUL 
Mar  5 13:47:30 mycomp smbd[2264]: [2012/03/05 13:47:30.752626,  0] smbd/server.c:281(remove_child_pid) 
Mar  5 13:47:30 mycomp smbd[2264]:   Could not find child 10598 -- ignoring 


Lp

mr1two ::

Precej je odvisno od tega, kolko od teh dveh je računalnik laufal in v kakšnih prostorih. Možno pa je, da se je v tem času nabasalo precej prahu med reže, tako da bi bilo čiščenje najverjetneje dovolj, termalne paste ni potrebno zamenjevat.

Dovolj bi bilo, če neseš na kak servis na čiščenje, ampak preglej prej njihov cenik, saj lahko za pol ure dela zaračunajo tudi 30 evrov, kar pa je IMO vseeno preveč.

Za silo ga lahko opucaš tudi z kompresorjem, brez da bi računalnik razstavljal, samo popihaš v hladilne reže(ne preveč direktno), tako da nekaj praha plune ven skozi druge reže.

LP

nurmaln ::

Pri večini prenosnikov lahko prideš do CPU hladilnika tako da na spodnji strani odviješ par vijakov, no big deal.
Na spodnji strani odvij kar lahko in poglej če pod kakšnim od pokrovčkov vidiš ventilator. Če ga, ga vzemi ven in posesaj reže hladilnika ki so sigurno polne prahu. Če prenosnik ni čisto razstavljen ne pihaj v prah s kompresorjem ker ga boš samo potisnil kam v notranjost kjer bo še naprej delal probleme.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

McLuzo ::

To da bi en pokrovček odvil in spodaj bil ventilator, ki bi ga povrhu lahko kar vn vzeu lahko kar pozabiš oz. še nisem videl pri nobenem.
Lenovo ima na svojih straneh prav vodiče kako priti do določenih komponent in da prideš do hladilnega sistema, bo potrebno odstranit kar precej stvari, ter vse vijake (ki mimogrede niso vsi enake velikosti!), ki so spodaj + hladilnik je potrebno odmontirat ven, ter ga razstavit da lahko dobro očistiš reže in ventilator, ki je notri.

http://download.lenovo.com/ibmdl/pub/pc...

nurmaln ::

McLuzo je izjavil:

To da bi en pokrovček odvil in spodaj bil ventilator, ki bi ga povrhu lahko kar vn vzeu lahko kar pozabiš oz. še nisem videl pri nobenem.
Lenovo ima na svojih straneh prav vodiče kako priti do določenih komponent in da prideš do hladilnega sistema, bo potrebno odstranit kar precej stvari, ter vse vijake (ki mimogrede niso vsi enake velikosti!), ki so spodaj + hladilnik je potrebno odmontirat ven, ter ga razstavit da lahko dobro očistiš reže in ventilator, ki je notri.

http://download.lenovo.com/ibmdl/pub/pc...

Lej če ti pojma nimaš je to tvoj problem. Velika večina Acerjev, Asusov, kar nekaj HPjev zagotovo, pa verjetno tudi ostali imajo to možnost. Malo drugače je na primer pri večini netbookov, kjer je se do ventilatorja pride tako da se odstrani tipkovnica (prej je treba običajno odstraniti nekaj vijakov na spodnji strani).

@zhigatsey
Povej katera znamka in model prenosnika, da ne bo preveč nepotrebnega modrovanja na to temo.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

McLuzo ::

Lej če ti nisi pismen, da bi prebral, da gre za Lenovo Thinkpad R500 pomoje tebi ni pomoči.

In sem že razmontiral par prenosnikov tako, da vem o čem govorim pametnjakovič.

Boobiz ::

Najverjetneje prah na komponentah ni kritičen, kritične so samo reže ki vodijo iz ohišja, tam se svinjarija zelo rada nabira in ti totalno zabaše prehod. IMO, odvij par vijakov, da prideš do drobovja in oceni situacijo. Če je zadeva zelo zamazana in ničeš reskirat mogoče res poišči kakega profija pa tud če ti računajo par deset ojrov.
I'm drunk, what's your excuse?

Half-Saint ::

McLuzo je izjavil:

To da bi en pokrovček odvil in spodaj bil ventilator, ki bi ga povrhu lahko kar vn vzeu lahko kar pozabiš oz. še nisem videl pri nobenem.
Lenovo ima na svojih straneh prav vodiče kako priti do določenih komponent in da prideš do hladilnega sistema, bo potrebno odstranit kar precej stvari, ter vse vijake (ki mimogrede niso vsi enake velikosti!), ki so spodaj + hladilnik je potrebno odmontirat ven, ter ga razstavit da lahko dobro očistiš reže in ventilator, ki je notri.

http://download.lenovo.com/ibmdl/pub/pc...


Tudi sam sem razstavil že nekaj prenosnikov in pri vseh je bilo tako, da sem moral praktično prenosnik razstaviti na prafaktorje, da sem prišel do plate oz. hladilnika. Nikakor pa tega ne narediš v pol ure razen mogoče, če si nek model že 100x razstavljal in maš to v malem prstu. Pa še takrat dvomim, da bi ga odprl, spucal in zaprl v pol ure.
Moj blog: http://onlyageek.blogspot.com

xerror ::

Half-Saint je izjavil:

McLuzo je izjavil:

To da bi en pokrovček odvil in spodaj bil ventilator, ki bi ga povrhu lahko kar vn vzeu lahko kar pozabiš oz. še nisem videl pri nobenem.
Lenovo ima na svojih straneh prav vodiče kako priti do določenih komponent in da prideš do hladilnega sistema, bo potrebno odstranit kar precej stvari, ter vse vijake (ki mimogrede niso vsi enake velikosti!), ki so spodaj + hladilnik je potrebno odmontirat ven, ter ga razstavit da lahko dobro očistiš reže in ventilator, ki je notri.

http://download.lenovo.com/ibmdl/pub/pc...


Tudi sam sem razstavil že nekaj prenosnikov in pri vseh je bilo tako, da sem moral praktično prenosnik razstaviti na prafaktorje, da sem prišel do plate oz. hladilnika. Nikakor pa tega ne narediš v pol ure razen mogoče, če si nek model že 100x razstavljal in maš to v malem prstu. Pa še takrat dvomim, da bi ga odprl, spucal in zaprl v pol ure.



Pri Macbooku prideš do plate in hladilnika v 2 minutah, odviješ 4 vijake odstraniš ploščo in si fertik :) V pol ure imaš že spucanega :P
 laptop

laptop

Invictus ::

xerror je izjavil:

Half-Saint je izjavil:

McLuzo je izjavil:

To da bi en pokrovček odvil in spodaj bil ventilator, ki bi ga povrhu lahko kar vn vzeu lahko kar pozabiš oz. še nisem videl pri nobenem.
Lenovo ima na svojih straneh prav vodiče kako priti do določenih komponent in da prideš do hladilnega sistema, bo potrebno odstranit kar precej stvari, ter vse vijake (ki mimogrede niso vsi enake velikosti!), ki so spodaj + hladilnik je potrebno odmontirat ven, ter ga razstavit da lahko dobro očistiš reže in ventilator, ki je notri.

http://download.lenovo.com/ibmdl/pub/pc...


Tudi sam sem razstavil že nekaj prenosnikov in pri vseh je bilo tako, da sem moral praktično prenosnik razstaviti na prafaktorje, da sem prišel do plate oz. hladilnika. Nikakor pa tega ne narediš v pol ure razen mogoče, če si nek model že 100x razstavljal in maš to v malem prstu. Pa še takrat dvomim, da bi ga odprl, spucal in zaprl v pol ure.


Nasty >:D

Pri Macbooku prideš do plate in hladilnika v 2 minutah, odviješ 4 vijake odstraniš ploščo in si fertik :) V pol ure imaš že spucanega :P
 laptop

laptop

"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

fosil ::

Čist odvisno od modela prenosnika.
Pri nekaterih (ponavadi dražjih) lahko enostavno odstraniš celo spodnjo stranico in imaš takoj dostop do hladilnika.
Pri drugih pa moraš do hladilnika (ki je sicer na spodnji strani) priti z zgornje strani, kar pomeni da moraš prenosnik komplet razšraufat.

Kako pa veš da je vzrok pregrevanje? Naloži program HWMonitor in malo spremljaj temperature.
Tako je!

šernk ::

Thinkpada se da razdreti in sestavit v pol ure, če ga znaš ni zahteven, par vijakov se odvije, je pa potrebno celo spodnjo stran pobrat dol in za temeljito sčistit tud hladilnik, kar pomeni termalna pasta na novo. Meni je po čiščenju ostal velik kos prahu v ventilatorju, ki mi ga je nato blokiral ob zagonih.

cenovno ne vem kako so na IBM trzin, vendar prenosnik bo verjetno očiščen še isti dan, več kot 30€ pa dvomim da bodo računal.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

tikitoki ::

McLuzo je izjavil:

To da bi en pokrovček odvil in spodaj bil ventilator, ki bi ga povrhu lahko kar vn vzeu lahko kar pozabiš oz. še nisem videl pri nobenem.
Lenovo ima na svojih straneh prav vodiče kako priti do določenih komponent in da prideš do hladilnega sistema, bo potrebno odstranit kar precej stvari, ter vse vijake (ki mimogrede niso vsi enake velikosti!), ki so spodaj + hladilnik je potrebno odmontirat ven, ter ga razstavit da lahko dobro očistiš reže in ventilator, ki je notri.

http://download.lenovo.com/ibmdl/pub/pc...


Jao, kakšne neutemeljene trditve. Sem dobil v dar prenosnik, ki se je pregreval in sem ga spucal. Odstranil sem pokrov, ki je skrival hladilnik in ventilator in spucal, brez velikih problemov. Na sreco ni bilo niti hladilnika sneti, ceprav bi morda bilo pametno zamenjati se termalno pasto.

Vceraj pa sem imel podoben primer, le da je v tem primeru nujno celoten hladilnik sneti.

Res je, da obstajjo tudi slabo zasnovani prenosniki, ki jih je potrezno za taksno "rutinsko" ciscene popolnoma razdreti. Sam neko jokanje, da je to nujno je res neutemeljeno.

solatko ::

Že nekaj let se ukvarjam z računalniki in takih, pri katerih je potrebno samo nekaj vijakov odstranit in prideš do hladilnika, je zelo malo. Pri večini gre tako, da je plošča s procesorjem privijačena na spodnji del ohišja, tako, da moraš za kompletno čiščenje (vse ostalo je brez veze), razdret celoten prenosnik (spodnji del, brez displaya).
Največji problem je prah in dodatki, ki se naberejo med režami prenosnika in ventilatorjem, ki znajo tvorit pravi trak, kot da bi bil tam trak filca, skozi katerega je prehod zraka skoraj nemogoč. Ventilator tuli, piha pa ven zelo malo ali nič, temperature prenosnika pa so vedno višje, dokler stvar ne ugasne.

Vsak tip prenosnika se razdira na specifičen način, večino pa moraš odviti kakšnih 20+ vijakov, sneti nekaj priključkov in paziti, da ne polomiš plastičnih zatičev, ki skrbijo, da prenosnik ne zija.

Tega opravila ne priporočam nepoznavalcem, ker gre lahko hitro kaj narobe - na primer Thinkpad 500SL ne najdeš na netu, z nepretrganim kablom touchpad-a. Način razdiranja tega prenosnika je namreč specifičen (odstrani se najprej del pod tipkovnico, vendar ne smeš privzdignit več kot 3 cm, toliko da lahko odklopiš konektor).

Lahko bi naštel kar nekaj takih cvetk, za katere moraš točno vedet, kje ga začneš odpirat, kaj vse moraš odklopit in kako vse skupaj dobiti nazaj.

Tistih nekaj 10€, ki jih servis zaračuna za to opravilo, je pri večini zasluženo, seveda če delo naredijo kvalitetno (največkrat tudi zamenjava termalne paste in termalnih trakov).
Delo krepa človeka

šernk ::

Tega opravila ne priporočam nepoznavalcem, ker gre lahko hitro kaj narobe - na primer Thinkpad 500SL ne najdeš na netu, z nepretrganim kablom touchpad-a. Način razdiranja tega prenosnika je namreč specifičen (odstrani se najprej del pod tipkovnico, vendar ne smeš privzdignit več kot 3 cm, toliko da lahko odklopiš konektor).


ubistvu se pri prenosniku vsak del zelo previdno dvigne da najprej preveriš, če ima kje kak kabel še pritrjen. moj thinkpad je imel za čiščenje zelo enostavno s spodnje strani si lahko ventilator ven pobral, pa tudi sedanji G560a ni tak problem. ventilator iz spodnje strani lepo dostopen in če bi bila potreba se ga da verjetno tudi ven vzeti, brez razdiranja preostalega dela prenosnika (ne morem trditi ker nisem še odstranjeval ga, le 2x spucal).
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

solatko ::

šernk - Pri tem prenosniku ne gre, imaš vijak na ventilatorju, do katerega ne moreš. Pri večini prenosnikov se del ventilatorja vidi, vendar za odstranitev nabrane prašne dekce, to ni dovolj, brez da to odstraniš, pa nisi naredil nič.
Delo krepa človeka

Frufru ::

tikitoki je izjavil:

McLuzo je izjavil:

To da bi en pokrovček odvil in spodaj bil ventilator, ki bi ga povrhu lahko kar vn vzeu lahko kar pozabiš oz. še nisem videl pri nobenem.
Lenovo ima na svojih straneh prav vodiče kako priti do določenih komponent in da prideš do hladilnega sistema, bo potrebno odstranit kar precej stvari, ter vse vijake (ki mimogrede niso vsi enake velikosti!), ki so spodaj + hladilnik je potrebno odmontirat ven, ter ga razstavit da lahko dobro očistiš reže in ventilator, ki je notri.

http://download.lenovo.com/ibmdl/pub/pc...


Jao, kakšne neutemeljene trditve. Sem dobil v dar prenosnik, ki se je pregreval in sem ga spucal. Odstranil sem pokrov, ki je skrival hladilnik in ventilator in spucal, brez velikih problemov. Na sreco ni bilo niti hladilnika sneti, ceprav bi morda bilo pametno zamenjati se termalno pasto.

Vceraj pa sem imel podoben primer, le da je v tem primeru nujno celoten hladilnik sneti.

Res je, da obstajjo tudi slabo zasnovani prenosniki, ki jih je potrezno za taksno "rutinsko" ciscene popolnoma razdreti. Sam neko jokanje, da je to nujno je res neutemeljeno.


Torej, 2.5 staro temo si moral oživeti. Zakaj točno?

Sssaga ::

Boobiz je izjavil:

Najverjetneje prah na komponentah ni kritičen, kritične so samo reže ki vodijo iz ohišja, tam se svinjarija zelo rada nabira in ti totalno zabaše prehod. IMO, odvij par vijakov, da prideš do drobovja in oceni situacijo. Če je zadeva zelo zamazana in ničeš reskirat mogoče res poišči kakega profija pa tud če ti računajo par deset ojrov.


Se strinjam!
Prah se ti nabere na režah z notranje strani skozi katere ventilator odvaja segret zrak. Trenutno testiram 5 let star prenosnik, ki je v 'idle' načinu nabijal do 80°C in mi tudi preventivno izklopil celoten sistem. Po količini in debelini tega Numero Uno uničevalca računalnikov sklepam, da servis še ni bil opravljen ^^. Prišel do hladilnega sistema in odstranil hladilnik skupaj z ventilatorjem ter počistil prah, odstranil pasto z obeh procesorjev (centralnega in grafičnega) in dodal novo za polovico velikosti graha (MX-3 se sicer težje razmaže, a vijaki že dobro razporedijo pri nanosu na center površine v obliki grahovega zrna). Edino kar sovražim pri nekaterih ekspertih je, da nanašajo termalno pasto z uporabo malih čopičev, da prekrijejo celotno površino. Kdor se zastopi, čemu služi sama pasta, VE, da je to napačen pristop. Ampak, če deluje...

Verdict: Temperature pod obremenitvijo (zagnal zahtevno igro) za 10°C nižje, kot prej v načinu 'fejstbukovga klepetanja'.
Na netu imaš polno vodičev, kako in kaj pri tem opravilu. Za začetek priporočam brskanje po Youtube-u.

technolog ::

Jaz sem na novo namazal pasto na HP 4510s, pa še eno bakreno ploščico sem dal med jedro in hladilnik.

Sedaj lahko pri 90% časa ugasnjenem ventilatorju in temperaturi pod 36 stopinj berem PDFje. Definitivno se je splačalo porabit tistih 20€ za material in 2 uri za razdiranje laptopa. Je bilo pa res tako, kot je rekel solatko, razdret ga je blo treba v prafaktorje, celo matično ploščo v celoti vzet ven iz ohišja.

Kdor okleva, splača se. Če boste nesli laptop na servis, jim obvezno naročite, da dajo copper shim. Razlika brez in z njim je kot dan in noč.

solatko ::

Sssaga - MX - 3 je za prenosnike skoraj neuporabna, ker se zelo slabo razmaže in ostane v kepicah, se sicer razporedi po procu, vendar ne nudi celovitega prenosa toplote, MX-2, MX-4 pa sta odlični.
Pričakuj, da boš kmalu ponovil vajo.
Delo krepa človeka

Invictus ::

Najbolj pomembno pri čiščenje je odstranitev traka prahu med ventilatorjem in hladilnikom.

Tega večina ne dela, ker je to ponavadi zlepljeno skupaj, pa si niti ne upajo razdreti ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako vklopiti WiFi na prenosniku Lenovo IdeaPad B590

Oddelek: Pomoč in nasveti
72254 (2128) 18zimoni
»

Matematični problem

Oddelek: Šola
5698 (541) Jean-Paul
»

Internet dela ali ne dela (lnux)

Oddelek: Operacijski sistemi
271851 (1520) root
»

Disk se mi stalno izklaplja, se komu vsaj malo sanja zakaj?

Oddelek: Pomoč in nasveti
81214 (1058) esi
»

MAR8, iščem informacije

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
51043 (916) Azrael

Več podobnih tem