» »

Slovenska ljudska legenda

Slovenska ljudska legenda

Janac ::

Pozdravljeni,

Za predmet Slovenščina rabim naredit referat s temo: "Slovenska ljudska legenda". Pa me zanima ali je to enako kot: "Slovensko ljudsko slovstvo"? Ker o slednjem je na netu tone gradiva, o ljudskih legendah pa skoraj nič, razen kaj je legenda. V vsakem primeru bi dal pred rokom v pregled profesorici.

Torej ima kdo kaj gradiva o tem? Bi bil zelo hvaležen.

Bo kaj narobe če naredim o: "Slovensko ljudsko slovstvo namesto: "Slovenska ljudska legenda" ?

Hvala za pomoč.

bluefish ::

Ne, ni isto.

Legende se ob hitrem iskanju najde:

Ajdovska deklica @ Wikipedia
Hudi%C4%8Dev most (legenda) @ Wikipedia
http://zavodjezerka.wordpress.com/2012/...
http://www.crna.si/index.php/svet-legen...
...

Sicer pa stopi do knjižnice, imajo več kot dovolj bukvic - par predlogov: Legenda @ Wikipedia

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

Mentalist ::

Do kdaj pa immaš? Drugače pa vsekakor knjižnjica.
Lool.

Janac ::

Do petka.

BTW: Kaj naj recem v knjiznici? Da rabim gradivo za to pa to temo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Janac ()

Hayabusa ::

Peter Klepec @ Wikipedia ?

Dobil si zelo dvoumen naslov.

Janac ::

Znana vam je povest, da na Koroškem kralj Matjaž počiva. Bil pa je kralj Matjaž dober kralj. Dal je same zlate kovati. Drugega denarja niso poznali. Zato so bili takrat zares zllati časi. Pod košatimi lipami so naši očaki vsaki dan rajali in v svitle koazrce rujno vince natakali. Bil je kralj Matjaž slovenski kralj in naše gore list. Zbraslo si ga je ljudstvo na celovšekm polji in v starem Kernu je imel svoj prestol. Noč in dan so bili odprte vrata gradske in vsak revež si je lahko sprosil milost in pravico. Ker je pa kralj Matjaž bil bogat kralj , so mu bili drugi kralji zavdini in kakor gosenc na repišče je enkrat iz onega kraja, kjer solnce zahaja, prišel sovražnik nad Matjaža in v krvavem boju pokončal njegovo vojsko do sto zvestih junakov. Vendar, ker je bil pravičen kralj, ni bil ubit, ampak, ko ga v begu sovražnik že meni zajeti, se odpre skala v Peci, do katere je pobegnil, pa ga skrije pred britkim mečem sovražnikom. Tam sedaj prebiva s svojimi junaki in, kadar bode njegova brada devetkrat okoli mize zrastla, ga bode gora nzaja dala, da srečno vlada slovenski rod.

Mi lahko iz tega nekdo vn prosim napiše sporočilo, komentar, oznako ipd? Najlepša hvala.

Je tole za defincijo OK, ali še kaj dodam:

Legenda se je v starorimski cerkvi imenovala knjiga, iz katere so brali odlomke iz življenja mučencev in svetnikov. V novejšem času pa legenda predstavlja zgodbo, v kateri nastopajo krščanske svete osebe. Večina legend je napisanih v prozi, najdejo pa se tudi legende napisane v verzih. Po zasnovi je legenda podobna mitu in pripovedki. V legendi se predvsem pripoveduje o krščanskih besedah.
Poleg ljudskih legend pa je ustvarjenih tudi veliko umetnih legend, ki so jih napisali pisatelji in v njih predstavili zanimive legendarne motive.

Janac ::

Kaj mi lahko prosim nekdo izlušči sporočilo, komentar, oznako ipd? Najlepša hvala.

Phantomeye ::

Janac je izjavil:

Kaj mi lahko prosim nekdo izlušči sporočilo, komentar, oznako ipd? Najlepša hvala.



Lahko, moj komentar je; Lenuh si. Moje sporočilo, ti je pa jasno. Oznaka, pa upam, da tudi.


Sam naredi, mislim, da so ti dovolj pomagali, zdaj naj pa še delajo namesto tebe. Piss off.

Janac ::

bluefish je izjavil:

Ne, ni isto.

Legende se ob hitrem iskanju najde:

Ajdovska deklica @ Wikipedia
Hudi%C4%8Dev most (legenda) @ Wikipedia
http://zavodjezerka.wordpress.com/2012/...
http://www.crna.si/index.php/svet-legen...
...

Sicer pa stopi do knjižnice, imajo več kot dovolj bukvic - par predlogov: Legenda @ Wikipedia


kralj Matjaž je sam po sebi že legenda, ne pa v smislu literarne vrste. To, kar sta pripravila vidva kot primer, je pripovedka. V definiciji si zapisal, da naj bi v legendi nastopale osebe iz Biblije, največkrat sveti Peter in Kristus.


Od profesorice.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ugani avtomobil (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Na cesti
41650436 (35371) dottor
»

MOBA s Slovenskimi junaki

Oddelek: Igre
82075 (1359) TESKAn

Matej ali Matjaz po anglesko?

Oddelek: Šola
477961 (5565) Okapi
»

Tolarji

Oddelek: Loža
143230 (2630) tx-z
»

Posluša še kdo The Beatles?

Oddelek: Sedem umetnosti
162031 (1805) Oxford

Več podobnih tem