» »

Se da kako popravit matično?

Se da kako popravit matično?

opeter ::

Pozdravljeni, zanima me, ali bi se dalo kako popraviti matično ASUS P5KPL-AM (Socket 775), namreč pri odstranjevanju CPU hladilnika se je odlomil en kondenzator.

 ASUS P5KPL-AM

ASUS P5KPL-AM



Ta kondenzator ima sledečo oznako:
5K017
270
16V

Imel je tudi dve "nogici" ali kako se temu pravi.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Janac ::

A če zaženeš ne deluje?

opeter ::

Ne upam zagnati ...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

XsenO ::

Kondenzatorje se načeloma da ponovno začinčit
1 + 1 = 1

#000000 ::

Seveda se da, samo isti kondenzator moraš imet.

...:TOMI:... ::

Povprašaj na elektronik.si

Če je kak mojster v bližini, ti bo rade volje pomagal za pivo ali dva.
Tomi

Hayabusa ::

Obrni se na prvi lokalni rtv servis.

RejZoR ::

Elektrolitske kondenzatorje dobiš povsod (sam jih največkrat vzamem pri Conradu ker mi je najbližji). Nisem pa še videl solid state kondenzatorjev. So dražji ampak v takih primerih bi prišli prav.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

TEDY ::

možno da je odtrgal pri cinu in bi se celo istega dalo nazaj dat.
lakho slikaš?

Janac ::

Možno, da bi delalo celo brez njega.

Zgodovina sprememb…

Baja ::

Janac je izjavil:

Možno, da bi delalo celo brez njega.


možno je tudi, da bi delalo brez njega 5min potem pa odletelo še kaj drugega.

Kot so že zgoraj napisali, poglej če ima kondenzator še nogice. če jih ima najdi elektronika v blizini, da ti ga nazaj zalota, če nima nogic, nabavi drugega (al pa vprasaj kakega elektronika - ponavadi skrivajo marsikaj v garažah) pa naj ti drugega gor prilota.

Pithlit ::

Janac je izjavil:

Možno, da bi delalo celo brez njega.

Ne vem no... ponavadi so stvari gor nalotane z razlogom.
Life is as complicated as we make it...

opeter ::

Hvala vsem. Potem bi se načeloma dalo popraviti tole.
Hmm ... seveda pa rabim pravi kondenzator, je tako?

Tukaj so slike kondenzatorja, matično pa bom slikal proti večeru.

 ASUS kondenzator 1

ASUS kondenzator 1


 ASUS kondenzator 2 (spodnja stran, vidita se dve luknji

ASUS kondenzator 2 (spodnja stran, vidita se dve luknji


 ASUS kondenzator 3

ASUS kondenzator 3

Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

korenje3 ::

kupi nov kondenzator. z isto kapacitivnostjo in isto ali višjo voltažo.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

mihec87 ::

Tale je videt 16V 270UF

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihec87 ()

...:TOMI:... ::

Kondenzator stane drobiž, pri večplastnih platah je potrebno imeti malo več izkušenj z menjavo, zato to delo prepusti nekomu, ki to zna.
Tomi

korenje3 ::

...:TOMI:... je izjavil:

Kondenzator stane drobiž, pri večplastnih platah je potrebno imeti malo več izkušenj z menjavo, zato to delo prepusti nekomu, ki to zna.


kaka znanost je lotanje kondenzatorja?
verjetno so mu žičke ostale od prejšnjega s tem da so plate lotane s srebrnim lotom, ki ima veliko višje tališče kot svinčev lot. tukaj ne more zgrešiti nič.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Urc ()

mtosev ::

a tole se ti sploh splača popravljati? takšna nova in boljša plata je za 40e
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
Enermax Platimax | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Urc ()

mihec87 ::

mtosev je izjavil:

a tole se ti sploh splača popravljati? takšna nova in boljša plata je za 40e


Kondenzator pa par centov..Če ne rabi boljše oz mu ta ustreza...

RejZoR ::

Tud če je kondenzator 1 EUR in če že ima doma pribor za cinjenje je to nobrainer popravilo. Sploh pa ker vidim, da je samo izpulil kondenzator, "nogici" sta ostali na vezju. Poščipaš odebeljeni del, ki je sicer znotraj kondenzatorja (vsaj pri elektrolitskih) in na obstoječi nogici priciniš novega. Samo pazi na polariteto (glej črto na strani kondenzatorja in obarvan polkrog na samem vezju, ki morata biti poravnana!).
Sicer ne bo izgledalo lepo, bo pa delovalo. Sem tko popravljal že zvočno in monitor, pa sta oba delala bp. Takrat še nisem imel super tankega spajkalnika ampak čist navadnega s precej konjsko konico. Ampak who cares če deluje :)
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

googleg1 ::

Jst bi pognal brez kondenzatorja. Teli elektroliti so večinoma za glajenje napetosti oz. za zalogo energije ob večjih nihanjih in če si odbil samo enega verjetno ne bo problem. Če je surface-mount varianta (na spodnji strani plate ni lukenj) potem menjava sploh ne bi smela biti problem. problem pa zna biti dobit ustrezen kondenzator - slovenske trgovine so slabo založene. Če je pa through-hole element pol pa samo enmu s spajkalnikom nesi.

Moj nasvet je še vseeno: poženi brez kondija. Več kot *puff* se nima kej zgodit ;)

69charger ::

Ja, če hoče da gre vseskupaj k hudiči naj kar prižiga. Jaz osebno brez kondenzatorja na napajalnem delu nebi niti pomislil prižgat. Menjava je preprosta in plata bo delovala še naprej. Popravilo je pa res minimalno.
How many guys from a tech forum does it take to change a lightbulb?

RejZoR ::

Pomoje tud če daš gor navadnega elektrolitskega boo bolje kot poganjat brez. Samo da bo primerljive zmogljivosti.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

listje123 ::

Najlažje je da na bolhi najdeš isto plato ki je pokvarjena in rečeš prodajalcu če je možno da ti dol odlota.

googleg1 ::

Pokvarjen / odstranjen elektrolit ni še nikoli nič uničil. Preverjeno. Poglejte starejše LCD monitorje. V najslabšem primeru se ne prižge

RejZoR ::

Razen tega da so kondenzatorji tam tud za glajenje špic v sami električni povezavi. Če ti to nič ne pove pol pa bog pomagej. Kondenzatorje se na vezje daje z razlogom, če pa želiš da ti zaradi škrtarjenja na komponenti vredni manj od 1 evra potegne za sabo procesor in po možnosti še kaj drugega pol pa go for it.
Tud ne moreš primerjat monitorja s komponento. Če monitor crkne ne bo za sabo potegnil ničesar. Še grafična na katero je vezan je praktično nemogoče, da bi preko signalnega kabla šlo kaj nazaj.
Pri plati in za povrhu še na napajalnem sklopu se mi pa zdi neumno razkirat. Kupiš tist kondenzator, ga priciniš pa je.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

opeter ::

Hvala vsem. Jutri bom šel malo k enemu, ki popravlja razne TV-je ipd., da malo pregleda.

Zahvaljujem se tudi uporabniku/članu ST-ja z imenom 737, ki mi je povedal/napisal tip kondenzatorjev (low esr) in ponudil pomoč.

Hvala še enkrat vsem.
Se javim, kako bo izšlo.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

2loud4u ::

googleg1 je izjavil:

Pokvarjen / odstranjen elektrolit ni še nikoli nič uničil. Preverjeno. Poglejte starejše LCD monitorje. V najslabšem primeru se ne prižge



To ti misliš, manjkajoč kondenzator lahko brez problema tudi kaj uniči, in tudi kak drug manjkajoč element, vsi elementi so tam z razlogom, le zakaj bi jih lotali gor, če to nebi bilo potrebno, pa še ceneje bi prišli čez...

"Preverjeno."

Tega se ne da preveriti, lahko da 100× ne bo nič, sto-prvič ti pa nekaj prileti v glavo, zadeve niso tako nedolžne, kot izgledajo. Pa, ko popravljaš zadeve, bodi tudi previden glede polaritete, sem že slišal za gospoda, ki je popravljal monitorje in je narobe obrnil kondenzator, ter ga po vklopu dobil v usta, prijetno pa res ni, že vonj ne, kaj šele okus... Pa seveda bi ga lahko tudi v oko dobil in ostal brez očesa, tako da se ni za igrat, če ga dobro raznese, ti tudi na telesu z lahkoto naredi škodo...
c^2=E/m
HP XW6400|2× Xeon E5320 @1.86GHz|16MB L2
Cache|Sapphire HD6850|4GB FB-DIMM|HP 575W

googleg1 ::

Se vidi da ne veste kaj dosti o elektrotehniki. Stvari so na plati preventivno. In veliki elektrolitski kondenzatorji so definicija te preventive. Proizvajalec matične plošče ne ve v kašnem okolju bo računalnik deloval, zato se kondenzatorje za glajenje napetosti (v obe smeri - špice in upade) gor nalota malo čez glavo. Nikjer ne trdim drugače da bo delalo. Ampak pokvarit se načeloma nima kaj.

Drugače se mi pa zdi, da je šel suhi elektrolitski kondenzator, ki je malo drugače od mokrega elektrolita. Mislim, da teh ne raznese in se samo skurijo. Problem mokrih je nastajanje plina zaradi tekočega stanja katode. Kar povzroči povečan pritisk. Suhi teh težav nimajo. Tko, da mu ga tudi v oko ne more odnest :)

2loud4u ::

googleg1 je izjavil:

Se vidi da ne veste kaj dosti o elektrotehniki. Stvari so na plati preventivno. In veliki elektrolitski kondenzatorji so definicija te preventive. Proizvajalec matične plošče ne ve v kašnem okolju bo računalnik deloval, zato se kondenzatorje za glajenje napetosti (v obe smeri - špice in upade) gor nalota malo čez glavo. Nikjer ne trdim drugače da bo delalo. Ampak pokvarit se načeloma nima kaj.

Drugače se mi pa zdi, da je šel suhi elektrolitski kondenzator, ki je malo drugače od mokrega elektrolita. Mislim, da teh ne raznese in se samo skurijo. Problem mokrih je nastajanje plina zaradi tekočega stanja katode. Kar povzroči povečan pritisk. Suhi teh težav nimajo. Tko, da mu ga tudi v oko ne more odnest :)



Se vidi, da ne veš kaj dosti o elektrotehniki... Najprej rečeš, da mi nimamo pojma, potem pa sam začneš take nabijat, da kar glava boli.

"Tko, da mu ga tudi v oko ne more odnest :)"

Ko ti ga bo enkrat odneslo v oko, si preberi, kar si napisal... ..mogoče takrat samo še z enim očesom.
c^2=E/m
HP XW6400|2× Xeon E5320 @1.86GHz|16MB L2
Cache|Sapphire HD6850|4GB FB-DIMM|HP 575W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 2loud4u ()

googleg1 ::

@2loud4u mi ga je skoraj v obraz enkrat. Ampak je bil navadni elektrolit. Drugače pa če se ne strinjaš z napisanim argumentiraj...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: googleg1 ()

2loud4u ::

googleg1 je izjavil:

@2loud4u mi ga je skoraj v obraz enkrat. Ampak je bil navadni elektrolit. Drugače pa če se ne strinjaš z napisanim argumentiraj...



Ja, no kaj pa potem pišeš, da ti ga ne more odnesti v oko, če ga je tebi že skoraj v obraz?
c^2=E/m
HP XW6400|2× Xeon E5320 @1.86GHz|16MB L2
Cache|Sapphire HD6850|4GB FB-DIMM|HP 575W

googleg1 ::

Saj sem napisal cel odstavek o tem. Je razlika med mokrimi elektrolitskimi kondenzatorji in suhimi elektrolitskimi kondenzatorji. Ne vem kako bi to povedal po domače, da boš razumel... Če pogledaš navadni (poceni) elektrolitski kondi z vrha, boš videl da je rahlo narezan (kot nek križ). To je zato, ker se proizvajalci zavedajo, da v primeru nepravilne priključitve lahko naraste pritisk (zaradi nastajanja plina v elekotrolitu), kar ima za posledico uničenje elementa.

Če pogledaš slike zgoraj, teh zarez ni. Kar pomeni, da so že proizvajalci to predvideli. Suhi elektrolitski kondiji imajo namesto mokrega elektrolita ob katodi suho pasto, ki je bolj prevodna in stabilna. Še vseeno napačna priključitev privede do uničenja (razen če je bipolarni, vendar imajo te pol manjšo kapacitivnost), vendar ga ne odpre kot raketo.

RejZoR ::

googleg1 je izjavil:

Se vidi da ne veste kaj dosti o elektrotehniki. Stvari so na plati preventivno. In veliki elektrolitski kondenzatorji so definicija te preventive. Proizvajalec matične plošče ne ve v kašnem okolju bo računalnik deloval, zato se kondenzatorje za glajenje napetosti (v obe smeri - špice in upade) gor nalota malo čez glavo. Nikjer ne trdim drugače da bo delalo. Ampak pokvarit se načeloma nima kaj.

Drugače se mi pa zdi, da je šel suhi elektrolitski kondenzator, ki je malo drugače od mokrega elektrolita. Mislim, da teh ne raznese in se samo skurijo. Problem mokrih je nastajanje plina zaradi tekočega stanja katode. Kar povzroči povečan pritisk. Suhi teh težav nimajo. Tko, da mu ga tudi v oko ne more odnest :)


To je tko kot bi rekli, da proizvajalci malo čez glavo v avtomobile vgrajujejo varnostne funkcije. Ampak tud če nimaš gor ABS-a, EBD-ja in ESP-ja nima kaj it narobe. Res nima, dokler se normalne okoliščine ne spremenijo v abnormalne.
Pol pa bi gledal v novi temi kako ista oseba razlaga kako mu je crknjena plata za sabo potegnila procesor, vse RAMe, disk in grafično kartico...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RejZoR ()

stock ::

Kva to še ni zaflikan? :))


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vprašanje glede kondenzatorjev

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
406274 (3607) mirator
»

Servis elektronike

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
82605 (1410) DeeCoy
»

bliskanje iz vtičnice

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
287265 (4388) negotiator
»

Na trafi +/- napajanje

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
61052 (930) Fave
»

Kje do točno določenega kondenzatorja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
146187 (5676) VolkD

Več podobnih tem