» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
308 / 354
»»

DamijanD ::

daruk. A lahko daš kakšno fotko inštalacije: inverterja, baterij,... Ker me zanima kako to zgleda...

Zolaro ::

Prejšnji account že ne dela več. V bistvu ne zgleda nič posebnega.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: jest10 ()

thundercat ::

To imaš v notranjem zaprtem prostoru? Koliko se kaj segreva predvsem poleti?
Thundercat

thundercat ::

strojix je izjavil:

Jaz imam predvidenih 34 panelov in 17 optimizatorjev, moč 15kW.

Na optimizatorjih ni vredno šparat. Ne razumem, zakaj sploh dilema
Thundercat

strojix ::

Za S1000 je navedeno, da podpira priklop in krmiljenje 2 panelov istočasno.
Supports connection of two PV modules in series with easy cable management and fast installation times

Neon87 ::

strojix je izjavil:

Za S1000 je navedeno, da podpira priklop in krmiljenje 2 panelov istočasno.
Supports connection of two PV modules in series with easy cable management and fast installation times


Jaz bom tudi dal 14komadov S1000 optimizatorjev za 28 430W panelov.
Bi bilo bolje montirati za vsak panel svoj optimizator, torej 28x S440 npr.?

feryz ::

strojix je izjavil:

Za S1000 je navedeno, da podpira priklop in krmiljenje 2 panelov istočasno.
Supports connection of two PV modules in series with easy cable management and fast installation times
Kar seveda ni res.
Podpira do 1000 vatov in 125 voltov.
Kar pomeni, da lahko toliko obesiš gor.
Kaj bo v tej verigi, je pa od panelov odvisno. Lahko jih je tudi 100, če so dovolj majhni.

Neon87 ::

feryz je izjavil:

strojix je izjavil:

Za S1000 je navedeno, da podpira priklop in krmiljenje 2 panelov istočasno.
Supports connection of two PV modules in series with easy cable management and fast installation times
Kar seveda ni res.
Podpira do 1000 vatov in 125 voltov.
Kar pomeni, da lahko toliko obesiš gor.
Kaj bo v tej verigi, je pa od panelov odvisno. Lahko jih je tudi 100, če so dovolj majhni.


Ali bi bilo smiselno rect izvajalcu da želim raje S440 optimizatorje (1optimizator za 1 panel), kot pa S1000 (1 opt za 2 panela)?

MadMax ::

Vprašaj ga, če v primeru odpovedi enega optimizatorja vse crkne, ali pa s 13 še vedno dela (pač minus tist crknjen).
Zadeve imajo svoje zakonitosti in meje, katere bi izvajalec moral poznat.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

strojix ::

feryz je izjavil:

strojix je izjavil:

Za S1000 je navedeno, da podpira priklop in krmiljenje 2 panelov istočasno.
Supports connection of two PV modules in series with easy cable management and fast installation times
Kar seveda ni res.
Podpira do 1000 vatov in 125 voltov.
Kar pomeni, da lahko toliko obesiš gor.
Kaj bo v tej verigi, je pa od panelov odvisno. Lahko jih je tudi 100, če so dovolj majhni.

Montiranih bo 34 panelov z močjo 440W in 17 optimizatorjev S1000. To je potem OK?

celje ::

je ok. en na dva je "klasika".

thundercat ::

celje je izjavil:

je ok. en na dva je "klasika".

Kakšna klasika? Za Solar Edge mogoče, pri Huawei pa nikakor ne.
Thundercat

WaterBoy ::

Pri Huaweu je klasika brez :) optimizaotrje imajo ne dolgo

Pri solaredgu je pa klasika 2 na en optimizator in ni nič narobe, kot so gor naposalai če eden od teh modulov pade v senco delujeta oba z močjo osenčenega.

Likalnik ::

thundercat je izjavil:

To imaš v notranjem zaprtem prostoru? Koliko se kaj segreva predvsem poleti?


jaz imam v kleti in prav tako ni težav...je še bolje, ker je klet malo bolj hladna.
pač ne sme biti izpostavljeno direktnemu soncu ali pa v vročih prostorih.

telexdell ::

Inverterji do 12,5 kVA lahko imajo le en optimizizator na panel. Tisti od 15 kVA naprej pa jij lahko imajo več. Da izvajalec poveča profit pač namontira inverter moči 15 kVA ali več, da dva panela na optimizator in kasira enako. Kupcu pa ostane SE katero :

    je (najverjetneje) preplačal
    v primeru senčenja enega panela mmu delata manj oba (če že vemo, da se paneli standardo izdelujejo v tolarancah Pn+5% lahko ob kombinaciji parov Pn/Pn+5% izgubimo 2,5 % moči SE)
    v primeru okvare enega panela mora zamenjati oba (četudi dobi enakega bo nov zaradi degradacije starega dejal manj)
    Višja napetost v paru v primeru okvare izolacije na povezavah med paroma požene višji tok kar sprosti več energije in poveča nevarnost požara
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

strojix ::

Evo, dogovorjeno za 1 optimizator na 1 panel. Malo se podraži, ampak bo pa bolj ziher....

Neon87 ::

strojix je izjavil:

Evo, dogovorjeno za 1 optimizator na 1 panel. Malo se podraži, ampak bo pa bolj ziher....

Koliko se ti je podražilo, če ni skrivnost?

strojix ::

Neon87 je izjavil:

strojix je izjavil:

Evo, dogovorjeno za 1 optimizator na 1 panel. Malo se podraži, ampak bo pa bolj ziher....

Koliko se ti je podražilo, če ni skrivnost?

Za cca 600 EUR, sedaj je enkrat več optimizatorjev, so pa cenejši.

telexdell ::

thundercat je izjavil:

To imaš v notranjem zaprtem prostoru? Koliko se kaj segreva predvsem poleti?


Če ima inverter 97% izkoristek pomeni, da pri 10 kW moči oddaje v omrežje greje prostor s 300 W. Biti bi moral v zares dobro izoliranem in dokaj majhnem prostoru, da bi se pregreval.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

extrex286 ::

strojix je izjavil:

Evo, dogovorjeno za 1 optimizator na 1 panel. Malo se podraži, ampak bo pa bolj ziher....



predlagam 20% močnejše optimizatorje kot panele, ko marca useka sonece iza obalaka je lahko kaboom...

strojix ::

extrex286 je izjavil:

strojix je izjavil:

Evo, dogovorjeno za 1 optimizator na 1 panel. Malo se podraži, ampak bo pa bolj ziher....



predlagam 20% močnejše optimizatorje kot panele, ko marca useka sonece iza obalaka je lahko kaboom...


Sem jih opozoril na to, da so optimizatorji in paneli skoraj iste moči. Bodo pač menjali v garanciji.......

thundercat ::

telexdell je izjavil:

thundercat je izjavil:

To imaš v notranjem zaprtem prostoru? Koliko se kaj segreva predvsem poleti?


Če ima inverter 97% izkoristek pomeni, da pri 10 kW moči oddaje v omrežje greje prostor s 300 W. Biti bi moral v zares dobro izoliranem in dokaj majhnem prostoru, da bi se pregreval.


Sej vem to me ne skrbi samo pregrevanje naprave, sem pa pred dilemo ali postavit vse v kurilnici, ki je pač zaprta, ali dam zunaj pod streho. Predvsem iz vidika tega, da mi ne bo kurilnico segrevalo preveč, kot prostor mislim. Pa še to me skrbi, ker če imaš zunaj imajo do vseh naprav dostop gasilci, če se kaj zgodi, če je notri pod ključem pa pač ne.
Thundercat

ReRMh ::

26.2. je proizvodnja 79% lanskega feba - do 28.2. zna biti nekje 85% in 29.2. okrog 88%

Robert ::

Zolaro je izjavil:

Prejšnji account že ne dela več. V bistvu ne zgleda nič posebnega.



Ker sem bolj nov na tem področju me zanima na slikah kaj je kaj, predvidevam da je na spodnji sliki hranilnik.....

MacGyver141 ::

thundercat je izjavil:

telexdell je izjavil:

thundercat je izjavil:

To imaš v notranjem zaprtem prostoru? Koliko se kaj segreva predvsem poleti?


Če ima inverter 97% izkoristek pomeni, da pri 10 kW moči oddaje v omrežje greje prostor s 300 W. Biti bi moral v zares dobro izoliranem in dokaj majhnem prostoru, da bi se pregreval.


Sej vem to me ne skrbi samo pregrevanje naprave, sem pa pred dilemo ali postavit vse v kurilnici, ki je pač zaprta, ali dam zunaj pod streho. Predvsem iz vidika tega, da mi ne bo kurilnico segrevalo preveč, kot prostor mislim. Pa še to me skrbi, ker če imaš zunaj imajo do vseh naprav dostop gasilci, če se kaj zgodi, če je notri pod ključem pa pač ne.


Enkrat sem že moj primer tukaj dav, ga bom šeenkrat citiru. Proizvodna 7kW na 10kW inverterju, hladilnik 50-55°C, ohišje invertejra do 42°C. To mi stoji v kurilnici. Če mi pa kej kurilnico greje pa težk rečem, ker je zraven sanitarna toplotna črpalka.

MacGyver141 je izjavil:

Pri nas je v kleti. Nekaj toplote oddaja. Slike iz termalne kamere, 10kW inverter in prozvodnja 7kW v času slik.




Pa še temperatura zadnjega hladilnika,

Argonavt ::

Ima kdo informacijo koliko so zdaj kaj cene za cca 7,5 kW elektrarano , hibridna s 5 kWH baterijo?

telexdell ::

thundercat je izjavil:


Sej vem to me ne skrbi samo pregrevanje naprave, sem pa pred dilemo ali postavit vse v kurilnici, ki je pač zaprta, ali dam zunaj pod streho. Predvsem iz vidika tega, da mi ne bo kurilnico segrevalo preveč, kot prostor mislim. Pa še to me skrbi, ker če imaš zunaj imajo do vseh naprav dostop gasilci, če se kaj zgodi, če je notri pod ključem pa pač ne.

Če pride do pažara na hiši je treba izključiti dovod do hiše ne zgolj inberterja. Četudi izključiš inverter in bo s tem napetost na strehi padla na tam 30 V bo na inverterju še vedno prisotna omrežna napetost 400/230 V. IN zaščita IP 65 ne pomeni, da je diht pred curkom gasilske brizgalne.
Pa poleg gasilcev bodo imeli dostop do razsmernika tudi: vlaga, prah, ptičji kakeci, insekti, živali, ozroci, vandali...

MacGyver141 je izjavil:

[

Enkrat sem že moj primer tukaj dav, ga bom šeenkrat citiru. Proizvodna 7kW na 10kW inverterju, hladilnik 50-55°C, ohišje invertejra do 42°C. To mi stoji v kurilnici. Če mi pa kej kurilnico greje pa težk rečem, ker je zraven sanitarna toplotna črpalka.


Eno je temperatura, drogo pa energija. Prostor ti ogreva energija, ne temperatura. Takšne temperature kot jih navajaš so povsem običajne za električne naprave, kable in elektromotorje. Za kable in elektromotorje govorimo o pregrevanju šele nad 70°C ali več.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

Likalnik ::

thundercat je izjavil:

telexdell je izjavil:

thundercat je izjavil:

To imaš v notranjem zaprtem prostoru? Koliko se kaj segreva predvsem poleti?


Če ima inverter 97% izkoristek pomeni, da pri 10 kW moči oddaje v omrežje greje prostor s 300 W. Biti bi moral v zares dobro izoliranem in dokaj majhnem prostoru, da bi se pregreval.


Sej vem to me ne skrbi samo pregrevanje naprave, sem pa pred dilemo ali postavit vse v kurilnici, ki je pač zaprta, ali dam zunaj pod streho. Predvsem iz vidika tega, da mi ne bo kurilnico segrevalo preveč, kot prostor mislim. Pa še to me skrbi, ker če imaš zunaj imajo do vseh naprav dostop gasilci, če se kaj zgodi, če je notri pod ključem pa pač ne.


sem mislil, da sem jaz komplikator:) ampak kam inverter postaviti sem pa takoj vedel.
kot rečeno ...imam ga v kleti in mi nič kaj bolj ne segreje prostor, kot je bil pa segret pred montažo inverterja.
jaz ga imam v kleti...starši ga imajo zunaj pod nadstreškom na fasadi...oboje je OK....jaz sem ga raje montiral v klet in skozi "mrtev" dimnik speljal vse kable in se tako kabli sploh ne vidijo.
Starši ga imajo na fasadi in ob žlebu speljani kabli...kabli se na daleč ne vidijo...od blizu pač se...meni je grdo.

Gasilci bodo zalili celo hišo, ne glede na to ali bo inverter v kleti ali na fasadi.

poglej kje imaš lažjo montažo in dostop...tja ga pa montiraj...kot pa rečeno pa pazi, da ni na vročini,

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

strojix ::

Kaj pa montaža inverterja na neizdelani mansardi - podstrehi?
Poleti je tam vedno kakšno stopinjo hladneje kot pa zunaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: strojix ()

FoxKnox ::

To je pa tako, ko narod kot ovce meče denar v stvari, ki jih ne razume , samo zato ker ima sosed in ker je in. Seveda se z eno investicijo ne neha in je treba dodatno investirati, stroški se pa ne nehajo. Pa komaj začelo se je, julija še bloki omrežnine, leta 26 pa še konec letnega netmeteringa za vse. Potem pa posojanje elektrike z 200 % obrestmi. Ne morš verjamt kako se je stvar sfižila.Najrajš bi rekel I told you. Ogrevanje zastonj,my a..
Filati ali ne filati avto, to je zdaj vprašanje

https://www.zurnal24.si/pod-streho/varc...

deco16 ::

Postaviš si otočno elektrarno in filaš. Če ni zadost pač filaš iz omrežja. Ali je res tako težko ?

Glede ogrevanja pa folk se ogreva "zastojn" že mnogo let. I told you so ne pomaga ko že 10 let ne stavijo 2k na sezono.

Lahk iščeš negativo kjer hočeš, tud sam se pizdim za omrežnino. Sam jamranje kako je vse narobe in kako se sedaj ne splača poslušamo že mnoogo let. Koliko se je splačalo folku 5 let nazaj, pomoje so že odplačali ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: deco16 ()

ReRMh ::

Zakaj razburjanje? Kakšen pavšal - ker imaš premajhen 'dobropis'? Jah, če moraš, pač plačaš, sicer počakaš do konca leta in po možnosti ne doplačaš. Mi plačamo pač naprej, da se nam ni potrebno hecati s plačili za tistih nekaj EUR, za januar 24 bi bilo nekje 11EUR sicer, drugače brez pa brez pavšalov in doplačil. Bi bilo dobro, da se vznemirjamo glede januarja nasploh?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ReRMh ()

telexdell ::

FoxKnox je izjavil:

To je pa tako, ko narod kot ovce meče denar v stvari, ki jih ne razume , samo zato ker ima sosed in ker je in. Seveda se z eno investicijo ne neha in je treba dodatno investirati, stroški se pa ne nehajo. Pa komaj začelo se je, julija še bloki omrežnine, leta 26 pa še konec letnega netmeteringa za vse. Potem pa posojanje elektrike z 200 % obrestmi. Ne morš verjamt kako se je stvar sfižila.Najrajš bi rekel I told you. Ogrevanje zastonj,my a..
Filati ali ne filati avto, to je zdaj vprašanje


Četudi bi to, kar trdijo fanatično faušisti, kateri sploh ne bi rabili ogrevanja, če bi favšija gorela, bodo lastniki SE ob ukinitvi neto meritev še vedno del elektrike iz lastne SE porabili pred oddajo v omrežje. In za ta delež lastne rabe bodo imeli nižje račune od fanatičnih faušistov. Kot je razvidno iz cenika GEN- i se bodo viški odkupovali- trenutno po cca polovici nakupne cene. Torej bodo tudi preostalo elektriko lastniki SE imeli za polovico ceneje kot fanatični faušisti. Tak da- goriva fauš fanatikom ne bo zmanjkalo.>:D>:D
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

DarwiN ::

FoxKnox je izjavil:

...leta 26 pa še konec letnega netmeteringa za vse.

Vir? (baba čula, baba rekla" ne šteje za vir).

Približno na vsaki dve strani te teme se pojavi nek škodoželjnež in prestraši vse prisotne z izmišljotino oziroma "insajdersko informacijo", da bodo vsem ukinili netmetering. Neverjetno.::SSSSSSS

Če samo logično razmisliš, tega ne bodo storili. Imajo veliko drugih vzvodov na voljo, da lahko "kaznujejo" netmeteraše.. Najprej 5%, potem dodatnih 10€ tu, čez nekaj let spet en vzvod. Če do leta 2030 ne dokupiš poceni baterije za 1k€, spet dodatnih 10€ na mesec. Itd.. Na tak način bodo v naslednjih dveh desetletjih vsaj razpolovili prednost netmeteringa. Absolutno nobenega smisla ni, da bi šli prelomit obljubo oziroma splošno sprejeto definicijo letnega netmeteringa. Če pa to slučajno res storijo, bodo to namero sporočili vsaj nekaj let vnaprej in hkrati poskrbeli, da bodo vse netmetering SE že odplačane (vključno s krediti Eko sklada), torej po letu 2034.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

FoxKnox ::

Vse za uspešno elektrifikacijo pa naj stane kolikor hoče.PALICA IN KORENJČEK.
https://www.delo.si/gospodarstvo/novice...

https://euenergy.live/
Da ne bo neki na pamet

Utk ::

Ja...o tem smo že. Potem se pa fantazira o dragi zimski elektriki in kako mi rabimo JEK2, da bomo imeli "poceni" elektriko še naprej...kar naj si jo imajo tako poceni.

ReRMh ::

Je kdo pred parlamentom zaradi drage elektrike? Ni? Torej?

Predsednica obstoječega državnega zbora je pomenljivo navedla, da je obstoječi predsednik vlade vrhunski menedžer.

feryz ::

FoxKnox je izjavil:

https://euenergy.live/
Da ne bo neki na pamet
Ta "day ahead" je tukaj pripopan brez veze, ker normalen folk ne kupuje in ne plačuje tega štroma.

Utk ::

Normalno, dolgoročne pogodbe so kvečjemu še nižje. Razen če na gen-i in podobnih delajo idioti. Kar sicer ne pravim, da ne...

Constantine ::

Mi imamo soglasje za postavitev sončne za 13kWh. Letna poraba lansko leto je bila 7227kWh. Ogrevanje na toplotno in zaenkrat brez el.avta Hiša je dvojček. Prvotni izvajalec je mrknil po tem ko je prišel na ogled in podal mnenje, da je streha premajhna za kakršnokoli smiselno montažo. Je možno da ima prav? Ali pa mu samo ne diši in se raje ukvarja z večjimi projekti.

Utk ::

Kako velika pa je? Ti bi rabil recimo vsaj 20 panelov, en panel je 1,8x1,2m, se pravi če damo 5x4 panele, rabiš strehico 9x5 metrov, plus malo roba. Če je dvokapnica, je odvisno kako je obrnjena. Če je proti jugu, je na sever res brez veze kaj montirat. Če je vmes še dimnik, ti še tisto nek prostor vzame.
20 panelov je res minimum, če še za to ni dovolj prostora je najbrž res brez veze. Če je, si pa najdi koga drugega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

J.McLane ::

Vprašaj še kakšnega drugega izvajalca, meni je naredil ogled novembra, decembra smo dobili soglasje, montirano na strehi v začetku februraja, zdaj čakam elektro da se zgane.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Constantine ::

Velikost strehe je
 Slika 1

Slika 1


 Slika 2

Slika 2


 Slika 3

Slika 3



Streha gleda na jug. Stoji pa zraven hiše še nadstrešek za dva avta, ki bi se lahko uporabil, samo pozimi je manj osvetljen.

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

Utk je izjavil:

Ja...o tem smo že. Potem se pa fantazira o dragi zimski elektriki in kako mi rabimo JEK2, da bomo imeli "poceni" elektriko še naprej...kar naj si jo imajo tako poceni.


Rabimo JEK2 in se dve dodatni jedrski elektrarni. Eno za gorenjsko in primorje, in eno za stajersko in prekmurje.

V nasprotnem primeru bo elektrika, ki jo bomo kupovali iz jedrskih elektrarn sosedov, se precej drazja od elektrike, ki bi jo dobili iz svojih elektrarn.

Plus tega pa rabimo se panele na vsaki hisi in baterijski hranilnik za vsako ulico.

Alfa Dog ::

Constantine je izjavil:


Streha gleda na jug. Stoji pa zraven hiše še nadstrešek za dva avta, ki bi se lahko uporabil, samo pozimi je manj osvetljen.

Imaš dvokapnico, torej lahko gleda na jug samo ena stran. Gor je še frčada ki zasede precej prostora. Za 13kW rabiš 30 panelov, tega ne spraviš tu gor.

erikson ::

Pomoje bi se pa dalo, sej magar lahko da panele tud gor po frčadi. Če sem prav na hitrco odčital je skupaj z frčado na južni strani prostora za 67 m2, kar bi pri 22 % izkoristka pomenilo za 14,8 kW panelov. Je pa res da ne bodo čisto do roba, tako da treba je zrisat, kar se mi pa ne da.

In glede na to da je bila njegova letna poraba 7227 kWh, pravzaprav rabi samo 6 kW elektrarno, ne pa 13 kW (7227 kWh /1200 kWh/kWp=6 kW).Dobro, kot je razumet si bo v prihodnosti omislil še električni avto, torej računajmo še dodatna 2 kW za to (ni napisal koliko kilometrov dela letno, zato sem vzel v obzir povprečno kilometrino). 8 kW pa spravi gor any day.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: erikson ()

feryz ::

2 kW za avto?
370 kWh je požrl moj hibrid ta mesec, v 24 dneh, pa zgolj malo pomaga bencinu.
Računam na nekih 5 megavatnih ur. Da bo štrom malo pomagal bencinu.

Utk ::

Če bi hotel tam kaj postavit bi moral napolnit celo južno stran, pol pa kolk bi naredilo, bi. Frčada tudi senco meče. Na eno in drugo stran frčade je 210, tu lahko vodoravno daš en panel, ki ima 180, pa do vrha strehe 5 komadov, še 5 na drugo stran, in to je komaj 10. Na frčado dvomim da jih 10 spraviš. 20 panelov bi bilo slabih 9 kw, kar bi bilo dovolj, če bi bli idealno postavljeni, ampak tisti na frčadi ne bojo ravno. Tudi če jih bi gor spravil 10, kar se mi itak zdi nemogoče. 3 bi šli nad frčado, ampak kako jih 7, ali pa 6, spravit na frčado...
Po moje jih spraviš gor 17, to je 7,5 kw.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

joez7 ::

BigWhale je izjavil:

Utk je izjavil:

Ja...o tem smo že. Potem se pa fantazira o dragi zimski elektriki in kako mi rabimo JEK2, da bomo imeli "poceni" elektriko še naprej...kar naj si jo imajo tako poceni.


Rabimo JEK2 in se dve dodatni jedrski elektrarni. Eno za gorenjsko in primorje, in eno za stajersko in prekmurje.

V nasprotnem primeru bo elektrika, ki jo bomo kupovali iz jedrskih elektrarn sosedov, se precej drazja od elektrike, ki bi jo dobili iz svojih elektrarn.

Plus tega pa rabimo se panele na vsaki hisi in baterijski hranilnik za vsako ulico.


Bi naši vrli morali sprejeti zakonodajo - vsi novi energetski objekti (na gorivo) bi morali biti vsaj z 80% izkoristkom. Prepovedat elektrane in obvezno toplarne. Lj je na pravi poti.

Utk ::

Kdor rabi te elektrarne si jih naj zgradi za svoj denar. Nobenga dokaza ni da imamo cenejšo elektriko zarad jek1 ali pa teš.

Treba se je odločit ali je elektrika normalno tržno blago ali ni. Če je, jih naj dela privat denar, če ni, naj bo cena bolj regulirana. Ne moremo imet privat monopola, ki ga sami plačujemo že v štartu, v gradnji, potem pa krijemo izgube in plačujemo "tržno" ceno. To je absurd. Kot da bi kmet zasadil krompir, potem pa dal v upravljenje njivo prvemu moneyžderju ki pride mimo, in od njega kupoval lasten krompir po tržni ceni. Kako to sploh pade komu na pamet to delat?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()
««
308 / 354
»»