» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
306 / 354
»»

MadMax ::

Prvi preblisk, na ravni strehi ni tako enostavno razmetat panele da zadeva še vedno vsaj za silo tesni. Pa še nosilce za naklon rabiš (ali bi jih povsem vodoravno postavil?), kar nekako ne poceni konstrukcije.
Kabli so ura dela, če ne gre za neko specialnost.

Drugače bo pa skoraj vsak svojega (monterja) hvalil, razen tisti ki so bili konkretno nategnjeni.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

joez7 ::

Ali ni ta prispevek, samo za tiste, ki sodelujejo na tržnici SunCret?

Fury ::

Ja, nosilci pod naklonom na betonskih sidrih. To naj bi bilo ok za streho, ne da gre kdo vrtat vanjo slucajno :)

Na streho so ze speljani kabli do lokacije za razsmernik in od tam do elektro omarice. Vse lepo vgrajeno.

MadMax ::

Nisem ravno v pomoč pri zastavljenem vprašanju, ampak jaz nobenega monterja ne bi pustil niti sekunde brez nadzora na ravni strehi. Se kakemu zalušta objemko na tla počit, pa se tvoja streha predčasno prekategorizira... :)
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Fury ::

Sva ze dva :))))

wcpapir ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Ali mi lahko kdo pove, kaj je tukaj problem:

https://nova24tv.si/izpostavljeno/zelen...

Imajo premajhno proizvodnjo, kaj v izpadu, karkoli?

Ni problema, le ne razumejo, da šajtrga drv ne more cele hiše gret 4 mesece, ali pa se delajo.

BigWhale ::

wcpapir je izjavil:

bbbbbb2015 je izjavil:

Ali mi lahko kdo pove, kaj je tukaj problem:

https://nova24tv.si/izpostavljeno/zelen...

Imajo premajhno proizvodnjo, kaj v izpadu, karkoli?

Ni problema, le ne razumejo, da šajtrga drv ne more cele hiše gret 4 mesece, ali pa se delajo.


Problem je vir porocanja. :>

zl0dej ::

Jaz ravno zbiram ponudbe..

A je kdo postavil elektrarno brez optimizatorjev/mikroinverterjev? Pri nas ni nobenega senčenja, iščem dober razlog zakaj bi investiral dodatnih 2000€ za njih.

WaterBoy ::

Varnost pri montaži, varnost ko je elektrarna postavljena, lažje odkrivanje napak in zakonodaja. Sicer nekateri pri nas postavljajo zadevo z DC odklopniku, ki minimalno zadosti zakonskim zahtevam.

bf4ed ::

DC odklopniki, sploh nekateri so drek. Po parih letih so hin, brez da jih izklapljaš. Dave iz EEVblog je mel problem in še par sem jih videl.

Aja dober razlog je požarna varnost.

Optimizatorji so najbolj varna stvar kaj jih lahko imaš.

Jaz nebi delal PV brez. Sumim da tisti ko imajo požare jih nimajo. Kateri so postavljali pred 10+ leti. Ko so bile novice pred časom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bf4ed ()

ReRMh ::

wcpapir ::

Nič novega torej. Mesečnega obračuna kot takega ne bo, se bo pač prenašalo med meseci.

telexdell ::

Par panelov več na streho, da se pokrije razlika v ceni in omrežnina pa lahko prideš celo z 0€/letno skozi.:8)
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

ReRMh ::

Samo resnično ne izgleda tako strašno slabo in marsikdo bo še predimenzioniral...Kolikor se da brati v temi, so se cene komponent znižale, domnevno na realne in da jih mečejo za kupci z občutnimi popusti, še izkoristki so se za nekje 10% povečali...

Nov model na področju samooskrbe z električno energijo

Tisti s sončno elektrarno in soglasjem za priključitev po novi shemi (po 1. januarju 2024) bodo vsak mesec prejeli račun za električno energijo, ki smo jo dobavili, hkrati pa bodo prejeli dobropis za viške električne energije, ki so jih oddali v omrežje. Dobropis se upošteva že v istem mesecu oz. v prvem naslednjem mesecu, ko je prevzete manj električne energije kot jo je oddane v omrežje.


Za lastnike sončnih elektrarn s soglasjem za priključitev po novi shemi (po 1. januarju 2024) smo oblikovali poseben cenik, ki zagotavlja ugodno ceno elektrike iz omrežja in konkurenčno ceno odkupa presežka proizvedene električne energije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ReRMh ()

Matevz96 ::

ReRMh je izjavil:

Samo resnično ne izgleda tako strašno slabo in marsikdo bo še predimenzioniral...Kolikor se da brati v temi, so se cene komponent znižale, domnevno na realne in da jih mečejo za kupci z občutnimi popusti, še izkoristki so se za nekje 10% povečali...

Nov model na področju samooskrbe z električno energijo

Tisti s sončno elektrarno in soglasjem za priključitev po novi shemi (po 1. januarju 2024) bodo vsak mesec prejeli račun za električno energijo, ki smo jo dobavili, hkrati pa bodo prejeli dobropis za viške električne energije, ki so jih oddali v omrežje. Dobropis se upošteva že v istem mesecu oz. v prvem naslednjem mesecu, ko je prevzete manj električne energije kot jo je oddane v omrežje.


Za lastnike sončnih elektrarn s soglasjem za priključitev po novi shemi (po 1. januarju 2024) smo oblikovali poseben cenik, ki zagotavlja ugodno ceno elektrike iz omrežja in konkurenčno ceno odkupa presežka proizvedene električne energije.


Meni se ne zdijo najboljši pogoji tole:


Cenik samooskrba (€/kWh)* brez DDV z 22 % DDV
Odjem - enotna tarifa (ET)* 0,10370 0,12651
Oddaja** 0,05390 0,06576

Torej za 2 kWh oddane energije nazaj dobiš samo 1 kWh, poleg tega pa še omrežnino plačas...
#hooldthedoor

hruske ::

Matevz96 je izjavil:


Meni se ne zdijo najboljši pogoji tole:


Cenik samooskrba (€/kWh)* brez DDV z 22 % DDV
Odjem - enotna tarifa (ET)* 0,10370 0,12651
Oddaja** 0,05390 0,06576

Torej za 2 kWh oddane energije nazaj dobiš samo 1 kWh, poleg tega pa še omrežnino plačas...


Tu je enotna tarifa za celo leto. Bi raje videl, da bi dobil poleti realno tržno ceno, ki je precej nižja kot zimska?

Tole je še vedno tako zelo ugodno, da tudi prestop iz net-meteringa ni tako hudo boleč. Možno celo, da se bo komu iz SunContracta bolj splačalo it na to tarifo kot plačevat izravnavo.
Rad imam tole državico. <3

DamijanD ::

Koliko so zdaj najmočnejši paneli? Nekdo je trdil, da ima 15,6kW s 24 paneli, meni se pa to zdi malo neverjetno (650W na panel)

feryz ::

Zakaj bi bilo neverjetno? Večja plahta je, to je vse.

Robert ::

Sem tik pred tem, da sklenem pogodbo o izgradnji SE s Sol Navitas d.o.o., imate kakšne izkušnje z njimi pri postavitvi SE ?

nekikr ::

Meni so jo postavili rekordno hitro in brez zapletov. Super "izkušnja".

borisk ::

naj bi izjavil:



Tu je enotna tarifa za celo leto. Bi raje videl, da bi dobil poleti realno tržno ceno, ki je precej nižja kot zimska?


samo što nije bi rekli sosedi, vsaj za lansko leto. Bomo videli letos, ampak dvomim.

Lonsarg ::

Matevz96 je izjavil:


Meni se ne zdijo najboljši pogoji tole:


Cenik samooskrba (EUR/kWh)* brez DDV z 22 % DDV
Odjem - enotna tarifa (ET)* 0,10370 0,12651
Oddaja** 0,05390 0,06576

Torej za 2 kWh oddane energije nazaj dobiš samo 1 kWh, poleg tega pa še omrežnino plačas...
Tržno gledano je to seveda prav, ko sije sonce je pač elektrika precej cenejša. In več ko bo SE kapacitet v EU še večja bo ta razlika.

So pa taki ceniki razlog da ni šans da postaviš obično SE, nujno hibridno z baterijo. Da sam čimveč, ali celo vse (če greš v varjanto brez oddajanja v omrežje torej da sploh nimaš samooskrbne pogodbe) sam porabiš.

Zdaj je sam še vprašanje kako bodo to razliko v ceni pokrili za obstoječe net-metering. Pomoje max par let še da krijejo izgubo, pol bodo pa že našli način, najbrž s kakimi ekstra mesečnimi pavšali za "stroške vodenja samooskrbne elektrarne".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Utk ::

Jaz še zmeraj ne vem o kakšni razliki v ceni vi govorite? Pustimo elektrarne, kolk stane elektrika sred poletja v nedeljo ob 12h? Polna cena je 0,14490 + DDV. 17 centov. Tolk dobi gen-i za njo. Odkupuje iz elektrarn pa po 6 centov. Današnja cena na borzi je 6 do 8 centov, poleti pravite je samo še nižja. Omejena cena je 10 centov. Kje vidite vi izgubo za gen-i?

deco16 ::

Pozimi, ko ni sonca, (in je megla) in je mrzlo.

Današnja zima pač ni taka :D Plus to da nam industrija ki največ porabi stoji.

Ja korekcija bi mogla bit navzdol, ampak nebo, ker so pohlepni in so sklepali slabe pogodbe.

Utk ::

Pozimi ko je mrzlo je draga elektrika samo za tiste, ki imajo panele? Za ostale jo gen-i dobi po 5 centov?

borisk ::

https://www.bsp-southpool.com/rezultati... tule imaš excel z cenami za vsak dan v letu po urah cene ki so bile izvedene na suncontract borzi.

Utk ::

Ja, suncontract ima jebo, ker ima samo elektrarne med strankami.
Pozimi ima pa spet jebo, ker mora kupit elektriko drugje.
Nek gen-i vzame to elektriko poleti in jo po čisto ok ceni, dragi, prodaja gospodinjstvom. Suncontract je nima komu prodajat poleti po dobri ceni, ker njegove stranke bi poleti vse samo prodajale, nihče ne bi kupil.
Pozimi pa gen-i pač prodaja elektriko sončničarjem glih tako kot vsem drugim, ni neke razlike. Če pogledamo cene na borzi, te niso višje od prodajne cene poleti, tako da ne dela izgube. Ja, lahko bi gen-i poleti to elektriko dobil drugje ceneje, ampak bi imel toliko manj strank. Sončničarji imajo načeloma vseeno nek višek, to je hitro 10% in to je čisti keš za gen-i, če ima kdo minus, pa itak doplača.

shmandi ::

Cena elektrike je še vedno dražja podnevi tudi poleti... Malo se je zamislit, kakšen procent elektrike sploh proizvedejo SE, preden se govori takšne neumnosti.

red_baron ::

Meni so vklopili sončno 19.5.2023 in sem pridelal 3MV viška do konca leta. Hiša je pasivna, obrnjena na jug, toplotna.
Ostalo mi je ektrike še za en EV. 2.3. grem v Genevo gledat R5 električen in če bo to kar obljubljajo bo moj :)

nekikr ::

red_baron je izjavil:

Meni so vklopili sončno 19.5.2023 in sem pridelal 3MV viška do konca leta. Hiša je pasivna, obrnjena na jug, toplotna.
Ostalo mi je ektrike še za en EV. 2.3. grem v Genevo gledat R5 električen in če bo to kar obljubljajo bo moj :)

Jaz bi na tvojem mestu dodal še za 5MW viška panelov, potem bi kupil pa Taycana 4s. Prihranek bi bil še večji!

strojix ::

Kakšne baterije se lahko prigradi na Solaredge 16 kw?
Proizvajalec, tip?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: strojix ()

WaterBoy ::

strojix je izjavil:

Kakšne baterije se lahko prigradi na Solaredge 16 kw?
Proizvajalec, tip?

Kateri razsmernik imaš? Solar Edge home hub? Potem samo od solar edge (SolarEdge Home Battery 48V BAT-05K48, ki jih potem nalagaš eno na drugo, dom max 5, so pa DC baterije), če imaš standardnega me moreš, razen čisto ločeno, AC baterije (tesla na primer), ali pa dogradiš solar edge home hub razsmernik in nanj priklopiš baerije.

Neon87 ::

Ali se da naknadno s kakšnim vmesnikom nadgraditi klasičen (ne-hibriden) SolarEdge razsmernik, da se lahko nanj priklopijo hranilniki?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Neon87 ()

deco16 ::

Victron Multiplus II (3x)

Deye hibridni 3f LV

Oba podpirata pol lahko LV baterijo katero DIY sam zrihtaš.

Tudi če so inverterji dražji te pol zelo cenejša baterija reši kot neke namenske rešitve z drago baterijo.

V obeh primerih lahko ko SE dela polniš baterijo in tudi če zmanka omrežja lahko solaredge še vedno deluje.

Pač v tem primeru je hibridni razsmernik del baterije oziroma deluje pol kot tesla PV

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: deco16 ()

BigWhale ::

Do not feed the trolls.

panja003 ::

deco16 je izjavil:

Victron Multiplus II (3x)

Deye hibridni 3f LV

Oba podpirata pol lahko LV baterijo katero DIY sam zrihtaš.

Tudi če so inverterji dražji te pol zelo cenejša baterija reši kot neke namenske rešitve z drago baterijo.

V obeh primerih lahko ko SE dela polniš baterijo in tudi če zmanka omrežja lahko solaredge še vedno deluje.

Pač v tem primeru je hibridni razsmernik del baterije oziroma deluje pol kot tesla PV

starfotr ::

hruske je izjavil:

Matevz96 je izjavil:


Meni se ne zdijo najboljši pogoji tole:


Cenik samooskrba (€/kWh)* brez DDV z 22 % DDV
Odjem - enotna tarifa (ET)* 0,10370 0,12651
Oddaja** 0,05390 0,06576

Torej za 2 kWh oddane energije nazaj dobiš samo 1 kWh, poleg tega pa še omrežnino plačas...


Tu je enotna tarifa za celo leto. Bi raje videl, da bi dobil poleti realno tržno ceno, ki je precej nižja kot zimska?

Tole je še vedno tako zelo ugodno, da tudi prestop iz net-meteringa ni tako hudo boleč. Možno celo, da se bo komu iz SunContracta bolj splačalo it na to tarifo kot plačevat izravnavo.


Končno vidimo kje je gora fotonapetostnih elektrarn in popularnosti le teh v luči skrbi za okolje.

/s

ReRMh ::

starfotr je izjavil:

Končno vidimo kje je gora fotonapetostnih elektrarn in popularnosti le teh v luči skrbi za okolje. /s

Ja, prosim lepo, oprosti, če moramo gledati prizmo finančne rentabilnosti, glede na to, da ves ta šment pač ni brezplačen. Tudi nam ni škoda lastnega časa, da si sami kaj preberemo, žal pa serviserji res ne pripeljejo nadomestnih strojev kot vam. Še enkrat, čisto ponižno, prosim, oprosti in nam odpusti naše skromne računice.

BigWhale ::

starfotr je izjavil:


Končno vidimo kje je gora fotonapetostnih elektrarn in popularnosti le teh v luči skrbi za okolje.
/s


Kaj si pa ti naredil za okolje in za druzbo, brez da bi pri tem pazil na svojo denarnico?

starfotr ::

Uporabljam 100 % jedrsko energijo. In to je več, kot vi, ki uporabljate PV in plin.

Se naredim neumnega - in preberem samo to kar mi piše na položnici.

korenje3 ::

Zdej mamo še mi sončno, 4 dni od povezave. 18kW panelov.

Pred 2 dnevi je proizvajala 5kW. Povprečno 50kWh na dan.

Baje pa neki ne smejo v omrežje povezat z več kot 13,5kW. Tako da bo potrebno kupit še baterijo.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

Gregor P ::

starfotr je izjavil:

Uporabljam 100 % jedrsko energijo. In to je več, kot vi, ki uporabljate PV in plin.

Se naredim neumnega - in preberem samo to kar mi piše na položnici.

Pri meni piše 100 % sončna energija, to je še več kot vi s SE - sem očitno povsem samozadosten :P
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

FoxKnox ::

https://si.bloombergadria.com/ostalo/sp...

Glede na vse skupaj je skoraj očitno, da gre solarizacija po poti reciklaže plastike.

feryz ::

Bodo že rešili.
Trenutno je SE obvezna za subvencijo za pasivne hiše. Ok, praktično obvezna, z mnogo papirnega goljufanja gre tudi brez nje.
Kmalu bo, verjetno, obvezna na vsaki novogradnji.
Pa bo spet biznis.

ReRMh ::

Eni forumaši na finance.si trdijo, da gre za novo iteracijo catch-the-cash... Tudi prav :D

deco16 ::

korenje3 je izjavil:


Baje pa neki ne smejo v omrežje povezat z več kot 13,5kW. Tako da bo potrebno kupit še baterijo.


To je zelo čuden način da te prepričajo v baterijo.

Čist lahko maš 18kWp in 13,5 oddaje. Še vedno bo elektrarna pridelala 98% max proizvodnje.

Nekaj porabi hiša, tisti vrh za 20 minut na dan pač izgubiš v idealnih primerih recimo junija. Čez celo leto se pač to čist nič ne pozna.

Baterijo v takem primeru je brezveze, razen če hočeš da ti bajta dela ko ni štroma recimo ali pa se bojiš omrežnine al kaj druzga.

ReRMh ::

SE z nekaj večjo vrhnjo produkcijo od dovoljene moči oddajanja so precej običajne... Graf je bolj strm in poln, dnevna konica je odrezana, lahko pa jo koristiš za hišno/ev porabo. Meni osebno se ideja baterije ne zdi slaba na dolgi rok.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ReRMh ()

Likalnik ::

deco16 je izjavil:

korenje3 je izjavil:


Baje pa neki ne smejo v omrežje povezat z več kot 13,5kW. Tako da bo potrebno kupit še baterijo.


To je zelo čuden način da te prepričajo v baterijo.

Čist lahko maš 18kWp in 13,5 oddaje. Še vedno bo elektrarna pridelala 98% max proizvodnje.

Nekaj porabi hiša, tisti vrh za 20 minut na dan pač izgubiš v idealnih primerih recimo junija. Čez celo leto se pač to čist nič ne pozna.

Baterijo v takem primeru je brezveze, razen če hočeš da ti bajta dela ko ni štroma recimo ali pa se bojiš omrežnine al kaj druzga.


tudi jaz se strinjam, da ti hočejo "uvaliti" še baterijo....pač razlog katerega so navedli ne opravičuje nakupa baterije.

jaz imam oddajo omejeno na 13,6....moč elektrarne imam pa 15kwp (tudi, če bi imel 18kwp ne bi bilo nič narobe...mi je žal da nisem takrat dal 18kwp) uglavnem...baterije se ne rabi...SE imam tri leta in ne vem, če sem vse skupaj trikrat opazil, da bi mi rezalo špice...ker mi hiša sproti porablja toliko, da do rezanja špic v poletnih mesecih sploh ne prihaja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

feryz ::

Ob naslednji subvenciji, bo baterija zastonj, dobesedno.
Čeprav to še vedno ni dovolj dober vzrok, da bi jo tlačili v hiši. Za metraše.
Ko pa bo ta dovolj dober, jo pač bomo.

deco16 ::

Pač baterija ni nič narobe, sam ni pa potrebna. Seveda pa je potreben energy meter, to pa mora bit.

Glede za kakšne cene naši prodajajo baterije pomoje hočjo še kaj zaslužit, subvencija gor al dol. Cene so za DIY pod 100€ na kWh.
««
306 / 354
»»