» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
304 / 354
»»

Daniel ::

Utk je izjavil:

Daniel je izjavil:

Kakor vzameš. Pri meni bi bil ta strošek 925 eur letno. Potem na to dodamo še 550 eur priključne moči, ker rabim večjo in na vse to še prispevke in davek. Potem sem pa na polovici letnega stroška za elektriko, kar praktično uniči amortizacijo SE.

Kolk ti naredi na leto, in porabiš, okrog 20 mega? Par let nazaj bi to bilo 2 jurja elektrike. Danes je 3,5, že bolj proti 4. Ta dodatani strošek je pa jurja pa pol praviš. Se pravi da si tam nekje kot bi bil par let nazaj brez teh stroškov.


Si kar dobro povzel. Sedaj pozimi do 2 MW na mesec poleti 1,8 MW, ker pozimi moram še malo dogrevati en bojler, ki se sicer ogreva preko izmenjevalca.

Lepo nas obirajo. Z SE si sicer še zmeraj na boljšem kot brez ampak se pa vidi, da poskušajo pobrati kolikor se le da.

DamijanD ::

Zakaj bi bil dnevni strošek za izravnavo odvisen od moči SE? A je nočna poraba odvisna od števila panelov na strehi?

hruske ::

DamijanD je izjavil:

Zakaj bi bil dnevni strošek za izravnavo odvisen od moči SE? A je nočna poraba odvisna od števila panelov na strehi?


To nima nujno direktne veze, tako se je pač firma odločila, da bo zaračunavala, da si (najmanj) pokrije stroške, mogoče še kak dodaten profit naredi.

Tudi sicer ni tako redko, da so obračunski sistemi med najbolj nelogičnimi sistemi.
Rad imam tole državico. <3

strojix ::

Suncontract zaračunava dodatek tako MPO kot za gospodinjstva
https://suncontract.org/wp-content/uplo...

nekikr ::

V tistem mail obvestilu manjka vprašanje, ki je bilo poslano...

Če je to nekdo, ki že ima sklenjeno pogodbo nekje in ima net metering, pa bi rad šel k sun contract, potem je povsem logično in jasno, da jim nove net metering pogodbe ne bodo podpisali (to sem vam povedal 20 strani nazaj). Net metering velja zgolj za istega uporabnika, če prodaš hišo, ga naslednji kupec, ker bo imel novo pogodbo, nima več. In tudi če greš k drugemu ponudniku, to pomeni nova pogodba, pomeni da ni več ne meteringa.

Utk ::

No, ampak zdaj se še zmeraj podpisujejo pogodbe z netmeteringom, z lanskimi soglasji, in tudi za (če ne samo) te to velja.
Letos lahko tudi še menjaš z netmeteringom, drugo leto pa res ne boš mogel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

nekikr ::

Ja, ampak to velja, če je to prvi podpis, se pravi za tisto, kar si se menil ob soglasju. Če pa menjaš, potem pa ne velja več. Kar je najbrž problem pri tem suncontract mailu.

Utk ::

Suncontract to pošlje tem, ki se bi zdaj radi prvič priklopili. Pač noče več novih strank, ker ne vejo kako bojo shendlali obstoječe, ki jim pa težko tak strošek kar obesijo.
Problem suncontracta je v tem, da ima ogromen delež strank z elektrarnami in bo to težko požrl. Nek Petrol bo porazdelil ta strošek na vse, ne samo na tiste z elektrarnami, in bo vsak plačal 100 evrov več na leto namesto da bi 700 tisti z elektrarnami. Suncontract pa drugih kot te z elektrarnami praktično nima. Težko bojo to preživeli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Lonsarg ::

Ampak res me zanima kako je do sedaj handlal Suncontract, ker net-metering energije ni nikoli distributer ali država krila razlike zima/poletje, vedno so bili to ponudniki sami. Tak da še vedno ne razumem kaj točno se je z to uredbo januarsko spremenilo. Vem da imajo razni Petroli in Gen-i izgubo pri samooskrbnih strankah zadnja leta ko se je razlika zimska/letna elektrika povečala, ne vem kako je do sedaj Suncontract to handlal, če ima samo take stranke.

In bodo prej ko slej vsi uvajali dodatke da to pokrijejo, ne bodo se zadovoljili s tem da na eni stranki delajo izgubo in z drugimi strankami krijejo, to je kvečjemu začasni poslovni model z namenom pridobivanja strank. Oziroma toliko zaslužijo z postavitvami SE (marže so ranga 100%, torej pol cene postavitve je profit) da iz tega naslova še dolgo krijejo razliko v zimski/letni ceni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Utk ::

Tu piše, če se komu da brat:
https://www.uradni-list.si/glasilo-urad...

Hja, ostali imajo itak omejeno ceno elektrike, pozimi in poleti, in če jo poleti dobijo iz elektrarn po 10 centov (po tolk kot ti jo bojo itak morali nazaj pozimi prodat), to najbrž ni nič dražje kot je cena na trgu poleti, vsaj med tednom v visoki tarifi, po kateri je bi itak morali kupit. Pozimi jo pa morajo kupit po neki ceni po kateri je, za tiste, ki imajo elektrarne in za tiste, ki je nimajo. Da delajo neko izgubo s tem dvomim.

SambaShare ::

Lonsarg je izjavil:

Ampak res me zanima kako je do sedaj handlal Suncontract, ker net-metering energije ni nikoli distributer ali država krila razlike zima/poletje, vedno so bili to ponudniki sami. Tak da še vedno ne razumem kaj točno se je z to uredbo januarsko spremenilo. Vem da imajo razni Petroli in Gen-i izgubo pri samooskrbnih strankah zadnja leta ko se je razlika zimska/leta elektrika povečala, ne vem kako je do sedaj Suncontract to handlal, če ima samo take stranke.

In bodo prej ko slej vsi uvajali dodatke da to pokrijejo, ne bodo se zadovoljili s tem da na eni stranki delajo izgubo in z drugimi strankami krijejo, to je kvečjemu začasni poslovni model z namenom pridobivanja strank. Oziroma toliko zaslužijo z postavitvami SE (marže so ranga 100%, torej pol cene postavitve je profit) da iz tega naslova še dolgo krijejo razliko v zimski/letni ceni.


Jaz iz uredbe razumem, da so do sedaj, dobavitelji netmetring krili pavšalno. Zdaj pa grejo merilna mesta med merjene in bo vsak dobavitelj pokril svoj delež.

Lonsarg ::

Ja kot kaže se je res ta strošek do sedaj nekako porazdelil med vse operaterje, na kakršenkoli način že in je efektivno dejansko Gen-i kril tudi za SunContract uporabnike razliko zima/poletje. Tak da edino prav da so to per dobavitelj naredili, to bi moralo že apriori biti tako.

Dejansko sem se vedno čudil od kje Suncontractu profit ko so viške dajali strankam, no sedaj je jasno, šlepali so se na ostale.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Utk ::

Če bo zdaj suncontract plačal toliko več, pomeni da bojo ostali toliko manj. Za ostale je to najbrž drobiž, pa vseeno. Po moje bo sicer suncontract to pokopalo...

DamijanD ::

To pomen, da bo GenIju zdaj več ostalo in bo lahko dal več kot 1€ za MWh viška - mogoče 1.01€ ?:D

Mato989 ::

Utk je izjavil:

Če bo zdaj suncontract plačal toliko več, pomeni da bojo ostali toliko manj. Za ostale je to najbrž drobiž, pa vseeno. Po moje bo sicer suncontract to pokopalo...


Ja in? pa ga naj pokoplje če ni rentabilen!
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

gorilla ::

Ne vem zakaj imam občutek, da bo na koncu vse skupaj udarilo po žepu tudi pri ostalih dobaviteljih. A ne pomeni nov odlok ravno tega, da bo prenos teh stroškov na novo na dobavitelje? Smo prepričani, da gre samo za prerazporeditev iste količine stroška samo "bolj pravično" na dobavitelje po deležu net-meterašev?

Mato989 ::

Jaz bi netmetering vsem ukinil za naprej in nazaj... ker samo jebe sistem... pol bi pa uzakonil da če imaš SE in če elektro lahko, MORAŠ oddajat viške...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

feryz ::

Kaj točno pa jebe tebe moj net metering?
A ti štrom ne laufa?

Neon87 ::

Mato989 je izjavil:

Jaz bi netmetering vsem ukinil za naprej in nazaj... ker samo jebe sistem... pol bi pa uzakonil da če imaš SE in če elektro lahko, MORAŠ oddajat viške...


Jebe ga to, da živi v stanovanju in ne more imeti SE... "če meni krava crkne, naj pa še sosedu.." Mato, tebi je vsaj ratalo v kriptu, eni smo se zapufali in izgubili..

feryz ::

Uuuu, nisem videl, da je mato to napisal.
On bi itak vsem vse vzel, vse manj sposobne potamanil, vsem ostalim davke nabil ... in kar ostane, dal v svoj žep.

Mato989 ::

feryz je izjavil:

Uuuu, nisem videl, da je mato to napisal.
On bi itak vsem vse vzel, vse manj sposobne potamanil, vsem ostalim davke nabil ... in kar ostane, dal v svoj žep.



Mi lahko pokažeš kjer sem jaz za nabijanje davkov? =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

kriptobog ::

Mato989 je izjavil:

Jaz bi netmetering vsem ukinil za naprej in nazaj... ker samo jebe sistem... pol bi pa uzakonil da če imaš SE in če elektro lahko, MORAŠ oddajat viške...


Kako moras? Saj viske se itak oddaja. Saj ne gredo v luft.

telexdell ::

Mato989 je izjavil:

p

Mi lahko pokažeš kjer sem jaz za nabijanje davkov? =)

Netmetering ukint in uzakonit, da moraš oddajati elektriko... Nekoč so kmetje plačevali desetino v obliki žitaric, mesa, dela na graščakovih poljih,... Ti pa se zavzemaš, da bi kot v srednjem veku morali plačevati davek na sončno elektrarno z obvezno oddajo elektrike. Če to ni zavzemanje za davke pol res ne vem, kaj je ;((
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

wcpapir ::

Mato989 je izjavil:

Jaz bi netmetering vsem ukinil za naprej in nazaj... ker samo jebe sistem... pol bi pa uzakonil da če imaš SE in če elektro lahko, MORAŠ oddajat viške...


Jaz sem za. Oddam svojo streho, lahko dodajo koliko želijo panelov, jaz ne plačujem nič, oddajam pa.

mbc205 ::

Če pravilno razumem bo tako (popravite me, če se motim)

v letu 2023 sem pridobil soglasje za SE - netmetering 11kWp

Če v letošnjem letu postavim SE in mi jo postavi Sonce energija oz. se priključim njihovemu sistemu suncontract, potem bom moral plačevati dnevno nadomestilo v višini 1,49€ + ddv kar bi me mesečno stalo 56€ ?

Pravilno razumem? Če je temu tako, potem lahko rečem samo hvala lepa, se mi ne izplača za gospodinjski odjem.

celje ::

montira ti lahko (skoraj) kdorkoli, pogodbo sklenes: petrol, geni, .... in ni tega "dodatka".

MadMax ::

Neon87 je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Jaz bi netmetering vsem ukinil za naprej in nazaj... ker samo jebe sistem... pol bi pa uzakonil da če imaš SE in če elektro lahko, MORAŠ oddajat viške...


Jebe ga to, da živi v stanovanju in ne more imeti SE... "če meni krava crkne, naj pa še sosedu.." Mato, tebi je vsaj ratalo v kriptu, eni smo se zapufali in izgubili..

Bolj pravilno bi bilo "naj sosedu krava crkne, pa tudi če crkne še moja zraven".
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

kriptobog ::

mbc205 je izjavil:

Če pravilno razumem bo tako (popravite me, če se motim)

v letu 2023 sem pridobil soglasje za SE - netmetering 11kWp

Če v letošnjem letu postavim SE in mi jo postavi Sonce energija oz. se priključim njihovemu sistemu suncontract, potem bom moral plačevati dnevno nadomestilo v višini 1,49€ + ddv kar bi me mesečno stalo 56€ ?

Pravilno razumem? Če je temu tako, potem lahko rečem samo hvala lepa, se mi ne izplača za gospodinjski odjem.


Saj je vseeno kdo jo postavi. Drugo je pa izbira distributerja, pa se tu imas proste roke.

thundercat ::

celje je izjavil:

montira ti lahko (skoraj) kdorkoli, pogodbo sklenes: petrol, geni, .... in ni tega "dodatka".


Mah, v roku pol leta, bodo ta dnevni strošek zaračunali vsem z SE. Pri vseh dobaviteljih. To je edini legalen način, da zjebejo Net-metraše.
Thundercat

celje ::

bomo pa tozbe vlagali.

ReRMh ::

celje je izjavil:

bomo pa tozbe vlagali.

ja, to še zna biti zanimivo - glede na veliko množico čakajočih net-meterskih kandidatov zamudnikov iz 2023 in menda prihajajoče borzen subvencije. to zna bit res hud popušitis... zaloga kokic v vsakem primeru, predlagam različne okuse.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ReRMh ()

kriptobog ::

Zakaj tozbe? Lahko pa placajo viske po trzni ceni. Sam ne potem jokati, da je trzna cena poleti 10x nizja od zimske, kobo potrebno dokupiti elektriko. Sicer pa ugasnes oddajanje pa je problem resen. Se kako baterijo mogoce. Bos pac poleti klimo gonil na 16 stopinj, da se pokuri cimvec od SE :)) Pa EVje boste cez dan filali pa bo. Se vedno dzabe strom s strehe, ko je pac sonce.

Daniel ::

A krško poleti prodaja za 10 EUR/MWh ker so viški? Samo vprašam. Sicer pa tudi če bo treba plačati prejem, bo vse kar boš dobil od oddanega viška plus. Ne bo tako ugodno kot je sedaj, še zmeraj pa bo bolje kot nič.

telexdell ::

kriptobog je izjavil:

Bos pac poleti klimo gonil na 16 stopinj, da se pokuri cimvec od SE :)) Pa EVje boste cez dan filali pa bo. Se vedno dzabe strom s strehe, ko je pac sonce.

EV filat je povsem dobra izbira, klimo gonit pa je velika neumnost. Če nič drugega se bo poleti z elektrolizo delal vodik, pozimi pa ta vodik mešal z zemeljskim plinom kar bo izgorelo v plinskem kotlu namesto elektrike in TČ ob velikem mrazu. Izkoristek ne bo ravno zavidljiv, bo pa še vseeno bistveno večji profit kot klima na 16°C.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

thundercat ::

kriptobog je izjavil:

Bos pac poleti klimo gonil na 16 stopinj, da se pokuri cimvec od SE :)) Pa EVje boste cez dan filali pa bo.

Pa prekleto fajn pazit, da ne narediš špice v 1. časovnem bloku, da ti ne nabijejo še 8 EUR kazni za vsak 15 minutni preseg. :D
Thundercat

kriptobog ::

thundercat je izjavil:

kriptobog je izjavil:

Bos pac poleti klimo gonil na 16 stopinj, da se pokuri cimvec od SE :)) Pa EVje boste cez dan filali pa bo.

Pa prekleto fajn pazit, da ne narediš špice v 1. časovnem bloku, da ti ne nabijejo še 8 EUR kazni za vsak 15 minutni preseg. :D


Do 2026 no problem, potem si pa dvignes obracunsko pa je zadeva resena. Zakaj bi sploh nizal obracunsko, ce mislil porabiti vec? Sparanje mato style?

ReRMh ::

ja, bo smiselno, če boš vsak dan izpraznil ev...

mislim, da bo ploščad pred parlamentom polna nekje avgusta, sploh net-metering zamudniki...
evo ideje - transport ljudi iz koncev slovenije vsak drug dan z ev...
borzenu pa sploh ne potrebno razpisovati subvencij v znesku 14 milijonov, se bo raje še kakšne računalnike kupilo :D

baterije pa ja, to pa to... tudi, če bo potrebno klime gonit na 16C, se jih pa bo, mogoče se še kakšna nabavi poleg, če bodo 5kW premalo trošile, saj res ne dosežejo enakomerno :D

thundercat je izjavil:

Pa prekleto fajn pazit, da ne narediš špice v 1. časovnem bloku, da ti ne nabijejo še 8 EUR kazni za vsak 15 minutni preseg. :D

na tvojo žalost je samo v zimski sezoni blok 1, v poletni pač ne (glej tu za detajle), zato je strah odveč.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ReRMh ()

thundercat ::

Mam hišo zgrajeno 2016, vse žarnice so LED, z novimi sprejetimi akti, študiram, da dam nazaj halogenke, kot leta 2002. #vsajviškebompokuril
Thundercat

kriptobog ::

ReRMh je izjavil:

ja, bo smiselno, če boš vsak dan izpraznil ev...

mislim, da bo ploščad pred parlamentom polna nekje avgusta, sploh net-metering zamudniki...
evo ideje - transport ljudi iz koncev slovenije vsak drug dan z ev...
borzenu pa sploh ne potrebno razpisovati subvencij v znesku 14 milijonov, se bo raje še kakšne računalnike kupilo :D

baterije pa ja, to pa to... tudi, če bo potrebno klime gonit na 16C, se jih pa bo, mogoče se še kakšna nabavi poleg, če bodo 5kW premalo trošile, saj res ne dosežejo enakomerno :D

thundercat je izjavil:

Pa prekleto fajn pazit, da ne narediš špice v 1. časovnem bloku, da ti ne nabijejo še 8 EUR kazni za vsak 15 minutni preseg. :D

na tvojo žalost je samo v zimski sezoni blok 1, v poletni pač ne (glej tu za detajle), zato je strah odveč.


Ma poln plato pred parlamentom nas ne bo resil. Tudi dvomim, da bi bil sploh poln. Itak je vecina SE ze v startu faljenih, ker folk pretirava in obesajo na strehe po 3x vecje elektrarne kot pa potrebujejo, da bodo "prodajali" viske. Ce bi ze v startu postavljali primerne svoji porabi bi bila tudi sama investicija prej povrnjena.
Sicer pa ne vidim tezave, ce odkupijo poleti po trzni ceni, pa pac pozimi kupis kar ti zmanjka. Ce bodo take zime kot letos, ne bo veliko za dokupit. Sosed ima 11kw na strehi pa je skorajda pokril mesecno porabo. Ni pa megle v nasih koncih, zelo redko. Ce si v kotlini pa pac jebi ga :))

ReRMh ::

kriptobog je izjavil:

Ce si v kotlini pa pac jebi ga :))

nisem in tudi ni potrebno, da nas reši (to je nasploh preoptimistično dojemanje za moje pojme), samo da se to subvencionirano norčevanje iz slehernikov anulira. na 70m2 jz strani strehe bi lahko dal nekje za maks 14kW panelov (z upoštevanjem presledkov), če bi mi lokalen elektro takšno predimenzioniranje sploh dovolil, jasno. naša investicija bo povrnjena prej kot 2026 ampak skušam gledati bolj široko in ne škodoželjno. baterijo kupit bo pa kar smiselno, da se začasno 'osamosvojiš' še teh novih stroškov, prej ali slej bodo stopili za vrat z neko drugo idiotijo, ker aparat je lačen. ti si sicer odstopil od sončne elektrarne, čeprav si menda komponente in montažo uspel dobiti po polovični ceni?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ReRMh ()

kriptobog ::

ReRMh je izjavil:

kriptobog je izjavil:

Ce si v kotlini pa pac jebi ga :))

nisem in tudi ni potrebno, da nas reši (to je nasploh preoptimistično dojemanje za moje pojme), samo da se to subvencionirano norčevanje iz slehernikov anulira. na 70m2 jz strani strehe bi lahko dal nekje za maks 14kW panelov (z upoštevanjem presledkov), če bi mi lokalen elektro takšno predimenzioniranje sploh dovolil, jasno. naša investicija bo povrnjena prej kot 2026 ampak skušam gledati bolj široko in ne škodoželjno. baterijo kupit bo pa kar smiselno, da se začasno 'osamosvojiš' še teh novih stroškov, prej ali slej bodo stopili za vrat z neko drugo idiotijo, ker aparat je lačen. ti si sicer odstopil od sončne elektrarne, čeprav si menda komponente in montažo uspel dobiti po polovični ceni?


Nisem odstopil. Marca se montira. Komponente sem dobil po redni ceni v trgovini, delo bom placal po enaki ceni, kot ekipa dobi placano od genija. Je pa vse skupaj vseeno vsaj pol ceneje kot vecina ponudnikov. Ljudje pac ne znajo iti samo v trgovino in kupit.
Sem pa pred casm ze napovedal kaj prihaja pa je bilo takrat smesno.

ReRMh ::

kriptobog je izjavil:

Sem pa pred casm ze napovedal kaj prihaja pa je bilo takrat smesno.

meni napovedi o oškodovanju s strani sistema nikdar niso smešne, kvečjemu bi isto stvar šel še enkrat ali še prej - seveda po preteku teh 6 mesecev negotovosti, kar je nekaj podobnega že bilo, pa so me siromaka prepričevali, da so veliki vplivneži vključeni in da ne bo kar tako konec.

koliko EUR/kW s subvencijo vred te pride potem za primerjavo s pred-covid cenami, če odštejemo prihranke pri plačilu elektrike vmes in koliko imate vso letno potrošnjo elektrike - če nisem že preveč firbčen - imaš baterijo poleg ali si samo navaden net-meternež?

kriptobog ::

ReRMh je izjavil:

kriptobog je izjavil:

Sem pa pred casm ze napovedal kaj prihaja pa je bilo takrat smesno.

meni napovedi o oškodovanju s strani sistema nikdar niso smešne, kvečjemu bi isto stvar šel še enkrat ali še prej - seveda po preteku teh 6 mesecev negotovosti, kar je nekaj podobnega že bilo, pa so me siromaka prepričevali, da so veliki vplivneži vključeni in da ne bo kar tako konec.

koliko EUR/kW s subvencijo vred te pride potem za primerjavo s pred-covid cenami, če odštejemo prihranke pri plačilu elektrike vmes in koliko imate vso letno potrošnjo elektrike - če nisem že preveč firbčen - imaš baterijo poleg ali si samo navaden net-meternež?


Kaksno oskodovanje? Se vedno bos imel dzabe strom ko bo sonce. Zakaj bi me zanima precovid cene? PRecovid cene so bile povsod nizje, tudi za hiso recimo. V 2019 sem pricel s ponudbami in pogovri, do podpisa pogodbe smo bili pa ze na 30% visji ceni. Potem pa se med gradnjo 15% gor. Cene so kot pac so. Za baterijo se izbiram katero bi dal, ampak se mi ne mudi. Razsmernik je bil kupljen pa hibridni, da ne bom potem menjal.

ReRMh ::

kriptobog je izjavil:

Kaksno oskodovanje? Se vedno bos imel dzabe strom ko bo sonce. Zakaj bi me zanima precovid cene? PRecovid cene so bile povsod nizje, tudi za hiso recimo. V 2019 sem pricel s ponudbami in pogovri, do podpisa pogodbe smo bili pa ze na 30% visji ceni. Potem pa se med gradnjo 15% gor. Cene so kot pac so. Za baterijo se izbiram katero bi dal, ampak se mi ne mudi. Razsmernik je bil kupljen pa hibridni, da ne bom potem menjal.

oškodovanje v smislu, da so takrat obljubljali in subvencionirali s figo v žepu - mene ne zanima samo džabe štrom, ko je sonce ampak tudi v mrzlih zimskih nočeh in meglenih dnevih. primerjava glede razmerja i/o me zanima, ker si se precej odločno izrazil glede prihranka, zato sem vprašal po povzetku v smislu €/kW, samo navaden slovenceljski firbec... nam so sicer ene 5-10% popustili (iz usmiljenja, na lepe oči pač ne, vsaj ne moje). kudos za hibridni razsmernik - ta straošek zamenjavae me še čaka ampak takrat nismo vedeli kaj veliko o tem ampak če greš po etapah tudi ni sile.

borisk ::

kriptobog je izjavil:

Zakaj tozbe? Lahko pa placajo viske po trzni ceni. Sam ne potem jokati, da je trzna cena poleti 10x nizja od zimske, kobo potrebno dokupiti elektriko. Sicer pa ugasnes oddajanje pa je problem resen. Se kako baterijo mogoce. Bos pac poleti klimo gonil na 16 stopinj, da se pokuri cimvec od SE :)) Pa EVje boste cez dan filali pa bo. Se vedno dzabe strom s strehe, ko je pac sonce.


ne zavajaj, imam 150kwpp na PS3 shemi se pravi brez netmeteringa, kupujem manjko in prodajam viške pri suncontractu. Augusta sem dobil največ za prodano elektriko, decembra pa najmanj (gledano na €/kwh). kljub decembru sem za manjko plačal 11c/kwh nekaj malega viškov pa sem dobil plačanih po 4,5c/kwh. V avgustu sem plačal za manjko 10c/kwh, prodal pa po 8,5c/kwh. ELektro celje mi je ponujal 6c/kwh skozi celo leto za odkup in 25c/kwh po zakonski shemi, kar pade ven iz sheme pa po 46c/kwh! nekaj je razlike...

https://www.bsp-southpool.com/rezultati... tukaj imaš za nekaj let excel tabele za vsak dan po urnih blokih trgovalne cene. Cene glede na leto in pol nazaj ali dve dejansko padajo, zato pa vsi iščejo dodatne načine kako ostati na istem nivoju, ker so se navadili na velik denar...

kriptobog ::

ReRMh je izjavil:

kriptobog je izjavil:

Kaksno oskodovanje? Se vedno bos imel dzabe strom ko bo sonce. Zakaj bi me zanima precovid cene? PRecovid cene so bile povsod nizje, tudi za hiso recimo. V 2019 sem pricel s ponudbami in pogovri, do podpisa pogodbe smo bili pa ze na 30% visji ceni. Potem pa se med gradnjo 15% gor. Cene so kot pac so. Za baterijo se izbiram katero bi dal, ampak se mi ne mudi. Razsmernik je bil kupljen pa hibridni, da ne bom potem menjal.

oškodovanje v smislu, da so takrat obljubljali in subvencionirali s figo v žepu - mene ne zanima samo džabe štrom, ko je sonce ampak tudi v mrzlih zimskih nočeh in meglenih dnevih. primerjava glede razmerja i/o me zanima, ker si se precej odločno izrazil glede prihranka, zato sem vprašal po povzetku v smislu €/kW, samo navaden slovenceljski firbec... nam so sicer ene 5-10% popustili (iz usmiljenja, na lepe oči pač ne, vsaj ne moje). kudos za hibridni razsmernik - ta straošek zamenjavae me še čaka ampak takrat nismo vedeli kaj veliko o tem ampak če greš po etapah tudi ni sile.


Subvencije niso vecne. Pa saj je bilo jasno, da ne bo to slo v nedogled. En distributer je ze od zacetka govoril, da to ne bo slo, da se bo prej ali slej ukinilo. Prihranek imas pa se vedno. Pac ne kot prej, je pa se vedno. Kaj bodo storili drugi distributerji bomo pa vidlei, ampak vsekakor bo konec veselja do 2026

ReRMh ::

kriptobog je izjavil:

Subvencije niso vecne. Pa saj je bilo jasno, da ne bo to slo v nedogled. En distributer je ze od zacetka govoril, da to ne bo slo, da se bo prej ali slej ukinilo. Prihranek imas pa se vedno. Pac ne kot prej, je pa se vedno. Kaj bodo storili drugi distributerji bomo pa vidlei, ampak vsekakor bo konec veselja do 2026

wtf? ne poznam časovnice in % subvencije s strani ekosklada ampak te so se zniževale in so zadnje leto bile še samo nekje 500€ brez baterije - ne ljubi se mi prebirati razpisne dokumentacije, naj kdo z izseki potrdi ali zavrne. po novem bo menda borzen subvencioniral, vendar je menda potrebno počakati še kak mesec, dva:

Prenos subvencioniranja projektov samooskrbnih sončnih elektrarn z Eko sklada na Borzen - Javni poziv na Borzenu, za katerega je predvidenih okoli 14 milijonov evrov in bo namenjen prebivalstvu, bo objavljen predvidoma marca 2024.

moram sicer reči, da ne vem, koliko let bodo te subvencije še razpisovali, niti tega ne vem, kako bo glede obstoječega net-meteringa in novih pogojev z baterijo - daj spomnit na to temo čez slab mesec?

FoxKnox ::

Napovedovali so, da bo prehod na obnovljive vire drag in razogljičenje ne bo poceni. Zamolčali so pa vam, da boste prehod finacirali vi, ki aktivno sodelujete pri razogljičenju.
Skregano popolno z vsako ekonomsko logiko je, da kot neposredni proizvajalec, v najboljšem primeru, zgolj pokrivaš svoje obratovalne stroške, medtem ko vsi za teboj ustvarjajo bajne dobičke.
Julija se pripravite na nov šok ob začetku obračunavanja omrežnih blokov in penalov presežkov moči,endgame pa pričakujte nekje do leta 28 obdokončni ukinitvi netmeteringa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FoxKnox ()

wcpapir ::

Kak vir za te nebuloze?

kriptobog ::

FoxKnox je izjavil:

Napovedovali so, da bo prehod na obnovljive vire drag in razogljičenje ne bo poceni. Zamolčali so pa vam, da boste prehod finacirali vi, ki aktivno sodelujete pri razogljičenju.
Skregano popolno z vsako ekonomsko logiko je, da kot neposredni proizvajalec, v najboljšem primeru, zgolj pokrivaš svoje obratovalne stroške, medtem ko vsi za teboj ustvarjajo bajne dobičke.
Julija se pripravite na nov šok ob začetku obračunavanja omrežnih blokov in penalov presežkov moči,endgame pa pričakujte nekje do leta 28 obdokončni ukinitvi netmeteringa.


Med distributerji se po hodnikih omenja 2026 za konec :)
««
304 / 354
»»