» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
303 / 354
»»

answer ::

A kdo ve kaj več o tem?
https://www.borzen.si/sl/Domov/menu1/In...

Sonce Energija baje že obvešča uporabnike:
Obveščamo vas, da je bila 26. januarja 2024 v Uradnem listu RS št. 6/24 objavljena sprememba Pravil o delovanju trga z električno energijo, ki je stopila v veljavo 1. februarja 2024.
Ta sprememba pravil dobaviteljem električne energije nalaga sprotni obračun za samooskrbne odjemalce, kljub temu, da imajo ti odjemalci pravico do letnega obračuna (letni net-metering).
Strošek "medsezonskega" in "meddnevnega" zagotavljanja energije za samooskrbne odjemalce nova pravila prelagajo na dobavitelje električne energije oz. posredno na imetnike samooskrbnih elektrarn.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: answer ()

ReRMh ::

Tole izgleda še najboljše...

Operater trga je letos nepričakovano spremenil pravila in zaveze, ki ste jih dobili investitorji v samooskrbne elektrarne, kar drastično vpliva na stroške samooskrbnih sončnih elektrarn.
Nepričakovan udarec zoper lastnike samooskrbnih elektrarn se je zgodil 26. januarja letos in stopil v veljavo s prvim februarjem. Agencija za energijo je namreč dala soglasje operaterju trga z elektriko Borzenu, ki je lahko uveljavil spremembo Pravil za delovanje trga z električno energijo.

Spremenjena pravila nalagajo dobaviteljem električne energije sprotni obračun za samooskrbne sončne elektrarne, kljub temu da imajo odjemalci letni obračun. Odločitev je nenavadna tudi zato, ker je Agencija za energijo o isti vsebini pravil odločala decembra lani in spremembe pravil zavrnila kot nepravične.

Dodaten udarec regulatorja za energijo, ki bo znatno prispeval k energetski draginji, je tudi nov omrežninski akt. Ta izjemno, celo do petkrat poveča stroške omrežnine za priključno moč v časovnem bloku ena in tudi bistveno poveča stroške v časovnem bloku dva, ki imata bistveno težo pri določanju cene fiksnega dela omrežnine.

SunContract ima za svoje stranke že pripravljeno celostno rešitev, ki bo omilila posledice spremembe Pravil. Prav tako imamo tehnične rešitve zoper energetsko draginjo kot posledico novega omrežninskega akta.

Pri SunContractu vztrajamo pri zagotavljanju storitve prenosa viškov, kljub namigom, da naj te viške zaplenimo, tako kot je to ustaljena praksa dobaviteljev električne energije, da morebitne proizvedene viške električne energije samooskrbnih elektrarn zadržijo v bilančni skupini in ne omogočijo lastnikom proizvedenih viškov njihove uporabe. SunContract tega ne bo storil in prenos viškov ostaja storitev za naše stranke.

Prav tako se bomo borili, da boste lastniki samooskrbnih elektrarn te, po našem mnenju neupravičene stroške, dobili povrnjene. Menimo, da je nepravično, da se izniči pravila, ki ste jih s strani zakonodajalca dobili zagotovljene ob vaši investiciji v zeleni prehod, zdaj pa so te obljubljene pridobitve enostavno ukinili. Spreminjanje pravil za nazaj oziroma sprememba obljub, ki so bile dane v obrazložitvi Uredbe o samooskrbi in njeni promociji vladnih uradnikov od leta 2016 dalje, je po našem mnenju nepravično, saj sprememba pravil posega v zakonsko pridobljene pravice imetnikov samooskrbnih elektrarn.

DamijanD ::

Robert je izjavil:

Ali mora biti števec porabe električne energije res na zunanji strani hiše ali je lahko znotraj pri montaži SE ?

Misliš to elektro števec? A ni tako, da mora tako ali tako biti elektro omarica zunaj?

gorilla ::

Kolikor razumem, je torej to začetek konca tudi Suncontracta kot poslovnega modela za prenos viškov. Če bodo prenesli torej "stroške presežkov" na distributerja, ki jih bo posredno prisiljen(?) zapleniti za kritje teh stroškov, bo to slej ko prej tudi nevzdržno za Suncontract in prenos viškov bo s tem končan. Ostane torej edino še dejanska poraba teh viškov, če boš želel kaj od njih dejansko imeti. S tem bodo določeni uporabniki z netmeteringom dejansko pričeli s povečano porabo elektrike, da ne podarjajo viškov. Postali bodo torej to, kar so jih začeli trenutno vladajoči obtoževati že pred par meseci.

 Anakin

Anakin

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gorilla ()

MadMax ::

Robert je izjavil:

Ali mora biti števec porabe električne energije res na zunanji strani hiše ali je lahko znotraj pri montaži SE ?

S soglasjem dobiš tudi te zahteve napisane.
"Elektro" se ne vtika v obstoječe stanje po nepotrebnem, a ko ti rabiš kaj od njih (v tem primeru soglasje) pa primaknejo pisker in zahtevajo ureditev priključnega mesta v skladu s trenutnimi zahtevami.
Kar v praksi pomeni novo omarico na zunanji steni ali samostoječo ob robu parcele.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

feryz ::

Nekateri morajo premakniti števec ven, drugi ne. Kakor jih piči.
Pri digitalnih oz. pametnih je popolnoma vseeno, kje so. Prej je bilo bolj pomembno, ker jih je moral nekdo na roke popisovati in je moral v bajto.

kriptobog ::

gorilla je izjavil:

Kolikor razumem, je torej to začetek konca tudi Suncontracta kot poslovnega modela za prenos viškov. Če bodo prenesli torej "stroške presežkov" na distributerja, ki jih bo posredno prisiljen(?) zapleniti za kritje teh stroškov, bo to slej ko prej tudi nevzdržno za Suncontract in prenos viškov bo s tem končan. Ostane torej edino še dejanska poraba teh viškov, če boš želel kaj od njih dejansko imeti. S tem bodo določeni uporabniki z netmeteringom dejansko pričeli s povečano porabo elektrike, da ne podarjajo viškov. Postali bodo torej to, kar so jih začeli trenutno vladajoči obtoževati že pred par meseci.

 Anakin

Anakin



Ste se mi pa smejali ko sem decembra omenil, da bo kmalu konec zabave, tudi za obstojece netmetrase... ;)

Utk ::

Sej se še zmeraj smejimo. Za januar sem dobil 8 evrov položnice.

kriptobog ::

Utk je izjavil:

Sej se še zmeraj smejimo. Za januar sem dobil 8 evrov položnice.


Imas se dve leti casa za smeh, ce te ne bodo prej poj. Potem bo pa itak konec zabave za vse.

barakus ::

Eno noob vprašanje, kaj če je streha dvokapna in orientirana na vzhod in zahod, ne pa na jug ali je sončna elektrarna sploh smotrna?

kriptobog ::

barakus je izjavil:

Eno noob vprašanje, kaj če je streha dvokapna in orientirana na vzhod in zahod, ne pa na jug ali je sončna elektrarna sploh smotrna?


Zakaj pa ne bi bila? Sta vzhod in zahodd cel dan v temi?

ReRMh ::

kriptobog je izjavil:

Imas se dve leti casa za smeh, ce te ne bodo prej poj. Potem bo pa itak konec zabave za vse.

kakšni dve leti časa za kakšen smeh? glede na trenutne cene energije se je prvotno ocenjena odplačilna doba res lepo skrajšala, pa brzdam svoj optimizem... za baterijo in zamenjavo razsmernika bomo videli, ko dobimo odgovore dobavitelja/ev... če bo huda draginja, se vam pridružimo pa pred parlamentom, potem...

Utk ::

kriptobog je izjavil:

Utk je izjavil:

Sej se še zmeraj smejimo. Za januar sem dobil 8 evrov položnice.


Imas se dve leti casa za smeh, ce te ne bodo prej poj. Potem bo pa itak konec zabave za vse.

Bo že pokrita do takrat. Če bo treba elektriko sproti kurit jo pa bom, zastonj je ne bom dal nobenmu.

Gregor P ::

Mi smo ti dali subvencijo, ti pa takole :P
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Utk ::

Če bojo oni igrali po sprejetih pravilih, bom tudi jaz. Če oni spreminjajo pravila, se bom pa prilagodil.

Be0nc ::

answer je izjavil:

A kdo ve kaj več o tem?
https://www.borzen.si/sl/Domov/menu1/In...

Sonce Energija baje že obvešča uporabnike:
Obveščamo vas, da je bila 26. januarja 2024 v Uradnem listu RS št. 6/24 objavljena sprememba Pravil o delovanju trga z električno energijo, ki je stopila v veljavo 1. februarja 2024.
Ta sprememba pravil dobaviteljem električne energije nalaga sprotni obračun za samooskrbne odjemalce, kljub temu, da imajo ti odjemalci pravico do letnega obračuna (letni net-metering).
Strošek "medsezonskega" in "meddnevnega" zagotavljanja energije za samooskrbne odjemalce nova pravila prelagajo na dobavitelje električne energije oz. posredno na imetnike samooskrbnih elektrarn.


Kaj to v praksi pomeni za lastnike? Kakšen bo vpliv na mesečno položnico pozimi in poleti?

Utk ::

Odvisno od velikosti elektrarne, je to cca 400 do 800 evrov na leto. Ne vem samo ali bo to veljalo samo za nove stranke ali za vse.
Če to naredijo za vse, lahko zaprejo firmo.

Lonsarg ::

Hm, iz napisanega je za sklepat da bodo morebitne letne net-metering izracune morali sami delat dobavitelji. Tak da zna bit da gre sam za birokratsko spremembmo.

Ce pa net-metering res ne bi bil vec obvezen bi pa blo zanimivo videt ali bi ga dobavitelji vseeno prostovoljno se izvajali za svoje samooskrbne stranke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Utk ::

Suncontract ima vglavnem stranke z elektrarnami in njih bo to ubilo. Nek geni ima par procentov takih strank in bo ta strošek pač porazdelil med vse. Suncontract ga nima komu.

Lonsarg ::

Ampak saj stroške net-meteringa energije že sedaj nosijo dobavitelji ne pa država (in da kompenzirajo ker je poleti cenejša energija kot pozimi uvajajo mesečno postavko za vodenje samooskrbne elektrarne).

Država (oziroma elektro-distributerji) nosijo le stroške net-meteringa omrežnine.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Neon87 ::

Prevod prosim.. Ali to pomeni, da kljub soglasju za letni net-metering obračun, lahko izgubimo pravico do letnega obračuna - da pozimi porabljamo kar poleti pridelamo?

Bizkit45 ::

2. člen, (3) točka : Razlike, ki nastanejo med dejanskimi oziroma fakturiranimi količinami in količinami iz analitičnega postopka, se na
letni ravni poračunajo v okviru letnega poračuna.
Sem prebral člen. Moje mišljenje je, da morajo tistim, ki nimajo 15min odmerjanja, podati pavšalno (ocenjeno, (1) točka govori o tem) porabo. Net-metering ostaja, ampak informativno te morajo obvestiti, koliko bi prišlo tisti mesec, če nebi bilo netmetering. Tako jaz to berem/razumem. Nisem pa odvetnik :)
Kar da karkoli razumeš iz teh členov moraš imeti najmanj magisterij iz natolčevanja.

Utk ::

Nisem stoprocentno siguren, da prav razumem, ampak kolk razumem je tako...

Baje da obstaja neka izravnalna shema za samooskrbne, ker je pozimi elektrika dražja kot poleti. In do zdaj je ta shema porazdelila ta strošek na vse dobavitelje enako glede na to kolk elektrike dobavijo. Zdaj je razlika v tem, da zdaj te stroške plača vsak dobavitelj zase, ampak to pomeni, da recimo suncontract, ki ima najbrž 95% strank z elektrarno jebe ježa. Za nek petrol ali geni se pa skoraj nič ne spremeni, ker so tudi prej nekaj plačevali, teh par %, ki jih imajo z elektrarnami pa nič ne pomeni.

Neon87 ::

Sem tik pred podpisom kreditne pogodbe, zato me res skrbi, da potem ne bi obveljal letni net-metering...

kriptobog ::

Podpisi in vzami dokler imas se na voljo net metering in si v roku teh dveh let vsaj polovico investicije povrnes, preden se ti bo cas povrnitve podaljsal.

BigWhale ::

Utk je izjavil:

kriptobog je izjavil:

Utk je izjavil:

Sej se še zmeraj smejimo. Za januar sem dobil 8 evrov položnice.


Imas se dve leti casa za smeh, ce te ne bodo prej poj. Potem bo pa itak konec zabave za vse.

Bo že pokrita do takrat. Če bo treba elektriko sproti kurit jo pa bom, zastonj je ne bom dal nobenmu.


Ja, pri meni tudi. V povprecju dnevno potegnem okrog 20kW iz omrezja, ce ne polnim avta. To pomeni, da bom sedaj dve leti dajal na stran za baterijo in v dveh letih se bo nabralo za kakih 40kWh in hibridni inverter, za off-grid delovanje. Po instalaciji bom iz omrezja potegnil nekaj vec pozimi, poleti bo pa to verjetno blizu 0 kWh. Sploh ce se bom malenkost potrudil s polnjenjem avtomobila. Pa ce se pozimi obrnem nacin dela in podnevi praznim baterijo, ponoci jo pa polnim, bo poraba iz omrezja resnicno minimalna.

Na koncu bodo od mene dobili nekaj drobiza vsako leto, plus mogoce kak kWh viska sem ter tja. V primerjavi s tem, da sedaj dobijo vsako leto 4MWh viskov, bodo potem dobili precej manj.

Gregor P ::

Ampak saj če prav razumem, oni teh vaših viškov niti nočejo zares - torej teh od posamičnih gospodinjstev zaradi zastarele infrastrukture? Drugo je seveda od neke večje sončne elektrarne.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Utk ::

Zakaj jih ne bi hoteli? A misliš da nek petrol pa poleti elektriko dobi zastonj? Glih tako je mora plačat. Še posebej višek je čist keš. Petrol ima recimo da 5% strank z elektrarno. Če ima teh 5% 20% viška, je to 6% elektrike. Ni zdaj tako da ima petrol naenkrat 30% elektrike viška, da nima kam z njo in mora plačevat nekomu da jo vzame. Ima pa najbrž tak problem suncontract, ki ima ogromen delež strank z elektrarnami. Ampak jebiga, nisem jaz njim tak poslovni model izbral, sami so si ga.

lambda ::

Utk je izjavil:

Zakaj jih ne bi hoteli? A misliš da nek petrol pa poleti elektriko dobi zastonj? Glih tako je mora plačat. Še posebej višek je čist keš. Petrol ima recimo da 5% strank z elektrarno. Če ima teh 5% 20% viška, je to 6% elektrike. Ni zdaj tako da ima petrol naenkrat 30% elektrike viška, da nima kam z njo in mora plačevat nekomu da jo vzame. Ima pa najbrž tak problem suncontract, ki ima ogromen delež strank z elektrarnami. Ampak jebiga, nisem jaz njim tak poslovni model izbral, sami so si ga.

Bi ti sklenil deal z nekom, da ti vsako poletje da 50kg paradižnika, ti mu jih pa pozimi 40kg vrneš?

Utk ::

Če mi država predpiše isto prodajno ceno do strank pozimi in poleti, zakaj ne?
Večina elektrarn dela 2 meseca minus, bolk redko katera 3. 9, 10 mesecev služijo na ta račun, 2, 3 mesece pa ne gubijo spet tolk.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Bizkit45 ::

Neon87 je izjavil:

Sem tik pred podpisom kreditne pogodbe, zato me res skrbi, da potem ne bi obveljal letni net-metering...

Pac ne gres s kreditom v tak riziko, ce se ti zdi riziko, seveda.
Velika razlika je ali folk vzame to na kredo ali na kes, ki bi mu drugace stal na banki in izgubljal vrednost.

Lonsarg ::

Skratka prišel je čas ko raje postaviš sončno elektrarno brez oddajanja v omrežje in brez potrebe po net-meteringu ali posebni samooskrbni pogodbi ali posebnega soglasja ali karkoli.

In boljše je že takoj tako postavit, ker naknadno spremenit stane, ker moraš menjati inverter na takega ki omogoča blokado oddajanja v omrežje (te ki jih dajejo zraven samoooskrbnih pogodb to ne omogočajo). Pa še brez oddajanja v omrežje moraš poddimenzionirat SE da ne gre poleti preveč v nič in lahko z prihrankom na panelih, ker jo poddimenzioniraš, že kriješ baterije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

ReRMh ::

ja, zagotovo se še ne ve, izgleda pa mogoče res po pesimističnem (in pričakovanem) scenariju.
dimenzioniraš pač od potreb - tč, ev - paneli so se menda vmes nekaj pocenili in izboljšali...

letošnji januar je bil sicer 50% bolj produktiven kot lanski...

Telbanc ::

Je kdo dal recimo 10 panelov na en balkon? Jaz bi dal na balkon. Ene 3,6 KW. Brez odajanja v omrežje. Ampak vseeno si povezan z njim, ko ni sonca. A je potrebno soglasje ? Mam dva velika balkona za popizdit obrnjena proti jugu. Na streho ne bi dal, če se zadeva zapali.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()

DamijanD ::

Imaš pa velik balkon...
Če ne oddajaš, ne rabiš soglasja.

thundercat ::

 Oh ja

Oh ja

Thundercat

SambaShare ::

No, če tole ni BS, lahko SunContract kar zapre vrata. Plaz strank pa hitro do naslednje domine.

jest10 ::

Za nekatere bo tole potem že blizu cene, če sploh ne bi imel sončne;((

Se pravi čez 2-3 leta, bo večina sončnih že brez oddajanja v omrežje.(mislim trenutne, nove bodo itak že v osnovi težile k temu)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jest10 ()

strojix ::

Jaz sem ravno dobil soglasje po netmetering sistemu. Se mi sploh še splača iti v strošek izgradnje SE?

Utk ::

Drugi kot suncontract tega zaenkrat ne bojo zaračunavali, pa tudi mislim da je to normalen strošek vsakega elektro providerja. Tudi s tem stroškom, če ga bi moral plačat, bi moja elektrarna na leto prišparala več kot takrat ko je bila postavljena.

Daniel ::

Kakor vzameš. Pri meni bi bil ta strošek 925 eur letno. Potem na to dodamo še 550 eur priključne moči, ker rabim večjo in na vse to še prispevke in davek. Potem sem pa na polovici letnega stroška za elektriko, kar praktično uniči amortizacijo SE.

jest10 ::

Te pravi
To je zgolj mail Suncontracta za MPO odjemalce.


Torej vsaj zaenkrat ni panike. Se pa itak zna to kmalu spremeniti.

zez ::

Na eni strani se npr. ljudi sili, da drugega kot TČ ne bodo mogli vgrajevat za ogrevanje na določenih območjih, na drugi strani se stoka, kako omrežje ne zdrži velike porabe elektrike in da se bo z zakonom o omrežnini poskušalo ljudi disciplinirati. Predstavi se zakon o omrežnini, kjer je nočni blok najcenejši in dnevni najdražji, a potem uvedejo tale dodatek, ker je elektrika ponoči oz. pozimi dražja. Jaz bi še razumel vse te dodatke npr. za lastnike sončnih elektrarn, če bi nam predstavili neko vizijo. Da bi rekli, vam 5. let pobiramo dodaten davek, da bomo postavili črpalne hidroelektrarne, da bomo podnevi ''hranili'' višek sončne energije in jo ponoči porabljali. Tako se pa ljudi skoraj da ne sili v toplotne črpalke, električne avtomobile, cela vrsta reklam za sončne elektrarne, na drugi strani se pa stoka in pobira denar na vsakem koraku. Nikjer pa ni nobene vizije, kako se bodo stvari rešile in izboljšale. Mi imamo doma višek proizvedene elektrike pa se kljub temu obnašamo racionalno. Nimamo cele hiše ponoči razsvetljene od vrha do tal, ne tuširamo se vsi po eno uro, ker je elektrika ''zastonj''... Ampak ko bereš take stvari in vidiš kaj vse uvajajo pa človeka kar prime, da bi dal na balkon tri kaloriferje in jih celo noč laufal, da jim ne bi šenkal niti enega wh.

Daniel ::

Ni daleč od resnice. Tudi ob dejstvu, da kljub miljardam omrežnin omrežje marsikje praktično razpada.

Mato989 ::

Tolw kar dela suncontract bodo vsi v 1 do 2 letih nardili

Konec je
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Utk ::

Daniel je izjavil:

Kakor vzameš. Pri meni bi bil ta strošek 925 eur letno. Potem na to dodamo še 550 eur priključne moči, ker rabim večjo in na vse to še prispevke in davek. Potem sem pa na polovici letnega stroška za elektriko, kar praktično uniči amortizacijo SE.

Kolk ti naredi na leto, in porabiš, okrog 20 mega? Par let nazaj bi to bilo 2 jurja elektrike. Danes je 3,5, že bolj proti 4. Ta dodatani strošek je pa jurja pa pol praviš. Se pravi da si tam nekje kot bi bil par let nazaj brez teh stroškov.

feryz ::

Vidim da ste se že sprijaznili s tem, da vam bodo ukinili.
Samo še novi ROI preračunavate, ostalo so vam birokrati že vcepili v glavo.

Po drugi strani so mojemu sosedu zavrnili sončnico, ima pa dva iX-a.
Šel je iz 3x20A na 3x43A, da bo lahko oba filal.
Kolikšen ima in kolikšen bo imel račun, se mi pa še sanja ne. Verjetno zelo očem neprijazen.
In še druga zanimivost. Odvzem ima lahko 3x43A, oddaje pa ne more imeti, recimo, 3x15A.
Čaka pa subvencijo na baterije, da bo lahko kupil SE plus baterije.

Neon87 ::

feryz je izjavil:

Vidim da ste se že sprijaznili s tem, da vam bodo ukinili.
Samo še novi ROI preračunavate, ostalo so vam birokrati že vcepili v glavo.

Po drugi strani so mojemu sosedu zavrnili sončnico, ima pa dva iX-a.
Šel je iz 3x20A na 3x43A, da bo lahko oba filal.
Kolikšen ima in kolikšen bo imel račun, se mi pa še sanja ne. Verjetno zelo očem neprijazen.
In še druga zanimivost. Odvzem ima lahko 3x43A, oddaje pa ne more imeti, recimo, 3x15A.
Čaka pa subvencijo na baterije, da bo lahko kupil SE plus baterije.


feryz vem, da si ti na tekočem, kako je zdaj glede teh dnevnih prispevkov, ki znesejo cca 60€ na mesec za 11kW?
Ali to velja za vsa letna net-metering soglasja ali ne, samo poslovni uporabniki? Je morda odvisno kdaj bo priklop SE in podpis pogodbe z dobaviteljem? Če še nimamo pogodbe, soglasje pa, nas lahko to doleti?
Prosim za odgovor, ker sem ravno nameraval podpisati pogodbo za namestitev.
Hvala!

ReRMh ::

Ekosklad nima aktivnih razpisov za subvencije - bo pa imel Borzen. Ne vem, kaj bo šele z vsemi čakajočimi - po mojem mnenju ne bodo izviseli, ker to bi res bil fiasko, ki bi odmeval po EU, slovenceljski privoščljivosti navkljub.

Danes, 24. 11. 2023, je Eko sklad z objavo v Uradnem listu RS št. 118 zaprl Javni poziv 104SUB-SO22Nepovratne finančne spodbude za naprave za samooskrbo z električno energijo in za naprave za samooskrbo z električno energijo z baterijskim hranilnikom električne energije.

Vloge, ki bodo na Eko sklad prispele po 24. 11. 2023, bodo kot prepozne s sklepom zavržene.

Subvencioniranje projektov samooskrbnih sončnih elektrarn se z Eko sklada prenaša na družbo Borzen. Javni poziv na Borzenu, za katerega je predvidenih okoli 14 milijonov evrov in bo namenjen prebivalstvu, bo objavljen predvidoma marca 2024. Pogoji bodo predvidoma enaki, kot so bili pogoji na javnem pozivu 104SUB-SO22 Eko sklada, do subvencije pa bodo upravičeni tudi tisti, ki niso ujeli javnega poziva na Eko skladu oziroma bodo v vmesnem času zaključili naložbo.

Poudarjamo, da ni treba hiteti, saj noben prosilec ne bo ostal brez podpore. Prehod bo sicer trajal 2-3 mesece, vendar bodo prosilci na Borzenu obravnavani hitreje, saj bodo vloge lahko oddali v digitalni obliki prek aplikacije, ki bo uporabnikom prijazna in bo omogočala ažurno in hitro obdelavo podatkov.

Potencialne vlagatelje pozivamo, da vsa vprašanja v zvezi z novim javnim pozivom za subvencioniranje projektov samooskrbnih sončnih elektrarn pošiljajo na Borzen po e-pošti info@borzen.si

feryz ::

Baterije bodo kmalu zastonj metali med ljudi.
In ko jih bodo dovolj razmetali, bodo ugotovili, da dobijo še manj davkov v malho kot prej.
Kaj bodo potem podražili, je pa še uganka.
Bo pa kot v Velenju. Kdor ne bo imel SE in/ali baterije, mu bo šel štrom iz 200 na 600 evrov. Zakaj ne, če se da?
««
303 / 354
»»