» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
296 / 331
»»

Utk ::

In kaj je tako zelo narobe z omrežjem, da bi to delal?

hojnikb ::

Utk je izjavil:

In kaj je tako zelo narobe z omrežjem, da bi to delal?


čisto nič, ampak eni sanjajo, da na noben način nemors bit samozadosten...
#brezpodpisa

nejc_nejc ::

jez bom, mam v planu, ko bom lahko reaktorček v velikosti gajbe kupu

starfotr ::

In kdaj se odklopite od vodovodne vode ter si filtrirate deževnico in naredite lastno vrtino, vodohran, vodarno itd.

BigWhale ::

V bistvu je samozadostnost z vodo precej bolj enostavna kot z elektriko, vsaj v vecini drzave.

Elektrika iz agregata? Imas serije shitty dni, ko ti SE ne proizvaja nic. Ce na dan porabis 30kWh rabis vsaj tako baterijo in agregat, ki jo bo napolnil tako, da ne bos rabil zraven stat in dolivat goriva.

starfotr ::

Potem te pa vprašam, zakaj se nihče ne spravi na to idejo, če je enostavna. In domnevno tudi poceni, glede na to, da je enostavna.

telexdell ::

Kaj pravi SSKJ o samozadostnosti:
sámozadôsten -tna -o prid. (a-ó) knjiž. ki zadostuje, je zadosten samemu sebi: to je samozadosten človek / njegovo samozadostno, sebično življenje / samozadostna družba / težnje po samozadostnem gospodarjenju gospodarjenju, ki zadovoljuje svoje potrebe sámo


Če damo ob stran sebične težmje nekaterih je samozadostno to, da sam ustvariš toliko dobrin kot jih potrebuješ. Ne pomeni pa, da si povsem izoliran od ostalega sveta. Če torej letno poješ 100 kg krompirja in ga toliko pridelaš na svoji njivi pol si samozadosten pri krompirju. Ker pa vemo, da je en krompir bolši za pečenje, drugi za praženje in spet tretji za pire samozadostnost ne pomeni, da moraš jesti le svoj krompir ampak ga lahko nekaj zamenjaš s sosedom. On bo dobil dober krompir zapeko, ti pa dober za praženje. Krompir tudi ne raste celo leto ampak ga moraš nekje skladiščiti, če ga hočeš jesti vso leto. Torej, če januarja vzameš krompir iz kleti to ne pomeni, da pozimi nisi samozadosten. Še več, če je sosed jeseni pridelal manj krompiraj mu ga lahko nekaj posodiš, da bo preživel zimo on ti ga pa potem vrne, ko bo začel s spomladanskimi izkopi. Enako je z ostalimi dobrinami in tudi z elektriko. Če jo pridelaš toliko, kot jo porabiš si samozadosten. Seveda si pa lahko tudi čudak, kateri na območju urejene ifrastrukture razmišlja o odklopu in izolaciji od nje. In pa seveda sadist, kateri raje muči sebe z dolivanjem goriva v agregat, popravljanjem okvar, poslušanju hrupa, vohanju smradu.... kar ga za nameček stane še več, kot če bi plačeval stroške infrastrukture.
Glej- če bi bili vsi enaki bi še vedno živeli v jamah, kjer bi se ob ognju prepirali kakšen kamen je najboljši za sekiro.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

starfotr ::

Trg pa pravi, da paradajz avgusta ima ceno 1 eur/kg, paradajz januarja pa ima ceno 4 eur/kg. Razlike v okusu bomo za ta primer zanemarili.

In meni 300 kozarcev poletne mezge v kleti pri najboljši možni volji ne more naredit svežega paradajza. In tudi nobenemu Špancu ne morem poslat mojega paradajza poleti ali pa mezge pozimi, on pa bi me celo leto oskrboval s svežim paradajzom za 1 eur/kg.

Samooskrba pri elektriki je skregana z vsako logiko. Ker izgubo plačujejo drugi, kot koristijo dobičke. I tata bi sine.

feryz ::

Ja pa daj, tata, zakaj ne?
A da ne veš kako? Ti bom jaz povedal. Par panelov na streho, nekam razsmernik in si na konju.

Utk ::

Mislim, če mi najde kdo še kako stvar, da jaz pobiram dobiček, drugi pa plačujejo izgubo, kar naj pove. Morda še pri komunali kaj podobnega. Starfotr bi nam rad prodal nekaj kar že vemo da je dobro...

Lowink ::

Utk je izjavil:

Mislim, če mi najde kdo še kako stvar, da jaz pobiram dobiček, drugi pa plačujejo izgubo, kar naj pove. Morda še pri komunali kaj podobnega. Starfotr bi nam rad prodal nekaj kar že vemo da je dobro...

lubček, zavedanje ti gre dobro od rok.

FoxKnox ::

jabe je izjavil:

Komu je plan postati samooskrben?


To je v novem državnem Energetskem načrtu. Vsi z SE in TČ bodo prej ali slej, zlepa ali zgrda MORALI postati samooskrbni in OFFLINE .To je dogovorjeno.Samo določen procent mora država doseči, potem se to uzakoni. Glede na planirano solarizacijo in prehod na brezogljčne načine ogrevanja (TČ)je popolnoma nerealno pričakovati, da bo trenutno omrežje lahko zdržalo povečanje obremenitev.
Izpadi so tam, kjer je veliko SE in TČ ponekod že vsakodnevni in z prihodom hladnega zraka bo to kmalu stalnica. Enake probleme so imeli v Nemčiji, čeprav so milijarde metali v posodobitev omrežij in NN postaj. Kakšen alternativni način ogrevanja in napajanja imate pa vi ? Ja, drva pa dizel agregat. :))
Pa srečno in veselo brezoglično in elektrificirano leto 2024 vam želim .

PS Zemelski plin prijetno greje pa še pocenil se je.

Utk ::

Lahko razložiš kaj imajo SE z obremenjenostjo omrežja pozimi? Hvala.

FoxKnox ::

Utk je izjavil:

Lahko razložiš kaj imajo SE z obremenjenostjo omrežja pozimi? Hvala.


Ne SE , TČ pozimi 'vlečejo ' vso elektriko iz omrežja, SE pa spi, še posebno ob mrzlih večerih in meglenih dnevih. Čemu pa misliš, so namenjeni različni bloki omrežnine ?

jabe ::

Nikoli in nikdar ne bodo pustili nikomur biti samooskrben. Vsaj ne v smislu, da mu ne bi bili treba plačevati nekega pavšala (tudi danes), če je na voljo vsaj sled omrežja v bližini. Bolj bo narod samooskrben, večji bo ta pavšal.

Utk ::

Se pravi, SE nimajo nič s tem, problem so TČ. Kako bojo nekomu, ki ima TČ rekli, lej, res da si 30 let plačeval omrežnino, in to za 10 kw, čeprav si v povprečju vlekel 2, ampak zdaj te bomo vrgli iz omrežja in se znajdi sam. Lahko še to razložiš?

jabe ::

in temu je namenjen današnji sistem. cene blokov omrežnine za moč prilagajaš po navdihu, imaš jih pa 5, ne pa enega. Lahko bi seveda enako naredili na prejšnjem sistemu in pri omrežnini za preneseno energijo, samo sončkarji na netmeteringu ven padejo, tako so pa lepo vse zaobjeli.

Utk ::

Lahko naredijo sistem kakršen hočejo, ampak kot praviš, nikogar ne bojo vrgli iz omrežja, kvečjemu bojo zahtevali, da si obvezno priklopljen, in nikakor ne bojo tisti z elektrarno plačevali enako, kaj šele več, kot tisti brez. Ne glede na netmetering in vse.
Še najmanj pa da bi metali iz omrežja nekoga, ker ima TČ.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

siro-mak ::

FoxKnox je izjavil:

PS Zemelski plin prijetno greje pa še pocenil se je.

Ja, super fino za novogradnje po 1.7.2024?

FoxKnox je izjavil:

Ne SE , TČ pozimi 'vlečejo ' vso elektriko iz omrežja, SE pa spi, še posebno ob mrzlih večerih in meglenih dnevih. Čemu pa misliš, so namenjeni različni bloki omrežnine ?

Tole v bistvu je manjša kazen za lastnike SE (z ali brez TČ) glede na lastnike TČ brez SE, še posebej dokler bo letno netiranje. Nimam podatkov, koliko je enih ali drugih. Od kje ti informacije glede uzakonjene samooskrbnosti - ker tole bo nekaj novega v globalnem smislu.

Pa tole, da ponavljamo isto vsake toliko časa - mogoče bi se bilo učinkoviteje ogrevati na favšijo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: siro-mak ()

Utk ::

Ja, zdaj ko je vlak z netmeteringom odpeljal, bo tega vse več...racionaliziranja zakaj si pa jaz nisem zrihtal elektrarne. Kot da nekega posameznika dejansko skrbi stabilnost omrežja, zato noče zastonj elektrike, zato se zajebava z drvi namesto TČ itd. Koga hecate?

deco16 ::

Pa ste se končno zmenili, da problem niso SE ampak TČ :D

Zdej pa še pogruntat da brez TČ si lahk samooskrben ;)

telexdell ::

starfotr je izjavil:

Trg pa pravi, da paradajz avgusta ima ceno 1 eur/kg, paradajz januarja pa ima ceno 4 eur/kg. Razlike v okusu bomo za ta primer zanemarili.

In meni 300 kozarcev poletne mezge v kleti pri najboljši možni volji ne more naredit svežega paradajza. In tudi nobenemu Špancu ne morem poslat mojega paradajza poleti ali pa mezge pozimi, on pa bi me celo leto oskrboval s svežim paradajzom za 1 eur/kg.

Samooskrba pri elektriki je skregana z vsako logiko. Ker izgubo plačujejo drugi, kot koristijo dobičke. I tata bi sine.

Česa od skladiščenja svojih pridelkov v kleti nisi razumel? Torej je vseeno kakšna je cena poleti in kakšna pozimi, pa kaj delajo Španci...
Različna cena paradajza poleti in pozimi je zaradi ljudi, kateri bi namesto mezge sveže paradajze. Če je ponudba mahna se to pač plača.
Glede izgub pri elektriki sem pa že večkrat zapisal- izgube energije bi naj krila omrežnina. Ko gre elektrika iz SE do soseda izgub praktično ni. Sosed pa plača izgube, kot da bi elektrika prišla od daleč. Ko pa potem lastnik SE dobi vrnjeno elektriko je pa izgube plačal že sosed. Torej sosed je plačal svoje izgube. Elektro je dobil plačane izgube. Razlika so le izgube med SE in sosedom. To pa več kot pokrije razlika v omrežnini med VT in MT oz. bloki po novi shemi.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

siro-mak ::

Utk je izjavil:

Ja, zdaj ko je vlak z netmeteringom odpeljal, bo tega vse več...racionaliziranja zakaj si pa jaz nisem zrihtal elektrarne. Kot da nekega posameznika dejansko skrbi stabilnost omrežja, zato noče zastonj elektrike, zato se zajebava z drvi namesto TČ itd. Koga hecate?

No, ne prehitevajmo, energija mogoče je zastonj, investicija se mora še povrniti. Ampak presnete SE!

Utk ::

No, ne prehitevajmo, energija mogoče je zastonj, investicija se mora še povrniti.

Če razdeliš financiranje na 10 let, imaš takoj nižjo položnico. Delala bo še 20 let po tem. Ampak tudi če po 10 letih vržeš dol, ker si izmislijo ne vem kakšne davke, prispevke ali ne vem kaj, da jo vržeš dol, še zmeraj si na profitu. Vse kar reskiraš je 100 evrov kreditne sposobnosti. Če tega ni, potem pa bog pomagaj.

Daniel ::

Feryz, to boš najbrž ti vedel najbolje. A so pri SolarEdge kompletno ukinili dostop do 172.16.0.1 preko razsmernikovega Wifija? Danes sem želel preveriti neko nastavitev v njem, pa nimam več dostopa oz. se stran sploh ne naloži. CPU verzija 4.19.521

MadMax ::

4.14.228 dela normalno, pravkar probal.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

dussan ::

Ko smo ravno pri tem - ali SolarEdge firmware samodejno posodabljajo?
Jaz imam verzije:
CPU: 4.17.615
DSP1: 1.13.2018
DSP2: 2.19.1602
WSA: 4.17.600
 Verzija inverterja

Verzija inverterja



Je sploh potrebno to posodabljati?

Daniel ::

Če pride monter niti ne more več ničesar delati na razsmerniku v SetApp aplikaciji dokler ne gre čez posodobitev. Je rekel, da je prej bila posodobitev opcija, sedaj pa obvezno. In tako so mi ga sedaj spravili že tako daleč, da spet ne dela Modbus TCP preko Wifija, obenem pa je še WEB vmesnik nehal delati. Z vsako nadgradnjo bolj zaklenjen. Dejansko si v takih primerih sedaj niti več ne moreš sam omogočiti Modbus TCPja.

feryz ::

Če dela, ne dirajte. Osnovno pravilo. Ker ne bodo dali nič več od sebe.
Verjamem pa, da jih zaklepajo. Včasih so se z njimi igrali usposobljeni monterji, zdaj vsak po svoje nekaj čara. Zagotovo jim to ni prav.

Razsmernik ob prvem zagonu moraš posodobiti, kasneje ga načeloma ni bilo treba. Lahko pa da so spremenili. Se že nekaj časa nisem ukvarjal z njimi.

Daniel ::

Jeba potem. Sem imel pred časom serviserja, ker so slabo privijačili kontakt enega stringa in en čas nisva našla napake. Ko se je povezal nanj, da bi preveril ali je kaj v razsmerniku, pa se je že posodobil.

bbbbbb2015 ::

Pozdravljeni!

Zdajle sem dobil elektro soglasje za 13,6kW, za toliko, kolikor sem prosil. Vzel bom verjetno SE preko GEN-I. Oni so izrecno rekli, da ne ponujajo odkupa viškov elektrike.

Zanima me, je možno, da vzamem to preko GEN-I, jim plačam, ter se potem s kom drugim dogovorim za ta odkup elektrike?

Ali moram že v začetku se dogovoriti tako, da pač tisti, ki naredi SE, se zaveže odkupiti viške.

Kako je s tem?

feryz ::

Ti se kar takoj dogovori.
Veliko sreče pri tem.

nekikr ::

Zdaj itak ni več netmeteringa in se lahko zmeniš kar se hočeš s komerkoli hočeš?

feryz ::

Seveda je, vsaj za njega.

GregiB ::

nekikr je izjavil:

Zdaj itak ni več netmeteringa in se lahko zmeniš kar se hočeš s komerkoli hočeš?

Če je oddal vlogo v 2023 še menda velja, kne?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

nekikr ::

Sem mislil, da moraš dobiti soglasje v 2023? Če ne, potem bo pa težje ker vsaka sprememba pogodbe pomeni konec netmeteringa.

mn ::

nekikr je izjavil:

Sem mislil, da moraš dobiti soglasje v 2023? Če ne, potem bo pa težje ker vsaka sprememba pogodbe pomeni konec netmeteringa.


Zakaj pisete, ce ne veste nic?

Treba je bilo zaprositi za soglasje v 2023, narediti je treba do konca 2024.

Spremembe pogodbe nimajo veze z samooskrbo - ti lahko menjas s kom imas podpisano pogodbo.

Utk ::

Pri suncontract lahko viške nekam drugam prenašaš. To je največ kar se da naredit znotraj netmeteringa. Mora pa ta druga lokacija vseeno plačat omrežnino.

nekikr ::

Meni so izrecno rekli, da vsaka sprememba pogodbe pomeni, da ni več netmeteringa. Enako če prodam hišo (ali kupim) z netmetering SE, ker bo nova pogodba, to odpade.

Utk ::

Katere pogodbe, z dobaviteljem elektrike ali z elektrom o priključku?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

feryz ::

Sprememba česa? Odločbo za net metering ti da
Elektro. Dobavitelji s tem nimajo veze.

nejc_nejc ::

Pogodba je ziva stvar.

Kaj so trendi in brezglavo vztrajanje, ti bodo pa drugi povedali.
Že v parih postih imas več mnenj.

nekikr ::

Utk je izjavil:

Katere pogodbe, z dobaviteljem elektrike ali z elektrom o priključku?

Pogodba z dobaviteljem elektrike. Izrecno so mi rekli, da če zamenjam dobavitelja (grem iz geni nekam drugam) da je potem prosti trg in izberem tisto, kar bo kdo ponujal, avtomatično pa netmetering ne velja več. Enako če prodam hišo nekomu, kljub temu, da je zdaj netmetering, za kupca ne bo več veljal, ker bo imel novo pogodbo z dobaviteljem.

bbbbbb2015 ::

nekikr je izjavil:

Utk je izjavil:

Katere pogodbe, z dobaviteljem elektrike ali z elektrom o priključku?

Pogodba z dobaviteljem elektrike. Izrecno so mi rekli, da če zamenjam dobavitelja (grem iz geni nekam drugam) da je potem prosti trg in izberem tisto, kar bo kdo ponujal, avtomatično pa netmetering ne velja več. Enako če prodam hišo nekomu, kljub temu, da je zdaj netmetering, za kupca ne bo več veljal, ker bo imel novo pogodbo z dobaviteljem.


Pa točno to je moje vprašanje. Koga bi lahko bolj uradno vprašal? GEN-I seveda ne. Oni bodo itak rekli, da netmetering ne velja več.

nejc_nejc ::

Na osnutku pogodbe boš prebral. Sicer, ce je SODOKU tipe bolj dolgo ampak to je to.

nekikr ::

Enako mi je rekel tudi na elektru. Za ene objekte, ki jih zidam za trg, sem namreč lani hotel poslati vlogo za soglasje, da bi stranka lahko imela SE, če bi želela, pod starimi pogoji. Pa mi je (najprej) tam povedal, da nima smisla, ker bodo objekti zgrajeni in prodani šele letos in v tem primeru se podpiše nova pogodba in izbriše net metering. V bistvu je bilo vsem v interesu, da gremo v to, ampak potem ni imelo smisla.

Utk ::

nekikr je izjavil:

Utk je izjavil:

Katere pogodbe, z dobaviteljem elektrike ali z elektrom o priključku?

Pogodba z dobaviteljem elektrike. Izrecno so mi rekli, da če zamenjam dobavitelja (grem iz geni nekam drugam) da je potem prosti trg in izberem tisto, kar bo kdo ponujal, avtomatično pa netmetering ne velja več. Enako če prodam hišo nekomu, kljub temu, da je zdaj netmetering, za kupca ne bo več veljal, ker bo imel novo pogodbo z dobaviteljem.

Mislim, ni nemogoče. Če dobavitelji ne smejo več podpisovat pogodbe z netmeteringom.

feryz ::

Na soglasju lepo piše.
Da se priklapljate v sistem po principu samooskrbe, da morate pred priklopom skleniti pogodbo, kasneje pa lahko prosto menjate dobavitelja, kot vsi ostali odjemalci. Še vedno pod samooskrbo.

FoxKnox ::

Saj je valjda dobavitelj energije tisti ki zagotavlja dobavo elektrike glede na netmetering po predhodno podpisani pogodbi pred letom 2024. Če prestopiš k drugemu, netmeteringa ne more več zapisati v pogodbo :)):|:)).Drobni tisk je jeba.
Moram napisati moram. I TOLD YOU.
Netmete4ing je passe. Samooskrba je in.OFF THE GRID.

Verjetno v drobnem tiski tudi piše , da lahko ponudnik v katerem koli času veljavnosti pogodbe, enostransko spremeni pogoje in ima nasprotna stran pravico odstopiti od pogodbe brez pogodbene kazni .

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FoxKnox ()

nekikr ::

feryz je izjavil:

Na soglasju lepo piše.
Da se priklapljate v sistem po principu samooskrbe, da morate pred priklopom skleniti pogodbo, kasneje pa lahko prosto menjate dobavitelja, kot vsi ostali odjemalci. Še vedno pod samooskrbo.

Ne, ne piše tako. Prav nikjer v soglasju ti ne piše, da boš imel net metering za vedno če menjaš dobavitelja. Po 2024 pa noben distributer oz. ponudnik ne sme več podpisati take pogodbe. In če jo prekineš nekje in greš k drugemo, kaj misliš, kaj se zgodi? Točno to so mi povedali, pa je bilo vsem v interesu, da na hitro še tri postavimo.
Pa tudi samooskrba ni enako net metering. Net metering je zgolj poračun na letni osnovi. Samooskrba je pa lahko definirana tudi z mesečnim ali dnevnim poračunom.
««
296 / 331
»»