» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
297 / 331
»»

celje ::

moras ob vlogi za soncno ze imeti pogodbo z bodocim dobaviteljem (petrol, geni, ...)?
ne spomnim se vec, po vseh mojih dogajanjih okrog moje soncne

DamijanD ::

Ne rabiš.

celje ::

kako pa potem vsi, ki so vlozili v 2023 in bodo imeli montirano v 2024, dobijo net metering?

nekikr ::

Ker je bil tak zakon. Če pa danes vložiš za soglasje je pa tega konec.

Daniel ::

Meni so iz Suncontracta napisali, da netmetering ostane, če naredim prehod k njim (soglasje iz 2022).

mbc205 ::

Pozdravljeni,

zaradi neresnosti dveh električarjev, vas prosim za pomoč.
Imam že soglasje za postavitev SE, prav tako imam že izvajalca. Moram pa pred montažo narediti še par stvari, tako da mi lahko kdo priporoči kakšnega resnega, zanesljivega, kvalitetnega električarja, ki se drži tega, kar obljubi. Lokacija je gorenjska, okolica Kranja.

Mislim, da bi bilo potrebno postoriti še slednje: postaviti števec iz notranje strani na zunanjo stran k glavnimi varovalkami na fasado (stara omarica je že, potrebno jo bo zamenjati z novo). Narediti ožičenje v PMO, zamenjati odvodni kabel, ozemljitev.

Za vse kontakte, katere bi boste posredovali (lahko na zasebno sporočilo, da se ne bo delalo reklam) se vam že v naprej najlepše zahvaljujem.

Lep pozdrav.

starfotr ::

Tudi distrucija ti lahko proti plačilu uredi zadeve.

https://www.elektro-gorenjska.si/storit...

Utk ::

Pozanimaj se kdo je pri vas zaposlen na elektru, električar, ki to dela uradno, in ga pokliči na privat število. Ali ti bo on zrihtal "popoldan", ali pa priporočil nekoga. Če bo šlo prek uradnih kanalov boš plačal dvakrat več. Če ti bo nekdo tretji na črno, bo pa še 2x dražje kot uradno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

feryz ::

Zakaj ti pa izvajalec sončne tega ne naredi?
Iskati 10 mojstrov za eno simpl reč?

MacGyver141 ::

mbc205 je izjavil:

Pozdravljeni,

zaradi neresnosti dveh električarjev, vas prosim za pomoč.
Imam že soglasje za postavitev SE, prav tako imam že izvajalca. Moram pa pred montažo narediti še par stvari, tako da mi lahko kdo priporoči kakšnega resnega, zanesljivega, kvalitetnega električarja, ki se drži tega, kar obljubi. Lokacija je gorenjska, okolica Kranja.

Mislim, da bi bilo potrebno postoriti še slednje: postaviti števec iz notranje strani na zunanjo stran k glavnimi varovalkami na fasado (stara omarica je že, potrebno jo bo zamenjati z novo). Narediti ožičenje v PMO, zamenjati odvodni kabel, ozemljitev.

Za vse kontakte, katere bi boste posredovali (lahko na zasebno sporočilo, da se ne bo delalo reklam) se vam že v naprej najlepše zahvaljujem.

Lep pozdrav.


To je pri nas delal kar elektro gorenjska.

Neon87 ::

Začel bom pošiljati povpraševanja za SE (12kW), vlogo sem oddal sam in imam odobreno še po letnem net-meteringu.
Zanima me ali bi koga posebej priporočili, kvalitetna izvedba glede na ceno?

Trenutno subvencij ni, ali bo marca, ko pride nov razpis, možno pridobiti subvencijo za nazaj, če bo investicija narejena v vmesnem času?

bbbbbb2015 ::

Neon87 je izjavil:

Začel bom pošiljati povpraševanja za SE (12kW), vlogo sem oddal sam in imam odobreno še po letnem net-meteringu.
Zanima me ali bi koga posebej priporočili, kvalitetna izvedba glede na ceno?

Trenutno subvencij ni, ali bo marca, ko pride nov razpis, možno pridobiti subvencijo za nazaj, če bo investicija narejena v vmesnem času?


To je bilo tudi moje vprašanje. Odgovor referentke na GEN-I:

Tega ne ve nihče, tako je bilo v prejšnjem razpisu, vendar ne moremo vedeti, če bo tudi v tem.
Najverjetneje bo, vendar garancije ni.

Mato989 ::

Če bo Neon to delal ziher ne bo on nima sreče v lajfu
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

feryz ::

Če si vlogo oddal sam, še panele zmeči sam gor.
To je edini izvajalec, ki bi ti ga jaz priporočil.

nekikr ::

Sol Navitas je pri meni delal. Od potrditve do priključitve v sistem je v največji gužvi trajalo vse skupaj dva meseca. Zelo zadovoljen z monterji, njihovim električarjem in nasploh njimi.

Likalnik ::

Sonce energija, če hočeš viške prenašat

feryz ::

Nima veze, kdo montira in kdo viške prenaša.
To sta dva različna pojma.

Likalnik ::

vem to, da sta dva različna pojma....katera pa vplivata na končno ceno.
predvidevam, da mi ni ti treba razlagati zakaj...si že dovolj dolgo v tem poslu, da veš kje je težava.

mihi666 ::

Paneli sploh niso tako dragi ko na koncu račun pogledaš...

Bizkit45 ::

"Kljub temu pa GEN-I svojim odjemalcem za vsako polno presežno MWh proizvedene električne energije prizna popust v višini enega mesečnega nadomestila. Popust se upošteva na decembrskem računu." - vir: https://gen-i.si/podpora/elektricna-ene...
Vsi tisti ki ste pri GEN-I in imate SE, kako občutite tole zgoraj napisano? Recimo, da imaš viška 2,432MWh, o kakšnem "mesečnem nadomestilu" je tu govora?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bizkit45 ()

DamijanD ::

Prvič slišim za kaj takega :-)

MadMax ::

0.95eur+ddv.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

DarwiN ::

Ja, za 2,432Mwh viškov boš dobil ~2€ popusta. :))
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Bizkit45 ::

Še za kavo je premalo :)
Nč čudnega, da pol folk nabija 10kW grelce, da to pokoristi..

DamijanD ::

pa ne delajo tega vsi no...

Daniel ::

MadMax je izjavil:

0.95eur+ddv.


To smo pač sprejeli, ko smo šli v netmetering, čeprav bi bilo bolje, če bi bili tiho in ponudili nič, kot pa da ponudijo 2 EUR za MWh in se kvečjemu blamirajo s tem.

MadMax ::

Saj jaz se ne pritožujem, se pa strinjam da bi bilo bolje 0 kot pa ta neslana šala...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

feryz ::

Po toliko je elektrika, kaj bi še radi?
Pa čeprav nekateri kričijo, da je draga kot zlato. Ali pa bi morala biti, za metraše.
Kupiš za evro ali dobiš zastonj, prodaš za 100 do 300.

Tilen ::

Na Financah so izračunali, da se strošek po novem sistemu obračunavanja za 10kW sončne elektrarne pozimi dviguje na 30 EUR / mesec. Samo za omrežnino.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

J.McLane ::

In za to rabiš naročnino na Finance?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Utk ::

LOL. Ne vem kaj ima moč elektrarne veze z novo omrežnino. Ah finance...so res postale flance.
Kje podpišem za teh 30 evrov? Jaz sem naračunal zase 50, vsaj. Vseeno mi dol visi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Tilen ::

Sprememba nastane zaradi dejstva, da nov obračun cenovno bolj obremenjuje tarifno postavko za moč, kot tarifno postavko za energijo. Ker bo omrežnina neenakomerno porazdeljena, bo vsak odjemalec v višji sezoni (zimski meseci), ko je omrežje bolj obremenjeno, plačal več. Tako bo mesečni znesek omrežnine za tega odjemalca za moč v višji sezoni približno 29 evrov, v nižji sezoni pa bo mesečni znesek omrežnine za moč približno sedem evrov.


Izračun so jim pripravili na Agenciji za energijo za uporabnika, ki ima na strehi sončno elektrarno z desetimi kilovati moči in proizvede devet tisoč kilovatnih ur elektrike.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

feryz ::

Tilen je izjavil:

Na Financah so izračunali, da se strošek po novem sistemu obračunavanja za 10kW sončne elektrarne pozimi dviguje na 30 EUR / mesec. Samo za omrežnino.
Ok, še vedno kul.
Da lahko s 30 evri mesečno kuriš , kuhaš, svetiš, ogrevaš tlakovce, žlebove, greješ vodo v bazenu in vse ostalo.

Drugi naj pa šparajo štrom in plačujejo po 100 evrov. Letos. Drugo leto bo pa 150 evrov.

Tilen ::

Ja, če se pozimi seveda v celoti pokriješ. Marsikdo se ne in bo pozimi še dokupoval, ker je proizvodnja bistveno nižja.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Utk ::


Izračun so jim pripravili na Agenciji za energijo za uporabnika, ki ima na strehi sončno elektrarno z desetimi kilovati moči in proizvede devet tisoč kilovatnih ur elektrike.

Še zmeraj ne razumem kaj ima moč elektrarne, in kolk proizvede, veze z novo omrežnino.

Ampak kaj pa jaz vem, na Financah in Agenciji za energijo so sigurno večji strokovnjaki.

/S

J.McLane ::

Tilen je izjavil:

Ja, če se pozimi seveda v celoti pokriješ. Marsikdo se ne in bo pozimi še dokupoval, ker je proizvodnja bistveno nižja.


Letni net-metering še vedno velja, nič se ti ni treba pokrivati pozimi.

JAz res ne razumem kako je nekaterim ena tako preprosta stvar tako težka za razumevanje.

Strošek elektrike je bil vedno deljen na dva dela:
- fiksni strošek na priključno moč (kW)
- variabilni strošek na porabljeno energijo (kWh)

SE na netmeteringu ti odbija variabilni del, ker se gleda pač koliko je proizvedla energije, fiksni del je pa lastnik SE vedno plača in ga tudi vedno bo. Nocvost teh časovnih blokov je samo to da se del računa na fiksnem delu v zimskih mesecih poveča za ca. 20 €/mesec, pač odvisno kako so to določili dogovorjeno priključno moč. Variabilni del so pa malenkost znižali, v praksi to pomeni iz nekje 17 centov/kWh na 15 censtov/kWh. To je tista bistvena številka, ki ti bo povedala koliko se splača SE.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: J.McLane ()

Daniel ::

Dejstvo je pač, da boš pozimi, vkolikor bi želel še zmeraj 17 kW odjemne moči plačal 100 eur namesto 20 kot sedaj. Če boš zadovoljen z odjemno močjo tam nekje 8 kW pa se ti račun ne bo kaj dosti spremenil.

Sam sem si izračunal, da bi, ce bi se netmetering ukinil plačal letno elektrike približno toliko, kot sem je pred elektrarno v treh mesecih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

MacGyver141 ::

Daniel je izjavil:

Če boš zadovoljen z odjemno močjo tam nekje 8 kW pa se ti račun ne bo kaj dosti spremenil.


Če črtaš prispevek OVE+SPTE, potem drži ja. Drgač se ti pa obračunska moč podvoji.

EDIT: Brez OVE+SPTE je 3x25A dobrih 10EUR/mesec. V mojem primeru Blok 1 5.8kw, ostali bloki 7.7kW pa pride povprečno okol 20EUR/mesec.

Zgodovina sprememb…

feryz ::

A vsi imate najmanjši prvi blok? Hecno.
Najbrž zato, ker ste imeli dve tarifi.
Jaz sem bil vedno na ET in smo štrom žgali takrat, ko smo ga rabili. Ali bili doma. Zato čez dan največ.

Daniel ::

Mi smo že leta na ET in je prvi blok naračunan 15,1 ostali 15,5.

Neon87 ::

Ali je cena 12.300€ za moč 11,9kW dobra v tem trenutku? Računam še, da bo spet nekaj subvencije.

Izvajalec kot svojo največjo prednost navaja, da namesto optimizatorjev vgrajuje mikroinverterje, da je to dosti bolj in varneje.. Prodajna fora ali je to res prednost?
"Požar na sončni elektrarni se lahko zgodi predvsem zaradi napake na enosmerni električni (DC) inštalaciji, kjer so prisotne napetosti tudi do 1500V in električni tokovi nad 10A. V teh primerih največjo nevarnost za požar predstavlja poškodovana inštalacija (glodalci, staranje materialov, napake montaže in drugi vzroki) in potencialen nastanek t.i. elektro oblok.
Naše elektrarne grajene z mikroinverterji imajo bistveno zmanjšano tveganje zaradi nižjih napetosti in tokov delovanja (DC do 60V) in do električnih tokov skupne moči enega fotonapetostnega modula."


Gre za izvajalca Mikrotis energija, če kdo pozna oz. ima kakšne izkušnje z njimi?

J.McLane ::

Daniel je izjavil:

Dejstvo je pač, da boš pozimi, vkolikor bi želel še zmeraj 17 kW odjemne moči plačal 100 eur namesto 20 kot sedaj. Če boš zadovoljen z odjemno močjo tam nekje 8 kW pa se ti račun ne bo kaj dosti spremenil.

Sam sem si izračunal, da bi, ce bi se netmetering ukinil plačal letno elektrike približno toliko, kot sem je pred elektrarno v treh mesecih.


Ni čisto res, ker dogovorjena moč velja za 15 min povprečje, za eno minuto ti še vedno lahko koristiš vseh 17 kW kolikor ti varovalke dovolijo.

Največji problem je da uporabnik tudi če bi želel v živo spremljat koliko kuri tega danes iz samega števca od elektra ne vidi najbolj enostavno, pa tudi če bi, kaj bi lahko naredil sam da bi na to kakorkoli vplival. Edino neka avtomatika lahko to dela sama od sebe, tako da nanjo vežeš EV polnilnico, TČ, bojler, sušilec in če je kriza avtomatika za nekaj minut določene porabnike ugasne samo zato da ne prebiješ tistega 15 min povprečja, s katerim normalno shajaš brez nekega prilagajanja.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Mato989 ::

Kar bi bilo top bi bilo to čebilahko zvezal v sistem baterijo in nek razsmernik ali nekaj takega, in bi recimo lahko nastavil da se štrom vedno porablja iz omrežja razen če prebiješ recimo 5KW moči takrat gre iz baterije... in potem da se baterija avtomatsko fila ponoči...

Pogoj bi seveda bil da je baterija toliko velika oz. toliko kapacitete da zmore 1-2 uri laufat ta preboj...

Še bolje bi bilo če bi lahko nastavil tako da do 5 KW jemlje z omrežja če pa kaj več pa PREOSTANEK iz baterije, samo ne vem če je to tehnično mogoče.

To bi bilo win win!
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

J.McLane ::

NE da bi bilo, to lahko mirno kupiš že danes in točno tako deluje. Ampak ali ima to smisel to kupit je pa drugo vprašanje.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: J.McLane ()

Mato989 ::

J.McLane je izjavil:

NE da bi bilo, to lahko mirno kupiš že danes in točno tako deluje. Ampak ali ima to smisel to kupit je pa drugo vprašanje.


Pa imaš kje kak "bundle" kjer je vse kar za to rabiš z navodili za namestitev na voljo kjerkoli? Ker jaz nekako ne najdem.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

stara mama ::

Mato Mato, vse mu je treba poiskat, in on je gonilna delovna sila slovenskega gospodarstva.....
https://www.eurodiskont.net/izdelek/hib...
https://www.eurodiskont.net/izdelek/sol...

Zgodovina sprememb…

Mato989 ::

stara mama je izjavil:

Mato Mato, vse mu je treba poiskat, in on je gonilna delovna sila slovenskega gospodarstva.....
https://www.eurodiskont.net/izdelek/hib...
https://www.eurodiskont.net/izdelek/sol...


Večinoma najdem ampak tokrat pa nisem nič zaznal...

Hmmm bom pogledal, pol praviš da se ti dajo nastavit da jemlje vse do XKW moči z elektro omrežja vse nad pa iz tega... na hitro sem videl da lahko tudi nastavim kdaj se fila... samo jaz bi rad da se z omrežja itak fila... samo ponoči tak da ajde...

Grem preštudirat.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

deco16 ::

To je "neumni" hibrid, ko sam ne zmore, začne VSE jemat iz omrežja. Ampak čez 5kW na fazi itak težje greš. Ampak samo v opozorilo.

Daniel ::

Mato989 je izjavil:

Kar bi bilo top bi bilo to čebilahko zvezal v sistem baterijo in nek razsmernik ali nekaj takega, in bi recimo lahko nastavil da se štrom vedno porablja iz omrežja razen če prebiješ recimo 5KW moči takrat gre iz baterije... in potem da se baterija avtomatsko fila ponoči...

Pogoj bi seveda bil da je baterija toliko velika oz. toliko kapacitete da zmore 1-2 uri laufat ta preboj...

Še bolje bi bilo če bi lahko nastavil tako da do 5 KW jemlje z omrežja če pa kaj več pa PREOSTANEK iz baterije, samo ne vem če je to tehnično mogoče.

To bi bilo win win!


Je mogoče, zadevi se reče peak shaving in ga naprave, ki jih montira sonce energija že ponujajo. Seveda skupaj z baterijo.

J.McLane je izjavil:

Daniel je izjavil:

Dejstvo je pač, da boš pozimi, vkolikor bi želel še zmeraj 17 kW odjemne moči plačal 100 eur namesto 20 kot sedaj. Če boš zadovoljen z odjemno močjo tam nekje 8 kW pa se ti račun ne bo kaj dosti spremenil.

Sam sem si izračunal, da bi, ce bi se netmetering ukinil plačal letno elektrike približno toliko, kot sem je pred elektrarno v treh mesecih.


Ni čisto res, ker dogovorjena moč velja za 15 min povprečje, za eno minuto ti še vedno lahko koristiš vseh 17 kW kolikor ti varovalke dovolijo.

Največji problem je da uporabnik tudi če bi želel v živo spremljat koliko kuri tega danes iz samega števca od elektra ne vidi najbolj enostavno, pa tudi če bi, kaj bi lahko naredil sam da bi na to kakorkoli vplival. Edino neka avtomatika lahko to dela sama od sebe, tako da nanjo vežeš EV polnilnico, TČ, bojler, sušilec in če je kriza avtomatika za nekaj minut določene porabnike ugasne samo zato da ne prebiješ tistega 15 min povprečja, s katerim normalno shajaš brez nekega prilagajanja.


Seveda lahko potegneš 17 kW, ampak vse kar bo nad 10 minut bo že krepko bolelo. Zdaj nekomu v bloku to neke razlike ne bo naredilo, ker je malo verjetno, da bi lahko dosegel tako porabo. Če boš pa domov privlekel nek industrijski grelnik, ker bi rad sredi decembra v lopi ob hiši imel neko malo zabavo si ga pa najeb++. Razen če prej seveda ugasneš pralni stroj in bojler.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

telexdell ::

Neon87 je izjavil:

Ali je cena 12.300€ za moč 11,9kW dobra v tem trenutku? Računam še, da bo spet nekaj subvencije.

Izvajalec kot svojo največjo prednost navaja, da namesto optimizatorjev vgrajuje mikroinverterje, da je to dosti bolj in varneje.. Prodajna fora ali je to res prednost?
"Požar na sončni elektrarni se lahko zgodi predvsem zaradi napake na enosmerni električni (DC) inštalaciji, kjer so prisotne napetosti tudi do 1500V in električni tokovi nad 10A. V teh primerih največjo nevarnost za požar predstavlja poškodovana inštalacija (glodalci, staranje materialov, napake montaže in drugi vzroki) in potencialen nastanek t.i. elektro oblok.
Naše elektrarne grajene z mikroinverterji imajo bistveno zmanjšano tveganje zaradi nižjih napetosti in tokov delovanja (DC do 60V) in do električnih tokov skupne moči enega fotonapetostnega modula."


Gre za izvajalca Mikrotis energija, če kdo pozna oz. ima kakšne izkušnje z njimi?

Moč se izrazi kot produkt toka in napetoti (P=U*I). Ob neki moči velja, da višja kot je napetost, nižji je tok in obratno. Torej ne gre skupaj na eni strani visok tok in visoka napetosti ter na drugi nižji tok in nižja napetost. Ali nimajo pojma ali pač prodajajo buče.
Sam osebno ne bi dajal mikroinverterjev na streho. So le aktivni elementi, medtem ko je optimizator pasivni. Bi jih pa mogoče dal, če bi paneli bili na bolj dostopnih mestih (npr. konstrukciji na tleh ali ravni pohodni strehi ali...).
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.
««
297 / 331
»»