» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
295 / 331
»»

bciciban ::

Utk je izjavil:

miko22 je izjavil:

Aja, poleti porabim dnevno cca 10kWh, sedaj pa ko dela toplotna...15kWh/dan v novembru.
Pa mi vse gori, 2 pc, 2tv, pečica, indukcija, hladilnik, 2 zmrzovalni, luči,....
Kak vam uspe to porabit?

Kak ti uspe mislit, da ti kdo verjame?
In zakaj v novembru, novembra je blo še 20 stopinj.


Sej je dal izpisek nekje zgoraj. Dejansko porabi dobrih 4000kWh na letnem nivoju. Glede tega ne naklada.

Vseeno pa to pomeni da bodisi
a) je škrt do samega sebe
b) jih ni kaj dosti doma in tudi jedo pretežno zunaj

Utk ::

Izpisek je razlika med oddano in porabljeno. Direktno se porabi 25 do 35% narjene elektrike, in ta ne gre na števec in tega ne more bit na izpisku.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

feryz ::

Nimam pojma, kako lahko porabite tako malo. Razen če je samo eden v gospodinjstvu.
Pa da ne bo kdo mislil, da si izmišljam. To je za november.
Samo tople vode je ... ula la.

bciciban ::

Utk je izjavil:

Izpisek je razlika med oddano in porabljeno. Direktno se porabi 25 do 35% narjene elektrike, in ta ne gre na števec in tega ne more bit na izpisku.


Imaš prav.
Torej porabijo dobrih 5000kWh/letno.

Utk ::

Če porabijo 5500 na leto, je to 15 na dan v povprečju. Da poleti porabijo 10 bi še verjel, da je 15 povprečje čez zimo kot pravi on je pa malo bosa. 10 poleti in 25 pozimi bi blo seveda še zmeraj malo, ampak vseeno dost več od 15. Za neko izolirano hiško veliko 65 m2 ni nemogoče.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

J.McLane ::

miko22 je izjavil:

Jaz bi si vgradil kako časovno stikalo nekam, da bi mi toplotna grela ponoči, ne podnevi kot je dražje. Pač zamenjam...zjutraj bo toplo pa do 16 uri zdržimo(tak nas ni doma), pol dve uri dela in spet pol ponoči dalje. Obstaja taka možnost?


Lahko pa narediš podoben sistem kot pametne polnilnice za EV, ki merijo load cele hiše in se temu primerno prilagajo. Torej recimo v dragem zimskem bloku vzameš 5 kW dogovorjeno moč in v primeru da na veliko kuhate se bo TČ pač za kakšne pol ure izklopila. Vsaka TČ ima signal za dalinjski izklop, Home Assitant, tokovni merilec in en rele za izklop TČ. Bi pa bil to lahko nek standardni produkt, sigurno obstaja, če pa ne, je pa to morda dobra tržna niša.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Utk ::

On s porabo 20 kwh na dan pozimi bo premikal iz enga bloka v drugega...kdo ima tu koga za norca?
Na kolk bo pa spustil prvi blok, 500w?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

miko22 ::

Zanimivo, kako me prepričujete, da to ni možno.
Pa da še vas šokiram z porabo TČ v mesecu novembru, in decembru(trenutni mesec do danes - 17.12.)
https://ibb.co/PDF9QxF

Utk ::

Se pravi ti toplotna v resnici porabi 11 kwh na dan in ne 5 kot si prej trdil.
Potem bomo izvedeli še da imaš 65 m2 "ogretih" na 20,5 stopinj, morda še to napol na kamin, in potem bomo počasi tam tam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

feryz ::

Letošnji december je ok proti lanskemu. Lani sem vsega skupaj pridelal 196 kWh. Letos je pa že zdaj skoraj dvojno tega. Pa še nekaj bo.

Korestada ::

Utk je izjavil:

Se pravi ti toplotna v resnici porabi 11 kwh na dan in ne 5 kot si prej trdil.
Potem bomo izvedeli še da imaš 65 m2 "ogretih" na 20,5 stopinj, morda še to napol na kamin, in potem bomo počasi tam tam.

On je reku da v poleti porabi dnevno cca 10kWh, sedaj pa ko dela toplotna...15kWh/dan v novembru. Torej za november, to je verjetno tistih 184 kWh na sliki zgoraj kjer piše "zadnji mesec". Deljeno z 30 dni pride dobrih 6 kWh, torej precej bliz kokr je reku.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Korestada ()

bciciban ::

miko22 je izjavil:

Zanimivo, kako me prepričujete, da to ni možno.
Pa da še vas šokiram z porabo TČ v mesecu novembru, in decembru(trenutni mesec do danes - 17.12.)
https://ibb.co/PDF9QxF


Jaz ne pravim da ni možno.
Samo pravim da si škrt ali pa vas ni kaj prida doma.

Ogrevanje je najmanjši problem v modernih hišah, v pasivni ko jo ima sodelavec je pol zime prevroče brez da bi kaj dogreval.

Utk ::

Reku je tudi da letno ne porabi niti 5 mhw. To bi bilo 13 na dan. In potem mu niti v hujši zimi ne bi smela porabit toplotna kaj več kot 5 na dan, ker greje se praktično 6 mesecev. Letos se je še maja kurilo.

bciciban ::

Utk je izjavil:

Reku je tudi da letno ne porabi niti 5 mhw. To bi bilo 13 na dan. In potem mu niti v hujši zimi ne bi smela porabit toplotna kaj več kot 5 na dan, ker greje se praktično 6 mesecev. Letos se je še maja kurilo.


Ti pozabljaš na varcnost pasivnih hiš.
Tam ne rabiš nič gretja na noben dan, ko je sonce, ker ti sonce skozi steklo prinese dovolj toplote.

Še vedno pa je škrt na topli vodi in ostalih uporabnikih.

Utk ::

Ne vem zakaj bi predpostavljal, da ima pasivno hišo?
Če bi jo imel, ne bi rabil bit tako neumen, da se bi čudil porabam drugih. Po moje ima manjšo montažno hišo s kaminom v sredini. Pobiramo stave?

bciciban ::

Utk je izjavil:

Ne vem zakaj bi predpostavljal, da ima pasivno hišo?
Če bi jo imel, ne bi rabil bit tako neumen, da se bi čudil porabam drugih. Po moje ima manjšo montažno hišo s kaminom v sredini. Pobiramo stave?


Ravno montažna je najlažje pasivna.
Kamin tudi ni izključen :)

Utk ::

Če imam na izbiro ali ima pasivno hišo ali je zelo šparovn, bi jaz dal denar na šparovnost. In na kamin.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

nekikr ::

Saj tudi pasivna hiša ne porabi 0. Če sije sonce in jo ogreva potem ja, ampak v zimskih mesecih praviloma ne sveti sonce vsak dan na polno ampak je cel kup meglenih in oblačnih dni. Če je še ostala poraba izredno nizka, da še to ne greje, potem bo pa vseeno treba nekaj za kurjavo dati.

BigWhale ::

feryz je izjavil:

Letošnji december je ok proti lanskemu. Lani sem vsega skupaj pridelal 196 kWh. Letos je pa že zdaj skoraj dvojno tega. Pa še nekaj bo.


Pri meni pa zgleda, da bo priblizno enako, ce bo vreme zdrzalo. Lani sem imel 430kWh letos sem pa ze na 280kWh. Bo pa letosnje leto na splosno slabse od lanskega. Lani sem imel 15.5MWh, letos bo pa nekaj vec kot 14MWh.

feryz ::

Torej ti je letošnji december zelo slab, vsaj zaenkrat. Ampak ja, zna biti da boš dohitel lanskega.
Letno imam ravno 14 MWh. 15 ni šans. Kar je nekako merilo za dobro leto, se pravi faktor 1,25.

KTr1sk ::

13,6kw elektrarna v enem letu ni proivzedla dovolj, ker je razmsernik crknil in 24dni ni delovala sončna elekrarna. Ali katera zavarovalnica pokrije to razliko? Ker zdaj bom moral na novo zavarovat (eno leto je naokoli)...kam se "splača" zavarovat pri kateri zavarovalnici (da je druga polica kot je zavarovana hiša), hvala
i5-14500k,32gb ddr5,6700xt,nvme2x,hdd4x

hojnikb ::

če ti 24 dni pomeni manjko energije na letni ravni, si malo preveč na nož dimenzioniral celo zadevo.

Also, ni inverter v garanciji? Torej bo strosek zamenjave itk nosu proizvajalc. Kar se pa tiče izpada proizvodnje, pa dvomim, da katera zavarovalnica krije to, če glih eksplicitno tega ne zavarujes... Namen teh zavarovanj je tipično kaksn nepredviden dogodek tipa toče, poplave itd, ne da ti bojo pokrival izpad proizvodnje... Sj ti zavarovalnica tut ne pokriva izpada dobička, k ga zgubis, k se ti avto pokvar..
#brezpodpisa

MadMax ::

Najbrž ni "na nož" ampak v skladu z največkrat reklamirano "porabi primerno".
Ta budalaština pač ne upošteva niti staranja panelov.
Je pa 24 dni lahko tudi 2MWh, če izpade najboljši mesec...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

KTr1sk ::

Ja razmsernik so zamenjali v garanciji, ampak če ne bi crknil bi ravno bilo dovolj, tako bo pa treba plačat, po pol leta je crknil solaredge razsmernik.


i5-14500k,32gb ddr5,6700xt,nvme2x,hdd4x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KTr1sk ()

MadMax ::

No ja, malce si nategnil elastiko, tja do 1.5MWh kvečjemu si izgubil zarad okvare.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

Skull_ ::

Mi imamo letos porabo točno 5 MWh, 128m2 nov dvojček, ogrevanje vode in hiše s toplotno (talno ogrevanje), klima sredi poletja. Pozimi med 22 in 23C trenutno.
8,4 kW elektrarna naredila 9,5 MWh, je precej viška za potencialni električni avto.

hojnikb ::

ja če bo taka poraba ostajala, ti ostane 4.5MWh za avto, kar pri nekem povprečnem EVju znese glih za 22kkm..
#brezpodpisa

MadMax ::

hojnikb je izjavil:

če bo taka poraba ostajala,

... in proizvodnja ne bo upadala. (staranje)
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

feryz ::

Zakaj pa je trajalo 24 dni, da zamenjajo razsmernik? To je pa res hudo dolgo. Za 5 minut dela.

MadMax ::

Pri meni so cca toliko časa menjali optimizator. Pol ure dela. Isti izvajalec.
Ampak pri meni je bilo to le nekih 120kWh ali koliko že...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

KTr1sk ::

Bili so prepričani, da se da popravit razsmernik in so prišli najprej zamenjat vezje-ploščo v razsmerniku, ampak še vedno ni delovalo. Trajalo je tudi dolgo, ker je bil 27aprila praznik in so bili dopusti, potem za 1.maj spet prazniki in spet dopusti. Na koncu so pa morali zamenjat komplet drug razsmernik, je pa čudno zakaj je po nekaj mesecih sploh crknil.
i5-14500k,32gb ddr5,6700xt,nvme2x,hdd4x

MadMax ::

Otroške bolezni elektronike.
Moj optimizator je crknil prej kot v 3 tednih.
Naj bi pa tisto, kar preživi prvo leto/dve, nato delovalo lep čas.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

feryz ::

Jaz imam en razsmernik v kleti, še zapakiran, če slučajno ta crkne. 5 minut dela in bo laufalo naprej.

Cosmo ::

Ve kdo, kako je v primeru, če si v vlogi za soglasje navedel SolarEdge opremo, montiral bi pa Huawei nekoliko manjše moči. Je to možno ali pa je potrebno novo soglasje?

Hvala!
I am Pentium of Borg. Division is futile. You will be approximated.

DamijanD ::

oprema nima veze* in elektro je načeloma ne preverja. Saj tudi, če ti vmes nekaj crkne in montiraš nekaj od druge firme, ne rabiš novega soglasja.

*Dokler je oprema certificirana

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DamijanD ()

feryz ::

Elektro preveri (ali pa tudi ne) tisto, kar se njih tiče. In to je izključno in samo razsmernik.

FoxKnox ::

Za vse, ki z ihto trenutno mečete na streho zastarelo tehnologijo po ceni jurja+ na kilovat in pričakujete 20+ let garancije in bajne prihranke, prihajajo novi materiali za solarno tehnologijo z nižjo ceno in z boljšim izkoristkom. Pa ne pozabite:
Plan je postati samooskrben, OFFLINE.
https://www.domovina.je/prihodnost-prid...

Pa enga srečnga pa zdravga vsem.

DamijanD ::

100% samo oskrba je praktično nemogoča, tudi če imaš panele s 100% izkoristkom. Sploh, če se ogrevaš z elektriko (TČ) in nimaš ravno pasivne hiše

siro-mak ::

Net-metering je (upamo vsi!) vmesna stopnja do samooskrbnosti, čeprav bo država že kako primaknila svoj lonček na ovinke... Paneli so res precej veliki za trenuten output ampak kaj hočemo, tako to pač je zaenkrat, navadni nimamo Arhimedove številčnice usode. Zadnji naval je verjetno zaradi ukinjanja letnega obračuna - verjetno se bo menjalo ali dopolnilo za manjše, manj opazne in učinkovitejše panele, ko bodo stari 'okvirno odplačani'. Prihranki so kar dobrodošli, niso bajni, saj ne zmore prav vsak po strehi plezati in si sam montirati kot nekateri izjemni posamezniki na forumu...

Agencija je, izgleda, vendarle objavila primerjalnik omrežnin navkljub občasnim težavam pri izvozu 15 minutnih podatkov. Sam še gesla ob registraciji nisem prejel :(

OPOZORILO

Na spletu se pojavljajo različni "kalkulatorji" stroškov omrežnine, ki pogosto ne ponujajo celovite informacije o letnih stroških iz naslova omrežnine in so zato lahko zavajajoči. Priporočamo vam, da izračune, ki jih opravite z morebitno uporabo tovrstnih storitev preverite s Primerjalnikom Agencije za energijo. Prav tako vam svetujemo, da pred uporabo teh "kalkulatorjev" preverite, ali je zagotovljeno varstvo vaših pravic v zvezi z obdelavo osebnih podatkov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: siro-mak ()

Utk ::

FoxKnox je izjavil:

Za vse, ki z ihto trenutno mečete na streho zastarelo tehnologijo po ceni jurja+ na kilovat in pričakujete 20+ let garancije in bajne prihranke, prihajajo novi materiali za solarno tehnologijo z nižjo ceno in z boljšim izkoristkom. Pa ne pozabite:
Plan je postati samooskrben, OFFLINE.
https://www.domovina.je/prihodnost-prid...

Pa enga srečnga pa zdravga vsem.

Lahko pride tudi 1 kw za 5 evrov, še zmeraj se bo zato naša elektrarna izplačala po 6 letih. Razen če bo potem elektrika "zastonj". Kar tudi z veseljem podpišem, čeprav sem potem vrgel stran 10 jurjev.

GregiB ::

Rahlo OT... imam težavo z (ne)dostopnostjo do primerjalnika stroška porabe el. energije... mi piše: "Napačno izbran certifikat. Zaprite okno in poskusite ponovno z drugim certifikatom.". Ne vem, kter certifikat dela probleme in kaj naj naredim... Ima kdo izkušnje? Thx
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

krucymucy ::

Presek leta 2023.
12kWp, lega 167, kot nekih 32°.
15,35 MWh pridelane el. energije. Izkoristek 14,6%.
TEŠ je skuril 6 ton premoga manj v letu 2023.

Zgodovina sprememb…

nekikr ::

FoxKnox je izjavil:

Za vse, ki z ihto trenutno mečete na streho zastarelo tehnologijo po ceni jurja+ na kilovat in pričakujete 20+ let garancije in bajne prihranke, prihajajo novi materiali za solarno tehnologijo z nižjo ceno in z boljšim izkoristkom. Pa ne pozabite:
Plan je postati samooskrben, OFFLINE.
https://www.domovina.je/prihodnost-prid...

Pa enga srečnga pa zdravga vsem.

Nehaj nakladati no. Kdaj pa pridejo ti novi materiali? Čez 10 ali 20 let? Do takrat bodo čisto vse SE že davno amortizirane. Tudi nove in boljše baterije so tik za vogalom, da ne govorimo o fuziji, ki bo zdaj zdaj. Nekje istočasno z našo zdravstveno reformo ;)

jabe ::

Komu je plan postati samooskrben?

nekikr ::

Bedakom, ki ne znajo računati. Sredi zime si težko samooskrben, če želiš vse perke civilizacije in obenem ne želiš zapraviti celega premoženja. Saj lahko postaviš 5x večjo elektrarno, ampak rabiš tudi 5x več prostora.

hojnikb ::

ni solarna edini vir elektrike, k ga lahko mas doma, poleg seveda omrezja....
#brezpodpisa

nekikr ::

Ja, seveda. Za tiste dni, ko ni sonca, narediš pa en jarek in spustiš vodo skozi in narediš hidroelektrarno. Na streho daš pa vetrnice. In sobno kolo zvežeš direkt v omarico. Pa seveda na vsako napravo daš merilec in odklopnik povezan preko AI kripto kvantni ChatGPT 6 računalnik. Super je ta napredek, res. Leteči avti? Mi bomo šli kar nazaj na par-nepar in elektro bone, če bo šlo vse po levičarski sreči. Ko bi imeli vsaj kakšnega sposobnega elektro znalca na čelu države...

krucymucy ::

jabe je izjavil:

Komu je plan postati samooskrben?

Jaz nimam niti najmanjse moznosti zaenkrat. V Februarju sem imel povprecno dnevno porabo v enem tednu 95kWh.
SE je bila pa pod snegom.

MadMax ::

Prilika za poklicat čistilce panelov :D
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

hojnikb ::

nekikr je izjavil:

Ja, seveda. Za tiste dni, ko ni sonca, narediš pa en jarek in spustiš vodo skozi in narediš hidroelektrarno. Na streho daš pa vetrnice. In sobno kolo zvežeš direkt v omarico. Pa seveda na vsako napravo daš merilec in odklopnik povezan preko AI kripto kvantni ChatGPT 6 računalnik. Super je ta napredek, res. Leteči avti? Mi bomo šli kar nazaj na par-nepar in elektro bone, če bo šlo vse po levičarski sreči. Ko bi imeli vsaj kakšnega sposobnega elektro znalca na čelu države...


Imagine being that dense...

Hint: za poflikat mračne dneve je tut dizlski agregat dobr.. In če filas baterije z optimalno obremetivijo, je tudi precej dobr izkoristek (za generator). Evo, si samooskrben 365 dni v letu. Brez da bi bil kdajkoli povezan v omrezje. Ali gradil jezove.
#brezpodpisa
««
295 / 331
»»