» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
290 / 354
»»

Likalnik ::

Se nekaj...kot receno ima industrijski odjem....ali sploh lahko da max hisni odjem ali ne? Kaksna je vloga za soglasje, ce imas industrijski odjem...enaka kot za hise?

Daniel ::

Znanec ima pivovarno in je sedaj povečal na max kar se da za gospodinjskega, torej 63A. Tudi elektrarna je gor ampak je omejena nižje. Industrijski odjem bojda pride predrago, kako se bo pa vse skupaj obneslo pa bomo videli.

hruske ::

Likalnik je izjavil:

Mogoce kdo ve, koliko je max soglasje od elektra na 3x80A mocne varovalke? Oziroma kje to najdem na netu


Načeloma je glede na Uredbo o samooskrbi z EE max soglasje 0,8-kratnik varovalk, torej bi v tem primeru moralo bit max 48kW, če ti elektro dovoli. Lahko pa da je še kakšna omejitev kje, a je jaz ne poznam.
Rad imam tole državico. <3

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hruske ()

wcpapir ::

135063 je izjavil:

wcpapir je izjavil:

A res kdo misli, da se cenilcu ljubi zabavat folk. Ima službo in plačan je vrjetno fiksno

Morda se motim - po mojem mnenju ima nek variabilni del v odvisnosti od uspeha racionalizacije izplačil, tako sem razumel enkrat enega, ko sva nekaj razpravljala o nekih rešitvah. In tisto, ko ti cenilec ponudi nekaj in še ti kakor plača za čiščenje, ko dvakrat potegneš s cunjo, je še vedno manj od predvidenega stroška.

Motiš se. Ni variabilnega dela glede na cenitve.

Likalnik ::

eno vprašanje še....če imaš ti elektrarno veliko 34kwp...ti v praksi naredi cca 40Mwh....porabo pa imaš na letni ravni 50mwh....se pravi boš vsakem primeru na koncu plačal razliko.....ti v tem primeru letni net-metering sploh kaj pride prav? najverjetneje ne?

J.McLane ::

Itak da ti pride prav, ker sončna brez baterije ti bo na sončen dan še vedno oddajala več moči kot jo boš ti sproti porabljal.

Tudi če pokuri 50 MWh letno to pomeni da je povprečna moč odjema 5,7 kW, sončna ti bo delala od 0 do 34 kW, kakor bo pač sonce.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Matevz96 ::

Likalnik je izjavil:

eno vprašanje še....če imaš ti elektrarno veliko 34kwp...ti v praksi naredi cca 40Mwh....porabo pa imaš na letni ravni 50mwh....se pravi boš vsakem primeru na koncu plačal razliko.....ti v tem primeru letni net-metering sploh kaj pride prav? najverjetneje ne?


Seveda koristi, poraba ni nikoli usklajena s proizvodnjo. Pri nas smo lani proizvedli 17 MWh in porabili 15,7 MWh. Samo 5,1 MWh (32% porabe) je bilo direktno iz elektrarne, ostalo je šlo preko omrežja.
#hooldthedoor

Likalnik ::

ok, hvala obema za te odgovore...potem naj kolega pohiti z vlogo na elektro.

GregiB ::

You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

nekikr ::

Novo časovnico bodo naredili. Oz. najbolje, da naredijo časovnico, kako bi lahko naredili časovnico o časovnici. Na srečo naših denarnic kaj drugega niso sposobni narediti.

wcpapir ::

Mislim, da je možnost, da takšna nebuloza pride do realizacije in dejansko pride do obračunavanja zelo mala.

Na temo cca 3MWh bom letos podaril 8Kwp bo naredilo 10MWh in nek drobiž.

Elektarna v drugem letu ni nikoli dosegla tako visokega peaka kot prvo leto - mogoče zaradi degradacije ? umazanije ? Niti en posamičen dan nima višje ali enake pridelave kot lanski z max pridelavo.

J.McLane ::

GregiB je izjavil:

Torej ne gremo z prvim januarjem


To zadeva omrežnino in nove časovne bloke, s 1.januarjem pa verjetno še vedno velja da potečejo trenutni pogoji netmeteringa za SE, ali pač?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Bizkit45 ::

Tako je. Gre za popolnoma 2 loceni temi.

wcpapir ::

J.McLane je izjavil:

GregiB je izjavil:

Torej ne gremo z prvim januarjem


To zadeva omrežnino in nove časovne bloke, s 1.januarjem pa verjetno še vedno velja da potečejo trenutni pogoji netmeteringa za SE, ali pač?

Kakšni pogoji net meteringa potečejo ?

Likalnik ::

vloga mora biti oddana do konca leta 2023...SE mora biti postavljena do konca leta 2024, da veljajo še trenutni pogoji letnega netmeteringa

J.McLane ::

To je rok, ampak kakšni pogoji bodo po tem datumu pa nimam pojma, govorilo se je, da bi moral plačevati porabljeno omrežnino, potem je bil v Financah en članek, kjer so nekaj ugibali kako naj bi bilo in imeli ene 4 scenarije, kot da se še ne ve kako bo.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

kriptobog ::

Kateri ponudniki za izgradnjo solarne so kaj ok? Kateri paneli? Izkusnje, priporocila?

shadow7 ::

Likalnik je izjavil:

Se nekaj...kot receno ima industrijski odjem....ali sploh lahko da max hisni odjem ali ne? Kaksna je vloga za soglasje, ce imas industrijski odjem...enaka kot za hise?

Enotna vloga za oboje.

thundercat ::

kriptobog je izjavil:

Kateri ponudniki za izgradnjo solarne so kaj ok? Kateri paneli? Izkusnje, priporocila?


Sam sem izbral Sonce energija. Stavijo Longi panele, Huawei razsmernike in optimizatorje. Cena za cca 10kw 12k EUr, - subvencija. Vse na ključ.
Thundercat

Vili_vanili ::

Katerega distributerja imate? Če ne bo dovolj pridelave, je Petrol med cenejšimi?

hruske ::

Petrol je dobavitelj, distributerji so Elektro Lj/Mb/Ce/Primorska/Gorenjska.
Rad imam tole državico. <3

Vili_vanili ::

Hvala :) Torej katerega dobavitelja imate? Če ne bo dovolj pridelave, je Petrol med cenejšimi?

Likalnik ::

trenutno so regulirane cene in imajo vsi dobavitelji iste....kako bo pa po tem roku bomo pa videli

feryz ::

No ja, to niti pod razno ni res. V primeru samooskrbe.
Rabiš minuto ali dve da preveriš. Petrol je občutno cenejši, pol cenejši. Resda edini, ampak vseeno.

thundercat ::

Vili_vanili je izjavil:

Hvala :) Torej katerega dobavitelja imate? Če ne bo dovolj pridelave, je Petrol med cenejšimi?

SunContract. Edini, ki dovoljuje prenos viškov. Z eno SE lahko 2 hiši filaš z energijo, recimo starše. Investicija v SE se ti tako prepolovi.
Thundercat

telexdell ::

thundercat je izjavil:

Vili_vanili je izjavil:

Hvala :) Torej katerega dobavitelja imate? Če ne bo dovolj pridelave, je Petrol med cenejšimi?

SunContract. Edini, ki dovoljuje prenos viškov. Z eno SE lahko 2 hiši filaš z energijo, recimo starše. Investicija v SE se ti tako prepolovi.

Če že daješ nasvete, potem povej tudi droben tisk. Elektriko lahko prenašaš, ostalega kar zajema omrežnino, trošarino, dajatve in DDV pa ne. Torej filaš eno hišo, drugo pa z malce manjšimi stroški. Pa še to z letom zamika.Torej se ti investicija ne prepolovi ampak ti zaradi zunanjih dejavnikov celo obstaja možnost, da se ti nikoli ne povrne.
Mnogo boljša rešitev je, sa se v takem primeru sklene skupnostna samooskrba (če obstaja možnost) in sklene pogodba s tistim, kateri bo verjetne manjke dobavljal po nanjnižji ceni. Če pa skupnostna samoookrba ni možna pol pa se naj postavi takšna SE, kot jo potrebuješ, na pa da delaš bedaka iz sebe, ko iščeš kako bi porabil nekaj, le zato da ne bi drug to dobil zastonj. Pač v pregovorni favšiji- naj še meni vse krave crknjejo, le da bo sosedova ovca malce bolj mršava.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Gregor P ::

Energetik iz Žirovnice, ki je v treh letih skočil s 100 tisoč na 45 milijonov evrov prodaje
NGEN je slovenska javnost spoznala predvsem, ko je po Sloveniji postavljal velike Tesline baterije. A podjetje zdaj raste s prodajo elektrike in hranilnikov podjetjem in gospodinjstvom, intenzivno se širi v tujino in vstopa v e-mobilnost. Za podjetjem stojijo trije iz stoterice najbogatejših Slovencev.

Baterije so trenutno edina ekonomsko opravičljiva tehnologija shranjevanja.

V Avstriji se baterija izplača že pri uporabniku, ki ima malo nadpovprečno porabo. Cene elektrike so namreč dva- do dvainpolkrat višje kot pri nas.

Z decentralizirano proizvodnjo in samooskrbo se pretok energije po omrežju zmanjšuje. To zmanjšanje bi lahko znašalo tudi do 40 odstotkov. Je pa res, da bodo posledično operaterji morali višati omrežnino, da bodo preživeli.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Utk ::

Mnogo boljša rešitev je, sa se v takem primeru sklene skupnostna samooskrba (če obstaja možnost)

Je to že kdo naredu? Kater dobavitelj najmanj komplicira?

kriptobog ::

telexdell je izjavil:

thundercat je izjavil:

Vili_vanili je izjavil:

Hvala :) Torej katerega dobavitelja imate? Če ne bo dovolj pridelave, je Petrol med cenejšimi?

SunContract. Edini, ki dovoljuje prenos viškov. Z eno SE lahko 2 hiši filaš z energijo, recimo starše. Investicija v SE se ti tako prepolovi.

Če že daješ nasvete, potem povej tudi droben tisk. Elektriko lahko prenašaš, ostalega kar zajema omrežnino, trošarino, dajatve in DDV pa ne. Torej filaš eno hišo, drugo pa z malce manjšimi stroški. Pa še to z letom zamika.Torej se ti investicija ne prepolovi ampak ti zaradi zunanjih dejavnikov celo obstaja možnost, da se ti nikoli ne povrne.
Mnogo boljša rešitev je, sa se v takem primeru sklene skupnostna samooskrba (če obstaja možnost) in sklene pogodba s tistim, kateri bo verjetne manjke dobavljal po nanjnižji ceni. Če pa skupnostna samoookrba ni možna pol pa se naj postavi takšna SE, kot jo potrebuješ, na pa da delaš bedaka iz sebe, ko iščeš kako bi porabil nekaj, le zato da ne bi drug to dobil zastonj. Pač v pregovorni favšiji- naj še meni vse krave crknjejo, le da bo sosedova ovca malce bolj mršava.


Tegale ne stekam ravno. JAz se tudi nagibam k SunContract. Elektrarna bo itak x2 kot poraba, ampak gledam za vnaprej ko bom pac prisiljen na EV. Do takrat bi pa viske prenasal k mami. Mama bo imela nizjo poloznico, ko bom imel viske, jaz bom pa placeval isto kot ce prenesem ali ne. Zakaj se mi potem investicija ne bi povrnila?

Utk ::

Isto lahko dosežeš s samooskrbno skupnostjo (po zakonu o tem, ne glede na suncontract) samo da tam baje ne plačuješ niti omrežnine. Ne vem pa če je kdo to že naredil v praksi.

feryz ::

Če so bajte skupaj, prevlečeš kabel od ene do druge in drugo odjaviš.

135063 ::

telexdell je izjavil:

Če pa skupnostna samoookrba ni možna pol pa se naj postavi takšna SE, kot jo potrebuješ, na pa da delaš bedaka iz sebe, ko iščeš kako bi porabil nekaj, le zato da ne bi drug to dobil zastonj. Pač v pregovorni favšiji- naj še meni vse krave crknjejo, le da bo sosedova ovca malce bolj mršava.

V kolikor je prvi del sporočila koristen, je potrebno tega tako preinterpretirati - investiral sem v štalco, država jo je in še jo spodbuja, subvencionira in letno obračunava, trenutna proizvodnja je večja od trenutnih potreb, zato bi želel smotrno potrošiti trenutne oddane viške, da bi investicija bila čimbolj bolj racionalna in deljena še z nekom.

Dvomim sicer, da kdo drug želi sosedu brez sončne elektrarne, da mu 'krava' crkne, ker ima sam trenutno preveliko sončno elektrarno, ki je verjetno še v odplačevanju. Je pa dosti mnenj tudi na tem forumu in tudi v tej temi, ki želijo obratno iz istega slovenskega pra-razloga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 135063 ()

Neon87 ::

Imam potrjeno soglasje za sončno elektrarno 11kW, varovalke imam 3x20A.
Po SE bom montiral še toplotno črpalko, ko bo najbrž potrebno varovalke povečati na 3x25A.
Ali mi bo "netmetering" soglasje še veljalo, ko bom povečal varovalke??

feryz ::

Ja, zakaj ne?
Zakaj pa bi večal varovalke? Na 3x20A jaz furam enofazno.

GregiB ::

Neon87 je izjavil:

Imam potrjeno soglasje za sončno elektrarno 11kW, varovalke imam 3x20A.
Po SE bom montiral še toplotno črpalko, ko bo najbrž potrebno varovalke povečati na 3x25A.
Ali mi bo "netmetering" soglasje še veljalo, ko bom povečal varovalke??


Bo res treba? Jest sem letos instaliral SE (13,2 kWp omejena na 11,2 kWp) in TČ 12kW (v tem vrstnem redu), pa imam še vedno 3x20A varovalke...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Neon87 ::

GregiB je izjavil:

Neon87 je izjavil:

Imam potrjeno soglasje za sončno elektrarno 11kW, varovalke imam 3x20A.
Po SE bom montiral še toplotno črpalko, ko bo najbrž potrebno varovalke povečati na 3x25A.
Ali mi bo "netmetering" soglasje še veljalo, ko bom povečal varovalke??


Bo res treba? Jest sem letos instaliral SE (13,2 kWp omejena na 11,2 kWp) in TČ 12kW (v tem vrstnem redu), pa imam še vedno 3x20A varovalke...


Ne vem, če bo treba, soglasje ne bo več veljalo? TČ bo najbrž 14kW + kakšen el. avto v prihodnosti..

miko22 ::

Imam sončno elektrarno moči 6kwh. Letno doplačam kakih 50-100€.
Namestil bi še zraven kake 3 celice, da pokrijem še tole malenkost. Lahko to naredim "na črno", ali je potrebno spet kako soglasje pridobit?

WaterBoy ::

Lahko

dork_ ::

Neon87 je izjavil:

GregiB je izjavil:

Neon87 je izjavil:

Imam potrjeno soglasje za sončno elektrarno 11kW, varovalke imam 3x20A.
Po SE bom montiral še toplotno črpalko, ko bo najbrž potrebno varovalke povečati na 3x25A.
Ali mi bo "netmetering" soglasje še veljalo, ko bom povečal varovalke??


Bo res treba? Jest sem letos instaliral SE (13,2 kWp omejena na 11,2 kWp) in TČ 12kW (v tem vrstnem redu), pa imam še vedno 3x20A varovalke...


Ne vem, če bo treba, soglasje ne bo več veljalo? TČ bo najbrž 14kW + kakšen el. avto v prihodnosti..


Tudi mene zanima, če ob morebitnem povečanju priklopne moči odjemnega mesta soglasje preneha veljati. Na Elektru mi ne znajo povedati..

celje ::

jaz se pravkar ukvarjam z tem.
1. moral bos vloziti "prosnjo" za povecanje varovalk.
2. moral bos vloziti "prosnjo" za novo soglasje.

cakanje

3. papirologije niti ni veliko, casa si pa na celjskem vzamejo ogromno.

cakanje

1. ce ti zavrnejo, ti ostane v veljavi staro soglasje.

cakanje

1. odobrijo.

cakanje
- - - - - - - - - - - jaz sem tu - - - - -

2. placas "storitev" za varovalke.

cakanje

3. pridejo zamenjati.

cakanje

4. cakas na uradni !!! priklop, .... ceprav si ze priklopljen.

:)

dork_ ::

Hvala! A tudi če ne povecujes soglasja za elektrarno? Omg

celje je izjavil:

jaz se pravkar ukvarjam z tem.
1. moral bos vloziti "prosnjo" za povecanje varovalk.
2. moral bos vloziti "prosnjo" za novo soglasje.

cakanje

3. papirologije niti ni veliko, casa si pa na celjskem vzamejo ogromno.

cakanje

1. ce ti zavrnejo, ti ostane v veljavi staro soglasje.

cakanje

1. odobrijo.

cakanje
- - - - - - - - - - - jaz sem tu - - - - -

2. placas "storitev" za varovalke.

cakanje

3. pridejo zamenjati.

cakanje

4. cakas na uradni !!! priklop, .... ceprav si ze priklopljen.

:)

feryz ::

Vložiš res novo soglasje, ampak dobiš zgolj aneks. Vsak pri povečanju tako velja. Soglasje ostane tastaro, poveča se zgolj moč.

celje ::

Jaz pa naslednji teden vlagam še za eno soncno. Ze vidim kako veselo bo.

TRIROG ::

A je kdo kot preventivo pred izgubo netmeteringa oddal "na zalogo" vlogo za baterijski hranilnik?

feryz ::

E? Kako pa to izgleda? Kakšno vlogo za baterijo?
Namestiš baterijo in je. Če se ti to lušta. Baterija nima veze z elektro, ker je v tvoji domeni. Na tvoji strani instalacije.

Neon87 ::

Sem prebral odgovore, vendar še zdaj nisem 100%; ali če povečam samo varovalke iz 3x20A na 3x25A mi soglasje za SE po Netmetering-u ne bo več veljalo ali bo še zmeraj veljalo? :)

feryz ::

Bo.
Soglasje je vezano je na priključek, ne na varovalke.

Neon87 ::

Hvala!

gorilla ::

Je možno kasnejše dodajanje panelov in ohranjanje net-meteringa? Npr. v 2024 priključim elektrarno z 27 paneli, nato 2025(ali kdaj v prihodnosti) dodam še 3 panele, se ohrani obstoječa pogodba?

Likalnik ::

se ohrani obstoječa pogodba, če dodaš panele
««
290 / 354
»»