» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
289 / 354
»»

J.McLane ::

To že, samo če tega ne zahtevaš (in doplačaš jurja), ti bo vgradil takega, ki ne podpira dodatne baterije.

Problem je tudi to ker si pri SolarEdge omejen na njihove (ponavadi dražje) baterije.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: J.McLane ()

Daniel ::

Zadnjič je nekdo na enem predavanju izjavil, da ima Solaredge hibridni razsmernik nekaj zamika med padcem omrežja in preklopom na baterijo, ne vem pa, če to drži.

Mi je pa zanimivo, da nimajo več kot 10 kW modela, kar je zame premalo.

kriptobog ::

Likalnik je izjavil:

jaz bi dokler je še net-metering šel brez hranilnika....in ga po potrebi mogoče kasneje dodal...trenutno ne vidim potrebe....razen, če ste na vašem koncu redno deležni izpada elektrike...pri nas se to ne dogaja in ne vem zakaj bi mi hranilnik sploh prav prišel....če se pa kaj zaostri glede trenutnih pogojov pri letnem net-meteringu potem bom pa videli in začeli razmišljati tudi o hranilniku

sicer pa ja, 15kEUR za SE + hranilnik je res ugodno....ne vem kako močna je SE, jaz recimo sem dal 15kEUR za 15kwp močno SE


Na ponudbi piše 7kw, cena je zracunana ze s subvencijo. Verjetno je smiselno vzeti mocnejso, da imam dovolj ko nas prisilijo v nakup EVja?

Kako je pa z viski? To se lahko porabi na drugem prikljucku?

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

Viske pustis distributerju in se ne sekiras za njih.

WaterBoy ::

@J.McLane
Saj je po eni strani logično da hočejo da priklopiš njihove baterije. Več prodajo, in house razvoj ter brez problema deluje skupaj. Isto ima huawei.

@Daniel Se razsmernik z baterijo ni UPS in je tako narejen da ima 2-3s preklopni čas, to se zgodi v back-up boxu da ti odklopi omrežje ter preklopi na nujne porabnike.
Govori se da pride v prihodnje 16k home hub razsmernik, a kdaj točno se še ne ve

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: WaterBoy ()

kriptobog ::

BigWhale je izjavil:

Viske pustis distributerju in se ne sekiras za njih.


Potem semraje brez elektrarne. Ne bodo sluzili na moji strehi. Ce jih lahko prenesem na drug naslov bi pa razmislil o montazi.

J.McLane ::

Če si res kriptobog jih boš skuril za mining :))
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

kriptobog ::

J.McLane je izjavil:

Če si res kriptobog jih boš skuril za mining :))


Da ne bos ti izvajal mining v premogovniku, da bomo imeli premog za moj bodoci EV

Likalnik ::

kriptobog je izjavil:

Likalnik je izjavil:

jaz bi dokler je še net-metering šel brez hranilnika....in ga po potrebi mogoče kasneje dodal...trenutno ne vidim potrebe....razen, če ste na vašem koncu redno deležni izpada elektrike...pri nas se to ne dogaja in ne vem zakaj bi mi hranilnik sploh prav prišel....če se pa kaj zaostri glede trenutnih pogojov pri letnem net-meteringu potem bom pa videli in začeli razmišljati tudi o hranilniku

sicer pa ja, 15kEUR za SE + hranilnik je res ugodno....ne vem kako močna je SE, jaz recimo sem dal 15kEUR za 15kwp močno SE


Na ponudbi piše 7kw, cena je zracunana ze s subvencijo. Verjetno je smiselno vzeti mocnejso, da imam dovolj ko nas prisilijo v nakup EVja?

Kako je pa z viski? To se lahko porabi na drugem prikljucku?


15kwp močna elektrarna ti letno naredi cca 18-19mwh (obrnjena na J in cca 35 naklon)
pri meni imam recimo porabo elektrike na letnem nivoju nasledno:
cca 5Mwh poraba hiše
cca 5Mwh TČ
te številke so vse malo na gor zaokrožene....se pravi mi letno ostane cca 10Mwh energije....sedaj imam EV s katerim računam da bom porabil cca 5-6mwh na leto....
na svoj drug objekt prenesem 1mwh energije...še vedno mi ostane cca 3-4mwh na leto, katero "podarim" sorodnikom.
viške lahko preneseš, če si na sonce energija (da so ti oni postavili SE in tudi morajo biti oni tvoj ponudnik električne energije) ozroma na suncontract tržnici....to pomeni, da bo tvoj sorodnik, kateri bo prejel tvoje viške (tudi on mora biti na sonce energija ) plačal prav tako vse ostale stroške kateri so že sedaj na položnici od elektra.....kar bo zastonj je samo gola energija, vsi ostali stroški ostanejo....tega je cca 50% celotne položnice.

mehatronik12 ::

Eno začetniško vprašanje (ne me obsojat ampak sem čisti nepoznavalec...):
Zanima me če si kupim dva ta balkonska sistema:
https://www.anker.com/eu-de/products/b1...

In vtaknem prepsoto vse v vtičnico , dela to vse avtomatsko brez problema , ali je potrebno še kje kaj javiti!?
Oba sistema skupaj s popustom me prideta 2500€.
- 1,6kW solarnih modulov
- 3,2kWh baterije

Balkon je obrnjen na jug, bi mi znal kdo res čisto približno povedati koliko elektrike bi uspel na leto prihraniti!?
Še enkrat približno ==> Lahko se napiše tudi od do....

Hvala!

deco16 ::

Javiti je potrebno elektro podjetju, pol majo pa časa 14 dni da zrihtajo in če ignorirajo lahk priklopiš.

Je pa kao max 800Wp panelov in mikrorazsmernik naj bi bil max 600W. Kako si nekateri uporabniki to razlagajo da lahk pol na vsako fazo daš tolk je mal mimo ampak 1,6kW panelov je na sivi strani. Načeloma nebo noben težil če neboš spuščal več kot 600W v omrežje ampak legalno u bistvi ni.
Baterija je v tem primeru fajn ker dejansko vse kar pošlješ v omrežje podariš.

pero50 ::

1800kwh je moja ocena, na strehi bi pa bilo okrog 2000kwh
Zgoraj ravno nad tabo je nekdo napisal, da mu 15kw elektrarna naredi 18-19mwh, tako da je tvoja ravno 10x manjša.

Mato989 ::

Tale sistem je dejansko zanimiv, kolikor razumem pride 1.400 EUR 1,6KW Baterija in 820W Panel... glede na to da mam južno lego, če tole namestim in če bi od tega letno imel ene 800KW/h free štroma je to dejansko 3 mesece porabe moje... je pa ROI še vedno tako tako, verjetno ene 18 let lol
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

deco16 ::

Seveda DIY sistem pride bolj ugoden. Razsmernik mora bit požegnan to je pa to. Ti mato ne rabiš baterije če delaš od doma, oz je ta brezvezna res...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: deco16 ()

hruske ::

mehatronik12 je izjavil:

Eno začetniško vprašanje (ne me obsojat ampak sem čisti nepoznavalec...):
Zanima me če si kupim dva ta balkonska sistema:
https://www.anker.com/eu-de/products/b1...

In vtaknem prepsoto vse v vtičnico , dela to vse avtomatsko brez problema , ali je potrebno še kje kaj javiti!?
Oba sistema skupaj s popustom me prideta 2500€.
- 1,6kW solarnih modulov
- 3,2kWh baterije

Balkon je obrnjen na jug, bi mi znal kdo res čisto približno povedati koliko elektrike bi uspel na leto prihraniti!?
Še enkrat približno ==> Lahko se napiše tudi od do....

Hvala!


Na enem odjemnem mestu je lahko samo en tak balkonski sistem, v samo eni vtičnici. Če boš imel dva, ti bo števec ven vrgel.

14 dni pred priklopom moraš javit svojemu distributerju (Elektro Lj/Ce/Mb/Gorenjska/Primorska), da to želiš naredit in povedat katero opremo imaš. Oprema mora ustrezat nekaterim standardom. SODO ima objavljen informativni seznam že odobrene opreme.
Rad imam tole državico. <3

J.McLane ::

Glede na to da ima ta Anker baterijo, bi lahko pomenilo da ne oddaja v omrežje po nepotrebnem. Ampak za tako delovanje bi potem moral imeti nekje merjenje trenutne porabe hiše, ker preko vtičnice je tak sistem v temi in ve kdaj bo šlo v omrežje kdaj pa v lastno porabo.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

hojnikb ::

mehatronik12 je izjavil:

Eno začetniško vprašanje (ne me obsojat ampak sem čisti nepoznavalec...):
Zanima me če si kupim dva ta balkonska sistema:
https://www.anker.com/eu-de/products/b1...

In vtaknem prepsoto vse v vtičnico , dela to vse avtomatsko brez problema , ali je potrebno še kje kaj javiti!?
Oba sistema skupaj s popustom me prideta 2500EUR.
- 1,6kW solarnih modulov
- 3,2kWh baterije

Balkon je obrnjen na jug, bi mi znal kdo res čisto približno povedati koliko elektrike bi uspel na leto prihraniti!?
Še enkrat približno ==> Lahko se napiše tudi od do....

Hvala!


Naredi si takšen DIY sistem
https://www.amazon.de/-/en/dp/B0CHF5K8R... 2 kosa, ker je 24V sistem
https://www.svet-svetil.si/fotovoltaicn... 4 kose pa imaš potem ~1.6kWp solare moči
https://vi.aliexpress.com/item/10050042... hibridni inverter
https://digitklik.si/izdelek_SOLARNI-KO... 4 kos
https://digitklik.si/izdelek_Solarni-ka... odvisno kako daleč bodo paneli od inverterja

Pa še kakšn drobn material (kabli in konektorji za baterije recimo, nosilci za panele)

Vseskupaj te pride ~1200-1300EUR za 2.5kWh hranilnik, 3kW inverter in 1.6kWp solarne moči. Ker je hibridni sistem, povezeš na inverter direktno porabnike (kakšn bojler, če ni premočn za inverter, luči, itd). Kar sfali energije iz akkujev, potem inverter vzame iz omrezja, tako da nerabiš nobenih soglasij. In sistem deluje tudi kot spodoben UPS, če boš mel gor še kakšne PCje itd...

Pa skoraj ceneje kot anker rešitev.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

J.McLane ::

.. če ne računaš montaže

A tale baterija je vredna zaupanja? Tole je res poceni.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

hojnikb ::

J.McLane je izjavil:

.. če ne računaš montaže

A tale baterija je vredna zaupanja? Tole je res poceni.

sj tudi ankerja bo treba zmontirat, tko da je v vsakem primeru cost, če sam ne misliš tega delat.

Baterija je LiFePO4, tko da bi mogla prežitev cel sistem


Še cenej se da nardit; lahko sourcaš celice in svoj BMS, pa baterijo sestaviš še cenej ali z poljubno višjo (ali nizjo) kapaciteto...
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

deco16 ::

Ampak to pač ni več balkonska in namreč kar lepo hibridna elektrarna na črno(inverter ni certificiran). Tukaj ni nič oddajanja, tudi v vtičnico ne priklopiš ampak mora bit kar lepo pri števcu itd. Pa tevi poceni hibridni so bolj za izogibat.


Kot sem napisal, mato ne nucaš ti baterije pri balkonski.

hojnikb ::

zakaj bi inverter mogu bit certificiran, če ne oddajaš v omrezje? Lahko tudi uporabiš kot UPS (sj za tega tut ne pridobivaš soglasij, kajne?) na katerga so slučajno prikjučeni paneli.

Tudi če se greš klasičn balkonski sistem, je fajn met baterije, ker sicer ti v nasprotnem primeru grejo višji v nič v omrezje...
#brezpodpisa

BigWhale ::

hojnikb je izjavil:


Še cenej se da nardit; lahko sourcaš celice in svoj BMS, pa baterijo sestaviš še cenej ali z poljubno višjo (ali nizjo) kapaciteto...


V sosednji temi se pa folk dere, da se baterije vzigajo. ;>

kriptobog je izjavil:

BigWhale je izjavil:

Viske pustis distributerju in se ne sekiras za njih.


Potem semraje brez elektrarne. Ne bodo sluzili na moji strehi. Ce jih lahko prenesem na drug naslov bi pa razmislil o montazi.


Zaradi taksnega razmisljanja se ukinja net metering. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

feryz ::

hojnikb je izjavil:

zakaj bi inverter mogu bit certificiran, če ne oddajaš v omrezje

Zato ker je priklopljen na omrežje. Štromarjem ne paše, da jim kaka kitajska šara spusti štrom pod roke, medtem ko oni šraufajo.
Če ga pa ne boš priklopil, potem pa res daš kar hočeš.

shadow7 ::

WaterBoy je izjavil:

@Daniel Se razsmernik z baterijo ni UPS in je tako narejen da ima 2-3s preklopni čas, to se zgodi v back-up boxu da ti odklopi omrežje ter preklopi na nujne porabnike.
Govori se da pride v prihodnje 16k home hub razsmernik, a kdaj točno se še ne ve

Vzel Victron ravno zaradi kratkotrajnih izpadov. Trenutno za 1 fazo 5kVA (4kW) pride pod 1.000 (cca. 800 + DDV). Doplačilo za SE hibrida z backupom pa koliko? Pa SE cene baterij so tudi kar zasoljene.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadow7 ()

deco16 ::

hojnikb je izjavil:

zakaj bi inverter mogu bit certificiran, če ne oddajaš v omrezje? Lahko tudi uporabiš kot UPS (sj za tega tut ne pridobivaš soglasij, kajne?) na katerga so slučajno prikjučeni paneli.

Tudi če se greš klasičn balkonski sistem, je fajn met baterije, ker sicer ti v nasprotnem primeru grejo višji v nič v omrezje...


Lej jst nimam certificiranih inverterjev pa se ne sekiram, drugim pa le tega nebom priporočil. Še posebi tevi poceni kitajski delajo najhujše špice, ker ko ne zmorejo avtomatsko vse iz omrežja vzamejo, torej nekaj časa poraba 0w iz omrežja pol pa 6kW recimo. Baje moraš met vse certificirano, baje ;)


Glede baterij in balkonske(ker to z hibridnim je daleč od balkonske) sem pa sam Matotu svetoval ker on na veliko govori kako dela od doma in še svašta, torej mu je nakup baterije brezvezen in bo RoI se prej obrnil. Naj napišem še enkrat, balkonska je do 600W, kar je več je že siva cona.

hojnikb ::

Lej jst nimam certificiranih inverterjev pa se ne sekiram, drugim pa le tega nebom priporočil. Še posebi tevi poceni kitajski delajo najhujše špice, ker ko ne zmorejo avtomatsko vse iz omrežja vzamejo, torej nekaj časa poraba 0w iz omrežja pol pa 6kW recimo. Baje moraš met vse certificirano, baje ;)


ti poceni kitajci so efektivno double conversion UPS z dodanim charge controllerjem za solane panele... Vedno delujejo iz baterije, ker če ni baterije, ne dela sploh (razn če je izrecno narejen da delat tut brez).

Torej iz omrezja vedno filas baterije in iz njih napajas potem naprej porabnike, zato tut ni rizika da bi taksn inverter kaj nazaj v omrezje posiljal. Tko kot UPS.

Je pa res, da nek presezek kvalitete niso. Ampak za 200 neki evrov tut nemore bit. But will get the job done, če nič druga, bos porabo vso energijo iz panelov, za razliko od klasicne balkonike, kjer bos vse viske senkal.

Je pa ta varjanta skoraj bol primerna za kaksn vikend, kjer ni omrezja, tko da tut ni nobenga rizika, da bi nazaj posiljal kake harmonike..
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Likalnik ::

Sem dobil odgovor glede servisiranja sončne elekrarne od Sonce Energija......kot pravijo ni potrebe po letnih rednih servisih

Hvala za sporočilo.

Na manjših sončnih elektrarnah običajno ne izvajamo rednih pregledov.

Imamo sicer določene pogodbene stranke, katerim izvajamo redne tedenske monitoringe (na daljavo), kjer se preveri delovanje, ni pa pri tem fizičnih pregledov, razen če se opazi kakšno napako, se kontaktira stranko ter nadaljuje z aktivnostmi, ki so potem potrebne.

Priporočljivo je, da redno spremljate delovanje svoje elektrarne (1 - 2 x na teden) in če opazite kakšna odstopanja, nas o tem obvestite, da se povežemo in obravnavamo težavo.

Če bi imeli npr.zelo prašno okolico, je priporočljivo tudi pranje, kar pa stranke le redko prakticirajo, saj se tudi sami paneli čistijo ob dežju in snegu, če le niso paneli izpostavljeni nekim večjim onesnaženjem.

Če stranka izrecno ne izrazi želje po pregledu in če se na elektrarni ne pojavljajo težave, se ne izvaja preventivnih pregledov.



ampak potem pa malo brskaš po internetu....in najdeš njihov članek https://sonce.com/kako-varne-so-soncne-... pa piše notri, da je potreben redni servisni pregled

recimo, del članka:
Varno delovanje sončnih elektrarn ni zagotovljeno samo z izvedbo, temveč tudi z rednim vzdrževanjem in servisiranjem. To vključuje redne preglede sistema, testiranje električnih komponent, preverjanje varnostnih funkcij ter izvajanje potrebnih popravil in vzdrževalnih del. Z rednim vzdrževanjem se lahko odkrijejo in odpravijo morebitne napake ali potencialne težave, še preden začnejo predstavljati resna tveganja.

zdaj pa bodi pameten...:)

johnnyyy ::

Likalnik je izjavil:

Varno delovanje sončnih elektrarn ni zagotovljeno samo z izvedbo, temveč tudi z rednim vzdrževanjem in servisiranjem. To vključuje redne preglede sistema, testiranje električnih komponent, preverjanje varnostnih funkcij ter izvajanje potrebnih popravil in vzdrževalnih del. Z rednim vzdrževanjem se lahko odkrijejo in odpravijo morebitne napake ali potencialne težave, še preden začnejo predstavljati resna tveganja.

zdaj pa bodi pameten...:)

To je precej splošno napisano. Ker na koncu lahko to zajema ravno to, kar so zgoraj napisali. Da spremljaš monitoring na napravi, da redno vržeš uč, če je kaj narobe na strehi itd.

feryz ::

Čisto resno, a ste resni?
Vprašajte klasične sončničarje, ki imajo elektrarne 10 let in več, koliko servisov in pranj so opravili.
Vam lahko kar takoj povem, točno nič. Pa gre za elektrarne, ki so neprimerno večje in močnejše od samooskrbnih.

Likalnik ::

Feryz, te čisto zastopim....in ja meni je super, da ni potrebno delati nobenih servisev in, da samo spremljam elektrarno preko app. Sprašujem se samo v primeru najhujšega in kako bo takrat odreagirala zavarovalnica...

Sicer pa, Gen-i recimo ima v svojem kreditiranju notri zajeto tudi letno servisiranje...kar pomeni, da ti pridejo vsako leto narediti servis (kakšen servise je to ne vem) ampak očitno se servisi delajo....oziroma, če povzamem...sonce energija ne servisira SE...Gen-i pa ja?
super bi bilo, da bi si bili enotni....in tu se vidi, da smo glede SE še zelo na začetku, da so pravila zelo ohlapna oziroma jih sploh ni

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

wcpapir ::

Sprašujem se samo v primeru najhujšega in kako bo takrat odreagirala zavarovalnica...


Kako pa bi? Zakaj napeljuješ na nekaj kar ne obstaja, isto je z dimniki, vsake toliko se najde nekdo, ki zabluzi, da jih je treba dati pregledovati zaradi zavarovalnic, samo zavarovalnice ne vejo nič o tem.

BigWhale je izjavil:

hojnikb je izjavil:


Še cenej se da nardit; lahko sourcaš celice in svoj BMS, pa baterijo sestaviš še cenej ali z poljubno višjo (ali nizjo) kapaciteto...


V sosednji temi se pa folk dere, da se baterije vzigajo. ;>

kriptobog je izjavil:

BigWhale je izjavil:

Viske pustis distributerju in se ne sekiras za njih.


Potem semraje brez elektrarne. Ne bodo sluzili na moji strehi. Ce jih lahko prenesem na drug naslov bi pa razmislil o montazi.


Zaradi taksnega razmisljanja se ukinja net metering. :)

Kje pa se ukinja net metering?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: wcpapir ()

Likalnik ::

wcpapir je izjavil:

Sprašujem se samo v primeru najhujšega in kako bo takrat odreagirala zavarovalnica...


Kako pa bi? Zakaj napeljuješ na nekaj kar ne obstaja, isto je z dimniki, vsake toliko se najde nekdo, ki zabluzi, da jih je treba dati pregledovati zaradi zavarovalnic, samo zavarovalnice ne vejo nič o tem.

BigWhale je izjavil:

hojnikb je izjavil:


Še cenej se da nardit; lahko sourcaš celice in svoj BMS, pa baterijo sestaviš še cenej ali z poljubno višjo (ali nizjo) kapaciteto...


V sosednji temi se pa folk dere, da se baterije vzigajo. ;>

kriptobog je izjavil:

BigWhale je izjavil:

Viske pustis distributerju in se ne sekiras za njih.


Potem semraje brez elektrarne. Ne bodo sluzili na moji strehi. Ce jih lahko prenesem na drug naslov bi pa razmislil o montazi.


Zaradi taksnega razmisljanja se ukinja net metering. :)

Kje pa se ukinja net metering?


Zavarovalnica mi je rekla, da če dimnik ni redno spucan in, da pride do požara zaradi dimnika oni ne krijejo nastalih stroškov....sem jih vprašal glede dimnika.
Za SE pa nisem spraševal zavarovalnico....sem samo sklepal...če me boš pa še dosti provociral jih bom pa še za to vprašal...pa bomo videli njihov odgovor.

Likalnik ::

Evo momci, skretPapir me je sprovociral...tako, da sem klical na zavarovalnico (Sava)...tam so me najprej podajali od splošne poizvedbe, do škodnega primera in na koncu do cenilca....kateri mi je pa na prvo žogo na moje vprašanje (ali v primeru požara, zavarovalnica pogleda ali je bila elektrarna redno vzdrževana in servisirana ali ne) odgovoril, da je potrebno redno vzdrževanju tako kot pri avtu (je dal on primer)
Potem sem mu lepo razložil kaj na servisiranje/vzdrževanje pravi sonce energija in sva prišla do zaključka, da do sedaj še niso imeli primera, da bi se SE vžgala zato, ker ni bila redno servisirana....so imeli primere kjer je bil razlog vžiga udar strele oziroma zunanji vplivi.
Sicer mi je gospod svetoval, da mi naj ne bo škoda cca 20€, da najamem zunanjega izvajalca, da mi letno pregleda elektrarno....sem mu odvrnil, da mi to ni škoda za letni pregled ampak, da če zunanji izvajalec "šari" po elektrarni potem sonce energija več ne jamči za njo in garancija ne velja.

uglavnem, prišla sva do zaključka, da če imam urejeno zavarovanje katero zajema tudi strojelom in da če imam celo pisno od monterja SE, da redni servisi niso potrebni je to v tem trenutku max kar lahko naredim glede SE.

je pa tudi sam priznal, da te njegove izkušnje glede vžiga SE temeljijo na preteklost, ko je bilo SE veliko manj postavljenih kot jih je pa sedaj.

kriptobog ::

BigWhale je izjavil:

hojnikb je izjavil:


Še cenej se da nardit; lahko sourcaš celice in svoj BMS, pa baterijo sestaviš še cenej ali z poljubno višjo (ali nizjo) kapaciteto...


V sosednji temi se pa folk dere, da se baterije vzigajo. ;>

kriptobog je izjavil:

BigWhale je izjavil:

Viske pustis distributerju in se ne sekiras za njih.


Potem semraje brez elektrarne. Ne bodo sluzili na moji strehi. Ce jih lahko prenesem na drug naslov bi pa razmislil o montazi.


Zaradi taksnega razmisljanja se ukinja net metering. :)


Zato, ker investiram v nekaj in bi prozvod tega prenesel na drug naslov? Saj lahko odkupijo proizvedeno energijo. Oni meni ne dajo zastonj elektrike, zakaj bi jo jaz njim? Mislim wtf

wcpapir ::

Likalnik je izjavil:

Evo momci, skretPapir me je sprovociral...tako, da sem klical na zavarovalnico (Sava)...tam so me najprej podajali od splošne poizvedbe, do škodnega primera in na koncu do cenilca....kateri mi je pa na prvo žogo na moje vprašanje (ali v primeru požara, zavarovalnica pogleda ali je bila elektrarna redno vzdrževana in servisirana ali ne) odgovoril, da je potrebno redno vzdrževanju tako kot pri avtu (je dal on primer)
Potem sem mu lepo razložil kaj na servisiranje/vzdrževanje pravi sonce energija in sva prišla do zaključka, da do sedaj še niso imeli primera, da bi se SE vžgala zato, ker ni bila redno servisirana....so imeli primere kjer je bil razlog vžiga udar strele oziroma zunanji vplivi.
Sicer mi je gospod svetoval, da mi naj ne bo škoda cca 20€, da najamem zunanjega izvajalca, da mi letno pregleda elektrarno....sem mu odvrnil, da mi to ni škoda za letni pregled ampak, da če zunanji izvajalec "šari" po elektrarni potem sonce energija več ne jamči za njo in garancija ne velja.

uglavnem, prišla sva do zaključka, da če imam urejeno zavarovanje katero zajema tudi strojelom in da če imam celo pisno od monterja SE, da redni servisi niso potrebni je to v tem trenutku max kar lahko naredim glede SE.

je pa tudi sam priznal, da te njegove izkušnje glede vžiga SE temeljijo na preteklost, ko je bilo SE veliko manj postavljenih kot jih je pa sedaj.

Tako.

Likalnik je izjavil:

wcpapir je izjavil:

Sprašujem se samo v primeru najhujšega in kako bo takrat odreagirala zavarovalnica...


Kako pa bi? Zakaj napeljuješ na nekaj kar ne obstaja, isto je z dimniki, vsake toliko se najde nekdo, ki zabluzi, da jih je treba dati pregledovati zaradi zavarovalnic, samo zavarovalnice ne vejo nič o tem.

BigWhale je izjavil:

hojnikb je izjavil:


Še cenej se da nardit; lahko sourcaš celice in svoj BMS, pa baterijo sestaviš še cenej ali z poljubno višjo (ali nizjo) kapaciteto...


V sosednji temi se pa folk dere, da se baterije vzigajo. ;>

kriptobog je izjavil:

BigWhale je izjavil:

Viske pustis distributerju in se ne sekiras za njih.


Potem semraje brez elektrarne. Ne bodo sluzili na moji strehi. Ce jih lahko prenesem na drug naslov bi pa razmislil o montazi.


Zaradi taksnega razmisljanja se ukinja net metering. :)

Kje pa se ukinja net metering?


Zavarovalnica mi je rekla, da če dimnik ni redno spucan in, da pride do požara zaradi dimnika oni ne krijejo nastalih stroškov....sem jih vprašal glede dimnika.
Za SE pa nisem spraševal zavarovalnico....sem samo sklepal...če me boš pa še dosti provociral jih bom pa še za to vprašal...pa bomo videli njihov odgovor.

Zelo čudno si tole vse skupaj zapisal. Škoda na dimniku ne bo krita ker je izvor požara logično.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: wcpapir ()

feryz ::

Taki, kot je likalnik, so mana iz nebes za zavarovalničarje.
V bistvu kar sami prosijo, da jim zavrnejo zavarovalnino iz kateregakoli razloga.
In če je takih dovolj, tudi ni problemov za spremembo pogojev. Zakaj jih ne bi, če ljudje sami prosijo za to?

Likalnik ::

ne sanjej...tako kot si pa ti pa jokajo po TV-ju, ko nima nič zavarovano pa ko jim vse pogori....
en napihnjenc več...ko postavi dve elektrarni v lastni režiji pa misli, da boga za jajca drži

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

johnnyyy ::

feryz je izjavil:

Taki, kot je likalnik, so mana iz nebes za zavarovalničarje.
V bistvu kar sami prosijo, da jim zavrnejo zavarovalnino iz kateregakoli razloga.
In če je takih dovolj, tudi ni problemov za spremembo pogojev. Zakaj jih ne bi, če ljudje sami prosijo za to?

Zakaj?! Mar se ni boljše prej pozanimati pri zavarovalnici kaj storijo v določenih primerih, kot pa da te dobijo s "spuščenimi hlačami"?

telexdell ::

johnnyyy je izjavil:


Zakaj?! Mar se ni boljše prej pozanimati pri zavarovalnici kaj storijo v določenih primerih, kot pa da te dobijo s "spuščenimi hlačami"?

Kaj ti rečejo na zavarovalnici in kaj ti pove agent ob sklenitvi zavarovanja nima nobene teže. Važno je, kaj piše v splošnih in posebnih pogojih za tvojo zavarovalno polico. Lep primer so zadnje poplave. Čeprav ti je hišo odnesel plaz, za katerega si imel hišo zavarovano za npr. 250.000 € ti izplačajo 2.000€ kolikor je znašal max znesek za škodo zaradi poplave saj je proženja plazu povzročila poplava.
Če pogledaš splošne pogoje za zavarovanje nepremičnin v njih piše, da mora biti objekt primerno vzdrževan. A to pomeni, da mi mora vsako leto priti na hišo: zidar, malar, keramičar, vodovodar, električar... ali pač, da zamnjaš strešnik, če ti ga sneg odnese s strehe ali da zatesniš vodovodno cev, če pušča ali odmašiš odtok, če je zamašen...

Zato manj komplicirat pa več v naravo hodit.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Likalnik ::

telexdell je izjavil:

Zato manj komplicirat pa več v naravo hodit.


povej to tistim, ki jim je hišo odneslo.

deco16 ::

Ampak razlike so očitne.

Hiša zagori, kaj pa je mel SE gor bogataš, prav mu bodi.


Hišo odnese(le več teh), ujej bogi, dajmo nabit celi sloveniji 1% davk. Ker pač zavarovalnice nebodo plačale zadost.


Torej kolk bodo tebi izplačale če gre kaj narobe? Si prebral drobni tisk.

feryz ::

Meni so popokali fitingi, ker so enkrat dilerji dilali najcenejšo kitajsko šaro in jo "ugodno" prodali.
Razbiti je bilo treba zidove, zmetati dol ploščice, zamenjati cevi ...

Poslal sem slikce stanja na zavarovalnico in jih vprašal, koliko dajo.
Nič niso vprašali kdo je delal, če imam račune, kdo bo delal, če imam račune, če imam kakšne druge dokumente ...
Samo predlagali so cifro, nisem se strinjal z njo in začeli smo glihati.
Na koncu smo bili, kao, oboji zadovoljni. Jaz super zelo, koliko so bili oni, mi pa niso povedali.

wcpapir ::

Tako je rešenih 90% škod. Pri 10% pa je vedno problem pri bilo kakšni stvari. A res kdo misli, da se cenilcu ljubi zabavat folk. Ima službo in plačan je vrjetno fiksno, tako da je najbolj enostavno da spiše tako da so vsi zadovoljni in se ne jajca. Seveda če ga kritja in zavarovalne vsote na polici ne omejujejo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: wcpapir ()

J.McLane ::

To je morda že res, ampak ves ta denar za odškodnine zavarovalnica na koncu pobere od premij za zavarovanje. In če zavarovalnica dela res tako da odobri vse mogoče in da tudi na pritožbe takoj poveča denar, to ni dobro potem za drugo stran enačbe, kjer se vplačuje zavarovanje.

Ena taka anomalija se mi zdi je dodatni delni kasko za parkirišča, premija je kar visoka, izkorišča se pa za popravila vse mogočega. In zakaj bi se zavarovalnica šla detektiva za vsak primer in raziskovala in zavračala sumljive primere, enostavno se odobri večino takih sumljivih in se strošek pač prenese na višje premije.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Likalnik ::

feryz je izjavil:

Meni so popokali fitingi, ker so enkrat dilerji dilali najcenejšo kitajsko šaro in jo "ugodno" prodali.
Razbiti je bilo treba zidove, zmetati dol ploščice, zamenjati cevi ...

Poslal sem slikce stanja na zavarovalnico in jih vprašal, koliko dajo.
Nič niso vprašali kdo je delal, če imam račune, kdo bo delal, če imam račune, če imam kakšne druge dokumente ...
Samo predlagali so cifro, nisem se strinjal z njo in začeli smo glihati.
Na koncu smo bili, kao, oboji zadovoljni. Jaz super zelo, koliko so bili oni, mi pa niso povedali.


na ta način se reši večino primerov...jaz sem kopalnico obnavljal (dvakrat) in sem uveljavljal zavarovanje, mi je veter par strešnikov odnesel in sem uveljavljal zavarovanje, mi je TV se pokvarila in sem uveljavljal zavarovanje itd...nikjer ni bilo nobenih težav...tako kot si napisal...smo malo barantali, na koncu so mi priznali nek znesek in to je to....AMPAK mi tukaj govorimo o 1000€ morda 2000€ in ti pri teh manjših zneskih zavarovalnica ne komplicira....ko pa pride do konkretne škode na objektu ali celo, da ti objekt se poruši...takrat se pa gleda bolj podrobno

telexdell ::

Likalnik je izjavil:

telexdell je izjavil:

Zato manj komplicirat pa več v naravo hodit.


povej to tistim, ki jim je hišo odneslo.

Pa jim ni hiše odneslo, ker je ne bi vzdrževali. Pa tudi zavarovalnica ni preverjala ali so jo vzdrževali, da bi se izognila plačilu zavarovalnine. Ko sem sam sklepal zavarovanje za hišo me agent ni posebej opozoril, da bi dobil le 4000 jurje odškodnine v primeru, kot se je zgodil nekaterim nesrečnežem med poplavami. Če se ne bi zgodila ta tragedija, za to možnost izogiba plačila zavarovalnine verjetno nikoli ne bi vedel. Torej- manj komplicirat.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Likalnik ::

Mogoce kdo ve, koliko je max soglasje od elektra na 3x80A mocne varovalke? Oziroma kje to najdem na netu

135063 ::

wcpapir je izjavil:

A res kdo misli, da se cenilcu ljubi zabavat folk. Ima službo in plačan je vrjetno fiksno

Morda se motim - po mojem mnenju ima nek variabilni del v odvisnosti od uspeha racionalizacije izplačil, tako sem razumel enkrat enega, ko sva nekaj razpravljala o nekih rešitvah. In tisto, ko ti cenilec ponudi nekaj in še ti kakor plača za čiščenje, ko dvakrat potegneš s cunjo, je še vedno manj od predvidenega stroška.

WaterBoy ::

Likalnik je izjavil:

Mogoce kdo ve, koliko je max soglasje od elektra na 3x80A mocne varovalke? Oziroma kje to najdem na netu

To je že industriski odjem? Max za hiše je 3x63A varovalke.
Moč ti lahki jutri povem ko pogledam v službi :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: WaterBoy ()

Likalnik ::

Ok, gre za to, da bi kolega na penzionu montiral SE...varovalke ima 3x80A...porabo na letnem nivoju ima 50MWh...predracun ima za 33kwp mocno elektrarno.
Sedaj pa ne ve kaj naredit...ali gre na max za hise kar pomeni 3x63A in soglasje 34,92kw (ce bo elektro odobril)
Ali se raje pozanima in gre na infustrijski odjem...odvisno tudi od koncne cene elektrarne.
Ce lahko pogledas koliko je za industriski odjem za 3x80 A bi ti bil hvalezen...kaksno soglasje max. Lahko dobi.

Hvala
««
289 / 354
»»