» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
287 / 354
»»

Utk ::

Ampak tudi če to delajo ultrahitro, imajo na skrbi še vedno toliko infrastrukture, da tudi če bi vse štromarje in gradbince v državi dodelili zgolj na to opravilo, bi to še vedno bil večletni projekt.

Od 2012 ko so prišli leafi, tesle in TČ bolj množično, koliko boljše omrežje imamo kot takrat? 10 let je minilo.
Pa so TČ bile seveda tudi že prej in se je vedelo kam se gre.
Večletni projekt ja...sej bi lahko že 15-20 let delali na tem.

johnnyyy ::

starfotr je izjavil:

DE je pa res zelo svetla točka, po kateri se moramo zgledovat.

Če bomo šli po poti DE bomo imeli samo drago in umazano elektriko.

Ne samo DE, tudi USA, CN, TW in ostale države precej stavijo na solarno energijo, saj je potencial velik. Sonce nas obseva z 1kW/m² in že sedaj imamo preobremenjena omrežja pa so izkoristki monitranih panelov le 20%.

Po drugi strani so se v tem času tudi izolativni materiali izboljšali prav tako proces izdelave stavbnega pohištva. Danes so praktično nizkoenergetske stavbe standard, če gradiš novogradnjo, za kaj več pa imaš še pasivne gradnje.

hruske ::

johnnyyy je izjavil:


Po drugi strani so se v tem času tudi izolativni materiali izboljšali prav tako proces izdelave stavbnega pohištva. Danes so praktično nizkoenergetske stavbe standard, če gradiš novogradnjo, za kaj več pa imaš še pasivne gradnje.


Izboljšali oz. bolje rečeno dvignili so se standardi za gradnjo (PURES), ki zahtevajo vsaj določeno izolativnost oboda stavbe. Če ne bi bilo teh zahtev, bi ljudje še vedno gradili nekomfortna bivališča.
Rad imam tole državico. <3

Mato989 ::

Ali se sploh da urediti da imaš na bajti lastno SE in baterijo in naredit tako da ti črpa elektriko iz baterije dokler ne pade napolnjenost baterije pod 15% nato pa iz elektro omrežja dokler baterija spet ni na 90%?

Govorim brez kakšnih soglasij ipd...?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

hruske ::

Mato989 je izjavil:

Ali se sploh da urediti da imaš na bajti lastno SE in baterijo in naredit tako da ti črpa elektriko iz baterije dokler ne pade napolnjenost baterije pod 15% nato pa iz elektro omrežja dokler baterija spet ni na 90%?

Govorim brez kakšnih soglasij ipd...?


Tehnično se to da uredit.

Glede soglasja je tako, da bi moral imet soglasje za vsako proizvodno napravo, ki je vezana na omrežje, tudi če deluje v režimu, kjer naj ne bi pošiljala energije v omrežje.
Rad imam tole državico. <3

johnnyyy ::

hruske je izjavil:

Izboljšali oz. bolje rečeno dvignili so se standardi za gradnjo (PURES), ki zahtevajo vsaj določeno izolativnost oboda stavbe. Če ne bi bilo teh zahtev, bi ljudje še vedno gradili nekomfortna bivališča.

Standardi gredo naprej in danes če nimaš za silo izoliranega bivališča in gretja vseh prostorov si pač revež. In nihče noče v takšnem živeti. Sicer pa lahko poveš koliko si pripravljen dati najemnine za plesnivo bajto, kjer se kuri na drva in imaš 2 topla prostora - kuhinjo in dnevno sobo kjer imaš krušno peč?

Mato989 ::

hruske je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Ali se sploh da urediti da imaš na bajti lastno SE in baterijo in naredit tako da ti črpa elektriko iz baterije dokler ne pade napolnjenost baterije pod 15% nato pa iz elektro omrežja dokler baterija spet ni na 90%?

Govorim brez kakšnih soglasij ipd...?


Tehnično se to da uredit.


Verjamem da se da, ampak ali ima kdo kakšne izkušnje ali vsaj v teoriji stroške in kaj vse potrebuješ?


Glede soglasja je tako, da bi moral imet soglasje za vsako proizvodno napravo, ki je vezana na omrežje, tudi če deluje v režimu, kjer naj ne bi pošiljala energije v omrežje.


To je kak zakon? So predvidene kazni?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

feryz ::

Likalnik je izjavil:

Sonce energija kateri so bili tudi moj glavni monter mi je izračunal, če bi dodal samo dva panela na streho bi prišla cena 1500€.....če se lotim sam oziroma, s pomočjo drugih monterjev kot si ti feryz je cena veliko bolj ugodna ampak so mi na sonce energija povedali, da v tem primeru ne velja garancija.
se pravi, če se karkoli naredi po "nadgradnji" mi oni garancije ne priznajo....prav tako lahko v tem primeru pričakujem težave tudi pri zavarovalnici, ker kolikor jih poznam se bodo sklicevali na vsako malenkost samo, da jim ne bo potrebno nič izplačati.
Katera garancija točno ti ne velja? Na nove panele, ki jih itak garantira uvoznik in ne oni? Na nove optimizatorje, za katere garancijo daje Solaredge?
Na vijačenje novih kljuk in novih profilov? Na to pa res ne more veljati garancija.

Zavarovalnica itak daje zavarovanje na vrednost, ki jo ti določiš. Jaz sem mojo ocenil na 8 jurjev, pa še to je preveč. Če vse odnese ali stolče, kar je na strehi, bo stroška za kake 4 jurje.

Škoda da obstajajo taki nategatorji na tem svetu, mislim v zvezi z garancijami.
To, da bi radi par panelov prodali za zlato, je seveda jasno. Zato pa imaš alternative.

Takole viš se dodela, streho nafila do zadnjega kotička. Na drugo stran se jih ne splača dajati, ker slabo delajo. Strokovnjaki, ki so mu to postavili, so ga na suho nategnili.
In še solaredge sem prevekslal, da smo lahko popravke vnesli v sistem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

deco16 ::

Mato989 je izjavil:


Verjamem da se da, ampak ali ima kdo kakšne izkušnje ali vsaj v teoriji stroške in kaj vse potrebuješ?


Sam imam tak sistem, nič oddajanja. 4kEUR 3,5kWp z 16kWhh baterijo + 500W vetrna.


Lahko pa tako tudi balkonsko narediš k si blokar, obstajajo kiti z baterijo. Ampak glede na to da delaš od doma nerabiš baterije, pokni gor tisti 600w in mir.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: deco16 ()

Mato989 ::

deco16 je izjavil:

Mato989 je izjavil:


Verjamem da se da, ampak ali ima kdo kakšne izkušnje ali vsaj v teoriji stroške in kaj vse potrebuješ?


Sam imam tak sistem, nič oddajanja. 4kEUR 3,5kWp z 16kWhh baterijo + 500W vetrna.


Lahko pa tako tudi balkonsko narediš k si blokar, obstajajo kiti z baterijo. Ampak glede na to da delaš od doma nerabiš baterije, pokni gor tisti 600w in mir.


Dejansko za kolega sprašujem ne za sebe, jaz dejansko tuhtam na balkonsko ker mam južno lego balkona, ampak to je to ja.

Pa imaš tudi tak urejeno da ti baterijo prazni do neke % in nato preklopi na omrežje dokelr ni baterija spet 90%? Predvsem ta del me zanima... ali tak sistem obstaja če je karkoli plug n play ali kako bi se to reševalo?


Drugi del mi je jasen:

1. postaviš panele z neko močjo
2. povežeš na baterijo z neko kapaciteto

zadeva špila.

Ampak potem pa pridemo do točke:

3. Sistem v bajti bi porabljal elektriko iz baterije dokelr ne pade napolnjenost pod 15% ( ali XX,XX%) nato bi samodejno preklopil na kurjenje iz omrežja dokler ne bi bila baterija spet na XX,XX%) Sicer glede na spremembe zakonodaje in omrežnine, bi verjetno bilo bolj smiselno da bi omrežje tudi napajalo baterijo in bi znižal priključno moč da bi polovil z baterijo presežke in peake? Ampak ok to je step 2
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Likalnik ::

feryz je izjavil:

Likalnik je izjavil:

Sonce energija kateri so bili tudi moj glavni monter mi je izračunal, če bi dodal samo dva panela na streho bi prišla cena 1500€.....če se lotim sam oziroma, s pomočjo drugih monterjev kot si ti feryz je cena veliko bolj ugodna ampak so mi na sonce energija povedali, da v tem primeru ne velja garancija.
se pravi, če se karkoli naredi po "nadgradnji" mi oni garancije ne priznajo....prav tako lahko v tem primeru pričakujem težave tudi pri zavarovalnici, ker kolikor jih poznam se bodo sklicevali na vsako malenkost samo, da jim ne bo potrebno nič izplačati.
Katera garancija točno ti ne velja? Na nove panele, ki jih itak garantira uvoznik in ne oni? Na nove optimizatorje, za katere garancijo daje Solaredge?
Na vijačenje novih kljuk in novih profilov? Na to pa res ne more veljati garancija.

Zavarovalnica itak daje zavarovanje na vrednost, ki jo ti določiš. Jaz sem mojo ocenil na 8 jurjev, pa še to je preveč. Če vse odnese ali stolče, kar je na strehi, bo stroška za kake 4 jurje.

Škoda da obstajajo taki nategatorji na tem svetu, mislim v zvezi z garancijami.
To, da bi radi par panelov prodali za zlato, je seveda jasno. Zato pa imaš alternative.

Takole viš se dodela, streho nafila do zadnjega kotička. Na drugo stran se jih ne splača dajati, ker slabo delajo. Strokovnjaki, ki so mu to postavili, so ga na suho nategnili.
In še solaredge sem prevekslal, da smo lahko popravke vnesli v sistem.


Sonce energija ti v primeru težav pri samem delovanju SE to težavo odpravi...če si svojo elektrarno dogradil oziroma povečal z "nepooblaščenim" serviserjem ti oni pač ne odgovoarjajo več za napake oziroma za nedelovanje.

Kako je pri zavarovalnici, če ti recimo SE pogori in da ugotovijo, da si SE dogradil sam bi lahko sklepal, da ti škode ne pokrijejo...oziroma lahko hitro najdejo razlog zakaj oni niso dolžni tega pokriti.
kako je recimo z letnimi servisi? Sonce energija pravi, da jih ni...če bo prišlo do težave oziroma požara...bo zavarovalnica vprašala, če je bila SE redno servisirana in vzdrževana...če ni bila ti pač oni ne bodo krili nastale škode.
uglavnem zelo veliko vprašanj je tu še odprtih na katere uporabni SE ne dobi odgovorov oziroma so te odgovori si zelo različni....kot rečeno berem po spletu (TV, radio) vsi oglašujejo kako je potrebno delati redne preglede SE...ko pa o tem vprašam največjega monterja SE v državi pa pravi, da teh pregledov ni.
Sedaj ravno tako zveni kot, da imam preveč denarja ampak kot rečeno...rad bi zmanjšal možnosti, da bi mi v primeru najhujšega zavarovalnica rekla, da mi ni dolžna izplačati, ker pač nisem določene stvari naredil...v tem primeru letni pregled.
bom pa pisal še na Sonce energija (so mi ustno po telefonu povedali, da letnih servisev ni), da mi dajo še pisno točno infomracijo kar se tiče letnega pregleda....če bo kdo kdaj "sral" imam črno na belem, da se servisev ne dela

Utk ::

Normalno, zavarovalnica lahko vpraša, če je bilo redno servisirano, ampak če ti monter pravi, da tega servisiranja ni, potem je pač bilo "servisirano po navodilu monterja oz. proizvajalca". Ne more zavarovalnica trdit, da mora bit nekaj narejeno, če monter pravi, da ni treba.

Dobro bi pa bilo to imet črno na belem, to pa res.

Likalnik ::

ja tako je...sem jim pravkar poslal email, da mi napišejo točno, če so potrebni servisi in kakšni so te servisi ter kako pogosto....če mi bo napisal, da teh servisev ni se ne bom več obremenjeval.....javim kaj bodo odgovorili

nekikr ::

Ravno sem dobil tole na mail:
 .

.

Utk ::

Kaj od tega je "zahtevano"?

pero50 ::

se pravi za 350€ ti pridejo pogledat elektrarno in rečejo "jup, still there" in gredo :D
za 420€ ti jo pa še vsaki 2 leti spucajo :D

nekikr ::

Utk je izjavil:

Kaj od tega je "zahtevano"?

Nič ne piše, da bi bilo zahtevano. Zdi se mi samo zelo drago...je pa res, da noben ne bo lazil na streho in pregledoval panelov za 30€.

wcpapir ::

nekikr je izjavil:

Ravno sem dobil tole na mail:
 .

.


Termoshop tudi posiljuje s tem.

Jaz bi imel naročnino, pregledovat ne rabijo, sam pucajo naj vsako leto

Likalnik ::

se bojim, da bodo kmalu teli monterji ugotovili, da lahko drago prodajajo "servis" oziroma letni pregled in da s tem uporabniki dobijo nek dokument s kateri izkazuje, da je bila SE redno servisirana in da ti potem zavarovalnica v primeru težav ne more težit....

Utk ::

Ja, zaenkrat imajo dost drujga dela da se jim ne da s tem ukvarjat. Ko ne bo drugega, bo pa tudi to dobro. Ampak če že bom to plačal, potem ga bom gledal, kako bo odprl vse kanale in preveril vsak kabel in vsak kontakt...

DarwiN ::

Hah, monetizirat želijo strah ljudi okrog SE požarov, ki je vse pogosteje v novicah.. Takoj so zavohali priložnost. :D

Pol pa plačaš ~18€ mesečno za to storitev, pa zaradi nove omrežnine še ~20€ mesečna položnica (pozimi 40-50€) in še zavarovanje SE... Pa imaš povprečno mesečno položnico skoraj takšno kot pred par leti brez SE. 8-)
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Likalnik ::

poleg vsega imamo pa potem še to zadevo...obvezno izobraževanje...se je kdo že prijavil oziroma ga opravil?

https://www.agencija-poti.si/izobrazeva...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

trancer01 ::

Ovce je pač treba striči!

BigWhale ::

starfotr je izjavil:


In sedaj serjejo z neko samooskrbo. To je isto kot, da bi sedaj srali s tem, da mora vsak doma imeti svoj nekaj kubični vodohran in svojo vrtino ali zajetje za vodo. Ker bomo s tem razbremenili javni vodovod.


Popolnoma si zgresil smisel SE. Zdej, a je to zaradi marketinga prodajalcev SE, al zaradi splosnega nerazumevanja, je ze druga stvar.

SE na drzavni ravni gradimo zato, da bomo v kako pec vrgli kako lopato premoga manj. Ali pa skurili kak liter olja manj. To je primarno.

starfotr je izjavil:

Medtem, ko ljudje kričijo, da je bolje, da se kadi iz enega dimnika kontrolirano kot pa iz tisočih pri ICE avtih. So pa te isti ljudje za to, da se decentralizira omrežje in vgrajuje neke panele ter baterije in ne vem kakšne nesmisle.


Centraliziranje emisij in decentraliziranje proizvodnje energije brez emisij, sta dve popolnoma razlicni stvari. A je to res tezko razumeti?

starfotr je izjavil:

In to, da mora danes biti vse na elektriko. Če kaj ni na elektriko si označen kot onesnaževalec ali pa neumen človek ali ne vem kaj še vse.

Ne rabi biti vse na elektriko, je pa bolje za veliko stvari, da so. Ce si se pa nasel v zadnjem stavku, je pa to tvoj problem. :)

Invictus ::

BigWhale je izjavil:


Popolnoma si zgresil smisel SE. Zdej, a je to zaradi marketinga prodajalcev SE, al zaradi splosnega nerazumevanja, je ze druga stvar.

SE na drzavni ravni gradimo zato, da bomo v kako pec vrgli kako lopato premoga manj. Ali pa skurili kak liter olja manj. To je primarno.

A ti res misliš, da SE lahko to nadomestijo? Za posameznika mogoče že, vse ostalo je eno veliko natolcevanje.

EU, sploh Nemci, je z obnovljivimi viri, totalno brcnila v temo...

Sicer je pa tu eno pametno razmišljanje...

https://damijan.org/2023/11/06/ukrajina...

Sicer z SE nima veliko veze, ima pa z celotno logiko, ali bolje pomenjaknje le te v EU.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BigWhale ::

starfotr je izjavil:

Da bi bil sistem vzdržen, bi moral dobiti toliko kot sosedov France, ki ima zajezen potok in ima malo hidroelektrarno. Vsa ostala nepotrebna opletanja in spremembe so zgolj neumnosti, ki so jih v sistem vnesli razni drekači.


Ok, pocasi bos moral svoje trditve zaceti argumentirani s cim konkretnim, ker trenutno nisi povedal se nicesar pametnega. Za gostilnisko nabijanje gres lahko v gostilno. Resnicno.

BigWhale ::

Invictus je izjavil:

A ti res misliš, da SE lahko to nadomestijo? Za posameznika mogoče že, vse ostalo je eno veliko natolcevanje.


Ja, seveda lahko. Kup ljudi se greje na TC namesto na olje. Kaj je pri tem slabega? In kaj je slabega ce kaksna CHE cez dan spusti cez turbine manj vode, ker je dovolj sonca?

Invictus je izjavil:

EU, sploh Nemci, je z obnovljivimi viri, totalno brcnila v temo...


Nemci so brcnili v temo z zapiranjem jedrskih elektrarn.


Invictus je izjavil:

Sicer je pa tu eno pametno razmišljanje...
https://damijan.org/2023/11/06/ukrajina...
Sicer z SE nima veliko veze, ima pa z celotno logiko, ali bolje pomenjaknje le te v EU.


Joj, sfaliranih ekonomistov ne bomo poslusali niti pri dajanju ekonomskih nasvetov, kaj sele o takrat, ko govorijo o energetiki ali pa globalni politiki.

feryz ::

Likalnik je izjavil:

Kako je pri zavarovalnici, če ti recimo SE pogori in da ugotovijo, da si SE dogradil sam bi lahko sklepal, da ti škode ne pokrijejo...oziroma lahko hitro najdejo razlog zakaj oni niso dolžni tega pokriti.
kako je recimo z letnimi servisi? Sonce energija pravi, da jih ni...če bo prišlo do težave oziroma požara...bo zavarovalnica vprašala, če je bila SE redno servisirana in vzdrževana...če ni bila ti pač oni ne bodo krili nastale škode....
Za take, kot si ti, izbire preprosto ni.
Dograditev s strani Sonce energija. Koliko stane, je v tem primeru brezpredmentno in zanemarljivo.
Največ je vredno tvoje zdravje in skuriti ga s tem, da noč in dan tuhtaš, kaj si naredil in kje te bo ujelo, enostavno ne gre. Zakaj bi 5 let prej crknil, če je rešitev 5 let daljši kredit?

Likalnik ::

feryz je izjavil:

Likalnik je izjavil:

Kako je pri zavarovalnici, če ti recimo SE pogori in da ugotovijo, da si SE dogradil sam bi lahko sklepal, da ti škode ne pokrijejo...oziroma lahko hitro najdejo razlog zakaj oni niso dolžni tega pokriti.
kako je recimo z letnimi servisi? Sonce energija pravi, da jih ni...če bo prišlo do težave oziroma požara...bo zavarovalnica vprašala, če je bila SE redno servisirana in vzdrževana...če ni bila ti pač oni ne bodo krili nastale škode....
Za take, kot si ti, izbire preprosto ni.
Dograditev s strani Sonce energija. Koliko stane, je v tem primeru brezpredmentno in zanemarljivo.
Največ je vredno tvoje zdravje in skuriti ga s tem, da noč in dan tuhtaš, kaj si naredil in kje te bo ujelo, enostavno ne gre. Zakaj bi 5 let prej crknil, če je rešitev 5 let daljši kredit?


seveda, tako je...če mi pač nekdo lahko potrdi, da če mi elektrarno dogradi tudi sosedov feryz in da bosta garancija in zavarovanje v primeru težav ostala nespremenjena, potem se bom pač odločil za sosedovega feryz-ja...če pa s tem zgubim vso zavarovanje in garancijo za naslednjih 25 let potem pač zadeva ne bo šla skozi.
tudi pri avtu je podobno...dokler je v garanciji in na lizing, ga mora servisirati pooblaščeni izvajalec....ne pa feryz pod kozolcem.
pač vidim pa, da je veliko ugibanja in sanjanja še na tem področju...kaj je res in kako določene inštitucije odreagirajo v primeru težav bodo pa samo čas in dejanski primeri pokazali.

sicer pa, vsem se zdi to naumno in brezpredmetno razmišljanje oziroma kompliciranje....potem pa, ko pride do težav in ko jih zavarovalnica zavrne...takrat pa jokamo po TV-ju pa prosimo za pomoč....prej pa "lako ćemo"

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

johnnyyy ::

Invictus je izjavil:

EU, sploh Nemci, je z obnovljivimi viri, totalno brcnila v temo...

V EU smo naredili katastrofo kar se tiče energentov, ker delujemo kot razpuščena banda. DE se je o plinu direktno pogovarjala z RU, DE je konkretno investirala v sončne panele, IT/FRA/SPA so opuščali Alžirski plin itd.

EU nima svojih energentov in lahko bi naredili elektro "hrbtenico z rebri" in v EU zapovedali kot primarni energent električno energijo kjer je to le možno. Potem pa naj Grčija naredi pristanišče za LPG (za bližnjevzhodne države), SPA - povezava s Tunizijo/Alžirijo za plin/nafo in pristanišča za LPG, Poljska - povezava z RU itd. Potem pa na teh točkah elektrarne ki lahko napajajo daljnovode. Na jugu se potem bolj postavlja solarne, na severu vetrne, vmes na rekah pa HE. Če nam ena Rusija zapre plin, ga bomo pa iz Alžirije več dobili, pa malce od arabcev pa še od kakšnih Američanov. Malce bomo našponali JE in upali da bo na severu dovolj vetra in na jugu dovolj sonca.

Invictus ::

BigWhale je izjavil:

Invictus je izjavil:

A ti res misliš, da SE lahko to nadomestijo? Za posameznika mogoče že, vse ostalo je eno veliko natolcevanje.


Ja, seveda lahko. Kup ljudi se greje na TC namesto na olje. Kaj je pri tem slabega? In kaj je slabega ce kaksna CHE cez dan spusti cez turbine manj vode, ker je dovolj sonca?


Problem inštalacij SE je v tem, da se vsa poroizvodnja pošilja v omrežje, uporabnik/lastnik SE pa kuri elektriko iz omrežja.

Večina elektrike iz SE se ne uporablja lokalno, ampak se pošilja v omrežje. Če omrežje crkne, večina lastnikov SE ostane brez elektrike.

BigWhale je izjavil:


Nemci so brcnili v temo z zapiranjem jedrskih elektrarn.

Seveda so, in težko bo iti nazaj...

BigWhale je izjavil:


Invictus je izjavil:

Sicer je pa tu eno pametno razmišljanje...
https://damijan.org/2023/11/06/ukrajina...
Sicer z SE nima veliko veze, ima pa z celotno logiko, ali bolje pomenjaknje le te v EU.


Joj, sfaliranih ekonomistov ne bomo poslusali niti pri dajanju ekonomskih nasvetov, kaj sele o takrat, ko govorijo o energetiki ali pa globalni politiki.

Če bi se vsaj potrudil prebrati članek, bi videl, da ni Damijan avtor...

Sam je lažje zanikati vse kar ti ne paše, kot tukaj brisati poste, ki ne gredi v skladu s tvojo logiko.

Damijan ima zadnja leta nekaj fajn člankov, sam kaj so zahodna Woke generacija ni sposobna več razmiškljati izven okvirov medijev...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

hruske ::

Invictus je izjavil:


Problem inštalacij SE je v tem, da se vsa poroizvodnja pošilja v omrežje, uporabnik/lastnik SE pa kuri elektriko iz omrežja.

Večina elektrike iz SE se ne uporablja lokalno, ampak se pošilja v omrežje. Če omrežje crkne, večina lastnikov SE ostane brez elektrike.



Prvo je stvar avtomatizacije porabnikov, drugo pa stvar dizajna namestitve.

Povedano drugače: te stvari so take zgolj zato, ker so bile tako zasnovane in se lahko prilagodijo kadar koli si lastnik zmisli.
Rad imam tole državico. <3

Invictus ::

Me zanima kdo bo zdaj izpljunil 5k EUR, da bo lahko kuril svojo elektriko iz SE.

Mislim, da večina folka niti ne ve, da to ne špila...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

135063 ::

Invictus je izjavil:

Večina elektrike iz SE se ne uporablja lokalno, ampak se pošilja v omrežje. Če omrežje crkne, večina lastnikov SE ostane brez elektrike.

to se verjetno (žalostni) strinjamo, da je potrebno nakupiti še komponente z ustrezno baterijo (vsaj za kritje nekaj noči izven ogrevalne sezone s tč), kar stane toliko kot SE... bo zelo zanimivo, ko se SE poplača v nekaj letih preko net-meteringa in tehnologija napreduje po možnosti ob dostopnejših cenah.

Invictus je izjavil:

Me zanima kdo bo zdaj izpljunil 5k EUR, da bo lahko kuril svojo elektriko iz SE.

tu ne gre toliko za izpljuvanje kot preračunanje in montažo v letu 2024 in kasneje - menda je spet precej pritisk na SE pred novim obračunavanjem

kdo ve, če dejansko smeš obstoječo net-meternico nadgraditi z baterijami brez sitnosti s pogodbami? vsaj do konca 2023?

feryz ::

Ja, če bi kdaj elektrika crknila, bi kupili baterije.
Nazadnje smo bili 8 dni brez, leta 2014 in takrat nobena baterija ne bi prišla v poštev.
Od takrat jo pa še ni zmanjkalo.

johnnyyy ::

Invictus je izjavil:

Me zanima kdo bo zdaj izpljunil 5k EUR, da bo lahko kuril svojo elektriko iz SE.

Jaz bi na to gledal iz drugega vidika. Do 2024 so ljudje nameščali SE v čim večji moči, da so lahko poleti delali viške, ki so jih pozimi koristili.

Po 2024 pa se bo montiralo manjšo moč, nekaj denarja bo šlo v hranilnike, poleg tega boš 2/3 mesece še nekaj plačeval za prevzem energije.

Karte se bodo premešale in če se ti je do 2024 splačalo imeti slabšo izolacijo hiše in močnejšo SE s toplotno črpalko, bo po novem boljše če boš imel boljšo izolacijo hiše, ter neko manjšo SE skupaj z toplotno črpalko in baterijo.

Mato989 ::

BigWhale je izjavil:

Invictus je izjavil:

A ti res misliš, da SE lahko to nadomestijo? Za posameznika mogoče že, vse ostalo je eno veliko natolcevanje.


Ja, seveda lahko. Kup ljudi se greje na TC namesto na olje. Kaj je pri tem slabega? In kaj je slabega ce kaksna CHE cez dan spusti cez turbine manj vode, ker je dovolj sonca?

Invictus je izjavil:

EU, sploh Nemci, je z obnovljivimi viri, totalno brcnila v temo...


Nemci so brcnili v temo z zapiranjem jedrskih elektrarn.


Invictus je izjavil:

Sicer je pa tu eno pametno razmišljanje...
https://damijan.org/2023/11/06/ukrajina...
Sicer z SE nima veliko veze, ima pa z celotno logiko, ali bolje pomenjaknje le te v EU.


Joj, sfaliranih ekonomistov ne bomo poslusali niti pri dajanju ekonomskih nasvetov, kaj sele o takrat, ko govorijo o energetiki ali pa globalni politiki.



S SE in elektriko se bo zgodilo enako kot z ogrevanjem večstanovanjskih stavb... ko so forsirali izolacijo in manj porabe in smo šli na po porabi v stanovanju so ugotovili da je upadla poraba preveč in so v minusu in so nabili cene in še hkrati spremenili pravilnik

Enako bo z elektriko, ko bodo ugotovili da bo poraba elektrike padla bodo ugotovili da morajo prodat oz prihodke imet takšne in takšne bodo nabili ceno na KWH ali pa fiksni del... na koncu bomo na slabšem kot potrošniki (če odmislimo planet zdaj)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Utk ::

Kaj žene nasprotnike SE? V čem točno je problem? Vas kdo sili v to? Niti vas to realno čisto nič ne košta. Kuponi za TEŠ6 so še bistveno dražja stvar.
Zdaj se tu it nekega don kihota, da so kuponi tudi brez veze in da je cel boj proti co2 brezvezen je pa...guess what, tudi brez veze.
Če je že tako, je to najbrž prvič v zgodovini, da je Slovenija dala šanso tudi raji, da nekaj potegne od nekega denarja, ki si ga bi drugače razdelili monejžderji v raznih elektro podjetjih, ki bi gradile SE namesto nas, samo da bi njihova inštalirana kwh brez skrbi prišla še veliko dražje kot pride nas. Ker je itak ne bi oni plačali.

135063 ::

Mato989 je izjavil:

upadla poraba preveč in so v minusu in so nabili cene in še hkrati spremenili pravilnik

Enako bo z elektriko, ko bodo ugotovili da bo poraba elektrike padla bodo ugotovili da morajo prodat oz prihodke imet takšne in takšne bodo nabili ceno na KWH ali pa fiksni del... na koncu bomo na slabšem kot potrošniki (če odmislimo planet zdaj)

Ja, kaj hočeš - sicer workaround si pa že sam nakazal - pripogni se, namaži in sprosti mišice, da ti ga država in nad-država uturata. Kako je že cvilil tisti možakar iz Deliverance? Če smo se že začeli pogovarjati o sanjanju svinj o neobstoječi koruzi :-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 135063 ()

Mato989 ::

Utk je izjavil:

Kaj žene nasprotnike SE? V čem točno je problem? Vas kdo sili v to? Niti vas to realno čisto nič ne košta. Kuponi za TEŠ6 so še bistveno dražja stvar.
Zdaj se tu it nekega don kihota, da so kuponi tudi brez veze in da je cel boj proti co2 brezvezen je pa...guess what, tudi brez veze.
Če je že tako, je to najbrž prvič v zgodovini, da je Slovenija dala šanso tudi raji, da nekaj potegne od nekega denarja, ki si ga bi drugače razdelili monejžderji v raznih elektro podjetjih, ki bi gradile SE namesto nas, samo da bi njihova inštalirana kwh brez skrbi prišla še veliko dražje kot pride nas. Ker je itak ne bi oni plačali.


Seveda, saj jaz nimam nič prot SE, samo jaz sem proti samo 1 zadevi, ali mora dobit vsak državljan dovoljenje če da vlogo ali pa smo diskriminatorni... ker delimo subvencije vseh davkoplačevalcev... To pa mi ni všeč in se s tem ne strinjam.

Si predstavljaš da bi recimo ti imel splošne olajšave 5k jaz pa 7k... je to fer? Ker na tvojem trafotu(rač programu) je to sprejemljivo?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Invictus ::

Utk je izjavil:

Kaj žene nasprotnike SE? V čem točno je problem? Vas kdo sili v to? Niti vas to realno čisto nič ne košta. Kuponi za TEŠ6 so še bistveno dražja stvar.

A denar za subvencije pa pride iz lufta?

Jaz nisem proti SE, ampak celoten plan so naredili birokrati, ne inženirji...

Pač dekret, ne pa pameten premislek z vsemi posledicami kaj to pomeni.

BTW. V Evropi se naredi točno 0 sončnih celic. Če se zapre pipca iz Kitajske, kako boš dobil nadomestne dele?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

DarwiN ::

Invictus je izjavil:

BTW. V Evropi se naredi točno 0 sončnih celic. Če se zapre pipca iz Kitajske, kako boš dobil nadomestne dele?

So what? V današnjem globalnem svetu si sami niti več riti ne moremo obrisat.. In to ni nujno slabo.

Je bolje, da kupuješ ribe (nafto) ali da kupiš ribiško palico (SE) in sam loviš ribe?
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Mato989 ::

DarwiN je izjavil:

Invictus je izjavil:

BTW. V Evropi se naredi točno 0 sončnih celic. Če se zapre pipca iz Kitajske, kako boš dobil nadomestne dele?

So what? V današnjem globalnem svetu si sami niti več riti ne moremo obrisat.. In to ni nujno slabo.

Je bolje, da kupuješ ribe (nafto) ali da kupiš ribiško palico (SE) in sam loviš ribe?


Odvisno če ti prisilno vsi to subvencioniramo, hkrati pa vsi ne dobimo enakega dovoljenja, je to vsaj moralno sporno če ne diskriminatorno.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Utk ::

Invictus je izjavil:

Utk je izjavil:

Kaj žene nasprotnike SE? V čem točno je problem? Vas kdo sili v to? Niti vas to realno čisto nič ne košta. Kuponi za TEŠ6 so še bistveno dražja stvar.

A denar za subvencije pa pride iz lufta?

Nekaj si spregledal. Ker si funkcionalno nepismen.

Jaz nisem proti SE, ampak celoten plan so naredili birokrati, ne inženirji...

Ne celoten, birokrati so dali ukaz, inženirji ga pa morajo speljat. Zmeraj bilo in zmeraj bo.

DarwiN ::

Mato989 je izjavil:

DarwiN je izjavil:

Invictus je izjavil:

BTW. V Evropi se naredi točno 0 sončnih celic. Če se zapre pipca iz Kitajske, kako boš dobil nadomestne dele?

So what? V današnjem globalnem svetu si sami niti več riti ne moremo obrisat.. In to ni nujno slabo.

Je bolje, da kupuješ ribe (nafto) ali da kupiš ribiško palico (SE) in sam loviš ribe?


Odvisno če ti prisilno vsi to subvencioniramo, hkrati pa vsi ne dobimo enakega dovoljenja, je to vsaj moralno sporno če ne diskriminatorno.

Ja, ta point drži. Zadeva ni povsem pravična. Za veliko večino je sicer veljalo "kdor prvi pride, prvi melje", nekateri redki pa res niti te možnosti niso imeli.

A jebat ga. Kot družba se trudimo biti pravični, a svet ni popoln. Kaj naj šele reče gazela, ko ji lev za vrat skoči. ;)
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

deco16 ::

Kašno politiko podpiramo? Jaz sem videl že v naprej kaj bo, vzel nisem nobene subvencije za SE, nobenih stvari preplačal.

Nižam porabo ki bi šla iz omrežja v hišo in s tem bom prišparal tudi na omrežnini. Omrežja nič ne obremenjujem, ker nič ne pošiljam v njega. In najbolj pomembno, nižam konice zvečer in kdaj tudi zjutraj ko se največ porabi, da takarat baterije ima še nekaj v sebi.

Ampak to da mislite da gre proizvodnja "samooskrbne "SE v omrežje in še posebi v visoko napetost se motite. Proizvodnjo porabijo sosednji franceti na lokalnem trafotu.

Ker je talanje soglasij narejeno za ziher pač je primer da noben nič ne porabi na trafotu kar je seveda teoretično in ne praktično.


In če ogvorim še enkrat matotu, SE z oddajo si lahko ustvari vsak. Oddaja je 600W, balkonska. Nisi nič nepriviligiran.

In z subvencijami za baterije neboste nič prišparali, še vedno boste le te preplačali.

Mato989 ::

In če ogvorim še enkrat matotu, SE z oddajo si lahko ustvari vsak. Oddaja je 600W, balkonska. Nisi nič nepriviligiran.


Seveda lahko samo ne vsak enako veliko in tu je diskriminacija...

In z subvencijami za baterije neboste nič prišparali, še vedno boste le te preplačali.


Saj ni bistven problem to, bistven problem je da subvencije plačamo vsi, dobijo jih le eni, hkrati pa ni nič ceneje za nas kot družbo (Državo) ampak samo za posameznike...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Daniel ::

Pri nas so na trafotu trije izvodi, skupaj čez 30 hiš in samo dve elektrarni, tam nekje 25 kW skupne oddaje.

BigWhale ::

Mato989 je izjavil:

Seveda, saj jaz nimam nič prot SE, samo jaz sem proti samo 1 zadevi, ali mora dobit vsak državljan dovoljenje če da vlogo ali pa smo diskriminatorni... ker delimo subvencije vseh davkoplačevalcev... To pa mi ni všeč in se s tem ne strinjam.

Si predstavljaš da bi recimo ti imel splošne olajšave 5k jaz pa 7k... je to fer? Ker na tvojem trafotu(rač programu) je to sprejemljivo?


Ah spet je glavni problem fousija. :> Dobro, samo da smo si na jasnem. A tistim, ki pa dobivajo subvencije za nafto pa ne bos nic rekel?

Invictus je izjavil:


A denar za subvencije pa pride iz lufta?
Jaz nisem proti SE, ampak celoten plan so naredili birokrati, ne inženirji...


Ah, se en kjer je glavni problem v bistvu fousija.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

feryz ::

Mato989 je izjavil:

Seveda, saj jaz nimam nič prot SE, samo jaz sem proti samo 1 zadevi, ali mora dobit vsak državljan dovoljenje če da vlogo ali pa smo diskriminatorni... ker delimo subvencije vseh davkoplačevalcev... To pa mi ni všeč in se s tem ne strinjam.

Si predstavljaš da bi recimo ti imel splošne olajšave 5k jaz pa 7k... je to fer? Ker na tvojem trafotu(rač programu) je to sprejemljivo?
Zakon je tak, kot je, kristalno jasen.
Ob obravnavi vloge za soglasje se preveri, če je želena kapaciteta na voljo in če je, se jo dodeli. Ali ustrezno zmanjša. Ali zavrne.
Ob naslednji vlogi se naredi enako.

Kako točno bi ti to izvedel? Čakal, da matotu, zaradi inflacije, šef blagovolji dvigniti plačo, da si bo lahko privoščil SE?
Vsi v verigi pa zaradi tega dobijo na voljo manjšo moč za nedoločen čas?
Čeprav mato na koncu sploh ne bo nikoli inštaliral SE.
««
287 / 354
»»