» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
282 / 354
»»

starfotr ::

https://monitoringpublic.solaredge.com/...

Tu si lahko pogledate javno objavljene podatke.

DarwiN ::

On bo imel vsaj 20kwh danes. Jolywood paneli, poln kufer optimizatorjev, idealni naklon, azimut. Sonca takorekoč sploh ne potrebuje. Elektrarna dan kar štarta z 20kwh izplena in ne z ničle. :D Hecam se, valinoratina. Si ljudi preveč spodbodel z izjavami v slogu "tudi na slab dan bo še vedno vsaj 20kwh". In še dolgo boš žel sadove te izjave. 8-)
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

feryz ::

krucymucy je izjavil:

@valinoratina inzenir
Kako pa kaj danes samooskrba? Jaz imam danes 1.11kWh proizvodnje na 12kWp. V oktobru sicer 760kWh.
Pfff, jaz sem z 12-tko, do 13-ih, že na 125 Wh. Zna biti, da pridem danes celo do 200 Wh.
Če bi mel jolija, kot pravite, bi bil blizu 10 kWh. Verjetno.

DarwiN ::

starfotr je izjavil:

https://monitoringpublic.solaredge.com/...

Tu si lahko pogledate javno objavljene podatke.


Lahko nam da vpogled v njegovo SE in bomo v živo spremljali proizvodnjo.

Na SolarEdge strani greš pod Admin -> Site Access in obkljukaš Enable public access.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

wcpapir ::

Mi smo ze z 8ko na 760Wh porabli pa smo že 1,4kWh.

pero50 ::

23kw je danes proizvedla že 1,83kwh 8-)
samooskrba pa to :P

DamijanD ::

On nima SE inverterja.
1,92kWh (15kw)

valinoratina ::

Tako je, inverter ni Solar Edge, ampak je Huawei. Danes je zaenkrat proizvedla 3,9 kWh, ampak se je dan v resnic še komaj dobro začel, svetlega dneva dneva je še dosti. Pač lej, nobena skrivnost ni da kakšen dan bo tudi malo slabši, pa nič zato, važen je procent samooskrbe čez celo leto, ker itak smo še vedno priklopljeni v omrežje. Feryzu se pozna da je dal neke noname panele, vsi ostali imamo tukaj precej več proizvodnje kot on. :) Je pa ena fanj lastnost strme strehe: svinjarija se bo precej manj nabirala na panelih kot pri bolj položnih panelih. Eno vprašanje za tu zbrane: kako hitro vam sneg zdrsne dol s panelov (koliko dni se obdrži). Dopišite še naklon strehe in ali imate snegobrane.

Zgodovina sprememb…

Kodrnusa ::

Mi smo v sredo priklopili. Danes:

https://ibb.co/JF7PrM9

valinoratina ::

Kodrnusa je izjavil:

Mi smo v sredo priklopili. Danes:

https://ibb.co/JF7PrM9


Zgorej se feryz sicer dela norca iz sebe, ampak tole bi dejansk znal bit konec dneva bliz 10 kWh. Kakšen shit pa je on gor dajal na streho da mu tako malo proizvaja pa ve samo on.

Zgodovina sprememb…

nekikr ::

Nehaj. Enak šit kot ti, ki boš danes lahko s svojimi super duper paneli pogrel čaj. Tako kot vsi ostali lastniki SE.

feryz ::

Dobro, dobro. Po kosilu so paneli čisto poživinili in da sedaj namrkali 1,86 kWh.
Izgleda da sem se zmotil za eno nulo.

Ampak, ni še zima, sneg, najkrajši dan. Še vse to čaka SE do spomladi. Mnogo dni s čisto nulo.

DarwiN ::

3,87 kwh (12,16kwp), pa se dan še prav končal ni. Jolywood je res svetlobna (pun intended) leta pred ostalimi! :D
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

deco16 ::

2,7kWh na 3,5kWp ;) za skrinjo in hladilnik je blo zadost, pač tanujne zadeve...

pa dneva še ni konec, pihalo bo tudi do polnoči ;) in še jutre

VIP58 ::

2.29kWh na 12kWp, to je to za danes:|
Too much of everything is just enough.

valinoratina ::

nekikr je izjavil:

Nehaj. Enak šit kot ti, ki boš danes lahko s svojimi super duper paneli pogrel čaj. Tako kot vsi ostali lastniki SE.


Bravo, 10 kWh za čaj, kaj vse ne prebereš s strani naysayerjev tu na Slotechu. V resnic pa je 10 kWh dnevna povprečna poraba slovenskega gospodinjstva glede na statistični urad.

Utk ::

No daj sliko, celo, da vidim porazdelitev po dnevu.

Bostjan_321 ::

Včeraj 45,danes 3,8kWh :))

Nikoli ni doseglo niti 1kW moči.

borisk ::

48kwh na 150kw, včeraj pa 584kwh se pravi razlika 10x

mythic ::

@kodrnusa , kaj je potrebno narediti, da ti SolarEdge prikazuje koliko imaš direktne porabe iz SE in koliko iz omrežja?

MadMax ::

mythic , če ti zdaj kaže le proizvodnjo strehe, rabiš še un dodatni števček, inepro ali podobno.
Brez tega pač SE nima drugega podatka kot kaj naredi streha.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

valinoratina ::

Utk je izjavil:

No daj sliko, celo, da vidim porazdelitev po dnevu.

Ko bom šel domov kaj na obisk čez par tednov.

deco16 je izjavil:

2,7kWh na 3,5kWp ;) za skrinjo in hladilnik je blo zadost, pač tanujne zadeve...

pa dneva še ni konec, pihalo bo tudi do polnoči ;) in še jutre


Točno tako, marsikaterega uporabnika lahko začasno eliminiraš in ga prestaviš na naslednji dan.

Zgodovina sprememb…

valinoratina ::

nekikr je izjavil:

Nehaj. Enak šit kot ti, ki boš danes lahko s svojimi super duper paneli pogrel čaj. Tako kot vsi ostali lastniki SE.


Kot vidiš ni enak shit, Kodrnusa je imel do 14 ure 4,29 kWh proizvodnje, feryz pa do 13 ure 0,125 kWh (pravi da sklepa da bo do konc dneva mogoče 0,2 kWh). Torej paneli Kodrnusa so na isti dan proizvedli nekih 30 krat več od feryzijevih.

Še enkrat slika od Kodrnuse do 14 ure:

Zgodovina sprememb…

wcpapir ::

A tole so meli sam paneli vezo, nic pa naklon, usmeritev, mikrolokacija...?

A se delas ali si res tako bolan.

Tinki ::

lmao

Daniel ::

Danes 6,98 KwH 19,98 kW Skupna, Jinko 370W. Solidno.

Glede na to, da je natolkla že 6 MwH viška resno razmišljam, da bi v 300L bojler, ki ga uporabljamo za sanitarno vodo in ogravamo z drvami vsake 2 do 3 dni montiral elektro grelec 2, 4 ali 6 kW in poleti vodo ogreval z elektriko. Grelec z montažo (kontaktor in še par malenkosti, da časovno omejim vklope v določenih urah) je tam nekje 300 eur na prirobnico 160 mm spodaj ali pa normalen 2 kW grelec sredi bojlerja tam nekje 50 EUR. Ne vem, če ima smisel plačevati 2k eur za toplotno črpalko, da bom prišparal na elekriki, če me bojo itak mesečno opalili s 15 kW omrežnino ker 30 minut na dan porabljam v povprečju 15 kw za potrebe dela.

pero50 ::

4,66kwh z 23kw elektrarno danes, je pa res, da trenutno nimamo do 11ih sonca, trinia 420

clancy ::

Sem popolnoma nov v teh vodah in me zanima naslednje: Pod pojmom "procent samooskrbe" je to mišljeno v kWh ali v evrih?
Ker če si recimo 70% samooskrben z električno energijo, je ta procent koliko € manj plačaš na leto za položnice, verjetno manjši.

Nameravam investirati v SE, imam pa naslednjo situacijo:
poraba zadnjih 12 mesecev je 13.800kWh
za elektriko smo plačali 2.200€
Imamo 15kW TČ voda-voda, ki v najhladnejših mesecih potegne 20-40kWh na dan, skupna mesečna poraba (gospodinjstvo +TČ) december, januar je 1700kWh.
Se pravi, da imamo glavne špice v porabi takrat, ko bi SE naj pridela najmnaj ali skoraj nič.
Soglasja nismo dobili.

Za koliko procentov manjši letni strošek za elektriko lahko pričakujem, tako od oka?
Sem v dilemi, saj glede na mojo situacijo, nisem prepričan, da se mi investicija v SE sploh splača.

deco16 ::

Investicija v SE z baterijami se ti lahko izplača če boš pametno kupil in ne preplačal. Lahko gledaš kakšno imaš porabo ostale 3 letne čase in si narediš SE da pač to pokrije, pozimi pač plačaš jebiga, kaj pa se greješ na štrom.

Torej če boš kupil SE katera ti pokrije 9 mesecev (nevem recimo 6kWp, 20kWh batt) boš še vedno prišparal veliko.

Problem je ker hočete vsi si cel štrom plačat, pač downsizing je kdaj tudi rešitev.


Lahko pa preplačaš vse skupaj za ene 3x in boš bil samooskrben še 15 dni novenbra, se splača ? Mogoče.

In 600W oddaje ma lahko vsak z "balkonsko", tko da nekaj soglasja ziher dobiš. Mam feeling da zavračajo 13kW soglasja ne napišejo pa da bi lahko dobil recimo 4kW ali pa 6kW.

feryz ::

14 kW SE plus 15 kWh baterija te pride okrog 15 jurjev po subvenciji.
Plačilo elektrike boš mogoče prepolovil.
Zdaj pa računaj, če se ti splača.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

Kodrnusa ::

mythic je izjavil:

@kodrnusa , kaj je potrebno narediti, da ti SolarEdge prikazuje koliko imaš direktne porabe iz SE in koliko iz omrežja?

Nimam pojma. Aplikacija pac tko prikazuje.

nekikr ::

valinoratina je izjavil:

Utk je izjavil:

No daj sliko, celo, da vidim porazdelitev po dnevu.

Ko bom šel domov kaj na obisk čez par tednov.

deco16 je izjavil:

2,7kWh na 3,5kWp ;) za skrinjo in hladilnik je blo zadost, pač tanujne zadeve...

pa dneva še ni konec, pihalo bo tudi do polnoči ;) in še jutre


Točno tako, marsikaterega uporabnika lahko začasno eliminiraš in ga prestaviš na naslednji dan.

Se pravi 10x na dan ti ni problem napisati koliko tvoji super duper najjaći paneli naredijo, po dnevni graf moraš pa v domače kraje? Bedast troll.

Utk ::

Ja, kot da bere podatke iz ekrana inverterja in ne on-line...

valinoratina ::

wcpapir je izjavil:

A tole so meli sam paneli vezo, nic pa naklon, usmeritev, mikrolokacija...?

A se delas ali si res tako bolan.


A sem kje rekel da so imeli samo paneli vezo? Nisem. Torej edini bolan tukaj si ti. Nivo tvojega razpravljanja je pod vsako kritiko.

wcpapir ::

Napisal si, da ima fery drek panele, na podlagi dnevne proizvodnje.

feryz ::

Misliš, da se kdo sekira za to?
Od kje njemu, da so joli paneli sinonim za kvaliteto, samo on ve.
Najbrž iz cifer na predračunu, drugih oprijemljivih podatkov nima. Poleg nakladanja prodajnikov.
Kako gre to, okrog najboljših panelov na svetu, lahko vidimo pri Bisoli. Ki prodaja vse prej kot to.

valinoratina ::

Poglej krivulje v datasheetu in jih primerjaj.

nekikr je izjavil:

valinoratina je izjavil:

Utk je izjavil:

No daj sliko, celo, da vidim porazdelitev po dnevu.

Ko bom šel domov kaj na obisk čez par tednov.

deco16 je izjavil:

2,7kWh na 3,5kWp ;) za skrinjo in hladilnik je blo zadost, pač tanujne zadeve...

pa dneva še ni konec, pihalo bo tudi do polnoči ;) in še jutre


Točno tako, marsikaterega uporabnika lahko začasno eliminiraš in ga prestaviš na naslednji dan.

Se pravi 10x na dan ti ni problem napisati koliko tvoji super duper najjaći paneli naredijo, po dnevni graf moraš pa v domače kraje? Bedast troll.


Kje sem 10x na dan napisal koliko moji paneli naredijo? Edini trol tukaj si ti. Utk: berem iz računalnika doma kadar grem na obisk domov, ali preko telefona lahko vprašam, nimam pa online dostopa.

clancy je izjavil:

Sem popolnoma nov v teh vodah in me zanima naslednje: Pod pojmom "procent samooskrbe" je to mišljeno v kWh ali v evrih?
Ker če si recimo 70% samooskrben z električno energijo, je ta procent koliko EUR manj plačaš na leto za položnice, verjetno manjši.

Nameravam investirati v SE, imam pa naslednjo situacijo:
poraba zadnjih 12 mesecev je 13.800kWh
za elektriko smo plačali 2.200EUR
Imamo 15kW TČ voda-voda, ki v najhladnejših mesecih potegne 20-40kWh na dan, skupna mesečna poraba (gospodinjstvo +TČ) december, januar je 1700kWh.
Se pravi, da imamo glavne špice v porabi takrat, ko bi SE naj pridela najmnaj ali skoraj nič.
Soglasja nismo dobili.

Za koliko procentov manjši letni strošek za elektriko lahko pričakujem, tako od oka?
Sem v dilemi, saj glede na mojo situacijo, nisem prepričan, da se mi investicija v SE sploh splača.


Procent samooskrb jaz računam glede na število proizvedenih kWh proti porabljenim kWh skozi celo leto.

Zgodovina sprememb…

valinoratina ::

wcpapir je izjavil:

Napisal si, da ima fery drek panele, na podlagi dnevne proizvodnje.


No nekaj od te razlike je sigurno tudi zaradi malenkost drugačni pogojev (v celi sloveniji je deževalo), vendar glede na to da je taka razlika je nakaj razloga sigurno tudi v panelih, pač ne, niso vsi paneli popolnoma enaki, če pa je to komu pomembno ali ne se bo pa sam odločil.

Zgodovina sprememb…

Utk ::

berem iz računalnika doma kadar grem na obisk domov, ali preko telefona lahko vprašam, nimam pa online dostopa.


Ko bom šel domov kaj na obisk čez par tednov.


Počasi se mi začenja dozdevat kje si ko te ni doma...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

valinoratina ::

Utk je izjavil:

berem iz računalnika doma kadar grem na obisk domov, ali preko telefona lahko vprašam, nimam pa online dostopa.


Ko bom šel domov kaj na obisk čez par tednov.


Počasi se mi začenja dozdevat kje si ko te ni doma...


Ad hominem ne šteje kolega. Sem v svojem stanovanju v Ljubljani, ne živimo vsi pri starših tako kot ti. :)

Daniel je izjavil:

Danes 6,98 KwH 19,98 kW Skupna, Jinko 370W. Solidno.

Glede na to, da je natolkla že 6 MwH viška resno razmišljam, da bi v 300L bojler, ki ga uporabljamo za sanitarno vodo in ogravamo z drvami vsake 2 do 3 dni montiral elektro grelec 2, 4 ali 6 kW in poleti vodo ogreval z elektriko. Grelec z montažo (kontaktor in še par malenkosti, da časovno omejim vklope v določenih urah) je tam nekje 300 eur na prirobnico 160 mm spodaj ali pa normalen 2 kW grelec sredi bojlerja tam nekje 50 EUR. Ne vem, če ima smisel plačevati 2k eur za toplotno črpalko, da bom prišparal na elekriki, če me bojo itak mesečno opalili s 15 kW omrežnino ker 30 minut na dan porabljam v povprečju 15 kw za potrebe dela.


30 minut pri porabi 15 kW pomeni kapaciteto baterij 7,5 kWh, kar je relativno malo, DIY zadevo lahko sestaviš že za dobrega jurja (LFP baterije) pod pogojem da tvoj inverter že podpira baterije. Preračunaj če se ti splača.

Zgodovina sprememb…

hruske ::

Wow, en blok v Ljubljani se je lotil postavljat skupnostno elektrarno.

Rad imam tole državico. <3

Utk ::

Sem v svojem stanovanju v Ljubljani, ne živimo vsi pri starših tako kot ti. :)

Zanimivo, da nekdo to reče, obenem pa reče "imamo" za elektrarno, ki so jo kupili, tada, starši :)

valinoratina ::

Elektrarno so kupili starši zase, nikoli nisem trdil nasprotno, sem jih pa jaz do precejšnje mere svetoval in poračunal zadeve tako da sem bil kar precej vključen v ta "družinski projekt", besedne zveze "imamo za elektrarno" niti nisem uporabil.

hruske je izjavil:

Wow, en blok v Ljubljani se je lotil postavljat skupnostno elektrarno.



Odlično. Se pa spomnim da je že par let nazaj bilo nekaj teh skupnostnih elektrarn, ena vem da je blo nekje v Velenju. So pa na žalost zaenkrat te skupnostne elektrarne bolj izjema kot pravilo.

Zgodovina sprememb…

Utk ::

besedne zveze "imamo za elektrarno" niti nisem uporabil.

Jaz tudi ne, tako da ne vem kje si jo zdaj našel.

Kralj5 ::

Ali se lahko SE priklopi na interno napeljavo (nekaj metrov za števcem) in se do števca (od inverterja) potegne samo kontrolni kabel?

Ne bi radi vlekli nove cevi za kabel do elektro omarice, saj imamo relativno novo fasado. V obstoječi cevi do števca, pa je prostora le za tanjši kabel.

gorilla ::

Iščem ponudnike za postavitev SE z baterijo, ima kdo kakšnega izvajalca za predlagati? NGEN sem kontaktiral, me pa zanima tudi kak bolj generičen sistem (t.j. z npr. Solaredge hibridnim razsmernikom).

DamijanD ::

Saj verjetno zdaj vsi delajo/ponujajo sisteme z baterijami?

Matevz96 ::

Daniel je izjavil:

Danes 6,98 KwH 19,98 kW Skupna, Jinko 370W. Solidno.

Glede na to, da je natolkla že 6 MwH viška resno razmišljam, da bi v 300L bojler, ki ga uporabljamo za sanitarno vodo in ogravamo z drvami vsake 2 do 3 dni montiral elektro grelec 2, 4 ali 6 kW in poleti vodo ogreval z elektriko. Grelec z montažo (kontaktor in še par malenkosti, da časovno omejim vklope v določenih urah) je tam nekje 300 eur na prirobnico 160 mm spodaj ali pa normalen 2 kW grelec sredi bojlerja tam nekje 50 EUR. Ne vem, če ima smisel plačevati 2k eur za toplotno črpalko, da bom prišparal na elekriki, če me bojo itak mesečno opalili s 15 kW omrežnino ker 30 minut na dan porabljam v povprečju 15 kw za potrebe dela.


Doma imamo identično situacijo, presežek proizvodnje elektrike uporabljamo za segrevanje sanitarne vode. Imamo čisto navaden grelec sredi bojlerja (2 ali 3 kW se ne spomnim točno) ki je ves čas vklopljen in po potrebi ogreva vodo. Kdaj se prižge ti je pri letnem obračuno popolnoma nepomembno.

Imel boš zastonj* toplo vodo in še večje odobje bivanja ker ne bo potrebno kuriti vsaka dva dni.

* grelec vsaj pri nas odpove vsakih par let in je potrebno kupiti novega.
#hooldthedoor

feryz ::

Kralj5 je izjavil:

Ali se lahko SE priklopi na interno napeljavo (nekaj metrov za števcem) in se do števca (od inverterja) potegne samo kontrolni kabel?

Ne bi radi vlekli nove cevi za kabel do elektro omarice, saj imamo relativno novo fasado. V obstoječi cevi do števca, pa je prostora le za tanjši kabel.
Elektrarno priklopiš kjer hočeš, ne rabiš vleči kabla v glavno omarico.
Tudi nobenega kontrolnega kabla ne rabiš vleči.

Daniel ::

Matevz96 je izjavil:

Daniel je izjavil:

Danes 6,98 KwH 19,98 kW Skupna, Jinko 370W. Solidno.

Glede na to, da je natolkla že 6 MwH viška resno razmišljam, da bi v 300L bojler, ki ga uporabljamo za sanitarno vodo in ogravamo z drvami vsake 2 do 3 dni montiral elektro grelec 2, 4 ali 6 kW in poleti vodo ogreval z elektriko. Grelec z montažo (kontaktor in še par malenkosti, da časovno omejim vklope v določenih urah) je tam nekje 300 eur na prirobnico 160 mm spodaj ali pa normalen 2 kW grelec sredi bojlerja tam nekje 50 EUR. Ne vem, če ima smisel plačevati 2k eur za toplotno črpalko, da bom prišparal na elekriki, če me bojo itak mesečno opalili s 15 kW omrežnino ker 30 minut na dan porabljam v povprečju 15 kw za potrebe dela.


Doma imamo identično situacijo, presežek proizvodnje elektrike uporabljamo za segrevanje sanitarne vode. Imamo čisto navaden grelec sredi bojlerja (2 ali 3 kW se ne spomnim točno) ki je ves čas vklopljen in po potrebi ogreva vodo. Kdaj se prižge ti je pri letnem obračuno popolnoma nepomembno.

Imel boš zastonj* toplo vodo in še večje odobje bivanja ker ne bo potrebno kuriti vsaka dva dni.

* grelec vsaj pri nas odpove vsakih par let in je potrebno kupiti novega.


Tako bomo torej storili. Najprej je bil višek mišljen za morebitni električni avto, a tega ob takih cenah zaenkrat še ne bo in bomo raje popravljali to, kar je pri hiši. Grelec najbrž odpove zaradi kamna, če imate bolj trdo vodo. Pri nas ga k sreči ni skoraj nič. Sedaj je zgolj le še dilema ali navadni 2 kW grelec sredi bojlerja ali enofazni 2kW spodaj oz. 4 ali 6 kW trifazni spodaj, ampak potem moram dodati še kontaktor in neko časovno kontrolo, ker se nikakor ne sme vklopiti zjutraj med 8 in 10 uro in zvečer med 7 in 9 uro, saj se takrat vmes vklopijo drugi 13 kw grelci za kratek čas.
««
282 / 354
»»