» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
274 / 327
»»

bciciban ::

Mato989 je izjavil:

Likalnik je izjavil:

Po prvih neuradnih podatkih naj bi bila kriva za požar 14 let stara sončna elektrarna

https://www.24ur.com/novice/slovenija/p...


Jap, brez SE se tole zagotovo ne bi vžgalo kr tako... evo vam super SE !


Leta 90 je sosedu pogorela štala ker je imel SE ali ker je bila dobtrajana el. napeljava?
Da ne omenjamo vseh vžigov krme...

Likalnik ::

Se strinjam, da tega z zagotovostjo trenutno ne moreš še potrditi....to so samo lastnikove špekulacije....kaj se je dejansko res zgodilo bo pokazala nadaljna preiskava.

res pa je, da s sončno elektrarno na strehi...večji riziko za to.

tu se potem poraja vprašanje...

- je potreben letni pregled elektrarne?
- kako je z inštalacijo, jo je potrebno menjati po X letih?

feryz ::

A nima zavarovano? Osnovne dejavnosti?
Potem naj pa zelo glasno joka. Bo kmalu solidarnostna sobota in mu bomo zgradili novo štalo.

Daniel ::

Mislim, da takega starega hleva nima ravno zavarovanega na novo vrednost. Posledično bo dobil nek drobiž ven.

hruske ::

Likalnik je izjavil:


- kako je z inštalacijo, jo je potrebno menjati po X letih?


Menjat ne, je pa treba delat pregled in meritve električne napeljave
- na največ 16 let za stanovanjske stavbe,
- na največ 2 leti za stavbe, ki imajo potencialno eksplozivno atmosfero,
- na največ 8 let za ostale.
Rad imam tole državico. <3

bf4ed ::

@hruske

16let na stanovanjske stavbe?
To je mišljeno tudi če nimaš SE?
Pomeni da hiša stara 20 let, brez SE in nima pregleda, ne velja zavarovanje ali kak?

Maš kaki uradni dokument za to? Kje so tej pregledni navedeni?

Kot nekdo, ki sem delal Ex preglede in jih odpravljal, me zanima kak je to na privat hišah.

In glede pregledov SE, je nemogoče opravit temeljitega pregleda brez da odstraniš panele in preveriš napeljavo. Samo meritve se lahko napravijo. In na koncu ti "pregled" nič ne pomaga tudi če je opravljen, če ne vidiš napake pod paneli. In se kaj zgodi. To je vse tudi bolj tak, glavno da je papir.

hruske ::

Gledal sem sicer star pravilnik, ki je bil bolj priljudno napisan. Aktualni je manj čitljiv, ampak za stanovanjske stavbe še vedno pride na 16 let. (Tile imajo napisano še po starem pravilniku: https://www.civis.si/meritve-delovnega-... )

Glej aktualni Pravilnik o zahtevah za nizkonapetostne električne inštalacije v stavbah, 13. člen.

Če imaš otočno ali hibridno elektrarno, potem te 4. člen "definira" kot zahtevno inštalacijo:

- električne inštalacije stavb ali tiste njene električno zaključne celote, ki se lahko po prekinitvi ali izpadu napajanja iz omrežja, kratko ali dolgotrajno napajajo iz lastnega vira električne energije;


(Glede zavarovanja ne vem kako je, ampak lahko se zanašaš, da bo zavarovalnica iskala vsak izgovor.)
Rad imam tole državico. <3

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hruske ()

wcpapir ::

(Glede zavarovanja ne vem kako je, ampak lahko se zanašaš, da bo zavarovalnica iskala vsak izgovor.)


Pa daj, kje pa so še zavarovalnice komplicirale, kot sedaj pri poplavah ne tako tukaj pri tem drobižu ne bodo. Če je vzrok SE je še tako najceneje, vzrok nikoli ni krit ostalo štalo pa se plača in mirna bosna.

Likalnik ::

Clanek iz financ:

Borut Hočevar

Več strešnih fotovoltaik, več požarov, napovedujejo v ZAG

Fotovoltaični sistemi na strešnih konstrukcijah so povezani tudi s požari. Povečajo lahko verjetnost vžiga, lahko pa omogočijo širjenje požara po strehi, so zapisali na Zavodu za gradbeništvo Slovenije (ZAG).

V ponedeljek je v Zavrhu pod Šmarno goro zagorelo gospodarsko poslopje s sončno elektrarno. V ZAG so zato pripravili prispevek o požarni varnosti v povezavi s sončnimi paneli.

Na Zavodu za gradbeništvo Slovenije (ZAG) so predstavili izsledke raziskave, ki jo je opravil Jens Steemann Kristensen lani poleti na Univerzi v Edinburgu v Veliki Britaniji. Avtor je zaposlen na The Danish Institute of Fire and Security, v raziskavi pa je proučeval požarno varnost v povezavi s fotovoltaičnimi paneli.

Analiza je pokazala, da je letno na gigavat inštalirane moči sončnih elektrarn 29 požarov. Evropska komisija pa v načrtu REPowerEU napoveduje, da lahko v prihodnjih letih pričakujemo veliko požarov, povezanih s fotovoltaičnimi sistemi.

Analiza je pokazala, da je 51 odstotkov požarov, povezanih s fotovoltaičnim sistemom, povzročila okvara ene od električnih komponent. Najpogostejši viri vžiga so bili inverterji (11 odstotkov požarov), priključki (12 odstotkov) in izolatorji, ki so bili vzrok za 14 odstotkov takšnih požarov.

Poškodbe pri gradnji

Pri vseh komponentah nepravilnosti pri vgradnji pogosto povzročijo poškodbo ali okvaro, zato pozneje pride do požara. Trditev podpirajo tudi izsledki mednarodne agencije za energijo.

Preostalih 49 odstotkov požarov je povzročila neznana komponenta ali vir vžiga, ki ni bil povezan s solarnim sistemom. Občutnega zmanjšanja tveganja za požare, povezane s solarnimi sistemi, zato ni mogoče doseči z osredotočanjem na morebitno vlogo solarnega sistema kot vira vžiga.

Moduli lahko pospešijo širjenje požara

Po drugi strani pa lahko solarni sistem spremeni dinamiko požara in olajša širjenje plamena. Sistem ne sme biti oproščen odgovornosti za širjenje požara, čeprav ni prvotni vzrok požara, pišejo v ZAG.

Treba bo raziskati, kako zmanjšati število požarov in njihove posledice. Poskusi so pokazali, da se lahko na strešnih membranah s paneli požar širi, če sončnih panelov ni, pa ne.

Širjenje je navadno omejeno na območje pod paneli, kar dodatno potrjuje, da paneli omogočijo in pospešujejo širjenje požara.

Laboratorijski poskusi so tudi pokazali, da obstaja kritična višina vrzeli med paneli in gorljivo zgornjo plastjo strehe. Če so paneli nameščeni dovolj daleč od strehe, ne omogočijo širjenja požara. Razlika v namestitvi je lahko le nekaj centimetrov. Poleg tega nagnjeni paneli omogočijo hitrejše širjenje požara pod njimi.

Koliko požarov pričakujejo

Pomembni izzivi, povezani s požarno varnostjo fotovoltaik v grajenem okolju, sprožajo pomisleke o načrtu REPowerEU. Cilj načrta je podvojitev zdajšnjih zmogljivosti na 320 gigavatov fotovoltaik do leta 2025 in na približno 600 gigavatov do leta 2030.

Študija o pogostosti požarov (29 požarov na gigavat na leto) je bila večinoma podprta s podatki iz Italije v letih od 2009 do 2015. Preprosto množenje prinese po besedah ZAG grobo oceno, da bo leta 2025 v EU 9.280 požarov, povezanih s fotovoltaiko, leta 2030 pa 17.400 takšnih požarov.

Težava je velika in se bo še povečala

Glede na hitrost, ki jo REPowerEU predvideva za nove namestitve, je to število pogostosti morda celo konservativno, nadaljujejo v ZAG in dodajajo, da dodatno skrb povzroča zahteva za postavitev panelov na vse stavbe. Podatkov in eksperimentalnega znanja za fotovoltaične sisteme, nameščene na primer na lesenih stavbah, je namreč zelo malo.

Potrebni so raziskave požarov, povezanih s fotovoltaičnimi sistemi, in novi standardi v zvezi s požarno varnostjo fotovoltaičnih naprav, kar je treba takoj financirati. Težava je že zdaj velika in se bo po pričakovanjih le še povečala. Požarno varnost sončnih elektrarn na stavbah je treba dodatno proučiti, da se zagotovi trajnost pobude za sončno energijo iz načrta RePowerEU, so še sporočili iz ZAG.

johnnyyy ::

bf4ed je izjavil:

In glede pregledov SE, je nemogoče opravit temeljitega pregleda brez da odstraniš panele in preveriš napeljavo. Samo meritve se lahko napravijo. In na koncu ti "pregled" nič ne pomaga tudi če je opravljen, če ne vidiš napake pod paneli. In se kaj zgodi. To je vse tudi bolj tak, glavno da je papir.

Hja, kaj pa vem ... če predpostavimo da imaš enake panele, enako pozicionirane na strehi, ti že optimizatorji lahko povedo, da gre nekaj narobe, saj nek panel/string dela manj kot ostali in lahko gre odvečna energija v segrevanje. In če bi to zaznaval bi lahko tudi odklopil (če ni prepozno).

Ker glede na vso elektroniko in SW ki jo imaš vgrajeno v razsmernike in optimizatorje mislim, da bi se te meritve lahko delalo aktivno - mogoče bo to čez nekaj let stalna praksa.

Neon87 ::

Ali je razsmernik lahko nameščen v kleti - ali oddaja kaj toplote, ali je ta zanemarljiva oz. je ni? Hvala

johnnyyy ::

Neon87 je izjavil:

Ali je razsmernik lahko nameščen v kleti - ali oddaja kaj toplote, ali je ta zanemarljiva oz. je ni? Hvala

Če je lahko uradno nameščen v kleti ne vem, drugače pa oddaja toploto, saj nima 100% izkoristka. Pri 10kW in 2% izgub pomeni segrevanje 200W.

Neon87 ::

johnnyyy je izjavil:

Neon87 je izjavil:

Ali je razsmernik lahko nameščen v kleti - ali oddaja kaj toplote, ali je ta zanemarljiva oz. je ni? Hvala

Če je lahko uradno nameščen v kleti ne vem, drugače pa oddaja toploto, saj nima 100% izkoristka. Pri 10kW in 2% izgub pomeni segrevanje 200W.


Kaj pa če je nameščen zunaj - pod streho, na senčni strani? Bi lahko to zmanjšalo njegovo življenjsko dobo?

johnnyyy ::

Neon87 je izjavil:

Kaj pa če je nameščen zunaj - pod streho, na senčni strani? Bi lahko to zmanjšalo njegovo življenjsko dobo?

Iz tehničnega vidika je važno da je nameščen tam, kot je navedeno v specifikacijah. Če vlažnost, temperatura prah itd. ne presega specifikacij potem ne bi smelo biti problema. Načeloma je za vse elektronske naprave bolje, da so bolj na hladnem kot na vročem - z vidika življenjske dobe.

Iz zakonodajnega pa je tako kot je predpisano v zakonih in pravilnikih.

krucymucy ::

Neon87 je izjavil:

Ali je razsmernik lahko nameščen v kleti - ali oddaja kaj toplote, ali je ta zanemarljiva oz. je ni? Hvala

Da. Celo bolje je, ker je nizja temperatura in bolje hladi.
Solaredge navaja 95% ucinkovitost, torej je to v primeru 10kWp na maksimumu nekih 500W v toploto.

ToniT ::

Neon87 je izjavil:

Ali je razsmernik lahko nameščen v kleti - ali oddaja kaj toplote, ali je ta zanemarljiva oz. je ni? Hvala

Jaz ga imam v kleti. Nisem opazil nobene razlike v temperaturi.

GizmoX ::

Tudi naš inverter je v kleti. Ko odprem vrata v stopnišče v klet, je toplo. Spodaj v kleti pa so temperature normalne - kletne.

Iz letnega poročila fotovoltaičnega trga: v Sloveniji je priključenih 30.557 sončnih elektrarn s skupno močjo 631,9 MW.
Analiza je pokazala, da je letno na gigavat inštalirane moči sončnih elektrarn 29 požarov.
18 požarov letno pri nas zaradi sončnih elektrarn? Prekleti FV lobi pa podkupuje medije in ljudi, da o tem molčijo?:|
udirač => uni. dipl. inž. rač.

MacGyver141 ::

Pri nas je v kleti. Nekaj toplote oddaja. Slike iz termalne kamere, 10kW inverter in prozvodnja 7kW v času slik.




Pa še temperatura zadnjega hladilnika,

Neon87 ::

Hvala za odgovore!

DamijanD ::

Ja notranjost se segreje tam na 55 (tudi pri 13kW). Meni se zdi, da se v stranski garaži (večinoma zaprt prostor, torej ne hodi se skozi) malo pozna. Bom videl, kako bo pozimi.

pero50 ::

Katerega ponudnika izbrati dobavo električne energije? V tednu ali 2 mi pridejo na elektru priključit zadevo, tako da bom imel letos (oktober - december) cca 3000kwh manjka, drugo leto bo pa potem cca 5000-7000kwh viška. Malo gledam ponudnika sonce, ampak mislim, da morata biti potem oba uporabnika tam in mu lahko prenesem viške. Prakticira kdo to?

fopi ::

A kdo lahko razloži kaj se je spremenilo pri obračunavanju omrežnine? Sedaj so neki časovni bloki?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fopi ()

DarwiN ::

pero, ja, oba morata za dobavitelja izbrati suncontract. Imajo pa nore redne cene, trenutno 32 centov VT + davek.. Verjetno se splača, če lahko v celoti zalagaš tisto drugo nepremičnino z elektriko.

Drgač pa (če se ne motim) pri Energija+ edini nudijo nekaj drobiža za viške.. 43€ za 1Mwh. Za 6Mwh bi torej dobil ~250€ naslednje leto.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

GizmoX ::

fopi je izjavil:

A kdo lahko razloži kaj se je spremenilo pri obračunavanju omrežnine? Sedaj so neki časovni bloki?

Še niso. Začne se marca 2024. Za več pa - klikni me nežno.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

wcpapir ::

Praktično nič, nepomembno za lastnike SE in vse ostale.

pero50 ::

DarwiN je izjavil:

pero, ja, oba morata za dobavitelja izbrati suncontract. Imajo pa nore redne cene, trenutno 32 centov VT + davek.. Verjetno se splača, če lahko v celoti zalagaš tisto drugo nepremičnino z elektriko.

Drgač pa (če se ne motim) pri Energija+ edini nudijo nekaj drobiža za viške.. 43€ za 1Mwh. Za 6Mwh bi torej dobil ~250€ naslednje leto.


Jp, se mi zdi da so na suncontractu bolj ali manj samo tisti, ki imajo viške, brez SE pa pomojem zlepa ne gredo k temu ponudniku. Sem se odločil za energijo +, sem že sedaj pri njih in vse funkcionira.

Bom "malo" več delal, pa bom porabil tistih 6mwh, sem gledal tudi mining rige, ampak prvo 2 leti odplačuješ ASIC rig, potem pa postane vse skupaj outdated in pa za 2kwh rig, da bi lavfal 24/7/365 bi pokuril 17500kwh :))

Imam v biznisu bolj rentabilne načine, kako pokurit štrom in pa še gotov zaslužek brez špekulacij.
Na suncontractu mi je pa nekdo ponudil elektriko po 7c/kwh oziroma po dogovoru. Nekako sem dobil občutek da se je ne more znebiti in pa še 1000€ njihovih kriptovalut je treba kupit. Za fizične osebe pa 500€,

bbbbbb2015 ::

Pozdravljeni!

Prosil bi za malo pomoči. Odločil sem se za sončno elektrarno, šele sedaj. Pretehtal sem pros-cons in se mi zdi, da je zdaj zadnji vlak, za ujeti netmetering.

Vlogo za soglasje za priklop 13,6 kW priključne moči - vlogo sem spisal sam. To pa zato, ker pač moram čim prej to spraviti do Elektro Maribor.

Vlogo sem oddal 7.9.2023 in 19.9.2023 sem dobil dopis za dopolnitev. Niso zadovoljni, kaj sem priložil kot enopolno shemo, zato bi prosil, če mi lahko kdo da ali link do ene solidne enopolne sheme. Lahko na zasebno sporočilo če so kakšni osebni podatki in se komu ne da brisati ime in to.

Bil je en link do enega GIFa, ki pa je tako slabe ločljivosti, da se ne loči dvovratna omara od vrabca.

Kot enopolno shemo sem jaz napisal na A4 stran:
Enopolna shema naprave za samooskrbo z vrisano točko priključitve v NN omrežje:
Številka merilnega mesta: xxx(moja št.)xxx
GSRN MM: XXXXXXXXXX(MOJ ID)XXXXXXXXXXX

potem pa sem skopiral sliko iz Uradnega lista:
https://www.uradni-list.si/glasilo-urad...

Tipska shema PS.3 iz člena 86.


Na elektrotu niso bili impresionirani nad to shemo in jim moram dati kaj boljšega.

Hvala vsem v naprej!

Zgodovina sprememb…

Likalnik ::

Tukaj imaš vlogo katero pošlješ na elektro

https://www.elektro-maribor.si/za-upora...

https://www.sodo.si/storage/app/uploads...

DarwiN je izjavil:

pero, ja, oba morata za dobavitelja izbrati suncontract. Imajo pa nore redne cene, trenutno 32 centov VT + davek.. Verjetno se splača, če lahko v celoti zalagaš tisto drugo nepremičnino z elektriko.

Drgač pa (če se ne motim) pri Energija+ edini nudijo nekaj drobiža za viške.. 43€ za 1Mwh. Za 6Mwh bi torej dobil ~250€ naslednje leto.


a niso trenutno cene električne energije pri vseh dobaviteljih enake? so to sedaj že spremenili? res je, da to od kar imam SE ne spremljam....
vse viške pač prenesem tastu...kateri je prešel na sonce energija...takrat je bila še enotna cena pri vseh dobaviteljih....

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

DarwiN ::

So regulirane oz. enotne, ampak le še 3 mesece do 1. januarja. Takrat pridejo v veljavo redne cene in bo tastu kapa odletela z glave. ;)

Oziroma, če se ne motim, bo imel pri Sonce energija oziroma Suncontract naslednji režim: 1. tvoja elektrika, ki mu jo preneseš. 2. Primanjkljaj pa bo moral ali kupiti na njihovi energetski tržnici po dogovorjeni ceni od drugih proizvajalcev (kjer bo pozimi precej dražje, predvidevam), ali pa mu jo bo Suncontract dobavil sam po njihovi ubijalski redni ceni (torej 3x dražje kot danes).
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

bbbbbb2015 ::

Likalnik je izjavil:

Tukaj imaš vlogo katero pošlješ na elektro

https://www.elektro-maribor.si/za-upora...

https://www.sodo.si/storage/app/uploads...


Prosil sem za primer enopolne sheme. Vlogo sem že poslal in vloga ni problem.

sirotka ::

Jaz razmišljam že nekaj časa, da bi zaprosil za povečanje moči oddajanja. Lahko pošljem enako, le dopolnjeno shemo - dopišem tistih nekaj panelov in optimizatorjev? Vse ostalo ostane enako, ker sem že v štartu vzel SE17k.

GizmoX ::

@bbb: Enopolna shema: https://core.ac.uk/download/pdf/6760966... - stran 123.
@sirotka: Tako je. Povečanje, pa že imaš 17ko? Iz koliko na koliko bi pa rad povečal?
udirač => uni. dipl. inž. rač.

bbbbbb2015 ::

GizmoX je izjavil:

@bbb: Enopolna shema: https://core.ac.uk/download/pdf/6760966... - stran 123.
@sirotka: Tako je. Povečanje, pa že imaš 17ko? Iz koliko na koliko bi pa rad povečal?


Uf, tenks. To je to.

sirotka ::

GizmoX je izjavil:


@sirotka: Tako je. Povečanje, pa že imaš 17ko? Iz koliko na koliko bi pa rad povečal?

Trenutno imam 11.04 -24*460w na 3*20 varovalkah. Povečal bi na 13,6Kwp. Sicer večina pravi, da nima smisla, naj samo modbus meter dam vmes in povečam pri sebi in čao :)

Likalnik ::

DarwiN je izjavil:

So regulirane oz. enotne, ampak le še 3 mesece do 1. januarja. Takrat pridejo v veljavo redne cene in bo tastu kapa odletela z glave. ;)

Oziroma, če se ne motim, bo imel pri Sonce energija oziroma Suncontract naslednji režim: 1. tvoja elektrika, ki mu jo preneseš. 2. Primanjkljaj pa bo moral ali kupiti na njihovi energetski tržnici po dogovorjeni ceni od drugih proizvajalcev (kjer bo pozimi precej dražje, predvidevam), ali pa mu jo bo Suncontract dobavil sam po njihovi ubijalski redni ceni (torej 3x dražje kot danes).


bomo videli koliko viškov bom imel konec leta in, če bo tast prišel s temi viški skozi....drugače pa v najslabšem primeru spakira in gre nazaj na Geni/Petrol...

wcpapir ::

Takole malo kvazi statistike iz ene od zavarovalnic ki kar dosti zavaruje SE. Na cca 2MW elektrarn ki so v lasti zasebnikov- na hišah po večini je cca 1 požar. Torej vsaka 20 cca. Glede let se ne kaže trend, da bi starejše imele več težav.

PaUBs ::

wcpapir je izjavil:

Torej vsaka 20 cca.

5% je veliko. Monterji katerega dobavitelja največ?

link_up ::

ce ze potem si vsaj na strehe ne dajajte tega...vsaj to.
In and Out

nekikr ::

To pa ne verjamem, da bi jih 5% zgorelo.

Utk ::

PaUBs je izjavil:

wcpapir je izjavil:

Torej vsaka 20 cca.

5% je veliko. Monterji katerega dobavitelja največ?

Vsaka 200., ne 20. Ampak kdo pa še zna kaj izračunat...

To bi sicer treba primerjat z ostalimi hišami.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

5ygmq ::

Utk je izjavil:

PaUBs je izjavil:

wcpapir je izjavil:

Torej vsaka 20 cca.

5% je veliko. Monterji katerega dobavitelja največ?

Vsaka 200., ne 20. Ampak kdo pa še zna kaj izračunat...

To bi sicer treba primerjat z ostalimi hišami.

Ja, naučite se računati - 2000 kW / 12 kW = 167! Je res kak vzorec pri požarih glede znamke in montaže?

Utk ::

Btw, kako pa zavarovalnica ve koliko kw elektrarn po hišah zavaruje? Jaz imam na polici napisano elektrarno in vrednost, ne pa velikosti. Če to velja za večje elektrarne, bi pa treba tako povedat.

DamijanD ::

Meni je nekdo razlagal, da pozna človeka, ki raziskuje te požare in da večinoma prihaja do problemov pri starejših, (od toče) poškodovanih

bbbbbb2015 ::

DamijanD je izjavil:

Meni je nekdo razlagal, da pozna človeka, ki raziskuje te požare in da večinoma prihaja do problemov pri starejših, (od toče) poškodovanih


Panele je treba pregledovat (z dronom?) in poškodbe so vidne s prostim očesom:

feryz ::

sirotka je izjavil:

GizmoX je izjavil:


@sirotka: Tako je. Povečanje, pa že imaš 17ko? Iz koliko na koliko bi pa rad povečal?

Trenutno imam 11.04 -24*460w na 3*20 varovalkah. Povečal bi na 13,6Kwp. Sicer večina pravi, da nima smisla, naj samo modbus meter dam vmes in povečam pri sebi in čao :)
Itak, da je brez veze.
Če želiš izplen 13,6 kW pri 11 kW soglasju, pustiš omejitev tako kot je in daš en panel več gor. Se pravi 14 kW panelov, omejeno na 11 kW. In boš imel 13,6 kW elektrarno.
Brez modbus-a.
Če bi rad 17 kW elektrarno, je pa res 11 kW omejitev malo premalo. Ne dosti ali ipak.

sirotka ::

Jaz bi dal na 13.6Kw, prostora imam pa še za polovičko več, se pravi nekje za 16kw moči. Oddajal bi 13,6 ostalo rezal oz. kar sproti porabim.

feryz ::

Aha, bi rad šestnajstko. Potem je 11 omejitev res malo preveč.

Jaz imam 10,8 omejitev, več ne dajo. Panelov je 12 kW, ampak jih bom nabil na 15 kW.
Ko, če kdaj, bo nov avto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

J.McLane ::

Kaj? A še vedno čakaš tistno novo "zafiro" na kabl :))
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

feryz ::

Yep. S Kitajci ni nič, nima kdo delati. Baje je totalna crkotina tam dol.

DamijanD ::

Bo po moje še kar nekaj vode preteklo, preden boš dobil EV zafiro, ki bi ti omogočala to kar ti trenutno rabiš.
««
274 / 327
»»