» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
254 / 354
»»

dunda ::

Poglejmo konkretne številke (še enkrat). Imam omejitev oddajanje (torej elektro števec in odklopnik) nastavljen na 4 kW. Razsmernik pa (vsaj tako mi je bilo rečeno) na 3,8 kW. Panelov na strehi za 7,6 kW, kar pomeni, da lahko (odstotkovno) kar precej preseže dovoljeno moč oddaje.
Primer: sonce sveti, pogoji so praktično idealni in v hiši je vključenih nekaj večjih porabnikov (pralni stroj, pečica ...). V takem primeru SE na strehi dela z (recimo) polno zmogljivostjo. Oddaja 3,8 kW, drugo se porablja v hiši. Ker pa vsi porabniki v hiši delajo nihajoče (recimo pečica se izključuje, pralni stroj veliko porablja zgolj v nekaterih fazah, kuhalnik dela izklop/vklop, sesalec se vključi/izključi, ko moški v hiši sesa ...), zelo hitro prihaja do nihanja. In tako je v nekem trenutku lahko proizvodnja na strehi (recimo) 7 kW (3,8 kW oddaje, ostalo poraba v hiši), takrat pa pride v trenutku do padca porabe v hiši. Oddaje je sedaj občutno preveč (več od 4 kW, nastavljenih na števcu) in tukaj se mi zdi, da odklopnik precej hitro izključi elektriko.
Saj pravim - v petek je vrglo ven kar sedemkrat. V ponedeljek dvakrat. Včeraj nikoli (malo slabši vremenski pogoji in potem ne prihaja do toliko presežene proizvodnje).
Razumljivo je, da panelov na strehi precej več od dovoljene moči oddajanje. Zato je verjetnost takšnih dogodkov večja. Baterija bi rešila težavo, tudi EV, če bi se lepo polnil preko dneva.
Seveda še vedno čakam na mojstre, da preučimo možnosti. Ne vem, ali bi lahko elektro prepričal, da bi odklopnik ne bil toliko strog. Imajo sploh to možnost nastavljanja ali pač pustijo, kar je privzeto nastavljeno na odklopniku?
https://www.kacnje.eu

Daniel ::

Imajo možnost nastavljanja omejitve, za parametre pa ne vem, nisem nikoli spraševal. Vem pa, da je vsaj na našem koncu (Elektro Maribor) praktično nemogoče, da bi ti dvignili izklopne karakteristike za prejem. Ko so montirali te števce nam je zaradi velike porabe števec kar nekajkrat izklopil in edina možnost za dvig izklopnih vrednosti bi bila naročilo 3x32A, pa še to vprašanje, če bi dobil odobreno.

Pri oddaji pa te tako veže soglasje za oddajo in tega zagotovo ne bojo dvignili. Jaz bi za začetek v tvojem primeru poskusil z nastavitvijo na 3,7 kW oddaje.

DamijanD ::

Dunda a se ti taka mala moč drugače izplača pri net meteringu?

Dunda mogoče bi bilo koristno, da bi si omogočil modbus na inverterju, ker potem lahko dokaj enostavno stvari beležiš. Npr:

Tako, bi mogoče lažje videl kako hitro odreagira inverter.

driver_x ::

Jaz bi zadevo najprej reklamiral pri inštalaterju.

dunda ::

driver_x je izjavil:

Jaz bi zadevo najprej reklamiral pri inštalaterju.

To sem naredil. Sedaj čakam :-)

Daniel je izjavil:

Imajo možnost nastavljanja omejitve, za parametre pa ne vem, nisem nikoli spraševal. Vem pa, da je vsaj na našem koncu (Elektro Maribor) praktično nemogoče, da bi ti dvignili izklopne karakteristike za prejem. Ko so montirali te števce nam je zaradi velike porabe števec kar nekajkrat izklopil in edina možnost za dvig izklopnih vrednosti bi bila naročilo 3x32A, pa še to vprašanje, če bi dobil odobreno.

Pri oddaji pa te tako veže soglasje za oddajo in tega zagotovo ne bojo dvignili. Jaz bi za začetek v tvojem primeru poskusil z nastavitvijo na 3,7 kW oddaje.

Ja, zmanjšanje na 3,7 kW (za začetek) je sigurno ena od možnosti.

DamijanD je izjavil:

Dunda a se ti taka mala moč drugače izplača pri net meteringu?

Dunda mogoče bi bilo koristno, da bi si omogočil modbus na inverterju, ker potem lahko dokaj enostavno stvari beležiš. Npr:

Tako, bi mogoče lažje videl kako hitro odreagira inverter.


Že kar dolgo sem odlašal s SE. Še sam ne vem, zakaj. Potem je zadevo zagrabil sosed in še ni imel omejitev. Meni so že omejili na 4 kw, naprej pa sploh ni več možno. Pa sem se odločil in šel v to investicijo. Verjetno bo kmalu prišla še TČ (dosedanje ogrevanje je res že staro), mogoče tudi EV pride v naslednjem obdobju. Zato sem se odločil. Sicer proizvajam viške :-)

DamijanD je izjavil:

Dunda a se ti taka mala moč drugače izplača pri net meteringu?

Dunda mogoče bi bilo koristno, da bi si omogočil modbus na inverterju, ker potem lahko dokaj enostavno stvari beležiš. Npr:

Tako, bi mogoče lažje videl kako hitro odreagira inverter.


Tale modbus moram še pogledati.
https://www.kacnje.eu

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dunda ()

mihi666 ::

Jaz sem vsem govoril naj vzamejo, zdaj pa jokajo. Sem pa na koncu vasi. Js imam hibrida...

telexdell ::

driver_x je izjavil:

Jaz bi zadevo najprej reklamiral pri inštalaterju.

Najprej inštaletarja prepričuješ, da ti naj nekaj naredi tako in tako, pol pa udri po inštalaterju...;((

Nastavitve na števcu so predpisane. Soglasja se izdajajo z namenom, da bo omrežje delovalo stabilno. Števci imajo tudi daljinsko odčitavanje, tako da se lahko iz enega mesta nadzira dogajanje v celotnem omrežju. Se spremeni nastavitev števca in pride do težav v omrežju- kako dolgo bo trajalo, da se ugotovi kje je vzrok? Če pa se ve, da imajo avtomobili rajonskih elektro delavcev GPS sledilnike- kako dolgo bo trajalo, da se bo ugotovilo, kdo je to naredil? Če pa ne bo prišlo do motenj- zakaj je potem tako soglasje?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

driver_x ::

telexdell je izjavil:

driver_x je izjavil:

Jaz bi zadevo najprej reklamiral pri inštalaterju.

Najprej inštaletarja prepričuješ, da ti naj nekaj naredi tako in tako, pol pa udri po inštalaterju...;((


Če kupiš SE na ključ lahko upravičeno pričakuješ, da bo delovala normalno. Sedem izpadov na dan NI normalno delovanje.

dunda ::

Fantje, nič hude krvi.
Pač govorimo o možnostih. Itak bo inštalater ali elektro mojster povedal, kaj lahko naredi. Nobeden ga ne bo v nič prisiljeval. Itak mi laiki ne vemo, kaj lahko, pač povemo, kaj želimo in poskušamo najti rešitev.
https://www.kacnje.eu

Jnou ::

Fantje, sem popoln laik in bi prosil za pomoč. Nekaj sem že bral temo za nazaj ampak ste tako podrobni, da je tega veliko in nepoznavalec težko veliko razume.

Zanimam se za sončno elektrarno, pred kratkim so imeli pri meni ogled. Sicer še čakam ponudbo ampak prek palca so mi ocenili, da bi za 11,4 kW močno elektrarno na ključ plačal oko 13000€ (brez subvencije), Bisolovi paneli, inverter in montaža vključeni. Sicer sedaj plačujem okoli 100-130€ mesečno, varovalke imam 3x2. Firma, ki bo dala ponudbo je Ebalance, kdo pozna kaj več o njih?

Prodajalec me je opozarjal, da mora do podpisa pogodbe priti še letos zato, da mi pripada letni obračun in sem potem "varen" pred mesečnim obračunom tudi če bo naslednje leto za nove priključke prišel v poštev le mesečni. To drži ali lahko tudi tistim, ki imate letni obračun, čez nekaj časa preklopijo na mesečnega?

Hvala, vsaka informacija je dobrodošla!

DamijanD ::

Načeloma drži - letni obračun je samo še za letos. Ni pa nobene (res fiksne) garancije, da ne bi z neko uredbo tudi starejšim spremenili v mesečni obračun (ampak upajmo, da do tega ne pride)

telexdell ::

driver_x je izjavil:

telexdell je izjavil:

driver_x je izjavil:

Jaz bi zadevo najprej reklamiral pri inštalaterju.

Najprej inštaletarja prepričuješ, da ti naj nekaj naredi tako in tako, pol pa udri po inštalaterju...;((


Če kupiš SE na ključ lahko upravičeno pričakuješ, da bo delovala normalno. Sedem izpadov na dan NI normalno delovanje.

Kako je SE narejene- ali na ključ ali po dejanskih izmerah ali po urah ali... je povsem irelevantno. Pomebno je ali ti je monter predlagal, da na soglasje 4 kVA daš na streho panelov za 7 kWp ali si sam hotel več panelov na strehi kot je soglasje? Če je predlagal monter in ti kot laik nisi vedel posledic potem upravičeno zahtevaš od monterja da uredi zadevo ali celo uveljavljaš stavrno napako in naj odstrani SE na svoje stroške. Če pa si sam predlagal tako situacijo pač skupaj z monterjem poskusita rešiti, kar se rešiti da, vendar brez obsojanja monterja in mu delati negativne reference.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Daniel ::

telexdell je izjavil:

driver_x je izjavil:

telexdell je izjavil:

driver_x je izjavil:

Jaz bi zadevo najprej reklamiral pri inštalaterju.

Najprej inštaletarja prepričuješ, da ti naj nekaj naredi tako in tako, pol pa udri po inštalaterju...;((


Če kupiš SE na ključ lahko upravičeno pričakuješ, da bo delovala normalno. Sedem izpadov na dan NI normalno delovanje.

Kako je SE narejene- ali na ključ ali po dejanskih izmerah ali po urah ali... je povsem irelevantno. Pomebno je ali ti je monter predlagal, da na soglasje 4 kVA daš na streho panelov za 7 kWp ali si sam hotel več panelov na strehi kot je soglasje? Če je predlagal monter in ti kot laik nisi vedel posledic potem upravičeno zahtevaš od monterja da uredi zadevo ali celo uveljavljaš stavrno napako in naj odstrani SE na svoje stroške. Če pa si sam predlagal tako situacijo pač skupaj z monterjem poskusita rešiti, kar se rešiti da, vendar brez obsojanja monterja in mu delati negativne reference.


Monter v tej situaciji ne nosi nobene krivde. Enostavno je treba vse skupaj omejiti na takšno vrednost, da ne bo izpadov. Tukaj enostavno ne moreš kaj drugega, ker omrežje pač je kakšno je. Jaz sem bil edini na veji tam nekje 14 hiš, pa so me omejili na 13,2, ker sem bolj na koncu linije, tisti, ki so bližje imajo vsekakor boljše pogoje. Imam soseda, ki je priključen na drugi trafo, varovalke krepko nad 3*25, ker ima pivovarno, na istem trafotu še 3 elektrarne ampak vse relativno blizu, pa ni nekih težav. Je pa res, da sedaj, ko širi proizvodnjo in je zaprosil za povečanje, ga ni dobil.

dunda ::

Sam sem naročil, da namesto 4 kW na streho postavimo 7,6 kW.
Ne iščem nobene krivde pri nikomer, pač poskušam izboljšati trenutno stanje, ko pogosto prihaja do odklopa.
https://www.kacnje.eu

wcpapir ::

Dunda, imas te panele vse na eno stran strehe? Jaz ce bi sel na toliko panelov preko omejitve bi jih probal dati na cimvec razlicnih koncev...nekaj na V nekaj na Z itd.

dunda ::

Res je. Vsi paneli so na eni strani. In to južni :-)
https://www.kacnje.eu

driver_x ::

Hm. Jaz imam za 13,5kW omejitev na strehi nekaj čez 17kW panelov, vendar so obrnjeni v različne smeri, tako da ne proizvajajo vsi naenkrat ampak podaljšajo delovanje SE tekom dneva.

dunda ::

Ja, to se zagotovo pozna.
Odstotkovno imam jaz veliko večji presežek panelov (skoraj podvojena največja moč oddajanja 7,6 kW panelov v 4 kW števec (oziroma 3,8 kW razsmernik), hkrati pa je streha obrnjena na jug. Zato so presežki pri meni preprosto previsoki, ko pride do teh primerov.
https://www.kacnje.eu

DamijanD ::

Ampak vseeno če bi inverter odreagiral v max 5 sek potem tebi ne bi nikoli ven vrglo. Načeloma bi monter moral poznati te specifikacije in vedeti oz. preračunati ali je tak presežek zadeva možna shendlat ali ne. Ker v teoriji (če prevzamemo, da inverter zelo hitro odreagira) bi ti lahko imel 1kW soglasje in 17kW panelov pa ti ne bi smelo ven metati.

dunda ::

No, to je pa stvar, ki bi jo rad izvedel od mojstrov. Pravzaprav me še vedno čudi, da to zmanjševanje proizvodnje traja tako dolgo, da odklopnik odklopi. No, ali pač odklopnik prehitro odklopi.
Bomo videli.
https://www.kacnje.eu

dussan ::

dunda je izjavil:

Ja, to se zagotovo pozna.
Odstotkovno imam jaz veliko večji presežek panelov (skoraj podvojena največja moč oddajanja 7,6 kW panelov v 4 kW števec (oziroma 3,8 kW razsmernik), hkrati pa je streha obrnjena na jug. Zato so presežki pri meni preprosto previsoki, ko pride do teh primerov.

Berem tole in mi ni jasno kaj je pravzaprav problem- to da imaš 2 x močnejšo SE kot imaš dovoljenje za oddajanje ni nič posebnega, ali pa sem jaz kaj spregledal. Torej, če je temu tako, potem sta dve možnosti, če se želiš izogniti občasnim izklopom:

1. Na inverterju (razsmerniku) omejitev na dovoljeno oddajanje (4Kw?) - nikoli ne boš "izkoristil" celotne moči SE, ne glede na lokalno porabo. Nekateri trdijo, da mora biti moč oddajanja "malo nižja" od dovoljene, jaz bi začel z enako omejitvijo, ker dvomim, da lokalno nič ne porabiš. Nastavi monter, računati ne sme nič. (Lahko tudi sam, a ne priporočam.)

2. Montaža dodatnega "energy metra", ki gleda lokalno potrošnjo elektrike. Ta bo sporočil razsmerniku, koliko lahko oddaja, da tvoja potrošnja + oddaja v omrežje ne bo presegla dovoljenega oddajana. Ko boš na veliko porabljal lokalno elektriko bo lahko SE delala s polno močjo ... Merilec boš moral dokupiti...

Vse ostalo ("friziranje" števca, inverterja in podobno) ti ne bo rešilo občasnega izklopa števca...

All ::

Ce koga zanima.
Mam viska 6,3 kW 1f inverter.
Dela z omrezjem, brez omrezja. Lahko dela z baterijo (48V) ali brez.
PV in 90-450V
Dejansko lahko obratuje skupaj z omrezjem, brez da bi oddajal v omrezje. (Stvar nastavitve)

Vec info v zs.

dunda ::

dussan je izjavil:

dunda je izjavil:

Ja, to se zagotovo pozna.
Odstotkovno imam jaz veliko večji presežek panelov (skoraj podvojena največja moč oddajanja 7,6 kW panelov v 4 kW števec (oziroma 3,8 kW razsmernik), hkrati pa je streha obrnjena na jug. Zato so presežki pri meni preprosto previsoki, ko pride do teh primerov.

Berem tole in mi ni jasno kaj je pravzaprav problem- to da imaš 2 x močnejšo SE kot imaš dovoljenje za oddajanje ni nič posebnega, ali pa sem jaz kaj spregledal. Torej, če je temu tako, potem sta dve možnosti, če se želiš izogniti občasnim izklopom:

1. Na inverterju (razsmerniku) omejitev na dovoljeno oddajanje (4Kw?) - nikoli ne boš "izkoristil" celotne moči SE, ne glede na lokalno porabo. Nekateri trdijo, da mora biti moč oddajanja "malo nižja" od dovoljene, jaz bi začel z enako omejitvijo, ker dvomim, da lokalno nič ne porabiš. Nastavi monter, računati ne sme nič. (Lahko tudi sam, a ne priporočam.)

2. Montaža dodatnega "energy metra", ki gleda lokalno potrošnjo elektrike. Ta bo sporočil razsmerniku, koliko lahko oddaja, da tvoja potrošnja + oddaja v omrežje ne bo presegla dovoljenega oddajana. Ko boš na veliko porabljal lokalno elektriko bo lahko SE delala s polno močjo ... Merilec boš moral dokupiti...

Vse ostalo ("friziranje" števca, inverterja in podobno) ti ne bo rešilo občasnega izklopa števca...


Hvala, ampak mislim, da je to že vse urejeno.
1. Na razsmerniku je nastavljeno na 3,8 kW (dovoljeno oddajanje je 4 kW). Torej je na razsmerniku nastavljena manjša vrednost oddajanja, kot jo dovoljuje elektro števec.
2. Energy meter je verjetno tisti Inerpro ali kaj je že, ki potem (tudi) v SolarEdge prikazuje porabo. Ta je že vgrajen in ga očitno razsmernik upošteva.
https://www.kacnje.eu

pumpahhh ::



ali imate ostali osnovne funkcionalnosti smartedge ali ste dodali še opcijo pametnega merilnika?

tako stvar ponujajo v merkur energija

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pumpahhh ()

Utk ::

Ja, jaz imam tudi porabo, in ne poznam nikogar, da tega ne bi imel. Nisem niti vedel, da je to neka ekstra opcija.

dussan ::

pumpahhh je izjavil:


ali imate ostali osnovne funkcionalnosti smartedge ali ste dodali še opcijo pametnega merilnika?
tako stvar ponujajo v merkur energija


"Pametni" merilnik ti pomaga v primeru, da imaš veliko razliko med močjo nameščene SE in dovoljenjem za oddajanje... V tem primeru je skoraj nujen.
Sicer ni neke koristi od njega, razen če te zanima statistika (to lahko sicer rešiš tudi na druge načine). Zna te pa originalni SolarEdge enery meter stati kakšnega pol tisočaka €, tukaj so manjši izvajalci bolj fleksibilni in poiščejo kakšno cenejšo alternativo.

Daniel ::

Ironično, danes je prvič, da mi je števec odklopil zaradi elektrarne. Očitno tudi 12.9 kW omejitve oddaje na 13.2 kW omejitve na števcu ni 100% varna meja.

dussan ::

Nekaj ni v redu :( Mogoče je res kaj narobe na števcu, če si prepričan, da si oddajal manj kot imaš omejitev, potem bo treba preveriti na elektro.

Meni je danes kar nekaj minut inverter omejeval na 11,2 kW, kot imam omejitev oddaje v omrežje, pa se števec ni izključil. Lokalna poraba je minimalna...
 Dosežena omejitev oddaje

Dosežena omejitev oddaje

dunda ::

Meni je pred pol ure vrglo ven. Ampak o mojem primeru smo že govorili in imam precej bolj "nevarne" številke za odklop.

Sliki sta zajeti v kakšni sekundi razlike. Oddajam lahko 4 kW. Nihanja so pa lahko precej velika. Res me zanima, kaj točno nagaja. Ali je to razsmernik ali elektro števec.
 Slika1

Slika1


 Slika2

Slika2

https://www.kacnje.eu

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dunda ()

Daniel ::

dussan je izjavil:

Nekaj ni v redu :( Mogoče je res kaj narobe na števcu, če si prepričan, da si oddajal manj kot imaš omejitev, potem bo treba preveriti na elektro.

Meni je danes kar nekaj minut inverter omejeval na 11,2 kW, kot imam omejitev oddaje v omrežje, pa se števec ni izključil. Lokalna poraba je minimalna...
 Dosežena omejitev oddaje

Dosežena omejitev oddaje



Po moje ni nič narobe ampak je to pač posledica tega, da danes oblaki divjajo po nebu. Se zgodi. Če se bo dogajalo večkrat bom pa znižal še za enih 50 do 100 W moč oddaje.

DamijanD ::

dunda je izjavil:

Meni je pred pol ure vrglo ven. Ampak o mojem primeru smo že govorili in imam precej bolj "nevarne" številke za odklop.

Sliki sta zajeti v kakšni sekundi razlike. Oddajam lahko 4 kW. Nihanja so pa lahko precej velika. Res me zanima, kaj točno nagaja. Ali je to razsmernik ali elektro števec.
 Slika1

Slika1


 Slika2

Slika2


Prva slika lepo kaže, da oddaja preveč in to skoraj 1kW preveč.

feryz ::

Tale slikca je tudi zanimiva. To je pri elektrarni, pri katerih razsmernik nima omejitve oddajanja, ker ni potrebna.
Panelov je 9,72 kW, razsmernik seka preko. In to kar za nekaj časa.


dunda ::

DamijanD je izjavil:

dunda je izjavil:

Meni je pred pol ure vrglo ven. Ampak o mojem primeru smo že govorili in imam precej bolj "nevarne" številke za odklop.

Sliki sta zajeti v kakšni sekundi razlike. Oddajam lahko 4 kW. Nihanja so pa lahko precej velika. Res me zanima, kaj točno nagaja. Ali je to razsmernik ali elektro števec.
 Slika1

Slika1


 Slika2

Slika2


Prva slika lepo kaže, da oddaja preveč in to skoraj 1kW preveč.


Ja, za kakšno sekundo ali nekaj sekund. Kdaj je presežek še večji. Saj zadeva začne zmanjševati, deluje, ampak odklopnik zelo hitro odklopi. Zadevo sicer povsem razumem.
https://www.kacnje.eu

DamijanD ::

A kdo ve zakaj mi en panel (oz. en optimizator) občasno deluje z izredno manjšo močjo - panel je 100% brez ovir?

MadMax ::

Crkuje.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

6151 ::

DamijanD je izjavil:

A kdo ve zakaj mi en panel (oz. en optimizator) občasno deluje z izredno manjšo močjo - panel je 100% brez ovir?


Imaš omejitev moči?
3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB

DamijanD ::

Imam - ampak še nisem dosegel meje. Kako pa limitira moč? Samo na en optimizator ali proporcionalno po vseh?

feryz ::

Na vseh enako.

telexdell ::

DamijanD je izjavil:

A kdo ve zakaj mi en panel (oz. en optimizator) občasno deluje z izredno manjšo močjo - panel je 100% brez ovir?

paneli imajo v serijo vezane celice. Običajno so tri vrste s po 20 ali 24 ali... celicami. Vsaka vrsta ima svojo diodo. Tebi panel daje točno 1/3 ostalih panelov. Torej sta ti odpvedali dve vrsti ali dve diodi. Verjetno boš moral menjati panel.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

MadMax ::

Po parih lepih sončnih dneh bo dokončno crk, če je optimizator, kar pravim da je (če je solaredge).
Me prav zanima če se motim.
Koneckoncev, odpovedi panelov praktično ni, crkovanje SE optijev je pa znana otroška bolezen.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

DamijanD ::

Thx. Bo očitno treba en support ticket odpret :-)

driver_x ::

Daniel je izjavil:

Ironično, danes je prvič, da mi je števec odklopil zaradi elektrarne. Očitno tudi 12.9 kW omejitve oddaje na 13.2 kW omejitve na števcu ni 100% varna meja.


Jaz imam omejitev na števcu 13,8kW (oz. kolikor je največja moč pri 3x25A varovalkah), na razsmerniku (z dodatnim merilnikom pri števcu) je omejitev 13,5kW. Včeraj je elektrarna več kot dve uri delovala preko 13,5kW, kar nekaj časa na 14,5kW. Porabniki po hiši se prižigajo zelo različno, tako da je bila oddaja v omrežje ves čas na limitu. Do sedaj nismo imeli odklopov yaradi presežene moči.

Ali bi pri tistih, ki imate težave z odklopi števca, pomagal dodaten akumulator?

Daniel ::

Saj meni konstantno gre čez 12.9 zaradi porabe v hiši. So se pač neki parametri ravno tako pokrili, da je izklopilo. V 4 mescih prvič. Baterija pri meni ne pomaga, ker je razsmernik ne podpira. Pa tudi če bi bila polna bi bilo najbrž isto.

Bostjan_321 ::

Od ekosklada sem dobil:
Poslati je potrebno še: fotografijo vgrajenih modulov in kopijo pogodbe o uporabi sistema.


Je to odebeljeno "pogodba o priključitvi na distribucijski sistem", ki sem jo dobil od elektra Gorenjska ?

Zgodovina sprememb…

dussan ::

Bostjan_321 je izjavil:

Od ekosklada sem dobil:
Poslati je potrebno še: fotografijo vgrajenih modulov in kopijo pogodbe o uporabi sistema.


Je to odebeljeno "pogodba o priključitvi na distribucijski sistem", ki sem jo dobil od elektra Gorenjska ?


Ne bi vedel :(, me pa zanima, če moraš dopolniti vlogo še za 93SUB-SO21? Kdaj pa si jo oddal? Jaz še vedno čakam...

Bostjan_321 ::

To se nanaša na tist, ko že dobiš odobreno subvencijo in potem vrneš podpisano pogodbo z ekoskladom in račun od montaže pa potrdilo o plačilu itd...

Ne vem kako sm pozabil dodat to dvoje zgoraj. Sej čakam ekosklad da pove kaj točno je ta "pogodba o uporabi sistema", vmes pa sm še tu vprašal. Ker bo verjetno hitreje kdo odgovoril :D

Daniel ::

Bostjan_321 je izjavil:

Od ekosklada sem dobil:
Poslati je potrebno še: fotografijo vgrajenih modulov in kopijo pogodbe o uporabi sistema.


Je to odebeljeno "pogodba o priključitvi na distribucijski sistem", ki sem jo dobil od elektra Gorenjska ?



Ne, gor piše Pogodba o uporabi sistema. Dobiš jo od distributerja. Če se prav spomnim jo prinese tisti, ki pride priklopi elektrarno. Vsaj na moji je naveden datum, ko smo elektrarno vklopili.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

Bostjan_321 ::

Hmmm..
V svoji mapi papirjev ne vidim nišesar takega, manjša jeba očitno.

Hvala, zdej vsaj vem kaj iskat.

dunda ::

dunda je izjavil:

Ja, za kakšno sekundo ali nekaj sekund. Kdaj je presežek še večji. Saj zadeva začne zmanjševati, deluje, ampak odklopnik zelo hitro odklopi. Zadevo sicer povsem razumem.


Evo samo za ponazoritev - prejle sem nekajkrat zajel podatke:

ČAS          PROIZVODNJA_(kW)       PORABA_V_HIŠI      ODDAJA_(DOVOLJENA 4 kW)
10:29:29       5,79                      3,68               2,11
10:29:53       5,8                       2,4                3,4
10:30:08       5,8                       0,21               5,59
10:30:22       5,82                      2,77               3,05

In tako stalno skače gor in dol. Seveda je tretji odčitek občutno presegel dovoljeno vrednost. Občasno je proizvodnja še kar nekaj večja in takrat je presežek lahko še večji.
Ko v hiši ne delujejo večji porabniki, potem ni problema. Razsmernik lepo kroti dogajanje tik pod mejo in volk (=elektro števec) je sit in leži v kotu.
https://www.kacnje.eu

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dunda ()

Daniel ::

Bostjan_321 je izjavil:

Hmmm..
V svoji mapi papirjev ne vidim nišesar takega, manjša jeba očitno.

Hvala, zdej vsaj vem kaj iskat.


Mogoče, če bi kateri distributer zadevo imenoval drugače, čeprav dvomim. Moja je od Elektro Maribor.
««
254 / 354
»»