» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
224 / 346
»»

Utk ::

Sam se splača delat stvari, ki jih boš čez eno leto, ali pa čez 5, spet lahko sam delal. Elektrarno postaviš in si dober za 30 let. Pri 60-70ih je pa itak ne boš še enkrat sam postavljal.
Tudi feryz dvomim, da bi postavljal sam, če bi imel za postavit eno, niti niso postavljali sami vsi tisti, ki jim je on postavljal, ampak jim je kar lepo on. Ki jih je postavil zdaj že kar nekaj, pri prvi se pa sigurno malo več hecal kot pri zadnji.

feryz ::

Saj upam, da sem zaključil. Eno bom še, potem pa res konec.

Poanta tega je zgolj to, da se prikaže da DIY SE ni noben bav bav. Jaz nekako avtomatsko predvidevam, da ljudje s hišami vseeno znajo malo več od klasičnih pir, kofe, čik, blokovcev.
Mogoče potrebujejo zgolj malo spodbude ali nasvetov in si zadeve lahko krepko pocenijo.

Kogar ne zanima, lahko vse skupaj mirno preskoči in zadevo naroči pri renomiranih. S tridesetletno garancijo, s katero se boste pobliže spoznali takoj, ko boste prvič poklicali tja. Po zaključku del in končnem plačilu. Zna biti, da boste zelo presenečeni.

Je pa dejansko voda na mlin manjšini, ki se sama jebe, da obstaja večina, ki se tega ne gre. Mnogo lažje ribariš vmes in prišparaš marsikateri evro.
Če bi vsi delali poceni, bi našli sistem, kako podražiti poceni. Vemo, da je v tem svetu tako.

Utk ::

Jaz si sam montiram okna, vodo, malo elektrike, tudi par streh smo že zamenjali, ampak nekje je treba potegnit črto...če bi pa imeli tako med kolegi 4-5 jih za postavit, bi se pa najbrž tudi tega lotli.

dunda ::

Seveda vsak na svojem področju lahko počne stvari. Eni so sicer še malo bolj vešči in poznajo več področij. Zagotovo pa postavljanje sončnic ni ravno stvar, ki bi jo veliko ljudi delalo.
https://www.kacnje.eu

DamijanD ::

predvsem je feryz pokazal, da ni bavbav in da trenutno "monterji oz. SE providerji" mastno služijo. Material se ni toliko podražil, kot se je posračila storitev.

Likalnik ::

ni bav bav...je pa zelo odvisno tudi od same strehe (naklon) in višine...ali se ti splača ogrožati svoje življenje, (življenje sorodnika), da plezaš po strehi zato, da prišparaš tistih 5k€, ker si pač ne vešč tega opravila in nisi vsak dan na strehi...tako kot recimo monterji.

mn ::

Likalnik je izjavil:

ni bav bav...je pa zelo odvisno tudi od same strehe (naklon) in višine...ali se ti splača ogrožati svoje življenje, (življenje sorodnika), da plezaš po strehi zato, da prišparaš tistih 5k€, ker si pač ne vešč tega opravila in nisi vsak dan na strehi...tako kot recimo monterji.


Ampak vedi da če je razlika res 5k eur, potem je dovolj manevrskega prostora da mogoče sam zorganiziraš še krovce in električarja, jih dobro plačaš in še vedno prideš pod ceno "renoviranih" firm. Samo feryz nam noče zaupati kje on dobi materijal po teh cenah ;)

Utk ::

To organizacijo že zdaj delajo lokalni štromarji, ki so 2-3 jurje cenejši od gen-i, petrola, itd. Pa je še zmeraj vse "na ključ". Edino posojilo si moraš sam zrihtat, če ga že rabiš. 9 kw moj štromar postavi za 8 jurjev max, po subvenciji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

dussan ::

Utk je izjavil:

To organizacijo že zdaj delajo lokalni štromarji, ki so 2-3 jurje cenejši od gen-i, petrola, itd. Pa je še zmeraj vse "na ključ". Edino posojilo si moraš sam zrihtat, če ga že rabiš. 9 kw moj štromar postavi za 8 jurjev max, po subvenciji.

Nihče od renomiranih nima svojih zaposlenih monterjev, ampak pogodbene. Razlika je "samo" v zaupanju.

Utk ::

S takimi velikimi firmami, ki pošljejo neke random monterje, imam samo slabe izkušnje (ne pri elektrarni). Jebe se monterjem in jebe se veliki firmi. Pa še dodatno hočejo kaj več zaračunat, ker kao tisto ni bilo v ponudbi.

Buggy ::

Kdo kaj ve kaj se sedaj pripravlja v smeri olajsanja pridobitve soglasij za SE in ali so predvideni se kaksne dodatne spodbude. Do novega leta naj bi vlada sprejela neke zakone, ki bi zadeve malce pohitrile...nisem pa natancno spremljal.
Netmetering so baje podaljsali za eno leto ce prav razumem.

S stalisca ekonomike hise, kjer se uporablja vedno vec elektricnih naprav (vkljucno s TC) in nepredvidljivih cen, bi morala biti SE v bistvu prva investicija, sploh ce je v planu nabava tudi EV.

Torej zaplete se ze na prvem koraku ko na lokalni trafo postaji ni vec prostora za priklop SE v omrezje.
S katerimi dobavitelji SE na kljuc pa ste zadovoljni glede kvalitetne opreme, montaze ter nenazadnje cene.
Nihce kaj dosti ne govori o izvajalcih ali pa jaz informacijo spregledam ;)

Torej neka 9KW SE je cca 10K€ na kljuc in pobere ti cca 30m2 strehe? A je lahko polovica panelov na nadstresku pol pa na strehi hise oddaljeni 20metrov?

Likalnik ::

Utk je izjavil:

S takimi velikimi firmami, ki pošljejo neke random monterje, imam samo slabe izkušnje (ne pri elektrarni). Jebe se monterjem in jebe se veliki firmi. Pa še dodatno hočejo kaj več zaračunat, ker kao tisto ni bilo v ponudbi.


Težava je v tem, da ljudje raje plačajo par k€ več eni večji firmi katera tudi obljubi garancijo in za katero se ve, da se ne bo naslednje leto zaprla....kot je recimo GEN-i
Če pa imaš ti enega random monterja na S.P. se pa težko obrneš nanj glede garancije, ker je firmo že zaprl.

Buggy je izjavil:

Kdo kaj ve kaj se sedaj pripravlja v smeri olajsanja pridobitve soglasij za SE in ali so predvideni se kaksne dodatne spodbude. Do novega leta naj bi vlada sprejela neke zakone, ki bi zadeve malce pohitrile...nisem pa natancno spremljal.
Netmetering so baje podaljsali za eno leto ce prav razumem.

S stalisca ekonomike hise, kjer se uporablja vedno vec elektricnih naprav (vkljucno s TC) in nepredvidljivih cen, bi morala biti SE v bistvu prva investicija, sploh ce je v planu nabava tudi EV.

Torej zaplete se ze na prvem koraku ko na lokalni trafo postaji ni vec prostora za priklop SE v omrezje.
S katerimi dobavitelji SE na kljuc pa ste zadovoljni glede kvalitetne opreme, montaze ter nenazadnje cene.
Nihce kaj dosti ne govori o izvajalcih ali pa jaz informacijo spregledam ;)

Torej neka 9KW SE je cca 10K€ na kljuc in pobere ti cca 30m2 strehe? A je lahko polovica panelov na nadstresku pol pa na strehi hise oddaljeni 20metrov?


Jaz sem bil zadovoljen s SonceEnergija....kar se tiče odzivnosti, ponudbe, montaže, informacij...glede cene pa nisem bil najbolj zadovoljen...cca 1000€ je bila končna ponudba dražja kot pri konkurenci...recimo GENI/PETROL....s tem, da so to ceno zagovarjali kot češ, da mi garantirajo to ceno in se v prihodnje ne bo nič spremenila...

sem plačal aro (1000€) v mesecu marcu....in je bila ta cena končna...ne glede na to kaj se dogaja na trgu...montirali so mi jo avgusta (cena je šla nekaj gor) ampak zame je ostala nespremenjena. + možnost prenosa viškev na druge objekte...tudi za to višja cena....

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

Utk ::

Gen-i bo morda še obstajal, ne bo pa več delal elektrarn. Še manj Petrol.
Tudi Gen-i ni ravno Gen-i, ampak je Gen-i Sonce, if you know what i mean...

mn ::

Utk je izjavil:

Gen-i bo morda še obstajal, ne bo pa več delal elektrarn. Še manj Petrol.
Tudi Gen-i ni ravno Gen-i, ampak je Gen-i Sonce, if you know what i mean...


Oziroma na Ajpesu naredite search na Bisol. Čeprav sem imel v spominu, da jih je več v statusu "v stečaju".

Constantine ::

No, mi smo dobili zeleno luč za postavitev. Koliko časa predvidoma traja, da nam pošljejo pogodbo za priklop po odobritvi? Govorimo o Elektro Ljubljana.

feryz ::

2 do 3 mesece je bilo letos.
Ampak najprej moraš vlogo za priključitev dati.

dunda ::

No, sedaj sem pa nekaj ur tudi jaz priključen :-)
Če se malo pohecam - prej nenormalno sončno in sušno leto, sedaj pa dež, dokler seže vremenska napoved.
https://www.kacnje.eu

Constantine ::

feryz je izjavil:

2 do 3 mesece je bilo letos.
Ampak najprej moraš vlogo za priključitev dati.


Vlogo smo že dali in je že odobrena. Torej računam konec leta? :)

feryz ::

Jo imate že na strehi?
Lahko je 14 dni, lahko pa 3 mesece. Toliko so meni eno razvlekli.

Likalnik ::

dunda je izjavil:

No, sedaj sem pa nekaj ur tudi jaz priključen :-)
Če se malo pohecam - prej nenormalno sončno in sušno leto, sedaj pa dež, dokler seže vremenska napoved.


Dunda cestitke…ja sedaj v teh dneh je res zelo slabo…kar se tice nabiranja energije…pa se do konca tedna bo tako:(

dunda ::

Ja, malo za hec ob pivu. Res rekordno dolgo sončno in sušno obdobje, potem pa pridejo priklopniki, se pa začne deževje :-)
Mimogrede - na električno omarico so mi vgradili eno tipko (zraven piše držati 6-9 sekund). Saj mi je tipson nekaj začel razlagati, pa mi je zazvonil telefon, potem pa smo se zaradi naliva malo prestavili in sem ga pozabil vprašati. Čemu tisto služi? Mislim, da je začel govoriti o nekem restartu?
https://www.kacnje.eu

feryz ::

Če ti števec vrže ven, ga spraviš nazaj k življenju. Da nisi glih brez elektrike.

dunda ::

V katerih primerih bi se pa to lahko zgodilo? Doslej s tem nismo nikoli imeli težav.
https://www.kacnje.eu

ToniT ::

To je tako imenovani tarifni odklopnik. Prekine povezavo, če imaš preveliko porabo elektrike.

dunda ::

Torej še preden odklopi katera od varovalk? Je torej to nastavljeno na nižjo vrednost kot varovalka (katera koli že, se ne spoznam)?
https://www.kacnje.eu

Utk ::

Kolk sem jaz razumel, to bi vrglo ven, če bi elektrarna delala več kot imaš dovoljeno. Ponavadi je elektrarna malo večja. Človek od elektra je reku, da bi to lahko se zgodilo, monter je reku, da je že zrihtal, da se ne bo. Meni v enem letu ni nikoli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

krucymucy ::

Da, to je v primeru ko na 15 minutni interval oddana moc preseze tisto v soglasju.
Kolikor sem gledal, sem imel pred nekaj meseci najvecjo oddano moc 11kW na 12kWp SE, spica v aplikaciji kaze celo 13,6kW ampak to ni v 15 minutnem intervalu, plus se nekaj je porabe v hisi.

ToniT ::

Odklopnik dela v obe smeri. Največja dovoljena moč je nastavljena pod nazivno močjo varovalk. Pa še ta moč mora biti presežena v nekem določenem časovnem intervalu.

DamijanD ::

V bistvu bi ti to vrglo ven, če bi bil razsmernik napačno konfiguriran (torej na več, kot imaš soglasje)

krucymucy ::

Koliko je minimalno stevilo panelov za string?
Nekje vidim 6, drugje 8.
Do 13,8kW imam se 1,8kW rezerve in bi dal se 6 panelov (2,25kW) in se en razsmernik na drugi objekt v prihodnosti.

Daniel ::

Nekje so objavljene SODO zahteve za te odklopnike in tam jentočno specificirano kdaj odklopi v primeru, ko gre elektrika iz omrežja k tebi. V drugo stran pa meni ni bilo ravno razumljivo kako izklaplja, enako ali prej.

feryz ::

E? Nastavljen je v obe strani, vsaka posebej, kako pa naj bi bil? Eno soglasje imaš za odjem, drugo za oddajo.

Najboljše, da dobiš soglasje za oddajo za 3 kW in ti še odvzem dajo na 3 kW. Slišiš pa bisere, ki točno to trdijo.

dunda ::

Hvala. Sedaj mi je vsaj v osnovi jasno.
Tudi meni je monter rekel, da je na razsmerniku pravilno konfigurirano, torej lahko sklepam, da do izpadov ne bi smelo prihajati.
https://www.kacnje.eu

feryz ::

Pride. Foter ima soglasje za 9 kW, celic je točno 9 kW.
Dokler nismo razsmernika zabremzali na 9 kW, je metal števec ven. Ponavadi takrat, ko je sonce prikukalo izza oblakov.
Izgleda da se najprej kondenzatorji nafilajo in potem razsmernik butne preveč štroma dol. Ali kaj podobnega.

Če imaš pa več moči od odobrenega, je pa razsmernik tako ali tako zabremzan.

Daniel ::

feryz je izjavil:

E? Nastavljen je v obe strani, vsaka posebej, kako pa naj bi bil? Eno soglasje imaš za odjem, drugo za oddajo.

Najboljše, da dobiš soglasje za oddajo za 3 kW in ti še odvzem dajo na 3 kW. Slišiš pa bisere, ki točno to trdijo.


Mislil sem časovno. Tisti pogoji za 90 sekundno prekoračitev in 15 minutno povprečno. Veljajo za odjem iz omrežja, kontra pa mislim, da odklopi takoj, ko je prekoračitev.

feryz ::

To je pa res. Že tako pušneš, ko ti števec zamenjajo za pametnega, tudi brez SE.
Odklopne karakteristike števca so bistveno "slabše" za uporabnika od klasičnih pancerk.
Plus tega se ne da več goljufati. Včasih so ljudje preprosto pancerke menjali za večje, če jih je kurilo.
Ampak zdaj je tudi to postal drag šport. Tudi če si še na pancerkah, so kazni zelo velike za tako početje, vključno z odklopom. Čeprav, v bistvu, nič dosti škode ne narediš. Elektriko plačaš v celoti.

mjaa ::

feryz je izjavil:

Ponavadi takrat, ko je sonce prikukalo izza oblakov.
Izgleda da se najprej kondenzatorji nafilajo in potem razsmernik butne preveč štroma dol. Ali kaj podobnega.


Cloud edge effect

Holedino ::

Slišal sem (na obrtnem Celjskem sejmu letos) da kar sofinanciraš omrežje za gradnjo sončne elektrarne dobiš v 5 letih povrnjeno nazaj od elektro podjetja, ve kdo kaj več o tem?

GizmoX ::

krucymucy je izjavil:

Koliko je minimalno stevilo panelov za string?
Nekje vidim 6, drugje 8.
Do 13,8kW imam se 1,8kW rezerve in bi dal se 6 panelov (2,25kW) in se en razsmernik na drugi objekt v prihodnosti.

Najlažje preveriš v dokumentaciji optimizatorjev. Npr. kombinacija optimizatorja P404 s tro-faznim razsmernikom potrebuje minimalno 8 optimizatorjev - torej najmanj 8 panelov.
8 optimizatorjev x 80V = 640V, kar je precej pod "optimalnimi" 750V, s katerimi razsmernik deluje optimalno, ampak če tako piše, verjetno deluje.

Sicer ne vem, kakšne imaš razdalje med objekti in kakšen obstoječ razsmernik in verigo, a bi bilo morda smiselno razmisliti o podaljšanju verige z DC na drug objekt. Tako bi potreboval manj optimizatorjev in panelov, pa še dodatnega razsmernika ne bi potreboval (če je trenutni prešibak, kupiš zmogljivejšega, obstoječega pa prodaš).
V primeru ločitve bi potreboval dodaten razsmernik, še več optimizatorjev in več panelov (sicer morda šibkejših, malenkost cenejših).
udirač => uni. dipl. inž. rač.

krucymucy ::

Hvala za odgovor.
Do drugega objekta bi potreboval ~100m kabla kar je prevec, pa tudi trenutna kombinacija 32 panelov/16 optimizatorjev ne bi sla. Bi moral razdeliti na dva stringa.

feryz ::

Matr, meni se pa res vse zgodi na tem svetu.
Zadnjič zmontirano panele na streho, razsmernika seveda ni. Pravi bratranec če mu lahko pomagam, torej sem rekel da bom.
Pridem v ponedeljek v službo in enega najdem. Praktično takoj. Potem se je razvedelo in takoj bi jih lahko privlekel en kamion. Kontaktiram prodajalca, pravi da eden ziher bo, za več bomo videli. Mogoče 2, 3, ..., več kot 6 jih itak ne bi spravil v avto. Cel teden blebetava, na koncu mi pove, da žal ostajam pri enemu, dostava bo namreč majhna. Aja, seveda je to v tujini, pri nas ni nič. Razen posvečeni sedijo na njih in jih na dajo iz rok.
Torej, v sredo grem službeno v tujino. Slišimo se s punco, pravi enkrat v petek lahko prevzamem. Kličem v petek, popoldan bo, naj kar nakažem denar. Jaz nakažem, jo kličem po 12-ih, hitra služba ji bo dostavila okrog 16-ih. Mapsam adreso, 200 km od mesta kjer sem, 3 ure.
Torej se ob dveh odpravim na pot. Najprej malo avtoceste, potem malo navadnih cest, na koncu sem se vozil po gozdu in med njivami. Po nečem, kar je včasih bilo asfaltirana cesta. Zdaj je flika pri fliki, luknja pri luknji.
Vendarle pridem do vasi, cesta še večji užas, čeprav sem potem mislil, da ne more biti slabše. Zavijem v ulico, zadnjih 150 metrov. Ulica je lep naziv za nekaj, kar je v resnici 10 cm vode in blata. Plavava z zafiro po tisti močvari, brez xdriva bi tenko piskal. Nasproti gre dpd kombi, tip se zaganja naprej in nazaj in vidno fiksa. Tako kombi, kot zafira, popolnoma osrana od blata, meter v višino. Vozim se tako mimo hiš, no ja, hiše so ranga kočur v Žabjaku. Tistih par ljudi, ki sem jih videl, pa kot iz filma Deliverance. Pa ne taki, kot uni, ki so streljali, ampak taki, kot je bil tisti, ki je bendžo špilal. Tolažil sem se, da so vsaj neškodljivi.
Plavam, plavam, nakar vidim eno reklamno na ograji, takoj sem vedel, da je to to, ali pa ne bo nič. Zavijem na borjač, vsaj pesek so imeli na njem. Parkiram, od zafire kar lije blato. Dve punce stojijo zunaj, zraven paleta v črno zavita. Jaz se opravičim za svinjanje po dvorišču, ona pravi da tako pač je in ji je žal, da vidi mojo zafiro v takem stanju.
Kot sem pravilno domneval, je šel dpd-jevec res od nje. Pokažem nakazilo in ona odpre paleto. 3x SE16K, 1x SE17K, 1x SE25K. Zagrabim eno šesnajstko in jo vržem v avto. Potem jo začnem prepričevati, naj mi da še kakšno. Ne more, obljubljeno, bla bla bla. Za mojo sem plačal 1900 evrov, ven potegnem 2300 evrov v kešu in ji jih ponudim. Ne, ne, ne. 400 evrov v trenutku zaslužiš, samo povej drugim, da jih ni bilo dovolj! Ne pa ne, punca ima karakter. Ok, pa nič.
Pravi, da lahko vzamem 17-ko ali 25-ko, sta frej. Ampak sta po 2500 eur. Toliko pa ne dam, sem rekel. Lahko pa pridem naslednji petek, bo verjetno spet kakšen viška. Jasno, da se ne bom vozil 1000 km za razsmernik ali dva.
Potem malo klepetava, punca in fant imata kmetijo, redita prašiče, vmes, kolikor je časa, ona preprodaja robo za fotovoltaiko, on , sem ter tja, kakšno postavi. Pet ali šest na leto. In to je to.
Zahvalim se in odpujsam. Ko sem plaval nazaj po tistem blatu, sem razmišljal, kako groteskno je vse skupaj. Medtem ko niti največji ne morejo do razsmernika, eno ženšče sredi ničesar, ki se niti ne ukvarja s tem,
kadarkoli naroči par kosov, kolikor misli da jih rabi in jih tudi dobi. Seveda ni povedala kje. Ampak tako pač je.

Daniel ::

A 25tko praviš, da so imeli :) Mene so spet še za en teden prestavili, tokrat pa bojda res bo (kajpak)...

PrimoZ_ ::

PrimoZ_ je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:

feryz je izjavil:

Max julija sem imel 70,5 kWh, max avgusta 73,4 kWh.


Moji poletni maximumi
- junij 86,0 kWh
- julij 83,4 kWh
- avgust 77,3 kWh
- september 70,1 kWh

Absolutno gledano je bil najboljši mesec julij ampak samo zato ker ima en dan več kot junij. Če računam dnevno povprečje je junij najboljši.


Moja poletna proizvodnja:
- junij 2,08 MWh
- julij 2,13 MWh
- avgust 1,74MWh - v prejšnem postu je bila napoved ~1,80 MWh (če vzmamem povprečje 22 dni do napovedi)
- september ~1,27MW (če povprečim 19 dni proizvodnje do včeraj)

13kWp, 35° naklon, orientacija skoraj na čisto na V (-80°).

Lokacija je gorenjska.

Očitno V lega v jesenskem času ni ravno optimalna, ampak še vedno čist zadosti. Ubistvu sem že pokril porabo za polovico leta elektrike oz. za čas odkar imam SE.


September je bil potem 1,11MW.
Zadnji teden je čist pokvaril povprečje.

wcpapir ::

September je zadnji teden res bil nic od nic...upamo na boljsi oktober in november, kljub slabemu vremenu pa se vedno delam sti vec kot porabljam. Ce bom novembra delal 1:1 (nevem spekuliram) potem bom imel 3Mw viska.

hbgqzR ::

Zefir, to pa je bila prava reportaža s terena... Deliverance, tjah... :>

Mi mamo zaenkrat komaj 2MWh rezerve za zimo v tem letu, oktober in november bosta pomembna v prvem ciklu :-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

Likalnik ::

PrimoZ_ je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:

feryz je izjavil:

Max julija sem imel 70,5 kWh, max avgusta 73,4 kWh.


Moji poletni maximumi
- junij 86,0 kWh
- julij 83,4 kWh
- avgust 77,3 kWh
- september 70,1 kWh

Absolutno gledano je bil najboljši mesec julij ampak samo zato ker ima en dan več kot junij. Če računam dnevno povprečje je junij najboljši.


Moja poletna proizvodnja:
- junij 2,08 MWh
- julij 2,13 MWh
- avgust 1,74MWh - v prejšnem postu je bila napoved ~1,80 MWh (če vzmamem povprečje 22 dni do napovedi)
- september ~1,27MW (če povprečim 19 dni proizvodnje do včeraj)

13kWp, 35° naklon, orientacija skoraj na čisto na V (-80°).

Lokacija je gorenjska.

Očitno V lega v jesenskem času ni ravno optimalna, ampak še vedno čist zadosti. Ubistvu sem že pokril porabo za polovico leta elektrike oz. za čas odkar imam SE.


September je bil potem 1,11MW.
Zadnji teden je čist pokvaril povprečje.


1,6MW pri meni, pa 400kw porabe v septembru
Zdej prihajajo mrzli meseci…bomo videli koliko bo kurila TC….mi lahko kdo cez palec pove koliko lahko pricakujem porabe na mesec za TC….vrm, da je to tezko napovedati…vsaka hisa je drugacna…ampak neka groba ocena? 1mw na mesec? Je to realno ali sem cisto mimo ustrelil?

wcpapir ::

Čisto odvisno. Jaz imam porabo
7 mesec 426kWh
8 mesec 382kWh
9 mesec 412kWh

Pa sem bil 7 mesec ves mesec doma, 8 mesec 2 tedna na dopustu, 9 mesec 3 tedne prižgana TČ narejena tako da je 24 stopinj v hiši.

Tč se mi prvič na grafu pozna komaj decembra običajno. Do prižiga tč so klime vklopljene na 22 stopinj in se nikoli ne ugasnejo.

Gregor P ::

Zeleno po britansko :8)

Drax: UK power station owner cuts down primary forests in Canada
A company that has received billions of pounds in green energy subsidies from UK taxpayers is cutting down environmentally-important forests, a BBC Panorama investigation has found.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

feryz ::

Evo, nov update. Kliče me zdajle pigy queen, da naroča razsmernike za prihodnji teden.
Na voljo ima SE16K po jurja devetsto in SE17K po 2000 jurja. Če jih rabim, lahko dobim vsakih 5. Plus dobim račun tax free, se pravi 23 posto ceneje od navedenih cen.
Bom kupil na podjetje.
Baba je res neverjetna. Ali pa je tega kot blata in nekdo namerno bremza te zadeve.
Tako da sem vseeno naročil 3 kose. Jih bom že raztalal.

bf4ed ::

Dobro da zdaj znamo kje nabavit če bo potrebno :)
««
224 / 346
»»