» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
225 / 335
»»

pokmon ::

feryz je izjavil:

Evo, nov update. Kliče me zdajle pigy queen, da naroča razsmernike za prihodnji teden.
Na voljo ima SE16K po jurja devetsto in SE17K po 2000 jurja. Če jih rabim, lahko dobim vsakih 5. Plus dobim račun tax free, se pravi 23 posto ceneje od navedenih cen.
Bom kupil na podjetje.
Baba je res neverjetna. Ali pa je tega kot blata in nekdo namerno bremza te zadeve.
Tako da sem vseeno naročil 3 kose. Jih bom že raztalal.


Vsaka čast, da imamo take ljudi, ki ne skrivajo kaj se v resnici dogaja...

Likalnik ::

tast še vedno čaka preko GEN-I na razsmernik...že več kot en mesec je odkar so mu namontirali panele....pravijo, da razsmernikov ni za dobiti in, da ne vedo kdaj bodo na voljo....

pokmon ::

Likalnik je izjavil:

tast še vedno čaka preko GEN-I na razsmernik...že več kot en mesec je odkar so mu namontirali panele....pravijo, da razsmernikov ni za dobiti in, da ne vedo kdaj bodo na voljo....

GENI-SONCE = obljube

Jaz sem se naveličal njihovih obljub. Sedaj bom dal zaslužit nekomu, ki bo ponudil vsaj isto ceno in bo zmontiral v doglednem roku...
GENi-ju pač plačam pogodbeno kazen in jih nekam pošljem...

Sedaj so pričeli z "nategom", da montirajo panele, razsmernik pa čakaš. Tako sigurno ne boš iskal drugega ponudnika...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pokmon ()

Likalnik ::

pokmon je izjavil:

Likalnik je izjavil:

tast še vedno čaka preko GEN-I na razsmernik...že več kot en mesec je odkar so mu namontirali panele....pravijo, da razsmernikov ni za dobiti in, da ne vedo kdaj bodo na voljo....

GENI-SONCE = obljube

Jaz sem se naveličal njihovih obljub. Sedaj bom dal zaslužit nekomu, ki bo ponudil vsaj isto ceno in bo zmontiral v doglednem roku...
GENi-ju pač plačam pogodbeno kazen in jih nekam pošljem...

Sedaj so pričeli z "nategom", da montirajo panele, razsmernik pa čakaš. Tako sigurno ne boš iskal drugega ponudnika...


seveda, da ne boš iskal drugega, če imaš polovico elektrarne že na strehi....če bi lahko bi Feryz-u rekel, da naj zrihta razsmernik...samo ne morem tega narediti, če sem že nekje na polovici v izvedbi z GEN-I.

Res so nateguni, čakaš ko majmun...

Kakšno pogodbeno kazen boš moral plačati? saj, če ti niso še čisto nič naredili potem te nimajo za kaj kaznovati?

pokmon ::

Likalnik je izjavil:

pokmon je izjavil:

Likalnik je izjavil:

tast še vedno čaka preko GEN-I na razsmernik...že več kot en mesec je odkar so mu namontirali panele....pravijo, da razsmernikov ni za dobiti in, da ne vedo kdaj bodo na voljo....

GENI-SONCE = obljube

Jaz sem se naveličal njihovih obljub. Sedaj bom dal zaslužit nekomu, ki bo ponudil vsaj isto ceno in bo zmontiral v doglednem roku...
GENi-ju pač plačam pogodbeno kazen in jih nekam pošljem...

Sedaj so pričeli z "nategom", da montirajo panele, razsmernik pa čakaš. Tako sigurno ne boš iskal drugega ponudnika...


seveda, da ne boš iskal drugega, če imaš polovico elektrarne že na strehi....če bi lahko bi Feryz-u rekel, da naj zrihta razsmernik...samo ne morem tega narediti, če sem že nekje na polovici v izvedbi z GEN-I.

Res so nateguni, čakaš ko majmun...

Kakšno pogodbeno kazen boš moral plačati? saj, če ti niso še čisto nič naredili potem te nimajo za kaj kaznovati?

V mojem primeru so pridobili soglasje za priklop ter uredili pogodbo o priključitvi in dobavi električne energije.
Sem omenil referentu na GEN-i da jih imam dovolj, pa mi je takoj poslal povezavo do cenika, kjer imajo zapisane stroške odstopa od pogodbe..
https://www.gen-isonce.si/podpora/stran...

Moje osebno prepričanje.. Velika večina podizvajalcev jim je rekla "adijo" pa delajo za sebe saj jim več ostane. Sedaj imajo pa problem kako zadržat pridobljene stranke, ki čakajo, pa čakajo...

Likalnik ::

pri nas niso nič naredili/pridobili (ok sedaj so paneli že na strehi)....so pa poslali trikrat pogodbo za podpisat....enkrat, ker niso uredili subvencije....kljub temu, da smo/so se dogovorili, da bodo vso dokumentacijo in vse poslali oni na eko-sklad.
no potem so itak zamudili rok za subvencijo (kljub temu, da sem jih jaz klical en dan prej...in jim povedal, da subvencije ne bo več) pa so me odjebali...kot češ oh seveda subvencija pa bo, če ne ta bodo pa kmalu naredili nov razpis....uglavnem niso uredili dokumentacije za eko-sklad...po enem mesecu, dobimo novo pogodbo kjer pač piše, da eko-sklad subvencije ni več in smo morali podpisati to pogodbo...
čez en mesec...pošlejo še enkrat novo pogodbo...ker so ugotovili, da ime ni pravo namesto Branko je pisalo Brane....uglavnem cela komplikacija že takoj na začetku.
Ampak glej...tast je hotel eno veliko in ziher podjetje...zdej pa ima...rezultat tega

pokmon ::

Likalnik je izjavil:

pri nas niso nič naredili/pridobili (ok sedaj so paneli že na strehi)....so pa poslali trikrat pogodbo za podpisat....enkrat, ker niso uredili subvencije....kljub temu, da smo/so se dogovorili, da bodo vso dokumentacijo in vse poslali oni na eko-sklad.
no potem so itak zamudili rok za subvencijo (kljub temu, da sem jih jaz klical en dan prej...in jim povedal, da subvencije ne bo več) pa so me odjebali...kot češ oh seveda subvencija pa bo, če ne ta bodo pa kmalu naredili nov razpis....uglavnem niso uredili dokumentacije za eko-sklad...po enem mesecu, dobimo novo pogodbo kjer pač piše, da eko-sklad subvencije ni več in smo morali podpisati to pogodbo...
čez en mesec...pošlejo še enkrat novo pogodbo...ker so ugotovili, da ime ni pravo namesto Branko je pisalo Brane....uglavnem cela komplikacija že takoj na začetku.
Ampak glej...tast je hotel eno veliko in ziher podjetje...zdej pa ima...rezultat tega

Ufff "GROZA"
V taki situaciji bi v marsikateri državi padale odškodninske tožbe...

dunda ::

Jaz pa lahko Gen-I samo pohvalim (priključen prejšnji teden). Vse je teklo res hitro, odzivali so se na vsako vprašanje. Na montažo sem sicer poleti čakal dva meseca, ampak verjamem, da je gneča in še čas dopustov. Tudi monterji (podizvajalci) so mi sami razlagali, da potrebujejo več ekip, da ne vidijo tedne naprej nobene luknje). Prav tako mi je monter za električni del razlagal, da imam srečo, da so me na Elektru omejili in imam 10 kW razsmernik. Da nikakor ne dobi recimo 16 kW. Po mojem nisem naiven, če jim pri tem verjamem. Imajo pač svoje dobavitelje in svoje količine/pogodbe.
Kakor koli - pri meni je vse držalo, še več. Pri dveh zadevah, ko smo se zapeli z Elektrom (enkrat so recimo izgubili vlogo za soglasje), so res maksimalno hitro odreagirali (obakrat v nekaj urah). Z moje strani same pohvale. Verjamem pa, da ni povsod tako. Ko je enkrat strank veliko, se dogaja vse sorte.
https://www.kacnje.eu

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dunda ()

hbgqzR ::

Hmm, mi smo imeli še srečo, sicer smo čakali kot idioti skoraj leto dni ampak potem so prišli naredit, ker smo tako zoprno in tako pogosto gnjavili, da se jim je že kisalo od vsega hudega in so se nas na vsak način hoteli rešiti...

Ste dobili potem še zadnjo pogodbo, kjer subvencija ponovno je? :)

feryz ::

2 razsmernika, ki prideta, sta za ljudi, ki jim ga nikakor ne morejo zmontirati, čeprav so paneli na strehi. Bo pač dobropis in vrnjen denar za razsmernik.
Zmontirali in uredili bodo tako ali tako do konca monterji.

Drugače naj bi šlo nekako tako. V decembru naj bi v kurjo deželo prišlo okrog 3k razsmernikov.
Prvi v vrsti so genijalci, ti jih bodo potamanili kolikor jim paše.
Potem je še par večjih, ki si bodo tudi postregli, kolikor želijo od pošiljke.
Ostanek, v kolikor bo, se procentualno deli na štacune in male monterje. Se pravi, bodo verjetno dobili točno nič.

Še drugače, moj "prijatelj" (jebeš take prijatelje) ima 40 razsmernikov. Pravi, da če je vse urejeno na strehi in ima stranka tudi že podpisano pogodbo za priključitev, lahko kakšnega "posodi" za dva meseca.
Pogoj je, da se ne registrira pri Solaredgu. Zakaj ne, jaz že dobro vem. Iz inata bi si enega sposodil in ga počil na eno elektrarno. Pa naj se potem jaše s prepisom.

Tako da je razsmernikov pri nas kar nekaj. Večji monterji jih skrivajo po skladiščih in čakajo, da bodo lahko prišli na vrsto za montažo. Ker en toliko lahko požrejo strank in denarja, več pa res ne gre. Imajo pa konkurenčno prednost, to pa ja.

pokmon ::

dunda je izjavil:

Jaz pa lahko Gen-I samo pohvalim (priključen prejšnji teden). Vse je teklo res hitro, odzivali so se na vsako vprašanje. Na montažo sem sicer poleti čakal dva meseca, ampak verjamem, da je gneča in še čas dopustov. Tudi monterji (podizvajalci) so mi sami razlagali, da potrebujejo več ekip, da ne vidijo tedne naprej nobene luknje). Prav tako mi je monter za električni del razlagal, da imam srečo, da so me na Elektru omejili in imam 10 kW razsmernik. Da nikakor ne dobi recimo 16 kW. Po mojem nisem naiven, če jim pri tem verjamem. Imajo pač svoje dobavitelje in svoje količine/pogodbe.
Kakor koli - pri meni je vse držalo, še več. Pri dveh zadevah, ko smo se zapeli z Elektrom (enkrat so recimo izgubili vlogo za soglasje), so res maksimalno hitro odreagirali (obakrat v nekaj urah). Z moje strani same pohvale. Verjamem pa, da ni povsod tako. Ko je enkrat strank veliko, se dogaja vse sorte.

Nekako me prevzema občutek, da je zelo veliko odvisno od referenta, ki obdeluje našo vlogo..

Likalnik ::

hbgqzR je izjavil:

Hmm, mi smo imeli še srečo, sicer smo čakali kot idioti skoraj leto dni ampak potem so prišli naredit, ker smo tako zoprno in tako pogosto gnjavili, da se jim je že kisalo od vsega hudega in so se nas na vsak način hoteli rešiti...

Ste dobili potem še zadnjo pogodbo, kjer subvencija ponovno je? :)


a je subvencija za SE mar že na razpolago?

nismo dobili nobene nove pogodbe katera bi vključevala subvencijo...tast je preračunal, da se mu vseeno splača it v nabavo SE tudi, če ne dobi subvencije

wcpapir ::



Izkupicki te dni so se vseeno vsaj 2x visji od porabe. TČ je nastavljena da je v bajti 24 stopinj.

Zanimivo mi je da od 6 meseca do danes se le 2 ali 3 dni nismo pokrili na dnevni ravni in izgleda bo ta trend se trajal.

Tudi dezevne dni shandlamo zaenkrat. Primer:


Sonce je res nizko in vidim da mi najvec produkcije pobere senca sosedovega drevesa 30m od hise, katere si res nisem mislil da se bo kazala na strehi. Zjutraj mi dve uri pol SE pac dela slabo zaradi sence...pa se nabere skozi mesec. Dobro, da imamo optimizatorje vsak panel.

hbgqzR ::

Hmm, ne vem, v bistvu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

yonny ::

Pozdravljeni,

zanima me vaše ,mnenje imam streho

Streha na hiši je krita z opečno kritino in je orientirana jugovzhodno, 53° proti vzhodu in severozahodno, 53° proti zahodu. Naklon strehe je 22°

Ponudbnik SE želi dati vse panele na JV, proti zahodu nič, kako vam je to?

Tudi izračun kaže da je bolje na JZ vse?

Montiral bi 28 panelov 390 W GG = 10,92 kW

prosim za mnenja

wcpapir ::

Jaz imam vse na JV kaze dobro, naklon 45° sosed ima malce bolj proti jugu in položnejši naklon ter 2Mw večjo pa delama isto. Fora je da ujamem zjutranje sonce, pri nas se obicajno delajo oblaki popoldan in je najvazneje kaj zjutraj poberemo. Ko se vozim od doma in ga ob 8-9 žge sončna že na polno pridem čez predore proti CE pa je vse v megli, tistim je boljse imeti kako drugo postavitev. Kaj paše tvoji lokaciji boš vedel najbolje sam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: wcpapir ()

Likalnik ::

wcpapir je izjavil:



Izkupicki te dni so se vseeno vsaj 2x visji od porabe. TČ je nastavljena da je v bajti 24 stopinj.

Zanimivo mi je da od 6 meseca do danes se le 2 ali 3 dni nismo pokrili na dnevni ravni in izgleda bo ta trend se trajal.

Tudi dezevne dni shandlamo zaenkrat. Primer:


Sonce je res nizko in vidim da mi najvec produkcije pobere senca sosedovega drevesa 30m od hise, katere si res nisem mislil da se bo kazala na strehi. Zjutraj mi dve uri pol SE pac dela slabo zaradi sence...pa se nabere skozi mesec. Dobro, da imamo optimizatorje vsak panel.


Katera stvar ti pa dvigne toliko porabe energije na 4kw? TČ?

kaj v praksi pomeni, da ima optimizatorje vsak panel?...če sta vezana dva panela na en optimizator ti potem oba panela, delata slabše, če je pač senca na enem? (si prvo to razlagam?)

Kako naložim sliko...shrani.si ne deluje...kako dobim URL, če imam sliko na PC...iz spletnega mesta vem kako...ne vem pa kako, če je slika že na pc:)

sbawe64 ::

Likalnik
https://postimages.org/
Direct link:

Prilepiš povezavo na st.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

Likalnik ::



@sbawe64 hvala

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

pol3ni ::

Ja mene je GEN-i klical prejšnji teden,če rabim SE za katero sem spraševal lani decembra.Sem mislil da se šalijo.Sem se mu samo zahvalil in pripomnil da moja SE že en mesec obratuje.
Sicer ni še prikloplena v omrežje ampak vseeno.Koliko časa ste približno čakali na uraden priklop v omrežje,ko ste imeli že vse urejeno.Merilec od SODO operaterja je že bil pri meni-vse meritve so ok.
Od takrat je minilo 14 dni.

wcpapir ::

Katera stvar ti pa dvigne toliko porabe energije na 4kw? TČ?

kaj v praksi pomeni, da ima optimizatorje vsak panel?...če sta vezana dva panela na en optimizator ti potem oba panela, delata slabše, če je pač senca na enem? (si prvo to razlagam?)

Kako naložim sliko...shrani.si ne deluje...kako dobim URL, če imam sliko na PC...iz spletnega mesta vem kako...ne vem pa kako, če je slika že na pc:)


Bojler
Kuhalna plošča
Grelnik vode
Mali nažiga el.grelec v kopalnici itd.

Pogosto nabijamo visoko porabo a kratek čas :)

Tako je ce bo en slabo delal bosta oba na istem optimizatorju slabo delala.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: wcpapir ()

feryz ::

pol3ni je izjavil:

Ja mene je GEN-i klical prejšnji teden,če rabim SE za katero sem spraševal lani decembra.Sem mislil da se šalijo.Sem se mu samo zahvalil in pripomnil da moja SE že en mesec obratuje.
Sicer ni še prikloplena v omrežje ampak vseeno.Koliko časa ste približno čakali na uraden priklop v omrežje,ko ste imeli že vse urejeno.Merilec od SODO operaterja je že bil pri meni-vse meritve so ok.
Od takrat je minilo 14 dni.
Kakšen merilec od SODO operaterja? Kaj naj bi bilo pa to za en hudič?

toplakd ::

yonny je izjavil:

Pozdravljeni,

Tudi izračun kaže da je bolje na JZ vse?



Izračun za JZ verjetno res kaže bolje kot JV, samo ti nimaš nobene površine proti JZ. Ampak proti SZ in JV.
Če si računal po JRC, in je tvoj JV -53 stopinje, potem je tvoj SZ +127 in ne +53.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: toplakd ()

Likalnik ::

pol3ni je izjavil:

Ja mene je GEN-i klical prejšnji teden,če rabim SE za katero sem spraševal lani decembra.Sem mislil da se šalijo.Sem se mu samo zahvalil in pripomnil da moja SE že en mesec obratuje.
Sicer ni še prikloplena v omrežje ampak vseeno.Koliko časa ste približno čakali na uraden priklop v omrežje,ko ste imeli že vse urejeno.Merilec od SODO operaterja je že bil pri meni-vse meritve so ok.
Od takrat je minilo 14 dni.


jaz se ne spomnim, da bi bil kakšen merilec pri meni...elektro je prišel v roku enega tedna, ko je bila SE končana (elektro Gorenjska)...kateri je zamenjal števec in potrdil in tudi uredil vklop.
Glede SODO merilca pa ne vem, da bi kdo prišel na kakšne meritve....mogoče je elektro to naredil istočasno, ko je naredil vklop

pol3ni ::

Ja pri meni je prišel po enem tednu ko je bila SE končana.Preveril če je prav priklopljeno,pomeril vse varovalke itd.
Vse meritve vpisal v obrazec in šel cca 10 min.dela.
Šele potem pa je bila oddana vloga za priključitev v omrežje.
Sem mislil da je to normalno pri vseh.Razen če je odvisno od monterja ,da ima potem potrdilo, da je bilo vse prav narejeno v primeru če gre kaj narobe

wcpapir ::

pol3ni je izjavil:

Ja pri meni je prišel po enem tednu ko je bila SE končana.Preveril če je prav priklopljeno,pomeril vse varovalke itd.
Vse meritve vpisal v obrazec in šel cca 10 min.dela.
Šele potem pa je bila oddana vloga za priključitev v omrežje.
Sem mislil da je to normalno pri vseh.Razen če je odvisno od monterja ,da ima potem potrdilo, da je bilo vse prav narejeno v primeru če gre kaj narobe

Ne meritve se delajo par dni po priklopu tacas imas zacasen priklop, se pa na terenu pogosto ne delajo se samo na papirju.

feryz ::

Ampak tega ne dela SODO ali kompanija, ampak tvoj električar.
Ali kdorkoli že izvaja meritve. Njim pošlje meritve, stranki pa račun.
V bistvu je to ponavadi v sklopu postavitve SE in kar oni to izvedejo.

dunda ::

Pri meni je meritve izvedel takoj po montaži električar (podizvajalec Gen-I) in je rekel, da vso dokumentacijo takoj pošlje na Gen-I, oni pa verjetno naprej na Elektro. Po montaži ni do prihoda "priklopnika" nihče več hodil.
https://www.kacnje.eu

Likalnik ::

tudi pri meni je bilo tako

feryz ::

A kar pred "priklopnikom" je to storil?
Kar pomeni, da so SE "užgali", preden bi smeli.
Dobro, zakaj pa da ne, genijalcem je vse dovoljeno.

ales85 ::

feryz je izjavil:

A kar pred "priklopnikom" je to storil?
Kar pomeni, da so SE "užgali", preden bi smeli.
Dobro, zakaj pa da ne, genijalcem je vse dovoljeno.

Ocitno so tudi pri meni tako uredili. Ko so zmontirali, je bila SE vkljucena. Po montazi je prisel elektronv dveh tednih in na obrazcu zapisal zacasni priklop zaradi manjka meritev. Potem ni bilo vec nobenega, priklop pa se je spremenil v... "rednega"? V glavnem urejeno.

feryz ::

Ja, v bistvu se zajebavajo, čeprav je strogo prepovedano in so kazni, vsaj če je verjeti elektro fantom zelo visoke. Odklop in več tisoč evrov nagrade. Baje.
Ampak očitno se to tolerira. Dokler ne bo enkrat eden buđovan na elektro popizdil in ne bo več dovolil lastnoročnega odpiranja elektro omaric in odstranjevanja plomb s strani monterjev. Vse kar bo efekt tega je to, da bo raja še dlje čakala na priklop.

wcpapir ::

To se ne bo zgodilo, sploh pa ne sedaj ko je svoboda.

ales85 ::

feryz je izjavil:

ne bo več dovolil lastnoročnega odpiranja elektro omaric in odstranjevanja plomb s strani monterjev.

Za plombo ne vem, omarico je pa prisel odpreti mozakar od elektra pred montazo.

dunda ::

feryz je izjavil:

A kar pred "priklopnikom" je to storil?
Kar pomeni, da so SE "užgali", preden bi smeli.
Dobro, zakaj pa da ne, genijalcem je vse dovoljeno.


Sem laik in nočem širiti krive vere. Ampak lepo so merili in merili, vse beležili, fotkali in rekli, da gre to na Gen-I (in od tam na Elektro), da potem na podlagi tega Elektro sploh pripravi vse (papirje?) za "priklopnika". Aha, celo več. Ko je prišel "priklopnik", je šele on zamenjal števec in še nekaj brkljal. Tako, da sem imel občutek, da je postopek mišljen tako. Ampak sem popoln laik.
https://www.kacnje.eu

hbgqzR ::

GenI ima verjetno prevec narocil, da se jim ne da ljubi resevati vsake tezave, ceprav vejo, kje se ustavi, in tudi kot placan pooblascenec ne reagirajo.

Kje gleda mySE vreme - nekako ni cisto mikro-dosledno (trenutno kaze Mostly cloudy, napovedan je Cloudy, vreme pa je lepo soncen jesenski dopoldan), vcasih tudi v dobro... Kje na spletu gledate sami lokalno vremensko napoved in je zanesljivo? In da imajo api?

PrimoZ_ ::

Če hočem dostop do API-ja od solaredge, moram zatežiti monterju moje SE ?

Kaj točno moram zahtevat ? Ker bodo zagotovo kake komplikacije, zakaj rabim to :) Ubistvu zares ne vem še zakaj rabim, me zanima kake podatke dobim tam potem bom pa videl kake bodo ideje :)

hbgqzR ::

Enostavno dobis dostop do monitoringa s siteId in api_key, ki ti ga javi monter/pooblascenec (uporaben tudi za home assistant), meni najbolj zanimiv je sicer klic */(siteId)/overview za dnevno/mesecno/letno/skupno bruto proizvodnjo...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

driver_x ::

PrimoZ_ je izjavil:

Če hočem dostop do API-ja od solaredge, moram zatežiti monterju moje SE ?

Kaj točno moram zahtevat ? Ker bodo zagotovo kake komplikacije, zakaj rabim to :) Ubistvu zares ne vem še zakaj rabim, me zanima kake podatke dobim tam potem bom pa videl kake bodo ideje :)


Dobiš dostop do precej podatkov. Nekatere stvari so podrobnejše, kakor v aplikaciji. Podatkov po posameznem panelu v API-ju nisem zasledil. Ne vem pa, zakaj bi ti monter glede tega kompliciral. Vsaj normalen ti ne bi smel. Saj preko API-ja ne moreš ničesar spreminjati.

driver_x ::

hbgqzR je izjavil:

GenI ima verjetno prevec narocil, da se jim ne da ljubi resevati vsake tezave, ceprav vejo, kje se ustavi, in tudi kot placan pooblascenec ne reagirajo.

Kje gleda mySE vreme - nekako ni cisto mikro-dosledno (trenutno kaze Mostly cloudy, napovedan je Cloudy, vreme pa je lepo soncen jesenski dopoldan), vcasih tudi v dobro... Kje na spletu gledate sami lokalno vremensko napoved in je zanesljivo? In da imajo api?


En API ima ARSO. Linke za posamezne merilne postaje imajo objavljene tukajle. Lahko vzameš tudi XML za celo Slovenijo. Nabor podatkov se po posameznih merilnih postajah razlikuje.

Likalnik ::

driver_x je izjavil:

hbgqzR je izjavil:

GenI ima verjetno prevec narocil, da se jim ne da ljubi resevati vsake tezave, ceprav vejo, kje se ustavi, in tudi kot placan pooblascenec ne reagirajo.

Kje gleda mySE vreme - nekako ni cisto mikro-dosledno (trenutno kaze Mostly cloudy, napovedan je Cloudy, vreme pa je lepo soncen jesenski dopoldan), vcasih tudi v dobro... Kje na spletu gledate sami lokalno vremensko napoved in je zanesljivo? In da imajo api?


En API ima ARSO. Linke za posamezne merilne postaje imajo objavljene tukajle. Lahko vzameš tudi XML za celo Slovenijo. Nabor podatkov se po posameznih merilnih postajah razlikuje.



kako spremeniš potem to merilno postajo v app?
imam API key katerega mi je posredoval monter SE

driver_x ::

API-je uporabljam v svoji aplikaciji. Oz. jih ne več, saj sem se na razsmernik povezal preko vmesnika Modbus. Tudi tega ti mora omogočiti monter SE.

MacGyver141 ::

driver_x je izjavil:

API-je uporabljam v svoji aplikaciji. Oz. jih ne več, saj sem se na razsmernik povezal preko vmesnika Modbus. Tudi tega ti mora omogočiti monter SE.


Načeloma lahko sam narediš. Na inverterju stikal premakneš za kakšno sekundo na P (modeli brez zaslona), da ti postavi hotspot. Se povezeš na ta hotspot (ssid pa password sta na nalepki od inverterja), potem se pa povežeš prek brskalnika na povezavo 172.16.0.1. Tam pa greš na Site Communication pol pa prižgeš Modbus TCP port.

VIP58 ::

Ali se še komu to dogaja, 20 panelov po cca 1.5kW/h, 2 pa 2.1kW/h?
Dan prej vsi enako, dan potem zopet vsi enako. Nobenih senc ali kakršnegakoli zunanjega vpliva.

Too much of everything is just enough.

MacGyver141 ::

Pri meni je tudi zgleda včeraj neki takega naredil. Paneli so 405W... Danes vse v redu.

VIP58 ::

Sem seštel vse panele, vsota je 2kW/h višja kot je prikazano na inverterju.
Pri meni se je to zgodilo v torek. Paneli 370W.
Too much of everything is just enough.

GizmoX ::

Če ti kaže enoto kWh, je to seštevek (dnevni/tedenski/...) pridelane energije. To je npr. na aplikaciji na telefonu.
Prek brskalnika (lahko tudi prek telefona) na portalu imaš zgodovinski pregled (max 1 teden), kjer imaš na 15-minutne intervale dejanske vrednosti (morda 15-minutna povprečja?). Layout - Show playback - Daily/Weekly - Play. Za lovljenje senc ali čudnih stvari (kdaj en panel naredi toliko več?) je to uporabno. Sicer pa osebno ne bi tega micro-managiral, dokler je izkupiček pričakovan.
Sem pa za foro seštel - na razsmerniku je 3-4% manj, kot na optimizatorjih/panelih. Po modbusu razsmernik sicer pravi, da ima 1,5% izgube DC-AC.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

wcpapir ::

VIP58 je izjavil:

Sem seštel vse panele, vsota je 2kW/h višja kot je prikazano na inverterju.
Pri meni se je to zgodilo v torek. Paneli 370W.


Ne razumem točno kaj si sešteval, vsota česa proizvodnje je višja kot na inverterju ?

Porabil si tisto.

GizmoX ::

MacGyver141 je izjavil:

driver_x je izjavil:

API-je uporabljam v svoji aplikaciji. Oz. jih ne več, saj sem se na razsmernik povezal preko vmesnika Modbus. Tudi tega ti mora omogočiti monter SE.


Načeloma lahko sam narediš. Na inverterju stikal premakneš za kakšno sekundo na P (modeli brez zaslona), da ti postavi hotspot. Se povezeš na ta hotspot (ssid pa password sta na nalepki od inverterja), potem se pa povežeš prek brskalnika na povezavo 172.16.0.1. Tam pa greš na Site Communication pol pa prižgeš Modbus TCP port.


Na websitu razsmernika so tudi druge zanimivosti. Npr.:
Fgrid Min. 1:    47 Hz, 200 ms
Fgrid Max. 1:    52 Hz, 200 ms
Vgrid Min. 1: 161.0 V,  200 ms
Vgrid Min. 2: 195.5 V, 2000 ms
Vgrid Max. 1: 264.5 V,  200 ms
Vgrid Max. 2: 255.3 V, 2000 ms
Ta teden je bila sicer napetost pri meni med proizvajanjem elektrike 230,3 V in 239,2 V. Frekvenca med 49,90 Hz in 50,10 Hz (ekstremi) oz. v veliki večini med 49,95 Hz in 50,04 Hz. V primerjavi z mainsfrequency.com je podatek točen.
Zvečer/ponoči pa med 229,0 V in 237,5 V. Je manj, kot med proizvajanjem SE, ampak sem pričakoval, da bo več. Oz. da bo dvig/nihanje napetosti le zaradi moje in sosednjih SE, ne pa tudi ponoči.
Predvsem iz elektra radi govorijo, da v kolikor je preveč sončnih elektrarn na razdelilni postaji, se napetost preveč dvigne. A je EU standard še vedno 230 V +/-10% (209 V - 253 V)?
udirač => uni. dipl. inž. rač.

UkrFTW! ::

VIP58 je izjavil:

Ali se še komu to dogaja, 20 panelov po cca 1.5kW/h, 2 pa 2.1kW/h?
Dan prej vsi enako, dan potem zopet vsi enako. Nobenih senc ali kakršnegakoli zunanjega vpliva.


Meni dogaja. vendar imam senco preko enega precej dela dneva (frčada), dokler se sonce ne dvigne, na dveh sosednjih pa malo manj.
««
225 / 335
»»