» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
221 / 348
»»

wcpapir ::

Sem mislil, da je ta merilec energije skoraj samoumeven pa izgleda da ni...no neglede moj ni vgrajen v hiši, je kar zunaj zraven inverterja.

Mi je pa zanimivo kako hitro inverter preklaplja med porabo s panelov in in omrezja, zna kdo to po kmecko razložit kako deluje v praksi?

Likalnik ::

Imam merilec energije povezan z razsmernikom...elektrarna je velika 15kw.
Se pravi, ce sem vas prav zastopil...ce bi priklopil kaksno napravo katera bi porabljala vec energije bi elektrarna lahko delala vec kot pa je sedaj 13,2kw?
Res je da od avgusta pa dodanes nisem imel priklopljenje nobene bolj potratne naprave...pocasi bom vklopil TC in potem takem se nadejam, da bom videl lahko na grafu vec kot 13,2kw....ker se bo ostalo porabljalo, ce prav razumem

Utk ::

Ja, ma težko da bo TČ delala ravno takrat ko bo elektrarna na peaku. Lahko se zgodi na kak mrzel sončen dan za nek kratek čas, da bo zarad tega nek ekstra profit pa dvomim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

driver_x ::

Likalnik, tako je. Je pa zelo odvisno tudi od letnega časa in tega, kako imaš obrnjene panele. Moja elektrarna je npr. julija in avgusta redko prilezla do 13kW moči, septembra pa se mi je že nekajkrat zgodilo, da je dopoldne kar nekaj časa delovala na 16kW. Pri meni je takih situacij, ko elektrarna proizvaja večjo moč, kot jo smem oddajati v omrežje, relativno malo. To se zgodi nekajkrat letno. Za naslednje leto si bom sprogramiral zaznavanje te "odvečne" moči ter merjenje take energije.

UkrFTW! ::

Po mojem je omejena z močjo, ki je deklarirana na inverterju.
Kako pa je omejitev z močjo panelov, pa nimam pojma.
Če je panel kao 400W, je to verjetno max, ki ga da od sebe.
Moč sonca na površino je znana, max izkoristek tudi. Če je panel nagnjen proti soncu, je površina manjša. Ni neke hude znanosti tu. Kljub temu pa imam občutek, da se paneli na to ne ozirajo pratirano in ne dobijavo energije samo iz smeri sonca ;)

feryz ::

Likalnik je izjavil:

Imam merilec energije povezan z razsmernikom...elektrarna je velika 15kw.
Se pravi, ce sem vas prav zastopil...ce bi priklopil kaksno napravo katera bi porabljala vec energije bi elektrarna lahko delala vec kot pa je sedaj 13,2kw?
Res je da od avgusta pa dodanes nisem imel priklopljenje nobene bolj potratne naprave...pocasi bom vklopil TC in potem takem se nadejam, da bom videl lahko na grafu vec kot 13,2kw....ker se bo ostalo porabljalo, ce prav razumem
Kakšen naklon pa imaš, da zdaj pričakuješ najvišje moči?

Sicer je tako, jaz imam 12-ko, omejeno na 10,8 kW in je ta teden prvič začela rezati špico. Julija in avgusta ni nikoli prilezla do 10 kW, zdaj pa pride do omejitve.
Tako da je trenutni dnevni donos primerljiv z najboljšimi poletnimi dnevi, navkljub 3 ure krajšemu dnevu.
Naklon in poletna vročina niso blagodejni za celice.

ales85 ::

feryz je izjavil:

Tako da je trenutni dnevni donos primerljiv z najboljšimi poletnimi dnevi, navkljub 3 ure krajšemu dnevu.
Naklon in poletna vročina niso blagodejni za celice.

Stvar mikrolokacije mogoče? Pri meni v septembru dosega 85-90% najboljših poletnih dni, zaenkrat.

PrimoZ_ ::

PrimoZ_ je izjavil:

feryz je izjavil:

Max julija sem imel 70,5 kWh, max avgusta 73,4 kWh.


Moji poletni maximumi
- junij 86,0 kWh
- julij 83,4 kWh
- avgust 77,3 kWh
- september 70,1 kWh

Absolutno gledano je bil najboljši mesec julij ampak samo zato ker ima en dan več kot junij. Če računam dnevno povprečje je junij najboljši.


Moja poletna proizvodnja:
- junij 2,08 MWh
- julij 2,13 MWh
- avgust 1,74MWh - v prejšnem postu je bila napoved ~1,80 MWh (če vzmamem povprečje 22 dni do napovedi)
- september ~1,27MW (če povprečim 19 dni proizvodnje do včeraj)

13kWp, 35° naklon, orientacija skoraj na čisto na V (-80°).

Lokacija je gorenjska.

Očitno V lega v jesenskem času ni ravno optimalna, ampak še vedno čist zadosti. Ubistvu sem že pokril porabo za polovico leta elektrike oz. za čas odkar imam SE.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

PrimoZ_ ::

ales85 je izjavil:

feryz je izjavil:

Tako da je trenutni dnevni donos primerljiv z najboljšimi poletnimi dnevi, navkljub 3 ure krajšemu dnevu.
Naklon in poletna vročina niso blagodejni za celice.

Stvar mikrolokacije mogoče? Pri meni v septembru dosega 85-90% najboljših poletnih dni, zaenkrat.


Moj najbolši septemberski dan je dosegel 81,5% najboljšega dne, ki je bil junija. Od junija dalje je dosežen maksimum vsak mesec nižji od prejšnjega.

feryz ::

Sicer je septembra težko najti cel dan lep, avgusta pa z lahkoto, ampak za feeling je dovolj.
Enostavno dela trenutno najbolj. Edino dan je prekratek. To se lepo vidi.

PrimoZ_ ::

feryz je izjavil:

Sicer je septembra težko najti cel dan lep, avgusta pa z lahkoto, ampak za feeling je dovolj.
Enostavno dela trenutno najbolj. Edino dan je prekratek. To se lepo vidi.



Kakšna pa je orientacija in naklon celic ?

Jaz pri sebi še nisem videl da bi šla proizvodnja čez 12kW moči, te dni doseže maximum malenkost čez 10kW.

wcpapir ::

Enostavno dela trenutno najbolj. Edino dan je prekratek. To se lepo vidi.


To je še najboljši opis trenutnega stanja, mogoče bi še dodal: pa lepega vremena je dokaj malo letos septembra.

Skoraj dva dni smo imeli dež in tako temno vreme, da je prilezla komaj na 4kWh. To so bili prvi dnevi ko se nismo "pokrili" na dnevni ravni odkar jo imamo.

feryz ::

Jug, odklon 0 stopinj, naklon strehe 41 stopinj.

Kaj pa rabiš dnevno raven? Septembra bodo še vedno ogromni presežki.
Jaz računam, da se samo december in januar ne bosta pokrila, pa še to je pod vprašajem. Odvisno kako bomo razpoloženi za kurjenje.

ales85 ::

feryz je izjavil:

Odvisno kako bomo razpoloženi za kurjenje.

Kaj točno to pomeni? Kako boste razpoloženi za nastavljeno temperaturo ali kako se vam bo dalo kuriti (fosilce)?

feryz ::

Drva, kakšne fosilce neki.
Pri nas imamo radi romantiko, zato gonimo toplovodarja. Če smo doma.
Plus tega so drva đabe. Ampak zdaj je ta prednost izničena.

Drugače ogrevamo na 25 stopinj. S čimerkoli že.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

Gregor P ::

Vlada pripravlja zakonsko podlago za pospešitev solarizacije države
Kolektorji na jezerskih obrežjih, na kmetijskih zemljiščih, ob avtocestah, na degradiranih območjih
Poleg blaženja energetske draginje, s katero se ubadajo tako Bruselj kot članice EU-ja, vlada pripravlja zakonske podlage za pospešitev vlaganj v obnovljive vire energije. Vlada, zlasti premier Golob, ves čas obljublja prizadevanja za solarizacijo države.


... jaz bi sicer rajši, da vprežemo vse napore najprej v izgradnjo NEK2 oz. drugega bloka JEK.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

hbgqzR ::

Ce imas meter vse leto, potem ni vec potrebno gledati v mojelektro.si za izracun dobropisa iz razlike sestevkov A- in A+? In inepro meter so vam ponudili kar v osnovni pogodbi? Ce ja, dodaten razlog za moje nezadovoljstvo z dobaviteljem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

PrimoZ_ ::

feryz je izjavil:

Sicer je septembra težko najti cel dan lep, avgusta pa z lahkoto, ampak za feeling je dovolj.
Enostavno dela trenutno najbolj. Edino dan je prekratek. To se lepo vidi.



feryz: 12kWp, jug, odklon 0 stopinj, naklon strehe 41 stopinj.
PrimoZ_: 13kWp, V (-80 odklon od J), naklon strehe 35°

Julija na isti dan sem jaz dosegel 79,9kWh, max moč 10,1kW
Septembra na isti dan sem jaz dosegel 60,1kWh, max moč 9,44kW

Ni to neka resna analiza, ker je vzorec samo dve SE, ampak je zanimiva in izrazita razlika med SE orientirano na J in na V.

PrimoZ_ ::

Julija je moja SE obrnjena na V delala z 7,8kW že ob 8ih zjutraj, medtem ko je tista na J še spala.
Ob 10:30 sem dosegel že max moč, ki je trajala do 11:15 in je potem začela upadat, ob 13:00 ko tist obrnjena na J doseže max moč je pri meni upadlo že na 8,5kW.

ales85 ::

feryz je izjavil:

Drva, kakšne fosilce neki.
Pri nas imamo radi romantiko, zato gonimo toplovodarja. Če smo doma.
Plus tega so drva đabe. Ampak zdaj je ta prednost izničena.

Drugače ogrevamo na 25 stopinj. S čimerkoli že.

Kaj pa še delaš takšnega na elektriko doma, da rabiš tako močno elektrarno?

feryz ::

Močna? Okrog 9 mega trošimo letno. Zdaj bomo pa nekaj malega več.
Enih 4 bo šlo za znanost.

Sicer pa je nova zafira hibrid. Malo bo šlo tudi v njo.

wcpapir ::

hbgqzR je izjavil:

Ce imas meter vse leto, potem ni vec potrebno gledati v mojelektro.si za izracun dobropisa iz razlike sestevkov A- in A+? In inepro meter so vam ponudili kar v osnovni pogodbi? Ce ja, dodaten razlog za moje nezadovoljstvo z dobaviteljem.

Približno tako ja. Amapak cifre z moj elektro in solar edge appa malce odstopajo - mojelektro ne upošteva tega kaj si sam skoristil direkt s strehe ampak na koncu dneva je to vseeno. Ta meter so mi ponudili v osnovni ponudbi pri Termoshop, sploh nevem če je možnost pri njih vzeti brez, stal je nek drobiž.

Je pa zelo dobra igračka, ker v realnem času prikazuje porabo hiše in vse te podatke z zamikom mogoče 2-3 sekunde. Meni je kar uporaben ker na daljavo vidim približno kaj "laufa" doma, enkrat smo tako opazili, da imamo vklopljen likalnik doma - kratke špice porabe, ki do odstopale od bojlerja ali blagih porab ostalih inverterjev (hladilnik).

No, da ne hvalim samo Termoshopa. 3 mesece mi že teče v bajto ko je dež 1x so prišli pogledat, napacali vse okoli dimnika, rekli da niso krivi in, da naj pokličem če še bo problem. Sedaj jih pa ni na spregled..ma niti jih ne gnjavim, naj teče, ko mi bo vtrgalo film mi bo :)

hbgqzR ::

Ja, opomnik za druge - dajte si to naročit. Jaz sem naknadno, ko sem nekaj vrtal v aktivatorja, plačati je bilo potrebno še ca 500€ (za vse skupaj) števec in montažo, DES protokol 'z zastavicami' itn., čakati skoraj dva meseca in še to sem moral biti zoprno dosleden. Jao, pa kaj mi je blo treba teh GI.S...

ales85 ::

feryz je izjavil:

Močna? Okrog 9 mega trošimo letno. Zdaj bomo pa nekaj malega več.
Enih 4 bo šlo za znanost.

Sicer pa je nova zafira hibrid. Malo bo šlo tudi v njo.

Koliko vas je pa doma?

Utk ::

Jaz sem precej ziher, da ta nima vseh doma...

feryz ::

Kako pa veš, da je šla mama v Ljubljano?

Štirje plus dve mački, drugače.

Likalnik ::

feryz je izjavil:

Likalnik je izjavil:

Imam merilec energije povezan z razsmernikom...elektrarna je velika 15kw.
Se pravi, ce sem vas prav zastopil...ce bi priklopil kaksno napravo katera bi porabljala vec energije bi elektrarna lahko delala vec kot pa je sedaj 13,2kw?
Res je da od avgusta pa dodanes nisem imel priklopljenje nobene bolj potratne naprave...pocasi bom vklopil TC in potem takem se nadejam, da bom videl lahko na grafu vec kot 13,2kw....ker se bo ostalo porabljalo, ce prav razumem
Kakšen naklon pa imaš, da zdaj pričakuješ najvišje moči?

Sicer je tako, jaz imam 12-ko, omejeno na 10,8 kW in je ta teden prvič začela rezati špico. Julija in avgusta ni nikoli prilezla do 10 kW, zdaj pa pride do omejitve.
Tako da je trenutni dnevni donos primerljiv z najboljšimi poletnimi dnevi, navkljub 3 ure krajšemu dnevu.
Naklon in poletna vročina niso blagodejni za celice.


Naklon je 30stopinj....smer J, moč 15kwh.....ne pričakujem sedaj špic...oziroma sploh ne vem kaj pričakovati ker je elektrarna na strehi šele dober mesec in vse skupaj še opazujem in se učim

v septembru sem pridelal do včeraj 1,18MWh...v avgustu pa od 6.8 naprej, ko je bil priklop 1,72MWH (ne vem koliko bi bilo, če bi bil cel avgust)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

wcpapir ::

Likalnik kakšno pa imaš letno porabo?

feryz ::

Zmagovalec je prišel včeraj.
Plezam po strehi in montiram alu letve za konstrukcijo.
Nakar pride en sosed zraven in se začne delati pametnega. Da je on tudi dobil soglasje, ampak bo rajši najel resno firmo za to delo. Ker samogradnja je za en kurac in podobne je metal ven.
Sem ga vprašal, koliko so mu odobrili. In je rekel, da 13,6 kW.
Aha, sem rekel, te bodo oprali kot magarca. Pa pove, da se motim, ker sploh ne rabi toliko, ampak bo dal 6 kW razsmernik in 5 kW celic. Da bo malo rezerve na razsmerniku.
Z ostalimi osmimi kW bo očitno druge sosede jebal v glavo, da jih ne bodo mogli dobiti.

driver_x ::

feryz je izjavil:

Pa pove, da se motim, ker sploh ne rabi toliko, ampak bo dal 6 kW razsmernik in 5 kW celic. Da bo malo rezerve na razsmerniku.
:)):)):))

wcpapir ::

feryz je izjavil:

Zmagovalec je prišel včeraj.
Plezam po strehi in montiram alu letve za konstrukcijo.
Nakar pride en sosed zraven in se začne delati pametnega. Da je on tudi dobil soglasje, ampak bo rajši najel resno firmo za to delo. Ker samogradnja je za en kurac in podobne je metal ven.
Sem ga vprašal, koliko so mu odobrili. In je rekel, da 13,6 kW.
Aha, sem rekel, te bodo oprali kot magarca. Pa pove, da se motim, ker sploh ne rabi toliko, ampak bo dal 6 kW razsmernik in 5 kW celic. Da bo malo rezerve na razsmerniku.
Z ostalimi osmimi kW bo očitno druge sosede jebal v glavo, da jih ne bodo mogli dobiti.

Pač hepan, ostalih sosedov ne bo JE*** ker bo na pogodbi o priključitvi napisan razsmernik in moč in da ima lahko nevem do 9kw panelov...preostanek do njegovega soglasja pa gre naprej

feryz ::

Zagotovo ne. Števec bo nastavljen na 13,6 kW, ti pa priklopiš kar želiš.

Likalnik ::

wcpapir je izjavil:

Likalnik kakšno pa imaš letno porabo?


Od danes imam tudi TČ, tako, da bo letna poraba zaradi tega še višja...drugače sem pa brez TČ porabil cca od 4Mwh do 5Mwh...+ kar bo še toplotna...nekako računam na 10Mwh...kasneje pa še EV...mogoče še klima (trenutno sem brez oziroma ni še potrebe)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

ales85 ::

Likalnik je izjavil:

wcpapir je izjavil:

Likalnik kakšno pa imaš letno porabo?


Od danes imam tudi TČ, tako, da bo letna poraba zaradi tega še višja...drugače sem pa brez TČ porabil cca od 4Mwh do 5Mwh...+ kar bo še toplotna...nekako računam na 10Mwh...kasneje pa še EV...mogoče še klima (trenutno sem brez oziroma ni še potrebe)

Zdaj me pa zanima se koliko je vas doma :D Se mi zdi, da pri feryz kar dobro "kurijo". Se kaksna delavnica mogoce?

driver_x ::

Nas je 5 in porabimo skoraj 12 MWh na leto.

wcpapir ::

Likalnik je izjavil:

wcpapir je izjavil:

Likalnik kakšno pa imaš letno porabo?


Od danes imam tudi TČ, tako, da bo letna poraba zaradi tega še višja...drugače sem pa brez TČ porabil cca od 4Mwh do 5Mwh...+ kar bo še toplotna...nekako računam na 10Mwh...kasneje pa še EV...mogoče še klima (trenutno sem brez oziroma ni še potrebe)

S TČ da bos porabil 5MWh...potem si sedaj z drugim energentom 15MWh+

Mi smo 4 in en maček. Porabili smo 8MWh prejsnja leta...med korono več pred tem kak MWh ali dva manj....letos do danes 4,5MWh, TČ kurimo na 24 stopinj ali več porablja cca. 1-1,5MWh na sezono.

ales85 ::

driver_x je izjavil:

Nas je 5 in porabimo skoraj 12 MWh na leto.

Z ogrevanjem ali brez?

johnnyyy ::

feryz je izjavil:

Tako da je trenutni dnevni donos primerljiv z najboljšimi poletnimi dnevi, navkljub 3 ure krajšemu dnevu.
Naklon in poletna vročina niso blagodejni za celice.

Ni nujno, lahko je tak rezultat zaradi orientacije in nagiba. Tukaj lahko izračunaš teoretične moči in energijo, ki ti jo da elektrarna. Jaz sem se malce igral pri načrtovanju hiše kako bi dobil največ. In dobim da bi moral imeti za najboljšo moč 39° naklona na J. Pa gledam lokacijsko informacijo in mi ne dovoli toliko nagiba (primorska) in grem na 20° in ugotovim, da bi poleti pridobil precej več kot z 39° naklonom a sumasumarum skozi leto manj (manjko pozimi). Potem pa se igram še z off-grid opcijo z akumulatorji in mi pokaže optimum na cca 80°! Študiram kaj je problem in potem ugotovim, da si z baterijami ne moreš veliko pomagat, da bi shranjeval za daljše obdobje (1 leto), zato se za tak primer bolj splača celice postaviti vertikalno proti J, saj s tem dobiš pozimi več energije, ki je bolj redka (krajši dan, nižji horizont). Toliko malce za zanimivost :)

feryz ::

Zato pa pravijo, da je vse en k..., kam in kako je obrnjeno. Na koncu se vse pogliha.
Edino za kakšne močvirnike, ki se pozimi v megli utapljajo, je verjetno boljše, da več polovijo poleti. Pa še to je vprašljivo.

ales85 ::

feryz je izjavil:

Zato pa pravijo, da je vse en k..., kam in kako je obrnjeno. Na koncu se vse pogliha.
Edino za kakšne močvirnike, ki se pozimi v megli utapljajo, je verjetno boljše, da več polovijo poleti. Pa še to je vprašljivo.

Saj imajo tudi poleti meglo do 11-13h...

mihi666 ::

Vem za en kraj v avstriji kjer je večji izkoristek na JZ ker je zjutraj megla

ales85 ::

mihi666 je izjavil:

Vem za en kraj v avstriji kjer je večji izkoristek na JZ ker je zjutraj megla

Povej kaj vec, ni mi ravno logicno.

Likalnik ::

wcpapir je izjavil:

Likalnik je izjavil:

wcpapir je izjavil:

Likalnik kakšno pa imaš letno porabo?


Od danes imam tudi TČ, tako, da bo letna poraba zaradi tega še višja...drugače sem pa brez TČ porabil cca od 4Mwh do 5Mwh...+ kar bo še toplotna...nekako računam na 10Mwh...kasneje pa še EV...mogoče še klima (trenutno sem brez oziroma ni še potrebe)

S TČ da bos porabil 5MWh...potem si sedaj z drugim energentom 15MWh+

Mi smo 4 in en maček. Porabili smo 8MWh prejsnja leta...med korono več pred tem kak MWh ali dva manj....letos do danes 4,5MWh, TČ kurimo na 24 stopinj ali več porablja cca. 1-1,5MWh na sezono.


Ne vem koliko bom porabil s TC…prvic jo imam:) v gospodinsjtvu sva trenutno zaenkrat se dva…ogrevamo 140kvadratov…pritlicno stanovanje, dobra izolacija, dobra okna itd. Polovico talno, polovico radiatorji.
Kaksna bo poraba TC nimam pojma…

UkrFTW! ::

Likalnik je izjavil:

Polovico talno, polovico radiatorji.
Po vseh prostorih tako ali samo po določenih in zakaj taka kombinacija?

driver_x ::

ales85 je izjavil:

driver_x je izjavil:

Nas je 5 in porabimo skoraj 12 MWh na leto.

Z ogrevanjem ali brez?


Brez ogrevanja.

feryz ::

Ufff, to je pa masa dosti. Mi imamo za vse 10 MWh. S TČ vred.
No ja, TČ porabi pa okrog 4 MWh.
Malo smo boljši. Za pol

ales85 ::

feryz je izjavil:

Ufff, to je pa masa dosti. Mi imamo za vse 10 MWh. S TČ vred.
No ja, TČ porabi pa okrog 4 MWh.
Malo smo boljši. Za pol

Ali nisi rekel, da kurite drva?

Likalnik ::

UkrFTW! je izjavil:

Likalnik je izjavil:

Polovico talno, polovico radiatorji.
Po vseh prostorih tako ali samo po določenih in zakaj taka kombinacija?


To je brezvezne kombinacija katero imam zaradi neizkusenosti in svetovanje na nacin “po liniji najmansega odpora”

V spalnih prostorih imam talno gretje…je stara hisa kjer je imela v teh prostorih pod parketom kot izolacijo pesek…dobrih 10cm.
In ko smo to ven vrgli je bilo dovolj prostora za talno.

Ostali dnevni prostori so pa ze imeli estrih in spodaj izolacijo…takrat bi moral estrih ven zbiti pa poloziti talno se po dnevnih prostorih…pa so me prepricali, da je brezveze to delati in nisem naredil….
Ce bi me sedaj vprasal ali mi je zal ali ne…bi rekel, da ja…takrat bi tist estrih ven vrgel pa bi imel mir…tako, pa ne bom nikoli vec tega delal.
Pod crto je pa tudi z radiatorji v redu:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

feryz ::

ales85 je izjavil:

feryz je izjavil:

Ufff, to je pa masa dosti. Mi imamo za vse 10 MWh. S TČ vred.
No ja, TČ porabi pa okrog 4 MWh.
Malo smo boljši. Za pol

Ali nisi rekel, da kurite drva?
Če se nam zazdi tako, beri, če se meni da.
Kak meter mi jih rata pokuriti. Med dopusti in prazniki.

_marc_ ::

A vam dela SolarEdge aplikacija? Pri meni je bila zadnja posodobitev v nedeljo.
««
221 / 348
»»