» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
220 / 348
»»

krucymucy ::

Neumnost. Letos bom imel 3-4MWh viska, pa mi niti na kraj pameti ne pade da bi kuril kaloriferje, el. radiatorje in imel celo jesen odprta balkonska vrata.
Ne razumem te miselnosti.

cvalsr ::

krucymucy, to ni miselnost, to nepotrebno in škodljivo razmetavanje je slaboumnost!
Ki jo nekateri (slaboumni bahači) tule na veliko razkazujejo.
In za taka govna mi vsi na položnicah elektrike plačujemo "prispevek za SPTE in OVE" za obnovljive vire! V mojem primeru več kot četrtino neto stroška elektrike.

hbgqzR ::

Predimenzionirane SE so bedaste, ker druge kandidate omejijo ali izlocijo ampak tako je to pac zastavljeno.

wcpapir ::

cvalsr je izjavil:

krucymucy, to ni miselnost, to nepotrebno in škodljivo razmetavanje je slaboumnost!
Ki jo nekateri (slaboumni bahači) tule na veliko razkazujejo.
In za taka govna mi vsi na položnicah elektrike plačujemo "prispevek za SPTE in OVE" za obnovljive vire! V mojem primeru več kot četrtino neto stroška elektrike.

Tudi jaz ga ;) na vec lokacijah.

J.McLane ::

hbgqzR je izjavil:

Predimenzionirane SE so bedaste, ker druge kandidate omejijo ali izlocijo ampak tako je to pac zastavljeno.


Bedaste so še iz vidika viškov, ker se taki uporabniki obnašajo potratno zgolj zato da jim konec leta nebi ostala kakšna kWh neporabljena.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Vuli ::

jah, če bi bil višek poračunan/izplačan, nebi delaal tega.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

hbgqzR ::

Je povezano - imaš predimenzionirano - ostanejo viški - porabijo se na silo, ker niso obračunani.

Idealno samooskrbno bi bilo (če si že enkrat s TČ ali pa s podobnim greliščem), ocenjena letna poraba + 10% rezerve. Recimo, bi ostalo za druge kandidate.

Zdaj je, kot je, naval je hud, infrastruktura pa izgleda dovolj ni vzdrževana.

feryz ::

Kaj pa jokcate?
Mačke in odprta vrata smo imeli tudi lani, ko sem plačeval elektriko normalno, kot vsak drug. Resda je bila mnogo cenejša, ampak vseeno, plačati je bilo treba.

OVE in SPTE plačujemo tudi lastniki SE. Kar je zanimivo, ampak ok, nekaj moramo plačati.

Kar se tiče viškov in predimenzioniranja, SE so omejili tudi meni, nisem dobil želenega. Ne glede na to, bom imel še vedno, kot skoraj večina lastnikov SE, višek štroma. Če pa ga nimaš, manjko itak plačaš.

In morda še to, medtem ko večina tukaj parlamentira, sem jaz letos postavil in nadziral že štiri SE, gratis seveda, še dve bom v naslednjih 14 dneh.
Če imam vmes čas, pa v bivši greznici ždim, jo pucam in pripravljam, da bomo tudi vodo imeli skoraj zastonj.
In bom spet pizda, ki bo sredi največje suše, travo utapljala na vrtu.

ales85 ::

feryz je izjavil:

Kaj pa jokcate?
Mačke in odprta vrata smo imeli tudi lani, ko sem plačeval elektriko normalno, kot vsak drug. Resda je bila mnogo cenejša, ampak vseeno, plačati je bilo treba.


A to naj bi bilo opravicilo za taksen nesmisel?

wcpapir ::

Ne razumem kaj druge toliko briga kaj kdo dela s "svojo" elektriko.

Utk ::

Če smeš bit kreten, ne pomeni, da moraš bit kreten.

hbgqzR ::

Nihče ne joka ali skrbi, samo sanjamo o idealnih scenarijih, ker eni imajo (očitno) prevec, eni pa izviseli. Mi imamo mogoce ravno prav (brez 2x ev!) viske bi ze znali porabiti...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

ales85 ::

Ce bi dobil odobreno toliko, kolikor je zelel, bi za "brezveze" pokuril tudi tisto?

BigWhale ::

feryz je izjavil:

In morda še to, medtem ko večina tukaj parlamentira, sem jaz letos postavil in nadziral že štiri SE, gratis seveda, še dve bom v naslednjih 14 dneh.
Če imam vmes čas, pa v bivši greznici ždim, jo pucam in pripravljam, da bomo tudi vodo imeli skoraj zastonj.
In bom spet pizda, ki bo sredi največje suše, travo utapljala na vrtu.


Ce gres na ministrstvo za okolje, ti bodo posebno plaketo izdali, ker si ze tolk soncnih postavil. Gratis, seveda.

hbgqzR ::

ales85 je izjavil:

Ce bi dobil odobreno toliko, kolikor je zelel, bi za "brezveze" pokuril tudi tisto?

Ne, verjetno bi bolj smiselno talali - kot rečeno, gostil skrinje, talil aluminij, varili bi lahko pri nas, tudi ev polnili. Za simbolično nagrado - čvek ob prinesenem piru, recimo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

wcpapir ::

Kako bolj smiselno talali?

Ce nimajo pojma koliko kaksna naredi.

hbgqzR ::

Govorim na mikroravni, upoštevaš faktorje mesecev glede produkcije, upoštevaš poslano in prejeto energijo iz mojelektro.si, narediš neke smiselne predikcije.

V smislu, da se sam odločiš, kako pri sebi doma stalaš predviden višek. Prvo leto verjetno ne veš točno, kako bo, potem pa že imaš nek približek za tvojo mikrolokacijo. Se strinjam, da vreme ni zanesljivo napovedljivo, ampak, če imaš predimenzionirano (recimo, oddane ~12M, prejete ~10M).

Lahko si še daš montirat meter (ne vem, zakaj tako osnovne stvari ne dodajo kot možnost v osnovni ponudbi).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

archer ::

Jaz ne razumem o kakšnih viških tu govorite. Sončnice proizvedejo okrog 2% letnega deleža naše električne energije. Kako je tu možno govoriti o kakšnih viških?
Za svojo rit ja, to razumem.
Zame je pa realno višek, ko bomo imeli podatek, da izvažamo pol več kar kot država proizvedemo.
Če pa pogledamo proizvedeno energijo glede na inštalirano moč sončnic je pa vse skupaj tehnično nesmiselno...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: archer ()

J.McLane ::

A ni jasno da je govora o osebnih viških in potratno obnašanju takega enega uporabnika glede na to, predvsem to ker potratni uporabniki zajeten delež elektrike pokurijo pozimi (ogrevanje) ko je od sončne zelo malo. Če je takih posameznikov preko 20.000 to ni več zanemarljivo.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

archer ::

Prvo moje vprašanje je bilo bolj retorično. Seveda pa se strinjam s tabo. Sistem, kot je nastavljen nam prinaša hude neuravnoteženosti v energetski sistem. Tako in drugače...

wcpapir ::

Zdaj se boste morali odločit, ali je energije premalo ali jo je dovolj. Če jo je premalo ni problema lahko pošparam, če pa jo je dovolj pa jo bom potrošil. Saj tisti "mojo" ko sem poleti gledal v sonce je nekdo tudi potrošil.

Kot že rečeno 2% je vseeno kaplja v morje, sploh z razmišljanjem kot ga ima archer, nima pa pojma da je ta 2% 70kT manj ogljikoveda dioksida šlo v zrak, in da s SE že po defaultu živiš bolj "zeleno". Bemtiš še s kosilnicami smo šli na elektriko letos, drugo leto še avto dodamo pa smo skoraj svoje napravili.

archer ::

Priporočam branje tega za lažje razumevanje sveta okoli sebe in ne samo sveto sledenje nižanju CO2 izpustov.

Vaclav Smil - Numbers Don't Lie: 71 Things You Need to Know About the World

Slika je veliko večja od tega...

driver_x ::

Ne razumem, zakaj vas nekatere tako skrbi, kako bomo lastniki SE porabili energijo, ki smo jo čez leto pridelali. Pač toliko porabiš, kolikor si naredil. Če viške prepustimo distributerju, ne boste ostali od tega imeli nič več in nič manj.

hbgqzR ::

No worries, samo malo se filozofira, bistvo pa je, da ne dobiš nič plačano. In prav zaradi tega bi jaz 'talal', če smo že kupili to reč; ne bi bilo ravno objsestno trošenje, še vedno pa ne bi podaril, bi pa imela nekaj ožja skupnost od tega.

Zanimivost, LFP-LYP je šla iz 0.769 na 0.782 kWh...
8-O

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

deco16 ::

Sej loh talaš znamcem če hočeš.

hbgqzR ::

Ja, saj to mislim, znancem (saj to misliš?), ja, ampak mora biti talabilno :-) Ne spomnim se več, kaj vse sem filozofiral, gor po strani (ali prejšnji) poglej.

Lonsarg ::

driver_x je izjavil:

Ne razumem, zakaj vas nekatere tako skrbi, kako bomo lastniki SE porabili energijo, ki smo jo čez leto pridelali. Pač toliko porabiš, kolikor si naredil. Če viške prepustimo distributerju, ne boste ostali od tega imeli nič več in nič manj.
Vse ok, sam netmetering bo treba scasoma za vse, tudi obstojece lastnike, narediti mesecni namesto letni. Zimski kWh je na oko vreden 2 poletna kWhja namrec.

SE se bo se vedno splacala sicer, tle ni dileme. Sam odplacilo se zna dvignit za kako leto ali dve.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

wcpapir ::

Net metering se bo kar lepo pustil za obstojece uporabnike. Je preracunano koliko jih je lahko na njem. Isto je s tistimi ki so energijo prodajali po starem nacinu-se vedno jo.

Utk ::

Lonsarg je izjavil:

driver_x je izjavil:

Ne razumem, zakaj vas nekatere tako skrbi, kako bomo lastniki SE porabili energijo, ki smo jo čez leto pridelali. Pač toliko porabiš, kolikor si naredil. Če viške prepustimo distributerju, ne boste ostali od tega imeli nič več in nič manj.
Vse ok, sam netmetering bo treba scasoma za vse, tudi obstojece lastnike, narediti mesecni namesto letni. Zimski kWh je na oko vreden 2 poletna kWhja namrec.

SE se bo se vedno splacala sicer, tle ni dileme. Sam odplacilo se zna dvignit za kako leto ali dve.

Kaj pa tisti brez elektrarn, bojo tudi pozimi plačevali dvojno ceno? Pazi kaj si želiš, lahko se uresniči...

Pozimi je lahko kwh tudi cenejši, če se toplota iz TE koristno porablja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Lonsarg ::

Jaz govorim o realnih napovedih, ne pa o željah. Zimska elektrika JE dražja od letne, z več sončnih pa se bo razlika le še povečala. Ogrevanje na elektriko se tudi povečuje, skratka vsi faktorji so v smeri povečevanja razlike med zimsko in letno ceno. Pa ne gre zgolj za spremembe v smeri dražje zimske (ok trenutno zaradi plinske krize ja), ampak tudi v smeri cenejše letne, ker so paneli poceni.

Da ne bo dileme, tudi tisti na letnih netmeteringih že v bistvu plačujejo vsaj delno za dražjo zimsko elektriko. Tarifa za samooskrbo se namreč približuje redni višji tarifi in bo najbrž kmalu dražja od višje tarife (in ta tarifa velja tudi ponoči, ko imajo tisti na dvotarifnih števcih zelo poceni). Torej lastniki SE bodo zimske viške vedno dražje dokupovali, tudi tisti na letnih meteringih do neke mere. Zadeva bo še bolj prišla do izraza ko bo z leti izkoristek SE padel in bo več dokupovanja.

Zakaj pa sem omenil faktor 2? Zato ker menim da se bo razlika zimske/letne elektrike ustalila tam nekje pri faktorju dva. Ker šele pri tako veliki razliki se bo splačalo delat sintetični plin in s tem služiti na tej razliki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

hbgqzR ::

Ne razumem, kakšna tarifa za samooskrbo pri letnem obračunu? Misliš, če imaš poddimenzionirano SE? Letni kWh ne bo več enak zimskemu kWh? Bodo spremembe pri net-meteringu že v obdobju naslednjih 8 let (če jih dočakamo glede na sosednjo doomsayersko temo!), čeprav so pravkar še povečali budget? Da vidim, kaj se razplete glede tega...

Lonsarg ::

V praksi bodo najbrž za obstoječe SE še ene 10 let pustili letni net-metering. Z padcem izkoristkov to sicer še vedno pomeni da ti bodo sčasoma en del letne porabe lahko zaračunali (5%, 10%?) in ta del bo računan po tarifi ki bo najverjetneje višja od višje tarife.

Ampak glede na vso inflacijo in višanje cene elektrike vseeno ni dileme da postavitev SE ne bi bila dobičkonostna. Niti po prehodu na mesečni net-metering ni neke bojazni. Ravno zato ne podpiram tega pusha v letni net metering, če pa bi itak zadeva bila dobičkanosna tudi z mesečnim.

ales85 ::

Nekaj casa nazaj se je govorilo, da bodo tudi SE lahko na dvotarifnem merjenju. Bomo videli kako bo to vplivalo na racunico.

hbgqzR ::

Kaj? Kako to misliš, mesečni net-metering? Kvartalni bi še razumel ampak že ta deformira celotno obstoječo investicijo. Če letno porabiš 10MWh, od tega jih poleti pridelaš, recimo 50%, in zavržeš večino, ker klime niso tako hudo požrešne, kako bo stvar učinkovala pozimi okt-dec ali jan-mar, ko je izplen 20% (do 35%, če je super vreme) poletnega? Pa saj potem se ne bo nikomur izplačalo več takšnega spomenika si postavljat na streho. Stvar ne bo šla ceteris paribus, kakorkoli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

wcpapir ::

Tele vase trditve o ukinjanju net meteringa so čisto iz trte zvite, da nebo kdo se res jemal tega ;)

Drugace pa danes je bil slab dan. 35kWh pridelali obicajno 40-57. TČ je 2x zalaufala porabli smo do zdaj 8.6kWh. Zvecer ko se stuskamo se porabimo malo jedrske pa bomo na 10kWh.

Lonsarg ::

Mesecni net metering je napovedan od 2024 naprej (za elektrarne priklopljene od 2024 naprej). Kako tocno bodo naredili se še ne ve, morda bo trgovec tvojo elektriko poleti prodal na trgu in ti dal dobropis, nato pa bos te EUR koristil pozimi. Ali pa kaka podobna fora.

Glavni point mesecnega net meteringa je sicer mesecni obracun omreznine, da bodo omrezni operaterji vec dobili.

hbgqzR ::

Ok, dajmo potem razpravljat o mesečnem net-meteringu, ko bo več znanega ali pa odpremo novo temo. Kot se vidi na zadnjih straneh, se ta tema že preveč širi tudi v polje filozofije.

PS: Danes pri nas 51kWh, wtf.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

fikus_ ::

Kdor ima podpisano pogodbo in netmetering ga bo tudi obdržal.
Kako dolgo? Piše kaj na pogodbi?
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

nejc_nejc ::

wcpapir je izjavil:

Zdaj se boste morali odločit, ali je energije premalo ali jo je dovolj. Če jo je premalo ni problema lahko pošparam, če pa jo je dovolj pa jo bom potrošil. Saj tisti "mojo" ko sem poleti gledal v sonce je nekdo tudi potrošil.

Kot že rečeno 2% je vseeno kaplja v morje, sploh z razmišljanjem kot ga ima archer, nima pa pojma da je ta 2% 70kT manj ogljikoveda dioksida šlo v zrak, in da s SE že po defaultu živiš bolj "zeleno". Bemtiš še s kosilnicami smo šli na elektriko letos, drugo leto še avto dodamo pa smo skoraj svoje napravili.


Ja, pa papirne slamce, ki ti jih servirajo ob kavi "tu-gou", so zavite v polivinil vrečko.:)

Utk ::

Lonsarg je izjavil:

Mesecni net metering je napovedan od 2024 naprej (za elektrarne priklopljene od 2024 naprej). Kako tocno bodo naredili se še ne ve, morda bo trgovec tvojo elektriko poleti prodal na trgu in ti dal dobropis, nato pa bos te EUR koristil pozimi. Ali pa kaka podobna fora.

Glavni point mesecnega net meteringa je sicer mesecni obracun omreznine, da bodo omrezni operaterji vec dobili.

Temu se ne reče mesečni netmetering, ker ne gre za noben net metering. Ko bo to, bo operater od tebe stalno kupoval in ti prodajal elektriko. To ni net metering.

nejc_nejc ::

Pogoji bodo taki, kot bo pasalo "trgovcem" štroma in nič drugačni.

Postaviti si bo treba acc. in dilerje odpikati, vsaj pri velikih porabnikih.

wcpapir ::

hbgqzR je izjavil:

Ok, dajmo potem razpravljat o mesečnem net-meteringu, ko bo več znanega ali pa odpremo novo temo. Kot se vidi na zadnjih straneh, se ta tema že preveč širi tudi v polje filozofije.

PS: Danes pri nas 51kWh, wtf.

51 je malo ali veliko?

Sedajbko je vrocina sla vstran so spice dosti višje kot poleti. In mesec bo vrjetno zelo podoben avgustu.

hbgqzR ::

Pa tak, srednja zalost, po dolgem casu spet malo vec. Komaj cakam, ce bo spet vec, zaenkrat je septembra komaj 675 kWh, so nas pof*, ko so nam omejili.

hruske ::

hbgqzR je izjavil:

Ne razumem, kakšna tarifa za samooskrbo pri letnem obračunu? Misliš, če imaš poddimenzionirano SE? Letni kWh ne bo več enak zimskemu kWh? Bodo spremembe pri net-meteringu že v obdobju naslednjih 8 let (če jih dočakamo glede na sosednjo doomsayersko temo!), čeprav so pravkar še povečali budget? Da vidim, kaj se razplete glede tega...


Nobene omejitve ni, da ti dobavitelj kot odjemalcu s samooskrbno elektrarno ne ponudi drugačnega cenika kot običajnemu odjemalcu v smislu, da enotna tarifa za odjemalca s sončno elektrarno ni enaka enotni tarifi za odjemalca brez elektrarne.

Lonsarg je izjavil:

Mesecni net metering je napovedan od 2024 naprej (za elektrarne priklopljene od 2024 naprej). Kako tocno bodo naredili se še ne ve, morda bo trgovec tvojo elektriko poleti prodal na trgu in ti dal dobropis, nato pa bos te EUR koristil pozimi. Ali pa kaka podobna fora.

Glavni point mesecnega net meteringa je sicer mesecni obracun omreznine, da bodo omrezni operaterji vec dobili.


Ne bluzi, nobenega mesečnega net meteringa še ni.

Obračunski interval in menjalni tečaj je predmet pogodbe med odjemalcem in trgovcem, kateremu lastnik elektrarne prodaja elektriko.

Zgolj v primeru, da bo obračunski interval en mesec in menjalni tečaj 1kWh za 1kWh, potem bi to bil mesečni net metering. Ni pa nujno, da bo tako, lahko boš zbiral tudi dobropis, ki ga boš ob koncu meseca koristil oz. prenašal skozi obračunske intervale.
Rad imam tole državico. <3

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hruske ()

ales85 ::

wcpapir je izjavil:


Drugace pa danes je bil slab dan. 35kWh pridelali obicajno 40-57. TČ je 2x zalaufala porabli smo do zdaj 8.6kWh. Zvecer ko se stuskamo se porabimo malo jedrske pa bomo na 10kWh.

A še kar prodajate te hruške o proizvodnji brez, da bi navedli koliko instalirane moči imate? :)

wcpapir je izjavil:

hbgqzR je izjavil:

Ok, dajmo potem razpravljat o mesečnem net-meteringu, ko bo več znanega ali pa odpremo novo temo. Kot se vidi na zadnjih straneh, se ta tema že preveč širi tudi v polje filozofije.

PS: Danes pri nas 51kWh, wtf.

51 je malo ali veliko?

Sedajbko je vrocina sla vstran so spice dosti višje kot poleti. In mesec bo vrjetno zelo podoben avgustu.

Tudi pri meni 51 kWh, ampak na 12 kWp instalirane moči.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ales85 ()

wcpapir ::

A še kar prodajate te hruške o proizvodnji brez, da bi navedli koliko instalirane moči imate? :)


Ne to smonse ze zmenili par strani nazaj.

8,36kWp

Montirana tam sred 6 meseca, zdaj imam nekaj cez 4MWh.

Letna poraba 8MWh.

Likalnik ::

Dejte mi prosim malo bolj po domace razloziti te spice in kdaj se te rezejo.

Soglasje imam za 13,6kw...pri montazi so mi razsmernik omejili na 13,2 kw...kaj to v praksi pomeni, da bodo spice lahko maks sle do 13,2kw...kar bo vec jih bo pa avtomatsko porezalo?
Ne more v nekem momentu mi SE pridelovati recimo 15kw?

Iz danasnjega grafa vidim, da je najvisja spica na 13,2kw ampak ni porezana...ne vem ce sem sploh kdaj v teh dveh mesecih od kar imam elektrarno videl iz grafa porezane spice
13,6kw je bilo najvisje do sedaj

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

krucymucy ::

hbgqzR je izjavil:

Ok, dajmo potem razpravljat o mesečnem net-meteringu, ko bo več znanega ali pa odpremo novo temo. Kot se vidi na zadnjih straneh, se ta tema že preveč širi tudi v polje filozofije.

PS: Danes pri nas 51kWh, wtf.

Saj danes je bil v osrednji Sloveniji kar lep dan. Nekajkrat je oblak sel cez, predvsem dopoldne, sicer pa je bil lep soncen dan. 70kWh. 12kWp.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: krucymucy ()

wcpapir ::

Likalnik je izjavil:

Dejte mi prosim malo bolj po domace razloziti te spice in kdaj se te rezejo.

Soglasje imam za 13,6kw...pri montazi so mi razsmernik omejili na 13,2 kw...kaj to v praksi pomeni, da bodo spice lahko maks sle do 13,2kw...kar bo vec jih bo pa avtomatsko porezalo?
Ne more v nekem momentu mi SE pridelovati recimo 15kw?

Iz danasnjega grafa vidim, da je najvisja spica na 13,2kw ampak ni porezana...ne vem ce sem sploh kdaj v teh dveh mesecih od kar imam elektrarno videl iz grafa porezane spice
13,6kw je bilo najvisje do sedaj

Po domače:
13,2kw bo max kaj bo delala oziroma ce bos pripalil 2kw grelec zraven bo delala 15,2 ker bos 2kw porabljal, 13,2 pa tiscal v omrezje.

Sedaj odvisno od panelov itd. Jaz imam 8,36kWp in omejeno na 8,8kW. Na grafu ne vidim ravne črte na 8,8kw ker graf rise vsakih 15 minut in se vmes marsikaj dogaja gre pa mi tudi preko 9kw ce je kaj priklopljeno. Poleti ko je bilo vroče je izkoristek slabši je šlo do 7,4 ali kak dan se manj. Jeseni in spomladi ko je jasno in hladneje gre na max v špici ko je sonce najbolj pravokotno na panele.

driver_x ::

Viške nad 13,2 bo porabljal samo v primeru, da ima pri števcu v hiši vgrajen merilec energije, ki je povezan z razsmernikom. Oddajanje v omrežje se drugače gleda kot povprečje 15 minutnega intervala, tako da lahko oddaš tudi kakšno špico nad omejitvijo. Pri meni so moč oddajanja omejili na 13.5kW. Izgleda, da si vsak inštalater to po svoje razlaga. Sicer mi je pa ta mesec elektrarna kaj nekajkrat delala na polno, s 16kW moči, kolikor je zmogljiv inverter. Razilka med 13,5 in 16kW je šla za kuhanje in pranje. Sedaj se lahko pohvalim s tem, da ne samo da je mineštra skuhana iz domačih sestavin, ampak tudi iz domače elektrike.
««
220 / 348
»»