» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
204 / 348
»»

Utk ::

Am, s tem se računica za elektrarne ne more podret, kvečjemu se bo še izboljšala. Podrla se bi samo, če bi bila elektrika pozimi cenejša kot je zdaj čez celo leto. Kar pa res ni verjetno.

feryz ::

Daniel je izjavil:

Nimaš kaj imeti narobe zvezano, vsaka SE ima stikalo za odklop v omarici distributerja, do katere ti nimaš dostopa. Ko elektro kaj dela na omrežju pride delavec ročno odklopi vsako elektrarno posebej in spet zaklene omarico.
In potem svizec zavije čokolado. Vidim, da se na to spoznaš kot zajec na boben. Ampak komentiraš pa vseeno.

blackmumba je izjavil:

Zdravo,
ali je v Sloveniji dovoljeno imeti SE na hibridni nacin? V omrezje ne bi vracal elektrike, viske bi hranil v baterijahal. Bi pa imel javno elekto omrezje kot backup varjanto. Verjetno je dovoljeno, ker veliko podjetij prodaja takšne sisteme, mislim pa si, da mora priklop urediti neka firma, ki ima pogodbo z elektro podjetjem. Najvecja nevarnost je, da imas narobe zvezano in ce takrat elektro podjetje dela servis na omrezju, ne vedo da ti oddajas v omrezje in jih zruka.

Ima kdo hibridni nacin SE?

Hvala za odgovore :)
Če ne boš oddajal, ne more nikogar zrukati. Tudi soglasij ne rabiš.
Kar ti rabiš, je polnilec, priklopljen na tvojo baterijo (po domače povedano), to je tudi edina povezava na javno omrežje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

nejc_nejc ::

Mah nevem, me se niso prepricali, niti z zivljensko dobo, niti z zavezanostjo k pogodbi z njihove strani.
Ze pojem samooskrba je cudno izbran. Ali je punca noseca ali ne.
Mislim, kaksna samooskrba, ce si konektan na omrezje.

feryz ::

Tako se pač reče. Saj bi naredili drugače, ampak fizikalci ne morejo prodajati štroma elektro podjetjem. Zato tak sistem.

Utk ::

Kaj te boli k***c kako oni temu rečejo. Važen je efekt. Na 5, 10, 20 itd let.
30 let garancije ti ni prepričalo? Kolk te pa bi, 70? Edino kaj ti lahko nekdo garantira čez 50 let je, da ne bo več znal niti luči v svoji sobi prižgat, ne pa da ti bo šel elektrarno popravljat.

nejc_nejc ::

Utk je izjavil:

Kaj te boli k***c kako oni temu rečejo. Važen je efekt. Na 5, 10, 20 itd let.
30 let garancije ti ni prepričalo? Kolk te pa bi, 70? Edino kaj ti lahko nekdo garantira čez 50 let je, da ne bo več znal niti luči v svoji sobi prižgat, ne pa da ti bo šel elektrarno popravljat.

Me zanima, kako se boš pogajal po recimo 27 leth.

Lonsarg ::

Utk je izjavil:

Am, s tem se računica za elektrarne ne more podret, kvečjemu se bo še izboljšala. Podrla se bi samo, če bi bila elektrika pozimi cenejša kot je zdaj čez celo leto. Kar pa res ni verjetno.
Če bo poletna cena pol cenejša od zimske (torej recimo poleti 7 centov enotna tarifa pozimi 14 centov) se bi seveda računica poslabsala za sončne elektrarne, odkupna cena poleti bi bila slaba, ko pa iz omrežja črpaš pozimi pa drago.

Pač ne govorim o tem da bi ratalo nerantabilno, se bi pa odplačna doba podaljšala, če dobimo sezonsko nihanje cene. In je čisto verjetno da sezonsko nihanje prej ko slej pride do maloprodajnih cen, ker na trgu je to že sedaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Utk ::

Če bo pozimi dražje, bo pozimi 25 centov in poleti 12. Ne pa da se bo poletna cena razpolovila.

nejc_nejc je izjavil:

Utk je izjavil:

Kaj te boli k***c kako oni temu rečejo. Važen je efekt. Na 5, 10, 20 itd let.
30 let garancije ti ni prepričalo? Kolk te pa bi, 70? Edino kaj ti lahko nekdo garantira čez 50 let je, da ne bo več znal niti luči v svoji sobi prižgat, ne pa da ti bo šel elektrarno popravljat.

Me zanima, kako se boš pogajal po recimo 27 leth.

30 let garancije pomeni predvsem, da je dokaj ziher vsaj tolk življenjska doba. Ne pa da ti bo nekdo menjal panele po 25 letih.
Pri inverterjih je pa drugače. SE spremlja inverter online in se zgodi, da ga komu po 8 letih zamenjajo preden on sploh opazi, da je karkoli narobe. Monter pa spremlja online tudi panele.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

hruske ::

Lonsarg je izjavil:

Če ne oddajaš v omrežje se pač požvižgaš na zakonodajo in si pač postaviš, ker to res nima elektra tehnično ghledano kaj zanimat. Vprašanje sploh če obstaja kaka zakonodaja na to temo al pa spada to v "sivino, ki še ni zakonsko dorečena".

Z 2023 bo samooskrbe malenkost dražja in bo morda tak način brez oddajanja v omrežje in z baterijo postal cenovno ugoden. Bi bilo za naredit neko računico. Niti ni razloga da je velika baterija, dovolj je da zna shranit za recimo 3 ure sončne proizvodnje elektrike, da ti zvečer po mraku še tam do 22h ko je dražji tok dela, potem pa pač sledi preklop na nižjo tarifo iz omrežja. Elektro distributerji in trgovci bodo pa zavijali z očmi ko bodo imeli stranke ki imajo 90% porabe ko je poceni tok hehe :)


Trgovcem (oz. dobaviteljem) je relativno vseeno, distributerje pa narobe razumeš.

Distributerji bi si želeli, da imajo po možnosti kar vsi dvotarifno štetje in da bi jih čim več trošilo poceni tok. Odjemna mesta, ki imajo 90% porabe v času poceni toka so njihovi MVP-ji. Če pa namontiraš hranilnik in jim ga še daš na voljo za balansiranje omrežja, bojo pa jokali od sreče.
Rad imam tole državico. <3

gorilla ::

Poigravam se z idejo, da bi na nadstresek, velik 18m3, namestil solarne panele, povezane z baterijo, kar bi uporabljal za polnjenje elektricnega vozila z baterijo cca 58kWh. Nadstresek je obrnjen na jug(oz blago jugovzhod), vendar ima za sabo (na severu hiso), kar v praksi pomeni, da je zasencen zadnjih nekaj ur, ko sonce zahaja. Najozje grlo je seveda zima, pa me zanima, ce kdo pozna kak kalkulator, s katerim bi najlazje izracunal, ce npr. 3kW elektrarnica se proizvede dovolj energije za polnjenje takega avtomobila. Hvala!

ales85 ::

Najprej si izračunaj koliko energije želiš shraniti v baterije, da vidiš, če se ti to izplača. Čeprav se baterije cenijo, še vedno niso poceni.

hruske ::

gorilla je izjavil:

Poigravam se z idejo, da bi na nadstresek, velik 18m3, namestil solarne panele, povezane z baterijo, kar bi uporabljal za polnjenje elektricnega vozila z baterijo cca 58kWh. Nadstresek je obrnjen na jug(oz blago jugovzhod), vendar ima za sabo (na severu hiso), kar v praksi pomeni, da je zasencen zadnjih nekaj ur, ko sonce zahaja. Najozje grlo je seveda zima, pa me zanima, ce kdo pozna kak kalkulator, s katerim bi najlazje izracunal, ce npr. 3kW elektrarnica se proizvede dovolj energije za polnjenje takega avtomobila. Hvala!


Meni https://globalsolaratlas.info/ kar dobro služi za to. Ima tudi tabelo proizvodnje glede na uro, samo je smotana, ker se je ne da enostavno skopirat.

Ta stvar pravi, da 3kW elektrarna poleti proizvede do 13kWh, pozimi pa do 5kWh na dan.
Rad imam tole državico. <3

nejc_nejc ::

Bolj butasta ali pa ne;
Zakaj tempirati na min., daj še dva ali tri panele na streho ali ob nadstresek in si na varni strani.

Podobno je z izolacijo objekta. Karte ti dajo ene podatke, mikro lokacija je pa drugo.

nejc_nejc ::

Vsi, ki imate SE, koliko so bile poloznice za štrom pred priklopom?

krucymucy ::

Zavarovanje SE.

Preko zavarovanja za hiso je drazje kot posebno zavarovanje za SE.
okoli 120€ letno (trenutno) za 12kW.
Vkljucuje mehanske poskodbe (toca, poskodbe zaradi snega, pozar ...) kot tudi poskodbe ostale opreme, recimo razsmernika.

Koliko placujete zavarovanje in kaj vkljucuje?

miko22 ::

Jaz plačujem 40€ pri Triglavu(za 6 kwh). Je pa res kot si reko, če plačaš posebej, je ceneje kot skupaj v paketu za hišo.

MadMax ::

Ene 50eur za 13.6kWp, v paketu s hišo.
Uni s 120 za 12 po "cenejši" varianti bi lahko razmislili o menjavi agenta...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

DarwiN ::

~20€, 12kw, Sava, skupaj s hišo.

nejc_nejc je izjavil:

Vsi, ki imate SE, koliko so bile poloznice za štrom pred priklopom?

100-110€ povprečno (pozimi več, poleti manj), zdaj z SE pa ~15€.

Je pa to nehvaležno vprašanje, ker se štrom draži, tko da te številke iz preteklosti ne držijo vode.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

jabe ::

3x25 varovalke po 18,5EUR/mesec
Pa 11500kwh po 0,11EUR povprecno

Kar znese slabih 1500EUR/leto. Geni kolikor vem, se ni dražil, tako da bržkone te cene se drzijo

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

MadMax ::

18.5 je letos 19.62, omrežnina šla gor. Ampak to je itak vseeno SE ali brez ter zanemarljiva razlika.

Drugače pa 90÷220EUR/mesec, odvisno od meseca. 12.5÷13MWh/leto, zadnjih par let s TČ.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

aborko ::

Jst še vedno cincam, porabimo nekako jurja štroma na leto, kar je ~700€ več kot bi s SE. Za 11kW SE so hoteli 12-13k € aprila, sedaj je verjetno 1-2k več. Ko računaš še zavarovanje vsako leto, pridemo na ene 15 let ROI. Mau preveč zame, ampak bi verjetno še vedno šel v SE, če bi le bil 100% v letni net metering za naslednjih ~30 let.

ales85 ::

aborko je izjavil:

Jst še vedno cincam, porabimo nekako jurja štroma na leto, kar je ~700€ več kot bi s SE. Za 11kW SE so hoteli 12-13k € aprila, sedaj je verjetno 1-2k več. Ko računaš še zavarovanje vsako leto, pridemo na ene 15 let ROI. Mau preveč zame, ampak bi verjetno še vedno šel v SE, če bi le bil 100% v letni net metering za naslednjih ~30 let.

Za net-metering ne rabiš biti siguren za 30 let. Če hočeš iti "na ziher", potem vsaj za čas ROI. Vse kar je kasneje ti še vedno dela plus, pa čeprav manj. Lahko pa ne namestiš, pa si ziher, da ne boš nikoli profitiral.

feryz ::

nejc_nejc je izjavil:

Vsi, ki imate SE, koliko so bile poloznice za štrom pred priklopom?
December 240 evrov, maj 140 evrov. Ostalo nekje vmes. Poleti bi se spustilo na 100.

Gregor P ::

Samo za tako visoko položnico, ste se najbrž tudi vsaj delno greli na štrom?:|
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

feryz ::

Toplotna.
Plus nešparanje.
Plus drag ponudnik in paket.
Ni se mi dalo menjati, ker bo enkrat "zastonj". Kmalu, baje.

stara mama ::

In tak biznismen kot ti, je tako razmetaval z denarjem?
Kako te naj še resno jemljemo?

feryz ::

Dokler imaš, lahko razmetavaš. Ko nimaš, ne moreš.
Sem probal oboje, ne skrbi.

Saj sem ujel enih 10, 12 jurjev pri dveh elektrarnah. Tistih 200 evrov preplačila, ki sem ga dal v pol leta za štrom, bo že pokrilo.

gorilla ::

hruske je izjavil:

gorilla je izjavil:

Poigravam se z idejo, da bi na nadstresek, velik 18m3, namestil solarne panele, povezane z baterijo, kar bi uporabljal za polnjenje elektricnega vozila z baterijo cca 58kWh. Nadstresek je obrnjen na jug(oz blago jugovzhod), vendar ima za sabo (na severu hiso), kar v praksi pomeni, da je zasencen zadnjih nekaj ur, ko sonce zahaja. Najozje grlo je seveda zima, pa me zanima, ce kdo pozna kak kalkulator, s katerim bi najlazje izracunal, ce npr. 3kW elektrarnica se proizvede dovolj energije za polnjenje takega avtomobila. Hvala!


Meni https://globalsolaratlas.info/ kar dobro služi za to. Ima tudi tabelo proizvodnje glede na uro, samo je smotana, ker se je ne da enostavno skopirat.

Ta stvar pravi, da 3kW elektrarna poleti proizvede do 13kWh, pozimi pa do 5kWh na dan.


Hvala za odgovor, ja skorajda v vsakem primeru bi zadevo predimenzioniral, da mi tudi v oblacnem vremenu vsaj dostojno napolni.

stara mama ::

feryz je izjavil:

Dokler imaš, lahko razmetavaš. Ko nimaš, ne moreš.
Sem probal oboje, ne skrbi.

Saj sem ujel enih 10, 12 jurjev pri dveh elektrarnah. Tistih 200 evrov preplačila, ki sem ga dal v pol leta za štrom, bo že pokrilo.

Zdaj pa bolj resno vprašanje:
Cene panelov in postavitve, so se že kaj umirile ali je še vedno tekma navzgor?
Ne za novogradnjo, igram se z idejo nadgradnje obstoječe in bi se dodatna proizvodnja prenesla na drugo lokacijo, na tej pa je že infrastruktura urejena (kabli napeljani, plac na strehi, ...)
Imaš lahko dva inverterja (vrjetno ja?) ali je boljše menjat za enega večjega?

Likalnik ::

Lahko imaš dva inverterja....jaz sem trenutno v precepu ali dodati dva inverterja vsak po 10KTL (Huawei) ali raje enega 15KTL...kolikor sem bral lahko potem kasneje je bolje dva samo iz vidika ker lahko hranilnik dodaš...če imaš pa enega pa ne.
če kdo kaj več ve o tem bi bilo super....prav tako sta, če daš dva dražja kot če enega močnejšega...

feryz ::

Cene panelov so normalne, seveda ne take kot lani, ampak take niti več ne bodo.
Lani so bile okrog 30 centov/vat. Mislim da so trenutne okrog 35 centov/vat.

Likalnik ::

še eno vprašanje...ali čakatu Huawei inverter (so mi rekli, da bo, če bo šele oktobra novembra na voljo) ali so solaredge ravno tako dobri...kolikor vem se samo solaredge montira.
mi lahko kdo pove kakšna je pravzaprav razlika med enim in drugim?
montaža s solaredge inverterjem je lahko že čez dva tedna...z Huawei pa čez pol leta....če bodo takrat na voljo

mertseger ::

nejc_nejc je izjavil:

Utk je izjavil:

Kaj te boli k***c kako oni temu rečejo. Važen je efekt. Na 5, 10, 20 itd let.
30 let garancije ti ni prepričalo? Kolk te pa bi, 70? Edino kaj ti lahko nekdo garantira čez 50 let je, da ne bo več znal niti luči v svoji sobi prižgat, ne pa da ti bo šel elektrarno popravljat.

Me zanima, kako se boš pogajal po recimo 27 leth.

Če ne želiš kupovat pa kupi bisolove boljše panele. Oni ti garantirajo 100% v 25 letih, paneli imajo v osnovi nekaj višjo nazivno moč od deklarirane ampak tisto kot jo imaš na papirju napisano boš imel ves čas. Če boš kupil kitajske bo to malo manj ne pa toliko kot si nekatei tu gor redstavljajo. Ni to baterija.

Likalnik ::

mertseger je izjavil:

nejc_nejc je izjavil:

Utk je izjavil:

Kaj te boli k***c kako oni temu rečejo. Važen je efekt. Na 5, 10, 20 itd let.
30 let garancije ti ni prepričalo? Kolk te pa bi, 70? Edino kaj ti lahko nekdo garantira čez 50 let je, da ne bo več znal niti luči v svoji sobi prižgat, ne pa da ti bo šel elektrarno popravljat.

Me zanima, kako se boš pogajal po recimo 27 leth.

Če ne želiš kupovat pa kupi bisolove boljše panele. Oni ti garantirajo 100% v 25 letih, paneli imajo v osnovi nekaj višjo nazivno moč od deklarirane ampak tisto kot jo imaš na papirju napisano boš imel ves čas. Če boš kupil kitajske bo to malo manj ne pa toliko kot si nekatei tu gor redstavljajo. Ni to baterija.


Bisol zapre podjetje in odpre novega z podobnim imenom...in ti garancija ne velja več...take in podobne stvari so se dejansko dogajale z Bisolom...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

mihi666 ::

Sem delal v BISOLU... Oni kopujejo kitajske module in dajejo svoje nalepke gor. cca 2500 kom na dan naredijo jih pa 1400 na dan. Imam tudi posnetek

mihi666 ::

Imajo pa približno 30 firm. Starih 4cm debelih panelov nimajo več. Zdaj so 3,5

feryz ::

mihi666 je izjavil:

Sem delal v BISOLU... Oni kopujejo kitajske module in dajejo svoje nalepke gor. cca 2500 kom na dan naredijo jih pa 1400 na dan. Imam tudi posnetek
To pa ne razumem.
Kaj bi rad povedal? Da se niti ena solarna celica ne naredi drugje kot na Kitajskem?
To bi pričakoval, da ve tudi dojenček. Brez kakih fotografij.
Da jih potem sestavijo kjerkoli, to pa vemo. Ali samo nalepke dajo gor. Ali še to ne in jih kar z nalepkami naročijo na Kitajskem.

mihi666 ::

Kar sami naredijo je itak iz azije. Od celic do alu profilov... Uvozijo pa narejene panele kot pol izdelek iz kitajske in jih samo prepakirajo in gor dajo samo nalepko...

mertseger ::

Likalnik je izjavil:

mertseger je izjavil:

nejc_nejc je izjavil:

Utk je izjavil:

Kaj te boli k***c kako oni temu rečejo. Važen je efekt. Na 5, 10, 20 itd let.
30 let garancije ti ni prepričalo? Kolk te pa bi, 70? Edino kaj ti lahko nekdo garantira čez 50 let je, da ne bo več znal niti luči v svoji sobi prižgat, ne pa da ti bo šel elektrarno popravljat.

Me zanima, kako se boš pogajal po recimo 27 leth.

Če ne želiš kupovat pa kupi bisolove boljše panele. Oni ti garantirajo 100% v 25 letih, paneli imajo v osnovi nekaj višjo nazivno moč od deklarirane ampak tisto kot jo imaš na papirju napisano boš imel ves čas. Če boš kupil kitajske bo to malo manj ne pa toliko kot si nekatei tu gor redstavljajo. Ni to baterija.


Bisol zapre podjetje in odpre novega z podobnim imenom...in ti garancija ne velja več...take in podobne stvari so se dejansko dogajale z Bisolom...


LG zapre podjetje in odpre novega, Lumar zapre podjetje in odpre novega, Huawei ...........S tvojim načinom razmišljanja ne bi kupil nobene stvari ki ima garancijo

Utk ::

Zgleda da nisi videl tega:
take in podobne stvari so se dejansko dogajale z Bisolom...

Za LG pa ne vem če to velja.

Likalnik ::

mertseger je izjavil:

Likalnik je izjavil:

mertseger je izjavil:

nejc_nejc je izjavil:

Utk je izjavil:

Kaj te boli k***c kako oni temu rečejo. Važen je efekt. Na 5, 10, 20 itd let.
30 let garancije ti ni prepričalo? Kolk te pa bi, 70? Edino kaj ti lahko nekdo garantira čez 50 let je, da ne bo več znal niti luči v svoji sobi prižgat, ne pa da ti bo šel elektrarno popravljat.

Me zanima, kako se boš pogajal po recimo 27 leth.

Če ne želiš kupovat pa kupi bisolove boljše panele. Oni ti garantirajo 100% v 25 letih, paneli imajo v osnovi nekaj višjo nazivno moč od deklarirane ampak tisto kot jo imaš na papirju napisano boš imel ves čas. Če boš kupil kitajske bo to malo manj ne pa toliko kot si nekatei tu gor redstavljajo. Ni to baterija.


Bisol zapre podjetje in odpre novega z podobnim imenom...in ti garancija ne velja več...take in podobne stvari so se dejansko dogajale z Bisolom...


LG zapre podjetje in odpre novega, Lumar zapre podjetje in odpre novega, Huawei ...........S tvojim načinom razmišljanja ne bi kupil nobene stvari ki ima garancijo


ja lahko vsak to naredi...ampak da ti bo LG zaprl podjetje je manj verjetnosti kot Bisol kateri je pa v preteklosti to že naredil....zakaj bi se zopet opekel na Bisolu...

jabe ::

Dajte no mir... Govorite o 20, 30 letih kot o enemu mesecu. In resno racunate na to brez kriticne misli...

Kar se tiče bisola. Garancija ne velja naslednji dan, kaj sele po 30 letih ali 15 ali koliko reklamirajo. Nehite sanjat... Potrosna roba, tili paneli.

Likalnik ::

dajte vi raje meni svetovati....to ali bo Bisol zaprl podjetje ali ne...je vseeno in trenutno nima veze.

zanima me kaj vzeti Huawei oz Solaredge inverterje...kakšna je razlika v praksi? katerega bi izbrali vi...malo mi je dolga čakati na Huawei do konca leta

mihi666 ::

Mi s solaredge nismo imeli problemov. Huaweia nam je dobesedno razneslo po mesecu delovanja menjali so ga brez vprašanj.

Ima pa huawei prednost ker nima ekrana ki zbledi ampak delaš vse na njem preko telefona.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mihi666 ()

Likalnik ::

Solaredge se ne da upravljati preko telefona? oziroma samo spremljaš stanje al kako?

wcpapir ::

mihi666 je izjavil:

Mi s solaredge nismo imeli problemov. Huaweia nam je dobesedno razneslo po mesecu delovanja menjali so ga brez vprašanj.

Ima pa huawei prednost ker nima ekrana ki zbledi ampak delaš vse na njem preko telefona.


Teh tvojih trditev pa ne razumem, gledam tule pri meni SolarEdge razsmernik pa ne najdem ekrana, delam pa tudi vse preko telefona.

jabe ::

Ocitno so razlicni... Jaz imam tudi solaredgovega, ki je brez ekrana. Povezati se moram z njim preko wifi, ce hocem kaj nastavljati, medtem ko spremljam pa podatke lahko preko neta.

ales85 ::

jabe je izjavil:

Ocitno so razlicni... Jaz imam tudi solaredgovega, ki je brez ekrana. Povezati se moram z njim preko wifi, ce hocem kaj nastavljati, medtem ko spremljam pa podatke lahko preko neta.

Kaj pa lahko nastavljaš na napravi? Ali sploh imaš dostop za spreminjanje parametrov?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ales85 ()

jabe ::

Karkoli lahko monterji nastavljajo. Odpres si neki racun monterja na solaredgu (ne koncnega uporabnika) in voila... Meni so zaenkrat prav prisle samo nastavitve max moci, s koliko lahko oddaja v omrezje... Mislim, to sem se nekaj igrala, pa tudi ce se ne bi...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

mihi666 ::

Govorim za starejše solaredge problem je bil ker so ekrani z leti obledeli. Vem da imajo novi huawei brez ekrana za solaredge pa ne vem ker ga že dolgo nisem montiral. Očitno so vsi novi razsmerniki brez ekrana in imajo samo tiste 2-3lučke.
««
204 / 348
»»