» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
196 / 322
»»

Gregor P ::

pandin99 je izjavil:

starfotr je izjavil:

Treba se je zavedat, da so PV predvsem politični projekt. Ne pa tehnološki.

Tako, kot LED svetila in prepoved klasične žarnice.

Politika nima pojma, oni niso tehniki, oni so lutke lobistov.



starfotr je izjavil:



Poleti je povsod dovolj energije. PV je v bistvu bedarija, ker itak takrat, ko je vsega dovolj, ti ne pomaga še več vsega.

A zato poleti raje kupuješ premog za furat TE namesto koristit SE? Oz. za odjemalca, ki ima možnost si postavit SE, raje poleti plačevati elektriko kot imeti SE na strehi?
… meni je ravno v teh dneh crknila klasična žarnica v kleti po več kot 30 letih; logično se je uporabljala bolj poredko a vseeno. Zdaj sem dal ta sodobno ta varčno, pa da vidimo 8-)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

J.McLane ::

Kalifornija za 15 min čisto samo na OVE, večinoma sonce (2/3):
https://electrek.co/2022/05/02/californ...

Naslendji cilji:
- cel dan na OVE
- cel teden na OVE
- celo leto na OVE

Ampak tule nas še kar nekateri skušajo prepričat, da so sončne elektrarne samo neke "igračke".
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Ghost7 ::

Gregor P je izjavil:

pandin99 je izjavil:

starfotr je izjavil:

Treba se je zavedat, da so PV predvsem politični projekt. Ne pa tehnološki.

Tako, kot LED svetila in prepoved klasične žarnice.

Politika nima pojma, oni niso tehniki, oni so lutke lobistov.



starfotr je izjavil:



Poleti je povsod dovolj energije. PV je v bistvu bedarija, ker itak takrat, ko je vsega dovolj, ti ne pomaga še več vsega.

A zato poleti raje kupuješ premog za furat TE namesto koristit SE? Oz. za odjemalca, ki ima možnost si postavit SE, raje poleti plačevati elektriko kot imeti SE na strehi?
… meni je ravno v teh dneh crknila klasična žarnica v kleti po več kot 30 letih; logično se je uporabljala bolj poredko a vseeno. Zdaj sem dal ta sodobno ta varčno, pa da vidimo 8-)


Če si dal "ta varčno" bo odletela zelo, zelo kmalu. Pa ne zato, ker je zanič, ampak, ker ni temu namenjena. Varčna žarnica mora goret 15 minut, da se izplača in naj bi svetila po več ur. Ker dokler se ne ogreje (kuri precej več!)na delovno temperaturo ne varčuje, ko pa se, pa mora pretečt nekaj vode, da se začne "splačat" (torej za manj kot 15 minut rabe, ni smiselna).

Če si dal pa LED, ki pa združuje oba svetova (varčne in wolfram tehnologijo) pa bo ok. Vendar ima tudi omejeno število vklopov. Ampak več tisoč. Mogoče boš v 30 letih prej to dosegel kot delovne ure.
Boš pa opazil, ko z delovnimi urami, nekje na polovici živ. dobe začnejo svetit že malo na zelenkast odtenek. Takrat jih (sploh rumene (do 3000K)) zamenjam z novimi, te gredo pa v kletne prostore.
https://www.bitstamp.net/ref/OM6lA9mwoeRO5Rba/

poweroff ::

pandin99 je izjavil:

poweroff je izjavil:

Pobrskajte za wood gasifier - tale je McGyver style:

Tale je pa komercialen:

Piše, da je: Fuel Consumption (kg/kWh): 0.9

Ja ok, ma kaj ima to veze s SE? Je pa zanimiv stroj, With 9 kWel and 22 kWth, pa 0,9 kg/kWhel, pomeni da res ima skoraj 100% izkoristek lesne mase, pa onih 9 kWel lahko poganja del soseske kamor teh 22 kWth ne moreš spravit preko toplovoda.

Še ne razumem kako zamisel je imel JMcLane glede koriščenja "odvečne" energije. Neka piroliza nečesa. Stroj od Matthaia za pirolizo izkorišča toploto izgorevanja lesnega plina, ne potrebuje nobene zunanje dodatne energije razen začetnega vžiga.

Meni se samo zdi tole zanimiva rešitev, se pravi, da imaš neko sosesko, ki ima par tehle napravic in sončne celice. Potem pa ena zadeva, ki vse skupaj krmili in doda nekaj logike, recimo ko je višek, se ogreva voda (v zalogovniku) in polnijo avtomobili, ko je manko so prioritete drugje.

Teoretično tak sistem znamo postavit, problem je, ker zahteva sodelovanje cele soseske. In kako se boš s sosedom zmenil glede lastne elektrarne, če se za tistega pol metra žive meje tožariš že 10 let??
sudo poweroff

pandin99 ::

Matthai, potem sem malce bolje pogledal, pa to dela MAX 9 kWel ali MAX 22 kWth, skupno učinkovitost pa ima nekaj čez 60%. Malce precej spremeni računico.

hruske ::

poweroff je izjavil:

pandin99 je izjavil:

poweroff je izjavil:

Pobrskajte za wood gasifier - tale je McGyver style:

Tale je pa komercialen:

Piše, da je: Fuel Consumption (kg/kWh): 0.9

Ja ok, ma kaj ima to veze s SE? Je pa zanimiv stroj, With 9 kWel and 22 kWth, pa 0,9 kg/kWhel, pomeni da res ima skoraj 100% izkoristek lesne mase, pa onih 9 kWel lahko poganja del soseske kamor teh 22 kWth ne moreš spravit preko toplovoda.

Še ne razumem kako zamisel je imel JMcLane glede koriščenja "odvečne" energije. Neka piroliza nečesa. Stroj od Matthaia za pirolizo izkorišča toploto izgorevanja lesnega plina, ne potrebuje nobene zunanje dodatne energije razen začetnega vžiga.

Meni se samo zdi tole zanimiva rešitev, se pravi, da imaš neko sosesko, ki ima par tehle napravic in sončne celice. Potem pa ena zadeva, ki vse skupaj krmili in doda nekaj logike, recimo ko je višek, se ogreva voda (v zalogovniku) in polnijo avtomobili, ko je manko so prioritete drugje.

Teoretično tak sistem znamo postavit, problem je, ker zahteva sodelovanje cele soseske. In kako se boš s sosedom zmenil glede lastne elektrarne, če se za tistega pol metra žive meje tožariš že 10 let??


Pravkar si opisal koncept samooskrbne skupnosti, ki ga že predvideva tudi zakonodaja.

Ker članstvo deluje na prostovoljni bazi, ne zahteva sodelovanja cele soseske. Lahko se tudi samo dva soseda dogovorita in ustanovita samooskrbno skupnost.
Rad imam tole državico. <3

poweroff ::

pandin99 je izjavil:

Matthai, potem sem malce bolje pogledal, pa to dela MAX 9 kWel ali MAX 22 kWth, skupno učinkovitost pa ima nekaj čez 60%. Malce precej spremeni računico.

Ker se nisem poglabljal v zadevo - kaj to konkretno pomeni za recimo povprečno bajto? Koliko peletov bi pokuril za običajno dnevno porabo, kakšen bi bil potem strošek energije?
sudo poweroff

l0g1t3ch ::

Se vračamo nazaj v kurjenje vsega mogočega pozimi ? Spet smrdeče in zadimljene soseske :)

pandin99 ::

poweroff je izjavil:

pandin99 je izjavil:

Matthai, potem sem malce bolje pogledal, pa to dela MAX 9 kWel ali MAX 22 kWth, skupno učinkovitost pa ima nekaj čez 60%. Malce precej spremeni računico.

Ker se nisem poglabljal v zadevo - kaj to konkretno pomeni za recimo povprečno bajto? Koliko peletov bi pokuril za običajno dnevno porabo, kakšen bi bil potem strošek energije?

Za normalno bajto pomeni da normalno dostojna peč na pelete ali pirolizna na les ali sekljance ima komot učinkovitost 90%, taka pa le 60%, pa ti le en del tega da v toploti, tako da vsaj za ogrevanje gre poraba gor 50%. Zna mogoče bit fajn v nepretirano mrzlih dneh, če s proizvedeno elektriko vrtiš TČ.

Vendar sem spet pogledal in nikjer na spletni strani ne povejo iz kako kakovostnega sekljanca pridobijo tistih 0,9kg/kWel, tako da še moja ocena nekje 60% učinkovitosti je kar povlečena iz lufta

l0g1t3ch je izjavil:

Se vračamo nazaj v kurjenje vsega mogočega pozimi ? Spet smrdeče in zadimljene soseske :)


Si kdaj imel opravka s pečjo na pirolizo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pandin99 ()

hruske ::

Tole uplinjanje biomase se ful lepo sliši, ampak za domačo rabo to žal ni.

Da se ti (finančno) povrne, rabiš dovolj obratovalnega časa. Da imaš dovolj obratovalnega časa, pa rabiš dovolj odjema toplote, to pa je ključni faktor pri ocenjevanju smiselnosti te investicije. Take stvari se zato pogosto uporablja pri žagah, kjer je poleg žage še npr. sušilnica lesa, pri hotelih, kjer je vedno veliko odjema, morebitni viški toplote pa gredo lahko v ogrevanje vode za bazen, ali pa za daljinsko ogrevanje, kjer ena naprave ogreva večje število zgradb.

HKA10 trenutno niti ni dobavljiv.

22kW toplotne moči se ne sliši veliko, ampak za kontekst: starši imajo slabo izolirano hišo, ampak 100m2 ogreva 15kW peč, ki v povprečju deluje krepko pod nazivno močjo. Da bi nameščal 22kW peč, ki mora za finančno rentabilnost vsaj polovico leta delat na 100% moči, se ta račun ne izide.

Glede učinkovitosti sem jaz naračunal 73%, kar je recimo primerljivo s pečjo razreda 3 po EN-303-5, če imaš zalogovnik.

Učinkovitost HKA10

Rad imam tole državico. <3

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: hruske ()

mn ::

HKA 10 stane 59 000 EUR:

https://www.forstpraxis.de/kompaktes-ho...

Kakor vidim vplini lesne pline, elektriko pa proizvaja motor na notranje izgorevanje (agregat). Mislim, da je res pošteno reči, da to ni primerno za domačo uporabo.

pandin99 ::

mn je izjavil:

HKA 10 stane 59 000 EUR:

https://www.forstpraxis.de/kompaktes-ho...

Kakor vidim vplini lesne pline, elektriko pa proizvaja motor na notranje izgorevanje (agregat). Mislim, da je res pošteno reči, da to ni primerno za domačo uporabo.

prosim popravi link

Za domačo enodružinsko bajtico ne, za blok ali poslovne stavbe ali da bi hkrati ogrevalo več enodružinskih pa bi šlo, kot se je že normalno delalo z malimi kogeneratorji na zemeljski plin

wcpapir ::

hruske je izjavil:

Tole uplinjanje biomase se ful lepo sliši, ampak za domačo rabo to žal ni.

Da se ti (finančno) povrne, rabiš dovolj obratovalnega časa. Da imaš dovolj obratovalnega časa, pa rabiš dovolj odjema toplote, to pa je ključni faktor pri ocenjevanju smiselnosti te investicije. Take stvari se zato pogosto uporablja pri žagah, kjer je poleg žage še npr. sušilnica lesa, pri hotelih, kjer je vedno veliko odjema, morebitni viški toplote pa gredo lahko v ogrevanje vode za bazen, ali pa za daljinsko ogrevanje, kjer ena naprave ogreva večje število zgradb.

HKA10 trenutno niti ni dobavljiv.

22kW toplotne moči se ne sliši veliko, ampak za kontekst: starši imajo slabo izolirano hišo, ampak 100m2 ogreva 15kW peč, ki v povprečju deluje krepko pod nazivno močjo. Da bi nameščal 22kW peč, ki mora za finančno rentabilnost vsaj polovico leta delat na 100% moči, se ta račun ne izide.

Glede učinkovitosti sem jaz naračunal 73%, kar je recimo primerljivo s pečjo razreda 3 po EN-303-5, če imaš zalogovnik.

Učinkovitost HKA10



Ne spoznam se na toplotno moc in slabo izolirano hiso, sam mi smo 240m2 v treh etazah-spodaj neizolirana klet razen po tleh ogrevali eno sezono s TČ 9KW. Porabla je 130eur elektrike 2018 sezona. Termostati čez okno, talno gretje v bajti je bilo 24+ stopinj. Sedaj ko je izolirano, klet se vedno ni. Grejemo na 23 stopinj porabi 50-60eur mesecno, je pa res da dela na nizji modulaciji. Tak da kam bi s 22KW na 100m2 nevem. Vrjetno kak glup sistem z enormnimi izgubami.

TheBlueOne ::

Eno vprasanje za tiste, ki ze imate elektrarno. Kako spravijo kabel v hiso? Pri nas mora na podstresje.

Tnx...

feryz ::

Kakor boš ti rekel. Najraje ga po liniji najmanjšega napora, kakorkoli že to je.

Sicer smo Slovenci bolj papeški od papeža, zato kabel vlečejo do omarice. Drugje ga do prvega trofaznega toka, recimo notranje razdelilne omarice.

shmandi ::

Eni ga napeljejo skozi dimnik, ker hkrati grejo tudi na TČ. Sam sem že pred fasado položil elektro cev za kabel.

TheBlueOne ::

Jaz imam ze napeljan kabel na podstresje. Zanima me bolj detajl, kje in kako se "penetrira" streha/ostresje. :)

Sandi, kako gres tudi direkt na tc?

Zgodovina sprememb…

PrimoZ_ ::

TheBlueOne je izjavil:

Jaz imam ze napeljan kabel na podstresje. Zanima me bolj detajl, kje in kako se "penetrira" streha/ostresje. :)

Sandi, kako gres tudi direkt na tc?


Pogosto je skozi neuporabljan dimnik, razsmernik naj bi bil v kleti oz. nekje na hladnem, podstrešje po večini ni OK in niti nočejo več nameščat na podstrešje.
Druga opcija pa je da se enostavno malo pobrusi cegu in gre pod ceglov, tako kot so zahaklane kljuke. Kabel je presenetljivo tanek.

TheBlueOne ::

PrimoZ_ je izjavil:



Pogosto je skozi neuporabljan dimnik, razsmernik naj bi bil v kleti oz. nekje na hladnem, podstrešje po večini ni OK in niti nočejo več nameščat na podstrešje.
Druga opcija pa je da se enostavno malo pobrusi cegu in gre pod ceglov, tako kot so zahaklane kljuke. Kabel je presenetljivo tanek.


Sem slabo opisal. Imam kabel od omarice do podstresja. Menda 2.5mm2.

Dimnik ne pride v postev, ker je predrag.

Torej se pobrusi cigel, potem gre pod njega, pod njim se prevrtra streha ...

Tam kjer se prevrta pride kaksna posebna hidroizolacija?

shmandi je izjavil:

Eni ga napeljejo skozi dimnik, ker hkrati grejo tudi na TČ. Sam sem že pred fasado položil elektro cev za kabel.


A te je mozno priklopit?

https://orcaenergy.eu/wp-content/upload...

"USE SOLAR POWER
Orca Heat Pumps enable you to
connect them to a solar system."

Si mislim, da ja? :)

Kaksni so benifiti, kaj se lahko stela?

Zgodovina sprememb…

shmandi ::

V mislih sem imel, da se ljudje pogosto odločijo, da hkrati zmontirajo sončno in toplotno...
Drugače pa kabla napeljejo tudi skozi odprtine na prezračevalnih strešnikih. Sicer je kabel ponavadi cca 4-5mm premera.

TheBlueOne ::

Kako je najbolj profesionalno? Kakor pravim imam do podstresja, tores tiste male spica nad mansardo, kamor lahko kaj spravimo ze potegnjen kabel. Ga pa ne bi vlekel skozi kaksne odprtine, ki so namenjene za kaj drugega. Tam cela streha ni izolirana, tako da verjetno samo direktno prevrtamo in silikoniramo?

l0g1t3ch ::

TheBlueOne je izjavil:

Kako je najbolj profesionalno? Kakor pravim imam do podstresja, tores tiste male spica nad mansardo, kamor lahko kaj spravimo ze potegnjen kabel. Ga pa ne bi vlekel skozi kaksne odprtine, ki so namenjene za kaj drugega. Tam cela streha ni izolirana, tako da verjetno samo direktno prevrtamo in silikoniramo?


Saj je bilo že napisano, da kabel potem pride ven kar med strešniki, ki se pač malo pobrusi.
Prebiti moraš pa še deske in folijo, to pač prevrtaš in potem da si 110% lahko še zamažeš s silikonom.

Kabel lahko pride skozi deske in folijo malo više kot je strešnik pod katerim bo šel ven, da tista luknja od vrtanja ni direktno pod robom strešnika. Pa daš tam poleg silikona še en kos folije čez kabel, da voda oddeka dol, če že pride kaj skozi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

shmandi ::

Obstajajo tudi "profesionalne" rešitve:
https://probuildermag.co.uk/features/re...

fikus_ ::

TheBlueOne, nisi napisal, kakšno streho imaš (ali pa jaz nisem zasledil). Obstajajo zračniki za strehe, tudi namenski preboji, . . . .
Vse je odvisno od strehe.
Brušenje strešnika je šalabajzersko, verjamem pa da monterji to radi delajo.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

l0g1t3ch ::

fikus_ je izjavil:

TheBlueOne, nisi napisal, kakšno streho imaš (ali pa jaz nisem zasledil). Obstajajo zračniki za strehe, tudi namenski preboji, . . . .
Vse je odvisno od strehe.
Brušenje strešnika je šalabajzersko, verjamem pa da monterji to radi delajo.


To isto delajo, ko montirajo kljuke, ki gredo pod strešnike in potem držijo konstrukcijo.

Kaj je razlika ali pobrusiš strešnik za kljuko ali pa za 5m debel kabl ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

fikus_ ::

Potem so pa šalabajzerji na delu. Kljuke za pritrditev znajo biti drage, odvisno od kritine, tako da verjamem, da nabavijo poceni varianto in potem brusijo/režejo strešnike.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

feryz ::

Tako kljuko bi pa rad videl. Recimo za Creaton strešnik. Da bo šlo brez popravljanja strešnika. In da ta ne bo štrlel v luft.
Najbrž so narejene tudi za različna prekrivanja, odvisno od dolžine strehe.

l0g1t3ch ::

Dvomim da pri vseh strešnikih zija pol centi špranje skozi katere bi šla kljuka.

feryz ::

V bistvu pri nobenem. Če bi bili strešniki in konstrukcija idealno ravni.
Kako v praksi zija, je pa druga stvar. Ampak na to se ne moreš zanašati.

Poleg tega pol cm ni dovolj. Če je kljuka narejena iz 5 mm rostfraja, rabiš še distanco do spodnjega strešnika. Če bo pritiskala nanj, jih bo treba hitro menjati.

blazkj ::

Kaj se po obračunu (net-mettering) še plačuje, če upoštevamo, da elektrarna pokrije potrebe:

-električna energija
-obračunska moč
-omrežnina VT
-omrežnina MT
-pripevek za delovanje operaterja
-prispevek za energestko učinkovitost
-prispevek za STPE in OVE
-trošarina
-mesečno nadomestilo

Se pokompenzira samo električna energija ali še kaj drugega? Hvala za odgovore.

Daniel ::

Najbrž vse kar je vezano na obračunsko moč.

blazkj ::

Torej vse razen energije. Trošarini, mesečnem nadomestilom in prispevkom se država oz. podjetja najbrž ne odrečejo?

Malo računam pa ugotavljam, da se mi SE zares splača, ko bo cena na kwh dvakratnih dnašanje. Samo to je nekako limita, da nam še teče gospodarstvo, najbrž si tudi 20% ljudi v državi pri taki ceni že zelo težko privošči račun za elektriko. Verjetnost za to je najbrž nizka, če ugibam. Po drugi strani se politika ne odziva ravno racionalno, saj sami ne razmišljajo o teh problemih na individualni ravni.

Utk ::

Kakim trošarinam na kaj? Plačaš 10 do 15 evrov, za enotno tarifo, kot da nimaš porabe, kolk točno je odvisno od priključne moči.

Če si ti zračunal, da se ti ne splača, se pač ne splača. Move over.
Zelo verjetno se motiš, ampak zakaj se bi kdo drug, sploh pa država, ukvarjal s tem, dokler so polne vrste tistih, ki so izračunali, da se jim splača.

blazkj ::

Ne vem zakaj tak napadlen odgovor. Trošarina je ena od postavk na računu, vsaj npr. gen-i jo ima.

Ostale dajatve (npr. omrežnina) se najbrž še vedno računajo glede na porabljeno energijo in ne glede na 0kw ali se motim? 10-15 eur ali 50 eur za ostale dajatve, ki niso energija precej spremeni zadevo.

Utk ::

Zakaj tak odgovor? Ker po 200 straneh teme ne veš niti kaj se plačuje, če imaš elektrarno, kako si lahko potem sploh kaj izračunal?
Plačuje se samo tistih 10, 15 evrov za obračunsko moč.
Ostalo plačaš samo na tisto elektriko, ki si jo porabil več kot naredil, na koncu leta. Zato se reče letni obračun.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Daniel ::

Obračuna se konec leta, če si porabil več. Okrog 15 - 20 eur za 17 kw priključno moč (nimam trenutno cenika pri roki). To je edini strošek. Če rabiš 22 kW to takoj zraste na okrog 45 eur, ker je priključna moč 17 kw obračunana kot 10 kw, više pa se obračuna dejanska.

matmel ::

Kako je sedaj z subvencijami, mogoče kdo ve?
Je opcija, da se elektrarno namesti, ter kasneje vlaga za subvencijo?

jabe ::

Nikakor ne bos usoel, ce bo elektrarna prikljucena in bos oddal vlogo po tem...

Pa tudi drugace, jaz ne bi racunala s subvencijo, dokler dejansko ne bo prisel razpis ven:
https://www.zurnal24.si/pod-streho/varc...

feryz ::

Narediš jo sam in bo 30 procentov cenejša kot s subvencijo.
Če bi dobil še subvencijo pa 45 procentov cenejša.

TheBlueOne ::

fikus_ je izjavil:

TheBlueOne, nisi napisal, kakšno streho imaš (ali pa jaz nisem zasledil). Obstajajo zračniki za strehe, tudi namenski preboji, . . . .
Vse je odvisno od strehe.
Brušenje strešnika je šalabajzersko, verjamem pa da monterji to radi delajo.


Tondach. Verjetno bi bil namenski preboj, ki bo posilikoniran. Ampak bolj se poglabljam v detajle, vec problemov vidim. Recimo letos smo imeli ca. 1m snega, kar menda zna polomit stresnike. Potem menda potrebujes kaj takega:



Problem stevilka dva je zdrs snega, ker streha na jug je tudi streha nad delom hise, kjer se pogosto nahajamo. Tega iz meni neznanega razloga ne navaja nihce, ki je dal ponudbo, ceprav so posebej v Avstriji znane tozbe, ce je komu padel na glavo sneg. Zadeve gredo tako dalec, da v mestih kidajo sneg iz streh. Da ne bo treba delati posebej nadstresek s solarkami.

Pac nekako imam obcutek, da je vecina teh solar projektov dokaj neprofesionalna pri detajlih. Ce jih vprasam dobim odgovor kakor je bil vcasih v Sloveniji v gradji: "Joza, Marjan imajo tako in je vredu...".

J.McLane ::

Zakaj se pa tega problema s snegom enostavno ne reši tako da malenkost povečaš naklon panelov in je potem med vrstami zamik, ki bi efektivno imel vlogo snegolova? Sicer če zamikaš bi potem moral zaradi senčenja naredi še malo špranje med paneli.

V tem smislu nekaj, ampak ne tako extremno, spodnji nosilec pač daš malo nižji, zgornejga pa malo višjega (če kaj takega obstaja?)
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: J.McLane ()

Utk ::

Ja, rešiš sneg, si pa nakoplješ druge probleme. Tu not se bo nabralo sranja, listja, vsega. V resnici se paneli postavljajo tako, da je zgornji malenkost dvignjen nad spodnjega, da karkoli se gor nabere, lepo zdrsne dol.

Likalnik ::

blazkj je izjavil:

Ne vem zakaj tak napadlen odgovor. Trošarina je ena od postavk na računu, vsaj npr. gen-i jo ima.

Ostale dajatve (npr. omrežnina) se najbrž še vedno računajo glede na porabljeno energijo in ne glede na 0kw ali se motim? 10-15 eur ali 50 eur za ostale dajatve, ki niso energija precej spremeni zadevo.


na primarni elektrarni se obračuna samo obračunska moč..tako kot so ti napisali ostali...če pa viške energije prenašaš na sekundarni objekt...tam se ti pa zaračuna tudi omrežnina...samo poraba električne energije se ti ne zaračuna....sama omrežnina je pa cca 50% celotnega računa, če ne še več

nejc_nejc ::

Kaksna je okvirna razlika v ceni, oziroma koliko so motorji za vrtenje panelov v optimalno lego?

hruske ::

Elektro distributerje (EG) zanima, če kdo sploh ve kaj delajo, pa so pripravili eno kratko anketo.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIp...
Rad imam tole državico. <3

TESKAn ::

Rešujem in je vprašanje
Ali veste, koliko kilovatov porabi vaše gospodinjstvo na mesec?

Ne ne vem, ker se ne meri v kw. Očitno tudi oni ne vedo kaj delajo:)).
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

hruske ::

Ja, meni je bila tista s "povečavo" še kr smešna. Nisem vedel, da se elektriko da povečat. :))
Rad imam tole državico. <3

sejalecx ::

Bo Golob odprl poziv za subvecije za SE še pred koncem leta ali se bo raje posvečal novim obdavčitvam?

Pred volitvami je govoril SE na vsako streho, zdaj pa se sprašujem, če so subvencije za SE premalo socialno in egalitarno naravnana zadeva zanj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sejalecx ()

TESKAn ::

Odvisno, če bo odhajajoča vlada pustila kaj € v proračunu.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

poweroff ::

Huh, ko berem tole "anketo", lahko rečem samo, da PR in marketing agencije ter "kreativci" delajo resno škodo v svetu.
sudo poweroff
««
196 / 322
»»