» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
171 / 312
»»

J.McLane ::

Saj smo v temi solarne elektrarne, ali sem kaj falil? Kako pa ti rečeš elektrarni, ki bo delaovala 3 mesece v letu? Stalni vir?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

l0g1t3ch ::

telexdell je izjavil:

Nekateri imajo probleme z matematiko. Če ti plinski kotel dela z izkoristkom 0,9 moraš toplotno energijo deliti s to cifro, da dobiš porabo plina. Pa četudi je razlika zgolj 10% in ob upoštevanju dejstev, da lahko elektriko pridobivamo tudi z drugimi viri se bolj splača poganjati PE kot pa kuriti plin doma.

PS plinski bloki v Brestanici in Šoštanju so namenjeni občasnemu obratovanju kot rezerva ob izpadu in pomoč pri zagonu JE in TEŠ ne pa kot stalni vir.


Bedak, ne morem reči drugega.

začelo se je z
Če 1 kWh zemeljskega plina skuriš doma v peči dobiš tam 0,9 kWh toplotne energije za ogrevanje hiše. Če isto količino plina skuriš v plinski elektrarni in nato z elektriko preko TČ ogrevaš hišo lahko s tem dobiš preko 2 kWh toplote.


Kar enostavno ni res.
učinkovitost TE * izgube omrežja * COP
0,6 * 0,9 * 3 = 1,62kwh toplote
0,36 * 0,9 * 3 = =,97kwh toplote

Če imaš malo slabšo TČ, z recimo 2,5 COP
= 1,35kwh
= 0,81Kwh

Skratka mnogo manjka da bi z kurjenjem 1kwh plina v elektrarni doma dobil 2kwh toplote.

Bedak.

Sedaj pa nazaj na SE.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

telexdell ::

l0g1t3ch je izjavil:

telexdell je izjavil:

Nekateri imajo probleme z matematiko. Če ti plinski kotel dela z izkoristkom 0,9 moraš toplotno energijo deliti s to cifro, da dobiš porabo plina. Pa četudi je razlika zgolj 10% in ob upoštevanju dejstev, da lahko elektriko pridobivamo tudi z drugimi viri se bolj splača poganjati PE kot pa kuriti plin doma.

PS plinski bloki v Brestanici in Šoštanju so namenjeni občasnemu obratovanju kot rezerva ob izpadu in pomoč pri zagonu JE in TEŠ ne pa kot stalni vir.


Bedak, ne morem reči drugega.

začelo se je z
Če 1 kWh zemeljskega plina skuriš doma v peči dobiš tam 0,9 kWh toplotne energije za ogrevanje hiše. Če isto količino plina skuriš v plinski elektrarni in nato z elektriko preko TČ ogrevaš hišo lahko s tem dobiš preko 2 kWh toplote.


Kar enostavno ni res.
učinkovitost TE * izgube omrežja * COP
0,6 * 0,9 * 3 = 1,62kwh toplote
0,36 * 0,9 * 3 = =,97kwh toplote

Če imaš malo slabšo TČ, z recimo 2,5 COP
= 1,35kwh
= 0,81Kwh

Skratka mnogo manjka da bi z kurjenjem 1kwh plina v elektrarni doma dobil 2kwh toplote.

Bedak.

Sedaj pa nazaj na SE.

A ti bi v omrežju s prenosom izgubil 10% elektrike? Ja, genialno!
Le zakaj, namesto modernih TČ voda/voda ali geosonda/voda na talnem ogrevanju s SCOP 6 ali več raje ne vzameš ker uporovnega grelca nekoga, kateri živi v šotoru. Boš imel še bolj prav in boš še bolj lahko obkladal ljudi z bedaki.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

l0g1t3ch ::

Prvi zadetek na googlu je bil 10% izgube med pragom elektrarne in omarico pri končem uporabniku. Ampak v resnici tudi če je tega 5 ali 3% ni bistvene spremembe.

Priznaj da si bedak, pa bomo lahko zaključili s smešenjem :)
Ampak sej vem , ni ti dosti da si bedak v temi JEK2 :))

telexdell ::

l0g1t3ch je izjavil:

Prvi zadetek na googlu je bil 10% izgube med pragom elektrarne in omarico pri končem uporabniku. Ampak v resnici tudi če je tega 5 ali 3% ni bistvene spremembe.

Priznaj da si bedak, pa bomo lahko zaključili s smešenjem :)
Ampak sej vem , ni ti dosti da si bedak v temi JEK2 :))

To je tako, kot da bi rekel, da za pot v službo pokuriš deset litrov goriva, živel pa bi 100 m od delovnega mesta.

Torej, če predpostavimo da so povprečne izgube prenosa 10% potemtakem bi se morali še bolj zavzemati za razpršene vire. Izgube iz sosedove SE do moje omarice so mogoče 0,1%, če pa bi elektriko dobival iz JEK pa bi potemtakem morale biti 19,9%, da bi bilo povprečje 10%.

Drugače pa- 0,36*0,9*6/0,9=2,16 (izkoristek TE*izkoristek prenosa*moderna TČ Geosonda/voda/izkoristek domačega plinskega kotla).
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

l0g1t3ch ::

začelo se je z tvojim postom
Če 1 kWh zemeljskega plina skuriš doma v peči dobiš tam 0,9 kWh toplotne energije za ogrevanje hiše. Če isto količino plina skuriš v plinski elektrarni in nato z elektriko preko TČ ogrevaš hišo lahko s tem dobiš preko 2 kWh toplote.


Tu si pisal koliko kwh toplote boš dobil doma, če skuriš za 1kwh plina v TE.

Kar sedaj računaš s temle
Drugače pa- 0,36*0,9*6/0,9=2,16 (izkoristek TE*izkoristek prenosa*moderna TČ Geosonda/voda/izkoristek domačega plinskega kotla).

Je pa razmerje med koliko toplote dobiš z kurjenjem 1kwh plina v peči in koliko toplote dobiš pri kurjenju le tega v TE in potem ogrevanju s TČ.

Ne samo, da si neumen.
Še funkcionalno nepismen si.

Ampak ja z TČ ki ima scop 6+ pa že res skoraš prideš na 2kwh pridobljene toplote, ko skuriš 1kwh plina v naših TE.

Kebo ::

V bistvu je ta debata o učinkovitosti TČ/plina čisto brezpredmetna ker plina preprosto nimamo, uvoz pa je predrag. Poleg cene pa je problem še geostrateški, ker se rusi skozi celotno zgodovino kažejo kot nezanesljiv partner. Evropejcem nam ne ostane drugega kot JE + obnovljivi viri, če nočemo biti dežurne pi**ice vsem možnim diktatorjem v naši bližini.

BigWhale ::

telexdell je izjavil:

Pri tem je velikost baterije nepomembna. Seveda se pri večji bateriji sproži več energije, bo pa ta nameščena v prostoru/na mestu, kjer bo v neposredni bližini manj lahko vnetljivih stvari, kot je to v primeru telefona, prenosnika ali otroških igrač.


Velikost baterije vsekakor ni nepomembna. Baterija v telefonu ima nekaj moznosti, da ob vzigu naredi vecjo skodo. Baterija v 'powerwallu' pa ti zazge bajto. Ali pa garazo, pa se dva avtomobila v garazi.

telexdell je izjavil:


Ko baterija začne goreti, ne potrebuje kisika iz ozračja

A bejz no? :)

BigWhale ::

J.McLane je izjavil:

Glede cene, LFP baterije z BMS v server rack formatu stanejo 330 $/kWh
5 takih baterij (25 kWh) stane $8500 in imaš možnost peak power 24 kW, seveda bo bottlneck bolj inverter ($$$), ki ga boš na to priključil.


Jest si doma neb upal zmontirat baterije k ma v meniju napisan "Welcome To Use". ;>

BigWhale ::

Utk je izjavil:

Ja normalno, če ti avto vleče 7. Meni da pa pač TČ 5.
Sej, za foro si prižgal. Po nesreči se pa to redko zgodi. Avto bi se komot tudi ponoči polnil.


Ne, avto mi vlece 2.7 :) Za foro sem hotel skuhat nedeljsko kosilo. Prizgal sem samo pecico in kuhalne plosce.

poweroff je izjavil:

Agregat je bistveno cenejša in enostavnejša rešitev.
Samo zakaj ne bi komplicirali... :)


Cenejsa, morda. Ampak nikakor ne enostavnejsa. Plus, ce pride do izpada in moram laufat v klet ali pa v garazo in vzgat agregat, rabim se UPS, ki bo ta cas drzal stvari pokonci. Brez UPSa pa agregat nima smisla.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

Okapi ::

Udobje pač stane.

Drugače pa, UPS itak že imaš, za tistih 10 minut, da shraniš delo. Agregat imaš pa zato, da lahko med izpadom elektrike gledaš televizijo. Ali pa, če traja dlje, da se ti meso v zmrzovalniku ne pokvari.

SambaShare ::

Kebo je izjavil:

Poleg cene pa je problem še geostrateški, ker se rusi skozi celotno zgodovino kažejo kot nezanesljiv partner.


Dobro kje si pa to pobral? V resnici se zelo dobro držijo pogodb. Drugo je pa da ne skočijo na prvo žogo, ko EU države hočejo bistveno več, ker so se politiki s svojimi všečnimi obljubami zakalkulirali.

Zgodovina sprememb…

telexdell ::

BigWhale je izjavil:



Velikost baterije vsekakor ni nepomembna. Baterija v telefonu ima nekaj moznosti, da ob vzigu naredi vecjo skodo. Baterija v 'powerwallu' pa ti zazge bajto. Ali pa garazo, pa se dva avtomobila v garazi.

A bejž no. Imam garažo za en avtomobil, pa bi mi baterija zažgala dva.
Drugače pa, EV ti pa ne mre zažgati bajte? Pa koliko bajt je že zgorelo zaradi EV?

PS le zakaj goreče LiOn baterije potapljajo v bazene z vodo oz. imajo novejše odprtine in kanale, v katere usmeriš gasilske hidrante, če bi za termično reakcijo potrebovala kisik? Dostop kisika bi lahko preprečili tudi s peno ali peskom ali prahom ali...
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

poweroff ::

Okapi je izjavil:

Udobje pač stane.

Drugače pa, UPS itak že imaš, za tistih 10 minut, da shraniš delo. Agregat imaš pa zato, da lahko med izpadom elektrike gledaš televizijo. Ali pa, če traja dlje, da se ti meso v zmrzovalniku ne pokvari.

Problem je v tem, da če hočeš imeti pokrite čisto vse scenarije, potem to stane.

Če si pa malo bolj razumen (manj kompliciraš), se pa da z malo denarja rešiti večino problemov.

Kolega ima v hiši peč na drva (zaprt kamin)... če bo kdaj izpad elektrike, bo pač naložil drva (par metrov jih ima v drvarnici in pač tam stojijo in čakajo na hude čase) in si bo ogreval praktično celo hišo. Moji starši imajo za ta namen krušno peč.

Za računalnik imaš UPS ali uporabljaš laptop... UPS lahko priklopiš tudi na centralno (se dobijo prav posebni UPSi za črpalke), za luč imaš kakšno ročno baterijo pri roki...

Če je izpad daljši, pač dvigneš svojo rit, greš v garažo in ven prestaviš agregat, ki ga zalaufaš. Je pa seveda fino, da imaš urejen enostaven priklop agregata (in stikalo za preklop - odklop hiše iz omrežja). Pa da enkrat na leto ali na pol leta agregat odneseš ven, ga zalaufaš in pustiš laufati 10 minut. Pa seveda, da imaš nekje kantico bencina.

To so vse zelo poceni in enostavne rešitve, seveda pa niso fully automated.

Če bi pa rad avtomatski agregat, itd... skratka nekaj, kar ti bo zagotavljajo tistih dodatnih 0,0001% avtonomije, boš pa za to konkretno plačal.

Če se splača, naj pa vsak sam presodi.
sudo poweroff

BigWhale ::

telexdell je izjavil:

A bejž no. Imam garažo za en avtomobil, pa bi mi baterija zažgala dva.
Drugače pa, EV ti pa ne mre zažgati bajte? Pa koliko bajt je že zgorelo zaradi EV?


Pa kdo govori o tebi in o EVjih? :) Govora je bilo o tem, da nekaj tisoc li-ion baterij poveca pozarno nevarnost in da to ni nekaj o cemer lahko enostavno zamahnemo z roko. Ti si pa zacel nabijat o baterijah v telefonih. Nevarnost je, ni neznatna in pretvarjati se, da ne obstaja, je neumno.

In v vseh teh new-age tech temah imamo polno apologetov, ki za en kup stvari zamahne z roko.

Solarna + Li-Ion baterije je nekaj kar je dandanes popolnoma nerentabilno, ce imas za vogalom delujoce elektricno omrezje.

telexdell ::

BigWhale je izjavil:

telexdell je izjavil:

A bejž no. Imam garažo za en avtomobil, pa bi mi baterija zažgala dva.
Drugače pa, EV ti pa ne mre zažgati bajte? Pa koliko bajt je že zgorelo zaradi EV?


Pa kdo govori o tebi in o EVjih? :) Govora je bilo o tem, da nekaj tisoc li-ion baterij poveca pozarno nevarnost in da to ni nekaj o cemer lahko enostavno zamahnemo z roko. Ti si pa zacel nabijat o baterijah v telefonih. Nevarnost je, ni neznatna in pretvarjati se, da ne obstaja, je neumno.

In v vseh teh new-age tech temah imamo polno apologetov, ki za en kup stvari zamahne z roko.

Solarna + Li-Ion baterije je nekaj kar je dandanes popolnoma nerentabilno, ce imas za vogalom delujoce elektricno omrezje.

Vsaka stvar, katero vneseš v hišo in je gorljiva poveča požarno nevarnost. Vprašanje pa je, za koliko in kakšno škodo ti povzroči v primeru požara. Nekaj tisoč baterij (ločenih ali v EV) zagotovo poveča požarno nevarnost, jo pa poveča tam, kjer je nameščena. Če je ta baterija v garaži in med garažo in hišo obstaja požarna pregrada v obliki stene ali ustreznih vrat potem bo požarna nevarnost za hišo neznatno povečana. Druga stvar pa je garaža.... Mobilni telefon in prenosnik pa imam v hiši. Kot potencialno vnetljiva predmeta mi povečata požarno nevarnost v hiši in v primeru stene/vrat neznatno v garaži. Torej me je bolj strah, da mi bo hiše pogorela zaradi laptopa kot pa tisočih baterij v garaži. Lahko to razumeš ali pač smatraš kot nabijanje- težava ni pri meni.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

jest10 ::

In other news...
Ljubljana(ter komplet barje, ter še malo naokoli)
22 ur sonca v enem mesecu.

šernk ::

a ste po skoraj 10ih letih te teme mi že rešili problem kako mi boste dobavljali cca 2800-3000kWh elektrike od decembra do marca na mesečni ravni? In to večino te elektrike porabim med 5 zjutraj in 13 uro (ogrevanje hiše, kuhanje kosila), ter med 16 uro in 22 uro (ogrevanje hiše, tv, luči, ogrevanje sanitarne vode).

pa nekje skupna investicija cca 25.000eur. Ker jo hočem imeti izplačano v roku 15 let pri dvigu zdajšnjih cen elektrike za 200%. ker če grem po današnjih cenah potem dam za investirat samo 18.000eur.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

BigWhale ::

Ne, zakaj bi to poceli? To je tvoj problem. A je kje kdo (razen obicajnih loonijev), ki trdi, da je solar resitev za vse? :> To kar ti hoces je sicer tvoj problem. Jaz hocem met placo milijon dolarjev letno. Resi mi ta problem. :>

feryz ::

Sončne so zato, da višji sloj prebivalstva ceneje živi (sploh tisti s klasično SE). To smo že davno ugotovili.
Bijejo pa zadnje ure, da ljudje še skočijo na vlak.
Kmalu ne bodo več prava stvar, ampak samo še stvor.

A ni zanimivo, kako se vse obrne? Prej najbolj zaželena "zelena" zadeva se je izrodila v nebodijihtreba, ki jih je treba preprečiti in omejiti.

J.McLane ::

Od kje ti te ideje? Katera najbolj zaželena zelena zadeva se je izrodila v nebodijihtreba?

Čisto zelena zadeva ni nobena, so samo bolj zelene in manj zelene, vedno se gleda na trenutno situacijo in se jo skuša narediti bolj zeleno. Če smo v 80h v pečeh kurili premog, je jasno KO bolj zelena zadeva. Danes seveda to ni več, ker se je standard "zelenega" še bolj dvignil.

Če pa skušaš napeljat na to da bomo nekoč omejili SE pa na dan z besedo katera tehnologija bo nasledila SE, ker ta tehnologija mora najmanj obstajati danes, da se bo adaptirala vsaj čez 20 let.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

kow ::

jest10 je izjavil:

In other news...
Ljubljana(ter komplet barje, ter še malo naokoli)
22 ur sonca v enem mesecu.



Pokazi isti graf se za prejsnja leta. Kolikor pomnim ze dolgo nismo imeli tako meglen december.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Gregor P ::

Jah če imamo podnebne spremembe in bodo oz. so temperature višje, potem lahko v ljubljanskem barje kar za dlje časa pričakuješ takšne razmere v zimskem času.:|
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

kow ::

Poanta je bila drugje. Da se dela norca iz nas, ker je selektivno vzel en sample.

energetik ::

kow je izjavil:

Poanta je bila drugje. Da se dela norca iz nas, ker je selektivno vzel en sample.
Dec 2020 je bil še slabši, samo 10h obsevanja. Dolgoletno povprečje za LJ je sicer 55h, za nobember 66h...

celada ::

Sej ti piše povprečje v obdobju 81-2010. 53h sonca.

telexdell ::

feryz je izjavil:

Sončne so zato, da višji sloj prebivalstva ceneje živi (sploh tisti s klasično SE). To smo že davno ugotovili.
Bijejo pa zadnje ure, da ljudje še skočijo na vlak.
Kmalu ne bodo več prava stvar, ampak samo še stvor.

A ni zanimivo, kako se vse obrne? Prej najbolj zaželena "zelena" zadeva se je izrodila v nebodijihtreba, ki jih je treba preprečiti in omejiti.

Kvasiš neumnosti. Poznam kar nekaj ljudi, kateri dobijo letno iz naslova dividend preko 700.000 € (vsak) poleg pa še petmestno plačo vsak mesec pa nobeden nima SE ne na strehi in ne na po stari shemi. Je pa res, da so z lagodnim življenjem premožnejših preokupirani tisti, kateri bi radi bili z njimi, pa nimajo sposobnosti, da bi to postali.
PS- sam ne spadam med premožne, nikoli ne bom in si tega tudi ne želim.

Drugače pa le zakaj bi SE v bodočnosti postale stvor? Razlika med jutri in danes bo zgolj v plačevanju omrežnine za vso prejeto elektriko iz omrežja. Temu se boš lahko dodobra izognil s pregraditvijo baterije. Ker pa boš lahko trgoval s svojo energijo jo boš pa mogoče preko enega dela dneva drago prodajal, preko drugega pa ceneje kupoval. Z razliko boš mogoče pokril vso omrežnino, pa še kaj za tlakovanje poti k premožnim ti bo ostalo.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Utk ::

Poraba elektrike je čez dan, ko najbolj sije sonce, še zmeraj večja kot ponoči, in imamo še kar nekaj rezerve. Dokler je tako, je SE premalo, ne preveč. Morda se vam zdi da vaša TČ strašno dost porabi čez noč, ampak proti eni delavnci, kaj šele tovarni, je to še zmeraj mišji kurac.

kow ::

celada je izjavil:

Sej ti piše povprečje v obdobju 81-2010. 53h sonca.


Sem spregledal. Moja napaka.

feryz ::

telexdell je izjavil:

Kvasiš neumnosti. Poznam kar nekaj ljudi, kateri dobijo letno iz naslova dividend preko 700.000 € (vsak) poleg pa še petmestno plačo vsak mesec pa nobeden nima SE ne na strehi in ne na po stari shemi. Je pa res, da so z lagodnim življenjem premožnejših preokupirani tisti, kateri bi radi bili z njimi, pa nimajo sposobnosti, da bi to postali.
Če te prav zastopim, ti enačiš vlaganje privatnega denarja v karkoli z namenom zaslužka od dividend, dobička... z vlaganjem privat denarja v investicijo, ki bo subvencionirana ali odplačana z davkoplačevalskim denarjem?

telexdell ::

feryz je izjavil:

Če te prav zastopim, ti enačiš vlaganje privatnega denarja v karkoli z namenom zaslužka od dividend, dobička... z vlaganjem privat denarja v investicijo, ki bo subvencionirana ali odplačana z davkoplačevalskim denarjem?

Mar ni vlaganje privat denarja v investicijo, ki bo subvencionirana.... tudi karkoli?
Drugače pa- praktično ni večje investicije, katero država ne subvencionira na tak ali drugačen način. Pa naj se gre za malega podjetnika ali multinacionalke. In vse te naložbe so odplačane z davkoplačevalci. Ja tudi jaz, in tisti delavci kateri delajo zate in vsi drugi smo davkoplačevalci, kateri plačujemo investicije privat kapitala s svojim delom.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

feryz ::

Ok, prav sem razmišljal. Enačiš striktno privat zadeve (btw, investiranje ni obvezno za kogarkoli), z uzakonjeno plačanimi z davkoplačevaskim denarjem (btw, plačevanje teh investicij ali obratovanih stroškov je obvezno za vse).

telexdell ::

feryz je izjavil:

Ok, prav sem razmišljal. Enačiš striktno privat zadeve (btw, investiranje ni obvezno za kogarkoli), z uzakonjeno plačanimi z davkoplačevaskim denarjem (btw, plačevanje teh investicij ali obratovanih stroškov je obvezno za vse).

Tudi investicije v SE ni obvezno za kogarkoli in je striktno privat zadeva. Isto kot je bila npr. investicija Megne v MB. za striktno privat zadeve, katere niso obvezne pa država daje tudi subvencije. Tisti, kateri se odloči za SE lahko dobi subvencijo 180 €/KWp, tisti kateri so postavili Magno ali za širitev Revoza ali... pa so dobili subvencije v obliki izgradnje infrastrukture in nepovratna sredstva za zaposlovanje. Denar za te subvencije pa se je dobil z obveznim plačevanjem davkov, prispevkov, trošarin... Zakaj se torej spravljaš na tiste, kateri so dobili subvencije v višini največ 2 jurjev za izgradnjo SE, ne pa npr. na tiste, kateri so dobili subvenciji tudi 5 jurjev ker so v klet postavili novi kotel za centralno ogrevanje? Ali pa tisti, kateri so za izgradnjo NEH hiše potegnili tudi nekaj 10 jurjev prisilnega denarja? Da o tistih podjetnikih, kateri za strogo privat zadeve, katere niso obvezne potegnejo milijone sploh ne zgubljam besed.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

BigWhale ::

Off topic ste vsi skupaj.

J.McLane ::

Po mojem si narobe razumel, SE ti remote odklopijo v primeru ko je omrežje on-line ampak ne želijo imeti tvojega štroma. ČE gre omrežje off-line je že sedaj tako da ni variante da bi SE karkoli delala.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

telexdell ::

Kolikor sem seznanjen je do problemov spomladi prišlo, ker noben razsmernik ni omogočal takšnega delovanja, kot so ga predpisali naši geniji (SONDSEE). Pod vezalnimi shemami je videti, da bo moral biri kabel od SE speljan direktno v omarico s števcem. Je pa kabel priključen ZA števcem in se direktna poraba hiše ne bo videla na števcu elektro operaterja.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

GizmoX ::

Če bi se šlo le za daljinski izklop SE (ker nek trenutek ne bi želeli SE štroma) bi še nekako razumel. Ampak kolikor sem do sedaj videl, vgrajujejo fizična on/off stikala, ki jih daljinsko tako ne morejo vklapljati/izklapljati. Pa recimo, da bi dali (nekako?) daljinsko krmiljenje tega stikala. Deluje, dokler se pogovarjamo le o kompletnem izklopu SE.

SE moči nad 10 kW morajo imeti možnost daljinskega omejevanja moči.
To pa potem nima veze z zgornjim. Če razsmerniki nimajo vgrajenega te možnosti, kako je potem s tem?
udirač => uni. dipl. inž. rač.

telexdell ::

GizmoX je izjavil:

Če bi se šlo le za daljinski izklop SE (ker nek trenutek ne bi želeli SE štroma) bi še nekako razumel. Ampak kolikor sem do sedaj videl, vgrajujejo fizična on/off stikala, ki jih daljinsko tako ne morejo vklapljati/izklapljati. Pa recimo, da bi dali (nekako?) daljinsko krmiljenje tega stikala. Deluje, dokler se pogovarjamo le o kompletnem izklopu SE.

SE moči nad 10 kW morajo imeti možnost daljinskega omejevanja moči.
To pa potem nima veze z zgornjim. Če razsmerniki nimajo vgrajenega te možnosti, kako je potem s tem?

Ravno zaradi tega, ker razmerniki niso imeli izjav, da to omogočajo je spomladi prišlo do zaustavitve priklopov. Kako bo naprej, bomo pa še videli

PS tega sicer nisem nikjer prebral menim pa, da je za razmernike do 10 kW dovolj, če se lahko daljinsko izključijo, večjim pa se mora regulirati moč.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

stara mama ::

GizmoX je izjavil:

Ampak kolikor sem do sedaj videl, vgrajujejo fizična on/off stikala, ki jih daljinsko tako ne morejo vklapljati/izklapljati. Pa recimo, da bi dali (nekako?) daljinsko krmiljenje tega stikala. Deluje, dokler se pogovarjamo le o kompletnem izklopu SE.

To ročno stikalo je tam na zahtevo skrbnika omrežja, čeprav je v praksi nepotrebno, ker se elektrarna daljinsko izklopi.
Dodaten sloj varnosti, da ne bi koga spajtlalo na daljnovodu.

telexdell ::

stara mama je izjavil:


To ročno stikalo je tam na zahtevo skrbnika omrežja, čeprav je v praksi nepotrebno, ker se elektrarna daljinsko izklopi.
Dodaten sloj varnosti, da ne bi koga spajtlalo na daljnovodu.

Tisto stikalo v merilni omarici je zaradi tega, da lahko delavec varno dela v njej. Npr. pred menjavo števca odstrani glavne varovalke in s tem loči omrežje od omarice. Da se prepreči napetost od SE pa izklopi tisto stikalo. Saj- v načelu bi SE morala nehati proizvajati energijo, če ni omrežne napetosti a nikoli ne veš...
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

mertseger ::

kow je izjavil:

jest10 je izjavil:

In other news...
Ljubljana(ter komplet barje, ter še malo naokoli)
22 ur sonca v enem mesecu.



Pokazi isti graf se za prejsnja leta. Kolikor pomnim ze dolgo nismo imeli tako meglen december.


Se vidi da nimaš pojma o delovanju EE sistema. Ta graf ki ga je dal je najboljši primer tega kaj gre lahko narobe ko se hočeš zanašati na energijo pridobljeno iz SE. Prej ko vam bo to jasno prej boste nehali neumnosti pisat. Vaša debata bo pila vodo v najboljšem primeru čez 10-15 let.

Utk ::

Ne vem kdo v zgodovini je kadarkoli rekel, da se moramo zanašat na SE. So pa rekli, in še zmeraj rečemo, da imamo lahko nek delež SE, recimo 10 do 20%, pa to ne bo problem za omrežje, bo pa zmanjšalo izpuste za teh 10 do 20%. Če upoštevamo 35% HE in 35% JE, 20% manj elektrike iz TE v resnici pomeni 40 ali pa 50% manj izpustov, ker HE in JE jih praktično nimajo.

DamijanD ::

Ravno včeraj(ali predvčerajšnjem) je nekdo od javnih oseb j Sloveniji izjavil, da bi z denarjem za JEK2 lahko dali SE na vsako streho v naši državi

slawc ::

In kaj je hotel s tem povedati?
LP, Slawc

slawc ::

telexdell je izjavil:

Kolikor sem seznanjen je do problemov spomladi prišlo, ker noben razsmernik ni omogočal takšnega delovanja, kot so ga predpisali naši geniji (SONDSEE). Pod vezalnimi shemami je videti, da bo moral biri kabel od SE speljan direktno v omarico s števcem. Je pa kabel priključen ZA števcem in se direktna poraba hiše ne bo videla na števcu elektro operaterja.


Ta pravilnik bi moral biti po EU direktivi že nekaj časa v veljavi. S samim pravilnikom ni nič narobe. Narobe je bilo le to, da so ga tako (pre)pozno spravili v slovensko zakonodajo.
LP, Slawc

jabe ::

Po moje, da je JEK bistveno boljša naložba za isti denar. Vse ostalo bi bila neumnost.

Daniel ::

telexdell je izjavil:

Kolikor sem seznanjen je do problemov spomladi prišlo, ker noben razsmernik ni omogočal takšnega delovanja, kot so ga predpisali naši geniji (SONDSEE). Pod vezalnimi shemami je videti, da bo moral biri kabel od SE speljan direktno v omarico s števcem. Je pa kabel priključen ZA števcem in se direktna poraba hiše ne bo videla na števcu elektro operaterja.


Saj kabel od SE je zmeraj priključen za števcem ali?

mertseger ::

DamijanD je izjavil:

Ravno včeraj(ali predvčerajšnjem) je nekdo od javnih oseb j Sloveniji izjavil, da bi z denarjem za JEK2 lahko dali SE na vsako streho v naši državi


To je verjetno res samo ni pa povedal kaj bi npr trenutno sedaj imeli od njih. Namesto 700 MW bi bilo 7 MW. Čez eno uro ko bo treba ogrevanje povečat iz začeti kuhat pa čisto ničlo. Seveda tega pa ni povedal. Lahko bi dal pa še za 3 nuklearke baterij pa bi se lahko naprej grel.
Ravno včeraj sem napisal naj taki bedaki ki nimajo pojma o energetiki nehajo komentirat in dajati izjave o nečemer kar nimajo pojma.

DamijanD ::

Saj jaz to vem - me pa zanima, če se je govorec tega zavedal

tig-wig ::

Matevz96:: 3. jan 2022, 18:18:43citiraj
#
flyko je 3. jan 2022 ob 11:24:46 izjavil:

Pozdrav

Je imel kdo izmed vas že težavo, da so mu s SODO zavrnili soglasje za sončno elektrarno? Vesel bi bil nasveta, kako postopati v tem primeru, obstajajo kakšne pravne možnosti, je kdo vlagal tožbo/pritožbo in se je uredilo v doglednem roku? V obrazložitev so napisali, da do leta 2024 ne načrtujejo posodobitve transformatorske postaje. Točno določenega termina za posodobitev niso podali. Na območju je veliko kandidatov za sončne elektrarne (nekaj novogradenj, obstoječi objekti,...). Zdi se mi rahlo absurdno, da na urbanem področju priključitev ni mogoča, sploh v času promoviranja zelene energije.

Pri meni so pred podpisom pogodbe opravili meritve na trafopostaji.
««
171 / 312
»»