» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
3 / 318
»»

Fave ::

Jaz imam panele pod kotom 20 st. 30 je preveč.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Brane22 ::

@domen:

Ne razumem kaj zdaj bluziš. Poglej koliko dobi za MWh - saj ti lepo piše. EUR238,27+ EUR60,65 =~ EUR300. Ali EUR0,3/kWh

To za MWh ko ga je on izvolil proizvest in na njegovh sponkah. Brez hranjenja, prenosa in ostalih "drobnarij".

Sedaj pa poglej na svojo položnico, koliko plačaš vsako kWh, takrat KO JO TI PORABIŠ.

Mislim da je nekje EUR0,13. IN TO Z OMREŽNINO ( ki jo je BTW za ene polovico!).

Kaj je zdaj tu primerljivo ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

dstr17_ ::

To za MWh ko ga je on izvolil proizvest in na njegovh sponkah.
Ja, v enem letu. Ne pa v celotni življenjski dobi elektrarne.

Fave ::

Magic1 je izjavil:

Sem naračunal v štartu malo čez 10k, kaj pa davek? To bo vseeno trajal skoraj 20 let, da boš na nuli.


Slabo si to naračunal. Iz 50 kW je izplena ~15.500,00 eur. 72.000,00 / 15.500,00 = ~4,65 let

Res pa je, da sem to elektrarno kupil po izjemno ugodni ceni. Takarat so bile enake elektrarne med 100 in 110 kEUR
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Fave ()

Magic1 ::

A za tamalo dobiš 15k8-O!
Magic

Fave ::

Magic1 je izjavil:

A za tamalo dobiš 15k8-O!


15,5 k€, ja.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Magic1 ::

Davek?
Magic

Brane22 ::

dstr17_ je izjavil:

To za MWh ko ga je on izvolil proizvest in na njegovh sponkah.
Ja, v enem letu. Ne pa v celotni življenjski dobi elektrarne.


V enem letu, enem mescu, dnevu, mikrosekundi- to tle nima veze. Njegova MWh te stane toliko. Tekom naslednjih 15 let.

Fave ::

Magic1 je izjavil:

Davek?


Kakšen davek?
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Magic1 ::

Na dohodek/dobiček? Ne mi rečt, da drzava tukaj stran pogleda?
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

dstr17_ ::

Leto 2011 in 2012 je bilo najugodnejše za investicijo v solarno elektrarno. Povsem pravilno je, da so zdaj subvencije prilagodili padcu cen solarnih panelov (ki je bil zelo velik). Po mojem mnenju še nekoliko premalo, ker so cene panelov padle še bolj kot pa je bilo zmanjšanje subvencij. Investicija se v tem trenutku povrne v slabih 10 letih.

V enem letu, enem mescu, dnevu, mikrosekundi- to tle nima veze. Njegova MWh te stane toliko. Tekom naslednjih 15 let.
Pa to smo nekaj drugega računali. Jaz sem računal koliko stane postavitev solarne elektrarne glede na output, on pa je napisal koliko prodaja (s subvencijo).

Fave ::

Magic1 je izjavil:

Na dohodek/dobiček? Ne mi rečt, da drzava tukaj stran pogleda?


Ne, nič ne pogleda stran. Davek na dobiček je 20%, vendar jaz elektriko prodajam kot pravna oseba in prihodek od elektrarne porabim za potrebe podjetja in si s tem nižam davčno osnovo.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Brane22 ::

Leto 2011 in 2012 je bilo najugodnejše za investicijo v solarno elektrarno. Povsem pravilno je, da so zdaj subvencije prilagodili padcu cen solarnih panelov (ki je bil zelo velik). Po mojem mnenju še nekoliko premalo, ker so cene panelov padle še bolj kot pa je bilo zmanjšanje subvencij. Investicija se v tem trenutku povrne v slabih 10 letih.


Še več. V duhu resnične skrbi za okolje bi morali tudi panele reciklirati v smislu da uporabimo vedno ene in iste.

Najprej jih najame eden, postavi "elekrarno", z njo vse potrebne papirje za subvencije, nato jih sname, namesto njih montira fejk panele in napelje štrom v zanko za pranje štroma ( da lahko navadnega proda nazaj kot "sončni" ), nato jih uporabi naslednji za svojjo elektrarno itd itd.

Kar je najbolj noro, ta rešitev bi bila bistveno bolj zelena in cenejša v končni liniji.8-O;((

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Magic1 ::

Fave:Pametna investicija, ob najboljšem času. Gledano iz tvojega stališča.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

Fave ::

Magic1 je izjavil:

Fave:Pametna investicija, ob najboljšem času. Gledano iz tvojega stališča.


Ni slaba, obstajajo pa še veliko boljše ;)
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Brane22 ::

@domen:

Je pa še nekaj zanimivo na danih primerih.

Obe njegovi elektrarn proizvajata samo ekvivalent 1.000 urnega polnega dela skozi vse leto (mičkeno čez).

Ni to zanimivo ?

Solarna ELEKTRARNA s 50kW INSTALIRANE moči, se sliši veliko bolj seksi kot solarna elektrarna, ki je proizvedla skozi celo leto ŠE NE ekvivalent 6kW stalne moči in ne bi mogla stalno furat niti dveh štedilnikov... :|

Fave ::

Brane22 je izjavil:

@domen:

Je pa še nekaj zanimivo na danih primerih.

Obe njegovi elektrarn proizvajata samo ekvivalent 1.000 urnega polnega dela skozi vse leto (mičkeno čez).

Ni to zanimivo ?

Solarna ELEKTRARNA s 50kW INSTALIRANE moči, se sliši veliko bolj seksi kot solarna elektrarna, ki je proizvedla skozi celo leto ŠE NE ekvivalent 6kW stalne moči in ne bi mogla stalno furat niti dveh štedilnikov... :|


Ja, taka so dejstva.

Je pa tudi dejstvo, da je potreba po električni energiji večja čez dan.

---

Gospodinjstvo porabi med 3 in 5 MWh/leto. 50 kW elektrarna proizvede za ~13 gospodinjstev elektrike.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

celada ::

No če gremo na njegovo foro, tiste kitajske nuklearke so 2*1080 MW za 3.8 miljarde dolarjev torej 1.8$ za kw torej 1.34€ proizvodnja bo pa vsaj za faktor 5 večja kot pri primerljivi moči sončne elektrarne. Kako za boga se potem splača to?

dstr17_ ::

Obe njegovi elektrarn proizvajata samo ekvivalent 1.000 urnega polnega dela skozi vse leto (mičkeno čez).

Ni to zanimivo ?
Jah tako je. Saj z vetrnimi je podobno. Ampak to ni ovira, da cenovno ne bi bile konkurenčne. So že konkurenčne (in še bolj bodo).
Problem je pa skladiščenje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dstr17_ ()

celada ::

Torej če ne upoštevaš stroškov skladiščenja in tega da potrebuješ 5× več inštalirane kapacitete kot je potreben peak ( morš proizvest več da lahko skladiščiš ) je zadeva cost effective. Pa si ti z lune padu?

Brane22 ::

dstr17_ je izjavil:

Obe njegovi elektrarn proizvajata samo ekvivalent 1.000 urnega polnega dela skozi vse leto (mičkeno čez).

Ni to zanimivo ?
Jah tako je. Saj z vetrnimi je podobno. Ampak to ni ovira, da cenovno ne bi bile konkurenčne. So že konkurenčne (in še bolj bodo).
Problem je pa skladiščenje.


Kje so konkurenčne ? V deželi sanj ? Za tvoj primer,kjer si naračunal ekvivalent solarne in NEK sem ti pokazal na drobni faktor 4, ki si ga spregledal in to še preden pridemo do prenosa in akumulacije.8-O

dstr17_ ::

celada je izjavil:

Torej če ne upoštevaš stroškov skladiščenja in tega da potrebuješ 5× več inštalirane kapacitete kot je potreben peak ( morš proizvest več da lahko skladiščiš ) je zadeva cost effective. Pa si ti z lune padu?
Ne, saj si zgoraj videl izračun. Glede na proizvedene kWh so konkurenčne ostalim.

Kar se skladiščenja tiče: lahko narediš zbiralnik. Solarne črpajo gor, hidro pa ustvarja elektriko.

Kje so konkurenčne ? V deželi sanj ? Za tvoj primer,kjer si naračunal ekvivalent solarne in NEK sem ti pokazal na drobni faktor 4, ki si ga spregledal in to še preden pridemo do prenosa in akumulacije.
Ne vem o kakšnem faktorju 4 govoriš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dstr17_ ()

Brane22 ::

Tisti izračun je napačen.

Če bi bile konkurenčne, ne bi bilo subvencij. Ne bi jih bilo treba.

dstr17_ ::

To ni tako enostavno. Ravno zaradi subvencij se je povpraševanje in proizvodnja toliko večala, in cene tako padle.

Je pa res, da subvencije kmalu ne bodo več potrebne.

celada ::

Kako boš karkoli ti skladiščil če ti elektrarna , ki ima nazivno moč 50 kW proizvede 10 kWh v povprečju? Od kje ti peak? Da zadeva proizvede enako količino elektrike kot je elektrarna iste nazivne moči kot je plinska/premogovna ali pa jederska potrebuješ 5× večjo kapaciteto.

dstr17_ ::

Saj sem napisal: lahko narediš zbiralnik, kjer solarne samostojno črpajo gor in neodvisno od tega spuščaš vodo dol, kjer hidro ustvarja elektriko. Potem ti ni treba skrbeti za špice glede proizvodnje.

V prihodnosti pa bodo morda gorivne celice ali izboljšane baterije v avtih tudi omogočile shranjevanje.

dzinks63 ::

Saj sem napisal: lahko narediš zbiralnik, kjer solarne samostojno črpajo gor in neodvisno od tega spuščaš vodo dol, kjer hidro ustvarja elektriko. Potem ti ni treba skrbeti za špice glede proizvodnje.


Tole je real life, to niso risanke. A zdaj bomo pa kar na vsak hrib jezero postavljal, a to še ni vse, spodaj rabiš hidroelektrarno in vse kar spada zraven.

celada ::

Na količino proizvedene energije (edini važni faktor ) so sončne elektrarne 5× dražje kot klasične pa se lahko postaviš na glavo domen in to je brez stroškov skladiščenja in izgub ki so povezane s tem (črpalne elektrarne imajo 30% izgube v štartu). Sedaj če je to tebi konkurenčno se pa prosim zbudi iz sanj.

dstr17_ ::

A zdaj bomo pa kar na vsak hrib jezero postavljal, a to še ni vse, spodaj rabiš hidroelektrarno in vse kar spada zraven.
Ja to ni globalna rešitev, to lahko koristijo samo nekatera področja, ki imajo to geografsko možnost. Ampak je pa povsem realno.

Na količino proizvedene energije (edini važni faktor ) so sončne elektrarne 5× dražje kot klasične
Od kje ti to? Saj si zgoraj videl izračun, da to ni res.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dstr17_ ()

celada ::

Nek ima nazivno moč 600 MW in proizvede letno 6 TWH električne energije ( benchmark )
Sončna elektrarna v Kaliforniji (precej več sončnih dni kot tu in na splošno boljši pogoji za sončne elektrarne toda to so detajli) 550 MW in predvidena proizvodnja 1.1 TWH ~ faktor 1/5 glede na Nek.
Cena 2*1080 MW reaktorjev je 3.8 miljarde dolarjev kar znese 1.3 € / kW nazivne moči (isti šmoren kot sončne elektrarne).

Ergo na količino proizvedene električne energije je jederska 5× ceneje.

dstr17_ ::

To so hruške in jabolka: NEK, kalifornija in kitajske cene.

Primerjaj le slovenske cene, ali le kalifornijske, ali le kitajske.

celada ::

dstr17_ je izjavil:

To so hruške in jabolka: NEK, kalifornija in kitajske cene.

Primerjaj le slovenske cene, ali le kalifornijske, ali le kitajske.


V redu se slišimo ko bomo gradili NEK 2, do takrat pa na ignore.

Magic1 ::

Pri njemu veter vedno piha samo v tisto smer, kamor on hoče. Sej pravim, da je troll in se zajebava iz nas.
Magic

dstr17_ ::

V redu se slišimo ko bomo gradili NEK 2
Ocene za ceno NEK2 obstajajo, tudi cena za TEŠ6 obstaja, pa tudi cene za sončne elektrarne. Kar poglej si jih.

celada ::

Magic1 je izjavil:

Pri njemu veter vedno piha samo v tisto smer, kamor on hoče. Sej pravim, da je troll in se zajebava iz nas.



Pač je odločen v nečem in mu daš cifre, ki se ne strinjajo z njegovim pogledom na svet pa palamudi da niso prave. Pa ok.

dstr17_ ::

Ja, slovenska nuklearka s kitajskimi ciframi v primerjavi s kalifornijsko elektrarno. Bravo, res inovativna primerjava.

Magic1 ::

Nam je človek gor dal podatke iz prve roke. Če nebi bilo subvencij, bi bil na nuli po več kot 30 letih... Aja življenska doba ni toliko časa, zelo uspešen projekt...
Magic

celada ::

dstr17_ je izjavil:

Ja, slovenska nuklearka s kitajskimi ciframi v primerjavi s kalifornijsko elektrarno. Bravo, res inovativna primerjava.


Podatki zgoraj:

kot si sam naračunal sončne elektrarne :
2~1.4€ /w inštalirane moči ~ 50kw v letu dni proizvede 52 MWh torej 1000 ur letno praktične uporabe

Teš 6:

1.1 miljarde € 600 MW ~ 1.8 € / w inštalirane moči ~ predvidena proizvodnja naj bi bila 3.4 TWH (max izkoriščenost bi bila 6500*600 ~ 3.9 TWH) 3400 GWh/600Mw = 5600 ur izkoriščenosti ajd bom prijazen pa ti dam da je Teš 6 samo 5× bolj energetsko učinkovit, s tem da je življenska doba 15 let daljša torej več kot pokrije večjo začetno investicijo

Ko bo NEK 2 malce dlje v fazi izgradnje bomo pa še tam naredili izračun.

dstr17_ ::

Magic1 je izjavil:

Nam je človek gor dal podatke iz prve roke. Če nebi bilo subvencij, bi bil na nuli po več kot 30 letih... Aja življenska doba ni toliko časa, zelo uspešen projekt...

Motiš se v obeh točkah: življenska doba je 30-35 let in na nuli bi bil prej kot v 30 letih (če bi prodajal po tržni ceni).

gruntfürmich ::

glej domen, sj ni panike. postavi si elektrarno in boš bogat.
pa nam boš potem lahko še bolj pamet solil.
a prav?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

dstr17_ ::

2~1.4€ /w inštalirane moči ~ 50kw v letu dni proizvede 52 MWh torej 1000 ur letno praktične uporabe
To je bilo leta 2011. Zdaj je cena ~1€/Watt (ali pa še manj). Ta en watt ti v življenjski dobi da ~30kWh energije. Cena za kWh je torej ~3 cente.

TEŠ6: še vedno nisi upošteval cene premoga in vzdrževanja. In pa jaz dobim 2.1€/Watt inštalirane moči (predvidena cena projekta je 1.3 milijarde). Že v startu je 2x dražji kot solarna, potem pa še premog in vzdrževanje.

Glede življenjske dobe TEŠ6: ta je 40 let. To je max 10 let več kot solarna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dstr17_ ()

celada ::

Še vedno ne nanese za faktor 5 razlike.

dstr17_ ::

2.9 miljona ton premoga letno piše v predstavitveni brošuri. Za ceno premoga piše 23.18EUR/tono, torej letno 67 milijonov EUR samo za premog. Ta tvoj izračun je močno pomankljiv.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dstr17_ ()

dstr17_ ::

Evo saj ti v brošuri piše:
Predvidena specifiËna cena električne energije 55,83 EUR/MWh

Torej ~5centov na kWh. To je več kot pa iz sončnih celic, kjer se cene gibljejo ~3cente na kWh.

Fave ::

Elektrarnam, ki so namenjene pokrivanju konic, se za to mastno plačuje. Več kot pa fotovoltaiko.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Oberyn ::

Pred par meseci sem govoril z nekim tipom s Primorske. Izdelal je (+ manjša skupina ljudi) solarno elektrarno, samo ne na solarne panele, pač pa na turbino. Nisem si tehnikalij zapomnil, samo okvirno. Parabolični krožnik premera 150 cm, ki sledi soncu. Zbrana toplota poganja turbino, ki je brez lopatic, torej Tesla turbina. Turbina proizvaja elektriko. Prenosni medij je eden od freon plinov. Vse skupaj je v enem integriranem kosu. O močeh sem pozabil, samo princip tukaj opisujem. Izdelanih je ducat prototipov, ki delujejo. Zadeva vsebuje 2 inovaciji, nimajo pa denarja za patentiranje. Zato zaenkrat s tem nič ne počnejo, ker bi jim inovaciji ukradli še isti dan, ko bi se to začelo proizvajati (tako je razložil). Vsi prototipi obratujejo na Primorskem, nihče še ni testiral recimo na Gorenjskem, kjer bi mehanizem pozimi zamrznil.

Za moč in finance sem pa pozabil. Tako megleno se mi zdi, da en kos proizvaja na sončen poletni dan nekje na Primorskem 500W, stane pa okoli 1500€.

Samo kot zanimivost to povem, ker je pač primerna tema. Pojma nimam drugače o tehnikalijah proizvodnje elektike.

Fave ::

Oberyn je izjavil:

Pred par meseci sem govoril z nekim tipom s Primorske. Izdelal je (+ manjša skupina ljudi) solarno elektrarno, samo ne na solarne panele, pač pa na turbino. Nisem si tehnikalij zapomnil, samo okvirno. Parabolični krožnik premera 150 cm, ki sledi soncu. Zbrana toplota poganja turbino, ki je brez lopatic, torej Tesla turbina. Turbina proizvaja elektriko. Prenosni medij je eden od freon plinov. Vse skupaj je v enem integriranem kosu. O močeh sem pozabil, samo princip tukaj opisujem. Izdelanih je ducat prototipov, ki delujejo. Zadeva vsebuje 2 inovaciji, nimajo pa denarja za patentiranje. Zato zaenkrat s tem nič ne počnejo, ker bi jim inovaciji ukradli še isti dan, ko bi se to začelo proizvajati (tako je razložil). Vsi prototipi obratujejo na Primorskem, nihče še ni testiral recimo na Gorenjskem, kjer bi mehanizem pozimi zamrznil.

Za moč in finance sem pa pozabil. Tako megleno se mi zdi, da en kos proizvaja na sončen poletni dan nekje na Primorskem 500W, stane pa okoli 1500€.

Samo kot zanimivost to povem, ker je pač primerna tema. Pojma nimam drugače o tehnikalijah proizvodnje elektike.


Ne vem zakaj bi na Gorenjskem mehanizem zamrznil. Koneckoncev je bila prva sledilna fotovoltaična elektrarna postavljena prav na Gorenjskem.

Niso patkšni principi elektrarn nič novega


Me zelo zanima kaj več o tem projektu. Če imaš kakšen link, kontakt...
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

Oberyn ::

Fave je izjavil:

Me zelo zanima kaj več o tem projektu. Če imaš kakšen link, kontakt...

Žal nimam, tipa sem samo srečal na obisku pri znancu. Me pa to malo grize že od takrat, ker mi je zadeva zanimiva. Je bilo slišat, kot da bi se mogoče dalo zmenit za testiranje tule pri nas, jaz sem iz Kranja. Tu je manj sonca, pa sneg in led pozimi. V glavnem, tipa lahko najdem preko tega znanca, tudi bi ga prej moral vprašati, če sploh želi publiceto. Vedno bolj me vleče, da bi si šel zadevo bolj konkretno ogledati, sem bil vabljen. Če bo kaj iz tega bom pa poročal tule.

celada ::

Najverjetneje nekaj na to temo:

Andasol Solar Power Station @ Wikipedia

Edini tip solarne energije ki ima celo nekaj perspektive, mi je precej všeč tudi način shranjevanja energije. Čeprav so pa potrebe po prostoru gromozanske.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: celada ()

CaqKa ::

meni se zdi, da od sonce energije imajo trenutno najvec perspektive elektrarne na sterlingove generatorje...
pac... do dysonove sfere se bomo pa malo cakali :)
««
3 / 318
»»