» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
2 / 312
»»

Brane22 ::

dstr17_ je izjavil:

Podani izkoristek je za OPTIMALNI primer pod pogoji, ki jih nimaš praksi skoraj nikoli.
V resnici v praksi lahko dosežeš še večji izkoristek, zato ker je podatek 1200kWh merjen za horizontalno površino. Če usmeriš panele proti Soncu boš dobil še več.


In BTW2, mogoče, ampak:

- razlika ne bo velika. Ko sonce močno sije, je itak blizu zenita.
- če panele obračaš po soncu, s tem bistveno podražiš rešitev.
- če panele obračaš po soncu, ne izkoriščaš vse razpoložljive površine, ker paneli lahko mečejo sence eni na druge.
- največkrat to ni realna rešitev iz več vzrokov, vsaj pri panelih na stanovanjskih hišah.

dstr17_ ::

Mislil sem da jih postaviš pod kotom 30° in proti jugu, ne da jih vsak dan rotiraš. Ker tisti podatek 1200kWh se nanaša na horizontalno površino, ne na 30° in proti jugu.

Brane22 ::

Najbolje bi bilo, če bi videli konkretne podatke kakšne od delujočih solarnih elektrarn v Sloveniji.


Konkretne resne delujoče elektrarne v SLo te ne spustijo zraven. Investitorji to vidijo kot INVESTICIJSKI projekt ( CodeName: Dough Pump) in radovedneži so jim samo nadloga. Podpisali so pogodbo, paneli so montirani, prosimo da odjebete- hvala.

Magic1 ::

dstr17_ je izjavil:

Ampak izkoristek panela je defin? iran za 1kW/m2 pri 20°C. Kako pogosto to dosežeš ?
Jah v praksi pač ni tako. Ampak številke so še vedno približno pravilne, ker imaš lahko tudi večji izkoristek, ker obrneš panele neposredno proti Soncu.
Najbolje bi bilo, če bi videli konkretne podatke kakšne od delujočih solarnih elektrarn v Sloveniji.

A se ti zavedaš, koliko se podraža izvedba premikajočih se panelov. Drugače je po defoltu usmerjeno proti jugu pod določenim kotom.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

Brane22 ::

dstr17_ je izjavil:

Mislil sem da jih postaviš pod kotom 30° in proti jugu, ne da jih vsak dan rotiraš. Ker tisti podatek 1200kWh se nanaša na horizontalno površino, ne na 30° in proti jugu.


Fajn. Ampak takrat bodo v optimalni poziciji samo enkrat dnevno, za en dan v letu in še ta dan samo za kratek čas.

dstr17_ ::

Jah še vedno je precej več kot horizontalna površina. Najbolje bi bilo videti podatke od nekoga, ki ima panele doma.

Magic1 ::

Pa recmo, da bi šli v solarno na polno. Ali bi elektrarno desetkrat predimenzionirali, da bi pozimi imeli vsaj nekaj elektrike?
Magic

Brane22 ::

Magic1 je izjavil:

Pa recmo, da bi šli v solarno na polno. Ali bi elektrarno desetkrat predimenzionirali, da bi pozimi imeli vsaj nekaj elektrike?



Samo desetkrat ? Poglej skozi okno.

gruntfürmich ::

pa jebemu mater no, pa kako se vedno najde nek idiot ki mu je vedno znova treba razlagat osnove...

dstr17_ je izjavil:

Tudi termo/plinske in nuklearka imajo probleme s špicami.

daj tole malo razloži?

pa razloži nam delo v dispečarskem centru s tvojimi predpostavkami o primarno zelenih virih energije?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

dstr17_ ::

daj tole malo razloži?
Špic pač ne morejo pokrivati oz. morajo proizvajati precej več energije, da jih pokrijejo, kot je sicer potrebno, kar je pa spet problem za omrežje.

celada ::

Sej lahko pogledamo k sosedom ( severno ali južno ). Naprimer:

Italija:

Rovigo Photovoltaic Power Plant @ Wikipedia

72 MW inštalirana kapaciteta, 850 000 m2 Podatki koliko letne proizvodnje dobijo ven pa so meni nedostopni toda če gledamo naslednjo elektrarno vidimo (ki je precej precej bolj južno postavljena), vidimo da ima lahko cca 80 GWH električne energije. Cena 380 mil $.

Cellino San Marco Solar Park @ Wikipedia

43 MW, 101 Ha (1 miljon m^2 oz 1km^2), 203 mil $, letna proizvodnja 56 GWH .

Torej primerjaj to s TEŠ 6 in ugotoviš da je po maksimalni moči električna energija iz tega cca 3× dražja na W ko pa primerjaš celotno proizvedeno električno energijo pa sploh smešno ni.


Kar se pa tiče termo in plinskih elektraren so pa zadeve praktično narejene za pokrivanje špic tako da ne bluzi. Base load = hidro in nuclear za peake pokrivat maš pa plinske.

dstr17_ ::

Torej primerjaj to s TEŠ 6 in ugotoviš da je po maksimalni moči električna energija iz tega cca 3× dražja na W ko pa primerjaš celotno proizvedeno električno energijo pa sploh smešno ni.
Bila je dražja v letu 2010, ko se je tisto gradilo. Zdaj ni več.
Kar se pa tiče termo in plinskih elektraren so pa zadeve praktično narejene za pokrivanje špic tako da ne bluzi. Base load = hidro in nuclear za peake pokrivat maš pa plinske.
Ja to je v Sloveniji, sicer se hidro raje uporablja za špice pokrivat. Sploh pa je bistvo v tem, da imajo tudi ostale vrste elektrarn svoje probleme, čeprav nekateri mislijo da so brezmadežne.

Fave ::

Magic1 je izjavil:

Pa recmo, da bi šli v solarno na polno. Ali bi elektrarno desetkrat predimenzionirali, da bi pozimi imeli vsaj nekaj elektrike?


Eh, problem je, da vidite precej ozko sliko vsega skupaj. Če hočemo električno energijo pridobivati samo iz sonca in vetra, je najprej potrebno spraviti cel svet v dovolj zmogljivo interkonekcijo. Pomemben moment bo imel tudi električni avto, ki bo lahko deloval kot akumulacija električne energije.

Dovolj zmogljiva električna povezava Evropa - Amerika, bi bil odličen posel že sedaj.

Brane22 je izjavil:

Najbolje bi bilo, če bi videli konkretne podatke kakšne od delujočih solarnih elektrarn v Sloveniji.


Konkretne resne delujoče elektrarne v SLo te ne spustijo zraven. Investitorji to vidijo kot INVESTICIJSKI projekt ( CodeName: Dough Pump) in radovedneži so jim samo nadloga. Podpisali so pogodbo, paneli so montirani, prosimo da odjebete- hvala.


To seveda ni res. Ljudje, ki to imajo praviloma radi razkažejo zadevo in povedo kako in kaj. Če le vedo.

Jaz imam dve fotovoltaični elektrarni 50 in 97 kWp na različnih lokacijah. Če koga kaj konkretno zanima naj le vpraša, bo rade volje odgovoril, če bom le vedel. :)
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Fave ()

Brane22 ::

Jaz imam dve fotovoltaični elektrarni 50 in 97 kWp na različnih lokacijah. Če koga kaj konkretno zanima naj le vpraša, bo rade volje odgovoril, če bom le vedel.


To niso resne elektrarne.

Magic1 ::

Koliko si plačal in koliko elektrike pridelaš v letu?
Magic

celada ::

dstr17_ je izjavil:

Torej primerjaj to s TEŠ 6 in ugotoviš da je po maksimalni moči električna energija iz tega cca 3× dražja na W ko pa primerjaš celotno proizvedeno električno energijo pa sploh smešno ni.
Bila je dražja v letu 2010, ko se je tisto gradilo. Zdaj ni več.
Kar se pa tiče termo in plinskih elektraren so pa zadeve praktično narejene za pokrivanje špic tako da ne bluzi. Base load = hidro in nuclear za peake pokrivat maš pa plinske.
Ja to je v Sloveniji, sicer se hidro raje uporablja za špice pokrivat. Sploh pa je bistvo v tem, da imajo tudi ostale vrste elektrarn svoje probleme, čeprav nekateri mislijo da so brezmadežne.



Evo ti eno, ki se še gradi (torej samo ocene in vsi vemo kako so te realne ) :

Topaz Solar Farm @ Wikipedia

2 miljardi stroški za postavitev
550 MW
1.1 GWH proizvodnje električne energije skozi celo leto

Torej dupla cena navite cene TEŠ 6, 3× manj proizvedene električne energije po najbolših ocenah in cca polovico krajša življenska doba (25 let vs 40 let ) in to na enih bolj sončnih lokacij na svetu. Wuhuhu.

dstr17_ ::

Fave je izjavil:

Jaz imam dve fotovoltaični elektrarni 50 in 97 kWp na različnih lokacijah. Če koga kaj konkretno zanima naj le vpraša, bo rade volje odgovoril, če bom le vedel. :)
Mene zanima koliko energije proizvedeta v enem letu.
Lahko tudi koliko zaslužiš in po kakšni ceni prodajaš elektriko, ker iz tega se da izračunati koliko proizvedeta (lahko tudi samo za eno).

Fave ::

Brane22 je izjavil:

Jaz imam dve fotovoltaični elektrarni 50 in 97 kWp na različnih lokacijah. Če koga kaj konkretno zanima naj le vpraša, bo rade volje odgovoril, če bom le vedel.


To niso resne elektrarne.


Misliš po velikosti? Se strinjam. So pa dovolj velike, da lahko preračunavamo koliko se de pridelati s soncem.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Magic1 ::

Le napiši.
Magic

Brane22 ::

Fave je izjavil:

Brane22 je izjavil:

Jaz imam dve fotovoltaični elektrarni 50 in 97 kWp na različnih lokacijah. Če koga kaj konkretno zanima naj le vpraša, bo rade volje odgovoril, če bom le vedel.


To niso resne elektrarne.


Misliš po velikosti? Se strinjam. So pa dovolj velike, da lahko preračunavamo koliko se de pridelati s soncem.


Tudi jaz imam elektrarno 1kW peak na bencin, ki jo komot predelam na plin, pa iz tega ne bi interpoliral podatkov za resno veliko pliinsko elelktrarno.

Nam lahko skopiraš in pasteaš pogodbo z državo in nam podaš podatke o letni proizvodnji ?

Aja, pa podatek o začetni investiciji bi bil zanimiv, po področjih( paneli, oprema, elektronika, zavarovanje, zemljišče itd).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

dstr17_ ::

celada je izjavil:

dstr17_ je izjavil:

Torej primerjaj to s TEŠ 6 in ugotoviš da je po maksimalni moči električna energija iz tega cca 3× dražja na W ko pa primerjaš celotno proizvedeno električno energijo pa sploh smešno ni.
Bila je dražja v letu 2010, ko se je tisto gradilo. Zdaj ni več.
Kar se pa tiče termo in plinskih elektraren so pa zadeve praktično narejene za pokrivanje špic tako da ne bluzi. Base load = hidro in nuclear za peake pokrivat maš pa plinske.
Ja to je v Sloveniji, sicer se hidro raje uporablja za špice pokrivat. Sploh pa je bistvo v tem, da imajo tudi ostale vrste elektrarn svoje probleme, čeprav nekateri mislijo da so brezmadežne.



Evo ti eno, ki se še gradi (torej samo ocene in vsi vemo kako so te realne ) :

Topaz Solar Farm @ Wikipedia

2 miljardi stroški za postavitev
550 MW
1.1 GWH proizvodnje električne energije skozi celo leto

Torej dupla cena navite cene TEŠ 6, 3× manj proizvedene električne energije po najbolših ocenah in cca polovico krajša življenska doba (25 let vs 40 let ) in to na enih bolj sončnih lokacij na svetu. Wuhuhu.
(i) 2 milijardi dolarjev, ne pa evrov. To znese ~1.5 milijarde evrov.
(ii) Pri TEŠ6 nisi upošteval cene goriva.

Če to dvoje upoštevaš je cena solarne manjša glede na energijo, ki jo proizvede, kot pa TEŠ6.

Fave ::

Magic1 je izjavil:

Koliko si plačal in koliko elektrike pridelaš v letu?


50 kW - 72 k€ - 52 MWh
97 kW - 200 k€ - 118 MWh

Obe sta v sistemu podpor od decembra 2011.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

gruntfürmich ::

dstr17_ je izjavil:

daj tole malo razloži?
Špic pač ne morejo pokrivati oz. morajo proizvajati precej več energije, da jih pokrijejo, kot je sicer potrebno, kar je pa spet problem za omrežje.

termo (teš6) in plinska (brestanica) sta ravno za špice pokrivat.
tebi ni čisto nič jasno in pojma nimaš, trolaš pa v nedogled...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Brane22 ::

dstr17_ je izjavil:


Če to dvoje upoštevaš je cena solarne manjša glede na energijo, ki jo proizvede, kot pa TEŠ6.


1. Ceene goriva so minorne glede na ceno elektrarne. Nekaj v stilu par €M za Krško ali nekaj takega.

2. Poglej še enkrat podatke za tisto solarno elektrarno. Glede na špico moči izpade kot da dela skozi celo leto samo DVE uri ( od 8.500+ ur) s polno močjo, nato pa nič.

Koliko pridela Krško skozi leto in koliko časa dela s polno močjo ?

celada ::

Krško pridela 5-6 TWH letno torej faktor 5× več in je praktično 100% izkoriščenost. In cena solarne energije pride na koncu še vedno 3× dražje ven brez upoštevanja rezerv.

Kar se tiče cene novih jederskih elektraren si kar poglejte nove reaktorje, ki jih gradi Kitajska. 3-4 miljarde dolarjev za 2×1 GW reaktorja, ki bi tako pokrila praktično celotni base load Slovenije. Sedaj pa računaj koliko te stane to preko tvoje drage sončne elektrarne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: celada ()

Brane22 ::

EDIT: Tisto je 1,100 GWh in ne 1,1GWh.

OK. OSnovni problem še vedno ostane. Tista stvar daje ekvivalent 25% časovne pokritosti,NEK pa 95+%

gruntfürmich ::

Brane22 je izjavil:

1. Ceene goriva so minorne glede na ceno elektrarne. Nekaj v stilu par €M za Krško ali nekaj takega.

Koliko pridela Krško skozi leto in koliko časa dela s polno močjo ?

par 10M€ za gorivo v kk bi rekel; mislim da je okolica 20 kar realna cifra

za krško lahko računate da 'pridela' za 1M€ elektrike na dan... dela pa itq 'skos'.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Magic1 ::

Fave je izjavil:

Magic1 je izjavil:

Koliko si plačal in koliko elektrike pridelaš v letu?


50 kW - 72 kEUR - 52 MWh
97 kW - 200 kEUR - 118 MWh
G
Obe sta v sistemu podpor od decembra 2011.

Cena kWh, ki ti jo garantira država? Lokacija?
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

Fave ::

Brane22 je izjavil:

Fave je izjavil:

Brane22 je izjavil:

Jaz imam dve fotovoltaični elektrarni 50 in 97 kWp na različnih lokacijah. Če koga kaj konkretno zanima naj le vpraša, bo rade volje odgovoril, če bom le vedel.


To niso resne elektrarne.


Misliš po velikosti? Se strinjam. So pa dovolj velike, da lahko preračunavamo koliko se de pridelati s soncem.


Tudi jaz imam elektrarno 1kW peak na bencin, ki jo komot predelam na plin, pa iz tega ne bi interpoliral podatkov za resno veliko pliinsko elelktrarno.

Nam lahko skopiraš in pasteaš pogodbo z državo in nam podaš podatke o letni proizvodnji ?

Aja, pa podatek o začetni investiciji bi bil zanimiv, po področjih( paneli, oprema, elektronika, zavarovanje, zemljišče itd).


Brane, zakaj misliš, da ne moreš pri FE preračunavati iz 100 kW na 10 MW?

Pogodbe z borzenom niso nobena skrivnost.

Elektrarni sem kupil na ključ. Zavarovanje za 97 kW pride ~1.400,00 EUR, najem strehe pa 6,5%.

Edit: Popravil ceno zavarovanja na pravilno.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Fave ()

Brane22 ::

Fave je izjavil:



Brane, zakaj misliš, da ne moreš pri FE preračunavati iz 100 kW na 10 MW?


Zato ker te stvari v splošnem niso linearne. Cifre mojega cenenega 1,5kW bencinskega agregata se ne prenašajo lepo na plinsko elektrarno, tudi če bi ga predelal na plin.


Pogodbe z borzenom niso nobena skrivnost.


V bistvu kar so. Vsaj pri resnih elektrarnah. Ti dobiš opremo po enih pogojih, oni po drugih.

In so finančni detajli GLAVNI del te veje, trkanje fotonov ob elektrone je pa zgodba za otroke, je potreben vpogled predvsem v ta del.

Si ti plačal panele, ker te je zaskrbela dostopnost elektrike ali ker si videl dobro finančno priložnost za vlaganje denarja ?

celada ::

Da ne rabite iskat jederskih elektraren v izgradnji na Kitajskem:

Nuclear power in China @ Wikipedia

Poglejte stroške izgradnje, kitajci obvladajo zadevo in se ne pustijo zafrkavat kar se tiče višanja kot mi, mislim podvojitev cene TEŠ 6 je retardirano.

Fave ::

Magic1 je izjavil:

Fave je izjavil:

Magic1 je izjavil:

Koliko si plačal in koliko elektrike pridelaš v letu?


50 kW - 72 k€ - 52 MWh
97 kW - 200 k€ - 118 MWh
G
Obe sta v sistemu podpor od decembra 2011.

Cena kWh, ki ti jo garantira država?


Elektriko lahko prodajaš po dveh modelih. Prvi je zagotovljen odkup, drugi pa so podpore. Pri zagotovljenem odkupu sta podpora in cena električne energije v enem znesku in tudi račun izstaviš le en. Pri obratovalni podpori pa je cena sestavljena iz podpore in cene električne energije na trgu. Ko sem jaz podpisoval pogodbo (za leto 2011) je bila podpora (traja prvih 15 let) za 50 kW 283,27 eur, cena električne energije pa je s pogodbo za 2013 60,65 eur.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Brane22 ::

Se pravi, tisto padpora za tamalo elektrarno je periodična. Ni pa jasno ali je mesečna ali letna. predvidevam, da mesečna.

In domnevam,d a se tista cena elektrike nanaša na MWh, kar v grobem pomeni 5x več kot je cena dobavljene navadne elektrike iz štekdoze ( katere poloivica je za povrh omrežnina!), torej tako čez palec 10x kot ponuja NE Krško štrom iz svojega elektrarne...

Fave ::

Brane22 je izjavil:

Fave je izjavil:



Brane, zakaj misliš, da ne moreš pri FE preračunavati iz 100 kW na 10 MW?


Zato ker te stvari v splošnem niso linearne. Cifre mojega cenenega 1,5kW bencinskega agregata se ne prenašajo lepo na plinsko elektrarno, tudi če bi ga predelal na plin.


Pogodbe z borzenom niso nobena skrivnost.


V bistvu kar so. Vsaj pri resnih elektrarnah. Ti dobiš opremo po enih pogojih, oni po drugih.

In so finančni detajli GLAVNI del te veje, trkanje fotonov ob elektrone je pa zgodba za otroke, je potreben vpogled predvsem v ta del.

Si ti plačal panele, ker te je zaskrbela dostopnost elektrike ali ker si videl dobro finančno priložnost za vlaganje denarja ?


V fotovoltaiki so te stvari zelo linearne.

Jaz sem investiral v FE, ker sem ocenil, da gre za smiselno investicijo. Poleg tega mi je še prav prišla investicijska olajšava.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Brane22 ::

Fave je izjavil:


Jaz sem investiral v FE, ker sem ocenil, da gre za smiselno investicijo. Poleg tega mi je še prav prišla investicijska olajšava.


MY point exactly. To veze nima s štromom.

dstr17_ ::

Fave je izjavil:

Magic1 je izjavil:

Koliko si plačal in koliko elektrike pridelaš v letu?


50 kW - 72 k€ - 52 MWh
97 kW - 200 k€ - 118 MWh

Obe sta v sistemu podpor od decembra 2011.

No to znese 1.4€ in ~2€ za 1 Watt. Zdaj so cene že pod 1€ (oz. že pod 1$) za 1 Watt.

Pridelana energija je pa ~1kWh (letno) za 1W moči. V dobi 30 let je to 30kWh za ceno 1.4€ (oz. 2€). To je povsem primerljivo s ceno za kWh, ki jo na položnicah plačujemo sedaj.

Fave ::

Brane22 je izjavil:

Se pravi, tisto padpora za tamalo elektrarno je periodična. Ni pa jasno ali je mesečna ali letna. predvidevam, da mesečna.

In domnevam,d a se tista cena elektrike nanaša na MWh, kar v grobem pomeni 5x več kot je cena dobavljene navadne elektrike iz štekdoze ( katere poloivica je za povrh omrežnina!), torej tako čez palec 10x kot ponuja NE Krško štrom iz svojega elektrarne...


Gre za podporo na proizvedeno MWh.

http://www.borzen.si/si/cp/Shared%20Doc...
My mind's a hyper tool that fixes everything.

celada ::

dstr17_ je izjavil:

Fave je izjavil:

Magic1 je izjavil:

Koliko si plačal in koliko elektrike pridelaš v letu?


50 kW - 72 k€ - 52 MWh
97 kW - 200 k€ - 118 MWh

Obe sta v sistemu podpor od decembra 2011.

No to znese 1.4€ in ~2€ za 1 Watt. Zdaj so cene že pod 1€ (oz. že pod 1$) za 1 Watt.

Pridelana energija je pa ~1kWh (letno) za 1W moči. V dobi 30 let je to 30kWh za ceno 1.4€ (oz. 2€). To je povsem primerljivo s ceno za kWh, ki jo na položnicah plačujemo sedaj.


Pa si ti videl stopnjo subvencije pri temu? Niti slučajno ni isto.

Fave ::

Brane22 je izjavil:

Fave je izjavil:


Jaz sem investiral v FE, ker sem ocenil, da gre za smiselno investicijo. Poleg tega mi je še prav prišla investicijska olajšava.


MY point exactly. To veze nima s štromom.


Pa saj tega nihče ne skriva. Nekateri sicer radi dodajo, da so zraven poskrbeli za planet, kar je seveda bulšit.

Sem pa mnenja, da so podpore močno pospešile vgradnjo in razvoj fotovoltaike in počasi premikajo tudi razmišljanje ljudi.

Na ISS imajo fotovoltaični paneli izkoristek nekaj čez 30%.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

dstr17_ ::

Pa si ti videl stopnjo subvencije pri temu? Niti slučajno ni isto.
Katera subvencija točno?

Brane22 ::

Dobro, podpora, žepnina, whatever. gre torej za 12x €283,27 ~=€3.400 plus €60,65 za proizvedeno MWh ?

Če je tako potem sem imel približno prav. Če ni, kako točno je ?

celada ::

dstr17_ je izjavil:

Pa si ti videl stopnjo subvencije pri temu? Niti slučajno ni isto.
Katera subvencija točno?


Pa daj beri vsaj celotno temo no.

dstr17_ ::

celada je izjavil:

dstr17_ je izjavil:

Pa si ti videl stopnjo subvencije pri temu? Niti slučajno ni isto.
Katera subvencija točno?


Pa daj beri vsaj celotno temo no.
Saj berem. Tisto sem računal brez subvencij za odkup.

Magic1 ::

Jao matematika...
Magic

celada ::

dstr17_ je izjavil:

celada je izjavil:

dstr17_ je izjavil:

Pa si ti videl stopnjo subvencije pri temu? Niti slučajno ni isto.
Katera subvencija točno?


Pa daj beri vsaj celotno temo no.
Saj berem. Tisto sem računal brez subvencij za odkup.


Speachless...

Tiste cene, ki jih je nanizal vsebujejo subvencije.

Highlag ::

Potrebne energije za izdelavo celic pa ne vem če kdo upošteva. (celica v idealnih pogojih jo ne proizvede toliko, da bi pokrila potrebo po energiji za svojo izdelavo) Tudi postavitev celic, ki so približno toliko pametne, ne more biti takšna, da bi pokrila celotno površino, ki je na voljo. Če bi bile bolj skupaj se ne morejo obračati za soncem, poleg tega bi ena drugi delala senco, zato so postavljene bolj narazen.

Ne rečem, da niso uporabne na mestih, kjer ni energetskega omrežja, za drugo pa je uporaba neupravičena.
Never trust a computer you can't throw out a window

Brane22 ::

dstr17_ je izjavil:

Fave je izjavil:

Magic1 je izjavil:

Koliko si plačal in koliko elektrike pridelaš v letu?


50 kW - 72 k€ - 52 MWh
97 kW - 200 k€ - 118 MWh

Obe sta v sistemu podpor od decembra 2011.

No to znese 1.4€ in ~2€ za 1 Watt. Zdaj so cene že pod 1€ (oz. že pod 1$) za 1 Watt.

Pridelana energija je pa ~1kWh (letno) za 1W moči. V dobi 30 let je to 30kWh za ceno 1.4€ (oz. 2€). To je povsem primerljivo s ceno za kWh, ki jo na položnicah plačujemo sedaj.


Stari, ti presegaš nivoje burlesknega, res. na položnici, ki si jo prejel in plačal za navaden "svinjski" štrom ti je obračunana kWh, ki si jo porabil,ko se je tebi sprdnilo vžgat likalnik, štedilnik, računalnik, whatever.

To, kar on obračuna je kWh, ko se je njemu izvolilo jo proizvest.

Si predstavljaš,da bi ti bil takle solarni dobavitelj glavni ? Prideš v sobo, prižgeš TV... ki ostane mrzel. Čez 15sekund te pokliče operater SOlar Elektra in ti rezervira termin za 150W porabnik enkrat jutri okrog 15h, ko bo kapacitet dovolj... 8-O;((:D

Aja, pa da se razumemo, v njegovi ceni ni priklopne moči, omrežnine in ostalih "drobnarij".

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Fave ::

Brane22 je izjavil:

Dobro, podpora, žepnina, whatever. gre torej za 12x €283,27 ~=€3.400 plus €60,65 za proizvedeno MWh ?

Če je tako potem sem imel približno prav. Če ni, kako točno je ?


Narobe.

Takole gre. Moja 50 kWp elektrarna proizvede na leto 52 MWh električne energije. Preračunano v eure je to 52 * (238,27 + 60,65) izračunaj in dobiš koliko prinese eur/leto. Odšteješ zavarovanje in najemnino strehe in imaš izplen.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

dstr17_ ::

celada je izjavil:

dstr17_ je izjavil:

celada je izjavil:

dstr17_ je izjavil:

Pa si ti videl stopnjo subvencije pri temu? Niti slučajno ni isto.
Katera subvencija točno?


Pa daj beri vsaj celotno temo no.
Saj berem. Tisto sem računal brez subvencij za odkup.


Speachless...

Tiste cene, ki jih je nanizal vsebujejo subvencije.

Tiste, ki sem jih jaz izračunal iz podatkov (50kW, 72k€, 52MWh) pa ne. Še enkrat: 50kW za 72k€ je 1.4€/Watt. 50kW za 52MWh je ~1kWh/Watt letno. V 30 letih torej 30kWh iz 1Watt vhodne moči, torej 30kWh za 1.4€. Torej približno 5 centov za kWh.

Ta izračun nima nikakršne veze s subvencijami. S subvencijami se pa kWh prodaja po ceni 14 centov (v tem trenutku).

Ja, zavarovanja in vzdrževanja nisem upošteval.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dstr17_ ()

Magic1 ::

Sem naračunal v štartu malo čez 10k, kaj pa davek? To bo vseeno trajal skoraj 20 let, da boš na nuli.
Magic
««
2 / 312
»»