» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
194 / 322
»»

PrimoZ_ ::

jabe je izjavil:

Kdo je tebi delal? Da recem, naj se tja povprašajo...

Ja no, pa cene niso sle tok gor. Jaz sem imela 800EUR/kwp po odbiti subvenciji. 840EUR/kwp za black panele...


Sol navitas.
2 mesca nazaj, 36 panelov po 380w.
Razsmernik je 16 kW.

driver_x je izjavil:

jabe je izjavil:

Ne, nic vec to ne velja za garaze in nadstreske. Ce je na pomoznem objektu in napaja "maticno" gospodinjstvo, potem je ta mali davek...


Od kdaj velja to? Imaš kakšno povezavo do uradne objave?



Lahko potrdim, ker je tako naredil sosed.
Razen če me je nategnil ampak ne vidim razloga zakaj bi me.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

krucymucy ::

Jaz sem hotel najprej na garazo, januarja so se rekli da ne gre. Kolega je tudi placal 22% za SE na nadstresku letos.

Kakorkoli, v zadnjih sestih dneh odkar je prikljucena uradno, je pridelalo 413kWh. Max.v spici je bilo 13.6kW.
SE je 12kWp in moram reci da sem pozitivno presenecen.

jabe ::

za uradni list ne vem, ti pa povem iz lastne izkušnje. Sol navitas mi je v podpis porinil papir s tole izjavo:

IZJAVA O UPRAVIČENOSTI DO ZNIŽANEGA DDV
Spodaj podpisan-a XYZ izjavljam, da bom napravo za samooskrbo z električno
energijo z izrabo sončne energije postavil-a na stanovanjski objekt, ki je namenjen za trajno
bivanje in da uporabna površina tega objekta ne presega 250 m2 v primeru enostanovanjske
stavbe ali 120 m2
v večstanovanjski stavbi.
Naprava bo postavljena na ali ob stanovanjskem objektu na naslovu TRALALA 1, 4000 KRANJ, PARCELE TE IN TE ali na pripadajočih objektih tega
stanovanjskega objekta.
Proizvedena električna energija se bo porabljala za potrebe tega stanovanjskega objekta.
V primeru, če se bo naknadno ugotovilo, da ti podatki niso točni in da nisem upravičen do
znižanega 9,5 % DDV, bom poravnal-a razliko do 22 % DDV.

Del SE imam namreč na garaži, ki se sploh ne dotika hiše.

PrimoZ_ je izjavil:

To pa ni ravno ugodno potlej.

1005eur longi solar paneli.


Potem pa ni take razlike, kot se straši. to si potem dal 825€/kwp, kar je komaj kaj več kot sem imela od njih ponudbo jaz avgusta lani.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

PrimoZ_ ::

Jah longi je ful pocen.
Bisol varianta je bila za vsaj 120e/kWp dražja.

Pa nobena od teh opcij ni full black.

dussan ::

Ali je pri "full black" panelih razlika samo v "lepoti"?

PrimoZ_ ::

Kolikor vem da.

jabe ::

a malo slabše na žgočem soncu delajo, ker se bolj pregrevajo.

feryz ::

jabe je izjavil:

za uradni list ne vem, ti pa povem iz lastne izkušnje. Sol navitas mi je v podpis porinil papir s tole izjavo:.
Tole je, seveda, navadna goljufija. Kar preberi obe navedbe. Ki sta si nasprotujoči.
Spodaj pa je dodano, da boš v primeru skakanja FURS-a okrog tebe, ti doplačala razliko.
Fajn bi bilo, da bi tudi dopisali, kdo bo kazen plačal. Verjetno kar oba. Ker sta oba v prekršku.

jabe ::

Spodaj je navedba, da doplačam, če sem se v zgornjih navedbah zlagala (vleikost hiše, kaj napaja SE, ipd), kar pa se nisem. Par let nazaj se o tem noben izvajalec ni hotel niti pogovarjati, zdaj so taisti rekli, da to ni več problem. Četudi bi me hoteli naplahtati, me čudi, da je to spustil skozi Ekosklad, ki pa je zelo natančen glede teh zadev. Niti ne vem, kaj naj bi izvajalci s tem pridobili, davek itak plačam jaz kot investitor. Ne vem, živi bili pa videli...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

Daniel ::

Jaz imam predvideno montažo na hlev, ki se nahaja na isti parceli kot hiša in je tudi fizično povezan s hišo. DDV na predračunu je 9,5%. Pravijo, da ni s tem nobenih težav.

feryz ::

Kar naj pravijo.
V prvem stavku spodaj podpisana izjavlja, da bo postavila SE na hišo z bla, bla..., ker je tako upravičena do nižjega davka.
V drugem stavku pa se je ta hiša nekam izgubila.
Pač si razlagamo malo po domače. Baje ima FURS poseben člen, kjer piše, da določila za znižan ddv veljajo za vse, razen za SE. V tem primeru si zadeve tolmačite po svoje, mimo davkarije.
Davki so itak glupi, zakaj bi jih plačevali?
A na ekosklad ste dali izjavo? Ali ste jo pozabili priložiti?
Sicer pa, brez tožnika ni dolžnika. To vsi vemo. Kdor je kdaj doživel obisk fursovca, že ve, o čem je govora. Ko ti začnejo preverjati, ali je res 250 m2 ali jih je 250,1 m2. Tu pa govorimo o napaki reda celega objekta.

Izvajalec lažje proda zgodbo za 10 jurjev in 950 evrov, kot za 12 jurjev in 200 evrov. To je tudi slepcu vidno.
Dokler so postavili 100 SE na leto, si ni nihče upal nič. Pri 8000 naročilih v enem kvartalu, si seveda upajo mnogo več. Kolikšna pa je verjetnost kontrole? Manjša od nič?

Daniel ::

Tukaj nekaj piše o tem, je pa precej staro: https://www.racunovodstvo.net/pojasnila...

Nekako naj bi bilo pojasnilo FURSa, če je isti električni števec za hišo in kmetijo, da bi lahko bila elektrarna tudi na hlevu in DDV 9,5%. Pri elektriki mi sicer obračunavajo porabo 50% hiša, 50% kmetija. Načeloma je meni sicer vseeno ali mi naredijo DDV 22% in pač 50% vrednosti DDV dam v računovodstvo in sem spet nekje na istem ali pa že v štartu obračunajo 9,5%. Elektrika se bo ravnotako rabila za hišo.

Z ekoskladom nimam nič, ker kot veš, je zmanjkalo sredstev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

jabe ::

feryz je izjavil:

Baje ima FURS poseben Ĩlen, kjer piťe, da doloĨila za zniŞan ddv veljajo za vse, razen za SE.


No, lahko kar nehamo potem. Tvoj baje tudi nima neke teže.

Ekosklad ima vse, vkljucno s fotko SE, ki kot najbrz ves, je obvezna in se lepo vidi, da je na dveh strehah. Se iz casov, ko sem uveljavljala za hiso, vem da jim ni nic nerodno postavljati dodatnih vprasanj in zahtevati dodatnih pojasnil, cetudi s samo subvencijo nimajo veze, ampak morajo biti pa vseeno po jusu (beri zakonih, tako gradbenih kot financnih). Kontrolo ti torej dela ekosklad, ne FURS ali kdo vem kdo. In iz izkusenj orecej rigorozno. Verjamem seveda njemu bolj kot izvajalcem. Taistim, ki par let nazaj kljub bistveno visjim ROIjem in manjsem hypu niso hoteli prodati s ta malim davkom. Danes itak vsak kupi, dela imajo tok, da se ven ne vidijo. kaj klinac imajo od tega, da bi se zajebavali z davkom, ki sploh ni njihov problem in strosek. Ce jaz ne vzamem SE zaradi tega, jih je za menoj se vedno nebroj v vrsti, ki cakajo, da jim hudica zmontirajo. So nehali subvencije talat, pa se nic ne ustavi...

Kot drugo... Koliko je bajta velika? A se hecas? Ko jo das vrisat, pridejo notri in vsak prostor posebej pomerijo in dolocijo namembnost. In je to spet nekje zavedeno, kamor lahko pogleda ne le FURS, ampak vsak Janez, koliko je neka hisa velika po teh njihovih merodajnih normativih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

feryz ::

Ok, ti že veš. Navsezadnje so zakoni narejeni za izigravanje, mar ne?
Zanimivo, da se tukaj hvataš na vejice in pike, da se izogneš plačilu davku za SE (ali da ga zmanjšaš, da ne bo spet dlakocepljenja), po drugi strani pa mrtvo hladno zahtevaš subvencijo za SE. Ki je, vidi boga, plačana tudi iz davkov na SE.
Ampak saj vemo, SE, EV in podobna subvencionirana šara je za plebejce, raja naj pa plačuje, mar ne? Briga nas, ki to imamo.
Kapitalizacija dobičkov in socializacija izgub. V vsem svojem sijaju.

driver_x ::

Vprašanje glede davka sem postavil zato, ker imam tudi sam primer SE, ki ni na stanovanjskem objektu. SE sicer že en čas obratuje, ampak v času zbiranja ponudb sem imel tako take, ki so rekli, da je vseeno in da lahko zaračunajo 9% davek, kakor take, ki so vztrajali pri višji davčni stopnji, da bo vse po predpisih.

jabe ::

Jaz nic ne hvatam. Receno in obrazlozeno mi je bilo, da je davek lahko ta mali. Vsi, ki imajo kaj zraven, se temu niso zoperstavljali in potem sem placala, kot je bilo receno. Po tvojem moraliziranju bi mogla reci, naj se na onem delu na hisi obracunajo ta visjega, da bo za ziher. Ker ne verjamem, da je ta mali, kar tako na besedo, vem itak ne...

Izigravas pa ti veliko bolj, ce je pol res kar nabijas po forumih. V vsaki temi se obrnes kot veter piha. Ce misliš, da izpades car, ko se izigravabali dela po svoje, bos pripovedoval prigode o tem, ce je pa slucajno debata taka, da se je treba na moralni pediestal postaviti, se bos pa tudi tam nasel.

feryz ::

Meni ni treba goljufati z davki, jaz v roke pljunem, naredim sam in si tako pocenim zadeve.
To je vam neznana kategorija, vem, raje poskušate drugače zbijati ceno.

Drugače pa hvala za idejo. Bratranca je žrlo kaj narediti, ker mora dati elektrarno na štalo zraven hiše. Očitno je rešitev popolnoma preprosta, dovolj je izjava. Mu bom posredoval.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

recmajkemi ::

OK, razlika med stanovanjsko hišo < 250 m2 in nadstreški, hlevi je v stopnji davka, ki jo zaračuna izvajalec.
Kaj pa postavljanje na oddaljenem zemljišču, je kaka prepoved na kakšni vrsti površin se lahko postavi? Se sploh lahko? Kako se ureja števce? Lahko proizvedeno energijo preko letnega netmeteringa uporabim za svoje stanovanje?

Hipotetičen primer npr. postavljanje SE na podedovani njivi.
V tej državi vsi vedo za vse svinjarije, ki se dogajajo.
Ko pa vprašaš, kdaj so prijavili kako stvar pa črički.
Če veš, obišči & prijavi na; e-uprava.gov.si/podrocja/vloge/vloga.html?id=2377

jabe ::

Pojasnilo FURS: Uporaba pravilne davčne stopnje pri dobavi in montaži sončne elektrarne
5.7.2021, Vir: FURS
BesediloVeč dokumentov
Št. pojasnila: 0920-16384/2021-2

Datum: 5. 7. 2021

Pojasnilo Finančnega urada RS navajamo v celoti.

V prejetem dopisu po elektronski pošti z dne 23. 06. 2021 je navedeno, da je davčni organ v svojem pojasnilu št. 4230-90/2010-2, z dne 15. 4. 2010 med drugim pojasnil, da v primeru dobave sončne elektrarne, ko ta postane del stavbe, kjer na primer nadomesti strešno kritino, se uporabi nižja stopnja DDV le, če sončna elektrarna postane del stanovanjske stavbe in zaradi namestitve sončne elektrarne stanovanjski objekt ne spremeni namembnosti. V kolikor se za sončno elektrarno zahteva izdaja gradbenega dovoljenja, je iz samega dovoljenja razvidno, za kakšno vrsto objekta glede na namen gre.


Glede na specifičnost tovrstnega področja je naprošeno, če omenjeno mnenje ponovno preučimo, saj se v praksi velikokrat zgodi, da se tovrstna naprava za proizvajanje električne energije montira (delno) tudi na objektih ob stanovanjski hiši, ti objekti pa se skladno s Prilogo I k Uredbi o razvrščanju objektov (Uradni list RS, št. 37/18) ne obravnavajo kot stanovanjski objekti. Po mnenju proizvajalcev sončne elektrarne v skladu z Uredbo o samooskrbi z električno energijo in obnovljivih virov energije in v skladu z Uredbo o manjših napravah za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije ali s soproizvodnjo z visokim izkoristkom niso objekti, ampak naprave (enako kot toplotne črpalke, klima naprave ipd.), zato se klasifikacije in razvrščanja objektov za elektrarne do velikosti 1 MW ne more uporabljati. Objekti so le sončne elektrarne velikosti od 1 MW dalje, ki jih te dve Uredbi ne zajemata. Poleg tega je treba upoštevati, da sončne elektrarne kot takšne ne sestavljajo le paneli, ampak še kabli, razsmerniki, elektro omarica, priključno merilna omarica. V praksi so primeri, ko je pol panelov na stanovanjski hiši, pol na kozolcu, razsmernik in elektro omarica v garaži, ki je samostojen objekt, priključno merilna omarica je nekje zunaj, ker je samostoječa (v tej omarici so drugače tudi varovalke in števec za elektriko, ki ga ima vsaka hiša). Proizvedena električna energija v elektrarni pa se uporablja za potrebe vseh objektov (hiše, garaže, kozolca, zunanje razsvetljave), ker nobeno gospodinjstvo nima ločenega priključka elektrike za vsak objekt.

Vezano na zgornje dodatno pojasnilo proizvajalcev, je naprošeno, če smiselnost zgoraj navedenega pojasnila ponovno preučimo in vključimo tudi vsebino Stanovanjskega zakona, ki jo davčni organ pri odgovorih na vprašanja glede uporabe znižane DDV stopnje po 11. in 11a. točki Priloge I k ZDDV-1 velikokrat omenja in upošteva. Tako na primer četrti odstavek 5. člena tega zakona določa, da kadar služi določen gradbeni element tako posameznemu delu kot skupnim delom, se šteje za skupni del, če se z njim zagotavlja funkcija večstanovanjske stavbe kot celote (toplotna in hidro izolacija pohodne terase, zunanja stran balkona, ki predstavlja hkrati fasado hiše in podobno). Menite torej, da ne gre zanemariti dejstva, da je sončna elektrarna v vsakem primeru povezana s stanovanjsko hišo, saj v nasprotnem primeru uporaba električne energije za slednjo ne bi bila mogoča.

V dopisu so navedeni določeni primeri. Pojasnjeno je, da se v vseh teh primerih dobava zaračuna neposredno investitorju in je stanovanjski objekt, ki si s to napravo zagotavlja električno energijo, namenjen trajnemu bivanju. Pojavi se vprašanje, ali se znižana, 9,5 % stopnja lahko uporabi pri dobavi in montaži elektrarne v naslednjih primerih:
1. Sončna elektrarna se delno (pol panelov in del instalacije) montira na stanovanjskem objektu, del pa na okolici tega objekta (travniku, dvorišču, garaži kozolcu, gospodarskemu poslopju, drvarnici, lopi,...).
2. Sončna elektrarna se delno (samo instalacije) montira na stanovanjskem objektu, del (npr. paneli, omarice in ostala pripadajoča oprema) pa na okolici tega objekta (travniku, dvorišču, garaži kozolcu, gospodarskemu poslopju, drvarnici, lopi,...).
3. Ali dejstvo, za kakšen namen se proizvedena elektrika uporabi (samo za obratovanje stanovanjske hiše, ali tudi za ostale nestanovanjske objekte ali celo za kasnejšo prodajo električne energije), vpliva na uporabo znižane DDV stopnje?

Najprej izpostavljamo, da Finančna Republike Slovenije (v nadaljevanju: FURS) na podlagi Zakona o davčnem postopku - ZDavP-2 (Uradni list RS, št. 13/11 - uradno prečiščeno besedilo, 32/12, 94/12, 101/13 - ZDavNepr, 111/13, 22/14 - odl. US, 25/14 - ZFU, 40/14 - ZIN-B, 90/14, 91/15, 63/16, 69/17, 13/18 - ZJF-H, 36/19, 66/19 in 145/20 - odl. US) ureja pravico do informiranja za davčne zavezance v 13. členu. Na tej podlagi FURS zavezancem za davek posreduje splošne informacije, podrobnejša pojasnila oziroma razlago posameznih določb pa v primeru, če zavezanec pri vprašanju navede konkretne informacije, ki so relevantne za pripravo pojasnila. Glede na določbe 13. člena ZDavP-2 vsebina pojasnila ne sme davčno obravnavati posameznega posla, kjer bi se ugotavljala posamezna dejstva in okoliščine konkretnega primera. V okviru informiranja pa se FURS ne more opredeljevati do navedb davčnega zavezanca glede posameznih konkretnih primerov, saj lahko o tem odloči le na podlagi poznavanja vseh dejstev in okoliščin, ugotovljenih v postopku davčnega nadzora. Na podlagi navedenega, vam glede na podatke, ki ste jih navedli, v nadaljevanju odgovarjamo le na splošno:

Izgradnja sončne elektrarne (postavitev, montaža in druga dela, ki omogočajo priključitev na elektroenergetski sitem) spada pod šifro F/42.220 - gradnja elektrarn standardne klasifikacije dejavnosti. Dobava in montaža sončne elektrarne je obdavčena po nižji, 9,5 % stopnji DDV, če je zaračunana neposredno investitorju, ob pogoju, da se montira na stanovanjskem objektu, ki je del socialne politike in predstavlja pripadajoči del takega objekta (npr. nadomesti kritino stanovanjskega objekta) in je bila opravljena storitev, ki se uvršča pod šifro SKD F/GRADBENIŠTVO standardne klasifikacije dejavnosti, ne glede na to, če se električna energija uporablja tudi za osvetljevanje drugih objektov (npr. garaže, ki je identificirana kot samostojni del, skednja ali drugega objekta, ki ni evidentiran kot prostor, ki pripada stanovanju in ima dodeljen identifikator kot samostojni del). Stopnja obračunanega DDV pri prodaji sončne elektrarne z montažo (storitev iz šifre SKD F/GRADBENIŠTVO) je odvisna od tega, ali sončna elektrarna postane del stanovanja ali drugega objekta, ki je del socialne politike iz 54. člena pravilnika, in ne od tega, ali je končni odjemalec gospodinjstvo, temveč, da je zaračunana neposredno investitorju. Dodatno pojasnjujemo, da bi se v primeru, če bi bil del sončne elektrarne montiran na stanovanjskem objektu ali drugem objektu, ki je del socialne politike, drugi del pa na objektu, ki ni del socialne politike, nižja stopnja DDV lahko uporabila pod pogojem, da bi se proizvedena električna energija uporabljala izključno za samooskrbo takega stanovanjskega objekta, ne pa tudi ostalih delov objekta. Če bi bila sončna elektrarna montirana na večstanovanjskem objektu, ki bi bil samo deloma stanovanjski objekt, ki je del socialne politike, bi bila uporaba nižje stopnje DDV možna samo v pripadajočem deležu opravljene dobave sončne elektrarne z montažo, ki pripada stanovanjskemu objektu, ki je del socialne politike. Če pa sončna elektrarna ni montirana na stanovanjskem objektu ali drugem objektu, ki je del socialne politike, in ne postane njegov del, je dobava in montaža sončne elektrarne obdavčena po splošni, 22 % stopnji DDV. Od storitve izgradnje sončne elektrarne na pomožnem objektu se DDV obračuna po nižji stopnji 9,5 %, če gre v primeru pomožnega objekta za pripadajoči del stanovanjskega objekta iz drugega odstavka 54. člena pravilnika in nadomesti kritino pripadajočega dela stanovanjskega objekta, pri čemer ne pride do spremembe namembnosti objekta, ob pogoju, da je storitev zaračunana neposredno investitorju. Če pomožni objekt na katerem se montira sončna elektrarna ni evidentiran kot prostor, ki pripada stanovanju, in je torej temu delu dodeljen identifikator kot samostojnemu delu, se od dobave obračuna DDV po splošni stopnji 22 %. V skladu z 41. členom Zakona o davku na dodano vrednost - ZDDV-1 (Uradni list RS, št.13/11 - UPB3, 18/11, 78/11, 38/12, 83/12, 86/14, 90/15, 77/18, 59/19 in 72/19) in 11. točko Priloge I k ZDDV-1 se DDV obračunava po nižji stopnji 9,5 % od dobave stanovanj, stanovanjskih in drugih objektov, namenjenih za trajno bivanje, ter delov teh objektov, če so del socialne politike, vključno z gradnjo, obnovo in popravili le-teh. Pravilnik o izvajanju Zakona o davku na dodano vrednost - pravilnik (Uradni list RS, št. 141/06, 52/07,
120/07, 21/08, 123/08, 105/09, 27/10, 104/10,110/10, 82/11, 106/11, 102/12, 54/13, 85/14, 95/14, 36/16, 45/16, 86/16, 50/17, 84/18, 77/19 in 58/21) v prvem odstavku 54. člena določa, da se med objekte iz 11. točke Priloge I k ZDDV-1 uvrščajo stanovanjski objekti (v nadaljnjem besedilu: stanovanja), če so namenjeni za trajno bivanje in so del socialne politike, ter stanovanjske stavbe za posebne namene, vključno s pripadajočimi deli teh objektov, in sicer pod pogojem, da je njihova dobava, gradnja, obnova ali popravilo zaračunana neposredno investitorju. Za pripadajoče dele objektov iz prejšnjega odstavka se v skladu z drugim odstavkom 54. člena pravilnika štejejo individualni prostori ter skupni prostori ali gradbeni elementi ali instalacije, naprave in oprema teh objektov, in sicer kadar so ti deli zaradi trajnega bivanja v souporabi stanovalcev in v lasti lastnikov stanovanj ali stanovanjskih stavb za posebne namene v tem objektu. Kot pripadajoči del objektov iz prejšnjega odstavka se ne štejejo individualni prostori, naprave in oprema športnih, fitnes in drugih objektov, namenjenih za sprostitev. V skladu s tretjim odstavkom 54. člena pravilnika je za namene prvega odstavka tega člena pravilnika stanovanje del socialne politike, če v večstanovanjski stavbi ne presega 120 m2 ali v enostanovanjski stavbi ne presega 250 m2 uporabne površine stanovanjskega objekta. Uporabna površina je seštevek površine bivalnih prostorov.

Na podlagi četrtega odstavka 54. člena pravilnika se za ugotavljanje pogojev iz prejšnjega odstavka za natančnejšo razmejitev enostanovanjskih in večstanovanjskih stavb upošteva klasifikacija vrst objektov (CCSI), ki je uvedena na podlagi predpisov o graditvi objektov, za natančnejšo opredelitev uporabne površine pa podrobnejši način določanja in evidentiranja površine stavbe ter površine dela stavbe, kot je uveden na podlagi predpisov o evidentiranju nepremičnin.

V vsakem posameznem primeru je treba ugotoviti, ali gre za objekt, ki je namenjen trajnemu bivanju in če da, ali se šteje, da je del socialne politike. Pri odločitvi, ali lahko posamezni objekt uvrstimo med navedene objekte, je treba upoštevati opredelitev objekta v skladu s predpisi o graditvi objektov in stanovanjskimi predpisi ter izpolnjevanju pogojev, določenih v ZDDV-1 in 54. členu pravilnika. Pri tem samo poimenovanje enote oziroma objekta ne vpliva na DDV obravnavo transakcije. Praviloma mora izrek gradbenega dovoljenja vsebovati tudi podatek o razvrstitvi objekta in posameznih njegovih delov glede na namen po enotni klasifikaciji vrst objektov, pri spremembi namembnosti pa tudi novi namen objekta ali njegovega dela. Na podlagi navedenega naj bi bilo že iz samega gradbenega dovoljenja razvidno, za kakšno vrsto objekta glede na namen gre.

Po šestem odstavku 54. členu pravilnika so storitve gradnje, obnove in popravil iz prvega odstavka tega
člena storitve, ki se uvrščajo pod šifro F/GRADBENIŠTVO standardne klasifikacije dejavnosti.

sloxl8 ::

"Dodatno pojasnjujemo, da bi se v primeru, če bi bil del sončne elektrarne montiran na stanovanjskem objektu ali drugem objektu, ki je del socialne politike, drugi del pa na objektu, ki ni del socialne politike, nižja stopnja DDV lahko uporabila pod pogojem, da bi se proizvedena električna energija uporabljala izključno za samooskrbo takega stanovanjskega objekta, ne pa tudi ostalih delov objekta."

Tole je vse, kar rabiš vedeti.

fikus_ ::

Kako pa potem kmetije, kjer del elektrike porabijo za hišo, del za kmetijsko dejavnost?!
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

stara mama ::

A ti kmetijstvo ne zgleda precej na sociali? :)
Tud števcev ponavadi ni za kmetijo ločenih.

Zgodovina sprememb…

fikus_ ::

Beri komentar sloxl in mi potem odgovori!
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

sloxl8 ::

Moj post se je nanašal na situacijo s stanovanjsko hišo in ločeno garažo ali nadstreškom.

Kolikor berem zgornjo razlago, si do nižjega DDV pri postavitvi SE na ločen objekt upravičen le, če elektriko porabljaš v stanovanjskem objektu. Če jo uporabljaš na "industrijskem", pa ne. Zgornje pojasnilo pravi "Če pomožni objekt na katerem se montira sončna elektrarna ni evidentiran kot prostor, ki pripada stanovanju, in je torej temu delu dodeljen identifikator kot samostojnemu delu, se od dobave obračuna DDV po splošni stopnji 22 %". Domnevam, da je hlev na primer klasificiran drugače kot stanovanjski objekt.

feryz ::

Saj ti piše v obrazložitvi FURS-a. Dokaži, da je garaža del socialne politike ali namenjena stanovanjski rabi, kake miši bi znale priti prav.
V tem kontekstu imaš lahko zmanjšani ddv.
Oz. spodaj lepo piše, da je treba iti od primera do primera. Ker drugače ljudje pišejo neke izjave in potem kar avtomatsko postane vsak objekt del stanovanjske ali socialne politike.
Čeprav so taisti objekt par let prej pehali ven iz gradbenega dovoljenja, ven iz stanovanjske namembnosti ravno zato, da so si ali si bodo zmanjšali davek.
Ironično, mar ne? Najprej se dereš, da garaža ni del stavbe, par let kasneje pa da je.

Daniel ::

Po uradni razlagi bi torej kmetija morala plačati 22% DDV ob nakupu, če ima najboljše površine za optimalno postavitev elektrarne ravno na hlevu. Če jih ima na hiši pa 9,5%. V obeh primerih se elektrika uporablja za hišo in kmetijo preko enega števca. Če želiš uveljavljati povračilo 50 procentov 22% DDV pa se zadeva nesorazmerno zakomplicira, omenjajo se ločeni števci in ne vem kaj še vse.

Zanimivo in obenem malo trapasto. Jaz sicer površine na hiši imam, bi mi pa najbrž zmanjkalo kar nekaj kvadrature, ker 48 panelov zasede kar nekaj prostora.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

feryz ::

Saj boš itak dal zraven na karkoli, samo debatiramo, ali je to legalno ali ne. Kar se tiče davkov.
Ja, račun bi moral razdeliti na dva dela.

Daniel ::

Sem malo računal, panelov pride za 93 m2, na hiši pa lahko če se izognem dimniku in strešnim oknom, vmes je še frčada, lahko v najboljšem primeru spravim gor za kakih 50 m2 panelov. Na hlevu pa komot do 200 m2, kar se južne lege tiče.


Zanimiv zakon, vsekakor.

fikus_ ::

V bistvu je to luknja v zakonu.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

feryz ::

V bistvu ni nobene luknje v zakonu.
Nastane lahko edino luknja v kolenu v primeru obiska kakšne uradne osebe. Ta pa itak pride samo, če imaš fajn sosede.
Torej ena spomladanska roštiljada na dan, odžene probleme stran.

quadro933 ::

Kako pa je kaj s sevanjem sončne elektarne? Ne vem, sem malce študiral, glede na to da jo imaš direktno nad glavo (primer stanovanja v manssrdi)???

pandin99 ::

feryz je izjavil:

Nastane lahko edino luknja v kolenu v primeru obiska kakšne uradne osebe. Ta pa itak pride samo, če imaš fajn sosede.

A rečeš da morebitnih 250m^2 panelov ki bi hotu Daniel spravit na streho+hlev ne bi nobene varovalke sprožilo, da verjetno toliko elektrike v stanovanju ne more lih porabit?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pandin99 ()

Daniel ::

Panelov je 96 m2, strehe je 200+ Torej nič posebnega, standardna elektrarna za 3x35 varovalke. Ne odstopa kaj dosti od povprečja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

DamijanD ::

quadro933 je izjavil:

Kako pa je kaj s sevanjem sončne elektarne? Ne vem, sem malce študiral, glede na to da jo imaš direktno nad glavo (primer stanovanja v manssrdi)???

Kakšno sevanje te skrbi?

krucymucy ::

quadro933 je izjavil:

Kako pa je kaj s sevanjem sončne elektarne? Ne vem, sem malce študiral, glede na to da jo imaš direktno nad glavo (primer stanovanja v manssrdi)???

Kaksno sevanje?
Se najbolj seva Wi-Fi.
Wi-Fi AP in telefon najbrz imas? Kable in elektriko v hisi tudi verjetno?

stara mama ::

Sonce seva, SE te pa zaščiti pred tem sevanjem :D

quadro933 ::

Ok, kolikor sem zdaj prebral, največ sevanja je v okolici razsmernika, kjer je priporočljivo, da se človek ne bi preveč zadrževal...

Ghost7 ::

quadro933 je izjavil:

Ok, kolikor sem zdaj prebral, največ sevanja je v okolici razsmernika, kjer je priporočljivo, da se človek ne bi preveč zadrževal...

O kolikšnem sevanju govoriš?

Najbrž res tam najbolj seva, ker so v igri tuljave zaradi pretvarjanja in jasno elektromagnetno sevanje je tam največje, ampak ali je tolikšno in na kakšni razdalji je še škodljivo? Viri?
https://www.bitstamp.net/ref/OM6lA9mwoeRO5Rba/

Likalnik ::

Razsmernik je montiran v kleti...kar pomeni, da je človek kar v bližini...prav tako, če je sevanje močno ti gre skozi ploščo v stanovanje...zelo podobno je, če je razsmernik na zunanji steni....

kako močno je to sevanje?

sloxl8 ::

miko22 ::

Sem prav razumel, da je glede na zgornji dokument glede dovoljenih vrednosti zadeva zanemarljiva?
Jaz ga imam v kopalnici, nad toplotno.

miko22 ::

TALE baterija za to da se elektrarna ne izklopi bi bila dovolj?
Ob izpadu električne energije iz omrežja mislim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: miko22 ()

fikus_ ::

Ne gre to tako enostavno! Najprej moraš hišno inštalacijo odklopit od omrežja, potem se pa lahko greš te stvari na strani hiše.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

krucymucy ::

To znajo UPS-i recimo.
Jaz iscem nekaj, ampak ne najdem ustreznega.

Matevz96 ::

miko22 je izjavil:

TALE baterija za to da se elektrarna ne izklopi bi bila dovolj?
Ob izpadu električne energije iz omrežja mislim.


Baterija bi bila že dovolj ampak poleg tega moraš še narediti celotno vezavo tako da ob izpadu omrežja v trenutku izklopi povezavo do njega in preklopi na to baterijo. Ko to enkrat storiš je še vprašanje regulacije s tako majhno baterijo.
#hooldthedoor

miko22 ::

Razsmernik se izklopi ko ni napajanja iz omrežja. To napajanje bi umetno držal z baterijo, da razsmernik ne bi vedel, da ni napetosti iz omrežja. Električar mi bo že naredil stikalo, da ne bo pošiljalo v omrežje elektrike. Višek...bom pa že vključil kaki velik porabnik, da ne pride do preobrnitve.
Samo baterijo rabim, ki drži enako napetost, kot omrežje, da "prelisičim" razsmernik.

3x letos so mi že izklopili elektriko. Nekaj je treba naret, ko zunaj sije sonce, jaz pa brez elektrike.

Lonsarg ::

Si ne predstavljam situacije kjer bi brez velikih/močnih baterij tak otočni način bil stabilen. Morda za luči, za kaj dosti več pa ne bo dovolj moči.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

bf4ed ::

O kakem sevanju vi bluzite? sevanje ni enako sevanje. Nevarni so gama žarki, vse drugo ni omembe vredno.

Glede izpadov...o otočnem sistemu bi prej razmišljali, ne zdaj ko je prepozno. So inverteri kateri delujejo kot UPS in nebi meli problemov.

J.McLane ::

Kolikor je meni znano, za prelisičit grid-tie inverter potrebuješ nekaj kar lahko električno energijo sprejme, torej ali Old school UPS s transformatorjem, ali pa generator, ki ga samo štartaš, potem ga pa elektrarna poganja dalje. Pa še trofazni mora biti.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

driver_x ::

miko22 je izjavil:

Razsmernik se izklopi ko ni napajanja iz omrežja. To napajanje bi umetno držal z baterijo, da razsmernik ne bi vedel, da ni napetosti iz omrežja. Električar mi bo že naredil stikalo, da ne bo pošiljalo v omrežje elektrike. Višek...bom pa že vključil kaki velik porabnik, da ne pride do preobrnitve.
Samo baterijo rabim, ki drži enako napetost, kot omrežje, da "prelisičim" razsmernik.

3x letos so mi že izklopili elektriko. Nekaj je treba naret, ko zunaj sije sonce, jaz pa brez elektrike.


Kakor si napisal, rabiš 3-fazno 400V baterijo na izmenični tok.
««
194 / 322
»»