» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
176 / 322
»»

Bostjan_321 ::

11,4kWp
bisol paneli 11,5k€ - garancija na panele 15 let in linearna garancija na 85% izkoristek v 25 letih
LONGI Solar paneli 10,7k€ - 12 letna garancija na module in 25 letna garancija na linearno zmanjšanje nominalne moči modulov na 85%

Oboji nudijo 12 let garancije na solaredge razsmernik (isti model) in 12 let na optimizatorje (noben ne nevaja katere točno). Eni eksplicitno navajajo 12 let garancije na konstrukcijo, drugi nič (predvidevam da pade pod 3 letno garancijo na celoten sistem).

Oboje po odbiti subvenciji.

Likalnik ::

ima kdo kakšno ponudbo za Qcells panele oziroma izvajalca?

MadMax ::

Če se bo vse res idealno izšlo in bi tudi poraba ter proizvodnja bila natančno predvidenih 15600kWh...
Saj privoščim, vseeno pa se ne splača tako "na nož" računat decimalke izkoristka.
Se pa strinjam v celoti s tvojo zadnjo enovrstičnico.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

feryz ::

Likalnik je izjavil:

tudi jaz...ampak že odšteta subvencija 2500€...nekako so cene približno enake 12k€ za 13,6Kwp
Saj vam povejo, da je ta odšteta subvencija vaša loterija?
Ali jim boste nakazali zmanjšani znesek?

Likalnik ::

feryz je izjavil:

Likalnik je izjavil:

tudi jaz...ampak že odšteta subvencija 2500€...nekako so cene približno enake 12k€ za 13,6Kwp
Saj vam povejo, da je ta odšteta subvencija vaša loterija?
Ali jim boste nakazali zmanjšani znesek?


loterija iz katerega vidika? da bi zmanjkalo predvidenih denarnih sredstev za ta namen...se zavedam, da obstaja možnost in ostanem brez subvencije.

jabe ::

ok...

Stroški postavitve SE - skupaj 11150€:
SE z klasičnimi paneli za 13,5kWp = 10800€ po odbiti subvenciji bila pri meni (zdaj so cene 20% ali koliko gor, mi pravijo, nimam vpogleda). najcenejši ponudnik.
Dodatni stroški priprave - 0€ pri meni, ker je bilo že od gradnje predpripravljeno (koliko ste drugi morali štemati in kopati in po kaki ceni, veste sami)
Stroški elektra - 350€


Letni stroški - skupaj 290€:
- zavarovanje - 0€/leto pri meni doplačila, ker mi že osnovno zavarovanje krije dovolj
- vzdrževanje - na 2 leti po cca 100€ --> 50€/leto
- 12*20€ za obračunsko moč

12 mesecev pred montažo SE smo porabili 12049kWh in za to skupaj z obračunsko močjo plačali 1502,35€.

račun je torej:
11150+290x=1502x--> x = 9,2leti

l0g1t3ch ::

@jabe, ne kvarit našemu inžinirju njegovih teoretičnih izačunov no :))

To bo spet sedaj kot brca v osje gnezdo, ko bo pisal cele traktate in skušal dokazat svoj prav :))

l0g1t3ch ::

Na koga me to že spominja ...

Aaaa se res, Telexdetell. Očitno je spet preklopil na pisanje z alter egoti :))

jabe ::

Cena 11150 je po odbiti subvenciji. Polna cena je še 180*13,5 zraven

350 sem mogla dati zraven še Elektru - da sem mu kupila števec in da je terenc prišel na kafe.

Fix stroški (čemur sem rekla obračunska moč) so za 3x25A 20EUR/mesec.

Vzdrzevanja seveda ni potrebnega, pogojujejo pa vsi vse s tem, da na 2 leti pride panele pogledat. Kar stane 100EUR. Če ne, ni garancije in zavarovanja - oboje je pogojeno z rednim vzdrževanjem. Itak je vseeno, če samo položnico pošljejo, zaradi mene se jim ni treba fine delat, pa da se lovimo, kdaj bodo zdaj prišli...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

Utk ::

Tole se mi zdi zelo sumljivo veliko, lahko slikaš položnico in poveš pri katerem ponudniku elektrike si?

Ti butara, fiksen znesek ni čisto nič odvisen od ponudnika. In ja, za 3x25 varovalke je to cca 20 evrov.

MadMax ::

Fiksni strošek za 3x25 je 19.667986 evra.
Zaokroženo na položnici torej 19.67eur.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

mn ::

> ampak potem ne drži da je zbrala najbolj ugodnega ponudnika (kar je v nasprotju z tem kar ona trdi)

Mimogrede, saj več da je cena, ki si jo ti kopiral iz strani "Sončni paketi" brez montaže? In brez DDV. Daj pošlji jim mail, naj ti sestavijo predračun za elektrarno na ključ, pa potem povej kolikšen bo. Jaz ti povem, da bo višji od njenega.

>7,74 € na mesec, plus 7,39 € prispevka za STPE in OVE, kar je skupaj precej pod 20 €

Doadj še DDV 22%.

jabe ::

To je bila najboljša ponudba, jaz sem doplačala nekaj, ker sem hotela allblack panele. Ampak moje kaprice pač ne morejo iti v ta izračun. Ostali ponudniki so bili Geni, Enertron, Sonce energija, ECE in Merkur, Petrola nisem spraševala tokrat spljoh, ker je bil v preteklosti vedno dražji tudi od Geni. Par lokalcev še ustno, koliko bi me prišlo, niso pa potem ponudbe dali, ker sem rekla da ni treba, ker je bilo kar ene 2kEUR dražje. SE postavljene za tvoj denar ni bilo avgusta, danes pa še manj. 13,5kW res ne rabim trenutno, 13kWp pa so mi vsi ponujali. Četudi vzamem tvojih 9617EUR, je to še zmeraj 8,2 leti, kar je bliže mojim 9, kot tvojim 6.

Zdejle, ko pa folk pripenja svoje ponudbe, me pa nekam prijemlje, ker je šlo vse še 20% gor od mojih cen. Tako, da ne sanjaj o 6 letih. Sploh pa ne na puf.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

Utk ::

Za 3x25A varovalke je obračunska moč 7,74 € na mesec, plus 7,39 € prispevka za STPE in OVE, kar je skupaj precej pod 20 €.
https://www.pocenielektrika.si/za-dom/v...

Plus 1 do 2 evra, ki ga vsak "ponudnik" doda, ker pač lahko, in plus DDV. Zakaj na svojo položnico ne pogledaš kako to zgleda, ti je mamica ne dovoli videt?

Tudi z 22 % ddv je še vedno kar nekaj pod 20 EUR

O ja, skoraj pol evra manj od 20.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Dimnik ::

jabe je izjavil:

To je bila najboljša ponudba, jaz sem doplačala nekaj, ker sem hotela allblack panele. Ampak moje kaprice pač ne morejo iti v ta izračun. Ostali ponudniki so bili Geni, Enertron, Sonce energija, ECE in Merkur, Petrola nisem spraševala tokrat spljoh, ker je bil v preteklosti vedno dražji tudi od Geni. Par lokalcev še ustno, koliko bi me prišlo, niso pa potem ponudbe dali, ker sem rekla da ni treba, ker je bilo kar ene 2kEUR dražje. SE postavljene za tvoj denar ni bilo avgusta, danes pa še manj. 13,5kW res ne rabim trenutno, 13kWp pa so mi vsi ponujali. Četudi vzamem tvojih 9617EUR, je to še zmeraj 8,2 leti, kar je bliže mojim 9, kot tvojim 6.

Zdejle, ko pa folk pripenja svoje ponudbe, me pa nekam prijemlje, ker je šlo vse še 20% gor od mojih cen. Tako, da ne sanjaj o 6 letih. Sploh pa ne na puf.


Tako je, ja. Jaz imam za 12kw, 12.300eur z odbito subvencijo, lani je bil iformativni izračun za 11kw 10.800 z odbito subvencijo, pri enakem ponudniku

mn ::

> Tako je, ja. Jaz imam za 12kw, 12.300eur z odbito subvencijo, lani je bil iformativni izračun za 11kw 10.800 z odbito subvencijo, pri enakem ponudniku

Jaz imam 12648 za 13,5 in 5320 za 5,25 kw ponudbe na ključ.

Tolikšna razlika med močmi, ker študiram še o gretju na elektriko.

Potem moram pa še dodati snegolove na to ceno, ker mi sneg ne sme dol padat in štemanje do omarice.

l0g1t3ch ::

Haha, še kr ne nehaš.
Nabijaš neke teoretične cifre, čeprav se realnost ne strinja s tabo.

Utk ::

in štemanje do omarice.

Mene so ti "dodatki" prišli še skoraj jurja (plus veliko lastnega dela, drugače bi bilo še več). Sej nič hudega, ampak teoretiki tega ne upoštevajo.

Dimnik ::

mn je izjavil:

> Tako je, ja. Jaz imam za 12kw, 12.300eur z odbito subvencijo, lani je bil iformativni izračun za 11kw 10.800 z odbito subvencijo, pri enakem ponudniku

Jaz imam 12648 za 13,5 in 5320 za 5,25 kw ponudbe na ključ.

Tolikšna razlika med močmi, ker študiram še o gretju na elektriko.

Potem moram pa še dodati snegolove na to ceno, ker mi sneg ne sme dol padat in štemanje do omarice.


Pri meni je vse v ceni, dva preboja in nadometni kanal, ker bo razsmernik v kleti. Kar je na meni, je utp kabel cca 25m

telexdell ::

Če se pogleda SE od @jabe in redni cenik Petrola potem je izračun:
13,5 x1100 (upoštevam zmanjšanje moči)= 14.850 kWh
Ob predpostavki 50:50 VT:MT je cena za toliko KWh po rednem ceniku Petrola (brez fiksnega dela): 2136,27€/leto
Izgradnja SE je stala 11.150 €, torej:
11.150/2136,27=5,22 let

Seveda vas ima večina trenutno cenejšo elektriko je pa vprašanja, kako dolgo še bo to tako (tudi Gen-i bo dražil, mogoče že 25. aprila:)).Če je mogoče danes vračilna doba bliže 9 kot 6 let, bo pa najverjetneje že jutri stvar precej bliže 6.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

MadMax ::

TheBlueOne pozna svoje razmere s snegom in jih je pač vštel z morda malo preveč rezerve, ni pa za rečt da ne bo pod težo snega kak panel imel krajše življenje, vsekakor pa bo zaradi snega izplen konkretno nižji.
Jaz sem imel to zimo 2x po dan/dva SE pokrito s prstom snega, pri njem pa četrt metra vztraja...
Spet govoriš o večini ki ne daje snegolovov, on pa jih "na Kredarici" ne bi smel upoštevat?
Ugodnih ponudnikov je z vsakim dnem vse manj. Če špekuliraš s ceno elektrike si pri babi Vangi, čeprav bo sigurno šla gor. Kaj pa cene SE? Itak boš spet nekaj priročno pozabil upoštevat...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

jabe ::

Zakaj bi gledala redni cenik petrola in ne naprimer računov, ki sem jih dejansko plačevala? Zakaj bi predpostavljala 50:50, če pa vem koliko je razmerje zares? in te številke VSAK ve, ker so to številke iz preteklosti in jasne, ne napovedovane. Po koliko je postavitev SE, z vsem kar zraven pride, se tudi ve. Po koliko je puf, tudi. Ampak to mi ne bi računali tako. Mi bomo na pamet še tisto, kar se ve, potem pošpekulirali na način kot ustreza in ŠELE POTEM pridemo na 6 let.

In ne mi zdej, da bo šla elektrika gor. Bo šla ko bo šla, zadnjih 7 let je šla dol. SE so pa ŽE ŠLE 20% gor.

telexdell ::

MadMax je izjavil:

TheBlueOne pozna svoje razmere s snegom in jih je pač vštel z morda malo preveč rezerve, ni pa za rečt da ne bo pod težo snega kak panel imel krajše življenje, vsekakor pa bo zaradi snega izplen konkretno nižji.
Jaz sem imel to zimo 2x po dan/dva SE pokrito s prstom snega, pri njem pa četrt metra vztraja...

Mi imamo streho pokrito s snegom že nekje od začetka decembra. Če pa bi na njej bila 10 kWp SE bi proizvedla decemba mogoče 300 kWh in januarja mogoče 400 kWh. Ob pričakovani letni proizvodnji takšne SE je izpad, če je cel december in cel januar sneg na strehi manj kot 7%. Torej se amortizacija podaljša za 7% ali pri 9 letih za malce več kot pol leta.

jabe je izjavil:

Zakaj bi gledala redni cenik petrola in ne naprimer računov, ki sem jih dejansko plačevala? Zakaj bi predpostavljala 50:50, če pa vem koliko je razmerje zares? in te številke VSAK ve, ker so to številke iz preteklosti in jasne, ne napovedovane. Po koliko je postavitev SE, z vsem kar zraven pride, se tudi ve. Po koliko je puf, tudi. Ampak to mi ne bi računali tako. Mi bomo na pamet še tisto, kar se ve, potem pošpekulirali na način kot ustreza in ŠELE POTEM pridemo na 6 let.

In ne mi zdej, da bo šla elektrika gor. Bo šla ko bo šla, zadnjih 7 let je šla dol. SE so pa ŽE ŠLE 20% gor.

Kako se tebi to splača, kdaj povrne... veš najboljše sama. Se pa govori tudi o tem ali se poplača v 6 ali 20. letih. V moj izračun pa lahko vsak da svojo ceno elektrike, in tvojo dejansko ceno izgradnje SE pa si bo naračunal, kar si pač bo.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

MadMax ::

20 je bilo butnjeno enkrat samkrat, 6 se pa nabija že toliko časa da glava peče....
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Utk ::

Pri teh matematikah je treba upoštevat še samo streho. Če je nova, ni problem, če je stara 20 let, je pa problem. Nova streha je še 6-8 jurjev, dajat gor panele za 40 let na 20 let podlage strehe, je pa malo tako. Čeprav bi ta streha brez problema držala še 20 let.

telexdell ::

Utk je izjavil:

Pri teh matematikah je treba upoštevat še samo streho. Če je nova, ni problem, če je stara 20 let, je pa problem. Nova streha je še 6-8 jurjev, dajat gor panele za 40 let na 20 let podlage strehe, je pa malo tako. Čeprav bi ta streha brez problema držala še 20 let.

Glede na to, da daje Bramac garancijo 30 let, pa Gerarad 50 let... misliš da dan po preteku garancije streha mrkne?
Pa četudi- daš na streho SE jo v tam do 10 let odplačaš pol pa 10 let daješ prihranjen denar na stran in boš prihranil dovolj, da boš odmontiral panele, naredil novo streho in postavil panele nazaj na novo streho. Torej ti bo SE zaslužila za novo streho.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

feryz ::

Utk je izjavil:

Pri teh matematikah je treba upoštevat še samo streho. Če je nova, ni problem, če je stara 20 let, je pa problem. Nova streha je še 6-8 jurjev, dajat gor panele za 40 let na 20 let podlage strehe, je pa malo tako. Čeprav bi ta streha brez problema držala še 20 let.
To vsak pravi, ampak za spraviti elektrrno gor je dovolj eno dopoldne, ravno tako za dol pobrat in dat nazaj gor. Čas posla.
Če se dela streha, je to še najhitreje. Sicer, streho za 6 do 8 jurjev lahko le sanjaš. Vidim, da ti številke niso blizu.

Utk ::

To vsak pravi, ampak za spraviti elektrrno gor je dovolj eno dopoldne, ravno tako za dol pobrat in dat nazaj gor. Čas posla.
Če se dela streha, je to še najhitreje. Sicer, streho za 6 do 8 jurjev lahko le sanjaš. Vidim, da ti številke niso blizu.

Jaz sem že postavil streho za manj kot 3 jurje in za več kot 10. Vse se da. Odvisno.
Pri 60-70 letih (čez 20-30 let) jaz pač ne bom stikal elektrarne s strehe in jo nazaj gor postavljal. Imam cca 10x cenejši avto od tebe, pa se tolk vseeno cenim. Čudno, da se ti ne. Tisti, ki to delajo, lahko v tem času novo elektrarno nekje postavijo in za to zaračunajo vsaj 7 jurjev dela. Zakaj bi meni to nekdo potem delal za jurja. Tudi če je samo en popoldan. A nisi ti nek biznismen, zakaj ti moram to razlagat?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Likalnik ::

Utk je izjavil:

Pri teh matematikah je treba upoštevat še samo streho. Če je nova, ni problem, če je stara 20 let, je pa problem. Nova streha je še 6-8 jurjev, dajat gor panele za 40 let na 20 let podlage strehe, je pa malo tako. Čeprav bi ta streha brez problema držala še 20 let.


jaz imam Bramac...star 15-20let...in bom sedaj dal gor SE...kritine ne bom menjal...ker ni potrebe...streha bo še vsaj 20 let zdržala...

Starši imajo Bramac star 40 let...hočejo dati SE ampak bodo menjali kritino....ji pa vsak pravi, da je Bramac v današnjem času slabši kot je bil včasih

Menjava kritine (skupaj z leseno konstrukcijo za kritino) je cena 6000-8000€

Bostjan_321 ::

Meni so za Z lego strehe naračunali različni ponudniki okoli 10MWh proizvodnje na 11,4kWp.

Toliko o tem, da je 1kWp, kar splošno 1,2Mwh/letno.

telexdell ::

Utk je izjavil:


Jaz sem že postavil streho za manj kot 3 jurje in za več kot 10. Vse se da. Odvisno.
Pri 60-70 letih (čez 20-30 let) jaz pač ne bom stikal elektrarne s strehe in jo nazaj gor postavljal. Imam cca 10x cenejši avto od tebe, pa se tolk vseeno cenim. Čudno, da se ti ne. Tisti, ki to delajo, lahko v tem času novo elektrarno nekje postavijo in za to zaračunajo vsaj 7 jurjev dela. Zakaj bi meni to nekdo potem delal za jurja. Tudi če je samo en popoldan. A nisi ti nek biznismen, zakaj ti moram to razlagat?

In zakaj bi sam lezel po strehi? Krovec, kateri ti bo takrat delal streho bo na vsakem panelu odvil 4 vijake, iztaknil konektor in panel nekam shranil. Potem bo streho razkril, obnovil letve in dal gor novo kritino. Panele bo dal na staro mesto, priklopil konektor in privil 4 vijake. Tistih 30...40 panelov ki jih ima običajna hišna SE bo dol in nato nazaj gor s tremi delavci v kakšnih 4. urah. Če imajo 30€/h bo skupni strošek tam 500 €.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Utk ::

Bo bo...reku bo, jebi se, ne pa da bi kaj stikal. Če je vsaj malo pameten. Če je bedast, ga pa tudi nočem. Bi te rad videl po požaru razlagat zavarovalnici kako ti je tesar elektrarno zmontiral, tako da z njo je pa sigurno vse ok.
Sej pri meni ga ne bo, ker bo streha preživela elektrarno, ampak malo je pa treba mislit tudi na to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

telexdell ::

Bostjan_321 je izjavil:

Meni so za Z lego strehe naračunali različni ponudniki okoli 10MWh proizvodnje na 11,4kWp.

Toliko o tem, da je 1kWp, kar splošno 1,2Mwh/letno.

Pač nimaš lege slemena V-Z in naklon strehe med 30 in 40°. Pač v enačbo namesto 1200 vstavi 9000 oziroma amortizacijo 9 let deli z 0,75 pa dobiš 12 let. Sedaj se moraš le še odločiti ali boš elektriko v obliki kredita za SE plačeval še 12 let ali pač do smrti.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Bostjan_321 ::

Naklon imam točno 35° in daleč okoli ničesar kar bi mi delalo senco.

telexdell ::

Utk je izjavil:

Bo bo...reku bo, jebi se, ne pa da bi kaj stikal. Če je vsaj malo pameten. Če je bedast, ga pa tudi nočem. Bi te rad videl po požaru razlagat zavarovalnici kako ti je tesar elektrarno zmontiral, tako da z njo je pa sigurno vse ok.
Sej pri meni ga ne bo, ker bo streha preživela elektrarno, ampak malo je pa treba mislit tudi na to.

Čeprav krovci montirajo tudi strelovoda in sem prepričan, da bi bolje pritrdili konstrukcijo in izvedli ostala dela na strehi kot pa monterji SE se to, da ti nekdo sname panele s strehe in jih nato vrne na isto mesto ne šteje kot izgradnje SE. Nenazadnje se ni v ničemer posegalo v instalacijo, kjer bi lahko bil potencialni vzrok za požar.
Malce sarkastično- ko izključiš star televizor in na isto mesto postaviš novega tudi pokličeš štromarja?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

feryz ::

Pol monterjev SE jih postavlja na črno, btw.
Ta pravi imajo dve ekipe, krovsko in elektro. Ker eno so jabolka, drugo pa hruške.

telexdell ::

feryz je izjavil:

Pol monterjev SE jih postavlja na črno, btw.
Ta pravi imajo dve ekipe, krovsko in elektro. Ker eno so jabolka, drugo pa hruške.

Najboljši pa imajo še dva štromarja- enega za močnostni del in drugega za programiranje in komunikacije.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Utk ::

telexdell je izjavil:


Nenazadnje se ni v ničemer posegalo v instalacijo, kjer bi lahko bil potencialni vzrok za požar.

Ti veš če se je ali ni. Če se je kakšen kabelček kje precvikal ali ne. Ti in tesar sta glavna za to...

feryz ::

telexdell je izjavil:

Najboljši pa imajo še dva štromarja- enega za močnostni del in drugega za programiranje in komunikacije.
Za močnostni del naj bi poskrbel elektro. Razen če štromarji sami, spet na črno, brkljajo po omaricah.
Za tisti drugi del lahko poskrbi čistačica fata. Če se štromarji ukvarjajo s pokrivanjem streh, se tudi fata lahko s vtikanjem moškega v ženski konektor.

GizmoX ::

Torej povzetki, kje se teorija razlikuje od prakse. Z namenom osveščanja. (še vedno so SE prava stvar)

SE so predimenzionirane
Neka klasična streha ima prostora za 13 kWp panelov - boš dal sedaj 5 panelov manj, pa čez leta dodajal nove/drugačne panele?
Poraba elektrike se počasi viša (ker je "brezplačna", saj jo ja sama streha proizvaja), proizvodnja SE se počasi niža (degradacija celic)
SE postaviš za 30 let, vmes pa računaš, da bo s streho in SE mir *
* če proizvajalec da garancijo na panel, to ne pomeni, da pride starega odmontirat in novega namontirat - to storitev nekdo zaračuna

Priključna moč/varovalke so predimenzionirane:
Moč oddajanja SE v omrežje je lahko max 0,8 priključne moči
V običajnih inštalacijah to torej pomeni 3x20A = 11 kWp, 3x25A = 13,8 kWp
Lahko je spet kakšen panel več, pa je moč panelov oz. oddajanja v omrežje omejena z razsmernikom
Elektro podjetje tudi nekaj zaračuna za povečanje priključne moči

Vremenski pogoji:
V Ljubljani je v teoriji 1 kWp = 1.200 kWh letno.
V praksi bi to proizvodnjo morda lahko dosegala idealna streha/SE na Šmarni gori, kjer na jesenskem sončku gledaš preostalo zamegljeno Ljubljano
Meglena Ljubljana se zadovolji z npr. 1.100 kWh letno za vsak 1 kWp če je streha prav obrnjena, če ni senc, če veter ne nosi listja na panele, ...

Streha:
Večina streh ni optimalno obrnjenih na jug, so tudi 20°, 30°, 40° proti vzhodu/zahodu
Prav tako je naklon streh pogosto izven optimalnih 35° - gorenjska ima zaradi snega tudi 45°, primorska zaradi burje 22° naklone streh

Pozimi sneg lepo zdrsne iz panelov, vendar le, če je streha brez linijskega snegolova (npr. kadar pod SE ni sprehajalcev ali parkiranih avtov)
Če snegolov drži sneg na panelih, tisti čas le-delno-pokriti paneli od sebe ne dajejo praktično nič; potem je pa še odvisno od optimizatorjev ...

Stara streha:
Na staro streho dajat SE za 30 let ... vprašljivo. V današnjih časih ob menjavi kritine računaš še na primerno ureditev strešne izolacije, kar tudi podraži zadevo ...
Čez 10 let menjati streho, ter nekomu plačevati, da bo odmontiral panele, jih varno spravil dol, vmes počakal na menjavo strehe, ponovno varno spravil gor, ter jih ponovno montiral (težko verjetno na istih nosilcih / isti konstrukciji), in nazadnje priključil... Saj poznate tisto "včasih je bil drag material, sedaj je pa draga storitev".
udirač => uni. dipl. inž. rač.

jabe ::

pri nas so bili:
- krovci, ki so montirali vse skupaj na streho
- en štromar, ki je povlekel in povezal vse kable, montiral el. omarico, un ta mali števček in razsmernik. ta je bil takrat zraven, ko se je montiralo panele.
- še en štromar, ki je prišel skupaj s terencom od Elektra, ko se je SE priklopilo na omrežje. Ta je opravil meritve in vse sprogramiral in nastavil.

meni so napovedovali 950-1050kWh/kWp. Izvajalci, ki se pač vseeno podpišejo pod tole, ne neko forumsko wishful nabijanje. Nekaj je lufta zaradi degradacije panelov, morebitne napake v predvidevanju izplena in nadaljne porabe in tako so mi ponujali 13kWp+/- kako decimalko. dala sem potem 13,5kW, ker se je tako izšlo s paneli glede na max dovoljeno in subvencionirano moč (13,6kWp) z minalno razliko do svetovanih 13kWp. In zdaj upam da bo mir, ker ljudje že dodajajo panele, potem ko so zaradi poceni štroma nabavili še TČ ali električni avto in cene so ubitačne - brez pravega razloga, ampak so. dograjevati naknadno je glavobol.

telexdell ::

GizmoX je izjavil:

Torej povzetki, kje se teorija razlikuje od prakse. Z namenom osveščanja. (še vedno so SE prava stvar)


Glej, zate SE očitno niso prava stvar. Tak da... še kar naprej razmišljaj in išči 1000 in 1 razlog, zakaj nekaj ne gre, namesto da bi poiskal rešitve v smeri, da bi šlo.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

GizmoX ::

telexdell je izjavil:

GizmoX je izjavil:

Torej povzetki, kje se teorija razlikuje od prakse. Z namenom osveščanja. (še vedno so SE prava stvar)
Glej, zate SE očitno niso prava stvar. Tak da... še kar naprej razmišljaj in išči 1000 in 1 razlog, zakaj nekaj ne gre, namesto da bi poiskal rešitve v smeri, da bi šlo.
Lani sem šel iz enofaznega na trofazni štrom, letos so mi zamenjali streho, solarna v prihodnjih mesecih ...

Je pa vseeno fino, ko mine faza najstniške zatreskanosti, pa gledaš malo bolj realno.
Kdor bo informacije znal izkoristiti, mu bo že prav prišlo. Če ne drugega, bo znal še kakšno vprašanje postaviti ponudniku. :)
udirač => uni. dipl. inž. rač.

Daniel ::

Očitno se bom moral zadovoljiti s 13,2 kW. Kakor se situacija razvija, mislim, da bom celo raje ostal na 3x25 varovalkah in malo prilagodil porabo oz. poiskal še kakšno stvar, ki jo lahko v določenem času dneva izklopim. Zjutraj bo ob lepem vremenu sonce tako že na celicah in bo zagotavljalo nekaj dodatne moči, zvečer pa je poraba toliko manjša, da ne bi smel biti neki problem. Ker na elektru tako iz debate niso niti prepričani, da sploh lahko imamo večjo priključno moč, ker že sedaj napetost ob obremenitvi pade na 216 V, smo pa predzadnji na 530 M od transformatorja na 70 mm2 kablu. Pred nami je še približno 12 hiš.

telexdell ::

GizmoX je izjavil:

Lani sem šel iz enofaznega na trofazni štrom, letos so mi zamenjali streho, solarna v prihodnjih mesecih ...

Je pa vseeno fino, ko mine faza najstniške zatreskanosti, pa gledaš malo bolj realno.
Kdor bo informacije znal izkoristiti, mu bo že prav prišlo. Če ne drugega, bo znal še kakšno vprašanje postaviti ponudniku. :)

Nekaj stvari si zares napisal čudno. Če je podatek o donosu za Lj, potem ne moreš trditi da je to za vrh Šmarne gore. Da pa so podatki za idealno lego je pa itak vsakemu jasno. Pa tisto, da boš moral čez 10 let menjati streho? Kako to ugotoviš- z bajalico ali kristalno kroglo? Pa četudi nekako to ugotoviš, le zakaj bi moral 10 let čakati s postavitvijo SE saj bom takrat na istem kot danes- rabim denar za streho in za SE. Če pa kljub temu postavim SE danes jo bom čez 10 let odplačal, pol pa bom z denarjem kateri mi bo ostal zaradi neplačevanja elektrike obnovil streho.
Da pozimi sneg lepo zdrsne s panelov sploh ni nujno. Če pade južni sneg in takoj nato temperatura močno pade se med dilatacijami panelov naredijo rebra kateri ti držijo sneg na strehi do naslednje odjuge. To pa v alpskih predelih (Gorenjske, Koroške) lahko traja tudi mesec ali več.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Bostjan_321 ::

Mogoče ve kdo katere panele montira Merkur ?

driver_x ::

Daniel je izjavil:

Očitno se bom moral zadovoljiti s 13,2 kW. Kakor se situacija razvija, mislim, da bom celo raje ostal na 3x25 varovalkah in malo prilagodil porabo oz. poiskal še kakšno stvar, ki jo lahko v določenem času dneva izklopim.


Pri 3x25A imaš obračunsko moč 10kW. Če greš na naslednjo stopnjo, 3x32A, se ti obračunska moč poveča na 20kW (mogoče 22, sem pozabil). Obračunska moč je administrativen podatek, ki pa vpliva na tisti del cene elektrike, ki je fiksen in ni vezan na porabo.

jabe ::

Meni merkur v informativno ponudbo ni napisal specifikacij. Zgolj tok in tok velika SE je tok pa tok, all black paneli 10% gor. Do ogleda nismo prišli, tudi nisem več veliko spraševala, sicer pa na svoji strani reklamirajo CanadianSolar, drugače pa, da montirajo Tier 1 panele.

Bostjan_321 ::

Tudi meni ne.

Scer pa hvala za odgovor, sem našel v njihovm reklamnem letaku in res ponujajo CanadianSolar.

BigWhale ::

Utk je izjavil:

in štemanje do omarice.

Mene so ti "dodatki" prišli še skoraj jurja (plus veliko lastnega dela, drugače bi bilo še več). Sej nič hudega, ampak teoretiki tega ne upoštevajo.


Pri Gen-I ti takoj povedo koliko te bo prislo se dodatno delo, ce sploh kaj. Mene recimo ni, je bilo vse vracunano v sami ceni. Imel sem dva preboja sten, za na streho so pa izkoristili en zracnik, ki ni bil v uporabi.

feryz je izjavil:

telexdell je izjavil:

Najboljši pa imajo še dva štromarja- enega za močnostni del in drugega za programiranje in komunikacije.
Za močnostni del naj bi poskrbel elektro. Razen če štromarji sami, spet na črno, brkljajo po omaricah.


Elektro poskrbi samo za stvari do stevca. Vse ostalo moras narediti sam oziroma ti mora narediti izvajalec.

PS: Ne futrajte trolov. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()
««
176 / 322
»»