» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
142 / 322
»»

GizmoX ::

T-h-o-r je izjavil:

- da bi pokrili 20 % slo. potreb, bi morali vse strehe vseh stavb v SLO prekriti s paneli.
Resno? Vir? Hitra kalkulacija čez palec:
Letno porabimo 15TWh elektrike.
Letno na povprečni strehi proizvedemo pesimističnih 750kWh/m2.
Potrebujemo torej 20.000.000 m2 streh.
Streha ene navadne hiše meri nekih 100m2.
Potrebujemo torej le 200.000 hiš.

Kolikor je meni znano, imamo bistveno več hiš, garaž, blokov, trgovskih centrov, poslovnih objektov, ter polno drugih stavb v Sloveniji.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

T-h-o-r ::

Dobiš čez par urc, zdaj ne najdem na tem kompu.
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

gruntfürmich ::

GizmoX je izjavil:

T-h-o-r je izjavil:

- da bi pokrili 20 % slo. potreb, bi morali vse strehe vseh stavb v SLO prekriti s paneli.
Resno? Vir? Hitra kalkulacija čez palec:
Letno porabimo 15TWh elektrike.
Letno na povprečni strehi proizvedemo pesimističnih 750kWh/m2.
Potrebujemo torej 20.000.000 m2 streh.
Streha ene navadne hiše meri nekih 100m2.
Potrebujemo torej le 200.000 hiš.

Kolikor je meni znano, imamo bistveno več hiš, garaž, blokov, trgovskih centrov, poslovnih objektov, ter polno drugih stavb v Sloveniji.

kako lepi izračuni so tako, povprečeni čez celo leto... kot prodaja 'viška' elektrike iz panelov...

povprečiš na celo leto; se pravi da med poletnimi mesecimi filaš omrežje do onemoglosti da še plačujejo za izvoz, medtem ko pozimi ne proizvedeš ama baš nič in se po celi evropi zaganjajo pregrešno drage plinske elektrarne za takšne parazite da omrežje ne razpade, ampak zaradi čudežnih povprečnin si letno na nuli ali v presežku in kasiraš... v resnici pa se samo paratizira omrežje in ustvarja globok minus; seveda za preostale poštene plačnike.

hvala lepa!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

mertseger ::

GizmoX je izjavil:

T-h-o-r je izjavil:

- da bi pokrili 20 % slo. potreb, bi morali vse strehe vseh stavb v SLO prekriti s paneli.
Resno? Vir? Hitra kalkulacija čez palec:
Letno porabimo 15TWh elektrike.
Letno na povprečni strehi proizvedemo pesimističnih 750kWh/m2.
Potrebujemo torej 20.000.000 m2 streh.
Streha ene navadne hiše meri nekih 100m2.
Potrebujemo torej le 200.000 hiš.

Kolikor je meni znano, imamo bistveno več hiš, garaž, blokov, trgovskih centrov, poslovnih objektov, ter polno drugih stavb v Sloveniji.


V bistvu je res kar je napisal ker če želiš pokrivati porabo v vsakem trenutku rabiš 8-10 kratno inštalirano moč (pa še nekaj črpalnihza ponoči). To so izračuni tistih ki se ukvarjajo z napovedovanjem porabe ne moji. Iz preteklih konferenc slovenskih elektroenergetikov.

c3p0 ::

gruntfürmich je izjavil:


povprečiš na celo leto; se pravi da med poletnimi mesecimi filaš omrežje do onemoglosti da še plačujejo za izvoz, medtem ko pozimi ne proizvedeš ama baš nič in se po celi evropi zaganjajo pregrešno drage plinske elektrarne


Novembra letos je moja SE proizvedla 358kWh, vreme je bilo res katastrofa, februarja letos pa 666 kWh, daleč od "ama baš nič".

krucymucy ::

GizmoX je izjavil:

T-h-o-r je izjavil:

- da bi pokrili 20 % slo. potreb, bi morali vse strehe vseh stavb v SLO prekriti s paneli.
Resno? Vir? Hitra kalkulacija čez palec:
Letno porabimo 15TWh elektrike.
Letno na povprečni strehi proizvedemo pesimističnih 750kWh/m2.
Potrebujemo torej 20.000.000 m2 streh.
Streha ene navadne hiše meri nekih 100m2.
Potrebujemo torej le 200.000 hiš.

Kolikor je meni znano, imamo bistveno več hiš, garaž, blokov, trgovskih centrov, poslovnih objektov, ter polno drugih stavb v Sloveniji.


750kWh pesimisticnih ...
Jaz bi rekel da je 150kWh/m2 optimisticnih.

sniff ::

c3p0 je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:


povprečiš na celo leto; se pravi da med poletnimi mesecimi filaš omrežje do onemoglosti da še plačujejo za izvoz, medtem ko pozimi ne proizvedeš ama baš nič in se po celi evropi zaganjajo pregrešno drage plinske elektrarne


Novembra letos je moja SE proizvedla 358kWh, vreme je bilo res katastrofa, februarja letos pa 666 kWh, daleč od "ama baš nič".


Dobr bi blo, da zraven navedeš še moč SE in lokacijo, da so vsaj jasni proporci.

J.McLane ::

@c3p0, koliko kWp imaš to elektrarno? in koliko pridela na letni ravni? Zgolj firbec.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

krucymucy ::

c3p0 je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:


povprečiš na celo leto; se pravi da med poletnimi mesecimi filaš omrežje do onemoglosti da še plačujejo za izvoz, medtem ko pozimi ne proizvedeš ama baš nič in se po celi evropi zaganjajo pregrešno drage plinske elektrarne


Novembra letos je moja SE proizvedla 358kWh, vreme je bilo res katastrofa, februarja letos pa 666 kWh, daleč od "ama baš nič".

Moč? 12kW?

Jaz sem cez palec racunal da bi z 9kW cez leto pridelal nekje 9.500kWh

Zgodovina sprememb…

sniff ::

Nisem sicer zasledil tega v temi, če pa je že bilo pa sorry. Sicer se (trenutno) ne gre za proizvodnjo elektrike ampak v prihodnosti ciljajo na proizvodnjo vodika, kar je pa spet možnosti uporabe za raznorazne aplikacije

https://edition.cnn.com/2019/11/19/busi...

Heliogen, a clean energy company that emerged from stealth mode on Tuesday, said it has discovered a way to use artificial intelligence and a field of mirrors to reflect so much sunlight that it generates extreme heat above 1,000 degrees Celsius.


Heliogen said it is generating so much heat that its technology could eventually be used to create clean hydrogen at scale. That carbon-free hydrogen could then be turned into a fuel for trucks and airplanes.

GizmoX ::

krucymucy je izjavil:

GizmoX je izjavil:

T-h-o-r je izjavil:

- da bi pokrili 20 % slo. potreb, bi morali vse strehe vseh stavb v SLO prekriti s paneli.
Resno? Vir? Hitra kalkulacija čez palec:
Letno porabimo 15TWh elektrike.
Letno na povprečni strehi proizvedemo pesimističnih 750kWh/m2.
Potrebujemo torej 20.000.000 m2 streh.
Streha ene navadne hiše meri nekih 100m2.
Potrebujemo torej le 200.000 hiš.

Kolikor je meni znano, imamo bistveno več hiš, garaž, blokov, trgovskih centrov, poslovnih objektov, ter polno drugih stavb v Sloveniji.


750kWh pesimisticnih ...
Jaz bi rekel da je 150kWh/m2 optimisticnih.
Pa res, nekaj sem zafrknil. Tale modul je ravno 1m2, pa je 190W, kar pomeni 200kWh/m2 optimalno.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

telexdell ::

gruntfürmich je izjavil:


povprečiš na celo leto; se pravi da med poletnimi mesecimi filaš omrežje do onemoglosti da še plačujejo za izvoz, medtem ko pozimi ne proizvedeš ama baš nič in se po celi evropi zaganjajo pregrešno drage plinske elektrarne za takšne parazite da omrežje ne razpade, ampak zaradi čudežnih povprečnin si letno na nuli ali v presežku in kasiraš... v resnici pa se samo paratizira omrežje in ustvarja globok minus; seveda za preostale poštene plačnike.

hvala lepa!

Sem že večkrat vprašal pisce takšnih nebuloz, pa čeprav ne pričakujem odgovora sprašujem še enkrat_ Koliko manj zagonov pregrešno dragih plinskih elektrarn bi bilo pozimi, če na svetu ne bi obstajala niti ena sončna elektrarna?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

krucymucy ::

GizmoX je izjavil:

Pa res, nekaj sem zafrknil. Tale modul je ravno 1m2, pa je 190W, kar pomeni 200kWh/m2 optimalno.


Tudi jaz sem cez palec ustrelil. Sem sedaj gledal dejansko ponudbo za dejanski panel 360W, 2m2
Tako da je 200kWh/m2 realna proizvodnja

gruntfürmich ::

telexdell je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:


povprečiš na celo leto; se pravi da med poletnimi mesecimi filaš omrežje do onemoglosti da še plačujejo za izvoz, medtem ko pozimi ne proizvedeš ama baš nič in se po celi evropi zaganjajo pregrešno drage plinske elektrarne za takšne parazite da omrežje ne razpade, ampak zaradi čudežnih povprečnin si letno na nuli ali v presežku in kasiraš... v resnici pa se samo paratizira omrežje in ustvarja globok minus; seveda za preostale poštene plačnike.

hvala lepa!

Sem že večkrat vprašal pisce takšnih nebuloz, pa čeprav ne pričakujem odgovora sprašujem še enkrat_ Koliko manj zagonov pregrešno dragih plinskih elektrarn bi bilo pozimi, če na svetu ne bi obstajala niti ena sončna elektrarna?

verjetno nič ker bi bila v naprej znana poraba?

verjetno se ne zavedate da lahko zaradi posameznih anomalij razpade celotno evropsko omrežje
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

telexdell ::

gruntfürmich je izjavil:



verjetno se ne zavedate da lahko zaradi posameznih anomalij razpade celotno evropsko omrežje

Če pa imaš v sistemu SE pa ni znana poraba? Zakaj že ne?

Da jutri ne bo lep jasen dan pa itak ne zmore napovedati niti Baba Venga, kaj šele Nostradamus. Da pa je pozimi krajši dan kot pa noč pa ne ve nit sam Bog.

PS- kaj pa, če čez pol ure izpade TEŠ 6 zaradi neke okvare bo vso Vesolj brez elektrike?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

c3p0 ::

J.McLane je izjavil:

@c3p0, koliko kWp imaš to elektrarno? in koliko pridela na letni ravni? Zgolj firbec.


10kW, letos do zdaj trenutno 11MWh, s tem da bi bilo nekaj več, a januarja je izkupiček bil 0, zaradi okvare razsmernika in počasnosti zamenjave.

Nikec3 ::

in bolj kot bomo rinli na toplotne črpalke in električne avte, slabše bo ker ni bekupa. razmišljanje gre v smer da bodo elektro podjetja daljinsko izklapljala porabnike, tudi gospodinjske toplotne črpalke !

Končno gremo v pravi smeri. Še vedno čakam na distributerja, ki bo prišel na idejo, da ima vsak dan pravico, da mi za 15 minut izklopi toplotno. Seveda mi naj za to primerno plača in sem takoj za.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

RockyS ::

gruntfürmich je izjavil:

ne verjamem da ste na tekočem, ampak energetska situacija v evropi je bila vsaj učiraj na psu, zaradi nemčije. pihalo ni nič, sonca ni bilo nič, in po sporazumu so zato nemci zahtevali od vse evrope da jim zagotavljajo štrom na pas mater. cela evropa je delala na polno in se metala na trepalnice za idiote nemške...

in bolj kot bomo rinli na toplotne črpalke in električne avte, slabše bo ker ni bekupa. razmišljanje gre v smer da bodo elektro podjetja daljinsko izklapljala porabnike, tudi gospodinjske toplotne črpalke !


Vir? Me res zanima, ker zagonijo še pa še denarja za te zadeve...

Gavran ::

GizmoX je izjavil:


Potrebujemo torej le 200.000 hiš.




s pravilno orientacijo strehe ter brez objektov, ki bi streho sencili...
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

Urbano#Desno ::

https://m.focus.de/auto/elektroauto/dro...

Se dobro da smo v Sloveniji, kjer imamo dovolj proizvodnih kapacitet elektricne energije. Vsaj tako so me strokovnjaki poducili.

GizmoX ::

Popravek:

GizmoX je izjavil:

T-h-o-r je izjavil:

- da bi pokrili 20 % slo. potreb, bi morali vse strehe vseh stavb v SLO prekriti s paneli.
Resno? Vir? Hitra kalkulacija čez palec:
Letno porabimo 15 TWh elektrike.
Letno na povprečni strehi proizvedemo pesimističnih 150 kWh/m2.
Potrebujemo torej 100.000.000 m2 streh.
Zemljiški kataster pravi, da stavbe stojijo na preko 150.000.000 m2 zemljišč. Površin streh je torej še precej več, a seveda tudi ne moremo porabiti celotne površine streh.

Kakorkoli že, v Sloveniji imamo dovolj streh. Problemi (in rešitve) so drugje.

Gavran je izjavil:

s pravilno orientacijo strehe ter brez objektov, ki bi streho sencili...
bi pa proizvedli 230 kWh/m2.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

gruntfürmich ::

torej vzameš kar letno povprečje, deliš s površino in smo samozadostni.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Urbano#Desno ::

gruntfürmich je izjavil:

torej vzameš kar letno povprečje, deliš s površino in smo samozadostni.


sarcasm on

Mesece ko imaš presežek tega shranjuješ v baterijske hranilnike (narejene iz rabljenih avto baterij) :)

sarcasm off

J.McLane ::

Pa saj je napisal da so problemi drugje, streh je morda dovolj, problem so hranilniki energije.

Vse se začne in konča pri ceni. Tehničnih rešitev je v teoriji dovolj.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

telexdell ::

Nihče pri zdravi pameti ne stavi le na enega konja. Razglabljati, da bomo vso elektriko pridobili zgolj iz solarnih panelov je skregano z zdravo pametjo. Pravo je vprašanje ali lahko dobimo vso elektriko le iz energije Sonca? Ko se govori o energiji sonca oz. obnovljivih virih je potrebno gledati na to celovito. Sonce je "krivo" za: svetlobo, veter, izparevanje vode, vrtenje zemlje, bibavico, fotosintezo... Torej je pri energiji sonca mišljeno, da bomo dobili elektriko iz: panelov, veternic, kogeneracije, hidroelektrarn, geotermalne energije, plimovanja... In če gledamo na to kot celoto potem je odgovor jasen- ne potrebujemo nič, razen Sonce.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

gruntfürmich ::

Urbano#Desno je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

torej vzameš kar letno povprečje, deliš s površino in smo samozadostni.


sarcasm on

Mesece ko imaš presežek tega shranjuješ v baterijske hranilnike (narejene iz rabljenih avto baterij) :)

sarcasm off

ajde, lahko si po ekofašistično razlagamo da presežke shranjuješ v premog, ki ga ne rabiš kurit poleti, ampak ga manjko oz prihranek pokuriš pozimi. ampak to še vedno pomeni da potrebuješ 100% zunanji vir. kar pa izredno podraži vse skupaj, ker potrebuješ tako celice kot občasno delujoče fosilne agregate, ki so verjetno 10× dražji kot pri konstantnem obratovanju.
sicer srbi imajo eno super močno črpalno elektrarno, ampak v sloveniji ni nič kaj podobnega zaenkrat. famozne baterije so larifari.

v resnici bi se dalo pri ekstremno visokih viških elektrike proizvajat ogljik iz CO2 ali kakšen drug element ki bi ga potem kuril, recimo vodik iz vode. ampak to so projekti za ekstremno presežno proizvodnjo elektrike po izredno nizki ceni.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

zuzelka ::

GizmoX je izjavil:


Zemljiški kataster pravi, da stavbe stojijo na preko 150.000.000 m2 zemljišč. Površin streh je torej še precej več, a seveda tudi ne moremo porabiti celotne površine streh.


A ti imaš celo streho na eni strani usmerjeno direkt proti soncu?

GizmoX ::

zuzelka je izjavil:

GizmoX je izjavil:


Zemljiški kataster pravi, da stavbe stojijo na preko 150.000.000 m2 zemljišč. Površin streh je torej še precej več, a seveda tudi ne moremo porabiti celotne površine streh.
A ti imaš celo streho na eni strani usmerjeno direkt proti soncu?
A ti na severni strani hiše nimaš oken, pa poleti opoldne prižigaš luči, da sploh kaj vidiš?
udirač => uni. dipl. inž. rač.

Teotozij ::

GizmoX> saj ni treba bit sarkasticen, predhodnik ti je zelel omeniti, da so izkoristki soncnih panelov slabsi, ce niso usmerjeni proti soncu pod kotom 90 stopinj.
Morda bi bilo bolj na mestu, kot racunanje z instalirano mocjo soncnih panelov, opletati z letno proizvodnjo el. energije.

GizmoX ::

Teotozij je izjavil:

GizmoX> saj ni treba bit sarkasticen, predhodnik ti je zelel omeniti, da so izkoristki soncnih panelov slabsi, ce niso usmerjeni proti soncu pod kotom 90 stopinj.
Morda bi bilo bolj na mestu, kot racunanje z instalirano mocjo soncnih panelov, opletati z letno proizvodnjo el. energije.
Reciva, da zuzelka res ni opazil (pa res tudi nisem prav posebno poudaril), da sem za izračun uporabil letno proizvodnjo el. energije, ki sploh ni optimalna.
Za izračun "čez palec" sem vzel pesimističnih 150 kWh/m2 (na najbolj optimalni strehi bi to bilo 230 kWh/m2, na drugi strani pa 100 kWh/m2).
Kot si predlagal, sem že opletal z letno proizvodnjo el. energije. Na 1 m2 se postavi PV z nekje 200 W inštalirane moči, kar na optimalni slovenski strehi letno proizvede omenjenih 230 kWh/m2.

Sem pa z izračunom le želel pokazati, zakaj se mi zdi sumljivo mnenje thor-a "nimamo dovolj streh / solarne so premalo učinkovite; vse pokrite strehe v Sloveniji bi proizvedle le 20% potrebne elektrike".
Potem so ostali (na eni in na drugi strani) pravilno ugotovili, da itak potrebujemo višje kapacitete za pokrivanje špic, da nimamo baterije za par dni, da pozimi porabimo več od proizvodnje na vseh solarnih strehah (in da nimamo baterije za par mesecev), ter da konec koncev ni smotrno računati le na 100% proizvodnjo iz solarnih elektrarn (ter demontirati termo, nuklearko, idr.).
udirač => uni. dipl. inž. rač.

telexdell ::

gruntfürmich je izjavil:


ajde, lahko si po ekofašistično razlagamo da presežke shranjuješ v premog, ki ga ne rabiš kurit poleti, ampak ga manjko oz prihranek pokuriš pozimi. ampak to še vedno pomeni da potrebuješ 100% zunanji vir. kar pa izredno podraži vse skupaj, ker potrebuješ tako celice kot občasno delujoče fosilne agregate, ki so verjetno 10× dražji kot pri konstantnem obratovanju.

Koliko plinskih elektrarn imamo postavljenih le z namenom, da čakajo izpad TEŠ ali JEK? Za tam se pa nihče ne sprašuje kako drago je to?
Če pogledaš 5 blok TEŠ ali JEK sta že oba amortizirana. Če ne obratujeta predstavljajo stroške le zaposleni ( pa nekaj malenkosti). Ko bo kapaciteta obnovljivih virov takšna, da bomo v nekem obdobju leta dobili dovolj energije le iz njih se pač uvede nek prispevek za lastnike teh virov, s katerim se bodo krili stroški mirujočih rezervnih virov. Pač nekaj podobnega, kot je danes urejeno mirovanje plinskih elektrarn.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

gruntfürmich ::

zakaj ponavljaš moje besede?
želel sem samo povdarit da je to izredno drago. in menim da si s to ceno panelov in klasičnih energetskih objektov tega še nismo sposobni privoščiti.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

telexdell ::

gruntfürmich je izjavil:

zakaj ponavljaš moje besede?
želel sem samo povdarit da je to izredno drago. in menim da si s to ceno panelov in klasičnih energetskih objektov tega še nismo sposobni privoščiti.

Nič ne ponavljam tvojih besed ampak jih dopolnjujem nadgrajujem. Že danes si lahko privoščimo mirovanje plinske elektrarne Brestanica in plinske elektrarne TEŠ. Lahko si privoščimo tudi mirovanje 5 bloka TEŠ. In kljub vsem tem mirovanjem imajo v energetiki največje plače in bonitete.
Ne moremo pa si danes privoščiti mirovanja TEŠ6 ali JEK neko obdobje v letu. To bo možno, ko bo dosežena neka kritična masa OVE. Potem pa se bodo lahko v obdobjih, ko bodo OVE proizvedle dovolj energije izvajala vzdrževalna dela, da bodo zimske mesece opravile svojo poslanstvo. Takrat pa se bodo vzdrževana dela izvajala na tistih OVE, pri katerih bo takrat proizvodnja bolj pičla.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

WaterBoy ::

telexdell je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

zakaj ponavljaš moje besede?
želel sem samo povdarit da je to izredno drago. in menim da si s to ceno panelov in klasičnih energetskih objektov tega še nismo sposobni privoščiti.

Nič ne ponavljam tvojih besed ampak jih dopolnjujem nadgrajujem. Že danes si lahko privoščimo mirovanje plinske elektrarne Brestanica in plinske elektrarne TEŠ. Lahko si privoščimo tudi mirovanje 5 bloka TEŠ. In kljub vsem tem mirovanjem imajo v energetiki največje plače in bonitete.
Ne moremo pa si danes privoščiti mirovanja TEŠ6 ali JEK neko obdobje v letu. To bo možno, ko bo dosežena neka kritična masa OVE. Potem pa se bodo lahko v obdobjih, ko bodo OVE proizvedle dovolj energije izvajala vzdrževalna dela, da bodo zimske mesece opravile svojo poslanstvo. Takrat pa se bodo vzdrževana dela izvajala na tistih OVE, pri katerih bo takrat proizvodnja bolj pičla.

Danes blok 5 in 6 na polno delate, kot tudi že dva tedna :)

fikus_ ::

SE in VE brez ustreznega hranilnika energije nikoli ne bodo dovolj zanesljive, da bi lahko ustavili TES ali NEK za remont!
Konča se pri shranjevanju elektrike in bo še kar nekaj časa tako.

gruntfürmich ::

telexdell je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

zakaj ponavljaš moje besede?
želel sem samo povdarit da je to izredno drago. in menim da si s to ceno panelov in klasičnih energetskih objektov tega še nismo sposobni privoščiti.

Nič ne ponavljam tvojih besed ampak jih dopolnjujem nadgrajujem. Že danes si lahko privoščimo mirovanje plinske elektrarne Brestanica in plinske elektrarne TEŠ. Lahko si privoščimo tudi mirovanje 5 bloka TEŠ. In kljub vsem tem mirovanjem imajo v energetiki največje plače in bonitete.
Ne moremo pa si danes privoščiti mirovanja TEŠ6 ali JEK neko obdobje v letu. To bo možno, ko bo dosežena neka kritična masa OVE. Potem pa se bodo lahko v obdobjih, ko bodo OVE proizvedle dovolj energije izvajala vzdrževalna dela, da bodo zimske mesece opravile svojo poslanstvo. Takrat pa se bodo vzdrževana dela izvajala na tistih OVE, pri katerih bo takrat proizvodnja bolj pičla.

imho, standby določenih agregatov si lahko privoščimo ker je cena iz nekaterih obstoječih zelo nizka. in potem to gre skozi.
če pa večinoma proizvajaš in porabljaš drago OVE elektriko, pa bi se po mojem račun še bolj obesil v rdečo s standby zadevami za ekstremne potrebe in izpade.
nisem siguren če smo to danes zmožni plačevati.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

telexdell ::

PE so lahko večji del leta v mirovanju, če pa so SE je pa to predrago? Pa PE gradijo s tem, da nas vse lupijo s položnicami, SE pa gradijo posamezniki, kateri v tem vidijo interes. Če PE miruje, me še vedno lupijo s položnicami. če SE miruje pa razen lastnika nikogar ne stane nič. In mi ta pametno smo za čim več tistega, s čim nas lupijo preko položnic in smo odločno proti temu, kar nas ne stane nič.:O
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

gruntfürmich ::

kaj misliš da nič ne stane? sončne celice in veternice? vsaj 5× cene ostalih obratov.

investicija samo za posameznika? ob obveznem odjemu s strani distributerjev?

pa še nepredvidljivi so.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

J.McLane ::

S časoma bo tako, da bodo OVE takrat ko bodo proizvajali, najcenejši vir energije, to dejstvo je neizbežno. Pazi, nisem napisal, da bo to ceneje kot je danes elektrika na trgu, ampak na neki točki bodo fosilni viri bistveno dražji od OVE (na nekaterih so že danes).

V splošnem dražja elektrika v prihodnje je pa ena izmed neizbežnih stvari.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

telexdell ::

gruntfürmich je izjavil:

kaj misliš da nič ne stane? sončne celice in veternice? vsaj 5× cene ostalih obratov.

investicija samo za posameznika? ob obveznem odjemu s strani distributerjev?

pa še nepredvidljivi so.

Pa saj je za vsak proizvodnji vir priključen na omrežje za distributerja obvezen prevzem. Za to pa dobi distributer plačilo v obliki omrežnine. Trg elektrike pa deluje na nivoju proizvodnji vir- trgovec- potrošniki. Ker ima trgovec pri potrošnikih dogovorjeno neko fiksno ceno za elektriko kupuje v nekem trenutku elektriko od tistega vira, kateri je takrat najcenejši. Po kakšni ceni bo trgovec odkupil elektriko od tebe, če bi imel SE pa je stvar vajine pogodbe in ne distributerja.
Ti bi mogoče rad zopet plansko gospodarstvo, kjer bi morali odkupiti toliko elektrike od TEŠ, kot bi jo proizvedla in po taki ceni, kot bi jo postavili?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

gruntfürmich ::

ne vem ali si sarkastičen ali se samo debelo sprenevedaš...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

telexdell ::

Le zakaj bi se sprenevedal? Distributer predpiše pogoje, pod katerim lahko dostopaš do njegovega omrežja. Če se teh pogojev držiš potem mora prenašati energijo katero daješ v omrežje. Distributer ne prevzema nobene elektrike ampak jo zgolj distribuira. Za to svoje delo dobi plačilo v obliki omrežnine.
Stvar je podobna, kot je uporaba cest. Predpisano je, kakšni avtomobili lahko vozijo po njih. Če to izpolnjuješ ti nihče ne bo prepovedal vožnjo po njih.

Pa še to- TEŠ 6 je stal 1.500.000.000€ ali 750 €/državljana. Če si ti postaviš SE na streho, mene ne stane nič. Zakaj bi potem tvoja SE bila 5x dražja od TEŠ?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

SambaShare ::

gruntfürmich je izjavil:

ne vem ali si sarkastičen ali se samo debelo sprenevedaš...


Spreneveda, obeša na nepomebne stvari, tepe slamnate može, u name it. Ne izgubljaj časa.

telexdell ::

SambaShare je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

ne vem ali si sarkastičen ali se samo debelo sprenevedaš...


Spreneveda, obeša na nepomebne stvari, tepe slamnate može, u name it. Ne izgubljaj časa.

Maš povsem prav. Zakaj drezat v nekaj, kar bi lahko omajalo tvoje prepričanje. Če ne moreš eliminirati/uničiti/odstraniti... potem pač ignoriraj.
Edina sreča, da niso vsi takšni konformisti, kateri bi se zadovoljili z zatečenim stanjem in namesto tega iščejo vedno nekaj novega. Nenazadnje, iskanje novega premika svet naprej, ohranjanje status quo pa ga drži v preteklosti.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

gruntfürmich ::

ti kar premikaj svet, ampak brez moje denarnice...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Gavran ::

telexdell je izjavil:


Pa saj je za vsak proizvodnji vir priključen na omrežje za distributerja obvezen prevzem.


Ne, ni, zagotovljen odkup imajo samo paneli in ventilatorji. TES pa lahko, pravzaprav mora, prilagajati proizvodnjo porabi (ali pa gre presezek v tujino).

"Naše delo se začne z napovedovanjem odjema oziroma porabe in načrtovanjem ustrezne proizvodnje."

https://www.i-energija.si/omrezje/zanes...

Tega nacrtovanja pri panelih in ventilatorjih ni, zato imajo zagotovljen odkup pa ceprav na skodo stabilnosti omrezja.
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

telexdell ::

Gavran je izjavil:

telexdell je izjavil:


Pa saj je za vsak proizvodnji vir priključen na omrežje za distributerja obvezen prevzem.


Ne, ni, zagotovljen odkup imajo samo paneli in ventilatorji. TES pa lahko, pravzaprav mora, prilagajati proizvodnjo porabi (ali pa gre presezek v tujino).

"Naše delo se začne z napovedovanjem odjema oziroma porabe in načrtovanjem ustrezne proizvodnje."

https://www.i-energija.si/omrezje/zanes...

Tega nacrtovanja pri panelih in ventilatorjih ni, zato imajo zagotovljen odkup pa ceprav na skodo stabilnosti omrezja.

Morajo pa v naši energetiki biti zaposleni zares neki čudni tipi. Sam pogledam na telefon in vidim ali bo jutri sonce ali oblačno, bo pihal veter in kako močan bo. Obstaja pa tudi podrobna napoved proizvodnje malih HE, sončnih in vetrnih elektrarn na strani Borzen.

In kdo odkupuje elektriko iz SE. Morebiti Eles?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

fishy11 ::

Katere solarne module bi naj nabavil Lg ali Bisol?

Groot ::

fishy11 je izjavil:

Katere solarne module bi naj nabavil Lg ali Bisol?


Pokliči na Bisol in vprašaj za "škart robo". Se da pri njih dobiti popolnoma delujoče neokvarjene panele, ki so bili iz njihove prodaje izločeni zgolj zaradi kakšne prakse na ohišju.

krucymucy ::

projekt najvecje SE jev teku. Cena ~0,035€/kWh.

https://cleantechnica.com/2020/01/07/la...
««
142 / 322
»»