» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
98 / 322
»»

WarpedGone ::

BigWhale:
To meni ne uspe v desetih letih. Vmes mi pa kak panel crkne ali pa PowerWall, pol sem pa fucked, kar se tice prihranka.

Powerwall 2 warranty: 10 years
Solar tile power warranty: 30 years

Kaj ko bi namesto jokcanja o žalitvah, nehal z debilizmi in postal pismen?

Litijeve so najprimernejše za mobilne aplikacije. Za stacionarne kjer si lahko privoščiš več prostora, pa ne nujno. Bolj je pomemben reliability in vzdrževanje.

Litij ni eden, litijev je 'milijon': NCA in NMC, ...
Tesla vehicle utilizes NCA cells. The Powerball uses NMC cells. NCA is Nickel, Cobalt, and Aluminum. NMC is Nickel, Manganese and Cobalt.
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

telexdell ::

BigWhale je izjavil:

Nikec3 je izjavil:

lahko pa z baterijami recimo zmanjšamo maksimalno obremenitev omrežja, kar tudi prihrani denar


Prihrani denar? Za koga? Zame sigurno ne. Teslin Power Wall stane 5500 USD (tko pise na Wikipedii), ce das za vse ostalo kar spada zraven (paneli, etc) se 2500 USD mors not prinest za 8000 USD elektrike. To meni ne uspe v desetih letih. Vmes mi pa kak panel crkne ali pa PowerWall, pol sem pa fucked, kar se tice prihranka.

PS: Da se razumemo, taksno je stanje danes. Kaj bo cez 10 let bomo pa videli.


Ne vem no, zakaj še vedno sanjate, da mora sončna elektrarna imeti poleg akumulatorje. Akumulatorji so potrebni, če si jo postavljaš v območju, kjer ni električnega omrežja. Povsod drugje pa se lahko problemi viškov in manjkov proizvodnje rešijo enako, kot se od pamtiveka elektrifikacije- z rotirajočimi rezervami in regulacijami v napravah, katere so tega zmožne. Če pride oblak in se proizvodnja SE zmanjša je učinek na omrežje enak, kot da v neki bližnji tovarni poženejo elektromotor z enako močjo kot se je zmanjšala moč SE. Ko pa oblak izgine je pa učinek na omrežje enak, kot da tisti motor izključiš.
Ali imaš SE ali pa nimaš vsak mesec porabiš neko količino kWh energije. Dobavitelj ti jo mora zagotoviti tako ali drugače. V čem je potem razlika, če poleti več energije daješ v omrežje, pozimi pa jo več iz njega jemlješ? Kljub precej nižji proizvodnji SE pozimi, jo iz omrežja jemlješ manj, kot bi jo brez SE. Poleti pa je vodostaj rek običajno nižji in so viški energije iz SE celo dobrodošli.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

jernejl ::

WarpedGone je izjavil:

BigWhale:
To meni ne uspe v desetih letih. Vmes mi pa kak panel crkne ali pa PowerWall, pol sem pa fucked, kar se tice prihranka.

Powerwall 2 warranty: 10 years
Solar tile power warranty: 30 years

Kaj ko bi namesto jokcanja o žalitvah, nehal z debilizmi in postal pismen?

Seveda bo moder človek kar tako na slepo zaupal neki X firmi, da bo čez 10 ali 30 let še nudila garancijo :))

WarpedGone ::

@telexdell:
Sončna elektrana ne potrebuje akumulatorjev.
Dovolj jasno?
Sončna elektrarna IN energetsko omrežje v splošnem imata enak problem: nihanje pridelave/porabe. Ta problem baterije rešijo neodvisno od načina pridelave in načina porabe.

jernejl:
Seveda bo moder človek kar tako na slepo zaupal neki X firmi, da bo čez 10 ali 30 let še nudila garancijo

Seveda ne, moder človek bo garancijo ignoriral in se napihoval, kako da ne obstaja.
Kako si drznete biti užaljeni ob oznaki nepismenci?
Zbogom in hvala za vse ribe

jernejl ::

Seveda ne, moder človek bo garancijo ignoriral in se napihoval, kako da ne obstaja.
Kako si drznete biti užaljeni ob oznaki nepismenci?

Moder človek bo vedel, da pri firmi s takim ratingom obstaja razmeroma visoka verjetnost (reda nekaj 10%), da je čez 10 ali 30 let ne bo več na obzorju.
Težava je le v tem, da ti tega nikoli ne boš sposoben razumeti.

Nikec3 ::

Litijeve so najprimernejše za mobilne aplikacije. Za stacionarne kjer si lahko privoščiš več prostora, pa ne nujno. Bolj je pomemben reliability in vzdrževanje.

Ja super. Katere so boljše od litijevih?
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

vostok_1 ::

Nekaj se bo že našlo za stacionarne namene.
V najslabšem primeru
Patent encumbrance of large automotive NiMH batteries @ Wikipedia

NiMH znajo bit konkurenčne za pokrivat špice. Cena, življenska doba, power output in nenazadnje fire safety.

Predvidevam sicer, da bo morda kak flow batery nekoč prišel v poštev.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

BigWhale ::

WarpedGone je izjavil:

BigWhale:
To meni ne uspe v desetih letih. Vmes mi pa kak panel crkne ali pa PowerWall, pol sem pa fucked, kar se tice prihranka.

Powerwall 2 warranty: 10 years
Solar tile power warranty: 30 years

Kaj ko bi namesto jokcanja o žalitvah, nehal z debilizmi in postal pismen?


Ti bi se pa lahko naucil racunat.

Tesla stresniki stanejo okrog 42 USD na kvadratni cevelj, to je mal vec kot 420 USD na kvadratni meter, mene bi samo stresniki prisli 25.000 USD (cca 60 kvadratov). Plus dodatnih 12.000 za tiste stresnike brez celic. 37.000 samo za streho, dodaj se powerwall + instalacija vsega. To je 40.000 EUR. V 30 letih je to 111 EUR na mesec. Sedaj placujem pol toliko elektrike.

Na mesec moram zgenerirati toliko elektrike, da jo bom lahko vsaj za 50 EUR prodal. Mi bo uspelo? Pa kdo mi garantira, da bom imel celih 30 let kupca za to elektriko? In ce si v 15 letih solarno elektrarno omisli se en kup ljudi bo elektriko vedno tezje prodajati.

vostok_1 ::

Ni računice. Sicer Tesla strešniki so itak nonsense if you ask me.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

WarpedGone ::

@BW:
jamral si o crkjotu. gtfo
Zbogom in hvala za vse ribe

BigWhale ::

WarpedGone je izjavil:

@BW:
jamral si o crkjotu. gtfo


Emmmm, ne. To je bil samo en stavek v mojem postu. :)

dstr17_ ::

37.000 samo za streho
Koliko elektrike ti pa danes generira streha? Enaki vatli pa to..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dstr17_ ()

telexdell ::

WarpedGone je izjavil:

@telexdell:
Sončna elektrana ne potrebuje akumulatorjev.
Dovolj jasno?
Sončna elektrarna IN energetsko omrežje v splošnem imata enak problem: nihanje pridelave/porabe. Ta problem baterije rešijo neodvisno od načina pridelave in načina porabe.

Potem pa je ta problem najbolje reševati na nivoju omrežja/sistema in ne na nivoju posamezne domače elektrarne. Zato govoriti, da mora SE poleg imeti še razne PowerWalle ipd je zgolj dokaz nepoznavanja energetike in iskanje dlake v jajcu pri dokazovanju, kako se SE danes ne izplača graditi.

Ko bo raslo število avtomobilov s pogonom na elektriko se bo manjšalo število klasičnih avtomobilov. Tako se bodo sprostile kapacitete v dobro znani, preverjeni in preizkušeni industriji svinčevih akumulatorjev. Za namestitev sistemskih baterij teža in velikost svinčevih baterij ne predstavlja nobenega problema.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

WarpedGone ::

Potem pa je ta problem najbolje reševati na nivoju omrežja/sistema in ne na nivoju posamezne domače elektrarne.

Prvo ne izključuje drugega, ker gre za enak problem le na prvi grobi pogled.
V detajlih je funkcija lastne baterije mal drugačna kot funkcija velikega baterijskega bloka priključenega na omrežje.

kako se SE danes ne izplača graditi

Na Slo-Tech se ne splača nič, to bi se že lahko se nauču. Nobena elektrarna ne dela profita, čisto vsaka ti pošilja položnice s katerimi pokrivajo izgubo.

Za namestitev sistemskih baterij teža in velikost svinčevih baterij ne predstavlja nobenega problema.

Svinčevi akumulatorji so dražji od litijevih, ko upoštevaš življensko dobo.
Zbogom in hvala za vse ribe

telexdell ::

WarpedGone je izjavil:


Svinčevi akumulatorji so dražji od litijevih, ko upoštevaš življensko dobo.

Je ja. Ampak danes se večina Pb akumulatorjev izdela z reciklažo odsluženih baterij. Ko bo povpraševanje v avtomobilski industriji upadlo bo na razpolago veliko surovin katere predstavljajo nevaren odpadek (draga predelava in drago odlaganje na deponijah posebnih odpadkov) in prostih kapacitet v tovarnah kar bo zagotovo znižalo ceno novih baterij. Na drugo strani, pa bo povpraševanje po litijevih baterijah v porastu in bodo težave s surovinami in prostimi kapacitetami tovarn baterij.
Pri električnih avtih je ob neki kapaciteti pomembnejša kWh/kg pred ceno, pri stacionarnih pa cena pred kWh/kg. Z ustreznimi režimi obratovanja pa lahko življenjska doba obeh vrst baterij presega 15 let.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

WarpedGone ::

Mešaš oceno kaj bo s tem kar je že.
Danes so nove postavitve LiIon Battery-Storagea cenejše od Pb storagea. Z višanjem Wh/kg se cena na kg ne spreminja bistveno, posledično cena na Wh pada. Svincu pa po ~50 letih razvoja nekako ne več.

Akumulator v ICE vozilu drži kakih 800 Wh, 80 milijonov novih vozil letno je 64 GWh. Tudi če komplet vse to preusmeriš v storage je to manj kot polovica kapacitete tesline GF1.

Tudi če se dejansko ves svinec preusmeri v storage, bi bil to še vedno minorni igralec na trgu. Ja, kaka planinska koča bo dobila omaro rabljenih akumulatorjev. Ni pa to omembe vredna strategija.

Litij je že zmagovalec.
Zbogom in hvala za vse ribe

Magic1 ::

Litij je zmagovalec, zato ga pa imamo v vsaki prenosni električni napravi. Vendar energetskih zadev ne bo nikoli fural v večjem obsegu. Še za EV-ji sem skleptičen, da bodo prevladali nad klasiko na Litiju.
Magic

telexdell ::

WarpedGone je izjavil:

Mešaš oceno kaj bo s tem kar je že.
Danes so nove postavitve LiIon Battery-Storagea cenejše od Pb storagea. Z višanjem Wh/kg se cena na kg ne spreminja bistveno, posledično cena na Wh pada. Svincu pa po ~50 letih razvoja nekako ne več.

Akumulator v ICE vozilu drži kakih 800 Wh, 80 milijonov novih vozil letno je 64 GWh. Tudi če komplet vse to preusmeriš v storage je to manj kot polovica kapacitete tesline GF1.

Tudi če se dejansko ves svinec preusmeri v storage, bi bil to še vedno minorni igralec na trgu. Ja, kaka planinska koča bo dobila omaro rabljenih akumulatorjev. Ni pa to omembe vredna strategija.

Litij je že zmagovalec.


Ne vem no. Takšno ceno brez truda najdeš danes, čeprav bi po tvojem moralo biti obratno.
Akcijske cene:

Pan '17 (navaden akumulator): le 1.099,00€ z ddv (1.153,95€)
Pan Li '17 (litijev prenosen akumulator): le 1.399,00€ z ddv (1.468,95€)


obe bateriji sta 20 Ah in kljub temu meni očitaš, da mešam tisto kar je s tistim kar bo?

PS- Če pa bo vse litij pač bo. Ne ti ne jaz pri temu ne moreva storiti nič. Se je pa v zgodovini že večkrat pokazalo, da monopoli slej ko prej prinesejo več škode in koristi. Ko ne bo izbire, nekdo dvigne ceno litija, kot so npr. dogovori OPEC in dvigne ceno nafte...
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Nikec3 ::

Pa kaki svinec? Od kod pridete s takimi idejami?
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Nikec3 ()

BigWhale ::

dstr17_ je izjavil:

37.000 samo za streho
Koliko elektrike ti pa danes generira streha? Enaki vatli pa to..

Kaj pa ima to veze kolk mi jo zdej? :) Streho moram imeti. In zanjo bom zapravil toliko denarja, da bo se smiselno. Investicija v SE na strehi je pa nekaj kar ima ROI vsaj 30 let. Ce se stvari ne spremenijo in ostanejo 30 let taksne kot so sedaj. Trenutno je to kategorija "dejmo sparat, pa naj stane kar hoce".

Zna se pa zgoditi, da bo cez 15 let tehnologija tako napredovala, da bo streha, ki jo takrat postavis toliko cenejsa in se bo investicija povrnila v desetih letih.

dstr17_ ::

Kaj pa ima to veze kolk mi jo zdej? :) Streho moram imeti.
Tudi klasična streha nekaj stane.

Jaz takole vidim te tri opcije:
- klasična streha + elektrika iz omrežja
- klasična streha + sončne celice in net metering (manj estetska)
- strešniki iz sončnih celic in net metering (bolj estetska)

Net metering zato, ker to pač imamo trenutno v Sloveniji (toliko kot paneli proizvedejo elektrike se ti odšteje od računa).

Številke so tu nekje:
- klasična 60m2 streha (cca 3k eur) in mesečni račun za elektriko 50eur (333kWh/mesečno), je v 20 letih 15k eur,
- klasična streha (cca 3k eur) + sončne celice (uporabimo 40m2, dobimo 4kWp, cena 8k eur, povprečna proizvodnja 300kWh/mesečno, prišparamo 45eur/mesečno), je to v 20 letih 3k+8k-20*12*(50-45) = 12.2k eur,
- strešniki iz sončnih celic (40k eur, dobimo cca 3.5kWp, povprečna proizvodnja 291kWh/mesečno, prišparamo 44eur/mesečno), v 20 letih skupaj 40k eur + 20*12*(50-44) = 41.4k eur.

Teslina streha iz sončnih celic je zelo draga, klasična streha + sončne celice pa dejansko prišparajo na elektriki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dstr17_ ()

vostok_1 ::

Nisem računal, ampak mi je jasno, da je Teslina streha prekomerno draga. Glede lepote pa se sekirajo samo posh bastardi. Če se že greš solarnega, pejt na klasičen način, ker celice postajajo dokaj poceni.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

VaeVictis ::

Ko smo ravno pri teh Tesla strešnikih.

A "prerok" Musk že ima to streho na svojih nepremičninah?

telexdell ::

dstr17_ je izjavil:

Kaj pa ima to veze kolk mi jo zdej? :) Streho moram imeti.
Tudi klasična streha nekaj stane.

Jaz takole vidim te tri opcije:
- klasična streha + elektrika iz omrežja
- klasična streha + sončne celice in net metering (manj estetska)
- strešniki iz sončnih celic in net metering (bolj estetska)

Net metering zato, ker to pač imamo trenutno v Sloveniji (toliko kot paneli proizvedejo elektrike se ti odšteje od računa).

Številke so tu nekje:
- klasična 60m2 streha (cca 3k eur) in mesečni račun za elektriko 50eur (333kWh/mesečno), je v 20 letih 15k eur,
- klasična streha (cca 3k eur) + sončne celice (uporabimo 40m2, dobimo 4kWp, cena 8k eur, povprečna proizvodnja 300kWh/mesečno, prišparamo 45eur/mesečno), je to v 20 letih 3k+8k-20*12*(50-45) = 12.2k eur,
- strešniki iz sončnih celic (40k eur, dobimo cca 3.5kWp, povprečna proizvodnja 291kWh/mesečno, prišparamo 44eur/mesečno), v 20 letih skupaj 40k eur + 20*12*(50-44) = 41.4k eur.

Teslina streha iz sončnih celic je zelo draga, klasična streha + sončne celice pa dejansko prišparajo na elektriki.



Če bi v izračun dal realne cifre:
elektrarna na ključ 1500 €/kWp oz. 1300 €/kWp s subvencijo države oz. pod 1100 €/kWp v samogradnji (pač ne šteješ svoje delo) in poleg dodal še energijo potrebno za ogrevanje bi bil mesečni račun za elektriko tam 100€ in bi pravilen račun pokazal:
klasična streha:
3000+20*12*100=27.000€ stroškov
Net-metering (15€ so stroški priključne moči+...)
+3000+9*1300-20*12*(100-15)=-5700 € (na ključ s subvencijo)
+3000+9*1500-20*12*(100-15)=-3900 € (na ključ brez subvencije)
+3000+9*1100-20*12*(100-15)=-7500 € (samogradnja)

Torej lahko človek verjame raznim BigWhale kako se to ne povrne v 30 letih ali pa se usede za računalnik pošlje povpraševanje kakšnemu ponudniku izvedbe na ključ ali pa obišče nekaj spletnih trgovin po EU in se sam prepriča. Izgradnja SE po sistemu net-metering se že danes lahko povrne prej kot v 12 letih brez vsakih subvencij države. Če pa uporabiš malce lastne pameti, iznajdljivosti in rok pa prej kot v 10 letih.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

vostok_1 ::

Skratka, z dosti mahinacijami in državno podporo, se ti vrne.

Nisem presenečen, da ljudje ne posegajo preveč po tem. To je še vedno domena entuzijastov in takšnih ali drugačnih poslovnežev.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Okapi ::

telexdell je izjavil:



Torej lahko človek verjame raznim BigWhale kako se to ne povrne v 30 letih ali pa se usede za računalnik pošlje povpraševanje kakšnemu ponudniku izvedbe na ključ ali pa obišče nekaj spletnih trgovin po EU in se sam prepriča. Izgradnja SE po sistemu net-metering se že danes lahko povrne prej kot v 12 letih brez vsakih subvencij države. Če pa uporabiš malce lastne pameti, iznajdljivosti in rok pa prej kot v 10 letih.

Mogoče se moraš pa samo naučiti prav brati (kaj je res kdo napisal, ne kaj se tebi zdi, da je napisal). BigWhale je pisal o Muskovih sončnih strešnikih, ne o najcenejših kitajskih celicah, ki si jih sam zmontiraš na streho.

next3steps ::

BigWhale je izjavil:

WarpedGone je izjavil:

BigWhale:
To meni ne uspe v desetih letih. Vmes mi pa kak panel crkne ali pa PowerWall, pol sem pa fucked, kar se tice prihranka.

Powerwall 2 warranty: 10 years
Solar tile power warranty: 30 years

Kaj ko bi namesto jokcanja o žalitvah, nehal z debilizmi in postal pismen?


Ti bi se pa lahko naucil racunat.

Tesla stresniki stanejo okrog 42 USD na kvadratni cevelj, to je mal vec kot 420 USD na kvadratni meter, mene bi samo stresniki prisli 25.000 USD (cca 60 kvadratov). Plus dodatnih 12.000 za tiste stresnike brez celic. 37.000 samo za streho, dodaj se powerwall + instalacija vsega. To je 40.000 EUR. V 30 letih je to 111 EUR na mesec. Sedaj placujem pol toliko elektrike.

Na mesec moram zgenerirati toliko elektrike, da jo bom lahko vsaj za 50 EUR prodal. Mi bo uspelo? Pa kdo mi garantira, da bom imel celih 30 let kupca za to elektriko? In ce si v 15 letih solarno elektrarno omisli se en kup ljudi bo elektriko vedno tezje prodajati.


A ti bi prodajal? Ker sam bi jo namreč koristil.

Nikec3 ::

Investicija v SE na strehi je pa nekaj kar ima ROI vsaj 30 let. Ce se stvari ne spremenijo in ostanejo 30 let taksne kot so sedaj. Trenutno je to kategorija "dejmo sparat, pa naj stane kar hoce".

Ne vem od kje jemljete tako pesimistične podatke?

Evo:
http://www.gen-isonce.si/poslji-sporoci...

Za našo hišo GEN-i izračuna, da se investicija v sončno elektrarno za lastno rabo povrne v 10 oziroma 12 letih (odvisno od komponent, ki so uporabljene).

Ne morem verjet, da imamo na slo-techu takšno ignoranco, da nekateri živijo 10 let v preteklosti.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

Nikec3 ::

Okapi je izjavil:

telexdell je izjavil:



Torej lahko človek verjame raznim BigWhale kako se to ne povrne v 30 letih ali pa se usede za računalnik pošlje povpraševanje kakšnemu ponudniku izvedbe na ključ ali pa obišče nekaj spletnih trgovin po EU in se sam prepriča. Izgradnja SE po sistemu net-metering se že danes lahko povrne prej kot v 12 letih brez vsakih subvencij države. Če pa uporabiš malce lastne pameti, iznajdljivosti in rok pa prej kot v 10 letih.

Mogoče se moraš pa samo naučiti prav brati (kaj je res kdo napisal, ne kaj se tebi zdi, da je napisal). BigWhale je pisal o Muskovih sončnih strešnikih, ne o najcenejših kitajskih celicah, ki si jih sam zmontiraš na streho.

Najcenejše kitajske celice, s tem misliš:
- monokristalni fotonapetostni moduli BISOL BMO-285 Premium slovenskega proizvajalca BISOL Group
- nosilna konstrukcija SOLALU slovenskega proizvajalca Sol navitas
- solarni mikro razsmernik Letrika SMI 260 in komunikator Letrika slovenskega proizvajalca Letrika Sol

???

Razen če pri GEN-I-ju lažejo, ali pa forumski strokovnjaki tipa @Okapi dejansko nimajo pojma. Praktično edini razlog, zakaj postavitev lastne sončne elektrarne pri nas (vseeno) ni tako samoumevna je dejstvo, da imamo na strehi 20 let staro tegolo, ki najbrž ne bo zdržala 30 let, kolikor je življenjska doba elektrarne.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

Okapi ::

Zakaj še nismo dobili povpraševanja, po koliko bi oddali prostor na naši strehi, za postavitev sončne elektrarne, če se to tako splača?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

telexdell ::

Okapi je izjavil:

Zakaj še nismo dobili povpraševanja, po koliko bi oddali prostor na naši strehi, za postavitev sončne elektrarne, če se to tako splača?

Le zakaj bi svojo streho dajal v najem drugemu, če jo lahko uporabim sam?
Podatki, katere sem navedel so izpeljani iz konkretnih ponudb, katere sem pridobil in niso zrasli v moji fantaziji.
Možno je tudi 7 letno brez obrestno financiranje. Torej, plačuješ 7 let elektriko in to nadaljuješ do smrti ali pa dobiš 7 letni brez obrestni kredit ter plačuješ 7 let tam 60% več. Po 7 letnih pa plačuješ le še 14,21 € (12,93 za priključno moč in OVE+SPTE ter 1,18 € dobavitelju za števčnino) in morebitno presežno energijo, če si slabo načrtoval svojo porabo. Tako te SE na strehi pride dejansko 80% obrok za elektriko *84 obrokov.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

SambaShare ::

Za to net metering varianto dvomim da bo hud interes, saj smo že ugotovili da lahko vlada tisto uredbo prekliče takoj naslednje leto.

telexdell ::

SambaShare je izjavil:

Za to net metering varianto dvomim da bo hud interes, saj smo že ugotovili da lahko vlada tisto uredbo prekliče takoj naslednje leto.

Vsaka stvar se lahko prekliče še prej kot naslednje leto. A običajno velja preklic za naprej in ne za nazaj. Torej- tisti, kateri bo ob preklicu že imel SE po sistemu net-meteringu mu bo ostala, novih pač več ne bo.

PS- podobna stvar je bila z vodnimi mini elektrarnami (katere so delovale, delujejo še danes, novih pa praktično ni možno narediti).
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Okapi ::

telexdell je izjavil:

Okapi je izjavil:

Zakaj še nismo dobili povpraševanja, po koliko bi oddali prostor na naši strehi, za postavitev sončne elektrarne, če se to tako splača?

Le zakaj bi svojo streho dajal v najem drugemu, če jo lahko uporabim sam?

Bom ponovil vprašanje. Zakaj nikogar ne zanima, da bi služil denar z elektrarno na tvoji/moji strehi, če se to tako splača?

SambaShare ::

telexdell je izjavil:


A običajno velja preklic za naprej in ne za nazaj. Torej- tisti, kateri bo ob preklicu že imel SE po sistemu net-meteringu mu bo ostala, novih pač več ne bo.


Ne. Tega nimaš nikjer zapisanega v pogodbi in si v nemilosti države.

telexdell ::

Okapi je izjavil:


Bom ponovil vprašanje. Zakaj nikogar ne zanima, da bi služil denar z elektrarno na tvoji/moji strehi, če se to tako splača?

Stvar je povsem enostavna- streha je premajhna za komercialno rabo. Elektriko lahko prodajaš tam po 50€ za MWh sam pa jo plačuješ po tam 110 € za MWh. Za 1 MWh pa potrebuješ tam 6 m2 strehe. Če torej ti postaviš elektrarno na moji strehi, boš dobil pol manj za kWh, kot bom dobil jaz. Torej se meni splača postaviti bistveno manjšo elektrarno kot tebi na moji strehi.

SambaShare je izjavil:



Ne. Tega nimaš nikjer zapisanega v pogodbi in si v nemilosti države.

Za vsako stvar si v nemilosti države. Poglej npr. razlastitve ob graditvi avtocest, postavitvi tovarne Magna... Če na stvar gledaš tako kot ti, potem nam preostane le še štrik na vrat, saj nikoli ne vemo, kaj bo država naredila z nami.>:D

PS na spletni strani SODO imaš Navodila za izvajanje procesov sprememb na priključku, merjenja in obračuna v skladu z Uredbo o samooskrbi z e.e. iz OVE. V njej piše, da se soglasje za priklop izdaja za nedoločen čas. Če pa enkrat imaš soglasje je pa stvar taka, kot da zgradiš hišo in ti čez leto ali dve pridejo odklopiti elektriko, ker je država preklicala energetski zakon.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

SambaShare ::

telexdell je izjavil:


Za vsako stvar si v nemilosti države. Poglej npr. razlastitve ob graditvi avtocest, postavitvi tovarne Magna... Če na stvar gledaš tako kot ti, potem nam preostane le še štrik na vrat, saj nikoli ne vemo, kaj bo država naredila z nami.>:D


Ni tako enostavno. Dokler imaš sklenjeno neko pogodbo imaš veliko večjo stopnjo varnosti, ker država lastnega pravnega reda ne bo kršila kar mimogrede. In tudi če ga imaš na voljo višje inštance, kjer lahko tožiš za nazaj z obrestmi. Zato pa tudi niso prekinili pogodb s tistimi ki imajo garantiran odkup na kwh, čeprav moramo zdaj vsi plačevati za tisto traparijo 15 let nazaj.

Pri net meteringu pa je nula garancije za naprej. Nula. Pa saj ni težko razumeti zakaj taka odločitev, še ene postavka na položnici vprašanje kako bi šla politično skozi.

P.s. Pa saj isto je še združenje fotovoltaike ugotovilo, no saj verjamem da si tudi sam notri kot ponudnik

Zgodovina sprememb…

telexdell ::

Pri nobenem priključku na hišo nimaš pogodbe z državo ampak zgolj soglasja o priključitvi. Torej ti lahko za vsak priključek (elektrika, voda, kanalizacija, telekomunikacije, kabelska, toplotno ogrevanje, plin...) kadarkoli prekličejo soglasje in si brez priključka. Po tvojem, ker to država lahko naredi ne bi smeli graditi hiš???
Pri vsaki stvari je potrebno pogledati kakšne koristi bi prinesle neke spremembe uredbe. Slovenija je zavezana, da bo do leta 2020 vsaj 30% energije pridobila iz obnovljivih virov. Do tega cilja je še daleč in skoraj gotovo je, da ga ne bo dosegla. To pa za sabo prinese tožbe EU komisije in denarne kazni. Potem pa bi država še preklicala neke uredbe, da bi od tega cilja bila še dlje in bi kazni bile še višje?
Se bo pa uredba o net meteringu zagotovo spreminjala. Z njo npr. niso zadovoljni distributerji, saj si želijo omrežnino tudi za tisto elektriko katero porabiš sam. To je podobno, kot bi si trgovec želel maržo za solato, katero si pridelal na domačem vrtu. Zagotovo bo država čez čas želela pristaviti svoj lonček s kakšnim davkom...Da pa bi princip net meteringa kot tak povsem ukinila, pa je verjetnost minimalna.

PS- če bi bral moje zapise bi opazil, da dajem podatke iz ponudb, katere sem prejel. Misliš, da bi kot ponudnik iskal ponudbe?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Magic1 ::

To glede zavez o 30% obnovlivih virov je zraslo v glavah politikov. Itak ne bo nobena država dosegla tega, gre se sam katera je tako neumna, da se bo čim bolj približala temu. Kaznova pa itak ne bo nobena, oziroma bo kazen dosti cenejša varjanta od teh 30%.
Magic

Nikec3 ::

Magic1 je izjavil:

To glede zavez o 30% obnovlivih virov je zraslo v glavah politikov. Itak ne bo nobena država dosegla tega, gre se sam katera je tako neumna, da se bo čim bolj približala temu. Kaznova pa itak ne bo nobena, oziroma bo kazen dosti cenejša varjanta od teh 30%.

Kaj vi nakladate? A nobena država ne bo dosegla tega? Kaj ti naštejem države, ki že dosegajo to?
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

telexdell ::

Magic1 je izjavil:

To glede zavez o 30% obnovlivih virov je zraslo v glavah politikov. Itak ne bo nobena država dosegla tega, gre se sam katera je tako neumna, da se bo čim bolj približala temu. Kaznova pa itak ne bo nobena, oziroma bo kazen dosti cenejša varjanta od teh 30%.

Očitno nekateri čepite v temačnih sobah pred računalnikih in mogoče enkrat na leto za nekaj dni zavijete v vukojebino ob hrvaškem morju. Če pa stopiš na svetlo in se malce ozreš po Avstriji, Nemčiji, Nizozemski... pa kamorkoli pogledaš vidiš hidroelektrarne, vetrnice, sončne panele...

PS- je pa zanimivo da sredi polj rumeno cvetoče oljne ogrščice ob brezštevilnih vetrnih elektrarnah ne vidiš kupe poginulih ptic, kot bi se to zgodilo pri nas, če bi komu pustili postaviti kakšno vetrno elektrarno.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Magic1 ::

Danska mogoče? Imajo tudi najdražjo elektriko... Pa še to se lahko igrajo le zato, ker imajo Norvežane zraven, ki ponucajo njihovo odvečno elektriko na črpalnih elektrarnah in jim potem drago nazaj prodajo. Plača pa narod, sam ni panike, imajo denar, načrpan plin in nafta se dobro prodajata.

Ne mi mešat hidro med sončno in vetrno. Ni primerjave v uporabnosti.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

BigWhale ::

Nikec3 je izjavil:

Za našo hišo GEN-i izračuna, da se investicija v sončno elektrarno za lastno rabo povrne v 10 oziroma 12 letih (odvisno od komponent, ki so uporabljene).

Ne morem verjet, da imamo na slo-techu takšno ignoranco, da nekateri živijo 10 let v preteklosti.


Ampak saj GEN-I ne prodaja Teslinih solarnih streh? Jaz sem govoril o Teslinih. Da se druge, cenejse variante, prej povrnejo, o tem ne dvomim. V vsakem primeru si odvisen od net meteringa in po koliko lahko prodajas elektriko. Z narascanjem stevila solarnih elektrarn bo cena elektrike verjetno padala. Najbrz se ob prikljucitvi v omrezje dobavitelj elektricne energije ne zaveze, da ti bo deset let placeval enako ceno za elektriko, ki jo dobi od tebe?

Brez net meteringa je pa stvar se malenkost slabsa, ker imas poleti cez dan visek energije, pozimi pa primanjkljaje.

Okapi ::

telexdell je izjavil:

PS- je pa zanimivo da sredi polj rumeno cvetoče oljne ogrščice ob brezštevilnih vetrnih elektrarnah ne vidiš kupe poginulih ptic, kot bi se to zgodilo pri nas, če bi komu pustili postaviti kakšno vetrno elektrarno.
Ja, sredi intenzivne kmetijske pokrajine z monokulturami, kjer je narava uničena že več stoletij, tudi polje vetrnic ne naredi nobene škode.

Nikec3 ::

Brez net meteringa je pa stvar se malenkost slabsa, ker imas poleti cez dan visek energije, pozimi pa primanjkljaje.

Ja in?

Ampak ja, prihajamo v dobo ko postavitve fotovoltaike ne po bremzala draga fotovoltaika, ampak poceni elektrika.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

SambaShare ::

telexdell je izjavil:

Pri nobenem priključku na hišo nimaš pogodbe z državo ampak zgolj soglasja o priključitvi. Torej ti lahko za vsak priključek (elektrika, voda, kanalizacija, telekomunikacije, kabelska, toplotno ogrevanje, plin...) kadarkoli prekličejo soglasje in si brez priključka. Po tvojem, ker to država lahko naredi ne bi smeli graditi hiš???


Priključka ne boš zgubil lahko pa se spremenijo pogoji uporabe na vseh. Internet paketi se bojo zdaj npr. enostransko podražili in vse kar imaš je možnost odstopiti od pogodbe. Tako se lahko tudi pogoji uporabe net metering spremenijo da bo za posameznika bistveno manj privlačen. In glede na to kakšna traparija je, je za to velika možnost.

telexdell je izjavil:


Z njo npr. niso zadovoljni distributerji, saj si želijo omrežnino tudi za tisto elektriko katero porabiš sam.


Normalno. Saj si priključen na omrežje torej plačaj omrežnino. Infrastrukturo morajo ravno tako vzdrževati, briga njih za tvojo kvazi samozadostnost.

telexdell je izjavil:


PS- če bi bral moje zapise bi opazil, da dajem podatke iz ponudb, katere sem prejel. Misliš, da bi kot ponudnik iskal ponudbe?


Vedno je dobro poznati konkurenco.

BigWhale je izjavil:

Najbrz se ob prikljucitvi v omrezje dobavitelj elektricne energije ne zaveze, da ti bo deset let placeval enako ceno za elektriko, ki jo dobi od tebe?


Se ne zaveže.

Zgodovina sprememb…

telexdell ::

@SambaShare
Bi malce pojasnil, kakšna traparija je Net Metering? Da se pa pogoji s časom spreminjajo pa mora biti vsakomur jasno. Tudi, ko sem priključil hišo na elektriko še ni bilo prispevka za OVE+SPT pa trošarine pa... sedaj pa je.

Ker si priključen na omrežje plačuješ priključno moč in prispevek OVE+SPT in ne omrežnine. Pa saj to veš a ne?

PS- S tem, ko prihajajo viški kWh elektrika iz moje SE do sosedovega priključka ne rabijo prihajati kilometre oddaljene elektrarne. S tem se zmanjšajo izgube prenosa, omrežje je manj obremenjeno in zaradi tega potrebuje manj vzdrževanja. Zaradi manjših izgub energije je na razpolago več kWh od katerih distributer lahko zaračuna vse postavke... Bi zaradi tega moral distributer kaj plačati lastniku SE?

Dobavitelj dobi od lastnika SE energijo brezplačno in jo proda po kakršni koli ceni hoče. Energijo pa mu proda po ceniku, katerega sam določi. Poračun razlike med oddano in prejeto energijo pa se izvede enkrat na leto. Če bo predrag in konkurenca cenejša se bo pač po obračunu zamenjal dobavitelj kot to lahko počne vsak, kateri od nekoga kupuje elektriko.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

SambaShare ::

telexdell je izjavil:

@SambaShare
Bi malce pojasnil, kakšna traparija je Net Metering?


Sem že kakih 10 strani nazaj pa se te ni prijelo. Zame ste svinjarji omrežja.

Da se pogoji lahko spreminjajo pa tebi očitno ni jasno, ko pa daješ od sebe neke številke kdaj se investicija povrne, za celo obdobje pa predpostaviš današnje pogoje.

Zgodovina sprememb…

telexdell ::

SambaShare je izjavil:

telexdell je izjavil:

@SambaShare
Bi malce pojasnil, kakšna traparija je Net Metering?


Sem že kakih 10 strani nazaj pa se te ni prijelo. Zame ste svinjarji omrežja.

Da se pogoji lahko spreminjajo pa tebi očitno ni jasno, ko pa daješ od sebe neke številke kdaj se investicija povrne, za celo obdobje pa predpostaviš današnje pogoje.


Kakšna je razlika med priklopom 11 kW elektromotorja in 11 kW SE na omrežje. Elektromotor lahko zaženem kadarkoli hočem, obratuje kakor dolgo hočem in ga izključim kadarkoli hočem. S tem v poljubnem trenutku v omrežju nastane manjko 11 kW moči in v poljubnem trenutku nastane višek 11 kW moči. Se pri priklopu SE dogaja kaj drugega? Če pa upoštevaš še zagonske tokove 11 kW motorja pa ta dela še večje svinjarije v omrežju kot SE pa se v to nekako ne obregneš?

Kaj pa, če bo v prihodnosti cena elektrike ali odstotek trošarine ali omrežnina ali DDV ali...višje in se bo investicija povrnila kakšno leto prej? Kot jaz ne vem, če se bodo in kako se bodo pogoji za net- metring spremenili, tako ti ne veš, kaj bo s cenami električne energije in davki jutri ali čez pet let. Naj potem v izračun vzamem nekaj kar mogoče bo in če bo, bo mogoče tako kot danes mislim da bo ali pač predpostavim takšno stanje za naprej ob vedenju, da je gotovo je le to, da davki ne bodo nižji?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

SambaShare ::

telexdell je izjavil:


Kakšna je razlika med priklopom 11 kW elektromotorja in 11 kW SE na omrežje. Elektromotor lahko zaženem kadarkoli hočem, obratuje kakor dolgo hočem in ga izključim kadarkoli hočem. S tem v poljubnem trenutku v omrežju nastane manjko 11 kW moči in v poljubnem trenutku nastane višek 11 kW moči. Se pri priklopu SE dogaja kaj drugega? Če pa upoštevaš še zagonske tokove 11 kW motorja pa ta dela še večje svinjarije v omrežju kot SE pa se v to nekako ne obregneš?


11kW motorja nima praktično nobeno gospodinjstvo. Pa tudi če bi jih imeli jih ne bi prižigali hkrati. Also trifazni motor je "lepo" breme in ne svinja po omrežju tako kot FV, ki mislim da je še vedno izvzeto iz regulacije.

Zgodovina sprememb…

««
98 / 322
»»