» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
280 / 331
»»

valinoratina ::

je kar visoka cena za MORDA 50% letne porabe elektrike.

Reci da se šališ. Kako samo 50 % letne porabe elektrike? Polet bo itak skoraj 100 %, kaj a pol leta bo pa nula al kaj da bi blo pol sam 50 % skupi? Valda ne. Če je zdej sred oktrobra tipično med 83 do 86 %. Lej nima se smisla prerekati, ampak ko bo leto naokoli ti bodo statsi lepo pokazal da procent proizvodnje močno podcenil (si narobe napovedal). Nekje 80 do 85 % bo letna samooskrba po vseh simulacijah. Pri računanju ROI sem jaz seveda konzervativno upošteval samo 70 %, pa stavim da bo precej več. Kot pravim, pošljem podatke ko bo leto naokoli.

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

0,38 KWh v celem dnevu? Pol so pa neki zelo shit paneli zgleda, če rečemo da je 5 ur dneva je to sam 0,076 kW. Pri nas je na deževn dan ko je bilo temno kot v rogu (skor kot da je napol noč) še vedno proizvajal 2 do 3 kW (tist dan smo proizvedl cca 20 kWh).


sneg...
#brezpodpisa

valinoratina ::

hojnikb je izjavil:

0,38 KWh v celem dnevu? Pol so pa neki zelo shit paneli zgleda, če rečemo da je 5 ur dneva je to sam 0,076 kW. Pri nas je na deževn dan ko je bilo temno kot v rogu (skor kot da je napol noč) še vedno proizvajal 2 do 3 kW (tist dan smo proizvedl cca 20 kWh).


sneg...

Ja to sem mu tud jaz reku da je to zarad snega, pa prav da ga takrat ni bilo. Zdej pa al laže, al je pozabil pa je sneg v resnic bil, al je pa pač kej drugega narobe.

Zgodovina sprememb…

Bostjan_321 ::

valinoratina je izjavil:

~0kwh na slabe dni

? Kako nula, a je polarna noč pa je 24 ur na dan tema?! Nismo mi na Norveškem veš.


Najnižja proizvodnja v poletnih mesecih je bila okoli 2kWh v celem dnevu.
Pa je sicer redno dosegalo 90 kWh.

Pozimi decembra je bila najnižja čista 0,ko je snežilo pa je sneg sproti šel dol s panelov.

Aja pa poleti je proizvodnja 2,1MWh, decembra sem imel 250kWh.

Skratka, res nismo Norveška ampak december in januar sta daleč preslaba glede proizvodnje SE.

P.S.
Oktobra sem imel za 900kwh. Novembra za piko pod 400,december pa kot rečeno samo še 250.

Se pa januar in februar hitro dvigneta.

Zgodovina sprememb…

DarwiN ::

valinoratina, ti mal podcenjuješ letne čase.. Zima je qrba in ne moreš ničesar sklepat/simulirat na podlagi proizvodnje v toplem septembru ali oktobru.

Tule imaš podatke za tri ~21kwp elektrarne po Sloveniji: klik, klik, klik.

Klikni YEAR in potem recimo JANUARY... Kot vidiš pridelajo 15-20kwh povprečno na dan. Ti pa potrebuješ ~40kwh. Se pravi največ 50% samooskrbe, četudi bi imel 1gwh baterijo. In to je računica brez e-avta! Z njim si še v večjem drecku.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

valinoratina ::

Najnižja proizvodnja v poletnih mesecih je bila okoli 2kWh v celem dnevu.

Kar zlahka počrpaš iz baterije avta, ki si ga prejšnje dni nafilal na sonce.

Pozimi decembra je bila najnižja čista 0,ko je snežilo pa je sneg sproti šel dol s panelov.

Če je sneg gor na panelih bo bliz nič proizvodnje ja. Na srečo pri nas se sneg obdrži neke 4 dni na leto samo. Pri panelih bo še manj ker so bolj gladki.

Skratka, res nismo Norveška ampak december in januar sta daleč preslaba glede proizvodnje SE.

Takrat se pač delno črpa iz omrežja, ni tle problemov.

Bostjan_321 ::

Seveda ni.
Samo povem ti da ne boš preveč optimist glede procenta samooskrbe.

Kot rečeno oktober je še super. November in december gresta pa cist v ku***

valinoratina ::

valinoratina, ti mal podcenjuješ letne čase.. Zima je qrba in ne moreš ničesar sklepat/simulirat na podlagi proizvodnje v toplem septembru ali oktobru.

Ne, nič ne podcenjujem. Saj se ni simuliralo na podlagi proizvodnj v septembru in oktobru. Simuliralo se je na podlagi javno dostopnih podatkov elektrarn na tistem področju.

Klikni YEAR in potem recimo JANUARY... Kot vidiš pridelajo 15-20kwh povprečno na dan. Ti pa potrebuješ ~40kwh. Se pravi največ 50% samooskrbe

Ja in kaj je problem 50 % samooskrbe? tiste 2 meseca na leto? Pač počrpaš 50 % iz omrežja, ti ne znižata letne samosokrbe ta dva meseca nekaj dosti.

In to je računica brez e-avta! Z njim si še v večjem drecku.

V nobenem dreku nisi, sej to ni otočna sončna elektrarna! Priklopljena je v omrežje in z njega lahko vleče kot vsaka hiša. Sicer pa za elektro avto za 30 km na dan narest rabiš sam cca 6 kWh, kar ni velik. S tem da je služba samo par kilometrov stran..

Bostjan_321 je izjavil:

Seveda ni.
Samo povem ti da ne boš preveč optimist glede procenta samooskrbe.

Kot rečeno oktober je še super. November in december gresta pa cist v ku***


Sem kar realist, letna samooskrba bo tam nekje 80 %, tudi 85 % je dosegljivo. Sicer pa živeli pa videli ane.

Sicer pa ena ideja, v slabših svetlobnih pogojih bi se lahko svetlobo z enim velikim odbojnikom odbijalo na elektrarno. Tale tip je na ta način povečal proizvodnjo panela za 4x. Ta odbojnik je lahko ena čist navadna aluminijasta pločevina na nekem nosilcu (ustrezno velika seveda).

Zgodovina sprememb…

Bostjan_321 ::

Letna ja.
Govora je bilo vmes o zimski. Neki ful si se čudil kako pozimi tako slabo.

Boš videl sam pri sebi da pač nov, dec in jan so bolj za silo.
Ostalo bo pa super ;)

valinoratina ::

Letna ja.
Govora je bilo vmes o zimski. Neki ful si se čudil kako pozimi tako slabo.

Ne ne, že skos govorim o letni. Nisem se čudil za pozimi. Čudil sem se da je UTK LETNO proizvodnjo ocenil za 50 % samosokrbe pri teh podatkih kot jih pač imamo na našem primeru. Pozimi jasno da bo samooskrba verjetno pod 50 %, ampak on je govoril o letnem deležu samooskrbe. Praksa mu bo pokazala da nima prav.

Ostalo bo pa super ;)

Hvala za spodbudne misli. :)

Zgodovina sprememb…

Bostjan_321 ::

Sem prav pogledal, okrobra je bilo točno 901kwh in februarja 796kwh.

Meni tako zmanjkajo 3je meseci oz 1/4 leta.
V tej četrtini leta bi bila moja samooskrba glede na porabo okoli 20%.

valinoratina ::

Ja ampak mi imamo za razliko od tebe precej predimenzionirano elektrarno in baterijo, kar je čist druga situacija. Recimo primer (samo da boš razumel), če bi ti elektrarno povečal za 4x, potem bi imel pozimi 80 %. Teb če imaš netmetering se ti seveda ne splača toliko predimenzionirat, ampak če imaš samooskrbni način brez netmeteringa je pa računica drugačna.

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Lej inženirček, če imaš 2 tedna porabo 1000 kwh, in manj z ogrevanjem ne bo, potem ti proizvodnja 400 kwh in 100 kwh baterije pač ne pomaga kaj dost. Tu si 600 kwh v minusu, obračaj kolk češ, V dveh tednih pridelaš tolk minusa kot imaš porabe cel mesec poleti, tako da tu je potem samooskrba cca 50%, ne pa 100 (poleti) plus 40 (pozimi) deljeno z 2. Ker takrat ko boš imel nizko samooskrbo, boš imel tudi bistveno višjo porabo.

Bostjan_321 ::

Glede na napisano imaš samo 50% večjo SE.
Torej iz mojih 20 prideš na 30 do 35% samooskrbnosti za one tri naslabse mesece.

Ampak seveda odvisno od leta do leta in mikrolokacije.

Utk ::

Mislim, ko ti na dan pridela 100 kwh, porabiš pa 30, ni težko bit samooskrben z malo baterijo, ko je pa obratno, mesec, dva, je pa druga pesem. Baterija se nima kdaj napolnit, niti s čim, tudi če bila neomejeno velika.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Bostjan_321 ::

Ja v najslabšem delu decembra je bilo v celem tednu skupaj manj kot 40kWh.

Dnevna poraba pa 50kWh.

Zima se pač ne izide.

valinoratina ::

Lej inženirček, če imaš 2 tedna porabo 1000 kwh, in manj z ogrevanjem ne bo, potem ti proizvodnja 400 kwh in 100 kwh baterije pač ne pomaga kaj dost. Tu si 600 kwh v minusu, obračaj kolk češ


In kolk je 600 kWh minusa pri preko 20.000 kWh letne porabe? Bore malo. Pozimi se bo pač manjko črpal iz omrežja, nič zato.

Ker takrat ko boš imel nizko samooskrbo, boš imel tudi bistveno višjo porabo.

Malo višjo porabo. Letna poraba TČ je 3MWh, pri 20 MWh letne porabe to ni lih veliko.

V dveh tednih pridelaš tolk minusa kot imaš porabe cel mesec poleti

Ni res. Poraba poleti je cca 1300 kWh na mesec, ne 600.

Letna samooskrba bo precej več kot 50 %, ti bo prihodnost pokazala črno na belem. ;) Če bi moral stavit bi rekel 80 %. Vsi podatki bodo objavljeni ko bodo na voljo.

Zgodovina sprememb…

valinoratina ::

Glede na napisano imaš samo 50% večjo SE.

Kolk imaš panelov (nikjer nisi napisal)? Jaz cca 21 kW. Torej jih imaš ti 14 kW?

Torej iz mojih 20 prideš na 30 do 35% samooskrbnosti za one tri naslabse mesece.

Ampak seveda odvisno od leta do leta in mikrolokacije.

Seveda kar je ključno. Pri meni je hiša točno na jug, brez nobenih senc, pol optimalnim kotom za zimo (strma streha). Pri tebi to pač ni tako, kajne? Pa tud sicer moraš vedet da 3 najslabši meseci trajajo samo eno četrtino leta..

Zgodovina sprememb…

valinoratina ::

Bostjan_321 je izjavil:

Ja v najslabšem delu decembra je bilo v celem tednu skupaj manj kot 40kWh.

Dnevna poraba pa 50kWh.

Zima se pač ne izide.


Sej ni nihče rekel da boš pozim vse dobu iz elektrarne. Pač neboš, boš pač delno črpal tudi iz omrežja, ni tle težav. Zavedat pa se moraš da november, januar in februar trajajo samo četrino leta.

Zgodovina sprememb…

DamijanD ::

Pri nas je zabeleženo, da je decembra 2022 bila 6 dni snežna odeja (na žalost pa ni podatka koliko ga je bilo). Je pa zanimiv podatek, da je bilo sončnega obsevanja zgolj 18,4h v celem mesecu.

valinoratina: mene bolj zanima razmislek pri V2H:
- se splača "uničevat" baterijo pri EVju zaradi samooskrbe, kadar ni nujna (torej niso kabli potrgani)
- kaj ti pomaga V2H, če potem lahko prideš v situacijo, ko nujno rabiš avto, avto pa skoraj neuporabno prazen?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DamijanD ()

Utk ::

Njegova matematika ne štima. Pozimi bojo 2-3 meseci ko ne bo naredila več kot nekih 800 kwh, in 2-3 meseci ko ne bo naredila več kot 1500 kwh. To je recmo 6 mhw čez zimo, še to je kar optimistično. Poraba v 5 mesecih bo pa 13 mhw. Se pravi, če bo vse idealno izkoristil, poleti in pozimi, lahko pride na 65% samooskrbe. Ampak nikoli ne bo idealno, tako da to je res maksimum. Taka je moja napoved.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

5ygmq ::

počakajte rezultate prve zimske snežno, meglene in krajše-dnevne sezone... moj predlog je vseeno bolj to orodje in mogoče še vsaj tak pregled za Slovenijo...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 5ygmq ()

Utk ::

Kdo si pa ti?

5ygmq ::

jaz? hmm, nihče.

samo en malo starejši net-meternik, ki na izkušnjah ugotavlja, da je dobro biti previden glede pričakovanj zimske produkcije, ki izgleda kumulativno nekje 25% poletne, ni pa predvidljiva po posamičnih dnevih.

Utk ::

Aha aha, sori, sem mislil, da si še ena njegova reinkernacija, ki se bo kmalu pojavila :)

kumulativno nekje 25% poletne, ni pa predvidljiva po posamičnih dnevih.

Ja, sej to. Na lep zimski dan lahko kar dost naredi. Imaš pa 2-3 tedne v kosu ko ne naredi praktično nič. In takrat ti niti 10 tesel v garaži ne pomaga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

5ygmq ::

se moram popraviti, pri JZ (megla/rosa dopoldan) orientaciji je zimska produkcija mogoče nekje celo 30% letne - tudi primerjujoč z objavami v tej temi... zelo koristno, če imaš TČ, za 1 EV bi še mogoče bilo rezerve...

sem pa tudi sam računal prvo leto razne (linearne) trende in se je še izšlo, čeprav poletje ti da malenkost varljiv občutek... nas je pa elektro omejil in smo dodali nekje za 30% panelov in tisti aktivni meter/omejevalec.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 5ygmq ()

feryz ::

Zakaj bi pa uporabljal neka kvazi orodja, če je vse točno zabeleženo?

5ygmq ::

feryz je izjavil:

Zakaj bi pa uporabljal neka kvazi orodja, če je vse točno zabeleženo?

wtf!? točno zato, ko še ni nič zabeleženega in se samo načrtuje in predvideva...

feryz ::

Rečeš prvemu sosedu naj ti pošlje tabelo. Ali najdeš eno bližnjo na netu.
Megle, zametenih panelov in vsega ostalega v teh programih ni.

valinoratina ::

DamijanD je izjavil:

Pri nas je zabeleženo, da je decembra 2022 bila 6 dni snežna odeja (na žalost pa ni podatka koliko ga je bilo). Je pa zanimiv podatek, da je bilo sončnega obsevanja zgolj 18,4h v celem mesecu.

valinoratina: mene bolj zanima razmislek pri V2H:
- se splača "uničevat" baterijo pri EVju zaradi samooskrbe, kadar ni nujna (torej niso kabli potrgani)
- kaj ti pomaga V2H, če potem lahko prideš v situacijo, ko nujno rabiš avto, avto pa skoraj neuporabno prazen?


Ja, se splača, ker kljub dodatnim ciklom zaradi V2H baterije avta ne boš v življenjski dobi nikoli menjal. Glede drugega vprašanja: nastaviš discharge limit, ter če je res sila vmes za 10 minut še dopolniš na hitri polnilnici.

Utk je izjavil:

Njegova matematika ne štima. Pozimi bojo 2-3 meseci ko ne bo naredila več kot nekih 800 kwh, in 2-3 meseci ko ne bo naredila več kot 1500 kwh. To je recmo 6 mhw čez zimo, še to je kar optimistično. Poraba v 5 mesecih bo pa 13 mhw. Se pravi, če bo vse idealno izkoristil, poleti in pozimi, lahko pride na 65% samooskrbe. Ampak nikoli ne bo idealno, tako da to je res maksimum. Taka je moja napoved.


Matematika štima, slaba napoved, čez eno leto ti praksa pokazala da ni tako. :)

5ygmq je izjavil:

počakajte rezultate prve zimske snežno, meglene in krajše-dnevne sezone... moj predlog je vseeno bolj to orodje in mogoče še vsaj tak pregled za Slovenijo...


Kot pravim, tudi v megli proizvajamo 3 do 5 kW, sprobano..

Zgodovina sprememb…

valinoratina ::

5ygmq je izjavil:

jaz? hmm, nihče.

samo en malo starejši net-meternik, ki na izkušnjah ugotavlja, da je dobro biti previden glede pričakovanj zimske produkcije, ki izgleda kumulativno nekje 25% poletne, ni pa predvidljiva po posamičnih dnevih.


Pozabljaš da je naša elektrarna namenoma predimenziornirana, ravno z namenom da bo tudi pozimi več proizvodnje.

Utk ::

Če je 20 kwp in imate 20 mhw porabe na leto, potem ni nič kaj dost predimenzionirana.

valinoratina ::

Imaš pa 2-3 tedne v kosu ko ne naredi praktično nič. In takrat ti niti 10 tesel v garaži ne pomaga.

Praktično nič je pri tako veliki elektrarni še vedno 20 kWh na meglen dan. In 2 do 3 tedne je zelo majhen delež celega leta. Tako da tudi če 2 do 3 tedne dobiš precej malo se na to na letni ravni ne pozna dosti.

Utk je izjavil:

Če je 20 kwp in imate 20 mhw porabe na leto, potem ni nič kaj dost predimenzionirana.


Je, na tej lokaciji je proizvodnja 1250 kWh na 1 KWp.

se moram popraviti, pri JZ (megla/rosa dopoldan) orientaciji je zimska produkcija mogoče nekje celo 30% letne

E viš, ti imaš na jugozahod, mi imamo pa točno na jug. Pa še pod boljšim kotom/naklonom za zimo, tako da pri nas bodo po vsej logiki številke boljše. Sicer pa tud če bi res bilo samo 65 % kot napoveduje UTK (pa bo v resnic precej več, okol 80 %), bi bila vračilna doba še vedno odličnih 11 let, kar je pri vsaj 40 let življenjske dobe 29 let free elektrike.

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Praktično nič je pri tako veliki elektrarni še vedno 20 kWh na meglen dan.

Pojma nimaš. Pa tudi če bi bilo 20, pa ne bo, pri porabi 100, je to prekleto malo.

valinoratina ::

Ne, ti pojma nimaš. Pa umir se mal, ni nobene potrebe da si a dick. Ja prav bo tako 2 do 3 tedne kar je 5 % leta. Na letni ravni se ti 2 do 3 tedni ne poznajo dosti.

Utk ::

Dick si ti, ker se naganjaš z ljudmi, ki so dejansko že imeli panele čez zimo.

valinoratina ::

Zakaj se res ne daje kakšnih takih odbojnikov, tale model je proizvodnjo z odbojnikom izboljšal za štirikrat. Mel bi lepo odbojnik na strebru 20 metrov od elektrarne. Odbojnik je lahko čist navadna ustrezno velika aluminijasta pločevina na ustreznem nosilcu (torej zadeva je lahko smešno poceni).

Utk je izjavil:

Dick si ti, ker se naganjaš z ljudmi, ki so dejansko že imeli panele čez zimo.


Ne nisem, ker niso imeli pod tako strmim kotom ki prioritizira zimo, niso imeli čisto brez senc in niso imeli točno na jug, niso imeli predimenziornirana elektrarne, ter niso imeli tako kakovostnih panelov. Se pa zavedam da čez zimo bo manjko, pa nič zato, se bo pač razliko počrpalo iz omrežja. Zdej pa dost o tem, ker drugače se bova zaciklala. Bova počakala na podatke in boš videl da bo precej bolje kot zdele misliš. :)

Zgodovina sprememb…

5ygmq ::

valinoratina je izjavil:

E viš, ti imaš na jugozahod, mi imamo pa točno na jug. Pa še pod boljšim kotom/naklonom za zimo, tako da pri nas bodo po vsej logiki številke boljše.

JZ je glede na forumske primerjave pozimi menda boljše, poleti pa ne - ampak govorimo o problemu POZIMI. Mislim, da ima tudi feryz čisto na jug in če primerjamo kumulativo dec-feb (zima) proti jun-aug (poletje) ima nekaj (31%) manj kot mi (35% :) - upošteval sem res samo azimut (naklona ne poznam pri njem ali tebi ter obratno - razen če res poznaš!??) in proizvodnjo. Pač počakajmo brez drame teh nekaj mesecev in se pogovarjamo, ko bodo številke na voljo, ker tvoj primer je zanimiv po svoje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 5ygmq ()

valinoratina ::

Tako ja, počakajmo ter par mesecev da bodo številke na voljo, ampak kot kaže bo zadeva super.

Utk ::

ampak kot kaže bo zadeva super.

Ja, ti iz sončnega oktobra sklepaš kaj bo decembra in januarja...če bo tako sonce kot je zdaj, bo v redu. Ker ne bo, pa ne bo glih tako.

valinoratina ::

Ne, ne sklepam iz sončnega oktobra, uporabilo se je celoletne podatke iz podobnih elektrarn v regiji, ter se jih je računsko adaptiralo na naš primer (predimenziorniranje ipd idp). In pa kot pravim tudi na zelo deževen in izjemno temačen dan (svetlobe kot da je napol noč all day long), je bilo dnevne proizvodnje še vedno 20 kWh. In takrat ko je tak dan lahko precej porabe shiftaš na druge dni, kar se pač da shiftat.

Zgodovina sprememb…

telexdell ::

valinoratina je izjavil:

Ne, ne sklepam iz sončnega oktobra, uporabilo se je celoletne podatke iz podobnih elektrarn v regiji, ter se jih je računsko adaptiralo na naš primer (predimenziorniranje ipd idp). In pa kot pravim tudi na zelo deževen in izjemno temačen dan (svetlobe kot da je napol noč all day long), je bilo dnevne proizvodnje še vedno 20 kWh. In takrat ko je tak dan lahko precej porabe shiftaš na druge dni, kar se pač da shiftat.

4. in 5. avgusta 2023 so SE nazivne moči npr. 14,3 kW dale od sebe 5,2 kWh in 7,2 kWh. Tebi pa bo tvoja na izjemno temen dan, ko ta itak traja že pol manj kot avgusta dala od sebe 20 kWh? Glej, ljudje verjamejo v marsikaj- da je zemlja ploščata ali da višji davki koristijo k splošni blaginji ali ... Samo da jim je lepo.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

DamijanD ::

Vglavnem dajmo počakat in bomo videli, vsekakor poročaj kakšno je stanje. Kateri avto z V2H pa boš kupil?

nekikr ::

Pa saj v osnovi ima prav. Predimenzioniraš do te mere, da si samozadosten tudi sredi polarne noči. Ampak potem moraš naokoli hoditi ustrezno označen, da se ve, da si finančno nepismen bedak. Ostalim je pa jasno, da Januarja pač ne bo nobene omembe vredne proizvodnje.

hafo123 ::

valinoratina je izjavil:

Ne, ne sklepam iz sončnega oktobra, uporabilo se je celoletne podatke iz podobnih elektrarn v regiji, ter se jih je računsko adaptiralo na naš primer (predimenziorniranje ipd idp). In pa kot pravim tudi na zelo deževen in izjemno temačen dan (svetlobe kot da je napol noč all day long), je bilo dnevne proizvodnje še vedno 20 kWh. In takrat ko je tak dan lahko precej porabe shiftaš na druge dni, kar se pač da shiftat.


Ali lahko pokažeš podatke proizvodnje za september in oktober po dnevih za primerjavo?

DarwiN ::

valinoratina je izjavil:

Praktično nič je pri tako veliki elektrarni še vedno 20 kWh na meglen dan.

Sem ti linkal tri ~21kwp elektrarne, ki so nekje med 16. in 26. januarjem 2023 delale med ~2 in ~5kwh dnevno v povprečju. Več kot narisat ti človek ne more. So ti že povedali petnajstkrat - ni vsaka megla enaka.

Pa ti ne želim jemat volje ali karkoli. Nihče tukaj ti ne želi/privošči slabega rezultata, ampak povsem realen pa tudi nisi, in to ljudje opazijo.

Še moja lamerska napoved: 8 mesecev boš ~90% samooskrben z veliko viški (lahk namontiraš klime po celi bajti, poleti lahko sosedom prodajaš odvečno elektriko za e-avte, itd. :D), tiste 4 mesece pa ~40%, če se ogrevaš s TČ in če avta ne boš polnil doma.. Povprečno skozi leto potem nekje ~72% samooskrba.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Likalnik ::

telexdell je izjavil:

valinoratina je izjavil:

Ne, ne sklepam iz sončnega oktobra, uporabilo se je celoletne podatke iz podobnih elektrarn v regiji, ter se jih je računsko adaptiralo na naš primer (predimenziorniranje ipd idp). In pa kot pravim tudi na zelo deževen in izjemno temačen dan (svetlobe kot da je napol noč all day long), je bilo dnevne proizvodnje še vedno 20 kWh. In takrat ko je tak dan lahko precej porabe shiftaš na druge dni, kar se pač da shiftat.

4. in 5. avgusta 2023 so SE nazivne moči npr. 14,3 kW dale od sebe 5,2 kWh in 7,2 kWh. Tebi pa bo tvoja na izjemno temen dan, ko ta itak traja že pol manj kot avgusta dala od sebe 20 kWh? Glej, ljudje verjamejo v marsikaj- da je zemlja ploščata ali da višji davki koristijo k splošni blaginji ali ... Samo da jim je lepo.


sem šel prav iz principa pogledat koliko je moja 15kwp velika elektrarna naredila 4 in 5 avgusta in sicer 15 in 16kwh :) začetek avgusta je bil vremensko zelo slab...in ja verjamem, da pozimi na meglen, oblačen in kratek dan ne prideš čez 10kwh na dan

kow ::

DarwiN je izjavil:

Povprečno skozi leto potem nekje ~72% samooskrba.


Samo ne monetarna 72% samooskrba. Niso vsi kWh energije ekvivalentni. Zato je ta samooskrba.. slaba tolazba.

valinoratina ::

telexdell je izjavil:

valinoratina je izjavil:

Ne, ne sklepam iz sončnega oktobra, uporabilo se je celoletne podatke iz podobnih elektrarn v regiji, ter se jih je računsko adaptiralo na naš primer (predimenziorniranje ipd idp). In pa kot pravim tudi na zelo deževen in izjemno temačen dan (svetlobe kot da je napol noč all day long), je bilo dnevne proizvodnje še vedno 20 kWh. In takrat ko je tak dan lahko precej porabe shiftaš na druge dni, kar se pač da shiftat.

4. in 5. avgusta 2023 so SE nazivne moči npr. 14,3 kW dale od sebe 5,2 kWh in 7,2 kWh. Tebi pa bo tvoja na izjemno temen dan, ko ta itak traja že pol manj kot avgusta dala od sebe 20 kWh? Glej, ljudje verjamejo v marsikaj- da je zemlja ploščata ali da višji davki koristijo k splošni blaginji ali ... Samo da jim je lepo.


1. Niti tolk nisi da bi prebral temo, da bi videl da imam panelov za 21 kW, ne pa za 14 kW kot ta tvoj sranje.
2. Verjetno ima ta človek nek shit panele, moji v pogojih difuzne svetlobe zelo solidno delajo.
3. Bravo, našel si nek izjemen dan. Konec septembra un vikend sta bila 2 dneva temna kot da je napol sredi noči, tudi deževalo je cel dan. In proizvodnja je bila zmerjeno skoraj 20 kWh.
4. TI kar verjami v ploščato zemljo, jaz pa ne bom. Žali sebe če ti paše, meni ne.

nekikr je izjavil:

Pa saj v osnovi ima prav. Predimenzioniraš do te mere, da si samozadosten tudi sredi polarne noči. Ampak potem moraš naokoli hoditi ustrezno označen, da se ve, da si finančno nepismen bedak. Ostalim je pa jasno, da Januarja pač ne bo nobene omembe vredne proizvodnje.


Predimenzionirat tako da si samozadosten "sredi polarne noči" bi bilo neumno. Nekaj pa se ti finanančno splača predimenzionirat če nimaš netmeteringa, kar je naš primer.

hafo123 je izjavil:

valinoratina je izjavil:

Ne, ne sklepam iz sončnega oktobra, uporabilo se je celoletne podatke iz podobnih elektrarn v regiji, ter se jih je računsko adaptiralo na naš primer (predimenziorniranje ipd idp). In pa kot pravim tudi na zelo deževen in izjemno temačen dan (svetlobe kot da je napol noč all day long), je bilo dnevne proizvodnje še vedno 20 kWh. In takrat ko je tak dan lahko precej porabe shiftaš na druge dni, kar se pač da shiftat.


Ali lahko pokažeš podatke proizvodnje za september in oktober po dnevih za primerjavo?


Lahko čez par tednov ko pridem spet kaj domov na obisk.

Likalnik je izjavil:

telexdell je izjavil:

valinoratina je izjavil:

Ne, ne sklepam iz sončnega oktobra, uporabilo se je celoletne podatke iz podobnih elektrarn v regiji, ter se jih je računsko adaptiralo na naš primer (predimenziorniranje ipd idp). In pa kot pravim tudi na zelo deževen in izjemno temačen dan (svetlobe kot da je napol noč all day long), je bilo dnevne proizvodnje še vedno 20 kWh. In takrat ko je tak dan lahko precej porabe shiftaš na druge dni, kar se pač da shiftat.

4. in 5. avgusta 2023 so SE nazivne moči npr. 14,3 kW dale od sebe 5,2 kWh in 7,2 kWh. Tebi pa bo tvoja na izjemno temen dan, ko ta itak traja že pol manj kot avgusta dala od sebe 20 kWh? Glej, ljudje verjamejo v marsikaj- da je zemlja ploščata ali da višji davki koristijo k splošni blaginji ali ... Samo da jim je lepo.


sem šel prav iz principa pogledat koliko je moja 15kwp velika elektrarna naredila 4 in 5 avgusta in sicer 15 in 16kwh :) začetek avgusta je bil vremensko zelo slab...in ja verjamem, da pozimi na meglen, oblačen in kratek dan ne prideš čez 10kwh na dan


Evo vidiš, ranga 2 do 3x več kot je telexdell cherry pickal en random primer.

Sem ti linkal tri ~21kwp elektrarne, ki so nekje med 16. in 26. januarjem 2023 delale med ~2 in ~5kwh dnevno v povprečju. Več kot narisat ti človek ne more. So ti že povedali petnajstkrat - ni vsaka megla enaka.

Tebi je očitno treba narisat da nikjer nisem rekel da je vsaka megla enaka. Če je sneg gor potem res ne bo delala ja. Pri nas to ni težava, ker zdrsne dol v roku 1 dneva.

Zgodovina sprememb…

valinoratina ::

Pa ti ne želim jemat volje ali karkoli. Nihče tukaj ti ne želi/privošči slabega rezultata, ampak povsem realen pa tudi nisi, in to ljudje opazijo.

Jemlješ voljo pa če se zavedaš ali ne. Računsko je bilo upoštevano 70 % samooskrbe na letnem nivoju da je ROI 11 let, , kar je več je samo dodaten plus.

Še moja lamerska napoved: 8 mesecev boš ~90% samooskrben z veliko viški (lahk namontiraš klime po celi bajti, poleti lahko sosedom prodajaš odvečno elektriko za e-avte, itd. :D), tiste 4 mesece pa ~40%, če se ogrevaš s TČ in če avta ne boš polnil doma.. Povprečno skozi leto potem nekje ~72% samooskrba.

No pa si sam prišel do podobnega zaključka. :) Verjetno bo sicer 80 %, ampak ok, close enough.

DamijanD je izjavil:

Vglavnem dajmo počakat in bomo videli, vsekakor poročaj kakšno je stanje. Kateri avto z V2H pa boš kupil?


Tako ja, dejte počakat na podatke pa se bo točno videlo, svoj negavizem pa lahko zadržite zase. Kateri V2H avto se bo kupil se še ne ve, testiralo se je enega kitajca pred kratkim. Je pa plan kupit tak avto šele čez kakšno leto, ne še takoj.

Zgodovina sprememb…

««
280 / 331
»»