» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
247 / 312
»»

J.McLane ::

Že mogoče, ampak pri takih hišah na jug sigurno ne gleda strmi del strehe.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

recmajkemi ::

Tukaj se lepo vidijo trije različni nakloni panelov in kako sneg ostaja.

V tej državi vsi vedo za vse svinjarije, ki se dogajajo.
Ko pa vprašaš, kdaj so prijavili kako stvar pa črički.
Če veš, obišči & prijavi na; e-uprava.gov.si/podrocja/vloge/vloga.html?id=2377

Zgodovina sprememb…

panja003 ::

Jaz bom definitivno, odmontiral snegobrane na delu strehe kjer je SE. Če jih nebi bilo, bi sneg sproti letel dol s strehe. Tako pa se mi je zgodilo, da se je ves sneg iz preteklih dni nabral nad žlebom, kjer so snegobrani, danes pa je vsa ta silna gmota snega zletela iz strehe in še sreča, da ni bilo nikogar spodaj, ker bi bil sedaj pokojni.

Likalnik ::

panja003 je izjavil:

Jaz bom definitivno, odmontiral snegobrane na delu strehe kjer je SE. Če jih nebi bilo, bi sneg sproti letel dol s strehe. Tako pa se mi je zgodilo, da se je ves sneg iz preteklih dni nabral nad žlebom, kjer so snegobrani, danes pa je vsa ta silna gmota snega zletela iz strehe in še sreča, da ni bilo nikogar spodaj, ker bi bil sedaj pokojni.


jaz sem enako naredil....in mi sedaj sproti dol sneg leti

PrimoZ_ ::

Pa je prišel še gen-i obračun.
Direktno sem porabil ~2MW proizvedene elektrike, kar je precej veliko glede na V lego SE, večino proizvodnje je namreč do 13te ure.

feryz ::

Za to pa res ne rabiš gen-i.
To imaš sprotno v mojelektro. In solaredge.

Meni kaže 933 kWh. Pri 5.789 kWh pridelane.

PrimoZ_ ::

feryz je izjavil:

Za to pa res ne rabiš gen-i.
To imaš sprotno v mojelektro. In solaredge.

Meni kaže 933 kWh. Pri 5.789 kWh pridelane.


Nimam lokalnega merilca porabe, tist je bilo ločeno v ponudbi za 300EUR pa se nisem odločil, ker ne rabim omejevat oddajne moči.
Edina dodana vrednost bi bila, da bi v solaredge aplikaciji vedno videl koliko porabljam.

Za mojelektro si pa tud še nisem naštimal računa :))
Lenoba...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

Likalnik ::

feryz je izjavil:

Za to pa res ne rabiš gen-i.
To imaš sprotno v mojelektro. In solaredge.

Meni kaže 933 kWh. Pri 5.789 kWh pridelane.


a to gledam ta stolpec pri solaredge aplikaciji zelen? meni kaže Production 5,32Mwh katero je šlo v omrežje in 0,81Mwh katero je šlo v hiši....skupaj 6,13Mwh..to je to?

Matevz96 ::

PrimoZ_ je izjavil:

Pa je prišel še gen-i obračun.
Direktno sem porabil ~2MW proizvedene elektrike, kar je precej veliko glede na V lego SE, večino proizvodnje je namreč do 13te ure.


Je še kdo dobil mail od gen-i da ta mesec ne bo računa ampak bo pozneje?

Pozdravljeni,

obveščamo vas, da bo decembrski račun in obračun za leto 2022 za merilno mesto številka X-XXXXXX izdan kasneje kot običajno. Obenem vam sporočamo, da bo posledično prišlo tudi do zamika plačila preko direktne obremenitve, če imate to vzpostavljeno. Plačilo bo zamaknjeno na naslednji mesec in bo izvedeno skupaj z računom za januar 2023.

Za nastale nevšečnosti se opravičujemo in se vam hkrati zahvaljujemo za razumevanje.

Prijazen pozdrav
vaš GEN-I
#hooldthedoor

Kalibri ::

kako se to bere, ker v solaredge mi za lani piše 1.45MW, na mojelektro pa oddana 929kWh, prejeta 2.157kWh. Najbrž odbiva sprotno porabo in števec vidi samo višek, ki je šel ven? Torej bom imel cca 1200kWh za plačati, najbrž...

Matevz96 ::

tako je števec vidi samo kar gre "čez" njega. Tvoje direktne porabe on ne pozna
#hooldthedoor

SolarStreha ::

Likalnik je izjavil:

panja003 je izjavil:

Jaz bom definitivno, odmontiral snegobrane na delu strehe kjer je SE. Če jih nebi bilo, bi sneg sproti letel dol s strehe. Tako pa se mi je zgodilo, da se je ves sneg iz preteklih dni nabral nad žlebom, kjer so snegobrani, danes pa je vsa ta silna gmota snega zletela iz strehe in še sreča, da ni bilo nikogar spodaj, ker bi bil sedaj pokojni.


jaz sem enako naredil....in mi sedaj sproti dol sneg leti


Jaz jih nimam in kot rečeno 2 rundi je sneg lepo sproti dol padal.
Tretjo rundo pa je primrznil in je zdrsel dol šele ko se ga je baralo ene 15cm in je potem s tako hitrostjo ušel dol po strehi da ga je neslo par metro stran od hiše.

Tako da dobro premisli.

panja003 je izjavil:

Jaz bom definitivno, odmontiral snegobrane na delu strehe kjer je SE. Če jih nebi bilo, bi sneg sproti letel dol s strehe. Tako pa se mi je zgodilo, da se je ves sneg iz preteklih dni nabral nad žlebom, kjer so snegobrani, danes pa je vsa ta silna gmota snega zletela iz strehe in še sreča, da ni bilo nikogar spodaj, ker bi bil sedaj pokojni.


Vseeno se ti lahko zgodi da sneg primrzne na panele.
Glej moj prejšni post.

Mogoče bi pomagali grelni kabli v režah med paneli ?

Zgodovina sprememb…

SolarStreha ::

Gledam grafe na moj elektro, zanimivo da prejeta energija ni 0, kadar oddajam enerijo.



Verjetno samo posledica premale resolucije, torej da v nekem momentu znotraj 15ih minut sem bil vseeno neto prejemnik energije ?

laguna1 ::

@SolarStreha, tudi jaz imam večkrat tako situacijo in jaz si to razlagam tako, da recimo pri dveh fazah oddajaš viške, pri eni fazi pa imaš primanjkljaj in vlečeš iz omrežja. Npr. na prvi in drugi fazi nimaš neke velike porabe, ajde po vsaki 500 watov, pri tretji pa imaš vklopljeno indukcijo in žre recimo 2000 watov. Solar edge proizvaja 4500 watov, torej za vsako fazo 1500 watov, tako po prvi in drugi fazi oddajaš v omrežje skupaj 2000 watov (2 x po 1000 watov), na tretji pa vlečeš iz omrežja manjko, torej 500 watov. Jaz si to tako razlagam.

dussan ::

Se popravljam, tudi pri meni je tako. Se pa to bolje vidi v tabeli.
 MojElektro

MojElektro

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dussan ()

laguna1 ::

@dussan, tudi pri tvoji je situacija ko hkrati oddajaš in prejemaš energijo - glej graf kjer sta na premici narisana tako zelen kot rdeč graf... imaš malce po začetku in malce pred koncem...

SolarStreha ::

laguna1 je izjavil:

@SolarStreha, tudi jaz imam večkrat tako situacijo in jaz si to razlagam tako, da recimo pri dveh fazah oddajaš viške, pri eni fazi pa imaš primanjkljaj in vlečeš iz omrežja. Npr. na prvi in drugi fazi nimaš neke velike porabe, ajde po vsaki 500 watov, pri tretji pa imaš vklopljeno indukcijo in žre recimo 2000 watov. Solar edge proizvaja 4500 watov, torej za vsako fazo 1500 watov, tako po prvi in drugi fazi oddajaš v omrežje skupaj 2000 watov (2 x po 1000 watov), na tretji pa vlečeš iz omrežja manjko, torej 500 watov. Jaz si to tako razlagam.


Zanimiva razlaga.
Vseeno pa bi si mislil, da bi to drugače poračunali za nek prikaz kjer te zanima ali si neto uvoznik ali izvoznik.

Če SE dela 6kW, torej 2000W po fazi in imam na eni fazi 3kW porabnika, bi vseeno pričakoval da se v vmesniku pokaže kot da sem uvažal 0 in oddajal 3kW. Po tvoji metodi pa bi kazalo da sem oddajal 4kW in uvažal 1kW. Kar je sicer pod črto isto, je pa manj intuitivno.

laguna1 ::

@solarstreha, glej, mogoče se motim, samo pač števec oddaja in prejema po vsaki fazi posamično, npr. po eni ven, po drugih dveh not... torej kot oddano šteje oddano po eni fazi, kot prejeto pa sešteva drugi dve fazi. A kot pravim, to je moja logika, ker če bi imel enofazni priključek, bi na tej fazi lahko bila ali oddaja ali prejem, nikakor oboje hkrati, pri treh fazah pa je mogoče na neki oddaja, na neki prevzem...

dussan ::

Prikaz je, milo rečeno, slab. To, da ni možnosti avtomatskega dolpotega podatkov (kakšen API) je sploh žalost.
MojElektro je primer, kako se dober namen, dostop do podatkov, slabo realizira. Dnevni zamik za vnos podatkov - zakaj? Grafi, ki jih ne moreš oblikovati - zakaj? Tabele, ki jih ne moreš sortirati - zakaj? Pregled le za dve leti nazaj - zakaj? Pa še kaj bi se našlo...

Primer grafa, kjer se vse super vidi :(
 Mesečni graf

Mesečni graf

MacGyver141 ::

laguna1 je izjavil:

@SolarStreha, tudi jaz imam večkrat tako situacijo in jaz si to razlagam tako, da recimo pri dveh fazah oddajaš viške, pri eni fazi pa imaš primanjkljaj in vlečeš iz omrežja. Npr. na prvi in drugi fazi nimaš neke velike porabe, ajde po vsaki 500 watov, pri tretji pa imaš vklopljeno indukcijo in žre recimo 2000 watov. Solar edge proizvaja 4500 watov, torej za vsako fazo 1500 watov, tako po prvi in drugi fazi oddajaš v omrežje skupaj 2000 watov (2 x po 1000 watov), na tretji pa vlečeš iz omrežja manjko, torej 500 watov. Jaz si to tako razlagam.


Točno tako je.

Na power metru takole zgleda recimo:

hruske ::

dussan je izjavil:

Dnevni zamik za vnos podatkov - zakaj?


Tehnična omejitev. Prenosi odčitkov se praviloma vršijo ponoči, ko je manj višjefrekvenčnih šumov na omrežju, tako da tudi distributerji ne dobijo podatkov realtime, ampak šele za 1 dan nazaj.

Včasih se tudi zgodi, da intervalnih podatkov za kak dan sploh ne dobijo.
Rad imam tole državico. <3

dussan ::

hruske je izjavil:

dussan je izjavil:

Dnevni zamik za vnos podatkov - zakaj?


Tehnična omejitev. Prenosi odčitkov se praviloma vršijo ponoči, ko je manj višjefrekvenčnih šumov na omrežju, tako da tudi distributerji ne dobijo podatkov realtime, ampak šele za 1 dan nazaj.

Hmm, moj števec ima GSM modul, tako, da bi moral biti "on-line", če je le mobilno omrežje. Je pa res, da se v to, kako se prenašajo podatki, nisem poglabljal. Še vedno mislim, da bi lahko bili podatki bolj ažurni. Sploh, če se bomo šli neko "pametno" električno omrežje... (Je pa to verjetno že za kakšno drugo temo.)

SolarStreha ::

MacGyver141 je izjavil:

laguna1 je izjavil:

@SolarStreha, tudi jaz imam večkrat tako situacijo in jaz si to razlagam tako, da recimo pri dveh fazah oddajaš viške, pri eni fazi pa imaš primanjkljaj in vlečeš iz omrežja. Npr. na prvi in drugi fazi nimaš neke velike porabe, ajde po vsaki 500 watov, pri tretji pa imaš vklopljeno indukcijo in žre recimo 2000 watov. Solar edge proizvaja 4500 watov, torej za vsako fazo 1500 watov, tako po prvi in drugi fazi oddajaš v omrežje skupaj 2000 watov (2 x po 1000 watov), na tretji pa vlečeš iz omrežja manjko, torej 500 watov. Jaz si to tako razlagam.


Točno tako je.

Na power metru takole zgleda recimo:



Hvala obema za razlago.
Pod črto je to neumen prikaz grafov, ker bi rekel da je glavna stvar ki nekoga zanima ali je neto uvoznik ali izvoznik elektrike.

To po fazah, bi bil lahko kvečjemu dodaten ločen pogled, samo potem bi res morali pokazat vse faze in koliko se po posamezni oddaja ali prejema.

Zgodovina sprememb…

PrimoZ_ ::

PrimoZ_ je izjavil:

Če malo povzamem, 13kWp, 35° naklon, orientacija skoraj na čisto na V (-85°), lokacija je gorenjska.

maksimumi po mesecih:
- junij 86,0 kWh
- julij 83,4 kWh
- avgust 77,3 kWh
- september 70,1 kWh
- oktober 49,2 kWh
- november 36,1 kWh
- december 22,3 kWh
****************************************
- januar 35,0 kWh

proizvodnja po mesecih:
- junij 2,08 MWh
- julij 2,13 MWh
- avgust 1,74 MWh
- september 1,11 MWh
- oktober 901 kWh
- november 391 kWh
- december 242 kWh
****************************************
- januar 334 kWh


Skratka, januar je bil pod črto dokaj blizu novembru. Sploh maksimalna dnevna proizvodnja je minimalno zaostajala.
Pozna se predvsem da sem imel v januarju en teden sneženja, ko so trije dnevi skupaj imeli manj kot 100Wh proizvodnje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

SolarStreha ::

347kWh. JV lega.
Zadnje dni januarja je nadoknadilo za snežene dni.

MacGyver141 ::

SolarStreha je izjavil:

MacGyver141 je izjavil:

laguna1 je izjavil:

@SolarStreha, tudi jaz imam večkrat tako situacijo in jaz si to razlagam tako, da recimo pri dveh fazah oddajaš viške, pri eni fazi pa imaš primanjkljaj in vlečeš iz omrežja. Npr. na prvi in drugi fazi nimaš neke velike porabe, ajde po vsaki 500 watov, pri tretji pa imaš vklopljeno indukcijo in žre recimo 2000 watov. Solar edge proizvaja 4500 watov, torej za vsako fazo 1500 watov, tako po prvi in drugi fazi oddajaš v omrežje skupaj 2000 watov (2 x po 1000 watov), na tretji pa vlečeš iz omrežja manjko, torej 500 watov. Jaz si to tako razlagam.


Točno tako je.

Na power metru takole zgleda recimo:



Hvala obema za razlago.
Pod črto je to neumen prikaz grafov, ker bi rekel da je glavna stvar ki nekoga zanima ali je neto uvoznik ali izvoznik elektrike.

To po fazah, bi bil lahko kvečjemu dodaten ločen pogled, samo potem bi res morali pokazat vse faze in koliko se po posamezni oddaja ali prejema.


To sem si jaz vse te podatke preko modbus TCP nametal v home assistant, niso to neki uradni števci v kakšni aplikaciji. Na solaredge aplikaciji vidiš power meter, če se direkt povežeš preko QR kode na njega.

wcpapir ::

SolarStreha je izjavil:

347kWh. JV lega.
Zadnje dni januarja je nadoknadilo za snežene dni.

323 8,3kwp


Hvala obema za razlago.
Pod črto je to neumen prikaz grafov, ker bi rekel da je glavna stvar ki nekoga zanima ali je neto uvoznik ali izvoznik elektrike.


Prikaz je cisto ok, ce bi obracunavali kako omreznino po kwh ki ga vzames iz omrezja bi takole placal :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: wcpapir ()

Likalnik ::

PrimoZ_ je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:

Če malo povzamem, 13kWp, 35° naklon, orientacija skoraj na čisto na V (-85°), lokacija je gorenjska.

maksimumi po mesecih:
- junij 86,0 kWh
- julij 83,4 kWh
- avgust 77,3 kWh
- september 70,1 kWh
- oktober 49,2 kWh
- november 36,1 kWh
- december 22,3 kWh
****************************************
- januar 35,0 kWh

proizvodnja po mesecih:
- junij 2,08 MWh
- julij 2,13 MWh
- avgust 1,74 MWh
- september 1,11 MWh
- oktober 901 kWh
- november 391 kWh
- december 242 kWh
****************************************
- januar 334 kWh


Skratka, januar je bil pod črto dokaj blizu novembru. Sploh maksimalna dnevna proizvodnja je minimalno zaostajala.
Pozna se predvsem da sem imel v januarju en teden sneženja, ko so trije dnevi skupaj imeli manj kot 100Wh proizvodnje.



v JAN je bilo maks 60kwh (ravno včeraj). v celem mesecu pa 585kwh.
lokacija Gorenjska, 32 naklon, orientacija J, 15kwp

sirotka ::

11,04kWp, 34° naklona in azimut 168 pridelalo 436kWh v januarju.

inzenir1337 ::

Kdaj predvidoma lahko zapremo nuklearko in teš in smo samozadostni s strešicami?

FoxKnox ::

inzenir1337 je izjavil:

Kdaj predvidoma lahko zapremo nuklearko in teš in smo samozadostni s strešicami?


Po mojem okoli marca jeseni.

wcpapir ::

inzenir1337 je izjavil:

Kdaj predvidoma lahko zapremo nuklearko in teš in smo samozadostni s strešicami?

Zaradi mene jo zapremo za 10 mesecev le december in januar je tezava.

telexdell ::

inzenir1337 je izjavil:

Kdaj predvidoma lahko zapremo nuklearko in teš in smo samozadostni s strešicami?

TEŠ že sedaj nima dovolj premoga in bolj stoji kot dela. JEK-u smo pa tudi že tretjič podaljšali dovoljenje za obratovannje. Skoraj 100%, da ga še enkrat ne bomo mogli. Kot pa kaže z izgradnjo JEK2 in JEŠ1 ali izgradnjo HE na Savi in Muri ali postavitvi kakšne vetrnice... Bog daj, da bomo imeli vsaj SE, ko bosta TEŠ in JEK šla v maloro.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

rafunc ::

Je kdo ki je dobil soglasje po marcu, razmišljal da bi si dal vgradit še hranilnike energije? In je zbiral kakšne ponudbe?

driver_x ::

Zakaj jih boš pa potreboval?

lejko0 ::

Kolegova SE lavfa od 20.1. naprej in je proizvedla 70kwh v jan (SolarEdge App), mojelektro pa javlja da je oddal 42kwh. Podobno do včeraj, proizvodnja 20kwh iz aplikacije, moj elektro pa 11kwh. Kaj je razlog za te razlike?

dussan ::

lejko0 je izjavil:

Kolegova SE lavfa od 20.1. naprej in je proizvedla 70kwh v jan (SolarEdge App), mojelektro pa javlja da je oddal 42kwh. Podobno do včeraj, proizvodnja 20kwh iz aplikacije, moj elektro pa 11kwh. Kaj je razlog za te razlike?


Lastna poraba.

pumaxx ::

Sem novi lastnik elektrarne in imam eno vparašanje. Koliko imate nastavljeno oddajanje v omrežje, kot piše na soglasju ali manj. Imam soglasje za 11.2 Kw (3x20A), in monter mi je hotel nastavit 10.2 ali 1 Kw manj kot je na soglasju ker bo metalo ven pri "špicah". Panelov je 12.750W in so usmerjeni v razmerju 1:3 - jug:zahod. Koliko časa pusti števec zamika pri preseganju proizvodnje?

DamijanD ::

ponavadi se da enih 300-500W manj kot je soglasje, ne pa cel kW

shadow7 ::

pumaxx je izjavil:

Sem novi lastnik elektrarne in imam eno vparašanje. Koliko imate nastavljeno oddajanje v omrežje, kot piše na soglasju ali manj. Imam soglasje za 11.2 Kw (3x20A), in monter mi je hotel nastavit 10.2 ali 1 Kw manj kot je na soglasju ker bo metalo ven pri "špicah". Panelov je 12.750W in so usmerjeni v razmerju 1:3 - jug:zahod. Koliko časa pusti števec zamika pri preseganju proizvodnje?

Računa se 2-minutno povprečje, šteto od polne ure dalje. Kar je lahko problem, če se oblak umakne proti koncu intervala, prej je pa proizvodnja konstantno na meji.
A bi znal kdo povedati, kolikšen je odzivni čas SE inverterja, da to korigira? Iz tega bi se dalo izračunati razumno toleranco. Pri 12,75kW in omejitvi izvoza 10,2kW naračunam odzivni čas ranga 40+s.

wcpapir ::

Tole je bullshit, omejitev imam nastavljeno na tocno toliko kot imam soglasje 8,36kw in nikoli ne butne ven.

feryz ::

Točno tako. Toliko kot je na soglasju.
Zakaj pa zahtevajo certifikate za te škatle, tako za razsmernik, kot za števce?
Zato da delajo prav.

MadMax ::

wcpapir je izjavil:

Tole je bullshit, omejitev imam nastavljeno na tocno toliko kot imam soglasje 8,36kw in nikoli ne butne ven.

Si prepričan, da imaš nastavljeno na 8.36?
Da ni slučajno 8.3? Ali pa hrabrih 8.4?
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

wcpapir ::

Imas prav 5 je, 3 manj za ziher.

MadMax ::

Kako si zbijaš kredibilnost s takim nakladanjem...
Enkrat imaš 8.8 soglasje in limit, drugič točno 8.36 (kar sploh ne moreš imet), tretjič 5...
Še malo pa bo prišlo na dan da sploh nimaš elektrarne ;)
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

DamijanD ::

Feryz - kdo je v tvojih primerih (DIY) odgovorna oseba za konfiguracijo razsmernika? Je to štromar, nekdo iz "elektra" ali kar lasntnik sam?

feryz ::

Jaz. Uradno. "Delam" za inštalacijsko podjetje.

dunda ::

Pri nas je dovoljenje za oddajanje za 4 kW, elektrarna pa 7,6 kW. In je v pol leta že dvakrat vrglo ven, čeprav naj bi bilo nastavljeno na 3,8 kW ravno zaradi potencialnih težav, ki jih omenjate.
https://www.kacnje.eu

phnj90 ::

dunda je izjavil:

Pri nas je dovoljenje za oddajanje za 4 kW, elektrarna pa 7,6 kW. In je v pol leta že dvakrat vrglo ven, čeprav naj bi bilo nastavljeno na 3,8 kW ravno zaradi potencialnih težav, ki jih omenjate.

najprej sploh pridobi in preveri posnetek omejitve, potem preveri smiselnost nakupa aktivnega metra/omejevalca, da viške potrošiš interno.

dunda ::

Oprosti, nisem razumel, kaj si želel povedati.
Če so v nekem trenutku viški, se v hiši seveda porabljajo, ostalo (do omejitve) se oddaja v omrežje.
So pa mejni primeri, ko lahko proizvodnja na strehi precej zaniha (oblak/sonce), prav takrat se lahko v hiši drastično kaj spremeni poraba. In kaj lahko se zgodi, da je izpolnjen eden od naslednjih pogojev, ki potem vrže ven (odklopnik):
o presežen tok glavne varovalke za več kot 40 % za več kot 90 sekund,
o presežena povprečna petnajstminutna moč za več kot 10 % od dovoljene, kot je določena z glavno varovalko.
https://www.kacnje.eu

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dunda ()
««
247 / 312
»»