» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
242 / 322
»»

shmandi ::

MadMax je izjavil:

SE nima nič visoke napetosti, ki bi jo naredilo manj občutljivo na MV in kA strele...

Govora je o indirektnem udaru. Če bi prišlo pri indirektnem udaru do takšne napetosti in toka, bi bila sončna elektrarna še najmanjša skrb...

MadMax ::

Vseeno. Na nivoju panela so napetosti večinoma pod 80V. Če pomislimo znotraj panela še toliko nižje.
Vsak optimizator je spet svoja mala napravica.
Razsmernik pa na pol računalnik. Nekateri ga imajo celo z LAN kablom povezanega na hišno mrežo.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

driver_x ::

shmandi je izjavil:

MadMax je izjavil:

SE nima nič visoke napetosti, ki bi jo naredilo manj občutljivo na MV in kA strele...

Govora je o indirektnem udaru. Če bi prišlo pri indirektnem udaru do takšne napetosti in toka, bi bila sončna elektrarna še najmanjša skrb...


Indirektni udar strele pomeni, da se v vodnikih inducira zelo velika napetost, ki poškoduje naprave na tem vodniku.

shmandi ::

driver_x je izjavil:


Indirektni udar strele pomeni, da se v vodnikih inducira zelo velika napetost, ki poškoduje naprave na tem vodniku.

Ne ga lomit...

feryz ::

Pravzaprav to pomeni, da je strela užgala kamorkoli drugam, samo v SE ne (ali karkoli drugega je že zavarovano). V žargonu zavarovalništva.
Ker direktnih udarov je zelo malo, škode zaradi indirektnih pa zelo veliko. Zato gre to pod drobni tisk.

GandalfWhite ::

Bostjan_321 je izjavil:

Zavarovalnice so tud zavohale biznis. ZT hoče imet 130€ za zavarovanje SE, če jo zavaruješ samostojno. Če jo v kompletu hiše pa 150€, ker to obvezno vklučuje še instalacije.

Je kak ponudnik z bolj normalnimi cenami?

Imaš tudi opcijo za okoli 30€, ki pa NE pokriva indirektnega udara strele. Vprašanje za miljon €, kako verjeten je indirektni udar strele :))


Drag hec.

feryz je izjavil:

Pravzaprav to pomeni, da je strela užgala kamorkoli drugam, samo v SE ne (ali karkoli drugega je že zavarovano). V žargonu zavarovalništva.
Ker direktnih udarov je zelo malo, škode zaradi indirektnih pa zelo veliko. Zato gre to pod drobni tisk.


Torej če ti strela udari v dimnik, ne direktno v panel, je to že indirekten udar strele?

Ko sem bil mulc je pri nas strela udarila v drevo blizu hiše.
V hiši nam je skurilo telefone, faks, PC...

Naj bi napetost prišla po telefonskem kablu.

Zgodovina sprememb…

  • predlagala izbris: jabe ()

MadMax ::

Indirektni se dejansko prekriva s strojelomom, ampak za vse finte in kombinacije naštudirat moraš biti že bolj podkovan v zavarovalništvu od slabega agenta.

Sem pa mnoga leta nazaj doživel direktnega, v bajto, na srečo s strelovodom (ali pa tudi ne, brez strelovoda bi morda vsekala kam drugam).
Škoda napram indirektnemu (pri sosedih) zanemarljiva.
Pa bodi pameten...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

telexdell ::

Poglejte si zavarovalne pogoje ob pojmu indirektni udar strele. Ta mora biti tako močan, da je viden stopljen metal in ožganine na elektroniki. Torej že skoraj direktni udar strele. Pa morajo biti vidne posledice v bližnji okolici zavarovanega predmeta in ne zgolj na zavarovanem predmetu....Zavarovanje proti indirektnemu udaru strele je eden največjih nategov zavarovalnic. Kdor ima preveč denarja, naj izvoli.

Pri balkonskih SE se lahko oddaja največ 600 W v omrežje. Namontiraš si pa lahko tudi 100 kW, če boš to porabil npr. za polnjenje baterije ali ogrevanje bazena ali...
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

GandalfWhite ::

telexdell je izjavil:

Poglejte si zavarovalne pogoje ob pojmu indirektni udar strele. Ta mora biti tako močan, da je viden stopljen metal in ožganine na elektroniki. Torej že skoraj direktni udar strele. Pa morajo biti vidne posledice v bližnji okolici zavarovanega predmeta in ne zgolj na zavarovanem predmetu....Zavarovanje proti indirektnemu udaru strele je eden največjih nategov zavarovalnic. Kdor ima preveč denarja, naj izvoli.


To je potem res nateg.

wcpapir ::

telexdell je izjavil:

Poglejte si zavarovalne pogoje ob pojmu indirektni udar strele. Ta mora biti tako močan, da je viden stopljen metal in ožganine na elektroniki. Torej že skoraj direktni udar strele. Pa morajo biti vidne posledice v bližnji okolici zavarovanega predmeta in ne zgolj na zavarovanem predmetu....Zavarovanje proti indirektnemu udaru strele je eden največjih nategov zavarovalnic. Kdor ima preveč denarja, naj izvoli.

Pri balkonskih SE se lahko oddaja največ 600 W v omrežje. Namontiraš si pa lahko tudi 100 kW, če boš to porabil npr. za polnjenje baterije ali ogrevanje bazena ali...

Se hitro vidi indirekten udar, samo da se v kaki napravi kak kondenzator napne je že temelj ;)

PrimoZ_ ::

Če malo povzamem, 13kWp, 35° naklon, orientacija skoraj na čisto na V (-80°), lokacija je gorenjska.

maksimumi po mesecih:
- junij 86,0 kWh
- julij 83,4 kWh
- avgust 77,3 kWh
- september 70,1 kWh
- oktober 49,2 kWh
- november 36,1kWh
- december 22,3kWh

proizvodnja po mesecih:
- junij 2,08 MWh
- julij 2,13 MWh
- avgust 1,74MWh
- september 1,11MW
- oktober 901kWh
- november 391kWh
- december 242kWh

krucymucy ::

Dodajam se svoje
12kWp lega JV, kakih 15° proti V. Naklon nekih 35°, lokacija Notranjska.

maksimumi po mesecih:
- junij 84,8 kWh
- julij 86,9 kWh
- avgust 81,7 kWh
- september 73,7 kWh
- oktober 67,7 kWh
- november 52kWh
- december 19,9kWh

proizvodnja po mesecih:
- junij 2,08 MWh
- julij 2,14 MWh
- avgust 1,7 MWh
- september 1,37 MWh
- oktober 1,33 MWh
- november 580 kWh
- december 200 kWh

PrimoZ_ ::

krucymucy je izjavil:

Dodajam se svoje
12kWp lega JV, kakih 15° proti V. Naklon nekih 35°, lokacija Notranjska.

maksimumi po mesecih:
- junij 84,8 kWh
- julij 86,9 kWh
- avgust 81,7 kWh
- september 73,7 kWh
- oktober 67,7 kWh
- november 52kWh
- december 19,9kWh

proizvodnja po mesecih:
- junij 2,08 MWh
- julij 2,14 MWh
- avgust 1,7 MWh
- september 1,37 MWh
- oktober 1,33 MWh
- november 580 kWh
- december 200 kWh


Dobre cifre, se pozna bolj J orientacija.
Pozimi (decembra) pa te zgleda zjebe megla.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

Daniel ::

20 Kw, J orientacija, SV Slovenije, 816 kWh Decembra. Glede na vreme sem kar precej zadovoljen s proizvodnjo.

krucymucy ::

PrimoZ_ je izjavil:



Dobre cifre, se pozna bolj J orientacija.
Pozimi (decembra) pa te zgleda zjebe megla.

Naceloma je v nasih koncih zelo malo megle, ce ze je, se hitro dvigne, ampak je bil cel december bolj ali manj oblacen. Nad 10kWh/dan je bilo v decembru samo stirikrat. 23., 24., 28. in 31.12.
Brez teh stirih dnevov bi bil na 120kWh cel mesec, 4.4kWh/dan povprecje.

miko22 ::

Ne bi za to vašo statistiko pridelave odprli novo temo, pa se tam hvalili?
naj ta tema ostane za SE ne pa za merjenje, kdo ma daljšega.

PrimoZ_ ::

miko22 je izjavil:

Ne bi za to vašo statistiko pridelave odprli novo temo, pa se tam hvalili?
naj ta tema ostane za SE ne pa za merjenje, kdo ma daljšega.


Jaz mam najdaljšega.
Pa najdebelejšega in najbolj trdno stoječega!

krucymucy je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:



Dobre cifre, se pozna bolj J orientacija.
Pozimi (decembra) pa te zgleda zjebe megla.

Naceloma je v nasih koncih zelo malo megle, ce ze je, se hitro dvigne, ampak je bil cel december bolj ali manj oblacen. Nad 10kWh/dan je bilo v decembru samo stirikrat. 23., 24., 28. in 31.12.
Brez teh stirih dnevov bi bil na 120kWh cel mesec, 4.4kWh/dan povprecje.


Zanimivo.
Jaz sem imel 3x nad 20kWh. Nad 10 pa še vsaj kakih 7x.

Bilo je pa tudi par dni ranga ena do dva kWh.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

feryz ::

krucymucy je izjavil:

Dodajam se svoje
12kWp lega JV, kakih 15° proti V. Naklon nekih 35°, lokacija Notranjska.
Isti k...
Jaz sem imel z dvanajstko 196 kWh.
Čeprav večji naklon, 41°. Očitno si imel boljše vreme.

wcpapir ::

Mi smo imeli decembra 269kWh pridelano. Zelo slabo. Le nekaj dni je šlo nad 25kWh

Me je pa presenetilo, da ko je bil na panelih 5cm snega niso spali ampak so vseen mal migali ;)

8.36kWp 45stopinj JV.

Sosed enaka usmerjenost je bolj položna-vodoravna streha 10,62kWp je decembra naredil do kWh enako.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: wcpapir ()

yonny ::

feryz ::

Zakaj slabo? Subvencija je nepotrebna zadeva. Kdor želi SE, naj si jo postavi. Vsak sam zase najbolje ve, ali se mu splača.
Subvencije so namenjene podražitvi teh zadev in večjim RVC-jem tistim, ki se s tem ukvarjajo.

SambaShare ::

yonny je izjavil:

https://www.ekosklad.si/prebivalstvo/no...

slabo slabo


500€/kW z baterijo je tebi slabo? To ti povrne večji del stroška baterij.

PrimoZ_ ::

SambaShare je izjavil:

yonny je izjavil:

https://www.ekosklad.si/prebivalstvo/no...

slabo slabo


500€/kW z baterijo je tebi slabo? To ti povrne večji del stroška baterij.


Koliko pride baterija, na hitro sem pogledal za tesla powerwall in ni cene ampak samo individualna ponudba. Mislim pa da je bila pred časom okoli 10k€ v tujini.

SambaShare ::

Za hibridnega growatta, ki je zdaj tudi požegnan s strani SODO-ta, ~1k za 2.5kwh.

PrimoZ_ ::

SambaShare je izjavil:

Za hibridnega growatta, ki je zdaj tudi požegnan s strani SODO-ta, ~1k za 2.5kwh.


To je ugodno, za 8k 20kWh baterij. S tem bi pregural še žimske mesece če se ne bi grel s TČ.

J.McLane ::

Samo kako je to s subvencijo na SE z baterijo?

Piše, da je 500€ subvencije na kW, ne na kWh (kapaciteto baterije). Torej iz tega sklepam da če narediš 10 kWp SE in ji dodaš 1 kWh hranilnik si upravičen do 5.000 € subvencije, oz. max 25% celotne investicije.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

mn ::

Če sem prav razumel, se izplača, če baterijski hranilnik podraži investicijo za manj kot 700 EUR/kWh peak.

Torej 500 EUR dobiš na kWh peak, dolžan si pa namestiti hranilnik s kapaciteto 0,7xpeak moč, torej za 13kWh peak napravo 9,1kWh baterijo.

feryz ::

Dokler je net metering, je vsaka baterija neumnost. Zakaj bi imel požarno bombo v hiši? Jaz tudi EV ne bi parkiral v bajti.

Razen pri tistih, ki jim stalno štrom dol pada. Ampak pri teh je že SE brez veze. Če sploh dobijo soglasje.

J.McLane ::

A hibrida ne parkiraš v bajti?

Aha tu je torej catch, kapaciteta mora biti 0,7x peak moči.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

mn ::

J.McLane je izjavil:

A hibrida ne parkiraš v bajti?

Aha tu je torej catch, kapaciteta mora biti 0,7x peak moči.


Citiram:
Kot naprava za samooskrbo z električno energijo z baterijskim hranilnikom električne energije se
upošteva naprava s prigrajenim baterijskim hranilnikom, katerega kapaciteta shranjevanja (v kWh)
znaša najmanj 0,7 h obratovanja naprave za samooskrbo z električno energijo pri nazivni električni moči
(v kW).
1


1 Primer izračuna: Naprava za samooskrbo z električno energijo moči 13 kW, mora imeti prigrajen baterijski hranilnik električne
energije s kapaciteto najmanj 9,1 kWh, ker je 0,7 h x 13 kW = 9,1 kWh

SambaShare ::

Me je mn prehitel...

Zgodovina sprememb…

FoxKnox ::

SambaShare je izjavil:

yonny je izjavil:

https://www.ekosklad.si/prebivalstvo/no...

slabo slabo


500€/kW z baterijo je tebi slabo? To ti povrne večji del stroška baterij.


Ja, skoraj zastonj jih talajo. :))

feryz ::

J.McLane je izjavil:

A hibrida ne parkiraš v bajti?

Aha tu je torej catch, kapaciteta mora biti 0,7x peak moči.
Ne, bo kar zunaj ko pride.
Itak nisem garaže planiral za take dolžine, bi se morala dvižna samo do polovice spučati.

wcpapir ::

0,7 x peak moci je nateg, vrjetno pa ne bodo pokrili 3x peak moči.

driver_x ::

wcpapir je izjavil:

0,7 x peak moci je nateg, vrjetno pa ne bodo pokrili 3x peak moči.


Kaj se pa za peak moč šteje? Omejitev na števcu, moč razsmernika ali moč nameščenih panelov?

mn ::

driver_x je izjavil:

wcpapir je izjavil:

0,7 x peak moci je nateg, vrjetno pa ne bodo pokrili 3x peak moči.


Kaj se pa za peak moč šteje? Omejitev na števcu, moč razsmernika ali moč nameščenih panelov?


Moč za katero ti je izdano soglasje, in je največja moč katero lahko oddajaš v omrežje. Če oddajaš večjo, te števec izklopi.

Poleg tega, ti ta moč tudi določi višino subvencije, ker je 500 EUR na kW peak.

mn ::

mn je izjavil:

driver_x je izjavil:

wcpapir je izjavil:

0,7 x peak moci je nateg, vrjetno pa ne bodo pokrili 3x peak moči.


Kaj se pa za peak moč šteje? Omejitev na števcu, moč razsmernika ali moč nameščenih panelov?


Moč za katero ti je izdano soglasje, in je največja moč katero lahko oddajaš v omrežje. Če oddajaš večjo, te števec izklopi.

Poleg tega, ti ta moč tudi določi višino subvencije, ker je 500 EUR na kW peak.


Pravzaprav je to kar sem zgoraj pisal narobe. Je najmanjša of teh treh podatkov (omejitev na števcu - soglasje, moč razsmernika, moč nameščenih panelov).

feryz ::

Ne sekirajte se dosti, to je, bolj ali manj, že pokurjeno. Pogoji so spremenjeni, osnovni pogoj za vlogo je že delujoča elektrarna. In to od marca lani dalje. Zato brž v vrsto, da ne izvisite. So se pa skladovci rešili dveh vlaganj, kar ni slabo.

Če se bolj natančno preberete pogoje, so vrgli ven samogradnjo. Kar je pravzaprav logično. Subvencije niso namenjene tistim, ki bi radi privarčevali ali nimajo denarja za obrtniške cene SE, ampak izvajalcem, da TI lažje drago prodajajo zadeve.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

DamijanD ::

Kaj točno tole pomeni:
in sicer za največ 80 % vsote priključnih moči odjemnih mest.

Da če ima nekdo 10kW sončnico in soglasje samo za 7kW, da bo dobil subvencije za 5,6kW ?

mn ::

DamijanD je izjavil:

Kaj točno tole pomeni:
in sicer za največ 80 % vsote priključnih moči odjemnih mest.

Da če ima nekdo 10kW sončnico in soglasje samo za 7kW, da bo dobil subvencije za 5,6kW ?


Ne, to pomeni, da če imaš 3x25A varovalke = 17 kW priključne moči, lahko oddajaš največ 17*0,8=13,6kW in subvencijo ti bodo dali za največ 13,6 kWpeak elektrarno, tudi če montiraš večjo. Tudi soglasje dobiš za največ 13,6 kW.

feryz je izjavil:

Ne sekirajte se dosti, to je, bolj ali manj, že pokurjeno. Pogoji so spremenjeni, osnovni pogoj za vlogo je že delujoča elektrarna. In to od marca lani dalje. Zato brž v vrsto, da ne izvisite. So se pa skladovci rešili dveh vlaganj, kar ni slabo.

Če se bolj natančno preberete pogoje, so vrgli ven samogradnjo. Kar je pravzaprav logično. Subvencije niso namenjene tistim, ki bi radi privarčevali ali nimajo denarja za obrtniške cene SE, ampak izvajalcem, da TI lažje drago prodajajo zadeve.


Ja, sicer sem na brzino preletel, ampak kakor sem razumel vlogo lahko oddaš šele ko elektrarna že deluje, vloge pa pobirajo samo dokler imajo denar. Res pa je, da je za te stare elektrarne samo 50 EUR/kWpeak.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mn ()

feryz ::

Ja, saj sem napisal. Od marca lani dalje. Do marca smo še v stari shemi.
Glih pred novim letom so mi napisali, da mi manjka en papir. Očitno bom nekaj dobil. Čeprav si nisem troštal.

mertseger ::

J.McLane je izjavil:

Samo kako je to s subvencijo na SE z baterijo?

Piše, da je 500€ subvencije na kW, ne na kWh (kapaciteto baterije). Torej iz tega sklepam da če narediš 10 kWp SE in ji dodaš 1 kWh hranilnik si upravičen do 5.000 € subvencije, oz. max 25% celotne investicije.


Se pravi da skeširaš še dodatne 4k€-4,5k€ za hranilnik če odšteješ subvencijo. Če imaš denar zakaj pa ne, pri nas je model ki ga ima veveč postavil elektarrno na severno stran ker južno ima vso v senci. Nima veze proizvodnja važno da si zraven

sirotka ::

Jaz sem priklopljen od decembra dalje, kredit so takrat takoj odobrili, zdaj čakam še neko pogodbo za subvencijo. Domnevam, da dobim še po stari shemi?

Je bil pa december kar slab, 257kWh iz 11.04kWp elektrarne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sirotka ()

GregiB ::

Tisti, ki ste postavili sončno elektrarno... ali in kako spremljate prihranke (v €)? Glede na cene, ki so veljale, ko ste zagnali elektrarno, sproti, sploh spremljate, če da, kako?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

MadMax ::

Glede na porabo preteklih let potipkaš v spletne kalkulatorje na trenutne cene.
Seveda je vse skupaj bolj odokativno, ampak za 10% se ni za sekirat. Odločitev je itak temeljila na dotakratni porabi in takratnih cenah, vse naprej je lahko le špekulacija.

V app pa imam vnešene temu primerne cifre, ampak tam spet ne gre za prihranek temveč proizvodnjo, katero pa niti vso ne porabim, pa niti v primeru računanja po porabi ne bi bila realna, ker se je poraba pač tudi povečala. Kako pretvorit ta komfort v € je pa stvar posameznika...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

GregiB ::

Imaš kakšen link do kakšnega kalkulatorja (ja,vem, google pa to... a vseeno)?

Sam bi se lotil tako... do sedaj grejem na diesel in kurim elektriko, zdaj grem na SE in TČ... dejanske stroške + investicijo bi pač primerjal s tekočimi cenami nafte in elektrike s porabo zadnjih 5 let, ki je bila sorazmerno stabilna... cilj je zgolj ugotoviti ROI
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GregiB ()

MadMax ::

https://www.elektro-energija.si/za-dom/... recimo...
Če želiš bolj precizno si pa v excelu narediš kalkulator s cenami "svojega" dilerja.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

mpu2Q7 ::

Zelo uporabno tole za oceno stroškov (prihrankov). verjetno ima vsak dobavitelj kaj podobnega? ali pa zps?

mpu2Q7 ::

ali pa tole!?

wcpapir ::

GregiB je izjavil:

Tisti, ki ste postavili sončno elektrarno... ali in kako spremljate prihranke (v €)? Glede na cene, ki so veljale, ko ste zagnali elektrarno, sproti, sploh spremljate, če da, kako?

Nic ne spremljam vem da me obrok + prispevek stane 200eur letno manj kot me je stala elektrika in to je dovolj :)

sirotka je izjavil:

Jaz sem priklopljen od decembra dalje, kredit so takrat takoj odobrili, zdaj čakam še neko pogodbo za subvencijo. Domnevam, da dobim še po stari shemi?

Je bil pa december kar slab, 257kWh iz 11.04kWp elektrarne.

Ja december je bil katastrofa 269kWh iz 8,3kWp porabil pa sem 1MW januar bo že ta teden ki pride prehiteval po desni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: wcpapir ()
««
242 / 322
»»