» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
248 / 325
»»

phnj90 ::

Ja ampak zakaj tebi 2x na 6 mesecev ven meče je še vedno vprašanje, ne vem, če komu drugemu, zaslediti v forumu ni... Morda inverter ne uspe pravočasno znižati, ker imaš 7,6kWp kapaciteto kar dvojno glede dovoljene moči 4kW? Sam bi najprej preveril dejanske parametre nastavljene omejitve. Pri nas so šele po poizvedbah in pritiskih popravili na ustrezno merjeno količino.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: phnj90 ()

MacGyver141 ::

Imam 7.29kWp in soglasje 4.7kW. Na inverterju omejeno na 4.5kW, pa nikoli še ni ven vrglo.

telexdell ::

MacGyver141 je izjavil:

Imam 7.29kWp in soglasje 4.7kW. Na inverterju omejeno na 4.5kW, pa nikoli še ni ven vrglo.

Je zelo pomembno, kje imaš nastavljeno omejitev. Lahko imaš omejitev na samem razsmerniku ali tik pred števcem. V prvem primeru inverter nikoli ne bo proizvedel več energije, kot je nastavljena omejitev, zato števec nikoli ne bo izpadal zaradi prevelike proizvodnje. V drugem primeru pač hodimo po robu prepada, ko špekuliramo, da bomo nekaj porabili doma in ostalo oddali v omrežje. Pol pa na jasen in hladen dan centrifuga na pralnem stoju konča z delom ali se indukcija izključi ali...in razsmernik ne zmanjša proizvodnje dovolj hitro...
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

MacGyver141 ::

Imam power meter, tako da 4.5kW v omrežje, višek v bajto.

Daniel ::

dunda je izjavil:

Oprosti, nisem razumel, kaj si želel povedati.
Če so v nekem trenutku viški, se v hiši seveda porabljajo, ostalo (do omejitve) se oddaja v omrežje.
So pa mejni primeri, ko lahko proizvodnja na strehi precej zaniha (oblak/sonce), prav takrat se lahko v hiši drastično kaj spremeni poraba. In kaj lahko se zgodi, da je izpolnjen eden od naslednjih pogojev, ki potem vrže ven (odklopnik):
o presežen tok glavne varovalke za več kot 40 % za več kot 90 sekund,
o presežena povprečna petnajstminutna moč za več kot 10 % od dovoljene, kot je določena z glavno varovalko.


To so odklopni pogoji za odjem in ne za oddajo. Za oddajo so zapisani pod tem. In če se prav spomnim piše, da se računa minutno povprečje.

Meni so sicer pri 13.2 omejitve razsmernik nastavili na 12.9 in od konca Novembra ni še nikoli prišlo do izpada, zadnje dni celo konstantno deluje na omejitvi oddaje, ker je elektrarna 20 kW, višek pa gre v lastno porabo in tudi če kaj večjega izklopiš zaenkrat števec še ni reagiral.

telexdell je izjavil:

MacGyver141 je izjavil:

Imam 7.29kWp in soglasje 4.7kW. Na inverterju omejeno na 4.5kW, pa nikoli še ni ven vrglo.

Je zelo pomembno, kje imaš nastavljeno omejitev. Lahko imaš omejitev na samem razsmerniku ali tik pred števcem. V prvem primeru inverter nikoli ne bo proizvedel več energije, kot je nastavljena omejitev, zato števec nikoli ne bo izpadal zaradi prevelike proizvodnje. V drugem primeru pač hodimo po robu prepada, ko špekuliramo, da bomo nekaj porabili doma in ostalo oddali v omrežje. Pol pa na jasen in hladen dan centrifuga na pralnem stoju konča z delom ali se indukcija izključi ali...in razsmernik ne zmanjša proizvodnje dovolj hitro...


Omejitev je zmeraj nastavljena na inverterju, razlika je samo v tem, če imaš energy meter ti inverter, ki s števcem konstantno komunicira preko modbus protokola, upošteva še lastno porabo in lahko oddaja več. Omejitev na števcu elektra pa je nastavljena na moč iz soglasja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

telexdell ::

presežen tok glavne varovalke za več kot 40 % za več kot 90 sekund,
presežena povprečna petnajstminutna moč za več kot 10 % od dovoljene, kot je določena z glavno varovalko.


To dvoje velja za preobremenitev odjema. Oddaja pa izključi števec brez zasnitve takoj ko je presežena.

PS-Je nekje v tej temi prilepljena povezava na navodila SODO, kako je potrebno nastaviti števce. Če je kdo najde jo naj prilepi še enkrat.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

dunda ::

Sam teh podrobnosti ne poznam. Vem le, da je dvakrat izklopilo. Sam sem si zadeva razlagal tako, kot sem napisal prej. Torej kakšno relativno hitro nihanje (hitre spremembe na nebu, večji porabniki on/off v neugodnih trenutkih ...). Na strehi je občutno več panelov, kot je dovoljena oddaja, zato so verjetno presežki v določenih trenutkih kar veliki.
Tehniki na Gen-I so omenili, da bi načeloma lahko še zmanjšali tisto limito oddajanja, ampak potem seveda še zmanjšam svojo oddajo (ki je že relativno nizka). Tudi Elektro mojstri ob prihodu se niso nič čudili. Da se to pač dogaja.
https://www.kacnje.eu

Daniel ::

Kot kaže je 200W razlike premalo, da bi se ustvarilo dovolj rezerve za reakcijo razsmernika. Meni je monter ob montaži dejal, da po izkušnjah mora bito vsaj 300W razlike, drugače rado izklaplja. Če imaš že v osnovi tako majhno oddajanje pa verjamem, da se vsak W pozna.

dunda ::

Tako tudi sam razumem. Če ne bo hujšega, bom pustil tako.
https://www.kacnje.eu

celje ::

Je tole res mozno: da porabis prevec in ti vrze varovalko "ven"? Potem pa cakas na elektro, da jo da nazaj? Vmes pa nimas elektrike?

Ce je mozno: kako se temu izogniti?

Tocnejsih podatkov (se) nimam. Znanci imajo namontirano in baje placujejo na mesec cca 100 eur elektrike. Sem pomislil, da imajo "kredit" foro gen-ija. Pa malce dvomim ker so "polni".

Daniel ::

Če imaš nov števec odklopi samo števec. Pri Elektro Maribor ga nazaj vklopiš s tipko. Če boš naredil kratki stik pa boš skuril varovalko.

dunda ::

Če govoriš o zadevi, ki smo jo omenjali, potem ti odklopnik sistem samo odklopi. Elektrika do števca je in jo s tipko vključiš nazaj.
https://www.kacnje.eu

telexdell ::

celje je izjavil:

Je tole res mozno: da porabis prevec in ti vrze varovalko "ven"? Potem pa cakas na elektro, da jo da nazaj? Vmes pa nimas elektrike?

Ce je mozno: kako se temu izogniti?

Tocnejsih podatkov (se) nimam. Znanci imajo namontirano in baje placujejo na mesec cca 100 eur elektrike. Sem pomislil, da imajo "kredit" foro gen-ija. Pa malce dvomim ker so "polni".

Da ti vrže glavno varovalko ven se lahko enostavno izogneš- pač ne porabiš preveč. Če pa porabiš preveč pa imaš dve možnosti- ali povečaš moč priključka (in plačuješ vsak mesec več) ali pač uporabljaš manj električnih aparatov sočasno.

Tudi če imaš lastno SE lahko plčauješ mesečni pavšal za elektriko. Pogleda se poraba prejšnje leto in oceni proizvodnja SE pol pa se razlika razdeli na 12 delov. Tam januarja prihodne leto pa pride poračun. Nekoč smo itak skoraj vsi imeli pavšalne obroke in enkrat letno (ali ob podražitvah) popis števca.

PS sem na območju elektra Celje pa na merilni omarici nimam tipke, s kateri bi vklopil števec ob izpadu, čeprav je novejši in lahko na Moj Elektru spremljam porabo. Tako moram klicati pristojnega iz elektra, da mi zamenja NV varovalko, če slučajno pregori.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

dunda ::

Jaz prej tipke tudi nisem imel, ko pa so mi montirali SE, pa so dodali tudi to tipko. Če pač odleti :-) da lahko sam zadevo zaženeš nazaj. Sem pa imel smolo, ker so vgradili pokvarjeno tipko (pa sem videl, da jo je odpakiral). Potem sem ob izpadu SE res moral klicati elektro, da so prišli in smo vključili s tipko na števcu. To zunanjo smo ravno sedaj zamenjali in je vezana na tipko na števcu.
https://www.kacnje.eu

celje ::

telexdell je izjavil:

celje je izjavil:

Je tole res mozno: da porabis prevec in ti vrze varovalko "ven"? Potem pa cakas na elektro, da jo da nazaj? Vmes pa nimas elektrike?

Ce je mozno: kako se temu izogniti?

Tocnejsih podatkov (se) nimam. Znanci imajo namontirano in baje placujejo na mesec cca 100 eur elektrike. Sem pomislil, da imajo "kredit" foro gen-ija. Pa malce dvomim ker so "polni".

Da ti vrže glavno varovalko ven se lahko enostavno izogneš- pač ne porabiš preveč. Če pa porabiš preveč pa imaš dve možnosti- ali povečaš moč priključka (in plačuješ vsak mesec več) ali pač uporabljaš manj električnih aparatov sočasno.

Tudi če imaš lastno SE lahko plčauješ mesečni pavšal za elektriko. Pogleda se poraba prejšnje leto in oceni proizvodnja SE pol pa se razlika razdeli na 12 delov. Tam januarja prihodne leto pa pride poračun. Nekoč smo itak skoraj vsi imeli pavšalne obroke in enkrat letno (ali ob podražitvah) popis števca.

PS sem na območju elektra Celje pa na merilni omarici nimam tipke, s kateri bi vklopil števec ob izpadu, čeprav je novejši in lahko na Moj Elektru spremljam porabo. Tako moram klicati pristojnega iz elektra, da mi zamenja NV varovalko, če slučajno pregori.



kolikokrat pa ti je ze pregorela ta varovalka?
koliko ti racunajo to storitev?

feryz ::

Varovalka pregori če je kratek stik.
Če je preobremenitev števec zabriše ven.
Meni so zadnjič menjali dve. Račun še čakam.

telexdell ::

feryz je izjavil:

Varovalka pregori če je kratek stik.
Če je preobremenitev števec zabriše ven.
Meni so zadnjič menjali dve. Račun še čakam.

Kot sem napisal- nimam nobene tipke na omarici števca. Sem pa po fohu iz elektro stroke, tak da bi vedel, če bi na moji KPMO kaj takega obstajalo.

Varovalka pa mi je nazadnje pregorela pred kakšnimi 25-30 leti, ko smo še imeli enofazni priklop in kurili na drva. Pol pa v nedeljo dopoldne daš v pečico pečenko in greš v klet nažagat drva...Cena menjave je pa kar zasoljena- tam 37€ med delovnim časom in skoraj 50€ v ostalem obdobju.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Bostjan_321 ::

Koliko ste kaj čakali, da vam je ekosklad izplačal subvencijo?
Po tistem, ko je bila vloga obdelana in odobrena.

ales85 ::

Bostjan_321 je izjavil:

Koliko ste kaj čakali, da vam je ekosklad izplačal subvencijo?
Po tistem, ko je bila vloga obdelana in odobrena.

Vloženo marca.
Dopolnjeno aprila.
Poslana potrdila o zaključku avgusta.
Izplačano decembra.

Kolega je vložil podoben čas kot jaz, zaključil julija, pa tudi še ni dobil. Pravijo, da čez nekaj mesecev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ales85 ()

dunda ::

Bostjan_321 je izjavil:

Koliko ste kaj čakali, da vam je ekosklad izplačal subvencijo?
Po tistem, ko je bila vloga obdelana in odobrena.

Vloženo marca ali aprila lani. In glede na številke na njihovih straneh, bo še trajalo in trajalo ... če bo tak tempo, še več let :-)
https://www.kacnje.eu

Utk ::

Evo danes je mrzlo in sončno, toplotne črpalke, klime, delajo, po celi ulici. Vse skupaj sešteto sigurno vleče več moči kot 2-3 elektrarne kolk jih bojo dovolili postavit. Kako so potem elektrarne ekstra obremenitev omrežja. Trenutno je zarad njih omrežje manj obremenjeno, ko nihče ne rabi elektrike in vse delajo na polno, pa približno enako, kvečjemu manj.
Pa za TČ nisem še slišal, da bi PRI NAS rabil kakšno dovoljenje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Invictus ::

A je "net metering" še na letni ravni ali ne že na mesečni?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

PrimoZ_ ::

60 dni imajo časa za izplačilo. Od dne ko si na dom dobil sklep, da je odobreno. Pa seveda moreš podpisat in to poslat nazaj.

Invictus je izjavil:

A je "net metering" še na letni ravni ali ne že na mesečni?


Na letni.
Za "vedno".

Sicer pa tudi na mesečni, praktično samo dec in jan potegneš ta kratko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

phnj90 ::

400m proč so dali enemu polno želeno soglasje, je povedal, vlogo dal novembra, priklopijo ga marca, je rekel, da bi rad prišel malo na konzultacije, sva pa razmišljala, če so gospod PV imeli kaj pri tem. Sem še vprašal na elektro, zakaj mi nimamo želeno, je 'sosed' menda na drugem izvodu iste TP (kolikor pač poznam stanje), niso pa še odgovorili, koliko okvirno bi znesla investicija, če bi sami dali bolj 'debele' kable potegnit do TP. A ima kdo kaj pojma o tem, v povprečju stroške nekje na 100m? Komercialne SE še lahko imaš ali je potrebno počakati na leto 2024, da odpihne oblake? Bi bilo fino, da bi imeli isti strehi in netmeternico in komercialno :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: phnj90 ()

feryz ::

Bostjan_321 je izjavil:

Koliko ste kaj čakali, da vam je ekosklad izplačal subvencijo?
Po tistem, ko je bila vloga obdelana in odobrena.
Jaz sem vložil zadnji hip, 3. marca. Poslal zadnji hip dokumente o zaključku, 19. septembra.
Včeraj podpisal pogodbo za izplačilo.
Ki bo nekoč, baje v šestdesetih dneh.

dussan ::

Včeraj mi je elektro števec izključil dovod elektrike v hišo. Po resetiranju (pritisk na gumb) je vse začelo normalno delati. Tole je pisalo na števcu, Iskra AM550, pred resetom
 Iskra AM550 napaka

Iskra AM550 napaka



Trifazni solaredge inverter je javil to napako
 Napaka solaredge

Napaka solaredge


Na solar edge je to napaka "AC Over Current Line 1/2/3" in naj kontaktiram support.

Po "analizi" podatkov na SolarEdge imam občutek, da je prišlo do napake od "zunaj", ker je v tistem trenutku AC napetost bila skoraj 890V, navadno pa je 747V.
 Graf napetosti

Graf napetosti



Lahko pa je to tudi brca v temo, ker ne vem, kaj meritev "DV voltage" na inverterju pomeni, ali to napetost generira ali je tu dohodna napetost? Je pa vse dni okoli 747V (ravna črta), le včeraj sta bila dva skoka...

Kakšna ideja, kaj bi lahko bilo narobe?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dussan ()

MacGyver141 ::

dussan je izjavil:

Včeraj mi je elektro števec izključil dovod elektrike v hišo. Po resetiranju (pritisk na gumb) je vse začelo normalno delati. Tole je pisalo na števcu, Iskra AM550, pred resetom
 Iskra AM550 napaka

Iskra AM550 napaka



Trifazni solaredge inverter je javil to napako
 Napaka solaredge

Napaka solaredge


Na solar edge je to napaka "AC Over Current Line 1/2/3" in naj kontaktiram support.

Po "analizi" podatkov na SolarEdge imam občutek, da je prišlo do napake od "zunaj", ker je v tistem trenutku AC napetost bila skoraj 890V, navadno pa je 747V.
 Graf napetosti

Graf napetosti



Lahko pa je to tudi brca v temo, ker ne vem, kaj meritev "DV voltage" na inverterju pomeni, ali to napetost generira ali je tu dohodna napetost? Je pa vse dni okoli 747V (ravna črta), le včeraj sta bila dva skoka...

Kakšna ideja, kaj bi lahko bilo narobe?


Te špičke na 850V+ DC so zgleda normalne.

driver_x ::

Na cca. 850V skoči, ko panele osvetli sonce in inverter še ne proizvaja energije. Enako na koncu intervala.

DamijanD ::

teoretično vprašanje: Če imaš SE + merilnik lastne porabe. A bi to v teoriji lahko vseeno imel kljub temu, da nimaš soglasja elektra. Pač nastaviš, da SE pokriva samo lastno porabo.

Daniel ::

Ne.

deco16 ::

Praktičen odgovor: DA

Sam ne z SolarEdge ;)

Furam to že 2,5 leti brez problemov. Na začetku brez baterije, zdaj pač z baterijo. Vse 3 faze se lepo pokrijejo. Če gre pa čez, pa omrežje doštuka ;)


Išči: Grid-Tie inverter with limiter

Je pa to na sivi strani. Ampak zadevo vštekaš v vtičnico kot balkonsko SE recimo.

Problem SolarEdge razsmernikov je ker na vse faze enako proizvajajo in pol lahk števec to zazna ker poraba itak ni simetrična po fazah. Zato pač rabiš inverter za vsako fazo posebi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: deco16 ()

SolarStreha ::

deco16 je izjavil:

Praktičen odgovor: DA

Sam ne z SolarEdge ;)

Furam to že 2,5 leti brez problemov. Na začetku brez baterije, zdaj pač z baterijo. Vse 3 faze se lepo pokrijejo. Če gre pa čez, pa omrežje doštuka ;)


Išči: Grid-Tie inverter with limiter

Je pa to na sivi strani. Ampak zadevo vštekaš v vtičnico kot balkonsko SE recimo.

Problem SolarEdge razsmernikov je ker na vse faze enako proizvajajo in pol lahk števec to zazna ker poraba itak ni simetrična po fazah. Zato pač rabiš inverter za vsako fazo posebi.


To se sliši precej nevarno.

Kar sem jaz zasledil je izvedba z Growatt razsmerniki kjer je razsmernik tvoj vir elektrike za celo hišo, in ta dobiva elektriko iz celic ali pa baterij. Dodatno pa imaš lahko še priklop iz omrežja, ki pokriva energijo, kadar ni sonca in so baterije prazne. Nikoli pa ta razsmernik ne oddaja v omrežje.
Upam da si mislim ta princip.

Da bi imel pa kar nekaj priklopljeno v vtičnico pa se zdi precej nevarno. Pa ne samo zate ampak tudi za koga, ki bi delal na omrežju izven tvoje hiše.

deco16 ::

Vidim da se ne spoznaš čeprav tak nick.

Nedolgo nazaj se je sprejela zakonodaja za balkonsko SE. Take naprave obstajajo in se lahko priklopijo brez problema(seveda je pogoj 600W oddajanja).

Vsak grid-tie inverter (Solaredge, katerkoli mikro inventer in ta katerega imam sam) ko ni omrežja ne oddaja nič in se napaja samo iz omrežja in ne iz sončnih celic.

Sam se sinhronizira na frekvenco omrežja in oddaja v omrežje. Če ni omrežja ni frekvence ni oddajanja in zadeva ne funkcionira.


Tukaj ne govorim o hibridnih inverterih(recimo Growatt) kateri lahko delujejo otočno. To je druga stvar.

DamijanD ::

Torej načeloma je pri SE problem "samo", ker če inverter ve, da je lastne porabe 3kW, bo on na vsaki fazi generiral 1kW, kljub temu, da je dejanska poraba lahko 2x1,5kW faza 3 pa recimo brez porabe in v takem primeru oddajaš v omrežje, kjub temu, da si "neto porabnik oz neto 0"

GregiB ::

Kalifornija (ZDA) z 14.4. uvaja NEM 3.0. Do sedaj (in bo še vedno veljalo za SE zgrajene ali odobrene pred 14.4) so elektro-distributerji za viške plačevali enako, kot kasirali za manjke, torej 1:1. Po novem pa bodo kredite za viške znižali za 75% in praktično prisilili kogarkoli, ki bo želel postaviti SE, da dokupi tudi baterijo... Zanimivo bo tole s SE v naslednjih letih...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

deco16 ::

DamijanD je izjavil:

Torej načeloma je pri SE problem "samo", ker če inverter ve, da je lastne porabe 3kW, bo on na vsaki fazi generiral 1kW, kljub temu, da je dejanska poraba lahko 2x1,5kW faza 3 pa recimo brez porabe in v takem primeru oddajaš v omrežje, kjub temu, da si "neto porabnik oz neto 0"


To je problem SolarEdge inverterjev ja. Sej ne me napačno razumet, za števec je lahko še vedno neto 0 in tega ne bo poročal elekro podjetju. Lahko pa se bo pritožil.

Sam nočem reskirat, zato mam ločene 3 inverterje, vsak ima svoj merilec za svojo fazo in je vedno neto 0.

deco16 ::

Pa tudi hibridni inverterji načeloma niso tolk vredu. Vsaj tisti poceni no. Ker v osnovi delujejo kot samostojni inverter, kater ko ne zmore več(ali pa je prazna baterija) preklopi in začne vso porabo iz omrežja vlečt ker se ne zna sinhronizirat.

Torej razni kompresorji in porabniki z velikim zagonskim tokom so problem ker se inverter ne more odločt od kje bi vzel elektriko in pol so lahko problemi.

Seveda obstajajo tudi boljši in dražji hibridni inverterji. Recimo Victron Multiplus in ostali.


Tko da teli Growatt in to je že ok, sam je potrebno pazit ker so lahko pasti.

ales85 ::

deco16 je izjavil:

Torej razni kompresorji in porabniki z velikim zagonskim tokom so problem ker se inverter ne more odločt od kje bi vzel elektriko in pol so lahko problemi.

Ampak ali je to problem, če vzame zagonski tok iz omrežja in nato preklopi na "hišni vir"? Razen če ti praviš, da bo lahko prišlo do okvare, ko bo prišlo do takšne situacije ali pa se ugasnil.

deco16 ::

Problem je ker dokler ni zagona deluje iz hišnega vira. Nato ko je velik zagonski tok ne more le tega zagotovit in prepozno preklopi. Nato dela iz omrežja in ko se hoče še enkrat zagnat lahko preklopi spet na hišni vir. Sej mogoče se da vse zrihtat da so preklopi pol bolj pozno ampak nekateri imajo probleme, vsaj kar sem bral iz komentarjev. Je treba to tudi pazit, sam to.

driver_x ::

Kot zanimivost: SolarEdge razsmerniki so včasih imeli API, preko katerega se je dalo dostopati do vseh parametrov ter tudi nastavljati razsmernik. V poznejših nadgradnjah FW je SolarEdge dostop do tega omejil na firewallu (na razsmernikih naj bi tekel Linux). Sedaj je dostop do teh zadev mogoč le, če se povežeš neposredno na razsmernik preko WiFija. Podatki, potrebni za povezavo, so shranjeni v QR kodi na razsmerniku. Mislim, da je pri tem potrebno opraviti še pomik stikala v način P. Pri taki povezavi na razsmernik je nato mogoče preko spletnega brskalnika početi vse, kar omogoča aplikacija SetApp, ki je samo wrapper za omenjeno spletno stran.
Celo še več! Razsmernik naj bi imel nekaj resnih varnostnih lukenj. Tako naj bi bilo mogoče z nastavljanjem ustreznega WiFi "gesla" na razsmerniku zaganjati ukaze z root privilegiji. Več o tem piše tukaj.
Zgornje navajam zgolj kot zanimivost, dejanski preizkus odsvetujem, saj ima lahko zelo neprijetne posledice!

hruske ::

deco16 je izjavil:

Praktičen odgovor: DA

Sam ne z SolarEdge ;)

Furam to že 2,5 leti brez problemov. Na začetku brez baterije, zdaj pač z baterijo. Vse 3 faze se lepo pokrijejo. Če gre pa čez, pa omrežje doštuka ;)


Išči: Grid-Tie inverter with limiter

Je pa to na sivi strani. Ampak zadevo vštekaš v vtičnico kot balkonsko SE recimo.

Problem SolarEdge razsmernikov je ker na vse faze enako proizvajajo in pol lahk števec to zazna ker poraba itak ni simetrična po fazah. Zato pač rabiš inverter za vsako fazo posebi.


To ni nič na sivi strani, to je kr lepo prepovedano. Proizvodna naprava ima moč več kot 800W, tako da rabiš soglasje ODS, ne glede na to a je grid-sensing ali ne.
Rad imam tole državico. <3

deco16 ::

Proizvodnih naprav je lahko več. Posamezna ima lahko recimo moč manj kot 800W. Imaš pa prav, se nas bojijo ;) Ko je dražja tarifa nič ne nucamo, ko je nižja pa lahko zmanjka.

Velike barabe smo ko priklopimo stvar v svojo vtičnico. Ko začnejo komplicirat grem off grid pa še omrežnine ne bodo dobili. In ne, nimam TČ da bi se lahko bal pozimi, pa tudi kaj zapiha pri nas ;)

BigWhale ::

Pejdi off-grid kr takoj in nehaj podpirat te barabe! To je edina prava resitev.

driver_x ::

deco16 je izjavil:

Velike barabe smo ko priklopimo stvar v svojo vtičnico.


Barabe so že zaradi tega, ker si drznejo izstavljati račune za elektriko, ki jo porabiš iz svoje vtičnice!

hruske ::

Ne vem od kje ideja, da gre za zaroto. Ja, štromarji pri nas so preveč pesimistični in se raje motijo na varno stran. Ampak jih razumem - njim je operativno bolje, da dajo par kW manj v soglasje kot da bi imeli probleme, ko bi ven metalo cel izvod.

To je pač toliko zarota kot je zarota, da ti banka noče dat kredita zastonj.
Rad imam tole državico. <3

karafeka ::

Ni to nobene zarote ali pa pesimizma, samo pohlepnost. Koliko se nabere denarja z omrežninami, pa namest da bi sproti vzdrževali omrežja, grejo direktno njim v žep, zdaj so pa posledice. Saj je gradbeni foh v Turčiji delal isto s gradnjami, pa vidimo kaj se je zgodilo, naje*be pa itak vedno navaden folk.

hruske ::

Ne, tud pohlep ni.

Distributerji imajo vnaprej znano ceno, ki jo dobijo plačano za opremo, ki jo vzdržujejo. Ubistvu njim ni problem kupit novo opremo, ker jim je nova oprema hkrati tudi vir prihodka. Je pa seveda vedno bolje, če lahko obstoječo opremo človek bolje izkoristi.

IMO jih bolj baše pomanjkanje kadra in slabo vreme.
Rad imam tole državico. <3

karafeka ::

Ne razumem zadnjega stavka. Kako enemu električarju paše slabo vreme, ko mora v dežu ali pozimi reševat defekte nekje bogu za ritju in delat nadure, ker je premalo delavcev? Defekte, ki nastanejo zaradi dotrajane ali neustrezne opreme. Me prav zanima kako poteka planiranje vdzrževanj oz. nadgradenj distribucijskega omrežja. Očitno niso upoštevali sončnih elektrarn in električnih črpalk, drugače bi prej vsaj kable zamenjali z močnejšimi...


Kdo jim določa kakšno opremo morajo imeti? In cene za to opremo?

deco16 ::

Za vsaj 2 sosednji državi državi vem da ni potrebno plačevat omrežnine ampak plačajo samo štrom na kWh. To je nekaj čist svojega pri nas. Ampak pustimo stat.

SE mam svojo na tak način postavljeno ker mi tko ustreza. Za soglasje mi dol visi nisem niti nikol vprašal, da bi nekdo drug hodil po strehi in mi korce lomil mi pa tudi ni v veselje raje jih sam postavim na kakšno drugo streho zid ali kamorkoli hočem. Pač sam da veste da so tudi druge opcije če ne dobite soglasja.

In tudi če je soglasje pre-malo se da s preveliko SE še vedno lepo pridet skozi.

hruske ::

karafeka je izjavil:

Ne razumem zadnjega stavka. Kako enemu električarju paše slabo vreme, ko mora v dežu ali pozimi reševat defekte nekje bogu za ritju in delat nadure, ker je premalo delavcev? Defekte, ki nastanejo zaradi dotrajane ali neustrezne opreme. Me prav zanima kako poteka planiranje vdzrževanj oz. nadgradenj distribucijskega omrežja. Očitno niso upoštevali sončnih elektrarn in električnih črpalk, drugače bi prej vsaj kable zamenjali z močnejšimi...


Kdo jim določa kakšno opremo morajo imeti? In cene za to opremo?


V dežju bolj težko šlataš po elektriki ali pa koplješ jarek za kabel. Mislim ... lahko probaš, ampak rezultati bojo bolj kreh.

Glede menjave kablov pa je realnost taka, da imamo ta moment v slovenji 63.000km distribucijskega omrežja. Prenosnega omrežja imamo 3000km. Če bi vsako leto menjali za celo prenosno omrežje kilometrov kablov, bi še vedno rabili 21 let, da bi zamenjali vse. Pač ... trajalo bo. Enostavno hitreje bo, da si priključno moč povečaš tako, da si kupiš baterijo.

Opremo jim določajo standardi, ki so v osnovi dobre prakse iz fizike. Cene opreme jim ne določa nobeden. Je pa določena višina nadomestila, ki ga ODS dobijo iz omrežnine za vzdrževanje opreme.

deco16 je izjavil:

Za vsaj 2 sosednji državi državi vem da ni potrebno plačevat omrežnine ampak plačajo samo štrom na kWh. To je nekaj čist svojega pri nas. Ampak pustimo stat.

SE mam svojo na tak način postavljeno ker mi tko ustreza. Za soglasje mi dol visi nisem niti nikol vprašal, da bi nekdo drug hodil po strehi in mi korce lomil mi pa tudi ni v veselje raje jih sam postavim na kakšno drugo streho zid ali kamorkoli hočem. Pač sam da veste da so tudi druge opcije če ne dobite soglasja.

In tudi če je soglasje pre-malo se da s preveliko SE še vedno lepo pridet skozi.


So druge opcije, če ne dobiš soglasja, ja. Saj si jih že omenil.

Ena je "balkonska sončna elektrarna", se pravi do 600W. Za njo ne rabiš soglasja, moraš pa distributerja 14 dni pred priključitvijo obvestit, da boš to postavil.

Druga je hibridna sončna elektrarna a la growatt, ki z vidika omrežja izgleda kot običajen porabnik, ker omrežje gre v inverter, od koder inverter črpa, kadar nima dovolj lastne proizvodnje ali zaloge v bateriji.

Vse kar trdim je, da tvoja varianta, da imaš inverter nad 800W priključen neposredno na omrežje, brez soglasja, pač ni dovoljena. Ne gre za nikakršno "sivo področje", ampak ni dovoljena.
Rad imam tole državico. <3

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hruske ()
««
248 / 325
»»