» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
226 / 346
»»

feryz ::

On nima problemov s streho, zato se čudi razliki.
Pri nas, ki jih imamo, so odstopanja normalna. Trenutno je tako, recimo.



Mogoče sem ga kiksnil pri 1.1.12, ker tudi tukaj nisem dal vsak panel na svoj optimizator.
Ampak verjetno ne bi bilo 70 evrov razlike v celi življenski dobi elektrarne. Kar tako naj bo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

yonny ::

wcpapir je izjavil:

Jaz imam vse na JV kaze dobro, naklon 45° sosed ima malce bolj proti jugu in položnejši naklon ter 2Mw večjo pa delama isto. Fora je da ujamem zjutranje sonce, pri nas se obicajno delajo oblaki popoldan in je najvazneje kaj zjutraj poberemo. Ko se vozim od doma in ga ob 8-9 žge sončna že na polno pridem čez predore proti CE pa je vse v megli, tistim je boljse imeti kako drugo postavitev. Kaj paše tvoji lokaciji boš vedel najbolje sam.


je tako, jaz imam še gozd zadaj, tako da danes bi posvetilo sonce na bodočo elektrarno šele ob 10.30h, zaradi gozda, tako da jesensko zimsko obdobje ne bo veliko obetalo pri meni ampak verjetno bo najbolje tako na JV vse, ker dobim najprej tukaj sonce

yonny ::

toplakd je izjavil:

yonny je izjavil:

Pozdravljeni,

Tudi izračun kaže da je bolje na JZ vse?



Izračun za JZ verjetno res kaže bolje kot JV, samo ti nimaš nobene površine proti JZ. Ampak proti SZ in JV.
Če si računal po JRC, in je tvoj JV -53 stopinje, potem je tvoj SZ +127 in ne +53.


kaj to pomeni, sori ne razumem.

izračun 1 je sledeč: JV, vseh 28 kosov na JV
22 stopinj kot naklona
Azimutni kot -53
Letna proizvodnja SE 11.737
To je za JV

izračun 2: JZ+JV 14+14
22 stopinj kot naklona
Azimutni kot -53
22 stopinj kot naklona
Azimutni kot sistema 2, 143
Letna proizvodnja SE 10.248

Predlog?

wcpapir ::

Ti izračuni ne upoštevajo različnih lastnosti mikrolokacije-upoštevajte to in opazujte kdaj imate pogosteje meglo/oblake itd. na nebu. Džabe ti JZ izračun boljši, če imaš ponavadi popoldan nevihte na tvoji lokaciji. In džabe ti JV izračun boljši, če imaš zjutraj običajno meglo.

sirotka ::

Ena nahitro, sem tik pred montazo in se moram odlocit med SE sistemom (17kva in optimizator po panelu) in Austa. Se ima daljso garancijo, austa ne rabi optimizatorjev, kar je prednost in slabost. Glede na to, da je SE povsod, se nagibam k njim. Kaj bi bi vzeli?

hruske ::

Jaz bi vzel sistem z optimizatorji, ki omogočajo vzpostavitev breznapetostnega stanja, ker nočeš fentat gasilca oz. nočeš prit v situacijo, kjer gasilci nočejo gasiti, ker jih bo ubilo.
Rad imam tole državico. <3

sirotka ::

Verjetno je tudi prednost v primeru, ce ti na kak panel pade senca? Ok, hvala, grem na SE.
Lp

feryz ::

Saj austa ni brez njih.
Če je, gre za mikroinverter sistem.

Btw, tudi Solaredge ne rabi optimizatorjev. To je v dobro tistih, ki imajo sence na strehi in gasilcev.
Ne pa v dobro vsakega lastnika. Njemu zgolj žep osušijo.

ales85 ::

hruske je izjavil:

Jaz bi vzel sistem z optimizatorji, ki omogočajo vzpostavitev breznapetostnega stanja, ker nočeš fentat gasilca oz. nočeš prit v situacijo, kjer gasilci nočejo gasiti, ker jih bo ubilo.

To imas v vsakem primeru moznost, sicer ne bi postavljali taksnih sistemov?

hruske ::

ales85 je izjavil:

hruske je izjavil:

Jaz bi vzel sistem z optimizatorji, ki omogočajo vzpostavitev breznapetostnega stanja, ker nočeš fentat gasilca oz. nočeš prit v situacijo, kjer gasilci nočejo gasiti, ker jih bo ubilo.

To imas v vsakem primeru moznost, sicer ne bi postavljali taksnih sistemov?


Breznapetostno stanje lahko vzpostaviš z:
1. ustreznimi optimizatorji, npr. takimi, ki ob odsotnosti signala za delovanje izklopijo napetost na izhodu,
2. ustreznimi mikroinverterji, npr. takimi, ki ob odsotnosti signala za delovanje izklopijo napetost na izhodu,
3. kratkim stikom na nizu (stringu), kjer pa lahko pride do poškodb panelov, če tak kratek stik traja dlje časa, s tem pa spet nisi nič naredil.

V vseh ostalih primerih imaš stanje, ko je del napeljave pod napetostjo, ki je višja od človeku varne (60V DC).
Rad imam tole državico. <3

kranjcb ::

Še info o tem kar smo se par strani nazaj pogovarjal....

Obstoječi SEXXX inverter in baterije oz. off grid varianta:
https://www.victronenergy.com/live/venu...
https://www.solaredge.com/sites/default...

V bistvu še kr zakomplicirano vse skupaj, če prav zastopim. Se pravi potrebuješ 3 fazni inverter (ali generator), ki mora biti dovolj močan da lahko sam "obdela" vso električno breme.
PV sistem pa lahko "da" samo 35 % moči tega 3 faznega inverterja (ali generatorja).

"The generator(s) must be able to support the entire load independently."
"To protect the generator(s) and avoid damage, ensure that the maximum power produced by the PV system does not
exceed 35% of the maximum power produced by the generator(s)."

VIP58 ::

wcpapir je izjavil:

VIP58 je izjavil:

Sem seštel vse panele, vsota je 2kW/h višja kot je prikazano na inverterju.
Pri meni se je to zgodilo v torek. Paneli 370W.


Ne razumem točno kaj si sešteval, vsota česa proizvodnje je višja kot na inverterju ?

Porabil si tisto.


Seštel sem pridelek vseh panelov (45.98kW/h) in primerjal z:

Tukaj poraba še ni všteta.
Too much of everything is just enough.

sirotka ::

feryz je izjavil:

Saj austa ni brez njih.
Če je, gre za mikroinverter sistem.

Btw, tudi Solaredge ne rabi optimizatorjev. To je v dobro tistih, ki imajo sence na strehi in gasilcev.
Ne pa v dobro vsakega lastnika. Njemu zgolj žep osušijo.


Tako ja, mikroinverterje ima, vse skupaj je malo cenejse od SE, je pa pri SE mocnejsi razsmernik zraven.

hbgqzR ::

Kaj vse imate zavarovano, kaje je priporoceno zavarovat in koliko znasa letno? Dobavitelja moram zal preverjati na vsakem koraku...

Je to v redu ali slabo, zajema ustrezna ali neustrezna kritja, 65EUR za
o Zavarovanje splosne odgovornosti,
o Strojelomno zavarovanje,
o Pozarno zavarovanje in zavarovanje nekaterih drugih nevarnosti v industriji in obrti,
ter se enkrat enako
o Pozarno zavarovanje 2% fransiza

Druga zavarovalnica je navedla precej nizje za pozarne rizike in vremenske ujme.

wcpapir ::

Kaj je navedla druga zavarovalnica precej nižje? ZV izbereš sam.

Zakaj pa imaš franšizo na požarno zavarovanje? Vrjetno imaš na potres 2% franšize.

Pri SE je najbolj pomembno požarni riziki (tu noter so vremenske ujme, vihar, toča, požar, padec zrakoplova, demonstracije, manifestacije itd.), ter strojelom. Vse ostalo je samoumevno.

Jaz sem izbral ZV 12.000, letna premija pozar + strojelom 48eur, priklopljeno na polico od bajte.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: wcpapir ()

hbgqzR ::

Ja, saj, napyzdili so me tudi glede tega.

Za to leto naj bo, drugo leto grem h konkurenci (20EUR pri maks polici bajte), mail jim posljem kar sedaj, da ne pozabim.

Dobro ugotavljas, res je, sicer droben strosek:
Pozarno zavarovanje in zavarovanje nekaterih drugih nevarnosti v industriji in obrti -> 2% franšiza - Dodatna nevarnost potresa za sončno elektrarno

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

Likalnik ::

Jaz imam zavarovano v sklopu hise...tako SE kot TC.

feryz ::

Verjetno zastonj. Kar zraven paše, a ne?

Sem rekel fotru, če bo kaj zavaroval, pa mi je odgovoril. Če bo bajta zgorela in ni zavarovana, lahko pa še SE zgori zraven brez zavarovanja. Ker jo ne bi imel na kaj postaviti, če častijo novo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

nirburu ::

Če se za sekundo vrnem na temo.

Celice zgleda niso tako prava stvar, kot se jih je reklamiralo:
https://www.rtvslo.si/lokalne-novice/mi...
(lahko bi skoraj bile, ampak sedaj zagotovo niso)

Likalnik ::

feryz je izjavil:

Verjetno zastonj. Kar zraven paše, a ne?

Sem rekel fotru, če bo kaj zavaroval, pa mi je odgovoril. Če bo bajta zgorela in ni zavarovana, lahko pa še SE zgori zraven brez zavarovanja. Ker jo ne bi imel na kaj postaviti, če častijo novo.


ni zastonj...zakaj bi bilo zastonj? kdo ti pa, danes še kaj da zastonj? ti mogoče zastonj montiraš SE po strehi?

pač povedal sem, da je zavarovanje v sklopu hiše in ni posebej pri drugi zavarovalnici ali z drugo polovico...vse je skupaj na eni polici in tudi primerno tej polici plačaš potem zavarovanje...če je zraven še TČ in SE je pač toliko dražje.

hruske ::

nirburu je izjavil:

Če se za sekundo vrnem na temo.

Celice zgleda niso tako prava stvar, kot se jih je reklamiralo:
https://www.rtvslo.si/lokalne-novice/mi...
(lahko bi skoraj bile, ampak sedaj zagotovo niso)


Ob tem članku velja tudi omenit, da občina Krško zaradi jedrske elektrarne dobiva nadomestilo v višini 10,7 milijona EUR letno, kar predstavlja 24% prihodkov občinskega proračuna. Povsem jasno je, da bo župan pestoval tako zlato kuro.

Rešitev za energetske potrebe pa je žal oboje: potrebujemo dodatno jedrsko in tudi dodatne sončne elektrarne.
Rad imam tole državico. <3

feryz ::

Likalnik je izjavil:

ni zastonj...zakaj bi bilo zastonj? kdo ti pa, danes še kaj da zastonj? ti mogoče zastonj montiraš SE po strehi?

pač povedal sem, da je zavarovanje v sklopu hiše in ni posebej pri drugi zavarovalnici ali z drugo polovico...vse je skupaj na eni polici in tudi primerno tej polici plačaš potem zavarovanje...če je zraven še TČ in SE je pač toliko dražje.
Ja, jaz popolnoma zastonj montiram SE po strehah.
Seveda zgolj pri investitorjih, ki so zraven mene gor na strehi. Da bi investitor spodaj kofe pil in prišparal 5 ali več jurjev na rovaš tega, da se jaz jebem gor, ni niti užitno, niti ni takega denarja, da bi me spravil gor. Imam boljše in bolj plačano delo od tega. Eni pač ne dojamete konteksta pomoči.

Itak da SE zavaruješ v sklopu bajte.
Razen če jo imaš na njivi. Potem jo zavaruješ skupaj s kravami, ki se tam pasejo.

johnnyyy ::

Eno vprašanje za tiste, ki že imate SE. Preko HA (HomeAssistent) sem našel stran forecast.solar, kjer ti za dano lokacijo in ostale parametre računa dnevno/jutrišnjo proizvodnjo, prav tako trenutno moč. Pa me zanima, ali kdo to uporablja/spremlja, ter kako točna je napoved.

Likalnik ::

feryz je izjavil:

Likalnik je izjavil:

ni zastonj...zakaj bi bilo zastonj? kdo ti pa, danes še kaj da zastonj? ti mogoče zastonj montiraš SE po strehi?

pač povedal sem, da je zavarovanje v sklopu hiše in ni posebej pri drugi zavarovalnici ali z drugo polovico...vse je skupaj na eni polici in tudi primerno tej polici plačaš potem zavarovanje...če je zraven še TČ in SE je pač toliko dražje.
Ja, jaz popolnoma zastonj montiram SE po strehah.
Seveda zgolj pri investitorjih, ki so zraven mene gor na strehi. Da bi investitor spodaj kofe pil in prišparal 5 ali več jurjev na rovaš tega, da se jaz jebem gor, ni niti užitno, niti ni takega denarja, da bi me spravil gor. Imam boljše in bolj plačano delo od tega. Eni pač ne dojamete konteksta pomoči.

Itak da SE zavaruješ v sklopu bajte.
Razen če jo imaš na njivi. Potem jo zavaruješ skupaj s kravami, ki se tam pasejo.


Logično je, da je investitor skupaj s tabo na strehi...nisem tudi za trenutek pomislil, da je on v pojstli med tem ko ti o strehi skačeš.....če delaš to zastonj toliko boljše in lepše za njih....tu se bolj poraja vprašanje kako dolgo boš zastonj skakal po strehah.....tudi k meni bi bilo super, da bi prišel na pomoč...bom jaz zraven...pomagal...pa še zastonj boš pil in jedel kolikor boš hotel in karkoli boš hotel.....jaz sem ti še pripravljen plačati za tvoj čas in trud

Glede zavarovanja...pa lahko zavaruješ posebej SE...ni potrebno v sklopu hiše...kaj je pa bolj ugodno in rentabilno je pa druga stvar

GizmoX ::

johnnyyy je izjavil:

Eno vprašanje za tiste, ki že imate SE. Preko HA (HomeAssistent) sem našel stran forecast.solar, kjer ti za dano lokacijo in ostale parametre računa dnevno/jutrišnjo proizvodnjo, prav tako trenutno moč. Pa me zanima, ali kdo to uporablja/spremlja, ter kako točna je napoved.
Na sončen dan zadane v nekaj %. Na oblačne in deževne dneve pa zgreši tako urne kot celodnevne napovedi - napove bistveno preveč, kljub temu, da že zmanjša zaradi slabega vremena.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

pokmon ::

Zakaj vsak dan poslušamo, da je težava z dobavljivostjo opreme in posledično ogromnimi zamiki pri montaži MSE?
Odgovor mogoče najdemo v največji sončni elektrarni v Severni Makedoniji, ki jo je ta teden zagnal GEN-I. S 17 megavatov nazivne moči jo sestavlja 31.772 sončnih panelov na 300.000 kvadratnih metrih površine, kar je enako površini 30 nogometnih igrišč. https://www.24ur.com/.../slo.../ne-na-mojem-dvoriscu.html...

feryz ::

Saj ni problem s paneli, jih je kolikor hočeš. Optimizatorjev se ne daje na take elektrarne, takisto ne SE16K (ali SE17K).
Itak je Slovenija prdec v industriji sončnih elektrarn.
To si kar nekaj pripopal, da izgledaš učen.

s1m0n ::

Da še sam povprašam... Kako je z lastno izvedbo / nabavo in montažo SE? Kaj vse se potrebuje, kje se lahko vse nabavi? Prostora je za kakšnih 30-32 modulov (tam nekje 11kW).

Se da dobit ves montažni material pri nas?

feryz ::

Itak da se da, danes popoldan.

Ampak ne na fizično osebo. Za to rabiš malo več časa in čaranja.

s1m0n ::

Se nikam ne mudi :) Zanima me samo kam se obrnit, kje nabavit...

feryz ::

Elektronabava, Termoshop, Energetik, Blagomix in kvadriljon ostalih, ki prodajajo te zadeve.
Cene so, bolj ali manj, enake. 500 evrov razlike ne boš pridelal pri tem.
Vsi pa, v glavnem, prodajajo pravnim osebam.
Torej rabiš nekoga, ki bo kupil zate, z rabatom seveda in ti prodal z vgradnjo in tamalim davkom.

KTr1sk ::

Ali je pomembno pri kateremu elektro distributerju podpišemo pogodbo za sončno elektrarno?
Med temi lahko izbiram:
ADRIAPLIN d.o.o.
E3 d.o.o.
ECE d.o.o.
ENERGIJA PLUS d.o.o.
ENERGIA GAS AND POWER d.o.o.
GEN-I d.o.o.
HEP ENERGIJA d.o.o.
INVOLTA d.o.o.
JAVNO PODJETJE ENERGETIKA LJUBLJANA d.o.o.,
PETROL, SLOVENSKA ENERGETSKA DRUŽBA, d.d.

Ali je mogoče razlika na koncu leta,če je višek in kaj če je manj naredilo ali plačaš pri vseh enako? Hvala
i5-14500k,32gb ddr5,6700xt,nvme2x,hdd4x, Dell G3223Q

hruske ::

To so sicer dobavitelji elektrike, ne distributerji ... distributer je tisti, ki ima kable do tvoje bajte.
Rad imam tole državico. <3

dussan ::

KTr1sk je izjavil:

Ali je pomembno pri kateremu elektro distributerju podpišemo pogodbo za sončno elektrarno?

Razlike med dobavitelji so predvsem v ceni za elektriko, ki jo moraš plačati, če proizvedeš manj. Če imaš viške plača Energija Plus neko malenkost, Petrol, da dobropis, ki ga lahko porabiš pri njih. Za ostale ne vem...

Likalnik ::

Sonce energija ti pa viške prenese na drugi objekt ali pa na lastni objekt za naslednje leto

hbgqzR ::

To pa je zelo dobro od Sonce Energija, če imaš precej predimenzionirano SE, in effect to pomeni, da imaš dva objekta s SE.

Likalnik ::

ampak ob prenosu viškov na drugi objekt ti vseeno ostane za plačilo omrežnina in ostalo...samo same porabe električne energije ti ni potrebno plačati...kar predstavlja nekje 50% celotnega zneska....še vedno je boljše plačati 50% kot pa 100%...še posebej, če imaš viške

Utk ::

Ja, ma tudi ta drug objekt mora najbrž celo leto imet enotarifno, in pol celo leto plačuje nekaj več, da nazadnje zadnji mesec (recimo) plača nekaj manj. Moraš imet že kar nekaj viška, da se to splača.

sirotka ::

Kateri dobavitelj ima najcenejše doplačilo za manjke? Obstaja kak seznam kje?

wcpapir ::

Likalnik je izjavil:

Sonce energija ti pa viške prenese na drugi objekt ali pa na lastni objekt za naslednje leto

A iz letošnjega leta grejo viški v drugo leto pri Sonce energija ?

To je tista fora, če se zanje ne odločiš pri priklopu, jim moraš plačati 500eur pavšala, v kolikor se kasneje odločiš ?

KTr1sk ::

sirotka je izjavil:

Kateri dobavitelj ima najcenejše doplačilo za manjke? Obstaja kak seznam kje?

Ravnokar kličem naokoli in imajo vsi enako, ker je regulirana cena in znaša brez ddv 0,098€.
Če konec leta narediš viška pa nimajo vsi enako pri Energija Plus d.o.o. so mi rekli, da konec leta če imam višek plačajo 0,043€ na kilovat
i5-14500k,32gb ddr5,6700xt,nvme2x,hdd4x, Dell G3223Q

eriCartman ::

Jaz sem takole dobil zadnje podatke: (za tiste s samooskrbo)
INFORMATIVNE (TRENUTNE) CENE:
Dobavitelj ET cena EUR/kWh Cena z DDV EUR/kWh
E3 0,09800 0,10731
ECE 0,09800 0,10731
Energija Plus 0,09800 0,10731
Gen-I 0,07999 0,09759
Petrol 0,05685 0,06936
Sonce Energija 0,08495 0,10336

Zgodovina sprememb…

Likalnik ::

Utk je izjavil:

Ja, ma tudi ta drug objekt mora najbrž celo leto imet enotarifno, in pol celo leto plačuje nekaj več, da nazadnje zadnji mesec (recimo) plača nekaj manj. Moraš imet že kar nekaj viška, da se to splača.


Odvisno kako močno SE imaš in koliko viškov predelaš....se pravi dobiš popis viškov in dobiš popis porabe za drugo nepremičnino....na ta način vidiš ali imaš dovolj viškov za celo leto....če nimaš...potem lahko plačuješ mesečno dodatno nek pavšal, da te konec leta, ko pride obračun ne vrže na rit.

wcpapir je izjavil:

Likalnik je izjavil:

Sonce energija ti pa viške prenese na drugi objekt ali pa na lastni objekt za naslednje leto

A iz letošnjega leta grejo viški v drugo leto pri Sonce energija ?

To je tista fora, če se zanje ne odločiš pri priklopu, jim moraš plačati 500eur pavšala, v kolikor se kasneje odločiš ?


ja, če se zanje ne odločiš pri montaži in naročilu SE potem moraš plačati 500€ avansa...katerega dobiš nazaj, ko greš od njih stran....

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

sirotka ::

eriCartman je izjavil:

Jaz sem takole dobil zadnje podatke: (za tiste s samooskrbo)
INFORMATIVNE (TRENUTNE) CENE:
Dobavitelj ET cena EUR/kWh Cena z DDV EUR/kWh
E3 0,09800 0,10731
ECE 0,09800 0,10731
Energija Plus 0,09800 0,10731
Gen-I 0,07999 0,09759
Petrol 0,05685 0,06936
Sonce Energija 0,08495 0,10336


Hvala!
Zanimivo, da je Petrol toliko cenejši.

mirkuma ::

Pri Petrolu je pogodba vezana na letno obračunsko obdobje (na nek način si vezan, kar pa ni problem, ker pri NET meteringu itak šteje letna oddaja/poraba), kako je drugje ne vem.
...all those moments will be lost in time, like tears in the rain...

red_baron ::

Živjo,
Glede premikov viška energije je baje tudi pri Geni možno premikati viške do gospodinjstev ki so na enaki trafo postaji.

Slišal sem pa da tudi delajo nekaj na aplikaciji za trgovanje s sončno energijo med nami navadnimi smrtniki....

feryz ::

Jaz imam tudi toliko pri Petrolu.
Položnico pa 9,83 evra ta mesec.

Kar se tiče Gen-i, naj bi šlo takole.
Prvi ima normalne pogoje za SE.
Drugi ima normalne pogoje za SE + 15 evrov doplačila.
Nisem pa tega preverjal, bratranec nekaj tipa v to stran.
Če mu bo to res ratalo.

hbgqzR ::

Verjetno mislite prav na ISTI TP? Super ni, nekaj pa je.

Mojelektro.si A+,A- in SE Import,Export imajo nekje 5% (v škodo) mismatch vsak mesec? Trenutno izgleda 2,1%.

Prvo leto plačujemo 83kWh pavšala za vsak slučaj, bomo videli ob koncu leta, zna biti, da se bo izteklo, september je bil bolj švoh, oktober je obetaven.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

wcpapir ::

brkonja kdaj ste montirali ?

hbgqzR ::

wcpapir je izjavil:

brkonja kdaj ste montirali ?

SE sreda julija, INEPRO pa sreda septembra.
««
226 / 346
»»