» »

Kateri digitalni fotoaparat naj kupim?

Kateri digitalni fotoaparat naj kupim?

Temo vidijo: vsi
««
103 / 133
»»

fujtajksel ::

-žiga- je izjavil:

Kupujem mirorless fotoaparat za začetnika. Slikanje predvsem narava (tudi makro), urbana območja.
Ali je Sony Alpha 5000 dober za ta denar (540 eur z dvema stock objektivoma)?


Cena izgleda razumna, če ti je pomemben faktor. Sicer je zunaj novejši 5100, pa jaz osebno sploh ne bi vzel aparata brez iskala (EVF).
Glede objektivov moraš vedet, da je 16-50PZ (ki bi postal tvoj "primarni" objektiv) prirejen predvsem za "žepnost" in da rabi precej podobno hude softverske korekcije kot tipični objektivi današnjih kompaktov; boljši objektivi za Sony pa znajo usekat po žepu.
http://www.photozone.de/sony_nex/842-so...
http://pixelogist.me/2013/05/05/sony-se...
Za makro ni majbolj, max povečava 0.215x (pri min fokus razdalji .25m od ravnine senzorja). Za silo se da pomagat z makro obročki, ampak ne računaj na hudo kvaliteto, pa delovna razdalja bo kratka in perspektiva široka, podobno kot pri makro načinih kompaktov
http://www.dpreview.com/forums/thread/3...
Na daljše objektivu je uporaben tudi obvoz z akromat predlečo, npr Canon 250D, Raynox DCR-150 ali -250; na krajših objektivih predleče niso tolk fajn, ker rabiš hudo dioptrijo da sploh kej poveča in ker še skrajša že itaq bogo delovno razdaljo.
Sony SAL30M28 je precej poceni, ampak mislim da gre za najkrajši makro na celem trgu, spet zna bit težava z delovno razdaljo.

-žiga- ::

Hvala za temeljit odgovor.
Bom pregledal linke.

nejcek74 ::

Jaz mam malo starejšega NEX-6, priloženi objektiv je res bolj meh, mas pa trio zanimiv sigm s fiksno gorisnicno 19, 30 in 60. Za macro nimas ravno veliko izbire:
Samyang/Rokinon 100mm f/2.8 MACRO
Sony 30mm f/3.5 Macro

lahko pa malo se to temo preletis:
dpreview

Lonsarg ::

Glede teh "neostre poceni kit leče" sam tolk, tukaj je govora o majhnih razlikah. Za 10% izboljšave pri ostrosti doplačaš celo goro denarja pri objektivih.

Makro pa ja, za silo se da brez makro leč, kaj resnega pač ne.

Okapi ::

Makro lahko čisto resno slikaš z mehom (ali obročki) in navadnim objektivom, če je treba okoli obrnjenim. Makro objektiv prispeva samo k priročnosti/hitrosti.

fujtajksel ::

Okapi je izjavil:

Makro lahko čisto resno slikaš z mehom (ali obročki) in navadnim objektivom, če je treba okoli obrnjenim. Makro objektiv prispeva samo k priročnosti/hitrosti.


Za makro je tisoč variant, kaj pa je "ustrezno" je zelo odvisno od okoliščin. Za komot in "pitojedce" je do 1:1 makro objektiv zakon, razen če varčuješ. Okoli obrnjeno se dobro obnese za velike povečave, če nimaš MP-E65, povprečnim smrtnikom tega ne bi propagiral, res pa je na ST mal drugače, ker bi tu mnogi rajši objektive okrog obračali kot slikali ;)
BTW zdej bo tud SEL90M28G, ampak zaradi cene dvomim da je tule relevanten, Tamron 90/2.8 VC je najbrž pol manj...

Glede "neostre poceni kit leče" pa... na tale 16-50PZ sem opozoril zato ker je mal ekstremna zadeva, enim všeč ker je prikladno lahek in majhen, drugi godrnjajo ker je podstandarden v primerjavi s povprečnimi DSLR kiti.

Janac ::

-žiga- je izjavil:

Kupujem mirorless fotoaparat za začetnika. Slikanje predvsem narava (tudi makro), urbana območja.
Ali je Sony Alpha 5000 dober za ta denar (540 eur z dvema stock objektivoma)?


za tvoje potrebe Olympus PEN mini 2, slikaš pa kar na jpeg ker ima super jpeg kompresor že vgrajen. Pa tudi enostavni meniji ipd. Tam okrog 400eur.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Janac ()

nvfl4sh ::

kater od naštetih bo za domačo uporabo najboljši?

NIKON S9700
NIKON COOLPIX P340
SONY DSC-HX60
Canon PowerShot SX700 HS

Integral ::

nvfl4sh je izjavil:

kater od naštetih bo za domačo uporabo najboljši?

NIKON S9700
NIKON COOLPIX P340
SONY DSC-HX60
Canon PowerShot SX700 HS



Mislim da nobenemu od teh nič ne manjka. Če bi jaz kupoval nekaj z veliko zooma (in bi izbiral iz tvojega seznama), bi vzel Sony-ja, če pa bi iskal nekaj za v žep, pa bi vzel Nikona P340. Če ti je prioriteta majhnost aparata, ti priporočam tudi Canon Powershot s120. Po funkcijah, velikosti in kvaliteti fotk je nekako na isti ravni kot Nikon P340. Jaz sem s svojim Canončkom zelo zadovoljen in ga imam s seboj na vseh kolesarskih in pohodniških turah. Slikam pa z ročnimi nastavitvami in v RAW formatu. Na mimovrste ga dobiš za zelo ugodnih 239€.

mkonci ::

Živjo,

bom kar po pravici povedal, sanja se mi ne kater kompakt je dobr in kaj se splača vzet cena/performance.
Imel sem Sony NV10, pa je nekaj crknilo in ga ne bom popravljal (slika je vidna samo na pol, 1 cm slika, 1 cm črno in tako se nadaljuje).

No kompakta bi rabil predvsem za slikanje v gorah (plezanje in pohodništvo). Mora biti majhen z dobrim optičnim zoomom za primerno ceno.
A zna kdo kaj predlagat?

Lp,M

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mkonci ()

mailer ::

Glej kompakte, ki imajo tja do 30X zoom, seveda ob tem ne pozabi na manjši tripod.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

mkonci ::

a kej tazga bi bilo OK SONY Digitalni kompaktni fotoaparat DSC-HX50S ?

mkonci ::

Kaj pa tale model Sony DSC-RX100

mailer ::

Zgoraj omenjeni je sicer odličen fotoaparat ampak ima samo 3x zoom. Poglej si najbolj priznane znamke (Canon, Sony, Panasonic, Nikon) in zagotovo boš našel kakšega primernega. Poglej si še teste in predstavitve na YT, da se boš lažje odločil.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mailer ()

destiny ::

O RX100 in njegovih naslednikih je blo tu že precej napisanega. V glavnem gre za top ponudbo v kompaktnem razredu (precej večji senzor od večine ostalih...) Zuma res nima veliko, ker je filozofija za tem fotičem kvalitetna slika tudi v slabših svetlobnih pogojih.

mkonci ::

še tole sem najdu Panasonic digitalni fotoaparat DMC-TZ60 30x optični zoom, kaj pa ostale lastnosti, so OK?

mkonci ::

A mi lahko kdo kaj svetuje odločam se med 3-mi modeli
1. Panasonic DMC-TZ60 ali TZ70
2. Sony DSC RX-100
3. Sony DSC-WX500B

prvi in tretji imata 20x optični zoom, kar je zaželjeno, druugi pa ima najboljšo sliko...
Kakšna je pravzaprav funkcija GPS in Wi-Fi pri fotoaparatu. Kaj si GPS zapomne kje si naredil fotografijo?

YaN-cH ::

Nimaš kaj razmišljat, RX-100 med temi tremi tukaj je brez konkurence.

mkonci ::

YaN-cH je izjavil:

Nimaš kaj razmišljat, RX-100 med temi tremi tukaj je brez konkurence.

kaj pa k nima nč zooma

mailer ::

Odloči se ali potrebuješ veliko zuma ali ne. Bi ti pa verjetno v gorah prišel prav, da kaj približaš.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

mkonci ::

Sej ravno to me mal j... ker ima Sony samo 3x optični, verjamem da je najboljši, samo mu manjka zuma.
1. Panasonic DMC-TZ60 ali TZ70
2. Sony DSC-WX500B

a pozna kdo ta dva modela in kaj je bolje price/performance? (oba s 30x optični zoom)

Trubadur ::

V hribih ne rabiš tok zooma.

Trust me. Nimaš časa na štantu zoomirat in se igrat s tem.
Do zdej skoraj nikoli nisem uporabljal zooma.

Drugače sem jaz za iste namene gledal Panasonic LX7 - odličen senzor, dobra baterija, RAW, relativno majhen.
Če se ne motim, z njim slika tudi Prezelj pa poglej kakšne fotke lahko iztisneš iz njega.
Berite Thomasa!

sthep ::

Tu se ne bi strinjal. Imam Panasonic LX5 z 4x optično povečavo. Sem mislim, da ne bom pogrešal zooma za v hribe, ampak ga. Ne veliko, 8X bi bilo že dovolj. Če bi izbiral še enkrat bi vzel 8-10X zoom, tudi zavoljo malce slabše slike.

Odvisno od uporabe, za v hribe vseeno ne bi priporaočal Panasonic LX7 ali Sony RX100.

Trubadur ::

Odvisno kakšne hribe se greš.

Če greš v hribe plezat, ne potrebuješ velikega zooma.
Nekaj drugega pa je, če se greš pohodništvo.
Berite Thomasa!

nejcek74 ::

Za hribe ti naj bo vazno:
- velikost, sploh z plezanje naj gre v sprednji zepek na puliju, le tako bos res slikal, bolje mali aparat ki ga imas vedno s sabo kot velik, ki ga pustis doma
- moznost slikanja v slabsih svetlobnih pogojih, poleti ni problem, pozimi pa je pogosto malo svetlobe

Zoom se ful lepo slisi, in vcasih ga je res lepo imeti, ampak do izraza bo prisu le redko:
- z malo daljsim casom imas hitro zmigano sliko, sploh ker bos slikal iz roke, po moznosti ene, ker z drugo verjetno varujes :) in dostikrat neugodnega polozaja
- amaterski objektivi imajo pogosto probleme pri maksimalnem zoomu in/ali maksimalno odprti zaslonki, robovi slike pogosto precej manj ostri kot sredina etc
- v glavnem, ne bos dobil ravno veliko oh in sploh sliko z velikim zoomom. Ce pa ti to ni tako pomebno potem pa kar uporabi digitalni zoom (na racunalniku)
- zoom je super za slikanje nekoga ki pleza proti tebi, pa ga nazumiras ko se matra cez previs. Vendar vse tiste krasne plezalne fotke ki imajo priblizan obraz, ki se napenja od napora nad previsom so najveckrat slikane z DSLR, kvalitetnim objektivom in fotografom, ki se je precej potrudil za sceno (visenje na vrvi, vcasih tudi lestev s katero se odriva od stene, da dobi lepsi kot) ter je naredil precejsnje stevilo slik, da je izbral tisto z najlepsim izrazom.
- fotografinje plezalca v rit (od spodaj gor) je itak dolgocasna, pa neglede na to ali je rit zoomirana ali ne

Okapi ::

Predvsem se ne sme v isti koš metati kar vseh zumov. 10x je precej bolj uporabno kot 3x, tudi v hribih, več kot 15x je pa bolj ali manj neuporabno kjerkoli. Pa tudi 3x ali 10x niso vsi enako dobri/uporabni. Bolj kot je širokokoten na spodnjem koncu, bolje je. Pri čemer imajo 3x večji problem, saj če je dovolj širokokoten spodaj, zgoraj ne ostane nič za tele. Je pa mogoče širokokotni razpon izboljšati s širokokotno predlečo, če je fotoaparat tak, da jo lahko natakneš na objektiv.

V glavnem, ekvivalent 24-240 mm ali 21-210 mm je daleč najbolj uporaben razpon za fotoaparat, ki mu ne moreš menjati objektiva.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

sthep ::

Ja tudi če greš plezat, moraš včasih priti do izhodišča. In če vsaj malo gledaš okoli sebe, se hitro najde kaj takega, kjer bi enostavno rabil večji zoom. Iz izkušenj ti povem, da je premalo. 8x zoom je precej, precej bolj uporaben. Gledano kot celota so tudi albumi fotografsko bolj raznoliki. Se pa strinjam, da mora biti v vsakem primeru fotoaparat majhen.

mkonci ::

Ok v večini se strinjam.. fotografija plezalce v rit res ni zanimiva :)
Kateri modeli pa so dobri z zoomom 10x in podobno.

3x zoom ne bom vzel, sedaj sem izbiral med DSC-HX90 in DSC-WX500 (oba imata 30x), kater pa je dober fotkič z razponom 21-210 mm

mkonci ::

No sedaj sem prebral na tone revjujev in primerjav med Sony DSC-HX90 in Sony RX100.

Vse kar sem odnesel je dodatna zmeda... imel bi lastnosti Sony RX100 z večjim zoomom tja nekje so 10x... pa smo tam kjer ni muh.

mihal ::

sem v isti dilemi, tudi jaz oklevam me dobrim aparatom in večjim zoomom.
V mojem izboru so bili Panasonic TZ60 ali pa Sony HX60, RX100 bi imel vendar ima premal zooma.
Tako da sem že skoraj 90% odločen za Panasonic LF1 kateri ima večji senzor in 7x zoom in za v žep.
Vendar še vedno oklevam, sedaj imam enega starejšega Nikon kompakta z 3x zoomom in mi je bilo že po par dnevih žal da sem ga kupil (premal zooma in v slabih pogojih neuporaben, je bil pa veliko hvaljen na recenzijah.

blackbfm ::

imel bi lastnosti Sony RX100 z večjim zoomom tja nekje so 10x... pa smo tam kjer ni muh.


Lumix Fz1000 ima isti senzor + zoom, na racun velikosti seveda

sthep ::

@blackbfm...in cene:)

V tem segmentu je ponudba res slaba.

V kolikor bi se zadovoljil z 5x opt. zoom, bi vzel Canon S120 (240€ v Slo, 210€ amazon.de) Za ta denar zelo dober. Tudi Panasonic LF1 izgleda po specifikacijih vredu.

Lonsarg ::

Jah tukaj so krivi fizikalni zaloni. Zoom pač stane, ter z velikostjo senzorja cena zooma še dodatno eksponentno raste. Poleg cene pa raste tudi velikost.

Jaz sem z lastnimi izkušnjami ugotovil da niti slučajno nisem pripravljen za zoom plačati niti cene niti velikosti/teže. Pa čeprav sem pred nakupom hotel imeti zoom.

sthep ::

Kaj si takrat kupil? Zadovoljen?

mkonci ::

hja canon S120 ali Panasonic Lf1... oba imata super ceno, Sony RX100 je predrag in nič zooma...

mene tudi zanima kaj si kupil "Azgard"?

blackbfm ::

Sony RX100 je predrag in nič zooma


Pa ravno so izdali nov model z dvojno ceno starega..:)

Včasih je hiter objektiv z ogromnim senzorjem bolj pomemben kot zoom in na to karto igra rx100. Sploh za hitro premikajoče motive otroke, živali, koncerte..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()

mailer ::

Sam že iščem ugodno ponudbo za RX100 M3 in ima manj zuma kot moj trenutni FT4 (4,6x) pa me to že sedaj malo moti. Vem pa da bodo fotografije toliko boljše (zaradi 4x večjega senzorja), bi pa z veseljem imel rx100 z dobrim 10x zoomom pa tudi če bi ohišje zraslo na velikost RX1.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

Joze_K ::

tale

Nikon COOLPIX P900 - 83x (2000mm) BEAUTIFUL ZOOM TEST

:) pa lahko James Bonda špilaš....

:))

nejcek74 ::

Ja ampak posnetek je katastrofalen, tako da je cisto vseeno ali gre za opticni zoom ali pa bi vse skupaj kar povecal doma na racunalniku. Vem da gre za video, pa vseeno. V bistvu kaze vse probleme prevelikega zooma oziroma slabe optike, neostra slika, problemi z ostrino, kotni premiki. Se dobro da kompresija zamaze slike pa ni vidnih se vec napak. Jaz ko to gledam si recem: poponoma neuporabno.
Se naj pa vsak odloci, kaj mu vec pomeni. Jaz sem rajsi omejen pri zoomu, kot pa pri ostalem.

globoko grlo ::

no ja, tolk slabo spet ni, video ma 1080, se mi ni dal fotk iskat, sam verjetn pr full zumu so še vedno sprejemljive za en "kompaktni" razred
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB

mkonci ::

Evo moj izbor sem zožal na dva modela in sicer na koncu je v igri tudi Sony:
Canon PowerShot S120 VS Sony RX100

Pri canonu mi je predvsem všeč cena in ima wi-fi, 24-120mm
Sony ima veliko boljšo kvaliteto slike, nima pa wi-fi, 28-100mm
noben nima NFC, koliko je to uporabno?

Morem še prespat in dvakrat kovanc v zrak zabrisat, če bo cifra bo Sony :)
Morda še kak komentar, ki lahko pomaga pri odločitvi?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mkonci ()

Okapi ::

Pri odločitvi ni pomembno samo, kaj boš slikal, ampak tudi, kaj boš s fotkami počel.

mkonci ::

Večina slik je zame in za moje zadovoljstvo... Kompakta kupujem, ker se mi ga v gore ne da vleč D90 (teža, velikost).
Če me kdo prosi za slikanje in da kakšno prodam potem uporabim stari dobri Nikon D90 :D

Okapi ::

In se ti zdi, da bo tvoje zadovoljstvo večje s fotkami, ki bodo izkoristile tipalo od Sonyja RX100? Ko jih boš gledal na zaslonu računalnika ali telefona?

IMHO je za tako rabo v bistvu dovolj že tipalo v malo boljšem telefonu (kar se velikosti tipala in ločljivosti tiče).

Z drugimi besedami povedano, bolj boš občutil prednosti bolj širokokotnega zuma pri Canonu kot večjega tipala pri Sonyju. Po mojem.

mkonci ::

Sem se odocu, canon it is.
V primerjavi s sonijem ima boljsi razpon zooma, vecji kot na spodnji meji, wifi, pa se cenejsi je za 100 eur.
Hvala vsem za pomoc.

Golnar ::

živjo, za potrebe potovanja rabim en fotoaparat z solidnim zoomom, v hoferju sem slučajno zagledal Canon-a sx410 za 180 eur, kar se mi zdi solidna cena če primerjam s spletnimi trgovinami, sedaj me pa zanima ali je to v tem rangu uredu, ali se tam do 300 eur dobi kaj več glede na p/p?

hvala, lp

s51as ::

Kako pa da Canon G7X nikjer ne vključite v izbor? Nekako se mi zdi bolj primeren za primerjavo s Sonijem RX100 kot Canon S120?
It's just me myself and I

martincek1 ::

Zato, ker razmišlja o nakupu Sony RX100 MK1. Sem precej siguren, ker RX100 ima NFC od MK2 naprej.

IksPEEkju ::

Pozdravljeni,

iščem digitalni fotoaparat v vrednosti nekje od 800 do 1000 €. Naj prvo povem, da sem laik na tem področju. Fotoaparat kupujem kot darilo.

Želje:

- Canon
- da je lahek, dokaj majhen po obliki (zelo pomembno)
- slikalo se bo predvsem v naravi (cvetlice, pokrajina..).

Hvala,

Lp,

freesty ::

Najbolj je pomembno komu to kupujes.

Ti bos kupil majhnega kompakta, slavljenec pa si bo mogoce potem mislil, glej za jurja mi je kupil kompakta, to bi ze lahko dobil DSLR...

Pa zakaj mora bit Canon? Pri kompaktu ne vidim razloga za doloceno znamko.

Panasonic LX100
Sony RX100 III
Canon G7X
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0
««
103 / 133
»»