» »

Kaj so bad sektorji

Kaj so bad sektorji

kalcek16 ::

Zanima me kaj so bad sektorji na disku in kako naj vem ali jih moj disk ima?

JLP ::

Bad sektorji so sektorji ki jih programska oprema k pregleduje disk označ kot neberljive in nepisljive. recimo k ti preverjaš disk s kakmu programom ala scandisk, chkdsk in podobn in če ta ugotovi da se podatkov nekam ne more napisat al pa da so prebrani podatki drgačni kukr jih je prej napisov pol ta del označi kot bad. In pol na te bad sektorje OS ne piše fajlov.
Live long and prosper!

Gh0st ::

Bad sectorji na disku so poškodovani deli diska. To se zgodi če ti pade na tla in ti bralno/pisalna glava udari ob površino, ter jo poškoduje . To pomeni da ta del ni več uporaben. Bad Sektorji so bli bolj pogosti med starimi diski, kjer je bila glava tako občutljiva, da se je to lahko zgodilo tudi med čisto navadnim delovanjem (beri: read/write data).

Pregledaš pa lahko s katerim koli Disk Scanom v Win9x, samo omogočiš možnost surface scan...
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

MCSE ::

Bad sektorji so poleg tega tudi polja, kjer magnetni naboj ni več prisoten ali pa je tako šibek, da ne ustreza več za zapisovanje. Pri novih diskih tega skoraj ni več, stari diski pa so se res znali tudi razmagnetit med delovnjem. Ranes so diski predvideni za 5 let kar je v povprečju enako približno 12 miljonov branj (or so they say...).

ABX ::

IBMer: Verjetno zaradi tega so se vsi proizvajalci odločili da bodo zmanjšali garancijo na 1 leto.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Alexius Heristalski ::

A se da slabe sektorje odpravit? Enkrat sem slišal, da se jih lahko odpravi z nizkonivojskim formatom (low-level format). Je to res? Če je, s katerim programom to lahko izvedem?
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

JLP ::

LLF bad sektorjev ne odpravi. Na vsakem disku so rezervni sektorji. In ko ti LLF nardiš pol pač ta software pogleda kam se ne da pisat/brat in namest tega sektorja uporab enga izmed rezervnih.Recimo da je sektor številka 100 pokvarjen. Pol pač ta program nardi to da pove diksu da more jt gledat recimo na sektor 1000. 100 pa pač označ za pokvarjen tko da disk ne gre nkol več ke gledat. Program za LLF pa dobiš na strani proizvajalca tvojga diska.
Live long and prosper!

Gh0st ::

Odpravit jih ne moreš, lahko pa jih z zgoraj omenjenim toolom označiš, da se podatki ne izgubljajo in da ne vrača errorjev pri zapisih. Pač kapaciteta se zmanjša.
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

(sic) ::

Mi lahko kdo razloži tole:
Imam IBM 15.4 GB disk (malce star) in enkrat se mi je zgodilo da kapaciteta ni bila več 15.4 GB ampak 14.3 (še vedno je). Probal sem z ScanDiskom, Partiton Magic,... pa nobenih podatkov, da bi 1 GB ostal neparticioniran, bad,... Na tem disku sem vedno imel 2 particiji.

No, zdaj me več ne moti, samo me pa še vedno zanima kam je šel tisti 1 GB?

JLP ::

Proizvajalci diskov računajo tako:
1 kB= 1000 B
1 MB = 1000 kB
1 GB = 1000 MB
Računalniki pa računajo tkole:
1 kB = 1024 (2 na deseto potenco) B
1 MB = 1024 kB
1 GB = 1024 MB

Se prav: Proizvajalec dika reče da je disk velik 15,4 GB, računalnik pa da je disk velik 14,3 GB.
Live long and prosper!

Gh0st ::

To je logično. Kar poglej v računalnik. Moj IBM disk je "po tovarniško" velik 20GB, "po računalniško" pa 19.1 GB...
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

T(he) Boss ::

Boljse pa da tega sploh ne racunamo koliko to nanese pri 80G disku;((

the_unborn ::

hehe okoli 6 GB:\

nojus ::

enkrat je pred mano en tip kupoval disk (20GB). Potem pa prodajalec pogleda ta disk preden ga izroči in reče: uuu narobe so poslal tale je 21 giga.
ok giga ti šenkamo.
sovražim Gargamela.

(sic) ::

Ne razumete me: Jaz sem imel 15.4 GB disk (celotnih 15.4) - zdaj pa samo 15.3/15.4...

Pri 80 GB je drugače, ker za tako kapaciteto BIOS v disku računa v neki xx bitni natančnosti - če bi bil en 80 GBajtnik na ATA 133 vodilu potem bi imel vseh 80 GB.

-vsaj mislim...

the_unborn ::

- če bi bil en 80 GBajtnik na ATA 133 vodilu potem bi imel vseh 80 GB

pa vendar nima, vsaj pri meni ne, pa tudi 40GBjevci so meli po 37

T(he) Boss ::

od kod ti to? 80 giga kupis mas nekaj cez 76giga. To so dejstva, drugo pa ni res.

Baja ::

19,1 GB * 1024 = 19558,4 MB * 1024 = 20027801,6 KB
Je približno 20 fizikalnih GB

14,3 GB *1024 = 14643,2 MB *1024 = 14994636,8 KB * 1024 = 15354508083,2 B
Je približno 15 fizikalnih GB

Če kupiš disk določene velikosti, je disk pač tako velik, vsaj v bytih. Če pa ti winsi napišejo da je manjši, pa pač množiš z 1024 dokler ne prideš do bajtov in ugotoviš, da so ti še par bajtov šenkali. Simple ko pasul

JLP: Malo si to ti zamnjo, se ti ne vidi. Proizvajalci že vejo prav računat!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Baja ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Del diska pokvarjen

Oddelek: Strojna oprema
353829 (2728) k4vz0024
»

formatiranje 1 tb diska? 24gb manjka

Oddelek: Strojna oprema
202775 (2259) BigWhale
»

DELL prenosniki

Oddelek: Pomoč in nasveti
113705 (3388) brett
»

Maxtor 40 GB

Oddelek: Strojna oprema
51163 (910) nodes

Disk za na odpad ali virus??

Oddelek: Strojna oprema
221376 (1016) Mr.-Viko

Več podobnih tem