» »

LTE (4G) @ Mobitel

LTE (4G) @ Mobitel

«
1
2

kronik ::

V Dnevniku piše, da bo Mobitel do novega leta zagnal LTE omrežje.

Čez manj kot dva meseca bo Telekom Slovenije tudi uradno zagnal naslednjo generacijo mobilnega omrežja LTE, ki bo omogočal nekajkrat višje hitrosti prenosa podatkov. Več deset milijonov evrov vreden posel naj bi dobil njegov »hišni dobavitelj« Ericsson. Kot smo izvedeli, se je predsednik uprave Telekoma Rudi Skobe s švedskim velikanom hkrati dogovoril za novo, precej cenejšo pogodbo o sodelovanju.



Po neuradnih, vendar zanesljivih informacijah je Skobe pri Ericssonu izpogajal kar 25-odstotno znižanje cen. V Telekomu podrobnosti sodelovanja z Ericssonom za zdaj ne želijo razkriti. Da so se naposled odločili za Ericsson, pa je bržčas posledica dejstva, da je ta zgradil celotno Telekomovo mobilno omrežje. Spomnimo, da so Švedi pred leti dobili tudi 37 milijonov evrov vreden posel gradnje Telekomovega omrežja na Kosovu in tudi njegovo letošnjo nadgradnjo. V pripravah na LTE so preizkušali tudi radijsko opremo kitajskih gigantov Huawei in ZTE.

»Rezultati testnega obdobja so odlični in obetajo vrhunsko uporabniško izkušnjo. LTE prinaša višje prenosne hitrosti, večjo zmogljivost in nižje odzivne čase ter omogoča združljivost z omrežji prejšnjih generacij (2G in 3G),« so navedli v nacionalnem operaterju. Omenimo le eno od izboljšav, ki jih prinaša »novo« omrežje. Če to z nadgradnjo HSPA+ dopušča hitrosti nad 20 Mb/s, bi te po novem lahko dosegle tudi sto Mb/s. »Pri LTE je treba vedeti, da ne gre preprosto za vklop ali preklop na novo tehnologijo. Pri LTE namreč ne gre toliko za tehnologijo samo, temveč za skrbno načrtovano sobivanje novih in obstoječih tehnologij (tudi novi mobilni terminali bodo tako narejeni). Predvsem pa LTE potrebuje optična omrežja za povezavo med radijskimi sprejemniki in oddajniki ter preostalo omrežno infrastrukturo. Mobilna omrežja lahko sicer za marsikatero storitev nadomestijo kabelska, vendar prihajajo nove storitve, ki so možne le prek optičnih vlaken,« so pojasnili v Telekomu.

V začetni fazi gradnje bodo nadgradili jedrno omrežje in zagotovili osnovno pokrivanje ozemlja s signalom, pri čemer bodo uporabili že pridobljeno frekvenco 1800 MHz. Zaradi zamude pri sprejemanju nacionalne strategije razvoja tega področja bodo namreč operaterji še najmanj leto dni čakali na objavo razpisa za dodelitev frekvenčnega pasu 800 MHz, ki se je sprostil zaradi prehoda na digitalno televizijo.


Vir

Brane22 ::

Hmm. Kokr vidim, ne pokrivajo vsi Android telefončki vseh LTE frekvenčnih področij.

našel sem nekega Nexusa, ki podpira LTE na 800/1900 in ne 1800MHz...

Je kje kaka parametrična tabela teh zadev ?

zee ::

Super. LTE + 2 GB podatkovni paket = zakon!

cinizem=on
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

Brane22 ::

A se kaj ve, kaj planira T-2 v tej smeri ?

Mislim, če ne bo nič, potem brezveze razmišljat v to smer, ker z njihovega omrežja ne bi šel dol brez dobrega razloga.

A kdo ve, kako bo s temi frekvenčnimi področji ?

A bo 800MHz ko pride v uporabo enakovredna zamenjava za 1800MHz ali bo samo za recimo manj poseljena območja ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Cooper ::

Brane22 je izjavil:

Hmm. Kokr vidim, ne pokrivajo vsi Android telefončki vseh LTE frekvenčnih področij.

našel sem nekega Nexusa, ki podpira LTE na 800/1900 in ne 1800MHz...

Je kje kaka parametrična tabela teh zadev ?

Trenutno praktično ni telefonov, ki bi podpirali evropski LTE standard. Iphone in Nexus 4 sta narejena za LTE v ZDA.

Brane22 ::

Ne štekam. Kakšna je razlika med evropskim in USA LTE, razen v frekvenčnem pasu ?

Našel sem ene par modelov z 1800MHz LTE.

Brane22 ::

Pa rahla zmešnjava je s temi oznakami. LTE je, če prav razumem, v bistvu bolj draft, ki nosi oznako 3.9G ( se pravi daleč nad 3G, ni pa še čisto pravi 4G)

Končna verzija je LTE-Advanced, ki nosi oznako 4G...

Kaj bojo zdaj zagnali- LTE:3.9G ali LTE-Advanced:4G ? ;o/

Cooper ::

Ravno frekvenčni pas je tista zadeva, ki bo ločila ZDA in EU LTE. Za Iphone se posipam s pepelom, LTE naj bi deloval tudi pri nas.
Mobitel bo imel LTE, torej 3.9.

Brane22 ::

A je to potem tisti razlog, da so pri Ericsonnu dobili cenejši deal kot bi ga sicer ?

JayKay ::

s3 lte uk varianta dela na 1800 mhz. in nexus4 nima lte čipa

Cooper ::

Pri Ericssonu so vzeli zato, ker so grozili, da bodo šli na kitajsko opremo, če ne znižajo cene. Ampak na Kitajce ne bi šli, ker so bili rezultati testov porazni.

Brane22 ::

Aha. In zakaj 3.9G namesto 4G ? Ali gre tu samo za FW, ki ga bodo na isti opremi samo updatali, ko se stvari ustalijo ?

Saj če prav zastopim, naj bi bil 4G že fertik...

Cooper ::

LTE-Advanced - prava 4. generacija - bo dosegal hitrosti med 100 Mbps in 1 Gbps. LTE, kot se trenutno uvaja, doseže v optimalnih razmerah do 100 Mbps, kar je spodnja meja 4. generacije. Zaradi tega je LTE v stroki poimenovan kot 3.9 generacija, čeprav ga vsi poznamo, kot 4. generacijo. Je malo zmede pri vsem skupaj.

Gapi ::

No person is rich enough,to buy back his past.

kronik ::

Za doplačilo 6 eur mesečno boš dobil 40 GB prenosa, lahko pa boš tudi ločeno naročil lte paket.

blackbfm ::

bo dosegal hitrosti med 100 Mbps in 1 Gbps.


ja tamle, v status baru mogoče..praktično bo pa druga zgodba:))

RejZoR ::

kronik je izjavil:

Za doplačilo 6 eur mesečno boš dobil 40 GB prenosa, lahko pa boš tudi ločeno naročil lte paket.


Si želim, da bi tak paket imel tud za 3G. Pa magari če bi bil polovičen, torej 20GB bandwidtha (hell že 5GB bi bilo noro). Tko pa sem na 200MB za 5 EUR. Hm...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Dami ::

kronik je izjavil:

Za doplačilo 6 eur mesečno boš dobil 40 GB prenosa, lahko pa boš tudi ločeno naročil lte paket.

Hm kje piše da je 40gb 6€? Kok sem jaz razbral iz tega je 6€ samo storitev LTE (do 31.12.2013 še brezplačna). Tistih 40gb dobiš pa tule, kjer imaš do 31.8.2013 polovično ceno.
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

dejanslo ::

Po moje bo za +6eur/mesec (v promocijskem obdobju do konca leta 0eur) samo dovoljena povezljivost na LTE. Podatkov boš imel toliko kot jih imaš v svojem paketu, za 40eur (20 v promocijskem obdobju) pa dobiš Internet LTE paket s 40GB.

Sem že malo pozabil, kako je s tem LTE - a je hitrost prenosov, pingi, ipd odvisna od drugih uporabnikov na bazi oz ali je vpliv le-teh kaj manjši kot pri 3G?
There`s More Than One Way To Do It

blackbfm ::

ali je vpliv le-teh kaj manjši kot pri 3G?


dokler bo ekskluziva za bogatune in geeke, sigurno:)

Jerry000 ::

Mi lahko nekdo razloži kaj je ta LTE? A to se morje še kak paket vzet al to samo pomeni da poleg 3G lovi še 4G kateri ima hitrejši prenos podatkov?
Se splača vzeti LTE al je tut navaden ok? Predvsem me za nima za Galaxy S3

SLO_Matej ::

http://www.mobitel.si/storitve/hitri-in...

LTE si moraš sam vklopiti preko Mojega Mobitela. Do konca leta je uporaba brezplačna, potem pa bo mesečna naročnina za storitev LTE 6 eur.

Jerry000 ::

Se pravi če hočeš LTE plačaš 6€ na mesec, pol še petka za več podatkov 5€...če kupiš še kak dober fon k ma 20€ doplačila...bemu sej sam 60€ skor plačuješ -.-. Naj đabestu malo povečajo prenos podatkov...ne samo 100MB lol. Kaj to pomeni da če imam LTE moram nujno plačat teh 6€?

MacGyver141 ::

Od 1.1.2014 naprej bo treba plačat 6€, če boš imel vključeno storitev LTE. Drugače ni treba.

Jerry000 ::

hvala. Bi pa vprašal še, če se splača vzeti LTE, do konca leta bom uporabljal LTE glede na to da je zastonj, potem pa verjetno ne bom več, saj imam Đabest, in z nakupom Galaxy S3 (ko bo S4 prišel ven in s tem bo padla cena S3) bi rad si še vzel petko da bom imel malo več prenosa podatkov, 100MB je danes v mobilni dobi resnično premalo

hojnikb ::

tak btw galaxy s3 ne podpira lte...
#brezpodpisa

`DoC ::

+°´°+,¸¸,+°´°~What We Do In Life, Echoes In Eternity~°´°+,¸¸,+°´°+

Jerry000 ::

hojnikb je izjavil:

tak btw galaxy s3 ne podpira lte...


Seveda ga podpira. No, kaj pa moje vprašanje?

M-XXXX ::

Ne ni nujno da plačaš LTE, kar je tudi logično...
Če ne plačaš LTE pač imaš navaden internet...

Je pa zelo verjetno, da bo tudi po tem obdobju LTE zastonj...

SLO_Matej ::

Jerry000, kaj takega kot je Paket Pomlad 2013 ti pa ne odgovarja? 2013 enot za 23 eur mesečno - 1 enota je 1 min za klic v katerokoli slovensko omrežje, 1 SMS/MMS ali 1 MB prenosa podatkov.

Samo tole z zaračunavanjem LTE-ja je pa malo čudno (če ga bodo po koncu tega leta zaračunavali). To je tako, kot bi zaračunavali uporabo 3G, ali kako?

Hayabusa ::

LTE = data prenos na steroidih...
Kaj tu ni jasno ?

hojnikb ::

kaj ti korist lte, če maš pa take debilne pakete...
#brezpodpisa

Buggy ::

ze 3G pokritost v Sloveniji je sramotna, bo LTE imel se manjso ali isto?
Zaenkrat res ne vidim neke hude potrebe v mobilnih napravah po tako velikem bandwithu

luky ::

Jaz tudi ne, naj bo 3G pokrito kot mora biti pa je OK.
luky!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: luky ()

bdoxx ::

saj je pokrit?

Jerry000 ::

M-XXXX je izjavil:

Ne ni nujno da plačaš LTE, kar je tudi logično...
Če ne plačaš LTE pač imaš navaden internet...

Je pa zelo verjetno, da bo tudi po tem obdobju LTE zastonj...



Ne verjamem da bo zastonj. Saj imajo napisano koliko "naj bi blo" v tabeli. Nvem...res debilno se mi zdi da moraš LTE plačevati -.- to je res tko kot da bi ti zaračunal uporabo 3G + prenos podatkov...wtf

SLO_Matej je izjavil:

Jerry000, kaj takega kot je Paket Pomlad 2013 ti pa ne odgovarja? 2013 enot za 23 eur mesečno - 1 enota je 1 min za klic v katerokoli slovensko omrežje, 1 SMS/MMS ali 1 MB prenosa podatkov.

Samo tole z zaračunavanjem LTE-ja je pa malo čudno (če ga bodo po koncu tega leta zaračunavali). To je tako, kot bi zaračunavali uporabo 3G, ali kako?



Ne pride v poštev, tudi kličem kar dosti

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jerry000 ()

M-XXXX ::

Ne verjamem da bo zastonj. Saj imajo napisano koliko "naj bi blo" v tabeli. Nvem...res debilno se mi zdi da moraš LTE plačevati -.- to je res tko kot da bi ti zaračunal uporabo 3G + prenos podatkov...wtf

Mobitel ima zgodovino podaljševanja vseh akcij. S tem so konkurenčni, ob enem pa imajo izgovor če jo ukinejo (gredo nazaj na stare količine/cene). Je pa seveda možno, da bodo skenslali. Vendar do takrat bodo najbrž tudi ostali operaterji mučkali z LTE in bo konkurenca naredila svoje...

hojnikb ::

dokler nimajo ostali tut lte, si mobitel bp lahko prvoši dodatno računat za lte..
#brezpodpisa

Jerry000 ::

Ja...sranje je če jaz kupim S3 LTE pri mobitelu ker je "super akcija", pol bo pa simobil mel free 4G in bom lahko čaku 2 leti da se prestavim. No to seveda samo sklepam, lahko pa da bo mel mobitel free, upam da bo tako. Ker bom plačeval mogoče že petko da bom mel usaj 2gb prenosa, nebi rad še LTE plačeval. Tko da je kr pomembno to ker je LTE telefon seveda dražji kot navadna verzija. In če bo mobitel začel računat LTE sem za brezveze si nabavil LTE telefon

PARTyZAN ::

Kaj točno počneš na telefonu, da sploh rabiš LTE? Visoke hitrosti prenosa so precej useless pri kvotah, ki jih imamo pri mobilnih operaterjih.

hojnikb ::

vzami lepo navadnega s3 in brez lte...
za fb in podobno sranje nerabiš lte... je hspa+ dovolj...
#brezpodpisa

MacGyver141 ::

@Jerry000, Petka je samo še do 30.6.2013

blackbfm ::

S3 LTE pri mobitelu ker je "super akcija", pol bo pa simobil mel free 4G in bom lahko čaku 2 leti da se prestavim


nabaviš pač brez vezave

Jerry000 ::

Fora je da bom mel telefon vsaj 4 leta, tako kot imam zdajšnjega in razmišlam malo bol za naprej. FB niti nimam, LTE zato ker bi dosti brskal po spletu itd. Zato pa sprašujem če se sploh splača LTE:). Brez vezave ne bom kupil ker je malo preveč.

Čakaj...kaj petka je samo do 30.6.? Kaj pa pol? Pol bom spet na 100MB prenosa podatkov-.-? Jebemu danes je čas interneta in mobilnosti, đabest pa sam 100MB ponuja -.-, pa še petko bojo stran dal...res super

Bolf3nk ::

Ma za brskanje po spletu je že 3g/hspa+ dovolj.. to je 21,6 Mb/s

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Bolf3nk ()

Jerry000 ::

Zakaj pa je pol LTE uporaben? Rad imam da se stran hitro naloži, glede na to da do danes nisem imel decent telefona da bi lahko brskal po spletu:)

hojnikb ::

za splet je hspa več kot dovolj...
#brezpodpisa

Bolf3nk ::

Jerry000 je izjavil:

Zakaj pa je pol LTE uporaben? Rad imam da se stran hitro naloži, glede na to da do danes nisem imel decent telefona da bi lahko brskal po spletu:)


za torrente :P

... nevem, mogoče če uporabiš telefon kot modem in imaš hiter internet na pc ali prenosniku :P

SLO_Matej ::

Jerry000 je izjavil:

Ja...sranje je če jaz kupim S3 LTE pri mobitelu ker je "super akcija", pol bo pa simobil mel free 4G in bom lahko čaku 2 leti da se prestavim.

Ne bi se ti splačalo prestavljat, ker tako ali tako pri Si.mobilu itak ne bi delalo ok oz. sploh ne bi. :)

6151 ::

Uporaben je za tiste, ki nimajo druge možnosti za povezavo z internetom
3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Telekom - Mobitel (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
21346208 (18750) cekr
»

Ceneje na Iziju

Oddelek: Mobilne tehnologije
273142 (1717) broken/link
»

Sparmobil ali Izimobil

Oddelek: Mobilne tehnologije
174237 (3136) bela120
»

TS vs. T-2 vs. Simobil

Oddelek: Mobilne tehnologije
256418 (5679) mirancar
»

LTE - da ali ne? (strani: 1 2 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
5414049 (11880) celada

Več podobnih tem