» »

LTE - da ali ne?

LTE - da ali ne?

«
1
2

SubjectX ::

Kupujem novega, pa me zanima, ali je LTE res toliko v razmahu v Sloveniji, da se mi splaca iskati mobitel z LTEjem ali ne bom toliko na izgubi, ce bom menjal mobitel cez ene tri leta..

pi pawr ::

Do konca leta bo pri simobilu in mobitelu zastonj, pokritost pa ima mobitel boljšo, seveda se pri obeh hitro širi.
LTE je zelo zelo hiter, predvsem pa se opazi manjsi odzivni čas napram 3G. Speedtest s 3/4 signala v notranjosti hiše v LJ je pokazal 40 dol 15 Mbps gor. (ipad4, simobil).

Če ti bo taka hitrost prišla prav in predvsem, če imaš dovolj zakupljenega prenosa, potem LTE pride v poštev. Je pa ponekod za gledanje youtuba v HD 3G dovolj.

hojnikb ::

kaj ti koristi lte, če majo pa operaterji tak slabe pakete (predvsem količina prenosa)
#brezpodpisa

Mavrik ::

SubjectX je izjavil:

Kupujem novega, pa me zanima, ali je LTE res toliko v razmahu v Sloveniji, da se mi splaca iskati mobitel z LTEjem ali ne bom toliko na izgubi, ce bom menjal mobitel cez ene tri leta..


Po mestih je pokritost ok (pri Mobitelu vsaj), dela trenutno zaradi nizke obremenitve opazno boljše kot HSxPA. Če ti je to pomembno, go for it.
The truth is rarely pure and never simple.

BlaY0 ::

hojnikb je izjavil:

kaj ti koristi lte, če majo pa operaterji tak slabe pakete (predvsem količina prenosa)

??? Kaj pa ti prenašaš? A ti bi si rad po luftu internet na svoj računalnik pretočil? Daj si malo preračunaj koliko ur na mesec moraš buljiti v YT, da preneseš recimo 30GB. To je dve uri na dan gledanje YT-ja + 5 ur strimanja muske + 8 ur trolololanja na ST-ju. Če pa računaš še, da se recimo za vikende odlepiš od kompa, pride pa 3 ure buljenja YT-ja, 6 ur strimanja muske in 10 ur trolololanja na ST-ju.

Pri nas so v bajti trije telefoni, trije računalniki in ena tablica pa redko prebijemo 15GB in takšnih je 95% uporabnikov, ostalih 5% pa pač nuca "zaloge" za težke čase in lupijo internet na polno non-stop.

V končni fazi bo šlo vse na LTE, tudi voice... trenutno se voice še vedno vozi prek GSM-ja. Tendenca je pa itak, da se vse čimprej preveksla na LTE, ker je tehnologija precej bolj robustna/cenejša kot recimo 3G. Pokritost z LTE-jem bo v končni fazi takšna kot je pri GSM-ju (zdaj ko so frekvence podeljene), hardvera bo pa pol manj kot za 3G.

Jaz osebno bi zdajle še malo počakal z LTE telefonom, če bi si ga moral sam nabaviti. Do novega leta bodo šle cene še precej dol oziroma boš že težko našel telefon brez LTE radia. Mediatek je že lansiral prve low-budget LTE SOC-e, čez par mesecev bodo pa že vsi kitajski low-budget telefoni LTE capable in spodobnega boš dobil praktično že za 50 EUR.

Izaso ::

hojnikb je izjavil:

kaj ti koristi lte, če majo pa operaterji tak slabe pakete (predvsem količina prenosa)


To je kar res d aimajo, pa tudi cenovno ne preveč ugodni. Problem pa nastene oz. bo po Novem letu, ker bo potrebno uporabo lte omrežja tudi plačati, kar pa tudi ne bo majhen strošek!

BlaY0 ::

Omejitve pri prenašanju po lufto morajo biti, če ne tisti z boljšo anteno/lokacijo pobere vse. Res da je trenutni način za PPU slab, je pa še vedno boljši od nič.

bajsibajsi ::

SubjectX je izjavil:

Kupujem novega, pa me zanima, ali je LTE res toliko v razmahu v Sloveniji, da se mi splaca iskati mobitel z LTEjem ali ne bom toliko na izgubi, ce bom menjal mobitel cez ene tri leta..


Odgovor na to vprasanje ves v bistvu samo ti. Ali zi zelis/potrebujes LTE ali pac ne.

Zame bolj kot sirina propustnosti... 30-40ms ping na LTE zunaj v mestu je precej dober obcutek. :)

r3dkv1c4 ::

blayo>" ??? Kaj pa ti prenašaš? A ti bi si rad po luftu internet na svoj računalnik pretočil? Daj si malo preračunaj koliko ur na mesec moraš buljiti v YT, da preneseš recimo 30GB. To je dve uri na dan gledanje YT-ja + 5 ur strimanja muske + 8 ur trolololanja na ST-ju. Če pa računaš še, da se recimo za vikende odlepiš od kompa, pride pa 3 ure buljenja YT-ja, 6 ur strimanja muske in 10 ur trolololanja na ST-ju.

Pri nas so v bajti trije telefoni, trije računalniki in ena tablica pa redko prebijemo 15GB in takšnih je 95% uporabnikov, ostalih 5% pa pač nuca "zaloge" za težke čase in lupijo internet na polno non-stop."

ah daj no daj....15gb download/upload se tik tak v mesecu obrne....zelo je odvisno na kakšni resoluciji gledaš yt in podobne medije...
recimo, če uporabljaš skype video klic, izmeri količino podatkov med klice in boš videl da ni tako veliko ur čeblanja....itd...
LTE je trenutno totalno marketinška fora...zame neuporabna, ker je razlika pri prenosu podatkov časovno premajhna, da bi imel kakšno blazno korist od tega.

hojnik je lepo povedal, da so paketi katasrofalni za uporabo LTE-ja

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: r3dkv1c4 ()

jusv ::

Tudi sam sem mnenja, da so paketi pri obeh operaterjih katastrofa za uporabo LTEja, vprašanje če se bo pri tem kaj spremenilo, zanimivo pa bo tudi videti koliko bo dejansko uporabnikov ko bo storitev plačljiva. Ker to številko ki zdaj omenjajo se mi ne zdi realna in tudi v tem trenutku previsoka, je zgleda bolj kot ne spet marketinški trik in promocija za storitev. kar se LTE omrežja tiče raje še malce počakaj, da boš videl v katero smer bo to šlo in kakšne bodo cene...
Pametne smo podnevi z lučjo iskali!

Mavrik ::

Cilj obeh operaterjev je, da se čimprej znebijo UMTS/HSxPA in preklopijo vse uporabnike na LTE zaradi preprostejše tehnologije in bistveno boljšega dosega. Tako da ne vem o čem govorite no.

Poleg tega ima LTE na 800MHz približno isti doseg kot EDGE (kar je bistveno, _bistveno_ boljše od karkoli 3G in pomeni manj porabe energije) in postavi sejo v bistveno hitrejšem času - zato je odzivnost uporabe mobilne povezave opazno boljša od 3Gja (kar nima nobene veze s samo pasovno širino). Tisti ko govorijo, da med HSxPA in LTE ni razlike očitno v praksi tega še sploh niso probali - v realnem življenju namreč na mobilcu večino časa čakaš da se ti postavi podatkovna seja, ki je pri LTE tako skrajšana, da je skoraj neopazno.

In to so vse prednosti, ki jih opaziš tudi če imaš samo 500MB prenosa.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

hojnikb ::

Kot prvo; a je blo res treba obudit 1 leto staro temo ???? Moderatorji ?? 8-O

In ja.. Nihče ne pravi da je LTE slab; nasprotno, zadeva je super (sploh pingi), sam kaj, ko se stvar pri nas smatra kot premium in je pokritost zaenkrat še bolj tak tak. Ko bo LTE standard zadeva na vseh paketih in bojo prenosi spodobni (vsaj par GB pri najcenejšem paketu in vsaj 100GB na najdražjem) pol bo pa zadeva uporabna.
#brezpodpisa

Invictus ::

Vsak ki hoče uporabčljati zadnjo tehnologijo, mora pač za to plačati.

Saj Telekom ni zadev dobil zastonj (čeprav bi jih lahko, beri Huawei namesto Ericsson).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mavrik ::

hojnikb je izjavil:


In ja.. Nihče ne pravi da je LTE slab; nasprotno, zadeva je super (sploh pingi), sam kaj, ko se stvar pri nas smatra kot premium in je pokritost zaenkrat še bolj tak tak. Ko bo LTE standard zadeva na vseh paketih in bojo prenosi spodobni (vsaj par GB pri najcenejšem paketu in vsaj 100GB na najdražjem) pol bo pa zadeva uporabna.


Vsaj pri Mobitelu je pokritost zelo dobra (nisem še našel slovenskega mesta, kjer ne bi bilo LTE signala). Uporabna pa je že zdaj in se pri redni uporabi telefona in tetheringa močno pozna. Torrentanje na telefonu pač ni nekaj kar bo KADARKOLI tolerirano zaradi omejitev radijskih povezav.
The truth is rarely pure and never simple.

M-XXXX ::

hojnikb je izjavil:

Kot prvo; a je blo res treba obudit 1 leto staro temo ???? Moderatorji ?? 8-O

In ja.. Nihče ne pravi da je LTE slab; nasprotno, zadeva je super (sploh pingi), sam kaj, ko se stvar pri nas smatra kot premium in je pokritost zaenkrat še bolj tak tak. Ko bo LTE standard zadeva na vseh paketih in bojo prenosi spodobni (vsaj par GB pri najcenejšem paketu in vsaj 100GB na najdražjem) pol bo pa zadeva uporabna.

Pokritost je pravzaprav odlična... Kako dolgo je zunaj? Slabo leto pa je 60% prebivalstva pokritega.. Not bad.

Mavrik ::

Invictus je izjavil:

Vsak ki hoče uporabčljati zadnjo tehnologijo, mora pač za to plačati.

Saj Telekom ni zadev dobil zastonj (čeprav bi jih lahko, beri Huawei namesto Ericsson).


Pa saj zadeva je zastonj. Vsaj pri Telekomu. IIRC Simobil zaračuna 3EUR/m.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

hojnikb ::

Mavrik je izjavil:

Invictus je izjavil:

Vsak ki hoče uporabčljati zadnjo tehnologijo, mora pač za to plačati.

Saj Telekom ni zadev dobil zastonj (čeprav bi jih lahko, beri Huawei namesto Ericsson).


Pa saj zadeva je zastonj. Vsaj pri Telekomu. IIRC Simobil zaračuna 3EUR/m.

Točno ja, mobitel zdaj ne zaračunava posebi naročnine za LTE, daje pa omejitve hitrosti. A potem ma tudi najcenejši paket LTE ? Ve kdo kaj ?

Mavrik je izjavil:

hojnikb je izjavil:


In ja.. Nihče ne pravi da je LTE slab; nasprotno, zadeva je super (sploh pingi), sam kaj, ko se stvar pri nas smatra kot premium in je pokritost zaenkrat še bolj tak tak. Ko bo LTE standard zadeva na vseh paketih in bojo prenosi spodobni (vsaj par GB pri najcenejšem paketu in vsaj 100GB na najdražjem) pol bo pa zadeva uporabna.


Vsaj pri Mobitelu je pokritost zelo dobra (nisem še našel slovenskega mesta, kjer ne bi bilo LTE signala). Uporabna pa je že zdaj in se pri redni uporabi telefona in tetheringa močno pozna. Torrentanje na telefonu pač ni nekaj kar bo KADARKOLI tolerirano zaradi omejitev radijskih povezav.

Ja itk, da nemorš torrentat na mobilnem netu (že zaradi omejitve portov, če ne druga). Gre se bolj zato, da tudi legit storitve kurijo precej podatkov, če ti je kaj mar za kvaliteto (think youtube Hd ali kak netflix).
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

pegasus ::

LTE dejansko dela bolje kot večina wifijev. Že zato je nekaj vreden :)

r3dkv1c4 ::

mavrik>"Cilj obeh operaterjev je, da se čimprej znebijo UMTS/HSxPA in preklopijo vse uporabnike na LTE zaradi preprostejše tehnologije in bistveno boljšega dosega. Tako da ne vem o čem govorite no."

narobe, njihov cilj je obiranje denarja uporabnikom in ne zagotavljanje kakovostnih storitev.
Le te so v tujini že nekaj časa tako, da ne razumem zakaj moramo biti vedno leto ali dve za ostalimi (beri: tujimi) operaterji.

Mavrik ::

r3dkv1c4 je izjavil:

mavrik>"Cilj obeh operaterjev je, da se čimprej znebijo UMTS/HSxPA in preklopijo vse uporabnike na LTE zaradi preprostejše tehnologije in bistveno boljšega dosega. Tako da ne vem o čem govorite no."

narobe, njihov cilj je obiranje denarja uporabnikom in ne zagotavljanje kakovostnih storitev.
Le te so v tujini že nekaj časa tako, da ne razumem zakaj moramo biti vedno leto ali dve za ostalimi (beri: tujimi) operaterji.


No zdaj pa prosim:

1.) Si nehaj zmišljevat stvari
2.) Probaj razumeti preprosto dejstvo, da operaterja laufanje LTE omrežja stane bistveno manj kot pa 3G stack.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

r3dkv1c4 ::

Mavrik je izjavil:

r3dkv1c4 je izjavil:

mavrik>"Cilj obeh operaterjev je, da se čimprej znebijo UMTS/HSxPA in preklopijo vse uporabnike na LTE zaradi preprostejše tehnologije in bistveno boljšega dosega. Tako da ne vem o čem govorite no."

narobe, njihov cilj je obiranje denarja uporabnikom in ne zagotavljanje kakovostnih storitev.
Le te so v tujini že nekaj časa tako, da ne razumem zakaj moramo biti vedno leto ali dve za ostalimi (beri: tujimi) operaterji.


No zdaj pa prosim:

1.) Si nehaj zmišljevat stvari
2.) Probaj razumeti preprosto dejstvo, da operaterja laufanje LTE omrežja stane bistveno manj kot pa 3G stack.

a tebe mobitel plačuje, da ti perejo možgane....al kaj?

Za uporabnika je pa to dražja storitev, kje je tvoj point?

Pokaži mi eno izmišljeno stvar....zakaj imajo potem na voljo pakete od 200mb/mes naprej in ne recimo 20gb....
Razumem, kaj govoriš ampak ti nočeš razumet drugih stvari, kot so cena plačane storitve, za katere praviš, da so cenejše od prejšnjih.

Master_Yoda ::

Probaj razumeti preprosto dejstvo, da operaterja laufanje LTE omrežja stane bistveno manj kot pa 3G stack.


Saj razumemo in zato jamramo. LTE stane operaterja manj, koncnemu kupcu storitve pa racunajo vec -> Ne hvala!

Mavrik ::

Master_Yoda je izjavil:

Probaj razumeti preprosto dejstvo, da operaterja laufanje LTE omrežja stane bistveno manj kot pa 3G stack.


Saj razumemo in zato jamramo. LTE stane operaterja manj, koncnemu kupcu storitve pa racunajo vec -> Ne hvala!


Ne hvala za kaj točno? :)

Pač issue ko ga imaš:

1.) Operater hoče čimveč zaslužiti
2.) Vsaka bazna postaja ima omejeno pasovno širino po zraku.

Zaradi teh dejstev imaš omejitev prenosa. Kar ne spremeni dejstva da LTE deluje boljše tudi za človeka ki ima zelo malo zakupljenih količin (saj o tem je pogovor a ne?).
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Dami ::

Master_Yoda je izjavil:

LTE stane operaterja manj, koncnemu kupcu storitve pa racunajo vec -> Ne hvala!

Telekom ma opcijo LTE20 zastojn.
do 21,6 Mb/s v smeri do uporabnika do 5,76 Mb/s v smeri od uporabnika

Če hočeš pa 100/50mbit je pa treba plačat.
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

Mikasa ::

Če si res nek hud friko in če res potrebuješ takšno hitrost in prenose, potem se ti to splača, za nas normalne uporabnike je to kar imamo sedaj čisto dovolj. Pa drugi strani, pa se mi zdi butasto nekaj doplačevat če za to ni potrebe. Lte ima svoje prednosti in namen, samo se mi zdi, da v tem trenutku še ni potrebe, da bi ga imel oz. uporabljal. Zanimivo bo videti koliko bo teh uporabnikov ko bo potrebno za to storitev plačevati!

BlaY0 ::

Master_Yoda je izjavil:

Saj razumemo in zato jamramo. LTE stane operaterja manj, koncnemu kupcu storitve pa racunajo vec -> Ne hvala!

Hmm... kako misliš dražje? Naročniški paketi mobilnega interneta lani ali predlani niso bili nič cenejši od letošnjih. Cena je enaka ali celo za malenkost nižja, dobiš pa precej več.

Kar se tiče cene za operaterja... licence so drage za pop*****, in vsaka postavka v samem telekomunikacijskem procesu je praktično licencirana. Trenutno je problem v tem kako preiti na LTE only ker bodo GSM očitno morali furat še precej časa, zraven imajo pa še 3G. Po moje se bo delalo na tem, da se bo najprej ukinilo 3G in nato nabavilo licence za VoLTE. Nato se bo postopoma zmanjševalo bandwidth za GSM na 900 MHz in ga povečevalo na LTE-ju. Najbolj bistveno pa je to, da se bo dalo za LTE uporabiti večino pasivne infrastrukture, ki jo trenutno uporabljajo za GSM. Za primer, pri 3G je bilo potrebno vse antene na novo nabavit...

hojnikb je izjavil:

Kot prvo; a je blo res treba obudit 1 leto staro temo ???? Moderatorji ?? 8-O

My bad, sem šele zdaj registriral da je zadeva 2013 ;) drugače pa se mi zdi tema čisto aktualna.

Drugače pa bistvo same hitrosti ni to, da pumpaš dol non-stop z najvišjo možno ampak zato, da je uporabniška izkušnja pri običajni uporabi interneta boljša.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

BlaY0 ::

Dami je izjavil:

Telekom ma opcijo LTE20 zastojn.

do 21,6 Mb/s v smeri do uporabnika do 5,76 Mb/s v smeri od uporabnika

Če hočeš pa 100/50mbit je pa treba plačat.

Tuakj se velja malo pozanimati glede na lokacijo... verjetno ne bodo vse bazne postaje omogočale 15 ali 20 MHz bandwidtha (že zdaj ga ne, baje stane za pop*****), z 10 MHz bandwidthom pa dosežeš v praksi max. 70 - 75 Mbps.

Mikasa je izjavil:

Zanimivo bo videti koliko bo teh uporabnikov ko bo potrebno za to storitev plačevati!

Tukaj te ne zastopim ravno najbolje. Vedno je bilo tako da so bile za early-adopterje zadeve za plačat. Tudi GSM je bil za doplačat ko smi bili še na NMT-ju. V končni fazi bo pa to main tech in ne bo nič za doplačevati, še posebej če 3G-ja ne bo več.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

šernk ::

Imam vključen LTE z omejitvijo 10/2 Mb/s ampak lahko rečem, da je odzivnost mobitela res opazna proti 3G. Ne rečem da je takšna razlika kot med 2G in 3G, ker na 2G je itak neuporaben internet ampak je opazno.

sem praktično dnevno na območjih tako z 2G, 3G in LTE signalom in se skoki zelo poznajo. Pojma nimam zakaj bi nekdo rabil hitrost 100/50 na mobitelu ali le zato, da se lahko pred frendi pohvališ s speedtestom?
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

BlaY0 ::

Pred petimi leti si recimo 24ur.com komot drgnil prek EDGE-a, danes ni šans da ti jo uspe odpreti prej kot v eni minuti. O web developmentu raje ne bi ampak takšno je stanje in poslabšuje se, zato te rešuje tehnologija z višjo hitrostjo. Ja, malo bad vse skupaj, za dostop do iste količine končnih informacij rabiš prenesti dejansko 20x več podatkov kot pred 5 leti...

stara mama ::

Seveda, zraven se šopajo multimedijski oglasi, ki jih sam plačuješ da jih gledaš...

jype ::

Moj telefon (Nexus 5) trdi da ma LTE, ampak mi nikol ne skoč gor (na Mobitelovem omrežju). A moraš koga pri operaterju za rokav pocukat, da to steče?

BlaY0 ::

A maš 128k uSIM?

Mavrik ::

jype: Ja, na 1918 pošlješ SMS z "LTE20" pa ko dobiš confirmation rebootaš telefon (USIM pa že imaš ker imaš microSIM telefon).
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

jype ::

BlaY0> A maš 128k uSIM?

Ne, razrezu sm starinskega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

BlaY0 ::

Ne bo dovolj. SIM ti ne podpira LTE-ja. Pojdi do operaterja in reci naj ti dajo uSIM.

jype ::

Vidm ja, sem poslal SMS, pa so se mi smejal.

BlaY0 ::

Basterds...

stara mama je izjavil:

Seveda, zraven se šopajo multimedijski oglasi, ki jih sam plačuješ da jih gledaš...

V bistvu jih plačujem, čeprav jih ne gledam :P

Kaj čmo, takle mamo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

jype ::

OK, zdej pa dela.

spirit ::

OK ne vem kaj govorite o plačevanju LTE, jaz ne plačam nič več pa imam LTE kot prej ko ga nisem imel, sem pa na Mobitelu, kar je tudi že bilo napisano da naj bi bilo na Mobitelu zastonj, na Simobilu pa 3€/m. Dvomim, da bi si Mobitel dovolil kar naenkrat začeti zaračunavt za LTE, saj ej njim v intereu čimprej čimveč ljudi spravit gor, ko bomo vsi gor pa tudi ne bodo smeli dati postavke za to, ker bi se folk upru. Point LTe ej hitrost in ne količna, tako da ne vem kaj vi sanjate o 100 GB, sam uporavljam prenos podatkov konstantno, doam in v službi sem sicer na WiFi-ju, redko pridem do 1GB, je pa res, da aplikacije prenašam in posodobljam bolj kot ne na WiFi-ju imam konstantno prižgan Viber, dostikrat Skype, mail... 1 GB sem prekoračil, ko sem kupil N5 in mi je komplet aplikacije potegnu dol na LTE, za normalno uporabo je 1 GB dovolj, če pa nimate dostopa do WiFi drugje kot doma potem recimo do nekje 3GB, kar je čez je pomojem pretiravanje razen če uporabljate ta prenos za komplet službeni internet potem pa se strinja da je potreba po več kot 3 GB.

šernk ::

LTE20 je na mobitelu zastonj, LTE100 pa 6€/mesec.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

bajsibajsi ::

jype je izjavil:

Moj telefon (Nexus 5) trdi da ma LTE, ampak mi nikol ne skoč gor (na Mobitelovem omrežju). A moraš koga pri operaterju za rokav pocukat, da to steče?


Tudi meni niso vkljucili, kljub temu, da mi je bilo tako zagotovljeno na Mobitelovem centru. Sem se potem skoraj kaksen mesec ukvarjal z mislijo zakaj hudica nikoli ne vidim 4G ikono na telefonu, prebiral clanke, studiral nastavitve,... ko poklicem na support, posljem sms, resetiram telefon in LTE zacne delovati.

jype ::

Meni ni delalo zaradi prestare SIM kartice. Na službenem telefonu mi je pa delalo, ker je nova, samo nisem vedel, da je v tem finta.

No, zdaj mi tudi brez wifi dela enako hitro kot z wifi.

Scorpia ::

Zdaj sem naredil na hitro en majhen test med HSPA+ pa LTE. Pri HSPA+ imam poln signal, pri LTE pa skoraj pol manj. Nahajam se v okolici Medvod. Imam Telekomov paket mobilni itnernet M / 20/5 Mb/s, v nočnem času med HSPA+ skoraj niti ni razlike, nekaj več pinga je na HSPA+. Download je pri obeh isti (ker sem omejen s strani paketa), v testnem obdobju Telekoma, sem kljub slabšemu signalu imel med 50-75 Mb/s.
Razlika se pojavi v večernih urah, ko se več ljudi priklopi na 3g omrežje in ne gre čez 5 Mb/s (LTE se drži 20 Mb/s). Upload na HSPA+ je presenetljivo v večernih urah boljši, kot pri LTE???
Kot sem rekel, ko omrežje ni obremenjeno, skoraj da ni razlike v pingu, na LTE imam 20-30 ms. HSPA+ pa 25-35 ms. Zdaj ko je 3g omrežje obremenjeno pa je tam 35-70 ms, LTE pa še vedno isto (verjetno ker ni toliko uporabnikov v LTE?). V prid gre tudi LTE, da ko je slabši signal, vživaš v pingu in tudi v hitrosti. Kar za 3g ne moremo rečt, da že samo slabši signal zadosti upočasni prenos.
Je pa tudi treba vpoštevati, zakaj se rabi LTE. Na računalniku, kjer procesorska moč ni vprašljiva, ti recimo spletno stran takoj pokaže. Mobilne naprave pa vseeno rabijo nekaj časa procesirat/prilagoditi zaslonu itn... sicer sam imam samsunga s3 in nexus 7 in ne opazim razlike pri prikazovanju strani med LTE/HSPA+, pa tudi pri aplikacijah ne (predvidevam, da je boljše na novejših mobilnih napravah)... Za youtube je LTE zakon. To me pa spomni, ko je eden omenil da ne mara LTE, ker hitro gre prenos podatkov. Daš posnetek in ti takoj naloži cel posnetek, pa čeprav vmes ugotoviš, da ti ni všeč in greš drugo gledati. Ampak en del prenos podatkov je vseeno šel v nič. Pri počasnejši povezavi, je manj škode :)
Sam osebno za računalnike/tablice, doma uporabljam LTE, ker je res zelo koristen. Za mobitel okoli, pa raje visim na 3g omrežju, ker ne vidim potrebe po LTE.
////

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Scorpia ()

krepki ::

Meni se pa sploh ne pokaže ikona za LTE 4G imam paket neomejeni 300+,tudi sms sem dobil od mobitela,da so mi vklučili brezplačni LTE imam novo sim kartico.
Od Lte antene sem oddaljen 1 kilometer.

BlaY0 ::

Scorpia je izjavil:

Zdaj sem naredil na hitro en majhen test med HSPA+ pa LTE. Pri HSPA+ imam poln signal, pri LTE pa skoraj pol manj. Nahajam se v okolici Medvod.

V Medvodah je samo ena LTE bazna in sicer LDONIT (na raufnku od Donita) pa še ta je omejena na 10 MHz carrier kar pomeni 75 Mbps v najboljših možnih pogojih - to je RSRP okrog ali nad -80 dBm.

Kje točno se nahajaš? Lahko da je katera 3G bazna veliko bližje tebi kot ta LTE in imaš zato na 3G boljši signal. Če bi se omejil na bazno LDONIT, bi imel LTE signal definitivno boljši od 3G. Sploh pa se pri LTE meri referenčni signal po celem bandwidthu in so vrednosti na videz lahko tudi precej nižje od onih pri 3G omrežju.

krepki je izjavil:

Meni se pa sploh ne pokaže ikona za LTE 4G imam paket neomejeni 300+,tudi sms sem dobil od mobitela,da so mi vklučili brezplačni LTE imam novo sim kartico.
Od Lte antene sem oddaljen 1 kilometer.

A si prepričan da gre za LTE bazno? Meni na 2,2 km 2x2 MIMO pri 10 MHz potegne tudi do 65 Mbps.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

krepki ::

Na mobitelu so mi rekli,da je bazna za SG na pošti potem bo že držalo.

BlaY0 ::

Kje si to? SG? Lahko je na pošti, samo kam so pa celice oziroma antene obrnjene?

krepki ::

Slovenj Gradec S8 bom danes pri pošti probal če dela.

Scorpia ::

BlaYO: Sem v preski, imam skoraj vidno polje LDONIT (ena hiša mi malo ovira pogled). Naslednja 3g postaja je v goričanah, ampak sta dva hriba vmes, pa tudi po podatkih aplikacije SI Info mi ne pokaže, da bi bil povezan na goričane, prek 3g. Tako da zanimivo, zakaj imam boljši signal pri 3g, čeprav z iste lokacije dobivam signala.
////

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Scorpia ()

BlaY0 ::

A to govoriš o telefonu? Če je Android poglej pod podatke o omrežju... RSRP te zanima. Robna vrednost za LTE je -120 dBm. Pri 3G je to RSSI in je -110 dBm ali še več. Pusti tiste črtice v statusbaru. Za LTE sem jaz meril med Presko in Vašami in dobil -71 dBm, če me spomin ne vara.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

A1 TV AS LTE (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Omrežja in internet
21052130 (27469) brez-imenko
»

Telekom - Mobitel (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
21346372 (18914) cekr
»

Izi mobil vs Bob (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
13640858 (23905) MrStein
»

Sprememba paketa Telekom

Oddelek: Mobilne tehnologije
336926 (6350) shadeX
»

LTE (4G) @ Mobitel (strani: 1 2 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
9629302 (21037) GTX970

Več podobnih tem