» »

Domena vs. spletna stran

Domena vs. spletna stran

HattoriHanzo ::

Pozdravljeni.

Imam težavo z razumevanjem domen. Pravzaprav ne ločim najbolje med domeno in spletno stranjo.

Recimo da zakupim domeno "spletna_stran.si". Z njo lahko sedaj počnem marsikaj :)

Postavim lahko spletno stran, do katere sedaj dostopam preko naslova "spletna_stran.si". Lahko postavim svoj poštni strežnik, naredim poštne predale z pripono "@spletna_stran.si". Lahko pa tudi postavim domenski strežnik in prek njega avtoriziram več računalnikov - dodam jih v domeno "spletna_stran.si".

Ob vsem tem sem sedaj že nekoliko zmeden. Kakšna je potem pravzaprav razlika med recimo spletno stranjo in domeno v kateri je več računalnikov. Zakaj imata enaka imena za dve popolnoma drugačni funkciji? Zakaj recimo moram sploh zakupiti neko domeno, če želim imeti domenski strežnik? Ima kdo kaj več ozadja, da mi lahko to preprosto razloži?

Ziga Dolhar ::

Najprej si izbij iz glave tvoje pojmovanje izraza "domena". "Domena" pomeni zgolj neko (bilokakšne narave) področje, ki ga imaš "pod nadzorom".

"Nadzoruješ" lahko delček geografskega področja (tale soba, v kateri živim, je moja domena), lahko se veže na neke funkcionalne naprave (gospodinjski aparati so v domeni hišne gospodarice, računalniki pa v moji domeni) ali recimo znanje (v tem podjetju so računalniki moja domena).

Spletne domene (spletna_stran.si) predstavljajo delček spletnega imenskega prostora, ki ga imaš pod nadzorom. Kaj konkretno počneš z njim nima nobene veze. Tipično uporabljaš spletno domeno za razmejitev svoje spletne strani / poštnega strežnika od strani / poštnega strežnika drugih. "Domenski strežniki" so tako funkcionalno različni strežniki za različne namene. Strežnik za spletne domene (DNS) pač odgovarja na poizvedbe o lokaciji posameznih (spletnih) storitev. Strežnik za "računalniške domene" opravlja funkcije upravljanja z računalniki, ki so povezani v to "domeno". Hkrati lahko strežnik "računalniške domene" (AD/LDAP) uporablja storitve DNS-a... (Aja - ne, za povezavo računalnikov v AD/LDAP domeno ne potrebuješ zakupljene spletne domene.)

Skratka - tvoje vprašanje, zakaj imata enaka imena za dve popolnoma drugačni funkciji - izhaja iz tvojega napačnega razumevanja izraza "domena". Ni to noben "računalniški" izraz, ampak povsem splošen pojem. Tako kot "strežnik" :). Pa rečemo "strežnik" tako napravi, ki servira spletne strani, ali spletno pošto, ali hrano v lokalu :).
https://dolhar.si/

HattoriHanzo ::

Lepa hvala za odgovor.

Zastavila pa so se mi še tri vprašanja.

Potemtakem je nujno potrebno zakupiti domeno (katera še ni uporabljena), če npr. želiš imeti svoj domenski strežnik in več računalnikov v tej domeni? Ko sem sam iz firbca namestil active directory na OS je očitno sam preveril ali takšno ime domene kje že obstaja. Ali bi lahko računalnike, ki navzven niso povezani v splet, znotraj povezal v domeno, katere ime se sicer zunaj že uporablja?

WWW stran, poštni strežnik, domene ipd... so torej popolnoma različne stvari. Jaz imam lahko na lokaciji X en sam računalnik na katerem je spletna stran, na lokaciji Y pa imam lahko več računalnikov kateri so povezani v domeno z enakim imenom?

Vkolikor jaz zakupim domeno z imenom "domena.si". Ali lahko neka druga oseba hote ali nehote doda skupino računalnikov v domeno s tem enakim imenom?

Ziga Dolhar ::

HattoriHanzo je izjavil:

Lepa hvala za odgovor.
Potemtakem je nujno potrebno zakupiti domeno (katera še ni uporabljena), če npr. želiš imeti svoj domenski strežnik in več računalnikov v tej domeni?


Ne. LDAP/AD domeno lahko poimenuješ (skoraj) kakorkoli želiš, lahko tudi microsoft.com. Za delovanje LDAP/AD domene ne potrebuješ domene iz spletnega imenskega prostora.

HattoriHanzo je izjavil:

Ko sem sam iz firbca namestil active directory na OS je očitno sam preveril ali takšno ime domene kje že obstaja. Ali bi lahko računalnike, ki navzven niso povezani v splet, znotraj povezal v domeno, katere ime se sicer zunaj že uporablja?


Lahko, ampak boš morda imel določene težave z dostopanjem do spletnih storitev imetnika spletne domene.

HattoriHanzo je izjavil:

WWW stran, poštni strežnik, domene ipd... so torej popolnoma različne stvari. Jaz imam lahko na lokaciji X en sam računalnik na katerem je spletna stran, na lokaciji Y pa imam lahko več računalnikov kateri so povezani v domeno z enakim imenom?


Lahko.

HattoriHanzo je izjavil:

Vkolikor jaz zakupim domeno z imenom "domena.si". Ali lahko neka druga oseba hote ali nehote doda skupino računalnikov v domeno s tem enakim imenom?


Druga oseba lahko ustvari svojo AD/LDAP domeno z enakim imenom. Načeloma ne more dodati svojih računalnikov v tvojo AD/LDAP domeno... če si dobro poskrbel za varnost. (Če je tvoj AD/LDAP strežnik dostopen preko interneta, in je tretji osebi znano administratorsko geslo tvojega domenskega strežnika ... potem se lahko doda v svojo domeno, da, enako kot ti dodajaš svoje računalnike.
https://dolhar.si/


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Weebly + domena + email naslov

Oddelek: Izdelava spletišč
102604 (1906) tadejkan
»

Kateri mail provider za svojo domeno?

Oddelek: Pomoč in nasveti
204053 (3513) Yohan del Sud
»

Domena kupljena, kako naprej?

Oddelek: Omrežja in internet
214952 (4052) Rokic
»

Vpis DNS strežnika v vrhnji DNS

Oddelek: Omrežja in internet
378929 (7420) kronik
»

Vpis registrirane domene v primarni DNS strežnik

Oddelek: Izdelava spletišč
133483 (3177) Tody

Več podobnih tem