» »

Matična plošča + RAM, nenavadna težava

Matična plošča + RAM, nenavadna težava

mesoreznica ::

Pred tednim dni se je pojavila neavadna težava, katera mi ni logična in je ne razumem.

Matična plošča Gigabyte UD3P (P45). Ram je 4x 1GB patriot.

Do sedaj vse normalno delalo (že dolgo časa nič navitega).

Prejšnji teden se zadeva ni hotela več postavit pokonci in me nagradila z celo floto piskov.

OK. Pobral ven vse rame razen enega... mašina se postavi. Vstavim še enega zraven, vse normalno dela. Vstavim tretjo ploščico... konec zabave.

Najprej sme pomislil, da je mogoče določen ram odpovedal. Menjam z naslednjim...enako. Potem dam v naslednji slot. Enako.

Nadaljujem z tem, da razporejam dva rama, ki sta delovala v kombinaciji po vseh štirih slotih. Vse dela. Nema veze kako jih razmestim mašina se vedno postavi. Menjam z ramom, ki sem ga imel zunaj. Spet vse dela, v vseh kombinacijah.

Dokler ne poskušam vstavit tretjega rama noter. Nema veze kako razmestim ram, vedno enako. Se ne postavi če so noter tri ploščice.

Naredim še mem test čez vse 4 rame. Vse ok.

Ne razumem.

Očitno je ram ok, očitno vsi sloti delujejo. In očitno delujejo vse kombinacije če uporabljam dva rama. Torej dual channel in single chanel.

Zakaj bi ga motila tretja ploščica kr naenkrat?

Ima kdo kako idejo?
Gigabyte UD3P, E8500 @ 4.5 GHz , HD4870-X2, 4GB ram (Xtreeme Dark),
WD Velociraptor, LC Legion-X

amigo_no1 ::

Kondenzatorje na MB preveri.

Duhec ::

Poglej navodila in boš opazil, da plata ne podpira liho št. ram palčk ampak sodo, torej 2 ali 4 komade. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Duhec ()

mesoreznica ::

Duhec je izjavil:

Poglej navodila in boš opazil, da plata ne podpira liho št. ram palčk ampak sodo, torej 2 ali 4 komade. :)


Od kje ti ideja, da ne podpira lihega števila? Če si prebral moj prvi post si videl, da sem na začetku odstranil vse razen ene palčke in se je plata postavila. Torej podpira liho število.

Sem tudi omenil, da je bila opremljena z 4-imi rami na začetku in da sem stestiral vse rame v vseh slotih. Plata deluje z enim ramom v kateremkoli slotu ali z dvema. Z tremi in štirimi pa ne. No vsaj sedaj ne.

amigo_no1 je izjavil:

Kondenzatorje na MB preveri.


Vizualno zgleda vse ok.

LP
Gigabyte UD3P, E8500 @ 4.5 GHz , HD4870-X2, 4GB ram (Xtreeme Dark),
WD Velociraptor, LC Legion-X

Zgodovina sprememb…

axee ::

Sem imel podobno težavo, vse je delovalo BP, potem pa kar naenkrat težava, isto kot pri tebi. Tudi vse stvari ki si jih naredil sem poskusil in ugotovil da ni težav ne z sloti ne z RAM-i.

Na koncu sem ugotovil, da moji RAM-i po defaultu tečejo 2.1V, in čeprav sem jih gnal na veliko nižjih hitrostih kot so pripisane se sistem z več kot enim ploščkom ni hotel zagnati. Ko sem popravil voltažo ročno na 2.1V se mi je zbootal tudi z vsemi 4imi. Je sicer zelo specifičen primer, ampak je vredno poskusa.

Kurzweil ::

axee je izjavil:

Sem imel podobno težavo, vse je delovalo BP, potem pa kar naenkrat težava, isto kot pri tebi. Tudi vse stvari ki si jih naredil sem poskusil in ugotovil da ni težav ne z sloti ne z RAM-i.

Na koncu sem ugotovil, da moji RAM-i po defaultu tečejo 2.1V, in čeprav sem jih gnal na veliko nižjih hitrostih kot so pripisane se sistem z več kot enim ploščkom ni hotel zagnati. Ko sem popravil voltažo ročno na 2.1V se mi je zbootal tudi z vsemi 4imi. Je sicer zelo specifičen primer, ampak je vredno poskusa.


Em čakaj kako iz 2.1V si dal na 2.1V... zgleda si se zatipkal, ali gre za isto vrednost, samo da si mi ročno vbil, da naj ustane na tej frekvenci?
Ker imam trenutno tudi jaz z enim računalnikom isti problem in nevem kje za vraga naj vidim, koliko bi bila ena prava vrednost, ali je 2.1V stock vrednost recimo za vse RAMe od recimo 800-1600Mhz ?

Duhec ::

@mesoreznica, pardon, zjal sem v dual-channel konfiguracijo in to velja tam.
Naredi Clear Cmosa, da se vsi timingi in nastavitve postavijo na tovarniške vrednosti.
Izvedi tudi "Load optimized Defaults".
Če ne bo boljše, poglej v nastavitve za ram in povečaj Dram timinge, recimo iz 5-5-5-15 za eno vrednost navzgor.

mesoreznica ::

Duhec je izjavil:

@mesoreznica, pardon, zjal sem v dual-channel konfiguracijo in to velja tam.
Naredi Clear Cmosa, da se vsi timingi in nastavitve postavijo na tovarniške vrednosti.
Izvedi tudi "Load optimized Defaults".
Če ne bo boljše, poglej v nastavitve za ram in povečaj Dram timinge, recimo iz 5-5-5-15 za eno vrednost navzgor.


Clear cmos sem itak prva stvar, ki sem jo naredil. Nastavitve so itak defoult.

Bom pa res poskušal razrahljat timinge.

axee je izjavil:

Sem imel podobno težavo, vse je delovalo BP, potem pa kar naenkrat težava, isto kot pri tebi. Tudi vse stvari ki si jih naredil sem poskusil in ugotovil da ni težav ne z sloti ne z RAM-i.

Na koncu sem ugotovil, da moji RAM-i po defaultu tečejo 2.1V, in čeprav sem jih gnal na veliko nižjih hitrostih kot so pripisane se sistem z več kot enim ploščkom ni hotel zagnati. Ko sem popravil voltažo ročno na 2.1V se mi je zbootal tudi z vsemi 4imi. Je sicer zelo specifičen primer, ampak je vredno poskusa.


Je za poskusit. Bom še voltažo dvignil 2.2 pa da vidimo.
Gigabyte UD3P, E8500 @ 4.5 GHz , HD4870-X2, 4GB ram (Xtreeme Dark),
WD Velociraptor, LC Legion-X

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Težava z blue screeni

Oddelek: Pomoč in nasveti
327096 (6489) smotanc
»

RAMi

Oddelek: Kaj kupiti
8970 (717) nightbird
»

BSOD na windows 7 32-bit????

Oddelek: Pomoč in nasveti
191406 (1214) Jankolovski
»

Problem z RAM-i!

Oddelek: Strojna oprema
71322 (1143) blze
»

rami - 2x1gb ali 1x2gb

Oddelek: Kaj kupiti
121313 (856) PrimozR

Več podobnih tem