» »

Nakup vitla za vleko vozička?

Nakup vitla za vleko vozička?

M-XXXX ::

Za v zidanico bi rabil nek elektro motor za vleko vozička v hrib. Včasih smo za omenjeno delo imeli kar frezo, ki pa se je nažalost pokvarila, tako da iščem neko alternativo... Prišel sem na idejo, da bi kupil nek vitel.

Je kdo kaj podobnega že delal? Kako se obnese? Kakšen vitel priporočate? Hitrost je problem, zadeva bi morala vleči vsaj s polovično hitrostjo hoje, kar pomeni cca 30m/minuto, raje celo malo več..

NeMeTko ::

V raznih Bauhaus in podobnih trgovinah imajo tiste električne vitle za gradbimce. Samo se bojim, da ti bo tista jeklena vrv prekratka.

M-XXXX ::

Jeklena vrv ni problem, imam še od prej dolžino več kot 50m.

NeMeTko ::

Za 'osnovo' bi torej bil tak gradbeni vitel, samo bi ga moral verjetno malo prirediti svoji potrebi.
Če nisi mojster za takšne predelave, bo treba kaj bolj namenskega najti.

Boš imel koga, da bo pri vitlu in ga krmilil? Drugače boš rabil nekaj z daljincem...

M-XXXX ::

Če imam neko dobro osnovo, potem igračkanje ni problem.

Daljinec ni prioriteta, to se lahko doda kadarkoli, pa še tako ali tako imam lahko vsaj za začetek enega pri vitlu...

Tako ali tako, se omenjeni voziček ne bo kaj veliko uporabljal, še 10x letno ne...

kokpa ::

poznam nekoga, ki ima vitel na motorno žago, takšno vitlo uporablajo v hosti, kjer jo priveže za drugo drevo in razpelje jekleno vrv, pripne motorno žago in vleče :D Videl delovanje v vinogradu.

NeMeTko ::

Gledam te gradbene vitle v neki avstrijski štacuni, pa piše, da gredo do 10m/min - kar se bojim, da bo za tvojo potrebo nekoliko počasno?

M-XXXX ::

kokpa je izjavil:

poznam nekoga, ki ima vitel na motorno žago, takšno vitlo uporablajo v hosti, kjer jo priveže za drugo drevo in razpelje jekleno vrv, pripne motorno žago in vleče :D Videl delovanje v vinogradu.

Hmm, imaš kakšne slike?

NeMeTko ::

Če želiš veliko izbiro jo najdeš tukaj.

O cenah nebi - boš pa približno videl, kaj obstaja. Žal nobena ni prav za vinogradnike, kjer rabiš le malo specifično zadevo, tako, kot si je to naredil ta mojster.

Vikking ::

Tukaj imaš precej pestro ponudbo: http://www.indenna.com/vsebina/Huchez%2...

oz. malo bolj pregledno: http://www.indenna.com/vsebina/Huchez%2...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

dzinks63 ::

Do koliko €, električni, na traktor, gradbeni, vitel za terensko vozilo?, na netu imaš vitlov raznoraznih še pa še, tudi na bolhi se najde.

M-XXXX ::

Edina varijanta je na elektriko 230V.

Pri ceni kaj veliko nebi dajal, ker kot sem že rekel: zadeva se bo uporabljala le nekajkrat letno, sem pa trenutno bolj v fazi zbiranja informacij kot odločanje (velja tudi glede cene).

Vikking ::

pod 100€ ne boš čisto nič dobil kar iščeš. "sam doma" kup nedelujočega železja se je prodajalo na bolhi po 200e in več

WarpedGone ::

Pri ceni kaj veliko nebi dajal, ker kot sem že rekel: zadeva se bo uporabljala le nekajkrat letno, sem pa trenutno bolj v fazi zbiranja informacij kot odločanje (velja tudi glede cene).

Na bolhi obstaja par zadev:
Električni vitel, 12 V, 95 EUR
Električni vitel 1800/12 V
Vitel 2500 ATV 1134KG
Vse so dražje od tvojega idejnega budđeta, hkrati pa ne zadoščajo tvoji zahtevi po hitrosti. Par metrov na minuto ni ravno zares uporabno. Predvidevam, da tisti vozički niso ravno lahka reč, sicer jih nebi bilo problem nosit ali vlečt na ročno-nožni pogon.
Mogoče vzameš kej tazga: Vitel z reduktorjem, 60 EUR
Zraven pa daš neki tazga, za 30 EUR
Tole bo garantirano dost močno, hitrost pa lahk mal prilagodiš z velikostjo pogonske jermenice.
Motor je zeloverjetno čistonavadni sinhronski i.e. se vrti s 50Hz, če daš 5x manjšo jermenico kot je na samem vitlu ti ostane 10Hz, un polžast prenos je pa tut vsaj 10:1, tko da ti ostane cca 1Hz na samem vitlu.Na uč bi reku da ma premera kakih 10centi, se pravi so trije obrati za en meter - stvar bo vlekla s cca tri sekunde za en meter. Stvar lahk pohitriš z večjo jermenico na motorju. Moči ne bo zmanjkalo, če nimaš ravno več-stokilskih vozičkov. Polžast prenos je hkrati tut zavora - i.e. stvar se premika samo ko aktivno ganjaš motor.
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

izbrisiracun ::

Kaj pa če pogledaš za kakšno prenosno smučarsko vlečnico? Z malo predelave bi se mogoče dalo kaj naredit.

M-XXXX ::

Vse so dražje od tvojega idejnega budđeta, hkrati pa ne zadoščajo tvoji zahtevi po hitrosti.

Saj če smo točni sploh še nisem omenil mojega budgeta:P Se mi pa zdi bedarija zapravljat za nekaj, kar bo v uporabi nekajkrat letno...

Odlično, hvala za vse predloge. Ideje se že razvijajo, kakšna taka varijanta z reduktorjem bi tudi lahko bila ja...

Vikking ::

Koliko metrov pa boš potreboval jeklenice. Ker z vitli za atv in vitli za dvigovanje bremen, si nekje pri 20m, več ne spraviš na boben za navitje.

M-XXXX ::

Vikking je izjavil:

Koliko metrov pa boš potreboval jeklenice. Ker z vitli za atv in vitli za dvigovanje bremen, si nekje pri 20m, več ne spraviš na boben za navitje.

Nekje 60m. Jah če ne drugače se bo prilagodil boben.

T0RN4D0 ::

Pozabi na 12V vitle. :) Pa na cenejše gradbene izvedbe tudi.

Dejansko bi rabil kaj takšnega kot je predlagal W1, seveda je pa težko razpredat ko nimamo pojma o kakšnih vozičkih in naklonih je govora. :)

Tudi vitel za motorno žago bi bila opcija zate, če imaš kakšno dovolj močno že pri roki. :) poglej viigov KBF.

Bi bla zadeva mobilna al stalno zasidrana? Kaj takšnega bi ti lepo vleklo vozičke. :] :

http://www.bolha.com/stroji-orodja/elek...
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

M-XXXX ::

Dejansko bi rabil kaj takšnega kot je predlagal W1, seveda je pa težko razpredat ko nimamo pojma o kakšnih vozičkih in naklonih je govora. :)

Voziček je costom made karola, al kako bi rekel... Gre se za cca 20-30 kil težak vozič, na njega pa bi se potem naložilo karkoli bi že bilo (recimo ranga 100kg max). Če upoštevamo, da se potem šlepa še oseba je teža, ki jo mora vitel vlečt cca 150kg, nagib pa je 45° pa imam v tej številki več kot dovolj rezerve...

Za 600€ mi vozi sosed z bagarjem (goseničar) naslednjih 5 let toliko kot potrebujem...

krneki0001 ::

Dober vitel za poteg 900kg teže pride okoli 80 evrov, je pa na 12V, torej rabiš pretvornik. Ampak pazi, pri zagonu elektromotorja požre tak vitel 160A (lahko celo več).

Na avtu sem imel vitel s 3600kg potega. Zagonski tok je bil 283A.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

NeMeTko ::

To lahko pride hitro do čudnih nesporazumov, če boš naokrog razlagal, da ti ga bo sosed vlekel.....

WarpedGone ::

Voziček je costom made karola, al kako bi rekel... Gre se za cca 20-30 kil težak vozič, na njega pa bi se potem naložilo karkoli bi že bilo (recimo ranga 100kg max). Če upoštevamo, da se potem šlepa še oseba je teža, ki jo mora vitel vlečt cca 150kg, nagib pa je 45° pa imam v tej številki več kot dovolj rezerve...

Torej lahko postaviš gabarite potrebne moči. 150kg pri 45 stopinjskem naklonu in 1m/s pomeni vsaj 750W moči. Dodaj še upor karjolinih koles, izgube v prenosih (polž ma kr neki trenja) in še kaj in nucaš vsaj dvakrat ali trikrat več. Prva resna stava bi bil tako klasični 3kW 240V AC motor. Za kej več boš nucu pa že spešl električno napeljavo (i.e. več kot 16A varovalko).

Zavedaj se še da zna met zadeva problem pri štartu, če bo že kr takoj polno obremenjena. To lahko omiliš s kakšno možno vzmetjo na koncu zajle in vztrajnikom na motorju. Pač nikoli ne zalaufaš zadevo obremenjeno ampak mu daš kak meter frej da se zalaufa in za cuk ponuca akumulirano energijo v vztrajniku. Zagonski tokovi bojo s tem bistveno nižji.
Zbogom in hvala za vse ribe

Vikking ::

T0RN4D0 je izjavil:

Bi bla zadeva mobilna al stalno zasidrana? Kaj takšnega bi ti lepo vleklo vozičke. :] :

http://www.bolha.com/stroji-orodja/elek...


Po moje nima na vikendu trofaznega priklopa. Torej enofazni motor, velik naklon, trenje... Sicer bi vlekel nekje 200kg težo, a rabiš vsaj jeklenico za vleko najmanj 1 tone.
Najbolj enostavno je, da sosed posodi traktor z vitlo, če obstaja ta opcija.

SaXsIm ::

Čemu pa ti bo ta vlečnica? Za trgatev?
SaXsIm

Okapi ::

Vlečnica za vinograd - 160 evrov.
http://www.bolha.com/stroji-orodja/elek...

Na bolhi imaš tudi nekaj prenosnih smučarskih vlečni, začnejo se nekje pri 250 evrih. So pa na dvotaktni motor.

O.

M-XXXX ::

krneki0001 je izjavil:

Dober vitel za poteg 900kg teže pride okoli 80 evrov, je pa na 12V, torej rabiš pretvornik. Ampak pazi, pri zagonu elektromotorja požre tak vitel 160A (lahko celo več).

Na avtu sem imel vitel s 3600kg potega. Zagonski tok je bil 283A.

Kolikor sem gledal te vitle je glavni problem teh 12V obupno počasen vlek ranga nekaj metrov na minuto.

Torej lahko postaviš gabarite potrebne moči. 150kg pri 45 stopinjskem naklonu in 1m/s pomeni vsaj 750W moči. Dodaj še upor karjolinih koles, izgube v prenosih (polž ma kr neki trenja) in še kaj in nucaš vsaj dvakrat ali trikrat več. Prva resna stava bi bil tako klasični 3kW 240V AC motor. Za kej več boš nucu pa že spešl električno napeljavo (i.e. več kot 16A varovalko).

Zavedaj se še da zna met zadeva problem pri štartu, če bo že kr takoj polno obremenjena. To lahko omiliš s kakšno možno vzmetjo na koncu zajle in vztrajnikom na motorju. Pač nikoli ne zalaufaš zadevo obremenjeno ampak mu daš kak meter frej da se zalaufa in za cuk ponuca akumulirano energijo v vztrajniku. Zagonski tokovi bojo s tem bistveno nižji.

Res je, sem razmišljal v podobni smeri. Sicer bi najbrž tudi cca 2kW motor bil dovolj ter s tem rahlo manjša hitrost vleka (preko prenosov). Mora biti pa v vsakem primeru vse skupaj na 230V liniji, vse trofazne stvari odpadejo!
Glede zakonskih tokov pa sem pomislil na vzmet na koncu, ob enem pa spustiš še malo več kabla kot je potrebno, prav tako je na taki razdalji tudi lufta v sami zajli (neravnine, podlaga- ko se napne zajla).

Najbolj enostavno je, da sosed posodi traktor z vitlo, če obstaja ta opcija.

Sosed nima ne vitla, prav tako je dostop s traktorjem pred zidanico (na vrh vinograda) nemogoč.

krneki0001 ::

Ja hitrejši vitli so dragi. Dobiš tudi take, ki dajejo 100m na minuto, ampak za 1500 in več evrov. Samo to je več kot preveč drago.

Povprečne hitrosti poceni vitlov so tam okoli 5m na minuto ob polni obremenitvi. Brez obremenitve pa okoli 30m na minuto. Vmes pa odvisno od obremenitve. Za 50kg vleke bi rekel da ene 15m na minuto.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

M-XXXX ::

Okapi je izjavil:

Vlečnica za vinograd - 160 evrov.
http://www.bolha.com/stroji-orodja/elek...

Na bolhi imaš tudi nekaj prenosnih smučarskih vlečni, začnejo se nekje pri 250 evrih. So pa na dvotaktni motor.

O.

O lep zadetek. Sem ravno klical, mi pošlje tekom dneva podatke ter slike. Za zdaj vem: 220V ter hitrost srednje hitre hoje.

Okapi ::

Za 50kg vleke bi rekel da ene 15m na minuto.
Bo pač vlekel 5 minut v breg, jaka stvar. Saj menda ne bo imel v vinogradu 50 beračev, da bi tako hitro polnili tisto karjolo.;)

O.

Vikking ::

Okapi je izjavil:

Za 50kg vleke bi rekel da ene 15m na minuto.
Bo pač vlekel 5 minut v breg, jaka stvar. Saj menda ne bo imel v vinogradu 50 beračev, da bi tako hitro polnili tisto karjolo.;)

O.


Brez skrbi, da samo trganje grozdja poteka zelo hitro. Problem je ko umiraš z nošenjem brent v hrib. Mam isto težavo, strm teren in umiranje ob nošenju. Sreči ga je samo slabo tono za znosit. Tako da se da vse v enem dnevu, ob počasnem tempu. Pri takšni količini se vložek v vitlo v cca znesku 500€ meni ne splača.

WarpedGone ::

Ja, najbol izi bo 'vlečnica za vinograd', če 160 EUR še ni preveč :)

Drugač maš pa še varianto da vzameš zgoraj linkan vitel za 60 EUR in namesto elektropogona zram pristaviš moped od sosedovega mulca. Ketno namesto na zadnje kolo spelješ na vitel in si že zmagal. Mulcu daš dva deci soka in bo vrtel gas, pa še dopadlo se mu bo u iber :)
Zbogom in hvala za vse ribe

Okapi ::

Brez skrbi, da samo trganje grozdja poteka zelo hitro. Problem je ko umiraš z nošenjem brent v hrib.
Brez skrbi da vem, sem velikokrat tovoril püto v #@#$@# breg>:D Hotel sem povedati, da tudi če vleče 5 minut v breg, vsakokrat po 100 kg, lahko računaš, da boš v eni uri spravil do zidanice pol tone, ali pet ton v enem dnevu trgatve.

O.

Vikking ::

Se strinjam da če traja 5min pri 50m, je povsem zadovoljivo.

Highlag ::

Edino še to: ti vitli niso narejeni za trajno obratovanje. Mislim, da so predvideni obratovalni časi precej kratki. (Ker se drugače motor pregreje)
Fino pred nakupim drobno besedilo prebrat.
Never trust a computer you can't throw out a window


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri varilni aparat - začetnik (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13941200 (3670) Motion
»

Varilni aparat (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9113554 (7008) recmajkemi
»

mašinca oz. priprava, ki koplje oz reže kanal za el inštalacijo v omet ?

Oddelek: Loža
101891 (1668) bauci
»

Kje dobiti tak motor?

Oddelek: Loža
195730 (4594) wolf123
»

Pogon vitla

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
62504 (2359) krneki0001

Več podobnih tem