» »

Pomoč pri Poročilu

Pomoč pri Poročilu

kriko07 ::

Lep pozdrav
Pred parimi dnevi smo delali vajo pri fiziki.
Sedaj je pa rekel da moramo narediti tudi poročil.
Imam pa težavo pri:
"Odstopanju orodja
"Relativni Napaki
"Absolutni napaki
Rekel je da moramo narediti za vse meritve to.



Sedaj me pa zanima kako bi to naredil,da mi vsaj kakšen primer pokažete.
Lepo prosim.

by00 ::

Od sošolcev nihče ne ve?

kriko07 ::

Nažalost hočem jaz čimprej to narediti,in sošolcem se enostavno ****...

z00s ::

Primer: miza je dolga 200cm. Meritev pokaže 205cm. Absolutna napaka je 5 cm, relativna je pa procent, za koliko je bila meritev napačna, torej 2,5.

lp,Z00s

kriko07 ::

Kako pa dobiš 2,5?

z00s ::

200 = 100%, 205 = 102,5% --> 102,5-100 = 2,5.

lp,Z00s

NeMeTko ::

Saj ne veš, da je miza 200cm dolga, ker si izmeril 205cm, torej tudi ne moreš 'kar tako' določiti relativne in absolutne napake.

Stvar gre malo drugače....

Imaš N meritev neke vrednosti X. Najprej izračunaš POVPREČNO vrednost: (X1+X2+...+XN)/N

Ko imaš povprečno vrednost meritev, narediš tabelo, v katero v prvi stolpec napišeš vse meritve lepo eno pod drugo.
V drugi stolpev vpišeš absolutno napako - to je razlika med izmerjeno vrednostjo in povprečno, ki si jo pred tem izračunal.
V tretji stolpec vpišeš relativno napako - to dobiš, če deliš izračunano povprečno vrednost z izmerjeno *100 in je v %.

Odstopanje ORODJA pa ne vem, kaj je bilo s tem mišljeno - morda povprečna vrednost relativnih napak?
Lahko pa se odstopanje poda tudi v absolutnem smislu, tako da navedeš razliko med povprečno in največjo/najmanjšo izmerjeno vrednostjo (npr.: +/- 2mm)

Sem že malo ven iz tega...mislim, da so bile pri teh odstopanjih neke fore, da se zavrže meritvi z največjo napako v plus in minus in potem upošteva, kar je ostalo.... malo poglej v učbenik. Zagotovo imaš notri vse natančno razloženo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: NeMeTko ()

milc ::

z00s ::

Je tako, kot je napisal NeMeTko. Jaz sem želel samo na preprostem primeru ilustrirati, kaj pomeni absolutna in kaj relativna napaka.

lp,Z00s

kriko07 ::

Uf najlepša vam hvala,če bom imel vprašanje bom pa še napisal
Lp Kriko.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fizika absolutna napaka

Oddelek: Šola
1516965 (10342) xda develope
»

Fizika - toplotni koeficient

Oddelek: Šola
162307 (2066) Yacked2
»

Fizika test pomoč

Oddelek: Šola
172197 (2041) Stewie
»

Absolutna napaka

Oddelek: Šola
51814 (1666) *ziga*
»

fizika naloga

Oddelek: Šola
123863 (3427) tx-z

Več podobnih tem