» »

Prodaja diskov na predpoplavnih ravneh, cene pa žal ne

1
2
3

gruntfürmich ::

Okapi je izjavil:

Kako cenejši? V Hoferju so imeli 32 GB ključek pa 12 evrov. A dobiš 320 GB SSD-je za 120 evrov?

O.

pa je to realna cena ali podcena?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Gregor P ::

Ne vem, kaj bi imel proizvajalec ključkov od tega, da jih prodaja pod ceno, če gre praktično za "no name" produkte (oz. tam nobenega ne zanima katera firma je v ozadju), ali pa kaj bi imel (že tako poceni) Hofer od tega da prodaja ključke pod ceno, razen če resnično ljudje potem kupijo več kruha in vode tistih nekaj dni?
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

JesusChrist ::

oldguy je izjavil:

Fora je v tem, da zaradi ultra kapitalizma delajo nekvalitetne proizvode, zato, da čimveč prodajo. Men v življenju še nikoli ni crknil noben disk pred letom 2008 (ok razen 1, ampak je bla moja krivda).


Kapitalizem je kriv, ker je tebi crknil en disk pred tremi leti?!? Milorečeno čudne zaključke vlečeš iz čudnega statističnega vzorca (only you?) in čudnih predpostavk.

Diski vedno so in vedno bodo odpovedovali, tako je že od njihovega nastanka - pa imeli namišljeni "kravatarji" zraven kaj ali nič.


Ne vem no, meni so vsi diski ki so bli kupljeni v zadnje 7 letih crknili TAKOJ po garanciji (1-6 mesca odstopanja) tak da mi je precej smešno to. Dejansko sem navajen da ko vidim da bo disk star 2 ali pa 3 leta (torej ko bo garancija), da se prepričam, da so še kopije vsepovsod. Stari stari 15+ let stari diski mi pa še tečejo ko šus... 40GB pa 80GB pa taki.
remember, the clock is ticking. run like no tomorrow.

Isotropic ::

Truga je izjavil:

Jaz mam ze plan drugo leto, ko bo cas pocasi za nadgradit desktop (zdaj mam ze 4 leta star comp), lepo 5x256gb ssd v raid5, pa imam gor igre in programe, slike, risanke in ostalo bo slo pa lepo v NAS pa cao.

ne rabis (oz. bolj točno - ne smeš) imeti raid 5 na ssd, ker jim bos samo skrajsal zivljensko dobo z rednim pisanjem paritete.
kupi raje 2x256 ali 2x512 in ju daj v raid 0, ce hočeš hitrost.
pa mogoce se en zunanji disk za backup.

gruntfürmich ::

Gregor P je izjavil:

Ne vem, kaj bi imel proizvajalec ključkov od tega, da jih prodaja pod ceno, če gre praktično za "no name" produkte (oz. tam nobenega ne zanima katera firma je v ozadju), ali pa kaj bi imel (že tako poceni) Hofer od tega da prodaja ključke pod ceno, razen če resnično ljudje potem kupijo več kruha in vode tistih nekaj dni?


trgovci dostikrat znajo iti pod ceno. dobavijo par ključkov, folk pa drvi v trgovine; seveda jih takoj zmanjka, ampak kupijo pa še kaj drugega.
in za jager trgovine so povedali da makita orodje prodaja pod ceno nabave ko ima akcije.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Gregor P ::

Dobro, ampak prodajanje nekaj v akciji kar potem ni na zalogi (torej da imajo v resnici zgolj nekaj produktov) je kršenje zakonodaje zoper nelojalno konkurenco (vsaka konkurenčna trgovina bi se lahko spravila na njih):8)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

SuperVeloce ::

poleg tega ti hofer kljucki berejo max 20MB/s, pisejo 5MB/s. ce imas sreco... tudi pri kopiranju vecje kolicine majhnih datotek so pocasnejsi kot hdd. zato je sploh kakrsno koli primerjanje z ssd mimo
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Zgodovina sprememb…

jest10 ::

SuperVeloce je izjavil:

poleg tega ti hofer kljucki berejo max 20MB/s, pisejo 5MB/s. ce imas sreco... tudi pri kopiranju vecje kolicine majhnih datotek so pocasnejsi kot hdd. zato je sploh kakrsno koli primerjanje z ssd mimo

Iz zadnje "akcije" 32GB za 15,xx€ v Šparu je dejansko kar soliden kluček. 31MB/s branje, 10MB/s pisanje

Gregor P ::

Tega celo mislim, da sem kupil, a je bil od Verbatima? Ali je bil ta dražji hm ... ne vem, sem ga kar pograbil in ga vrgel med salamo in kruh:D
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

krho ::

sam teli Verbatimi so "neuporabni". Ker preden napolniš 32G se postaraš..
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

oldguy ::

Ne vem no, meni so vsi diski ki so bli kupljeni v zadnje 7 letih crknili TAKOJ po garanciji (1-6 mesca odstopanja) tak da mi je precej smešno to. Dejansko sem navajen da ko vidim da bo disk star 2 ali pa 3 leta (torej ko bo garancija), da se prepričam, da so še kopije vsepovsod. Stari stari 15+ let stari diski mi pa še tečejo ko šus... 40GB pa 80GB pa taki.


To je zgolj tvoja osebna percepcija in nepomemben statistični vzorec. Jaz glede na svoje izkušnje mirno lahko trdim, da se odstotek crknjenih diskov spreminja bolj malenkostno. Sicer pridejo slabe serije ko kak infamous deathstar, a pod črto sem imel crkote v vseh familijah od 340Mb naprej. Da pa bi po tem sodil o kvaliteti izdelave in namerni sabotaži s strani proizvajalca, mi pa na kraj pameti ne pade. Zavedat se je namreč treba, da je vkolikor nimaš na lagerju 1000 diskov tvoja statistika flawed ter da na odpovedovanje diska največ vplivajo zunanji faktorji, kot so temperaturna nihanja in tip uporabe.

Če te že zanima, koliko je zares soli v tvojih premisah o namernem odpovedovanju po dveh letih, si pa poglej kako googlovo analizo 100.000 diskov. Tule, npr., so lepo statistično izmerili, da je average failure rate pri 80Gb-400Gb diskih, ki so jih imeli v farmi, v prvem letu, ko je na delu predvsem infant mortality faktor, tam okoli 2%, v naslednjih letih pa se dvigne na 6-8% in se tam ustali naslednjih 5 let (čas trajanja študije). Ti izsledki ne odstopajo od proizvajalčevih podatkov, obenem pa se v zadnjih letih niso bistveno spremenili (no, če se prav spomnim, so celo malce padli).

SplitCookie ::

Je rajt.

Diski po l2006 so izjemno slabe kvalitete

Vsi ki so crknili so bili lepo negovani

google ima pododbo s firmo, in kupujejo rahlo 'kvalitetnejšo' robo

Nam pa uturijo vsak drek

Faliure rate je 20% in še več

Temperatura, nihanja in tip uporabe pri disku nimata nobene veze dokler je vse v mejah normale

In 'certified repair' disk ni vreden nič ker crkne kmalu po izteku garancije
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Dr_M ::

Men sta letos ze 2 diska crknila (en star 4.5 let, eden pa slabo leto), prej pa...hm, enih 10 let noben.
Razen 2 DOA WDja.

oldguy ::

SplitCookie je izjavil:

Diski po l2006 so izjemno slabe kvalitete
google ima pododbo s firmo, in kupujejo rahlo 'kvalitetnejšo' robo
Faliure rate je 20% in še več
Temperatura, nihanja in tip uporabe pri disku nimata nobene veze dokler je vse v mejah normale


Pravi kdo? Your behind? Give us a break... Če ne vržete ven ene približno kredibilne s statistiko podkrepljene analize, so takale mnenja en kurc vredna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oldguy ()

Mipe ::

Osebne izkušnje vendarle štejejo. Tudi sam ne pomnim, da bi mi trdi diski izpred 2006 kdajkoli crknili, z novejšimi pa so težave.

oldguy ::

Osebne izkušnje? Hm, kak šodr so potem vsi 40, 60 in 80Gb diski, da sem jih stran pometal že malo morje? Kakšen crap so potem delali šele včasih, da sta mi tam okoli leta 2000 crknila kar dva 1Gb diska v razmaku dveh tednov? Kakšno sranje so bili 540Mb diski, da nimam nobenega delujočega že zadnjih 10 let?

Takale osebne izkušnje so, čeprav povsem točne, completely irrelevant. Zdej, al se tega zavedate ali ne, doesn't matter...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oldguy ()

SplitCookie ::

oldguy je izjavil:

SplitCookie je izjavil:

Diski po l2006 so izjemno slabe kvalitete
google ima pododbo s firmo, in kupujejo rahlo 'kvalitetnejšo' robo
Faliure rate je 20% in še več
Temperatura, nihanja in tip uporabe pri disku nimata nobene veze dokler je vse v mejah normale


Pravi kdo? Your behind? Give us a break... Če ne vržete ven ene približno kredibilne s statistiko podkrepljene analize, so takale mnenja en kurc vredna.



Lej, z tam nekje 2006 se je močno spremenila tehnologija izdelave diskov
Uporabljajo močne ECC algoritme da čez sfolgajo zanič plate

Namesto da delajo popolne plate, delajo plate ki so 'passable'
Za njih je ceneje, za nas dražje

+ uporaba nesvinčene spajke in podobnih 'sodobnih traprarij'

Pa kje si drugače še videl, da ti nov disk že po enem tednu uporabe začne nabijat uncorrectable error in gre remapirat sektorje

Kakšno sranje so bili 540Mb diski, da nimam nobenega delujočega že zadnjih 10 let?

Quantum 270MB - še vedno dela
Vsake kvatre jih je treba prižgat drugače motorček zariba. Če pa to naredi, ga pa odpreš in pobezljaš z izvijačem
Minimalen napor


Hm, kak šodr so potem vsi 40, 60 in 80Gb diski, da sem jih stran pometal že malo morje?

Boljši kot ta ki ga dobimo danes
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Zgodovina sprememb…

oldguy ::

Lej, z tam nekje 2006 se je močno spremenila tehnologija izdelave diskov
Uporabljajo močne ECC algoritme da čez sfolgajo zanič plate


Hočeš rečt plate s petkrat višjo kapaciteto od prejšnjih?


Pa kje si drugače še videl, da ti nov disk že po enem tednu uporabe začne nabijat uncorrectable error in gre remapirat sektorje


Že v 90ih infant mortality ni bil popolnoma nič nenavadnega, kaj šele nevidenega.

Boljši kot ta ki ga dobimo danes


Ajmo, statistiko na plano. To je vse kar šteje. Moja in tvoja beseda pač ne...

amigo_no1 ::

SplitCookie ::



Že v 90ih infant mortality ni bil popolnoma nič nenavadnega, kaj šele nevidenega.


Infant mortality to ni


Hočeš rečt plate s petkrat višjo kapaciteto od prejšnjih?

Ne


Ajmo, statistiko na plano. To je vse kar šteje. Moja in tvoja beseda pač ne...


Quantum 4.7GB (delal od tam nekje 95 do 2006 - zaradi daljše neuporabe in vročine na podstrešju crknil)
-Neznani 20GB (zružil 1 mesec po nabavi (2002), zamenjan za 40GB, firma šla v stečaj (zgubil podatke)
Neznani 40GB, po 5h letih prodan za drobiž (parkrat zgubil podatke zaradi navijanja, nato jih obnovil s bolj kilavim uspehom)
Maxtor 160GB Sata (2005), dela še danes (zgubil podatke zaradi navijanja, obnova)
WD 120GB IDE, 2005, glasen a dela še danes - trenutno disk za izmenjavo med kompi
WD 80GB IDE, menjava, 4 za 8MB cache verzije, disk padel, nekaj slabih sektorjev a dela brez težav še danes - trenutno disk za izmenjavo med kompi
WD 320GB, kupljen ~2010 certified repair, dela še danes, OS disk
Seagate 500GB 2010 - crk
Seagate 500GB 2012 - slabi sektorji
Vertex 120GB 2010 - crk
Hitachi 500GB 2011 - super hdd, dela bp
Samsung 240GB - zaenkrat dela
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Zgodovina sprememb…

amigo_no1 ::

Še 1 članek:

Failure Trends in a Large Disk Drive Population
http://static.usenix.org/events/fast07/...

oldguy ::

amigo_no1 je izjavil:



Hvala za najdene linke, a žal ni kaj dosti novega z njih. To, da MTBF ni ravno tak, kot ga navajajo proizvajalci, vemo že dolgo, kot tudi to, da prva leta proizvodnje nove tehnologije niso takšne kakovosti kot mature batchi. Statistika, ki bi jo jaz rad videl, bi pa morala dokazovat, da se je vendor-wide MTBF v zadnjih 15 letih v popvprečju opazno povečal, pa tega nekako ni videti. Seveda so posamezne serije, ki imajo večji annual falure rate, a v povprečju lahko mirno trdim, da ni enega statističnega dokaza, da se je povprečni AFR za petletno obdobje spremenil za kaj več kot par procentov.

Skratka, daleč od tega, da bi dokazoval grde namene "zlobnih kravatarjevTM" in namerno proizvajanje čedalje slabših produktov. Oziroma, z MTBF so nas nategovali že petnajst let nazaj točno toliko, kot nas nategujejo danes.

SplitCookie ::

vendor-wide MTBF v zadnjih 15 letih v popvprečju opazno povečal, pa tega nekako ni videti.

Potem pojasni skrajšanje garancije Seagate consumer HDD-jev

Se slučajno še spomniš da so imeli včasih diski 60 mesecev garancije ?

Aja pozabil sem še:
Kupljeno rabljeno:

Server disk SCSI
1GB 1995 - dela še danes
700MB 1995 - dela še danes, disk je visok 7cm ziher kake 5, če ne še več plat
5 diskov od 270 do 540 mb, 95-97 - delajo še danes

Dobil zastonj za sortirat:
Quantum 2.7GB, 3.2GB ipd par komadov
Odprl, zaprl nazaj - dela še vedno
Zlorabljal - dela še vedno
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Zgodovina sprememb…

oldguy ::

SplitCookie je izjavil:

vendor-wide MTBF v zadnjih 15 letih v popvprečju opazno povečal, pa tega nekako ni videti.

Potem pojasni skrajšanje garancije Seagate consumer HDD-jev


Preprosto. Proizvajalci so ugotovili, da nudenje daljše garancije ni tako velik faktor pri odločitvi za nakup da bi upravičil stroške, ki iz nje izvirajo. Če je realni AFR 8%, so imeli z njo stroške, ki jih zdaj nimajo več, prodajo pa najbrž povsem enako. MTBF cifra ima s tem presenetljivo malo in AFAIK že dolgo v povprečju vztraja pri deklariranih 300.000h za desktop robo (ne trdim pa, da je dejansko ta cifra povezana z realnostjo - kot je to ugotovil tudi google na primeru 80Gb diskovja).

Tvoja osebna "statitsika" tamle gori, ki si jo nalepil, pa pač ni statistika, iz katere bi sklepal karkoli... edini relevantni podatek bi bile original cifre odpovedi OEM-ov skozi npr. zadnjih 10 let, ki pa jih jasno nikoli ne bomo dobili.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oldguy ()

gruntfürmich ::

ah, dajte dajte fantje, ne morte primerjat diskov nekoč in danes. dandanes so deli sigurno par tisočkrat bolj obremenjeni kot so bili učasih. material pa je praktično isti. vsi ti mikrosekundni premiki, branje na mikrometer, magnetno polje na mikronu... vse to daje nestabilnost. itq pa se lahko samo čudimo kako vse skupaj vseeno funkcionira na tako malih tolerancah in tako velikih pospeških in pritiskih...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

SplitCookie ::

Preprosto. Proizvajalci so ugotovili, da nudenje daljše garancije ni tako velik faktor pri odločitvi za nakup da bi upravičil stroške, ki iz nje izvirajo.

ja itak. Seagata se je kupovalo ravno zaradi garancije.

edini relevantni podatek bi bile original cifre odpovedi OEM-ov skozi npr. zadnjih 10 let, ki pa jih jasno nikoli ne bomo dobili.

Torej OEM se lahko na komot laže

AFAIK že dolgo v povprečju vztraja pri deklariranih 300.000h

Ja pa kaj še
To je 34 in še nekaj malega let non-stop obratovanja.

Niti približno ni blizu.
MTBF je 10000 ur ali še manj

Še pri ssd-jih ki imajo neke blazne MTBF je cifra potegnjena iz riti
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Zgodovina sprememb…

oldguy ::

ja itak. Seagata se je kupovalo ravno zaradi garancije.


Očitno ne, glede na to, da jim prodaja laufa. Ko bodo zgolj zaradi tega začeli zgubljat biznis, jo bodo že uvedli nazaj, ne skrbi.


Ja pa kaj še
To je 34 in še nekaj malega let non-stop obratovanja.

Niti približno ni blizu.
MTBF je 10000 ur ali še manj


Narobe si predstavljaš, kaj dejansko ta cifra pomeni. MTBF ne pomeni, da vsak disk teče v povprečju 300.000 ur preden crkne. MTBF pomeni, da, karikiram, če vzameš tristo diskov, bo v povprečju trajalo 1000 ur preden boš naletel na okvaro. Gre za statistično predvidevanje povprečne odpovedi diskov, ki ima z odpovedjo posameznega diska presenetljivo malo skupnega. V realnosti je tako, da je brez DOA in infant mortality faktorjev MTBF res tam okoli 100.000h za desktop diske, a še vedno ni tako slabo. Če bi veljalo tvojih 10.000 ur, bi to pomenilo, da od 8 novih diskov v enem povprečnem NAS-u vedno odpove eden/manj kot dva meseca, kar pa je očitna neumnost. Obenem takšnih diskov zares ne bi nihče več kupoval, ker bi hitro dobili status povsem nezanesljivega produkta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oldguy ()

Truga ::

Isotropic je izjavil:

Truga je izjavil:

Jaz mam ze plan drugo leto, ko bo cas pocasi za nadgradit desktop (zdaj mam ze 4 leta star comp), lepo 5x256gb ssd v raid5, pa imam gor igre in programe, slike, risanke in ostalo bo slo pa lepo v NAS pa cao.

ne rabis (oz. bolj točno - ne smeš) imeti raid 5 na ssd, ker jim bos samo skrajsal zivljensko dobo z rednim pisanjem paritete.

Ja. In kaj pol? Hmal bojo tok pocen da jih bos dobesedno prsu v trgovino in reku "jst bi 3 kile SSDja", (tko nekak kot je trenutno RAM) jaz se bom pa zdej sekiral ce mi bojo crknl 2 tedna prej? Dej dej dej.

In pa, pariteta se na disk pise ko kaj napises na disk. Ce mas gor samo igre in programe ne vidim problema. Homedir bom imel itak na HDDjih na NASu, ostalo pa razen ob kakih instalacijah ali pa posodobitvah miruje. In ne, swapa ne mislim met, ram je tud dost poceni da je swap na normalnem desktop pcju bedarija.

SplitCookie ::

V realnosti je tako, da je brez DOA in infant mortality faktorjev MTBF res tam okoli 100.000h za desktop diske, a še vedno ni tako slabo.


Yea rite.
Reči da je še brez middle-age failure rate pa bo res pravo...

MTBF ma da se izvaja na celi populaciji diskov, v celotnem času, od izdelave do prenehanja uporabe.

Če ti _karkoli_ režeš ven - nimaš potem niti črke za strašiti s statistiko.

Če bi veljalo tvojih 10.000 ur, bi to pomenilo, da od 8 novih diskov v enem povprečnem NAS-u vedno odpove eden/manj kot dva meseca, kar pa je očitna neumnost

ajde, reči 10 diskov in 300kMTBF
Eden odpove vsake tri leta ?
Niti slučajno. Pri starosti 5 let in intenzivni uporabi jih bo pomrla vsaj polovica.

In če naračunam moj MTBF je ta le 5000ur.


Očitno ne, glede na to, da jim prodaja laufa. Ko bodo zgolj zaradi tega začeli zgubljat biznis, jo bodo že uvedli nazaj, ne skrbi.

Ja itak
Boli njih kura* zate.
Vse vse bolj stremi h minimalni garanciji. Še najraje bi ti prodajali tovarniške odpadke po ceni delujoče robe.
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

oldguy ::

SplitCookie je izjavil:

Če ti _karkoli_ režeš ven - nimaš potem niti črke za strašiti s statistiko.


Seveda. Jaz sem že povedal, da je moja osebna statistika irelevantna in flawed. Tako kot je tvoje nakladanje o 5000h MTBF zgolj - nakladanje nepoučenega in zavedenega laika ki nima ne podatkov, ne pojma o statistiki odpovedi diskovja in katerega "analiza" nima popolnoma nobene zveze z realnostjo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oldguy ()

SplitCookie ::

Je rajt. Ker da karkoli rečeš čez proizvajalca moraš imeti najmanj 10.000 diskov.
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

oldguy ::

SplitCookie je izjavil:

ajde, reči 10 diskov in 300kMTBF
Eden odpove vsake tri leta ?
Niti slučajno. Pri starosti 5 let in intenzivni uporabi jih bo pomrla vsaj polovica.


Mhm. Pravi kdo? Ti? Na podlagi česa? Statističnega vzorca koliko diskov? 10ih? 100ih? 10.000-ih? Kako boš razložil dejstvo da v firmi med cca. 100 diski še zdaleč nimamo niti približno podobnega procenta odpovedi kot ga navajaš ti?

SplitCookie je izjavil:

Je rajt. Ker da karkoli rečeš čez proizvajalca moraš imeti najmanj 10.000 diskov.


Meh, lej, se mi niti ne da ubadat z namišljenimi problemi, ki jih imaš. Diski so crkovali, crkujejo in bodo crkovali. Procent odpovedi se še zdaleč ne spreminja tako dramatično kot se tebi in podobnim zdi. Če si to priznaš ali ne, mi je pravzaprav vseeno. Tako da zaradi mene ti kar živi v namišljenem mehurčku kjer zlobni kapitalisti namerno delajo čedalje slabšo robo v primerjavi z mega kvalitetno robo izpred 15 let. I don't care at all...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oldguy ()

BaToCarx ::

Sem kupil WD30EZRX-00MMMB0 dela bp, par dni. Torej kako dramo lahko pričakujem? Oziroma kako ga "stress testirat" da crkne?

Tisti DOA zaenkrat še nisem doživel, kaj to je bolj pri nakupih "od daleč" ko paket pade parkrat na beton?

Kako si si zračunal MTBF SplitCookie, napiši da probam tud jst z kalkulatorjem?


Cene so take kot so, če rabiš plačaš, če ne pa ne. A smo nategnjeni zaradi poplav al ne ni niti tolko važno. Se uzame kozarc pa se napiše "3 TB" pa meče kovance notr, ko diskom pade cena al ko se nabere dovolj kovancev, se kupi. :D

kapitan ::

Spremljaj postavko 193, Load Cycle Count v SMART statusu.

SplitCookie ::

Kako boš razložil dejstvo da v firmi med cca. 100 diski še zdaleč nimamo niti približno podobnega procenta odpovedi kot ga navajaš ti?

Sreča pri nakupu

Procent odpovedi se še zdaleč ne spreminja tako dramatično kot se tebi in podobnim zdi.

Je rajt.

Tako da zaradi mene ti kar živi v namišljenem mehurčku kjer zlobni kapitalisti namerno delajo čedalje slabšo robo v primerjavi z mega kvalitetno robo izpred 15 let.

In, firmi je treba zaupati na besedo ?
Neumna poteza da je kaj.

Roba pa je slabša, poglej npr gorenje opremo, pralni in pomivalni stroji. En večji šrot od drugega
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

BaToCarx ::

kapitan je izjavil:

Spremljaj postavko 193, Load Cycle Count v SMART statusu.


In kaj mi bo pomagala? Malo več povej.

oldguy ::

SplitCookie je izjavil:

Je rajt.


Je rajt indeed. Se ne strinjaš? Dajmo, s podatki na plano. Zahteva se argumentirana debata ne pa fearmongering.

SplitCookie je izjavil:

In, firmi je treba zaupati na besedo ?
Neumna poteza da je kaj.


S kje si tole potegnil, mi ni jasno. Sam sem ti nalimal link, kjer google pravi, da je na njihovem vzorcu MTBF precej (3x) manjši. Ampak oni za razliko od tebe imajo tako relevanten vzorec kot relevantno metodologijo. Ti nimaš takorekoč nič.

SplitCookie je izjavil:

Roba pa je slabša, poglej npr gorenje opremo, pralni in pomivalni stroji. En večji šrot od drugega


Blazne analize izvajaš, ni kaj. Kaj bo naslednje, diski čedalje bolj crkujejo zato, ker so letos hruške bolj črvive kot lani?

Rajši nehaj strašit in zavajat ljudi, ker potem bomo imeli res kmalu vsepovsod takšale vprašanja:

Kako si si zračunal MTBF SplitCookie, napiši da probam tud jst z kalkulatorjem?

BaToCarx ::

@oldguy :D

No resno, dovolj hecanja, MOJE osebne izkušnje kažejo da je za izgubo (nepovrnljivo) podatkov večinoma kriv človek, ja tudi sam sem padel sem.

Podatkov in metodologije vam ne morem dat, so pa to 10-20 letne izkušnje.

Dejte si priznat, da mi (ljudje) delamo napake večkrat kot pa HW faila. gut?

Lep dan load count :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BaToCarx ()

oldguy ::

SplitCookie je izjavil:

Kako boš razložil dejstvo da v firmi med cca. 100 diski še zdaleč nimamo niti približno podobnega procenta odpovedi kot ga navajaš ti?

Sreča pri nakupu


100 diskov z MTBF 5000h (tvoj podatek) pomeni eno odpoved diska na 50 ur (tri dni uporabe).
100 diskov z MTBF 100.000h (Googlove izkušnje) pomeni eno odpoved diska na 1000 ur (cca. tri mesece - naš tip uporabe).
100 diskov z MTBF 300.000h (proizvajalčeva data) pomeni eno odpoved diska na 3000 ur (cca. 9 mesecev naše tipične uporabe).

Povprečno zaradi okvar po moji oceni menjamo dva do štiri diske/leto. Povsem v skladu z oceno googla.

kapitan ::

BaToCarx je izjavil:

kapitan je izjavil:

Spremljaj postavko 193, Load Cycle Count v SMART statusu.


In kaj mi bo pomagala? Malo več povej.



Za sodobne diske velja, da zdržijo 300.000 LCC (v preteklosti je bila ta številka 600.000 oz. 1mio, tudi danes je tako pri dražjih modelih). WD green modeli imajo v programskem delu zapisano, da vsakih 8s neaktivnosti disk parkira glavo. Odpri SMART status, poglej LCC, poglej koliko časa je bil disk skupno prižgan in si približno izračunaj LCC/h, potem pa izračunaj kdaj približno bo disk dosegel svojih 300.000 ciklov. Nekateri uporabniki (green serije) poročajo o nekaj 1000 LCC dnevno, to pomeni, da se bo disk pokvaril še pred enim letom. Ampak to ne pomeni, da je ta številka fiksna, disk lahko odpove prej, lahko pozneje, imaš Green modele s 400.000 LCC in še vedno delajo. Veliko uporabnikov green serije si z wdidle3 spremeni čas iz 8 na 300 sekund ali parkiranje glave (intelli park) povsem izklopi, to pri EZRX seriji ni priporočljivo, ker postane disk slabo odziven, počasen in začne klikat. EZRX serija naj bi imela odpravljene te težave, zato spremljaš LCC, da se preveč ne zvišuje, če se, imej pripravljen backup. LCC ni edini faktor, včasih odpove elektronika, motorček itn, ampak to je pri vseh proizvajalcih.
Seagate STx000DM serija (s 7200 obrati) ima podobno napako, Seagate je izdal že 5 ali 6 popravkov firmwara, ampak nekateri diski še vedno klikajo in odpovedujejo. Ista serija s 5x00 obrati je Samsungova eco drive serija, ta pa ima svoje... karakteristike.

BaToCarx ::

Torej po tvoje bi moral zganjat paniko zaradi:



ali



?

amigo_no1 ::

Prvi wd 2TB se ti zelo rad ugaša
glej pamaterer C1 337903

vs wd 1TB 175.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

jest10 ::

SplitCookie je izjavil:



Quantum 4.7GB (delal od tam nekje 95 do 2006 - zaradi daljše neuporabe in vročine na podstrešju crknil)
-Neznani 20GB (zružil 1 mesec po nabavi (2002), zamenjan za 40GB, firma šla v stečaj (zgubil podatke)
Neznani 40GB, po 5h letih prodan za drobiž (parkrat zgubil podatke zaradi navijanja, nato jih obnovil s bolj kilavim uspehom)
Maxtor 160GB Sata (2005), dela še danes (zgubil podatke zaradi navijanja, obnova)
WD 120GB IDE, 2005, glasen a dela še danes - trenutno disk za izmenjavo med kompi
WD 80GB IDE, menjava, 4 za 8MB cache verzije, disk padel, nekaj slabih sektorjev a dela brez težav še danes - trenutno disk za izmenjavo med kompi
WD 320GB, kupljen ~2010 certified repair, dela še danes, OS disk
Seagate 500GB 2010 - crk
Seagate 500GB 2012 - slabi sektorji
Vertex 120GB 2010 - crk
Hitachi 500GB 2011 - super hdd, dela bp
Samsung 240GB - zaenkrat dela

Pa moja statistika?
Prav vsi novejši diski mi še veselo delujejo:
WD: 2x250GB, 2x320GB, 500GB, 1500GB. Ter 500GB Samsung.
Nabavljeni rabljeni in še delajo: 200 in 250GB Maxtor.
Še uporabni oddani 80GB WD, 80GB Seagate.
Crknil 3,2GB seagate. Slabi sektorji 20GB Quantum, 40GB WD ter 80GB Maxtor.

Stari diski so sranje, ejga. Lej mojo statistiko!!!!

SplitCookie ::


Je rajt indeed. Se ne strinjaš? Dajmo, s podatki na plano. Zahteva se argumentirana debata ne pa fearmongering.


Ja, če se gre argumentirano debato, ne odpizdiš stran argumente drugih, ker ti niso všeč.

MTBF je različen v različnih okoljih, se boš strinjal ?

Zdaj - proizvajalec lahko tudi drugače navaja failure:
Zame je failure tudi to: upočasnitev, preveč crknjenih sektorjev

Sea-tools ne mrdnejo na količino sektorjev in tudi ne na njihovo ne-počasnost. Praktično mora disk že ribat da ga sploh spraviš v garancijo.

100 diskov z MTBF 5000h (tvoj podatek) pomeni eno odpoved diska na 50 ur (tri dni uporabe).

No it does not.
Pomeni _povprečno_ odpoved vsakih 50 ur.
Ali v primeru sveže nakupljenih 5h diskov, da bo dva vzel vrag ko bo števec odvil 2000 skupnih ur.


Povprečno zaradi okvar po moji oceni menjamo dva do štiri diske/leto. Povsem v skladu z oceno googla.

In tudi sam si pokazal da so proizvajalčevi podatki - bullshit

In MTBF 24/7 diska ni enak MTBF diska ki se ga prižiga po potrebi, kakor tudi ni enak tistemu ki se ga lavfa na polno in tistega, ki idla

MTBF različnih serij je tudi različen.
Poglej si 7200.11 s firmware bugom. 0LBA error. Tisti diski zagotovo niso dosegali 100.000 ur MTBF

In kakšen imaš ti sploh use-rate na tistih 100 komadov tvojih diskov. Je to v firmi - potem se verjetno mašine ugašajo čez noč in čez vikend. Tak MTBF moraš računati potem na število delovnih ur
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Zgodovina sprememb…

Jst ::

Z zadnjim delom, ko govoriš o različnih usecase scanarijih, se strinjam, ampak:

a veš kaj pomeni Mean Time Between Failure?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

oldguy ::

Ja, če se gre argumentirano debato, ne odpizdiš stran argumente drugih, ker ti niso všeč.


Argumente tipa "moderni diski navaden šoder zato, ker sn jest naletel na tri slabe primerke"? Argumente tipa "Jea right"? Argumente tipa "google nedokazano kupuje boljše batche diskovja"? Nedokazana predvidevanja "Pri starosti 5 let in intenzivni uporabi jih bo pomrla vsaj polovica."?

Skratka, katere argumente?


MTBF je različen v različnih okoljih, se boš strinjal ?


Seveda, nikoli nisem trdil drugače. Še vedno pa ne vem, kaj ima to z menda večjo zanesljivostjo starih diskov.

Pomeni _povprečno_ odpoved vsakih 50 ur.


Me veseli, da si končno prišel k pameti. Gotovo se boš zdaj strinjal tudi s tem, da je 5000h MTBF navaden idiotizem, ker bi v nasprotnem primeru pol slovenije dnevno menjalo diske v računalnikih.

In kakšen imaš ti sploh use-rate na tistih 100 komadov tvojih diskov. Je to v firmi - potem se verjetno mašine ugašajo čez noč in čez vikend. Tak MTBF moraš računati potem na število delovnih ur


Če si opazil, sem pustil malce prostora v svoji računici ravno za ta primer. Pa čeprav, še enkrat, ne trdim da gre za kakorkoli statistično relevanten vzorec na podlagi katerega bi si upal sklepat karkoli o primerjavi kakovosti modernih diskov s tistimi izpred 15 let. Pravim zgolj to, da je natolcevanje o "sreči pri nakupu" bedarija, če pa naši podatki od deklariranih odstopajo za 50% v negativno smer.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oldguy ()

SplitCookie ::


Skratka, katere argumente?

Vse

Google ima zaradi ogromnih količin določene privilegije pri nakupu.
Tako kot ima military pri military spec'd zadevah.
So sami že svoje plate izdelali, imajo dovolj know-how-a, da vedo kaj hočejo, in moči, da to izterjajo

Seveda, nikoli nisem trdil drugače. Še vedno pa ne vem, kaj ima to z menda večjo zanesljivostjo starih diskov.

Drugačen način izdelave
Drugačen način tretiranja errorjev

Sodobni disk si bo errorje zapomnil, nato pa parkrat šel čez njih, jih preverjal, in če res ne bo druge opcije, jih bo šele takrat zmapiral kot uncorrectable, vse ostalo je 'passable', tudi počasni sektorji


a veš kaj pomeni Mean Time Between Failure?

Povprečen čas med okvarami
Kar ne pomeni da si bodo okvare sledile 'zaporedoma' po točno tem času

Pravim zgolj to, da je natolcevanje o "sreči pri nakupu" bedarija, če pa naši podatki od deklariranih odstopajo za 50% v negativno smer.

Ye
Sreča
Zato ker že drug batch diskov ne sledi istemu trendu kakor prvi

In če naletiš na defekten batch si ga nafu* ...

Zato sreča, ker strokovne odločitve pri nakupu niso praktično nič vredne.
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Zgodovina sprememb…

kapitan ::

BaToCarx, paniko "zganjaš", ko disk odpove in nimaš backupa. LCC ni 100% natančen, to ni sveča, ko zgori, zgori. V specifikacijah piše 300.000 load/unload cycles, to garantira WD, kar je več, je bonus. WD naj bi diske testiral do 1mio LCC, "garantira" pa samo 300.000.

SplitCookie ::

Smart je že sam po sebi popolnoma neuporaben - ne zna predvideti okvar
Zajamra šele takrat ko gre nekaj kompletno narobe

@kapitan: laptop diski imajo večji load/unload count

Samo na kratko: Proizvajalce boli patak za end-userja in nadzor kvalitete, če gre disk s takimi errorji ven - je na podnu
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

oldguy ::

Google ima zaradi ogromnih količin določene privilegije pri nakupu.
Tako kot ima military pri military spec'd zadevah.
So sami že svoje plate izdelali, imajo dovolj know-how-a, da vedo kaj hočejo, in moči, da to izterjajo


Hehe. Pics or it didn't happen. Or otherwise, če google pravi, da uporabljajo "The disks are a combination of serial and parallel ATA consumer-grade hard disk drives, ranging in speed from 5400 to 7200 rpm, and in size from 80 to 400 GB. ", nimam enega razloga, da jim ne bi verjel. Glede na to, da imam precej dela z embedded kištami, ti povem, da se MTBF plača, tako kot se plača military-grade oprema in tako kot se plača server-grade oprema. Če google ni pripravljen odkartat premium keša za premium robo, je ne dobi pa če ima še take privilegije. A oni so dobro naračunali, da se jim bolj splača furat dober health monitoring kot pa kupovat enkrat dražjo robo. Zato grem stavit, da dobijo popolnoma enako robo kot kak Newegg. Da pa google pred nakupi temeljito preštudira, kaj kupuje, pa seveda ni vprašanje. Ima ljudi, ki jih za to plačuje.

Sreča
Zato ker že drug batch diskov ne sledi istemu trendu kakor prvi
In če naletiš na defekten batch si ga nafu* ...
Zato sreča, ker strokovne odločitve pri nakupu niso praktično nič vredne.


Prej bi lahko rekel da gre za smolo, če si naletel na batch slabe robe. Sej vendar ni samo vsaka tretja serija brez napak.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Cene SSD-jem še naprej padajo

Oddelek: Novice / Rezultati
4614660 (11100) Relanium
»

Western Digital kljub poplavam skoraj početveril dobiček

Oddelek: Novice / Rezultati
318466 (4815) Jst
»

Apple z rekordnim dobičkom (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
9422428 (19570) nekikr
»

Pametni telefoni vedno bolj priljubljeni

Oddelek: Novice / Ostale najave
104556 (3649) Bor H

Več podobnih tem