» »

Nadgradnja RAMa?

Nadgradnja RAMa?

357M ::

Zaradi multi-taskinga in specifičnega načina uporabe računalnika mi krepko primanjkuje RAMa. Imam namreč navado imeti istočasno odprt tako Chrome kot tudi Firefox, in v vsakem od njiju še vsaj 60 tabov, lahko tudi krepko več. Potem sta tukaj še Photoshop in After Effects (ter Thunderbird, VLC, torrent...), in količina prostega RAMa je praktično ves čas na 0... Posledično ruženje po disku, počasna odzivnost, počasni live renderji, občasen crash, itd.

Trenutna konfiguracija:
MB: Gigabyte EX58-UD3R
CPU: Intel Core i7 920 @ 2.67 GHZ
RAM: 6GB Kingston DDR3 1333 (3 x 2GB)

Na matični plošči so samo 4 sloti za RAM, od tega uporabni samo trije - vkolikor želim obdržati 3 kanalni način. Torej pride očitno v poštev samo 3 x 4GB, za skupnih 12GB. Upam, da bo dovolj za opazno poboljšanje...

Glavna uporaba: Ogromne 16bit Photoshop datoteke (1.5GB+) ter full HD After Effects animacije. Občasna igra ter že omenjeno malo morje tabov.

Je to primerno: http://www.mimovrste.com/artikel/244006...? Ima kdo kakšen boljši predlog? V vsakem primeru ne bi rad šel kaj krepko čez 70€, raje manj :)

(pri Comtronu sem sedaj našel isti RAM celo za 61EUR)

Hvala!
  • spremenil: 357M ()

kamuee ::

ne kupuj robe pri comtronu, sm kupu printer pr njih pa nikdar več.., raje vzem v sestavi.si, dinokomp, ali mlacomu, ti bojo vsaj pravo in dobro robo prodal za prav dnar. Z 3-channel neboš neki pridobil, boljše je vzet 16 GB rama, če že delaš s takimi velikimi podatki, oz. daš not max kolko gre, pr teb je to 16GB dual channel. Lahko vzameš tega link
Te so ti kar se kvalitete tiče za to ceno top, pašejo v tvojo plato in frekv je prava. Žal kej druzga kar je zdej na trgu ne gre v tvojo plato. Jes mam dual channel pa mi zadeva leti. Ukvarjam pa se za AutoCAD načtovanjem.

Drugače v tvojo plato grejo samo te vrste rami:
1.4 x 1.5V DDR3 DIMM sockets supporting up to 16 GB of system memory (Note 1)
2.Dual/3 channel memory architecture
3.Support for DDR3 2100+/1333/1066/800 MHz memory modules

Te ktere sm ti jest predlagal so 1333MHz dual DDR3 1.50V, te so normalna cena, z 3-channel ne boš vidu neke razlike V performansah.
AutoCAD MAP 3D DWG Designer (Mechanical, Electrical)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kamuee ()

kamuee ::

maš še tle za 3-channel 12GB LINK, te pašejo po frekvenci in voltaži na tvojo plato. Tisti ko si jih ti linkau niso prave frekvence.

dej sam povej katero grafično imaš??
AutoCAD MAP 3D DWG Designer (Mechanical, Electrical)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kamuee ()

amigo_no1 ::

Vzami raje kar predlaga kamuee, Corsair 2 x 8GB (dual channel).

Kateri revizijo MB imaš (so 3) ?
http://www.gigabyte.us/products/product...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

koyotee ::

kupi si ssd v kolikor ga še nimaš
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

357M ::

Hvala za odgovor! Ne vem kako sem spregledal odstopanje v voltaži in frekvenci... :|

Kar se tiče nakupa pri Comtronu itd, se tudi pri tako specifičnih komponentah kot je RAM lahko pozna odstopanje med različnimi prodajalci? Razumem, ko gre za sestavo kište itd, da kaki mam'ci ali neukemu kupcu hitro uturijo kak šoder, samo tukaj pa točno poveš katero komponento/model hočeš?

Grafična: Gigabyte GeForce GTX 260 896MB
(gre za že nekaj let star računalnik...)

Moram priznati, da še vedno kolebam med 12 GB 3 channel ali 16 GB dual channel. Veliko različnih informacij sem do sedaj prebral... Predvsem pa naj bi moj CPU profitiral od memorije v tripple channel navezi pri delu v programih katere uporabljam.

Verjetno gre bolj za vprašanje, ali je 12 GB dovolj za delo, ki ga opravljam? Če je, potem je tripple channel kolikor razumem boljša opcija (+ za ceno ene ploščice cenejša). Vkolikor pa se izkaže da 12 GB še vedno ne bo dovolj, pa se bo vsak plus, ki pride s tripple channel postavitvijo izničil, ker bo PC namesto RAM uporabljal scratch disk, ki pa je občutno počasnejši od memorije v dual načinu... Je to približno to? :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 357M ()

amigo_no1 ::

Btw, imam en slab občutek da X58 čipset podpira samo do 4Gb palčke.

Gledam memory support list za tvoj MB in še za Asus SABERTOOTH X58, kjer so tudi navedeni samo moduli do 4Gb.
http://www.asus.com/Motherboards/Intel_...

357M ::

amigo_no1 je izjavil:

Btw, imam en slab občutek da X58 čipset podpira samo do 4Gb palčke.

Gledam memory support list za tvoj MB in še za Asus SABERTOOTH X58, kjer so tudi navedeni samo moduli do 4Gb.
http://www.asus.com/Motherboards/Intel_...

Tako je, zato pa se pogovarjamo o opciji 3 x 4 GB (skupaj 12 GB) v tripple channel navezi, ali 4 x 4 GB (skupaj 16 GB) v dual channel navezi. Zakaj bi to naj bil problem? Mene moti bolj to, da ima samo 4 slote... 6 bi bilo super :)

CPU-Z mi izpiše, da imam motherboard rev. 13?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 357M ()

amigo_no1 ::

Rev 1.3 ??
Na gigabyte strani so 1.0, 1.6 in 1.7.
http://www.gigabyte.us/search/search.as...

Odpri stranico ohišja in poglej kaj piše na sami plošči.
Lahko tudi da piše v biosu ali takoj ko prižgeš pc.


Do koliko porabe prideš sedaj (6Gb ram + X pagefile) ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

357M ::

koyotee je izjavil:

kupi si ssd v kolikor ga še nimaš

SSD je drag, zaenkrat mislim, da bom več profitiral od dodatnega RAMA... SSD pa mogoče čez leto, dve, ko bom kupoval novo kišto. Trenutno predvsem gledam kako bi lahko z manjšim vložkom podaljšal življensko dobo mojega PCja, ker me primanjkovanje RAMa že pošteno omejuje pri delu in efektivnosti...

hojnikb ::

vzam ssd namesto rama.
Nabavi še eno 2gb palćko (dual channel vs triple chanel - ne boš nikol opazo razlike)
zraven pa vzam tale ssd ko je dons v akciji ;)
http://www.mimovrste.com/artikel/206015...

bo pohitritev velik večja z 8GB rama in ssdjem kot pa samo z 12 oz 16 gb rama.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

amigo_no1 ::

Če mu sedaj zmanjkuje rama ssd ne bo dovolj.

hojnikb ::

amigo_no1 je izjavil:

Če mu sedaj zmanjkuje rama ssd ne bo dovolj.

Swap space anyone ?

@OP
Imo je bolša varjanta 2gb rama več in ssd kot pa shitload rama in navadn disk..
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

357M ::

amigo_no1 je izjavil:

Rev 1.3 ??
Na gigabyte strani so 1.0, 1.6 in 1.7.
http://www.gigabyte.us/search/search.as...

Odpri stranico ohišja in poglej kaj piše na sami plošči.
Lahko tudi da piše v biosu ali takoj ko prižgeš pc.


Do koliko porabe prideš sedaj (6Gb ram + X pagefile) ?

Pogledal na ploščo, piše revizija 1.6. Glede page file velikosti pa nisem siguren, ker trenutno nimam PCja pod polno obremenitvijo, sem pa programoma posebej določil eno od particij na ne-sistemskem disku kot scratch disk. Za page file sem v nastavitvah nastavil, da dovolim 9000 MB na sistemskem disku in 5000 MB na scratch disk particiji (sama particija pa je precej večja - preostanek uporabljata Photoshop in AE za temp/scratch datoteke).

hojnikb ::

Že sam za scratch je ssd fina zadeva ;)
#brezpodpisa

amigo_no1 ::

Potem praktično ni razlike med
več rama (12/16 Gb) + navaden hdd

vs
isto rama (6 Gb) + ssd (in pagefile na njem)
?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

hojnikb ::

Naj se OP sam odloć ka mu je bol pomembn.
Sigurn se pa ne oziraj na triple channel.
#brezpodpisa

357M ::

koyotee & hojnikb: Glede SSD... avtomatično sem predvideval, da sta mislila, naj ga uporabljam za page file in pa kot scratch disk za CAD programe. Sta ciljala mogoče na kaj drugega? Kot sistemski disk? Trenutno je ozko grlo predvsem RAM, tako da sam zapis na disk verjetno ni prepočasen...

amigo: On je predlagal, da ob SSD kupim še 2GB rama, za skupno 8 (trenutno 6). Torej bi rama bilo za malenkost več, samo verjamem, da bi tudi 8 GB takoj zmanjkalo in bi se potem SSD uporabljal namesto RAMa... tako da nisem sure, zakaj naj bi bila to boljša opcija od 12 ali 16 GB rama. Razumem pa, da bi SSD v navezi z shitloadom RAMA pomagal...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 357M ()

amigo_no1 ::

Glej, prvo bi jaz ugotovil, do koliko pride poraba rama v worst case scenario (glej task manager ko imaš vse zagnano).
6 (+5 + 9) @ hdd) = 20 Gb

Invictus ::

Kupi si 4x8GB, če lahko in če ti matična podpira.

Te ne bo prišlo več od 100-150 EUR.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

amigo_no1 ::

http://forums.anandtech.com/showthread....
6*8 Gb

mb ima 6 slotov:
http://www.asus.com/Motherboards/Intel_...


http://forums.anandtech.com/showthread....
še par linkov, kjer so ljudje testirali če mb zazna več kot 24Gb.

Torej je verjetno, da je moja hipoteza o nepodprtih 8Gb palčkah napačna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

357M ::

UPDATE:

Sem zagnal en osnoven, relativno kratek 720p render v AE in odprl 600MB 16bit datoteko v Photoshopu ter prišel do slednjih podatkov:

Poraba RAM: 98%
Velikost pagefile.sys n sistemskem disku: 7,81 GB (od dovoljenih 9000 MB)
Velikost pagefile.sys na ne-sistemskem disku: 4,88 GB (od dovoljenih 5000 MB)

(vklopljen imam tudi torrent, VLC in morje tabov v Firefox in Chrome)

Ne vem samo, če je velikost pagefile.sys datotek v tem primeru povsem relevanten podatek, ker ne vem kdaj ga je sistem nazadnje očistil... se pravi koliko od tega je dejansko sploh potrebne zavzetosti koliko pa je cachea al whatever od prej?

Hvala še enkrat vsem za pomoč!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 357M ()

amigo_no1 ::

Task manager, imaš 6 Gb rama, (za pagefile imaš 5+9), ko dobiš neko številko odštej 6 in vidiš koliko [Gb] rama ti zmanjka.

Primer:
Task manager pokaže porabo 20 Gb, 20-6 = 14, torej tudi nadgradnja na 16Gb rama ne bo pomagala v celoti.


Imaš s kakšnim posebnim razlogom pagefile na 2 particijah/diskih ?

Ne vem samo, če je velikost pagefile.sys datotek v tem primeru povsem relevanten podatek, ker ne vem kdaj ga je sistem nazadnje očistil

Če določiš za pagefile neko velikost, potem je pagefile.sys ves čas te velikosti, razlika je v tem, koliko tega virtual rama OS dejansko uporablja.

UT in VLC sta kaplja v morju tvoje porabe...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

357M ::

amigo_no1 je izjavil:

Imaš s kakšnim posebnim razlogom pagefile na 2 particijah/diskih ?


Pred leti, ko sem postavljal sistem sem nekje zasledil, da naj bi bilo tako bolje, češ da del pagefila mora v vsakem primeru biti na sistemskem disku, da pa je dobro imeti page file tudi na ne-sistemskem disku, zaradi hitrejšega dostopa... ali nekaj takega, sem že malo pozabil od takrat.


amigo_no1 je izjavil:

Task manager, imaš 6 Gb rama, (za pagefile imaš 5+9), ko dobiš neko številko odštej 6 in vidiš koliko [Gb] rama ti zmanjka.

Primer:
Task manager pokaže porabo 20 Gb, 20-6 = 14, torej tudi nadgradnja na 16Gb rama ne bo pomagala v celoti.

Jaz imam v Performance tabu v Task Managerju zgolj kategorijo Physical memory, katera zavzema količino RAMa... kje pa naj bi mi kazalo količino virtual moemorije? Sorry za noob question...

kamuee ::

amigo_no1 je izjavil:

Vzami raje kar predlaga kamuee, Corsair 2 x 8GB (dual channel).

Kateri revizijo MB imaš (so 3) ?
http://www.gigabyte.us/products/product...

mislim da ne gre gor 2x8 ampak 4x4 kolk sm jest specifikacije plate prebral.

Page file nastaviš na 4GB pri win 7 64bit več ne rabiš, razn špil mass effect 3 rabi page file veliik koliko je velik ram, mogoč še ker drug špil ampak ne oziraj se na to.
AutoCAD MAP 3D DWG Designer (Mechanical, Electrical)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kamuee ()

dzinks63 ::

(vklopljen imam tudi torrent, VLC in morje tabov v Firefox in Chrome)

Če na tej mašini resno delaš, izlopi ves ta balast, kupi si še en komp za male pare in imej tega le za profi delo.

amigo_no1 ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

kamuee ::

task manager, zavihek učinkovitost delovanja. najdeš page file če ne greš pa v, desni klik my computer-sistemske lastnosti-zavihek dodatno- odpre se okno možnosti učinkovitosti delovanja-zavihek dodatno in ti pokaže kak velik maš page file. Če hočeš spremenit klikneš spremeni, nato nardiš sys restart.

Velikost located physical memory je enaka velikosti page file-a.
AutoCAD MAP 3D DWG Designer (Mechanical, Electrical)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kamuee ()

Invictus ::

Skoraj vse plate podpirajo tudi 8 GB module, čeprav to nikjer ne piše.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

stock ::

hehe če bi podpirala bi pisalo na veliko, da se ja pohvali produkt. V tole plato gre 4x4Gb. Sam bi šel na 3x4Gb, za to ceno največ kar lahko nardiš, 3x2Gb prodaš pa si uložil 30€ za dobro pohitritev.

amigo_no1 ::

Za one asuske se nič ne hvalijo, pa delajo z 6*8 Gb.

357M ::

Amigo in kamuee: V taskmanagerju mi velikosti ne kaže (kot recimo na prilepljeni sliki), tako da bom preveril kaj je s tem, preko My computer pa piše da je total paging file size for all drives: 13GB :/

PS: "Velikost located physical memory je enaka velikosti page file-a." - mislim, da to ne drži. Physical memory je RAM, to o čemer ti govoriš pa je virtual memory?

dzinks63 je izjavil:

(vklopljen imam tudi torrent, VLC in morje tabov v Firefox in Chrome)

Če na tej mašini resno delaš, izlopi ves ta balast, kupi si še en komp za male pare in imej tega le za profi delo.

Torrent in VLC po potrebi seveda izklopim, čeprav na RAM kaj posebej ne vplivata, a torrent upočasni disk. Tabov žal ne morem izklopiti, saj so številni vezani na delo / deloma pa tudi slaba organizacija, priznam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 357M ()

koyotee ::

sposodi si nekje ssd in testiraj
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

kamuee ::

ASUSU JE ASUS :D
AutoCAD MAP 3D DWG Designer (Mechanical, Electrical)

357M ::

Končno sem ugotovil dejansko velikost pagefila (tisto kar sem prej omenil je zgolj količina, ki je rezervirana)! Ob vseh tabih, renderiranju 720p animacije v AE ter istočasno odprtemu dokaj velikemu 16 bit fajlu v Photoshopu dobim sledeči podatek: Commit (GB) 13/18 in to ob 98% porabi physical memory, kar pomeni, da je velikost pagefila 7 GB (13GB skupno - 6GB RAM).

Glede na te podatke mislim, da vkolikor ne bom istočasno uporabljal tako Photoshopa kot After Effects, bi moralo že 12GB biti dovolj za opazno izboljšanje, zato sem bom najverjetneje odločil kar za to opcijo. Naslednji nakup pa bo verjetno še kak SSD za scratch, a to kasneje. Vkolikor se bo izkazalo, da je 12GB v tripple načinu premalo, pa lahko še vedno posebej dokupim palčko od 4GB za skupnih 16 GB v dual mode.

Se strinjate?

Hvala še enkrat vsem za pomoč, odziv me je kar presenetil!

357M ::

Tiste, ki se spoznate na RAMe, bi samo še prosil za mnenje glede sledečih opcij, med katerimi trenutno izbiram (12GB):

http://www.sestavi.si/index.php/item/di... (3x tole palčko) 48EUR
http://www.sestavi.si/index.php/item/di... (3x tole palčko) 55EUR
http://www.mimovrste.com/artikel/244006... (ali pa ta kit) 58EUR

Zanima me predvsem kater od omenjenih treh modelov je boljši, saj mi 10EUR razlike ni bistveno, vkolikor sta dražja modela kaj boljša.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 357M ()

krneki0001 ::

Zakaj nebi v dual channel imel 16Gb rama?
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

357M ::

krneki0001 je izjavil:

Zakaj nebi v dual channel imel 16Gb rama?

Ker naj bi programi, ki uporabljajo multi-threading profitirli od tripple channel načina + ker lahko kasneje še vedno dokupim 4GB in imam dual, vkolikor se vendarle izkaže, da bi bilo bolje 16 v dual kot 12 v tripple. Vsaj mislim tako...

loader335 ::

V glavnem corsair ramov si nena več kupim sem dal pred dvema leta za 2x 4.00GB DDR2
 "Rami"

"Rami"

rame nekaj čez 100 eu,pa so mi po slabem letu crknili,pa še kregat sem se mogo z dobaviteljem/Internetno Trgovino
,saj so mi po vrnitvi ramov,rekli da niso isti rami kot sem jih naročil,kot da sem jih neke vrste zamenjo :|
V glavnem nebom imenoval to internetno prodajno stran ---M.C.--- Vendar so mi po dolgem gnjavljenju z inšpekcijo poslali neke kao rame iste vrednosti,vredni pa so bli glih 40,če ne manj,
 Rami

Rami


tak da ko si kaj prek spleta naročite se dobro prepričajte če štima
dokumentacija,ime,serijska št. in slika. drugač pa mam zdaj king-stonove Hyper-ke 2x 4.00GB DDR2 zaenkrat,vendar sem, glede na moje potrebe zadovoljen z njimi.
 Novi

Novi

amigo_no1 ::

Vsi 4 imajo latence CL9, tako da nekih blaznih razlik ni.

Jaz bi vzel
http://www.sestavi.si/index.php/item/di...

loader335 ::

Vem... Je pa bla bistvena razlika v ceni.
Žal plata ne podpira DDR3
Dobrih 5 let nazaj kaj sem si compa sestavo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

i5 8500 , ga ima kdo? - sm z 12GB prešvoh? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Strojna oprema
1007028 (5602) XLapse
»

Premalo prostora na C:\ disku

Oddelek: Pomoč in nasveti
263460 (3076) Invictus
»

kam mi gre 30gb podatkov na ssdju?

Oddelek: Programska oprema
182239 (1532) Phantomeye
»

Virtualni spomin

Oddelek: Pomoč in nasveti
413374 (2508) WarpedGone
»

Forcanje, da PC uporablja RAM namesto pagefile.sys

Oddelek: Operacijski sistemi
292083 (1707) Microsoft

Več podobnih tem