» »

PC za fotografinjo

PC za fotografinjo

potepuhec ::

Potreboval bi pomoč, ker sem zopet malo ven iz hardware-a. Punca kupuje nov PC, ki bo primarno namenjen obdelavi fotografij in HD videa. S tem se ukvarja resno ampak se ne profesionalno. Je pa bolj, kot cena, pomembno da stvar leti, ne bi pa ravno razmetavala z denarjem - morda do 1500€ ampak, ce se opazno pozna pri hitrosti, tudi visja cena np. Kupuje se pa za par let. Ohisje tudi naj bo enostavno estetsko in funkcionalno, brez odvecnih ledik in oken,... Sistem naj bo kolikor se da tiho.
obvezno SSD min 240 GB za sistem in aktualne delovne datoteke, kolikor sem bral samsung ali intel? Za hrambo pa HDD
Kar se tice CPU, GPU, MB, RAM, hlajenje... pa sploh ne vem kje se lotit
Aja se to.... nakup iz tujine ni problem, ker ze leta vecino stvari kupujeva v EU, sestavil ga bom pa sam.... tu mislim, da se kaj dosti ni spremenilo :).

Thx!

levaky ::

Jaz sem ravno za kolega sestavil zadevo, kakršno bi z veseljem imel tudi sam:

RAM: Corsair 16GB PC3-10667U DDR3-1333 CL9 Value Select 2x 8GB 80€
SSD DISK: Samsung SSD 830 Serie 128GB 2.5" SATA 6Gb/s 94€
OBIČNI DISK: Seagate Barracuda 7200 2000GB 3,5'' Sata 6Gb/s 7200rpm 64MB 90€
OHIŠJE: Rasurbo Vort-X U3 ATX 2x USB 3.0 Audio 37€
CPU: Intel Core i7 3770 4x3.40GHz So1155 Box Ivy Bridge 270€
PLATA: Gigabyte GA-Z77X-UD3H Z77 Sockel 1155 ATX DRR3 145€
NAPAJALNIK: XFX Core Edition PRO 550W 80+ Bronze ATX 2.3 60€
EKRAN: Dell UltraSharp U2312HM schwarz 58,4 cm (23") IPS 190€

Cene so iz hoh.de. SSD disk zamenjaj z večjim, ostali pa mislim da je več kot dovolj dobro. Morda lahko še hladilnik za CPU daš kak drug, večji in tišji, to je pa to.
Grafično sem mu jaz pustil kar integrirano, lahko pa pogledaš za kako NVidio Tegra oz eno izmed tistih, ki jo podpira Premiere, da se lahko rendra tudi na grafični.

Ekran je sodeč po testih kr fajn, prikaže 99% sRGB spektra in ima dokaj enakomerno osvetljitev. Za svojo ceno več kot dovolj. Ga je pa potrebno skalibrirati, tako kot vsakega, da doseže tisto pravo!

Mate

potepuhec ::

Thx za odgovor.
Sem pozabil prej dodati, da monitorja sicer nisem stel v to, mora pa biti vsaj 27", ce ne 30" ampak tu sva gledala Delle ultrasharp, Fujistu ali pa HP je, ker kaj drugega v tem kvalitetnem in cenovnem razredu tako ni.
Zgleda pa na hitro solidna zadeva, bom malo pogledal predvsem kako je z MB (predpostavljam, da je GPU na MB integrirana) in napajalnikom, sam sem gledal Corsaire. Ohisje bo pa nujno potrebno drugo :)....tole je prevec za zensko... mislim, da sem videl eno temo ravno o ohisjih in bom tam nekaj poiskal.
Ce ima se kdo kak predlog ali pripombo na sestav se seveda priporocam.

Invictus ::

Kupiš iMaca in se ne zafrkavaš dalje.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

TehDucky ::

Glede monitorja se ne splača šparat, če bo uporaba pač resno urejanje s fotografijo in videi. Sam imam U2711, super zadeva po mojem mnenju. Od brata punca pa ima Applov ekran tudi IPS in je pač fora, da panel je isti, edino pač ohišje je drugo pa mogoče notri še kej. Je pa okoli 600€ U2711 in pa 1000€ U3011.

Kot pa je Invictus rekel, ima pa od sestre mož iMaca, 27 colarja. Nima problemov z njim, uporablja pa za AutoCad programe ipd. Tako da načeloma se tudi to res lahko izbere, razen če punca ni Apple fan/hater, pa bi pač bila bolj na easy s PCjem.

levaky ::

Grafična je na procesorju.

Teste za ekran si poglej na http://www.tftcentral.co.uk/
Maš fajne teste, predvsem vse tisto, kar rabiš vedet za fotografijo.

Matej

fr4nc ::

Invictus je izjavil:

Kupiš iMaca in se ne zafrkavaš dalje.

+1... sam vsaj 27" ;)
"Rad pomagam, če je le možno" by Fr4nc; blog(2): http://cpuwars.wordpress.com/
"I just love to share the truth!!" by Fr4nc; http://intelvsamd.wordpress.com/

potepuhec ::

Z imacom se res ne zaj. ampak je pa solidna konfiguracija krepko cez 2k €.... to bo verjetno prislo v poštev, ko bo kaj € iz tega hobija ;)

potepuhec ::

Koncno sem imel malo casa in sem sel skozi predloge... nekako tako bi lahko zgledala konfiguracija. Za ohišje se še nisem odločil ampak zaenkrat so ta 3 v igri, ce pozna kdo podobno ohišje po izgledu in uporabnosti se priporočam. Ravno tako ne vem točno kako z grafično, če bi bila npr. kakšna druga bolj primerna. Ravno tako za napajalnik. Seveda so vsi predlogi za ozboljšave ali če sem kaj spregledal(kar se kompatibilnosti oz izkoristka tiče) dobrodošli.

Ohišja - Fractal Design Define R4 Titanium Grey - 107€
Corsair Obsidian Series 550D - 125€
SilverStone Fortress FT02 USB 3.0 schwarz - 223€

CPU: Intel Core i7-3770, 4x 3.40GHz, boxed - 269€
MB: Gigabyte GA-Z77X-UD3H Z77 Sockel 1155 ATX DRR3 - 159€ - ta ima wifi....ali je to uporabno?
SSD: Samsung SSD 830 Series 256GB, 2.5", SATA 6Gb/s - 170€
HDD: Seagate Barracuda 7200.14 2000GB, SATA 6Gb/s - 90€
RAM: Corsair ValueSelect DIMM Kit 16GB PC3-10667U CL9-9-9-24 (DDR3-1333) - 64€
Napajalnik: Corsair Professional Series HX650 80PLUS Gold 650W ATX 2.3 - 115€
GPU: ASUS GTX660-DC2O-2GD5, GeForce GTX 660, 2GB GDDR5, 2x DVI, HDMI, DisplayPort - 227€
Operacijski: Windows 7 Professional 64Bit, DSP/SB inkl. Service Pack 1 - 127€

levaky ::

Zakaj rabi posebej grafično? Tista v procesorju ni dovolj?
Glede napajalnika lahko pogledaš tudi Enermax (PRO oz MODU serije). Mislim, da niso slabi, vsaj kolikor sem uspel pogledat teste.

Matej

matevzm2 ::

Jaz sem pred nedavnim kupoval nov racunalnik, in ker moram zalogo starih slik poskenirat, sem pogledal kaj bi bilo primerno za obdelavo slik.
Nasvete je relativno tezko najti, se najbolj razumni so se mi zdeli nasveti na http://www.imagescience.com.au/kb/quest...
Tu so tudi nastete 3 razlicne kombinacije glede na budget. Zraven tudi priporocila za graficne z 10bitno podporo, porazdelitev diskov z upostevanjem Adobe programov in priporocila za ostalo kramo.
Jaz sem na koncu sestavil Fractal Design R3, Corsair TX v2 650W, Samsung 830 256G + Corsair M4 128G, i3770K, Asus P8Z77V-Pro, Corsair 8GB x4, iz prejsnjega racunalnika grafiko in 2TB disk.
Gor sem dal Win 7 in porazdelil sistem in dokumente (http://answers.microsoft.com/en-us/wind...
Presentljivo je po nekaj mesecih uporabe 128G na koncu s prostorom. Rama je prevec, slike ne porabijo veliko, tukaj se bolj izkaze problem, da imam scratch na drugem 128G in mi diska zmanjka, ce odprem vec slik. SilverFast porabi nekje do 6G spomina. Se najvec porabi Premiere, ta poje tudi do 15G in tudi zna proc obremeniti skoraj do konca.

potepuhec ::

Hvala matevzm2 za zelo poucen link. A posebej graficne nimas? Ce sem te prav razumel ti hodi premali scratch SSD? Torej bi svoji konfiguraciji dodal se 1x 256 samsung 830?
Bom pa se malo pogledal teste za MB.

joze67 ::

matevzm2 je izjavil:

Jaz sem na koncu sestavil ..., iz prejsnjega racunalnika grafiko in 2TB disk.

amigo_no1 ::

Ni GeForce GTX 660 overkill za namen uporabe ?

potepuhec ::

joze67 je izjavil:

matevzm2 je izjavil:

Jaz sem na koncu sestavil ..., iz prejsnjega racunalnika grafiko in 2TB disk.


ups spregledal... katero pa imas in kako se ti obnese?

Glede tega ali je GeForce GTX 660 overkill za namen uporabe pa ne bi vedel, sem pac vzel eno srednjo, ki podpira zadnje bomboncke in da ima cudo.

eric_cartman ::

Če to pomeni tudi urejanje HD videa v Afterjih potem GTX 660 ni overkill... Pri rendanju, ti namreč kar pošteno pomaga dobra grafa (še bolje če imaš na SLI ali pa na Crossfire zvezani dve grafi)...

Za obdelavo samih slik je to definitivno zadost... če pa prištejemo zraven še video.. pa mogoče, se bo punca naučila tudi 3D animacije in pa modeliranja, ki v današnjih časih prav pride nam grafikom.. potem pa so te konfiguracije, ki jih je napisal potepuhec supr...

Samo jst bi res dodal še čisto posebej en SSD disk na katerem bi samo renderiral clipe.. (much faster)

Po drugi strani pa, če govorimo, da bo dobila le majhne vsote denarja...se pa spet ne splača metati za računalnik več kot 1000 €...

eric_cartman ::

pa seveda...brez grafičnih tablic pri obdelovanju fotografij skoraj ne gre... wacom v velikost A4 formata.. ali pa mogoče genius m712 ki je veliko cenejša..pa vseeno dobra..

samo predlog.. Vsaj jst ne morem brez tega..

imam Wacom Intuos5... supr zadeva... xD :D

amigo_no1 ::

Kaj priporočan nvidia za after effects:
http://www.nvidia.com/object/after-effe...

Op
Napiši katere programe se misli uporabljati.

Matek ::

Invictus je izjavil:

Kupiš iMaca in se ne zafrkavaš dalje.
Če kupiš iMaca zdajle, se na suho nategneš, ker dobiš skoraj leto in pol star hardver - tako procesor kot grafična sta vsaj eno generacijo zadaj za aktualnimi izdelki.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Janac ::

Intel Core i5 3570K (3,40Ghz, 6MB) BOX
MSI Z77A-G45
Corsair Vengeance LP Blue 16GB
Samsung SSD 830 256GB
Noctua NH-D14
PowerColor Radeon HD 7970 3GB V3
Revoltec Fan Controller
Corsair Enthusiast Series Modular TX750M
Corsair Carbide Series 300R Window
Xigmatek XLF-F1253 LED 120mm 20 dBA (4x)
Seagate Barracuda Green 2TB
Techsolo TCR-1630
SATA LG GH-24NS

1,526.90 €

Isotropic ::

macbook pro

Zgodovina sprememb…

eric_cartman ::

za maca samo plačaš.. kvaliteto dobiš šele ko vržeš par tisoč €...

Janac... Nevem zakaj silš s temi Radeoni.. Sej ne bo mela kompa za gaming..
nvidia podpira CUDA pa open GL.. ki ga Radeon ne.. in to je velka slabost..
sploh kar se tiče animacije...

za obdelovanje slik pa tut ne rabi HD 7970, ker itak ne pobere tok grafičnga spomina Photoshop...

pa vseen je bolš za render met i7 kot i5 ker ima so i7 so večinoma 4 jedrne vendar podpirajo hyperthreading, za razliko od i5... kar spet privede do hitrejšega renderiranja...

Sploh pa jst sm že tko al tko reku..jst bi mew za renderiranje raj 2 grafi na SLI... pa si zmagu...

Zgodovina sprememb…

matevzm2 ::

potepuhec je izjavil:

Hvala matevzm2 za zelo poucen link. A posebej graficne nimas? Ce sem te prav razumel ti hodi premali scratch SSD? Torej bi svoji konfiguraciji dodal se 1x 256 samsung 830?
Bom pa se malo pogledal teste za MB.


Jaz imam se staro GTX 460. Se mi ne zdi, da bi me ovirala zaenkrat. Za MB ne vem, ali so velike razlike.
Scratch imam na drugem 128G, kjer je pa trenutno okoli 10G prostega, kar pa Photoshop hitro poje. Sem ravno preverjal in je okoli 40G porabljenega s slikami, virtualkami in filmi. Tako da v principu, ce malce bolj redno cistis, bi moral biti 128G dovolj. Razmisljam, da bi sedaj dodal se en SSD in potem enega imel za scratch in skladisce. Najrajsi bi dodal se enega 256 (namesto 128) in bi bilo dovolj prostora tudi za obcasne virtualke. Mogoce najboljse povzeto tako: 128G je malce premalo za dokumente in scratch, ce mi imel dokumente na 2TB, bi slo. Idealno so res 3 SSDji, ampak tudi 2x in en 7200 disk bi moralo biti ok (pa en je lahko poceni/star 64G).
M4 vs 830 jaz ne vidim razlike, trenutno je cena v prid M4, ki za 256G na amazon.de pride malce cez 160E (vs 180 za 830 v Celovcu).

bluefish ::

eric_cartman je izjavil:

jst bi mew za renderiranje raj 2 grafi na SLI... pa si zmagu...
Odvisno od izbranega rendirnika.

Dromar ::

Za obdelavo fotk in videa je grafična kartica več ali manj nepotreben strošek.
Jaz in moja se denimo full ukvarjava s fotografiranjem in videom, pa to pomeni, da povprečno dnevno za to porabiva res po nekaj ur in ti lahko povem sledeče:
-Če govorimo o solidnih procesorjih, bo boljši procesor svojo moč pokazal v hitrejšem renderiranju in izvažanju, medtem ko med samo obdelavo razlike ne boš videl. Če torej čez dan snemaš in slikaš, daš zvečer vse na komp, urediš in daš izvažat, potem je brezveze zapravljat za neke full drage kompe
-Ram je druga stvar, 4gb je sicer trenutno zadosti, vendar več kot ga imaš, boljš je. Osebno ga imam recimo 12gb.
-Izmed vsega boš najbolj potreboval ogromne količine prostora. Tule en pravi, da je 128gb disk poln v parih mesecih. Meni je 128gb poln v dveh dneh. Če se konkretno ukvarjaš s fotografijo ti namreč kvalitetni rang "JPEG fine" ali kaj podobnega ne pride v poštev, zato fotke ne bodo velike več okrog 5mb po komadu ampak po 20 ali celo 30mb po komadu, v kolikor imaš kak crop senzor s full MP, kakršne imajo novi nikoni, videi pa itak...

Iz vsega tega sledeč bi ti dal 2 nasveta:
Če se bo ukvarjala s tem res res res full, naj vzame dober I7 proc, vsaj 8gb rama, en navadn notranji disk, večji od 1TB in še kakšna 2 zunanja za backupe. Midva imava denimo 2x 1.5TB zunanja diska od Teviona (zdaj se bolj splača Seagate na TTCju), v vsakem kompu 2TB in v obeh laptopih po 750gb placa, pa nekaj 32GB USB ključev.
Če se bo s tem ukvarjala polprofesionalno in se ji ne mudi z renderiranjem, torej če bo enkrat na dan rihtala filmčke ali videe, pa raje ne poslušaj preveč tega folka tu, ker ti bodo zato ker si napisal da je budget tudi preko 1500€ pač dali tako konfiguracijo, zraven ti bodo pa rekli, da če že maš, zakaj se nebi stegnil.
V tem drugem primeru vzami http://www.hofer.si/si/html/offers/58_3... , dokupi še 4 ali 8gb rama, ki je itak full poceni (Hofer nima gor nalepk, zato garancija ostane), 1 ali 2 komada http://www.ttc.si/156_Zunanji-diski-in-... in ti ostane še vsaj 800€, ki jih boš gotovo porabil na boljšem mestu (kupi si kak dober objektiv recimo). Verjemi, midva sva še pred dvemi ali tremi leti delala na navadnem HP laptopu in se je vse dalo naredit, samo izvažanje traja dlje. Tale AMD od Hoferja je nekje med i3ji in i5 po hitrosti in noben polprofesionalni fotograf/snemalec ne bo nikoli v prihodnjih treh letih rabil več kot to. Poleg tega imaš od Hoferja njihovo bombastično garancijo (crknil zunanji trdi disk, ker se je prevrnil, dobil novega v 8 dneh) in še kar precej dobro periferijo zraven. Pa še to, za monitor si vzami po možnosti Della, ker je enostavno v razmerju cena/kakovost najboljša stvar na svetu brez vsakršne konkurence. Osebno sicer ne razumem, zakaj 24" ni dovolj, ker se s tem ukvarjam vsak dan in me že na tej velikosti kdaj bolijo oči, ampak ok, vsakomur svoje.

levaky ::

Jaz imam trenutno nekega Phenom X4, 12GB rama in SSD za sistem + obični disk za podakte in lahko rečem, da ni ravno fino obdelovati 25MB RAW fajle... Sploh izdelava predogledne slike v lightroomu traja. Definitivno si bom omislil poseben SSD za slike, ki se trenutno obdelujejo, po obdelavi pa jih bom prestavil na ločen disk.

Kar se tiče backupa pa brez raida ne gre. Že večim se je naredilo, da so imeli podatke na zunanjem disku, ki ga je po nesreči prevrnil da je padel in adijo podatki. Rajši 200€ za HP microserver in notri 4 diske pa raid, da je čim manjša možnost kaj zgubit.

potepuhec ::

Hvala za vse predloge in mnenja. Verjetno je za zacetek tale racunalnik res overkill ampak ker bo moral drzati nekaj let, mislim da se bo visja zacetna cena povrnila v casu prebitem za njim. Nama je pa cas dejansko veliko vreden, ker imava oba redne sluzbe in nama prostega casa kronicno zmanjkuje. Naju pa oba nervira, ce stvari ne tecejo toliko gladko, kot bi pac lahko. Par 100€ je manj vredno kot pa zivci in cas, ki ga bi zgubljala po nepotrebnem za racunalnikom sploh na dolgi rok.
Torej s tem v mislih sva se nekako odlocila za tole konfiguracijo:

Ohisje: Fractal Design Define R4 Titanium Grey - 107€
CPU: Intel Core i7-3770, 4x 3.40GHz, boxed - 269€
SSD: 2x Samsung SSD 830 Series 256GB, 2.5", SATA 6Gb/s - 170€
HDD: Seagate Barracuda 7200.14 2000GB, SATA 6Gb/s - 90€
RAM: Corsair ValueSelect DIMM Kit 16GB PC3-10667U CL9-9-9-24 (DDR3-1333) - 64€
Napajalnik: Corsair Professional Series HX650 80PLUS Gold 650W ATX 2.3 - 115€
GPU: ASUS GTX660-DC2O-2GD5, GeForce GTX 660, 2GB GDDR5, 2x DVI, HDMI, DisplayPort - 227€ ce se bo pokazala potreba bo prisla se ena v SLI

Operacijski: Windows 7 Professional 64Bit, DSP/SB inkl. Service Pack 1 - 127€

MB: Gigabyte GA-Z77X-UD3H Z77 Sockel 1155 ATX DRR3 - 159€ - ta ima wifi....ali je to uporabno?
Ali
ASUS P8Z77-V Pro/Thunderbolt, Z77 (dual PC3-12800U DDR3) (90-MIBHS5-G0EAY0DZ) cca 220 €

Tu bi se samo prosil, ce lahko nekdo na hitro pogleda ce je Asus dejansko vreden skoraj 50% vec. Po testih sta obe tu tu nisem pa nasel testa, kjer bi jih primerjali drugo z drugo.
Navijala pa skoraj definitivno ne bova in ce obstaja kaksna MB, ki je enaka po specifikacijah in zanesljiva (brez navijaskega potenciala) in cenejsa bo pa tudi dobrodosla informacija.

Fotke pa tako ali tako se dodatno backupirava na drug racunalnik, zunanji disk in DVDje.... ampak to samo obdelane fotke in RAW originale le teh.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup gaming računalnika (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
528602 (3614) Gox89
»

gaming računalnik (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Kaj kupiti
21128667 (10372) Meizu
»

Mnenje o nakupu PC-ja za video montažo (1110€)

Oddelek: Kaj kupiti
201425 (959) Voluhar88
»

Nakup PC-ja za Adobe CS,3D modeling,AutoCAD

Oddelek: Kaj kupiti
131398 (1180) Loocas
»

Nov računalnik [Gaming, Video editiranje] (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Kaj kupiti
18627525 (25727) lololmaker

Več podobnih tem