» »

Ročna ura

Ročna ura

Temo vidijo: vsi
««
166 / 188
»»

Okapi ::

Evo, helikopterček (samara) prišel.

Leta 1988, ko so jo naredili, je bila moška, oziroma unisex, ampak danes se mi na roki zdi precej bolj kot ženska ura.;) ne samo zaradi oblike, tudi zaradi velikosti (36 mm). Ampak itak to ni ura, da bi jo redno nosil, temveč zbirateljski primerek.



Lepo ohranjena, kondenzator je bil menda na novo zamenjan, ura dela... Dobil z origianlno škatlo (ki je tudi zelo izvirno oblikovana) in papirji.

Okapi ::

Mimogrede moram pa omenit še Package Sender, domače podjetje, ki posreduje "poštne" storitve. Prvič sem ga uporabil pred nekaj meseci, ko sem eno uro poslal v Indijo.

Tole uro sedaj sem kupil v Grčiji. Prodajalec mi je ponudil dve možnosti, DHL za 73 evrov, ali običajno priporočeno pošto za 25 evrov. Sem pogledal, kakša je cena na Package Senderju in videl, da je iz Grčije 23 evrov (za paket do 2 kg), tako da sem prodajalcu predlagal, da jaz uredim in plačam pošiljanje.

Manjša slabost te firme je, da vnaprej ne veš, katerega prevoznika bodo uporabili - uporabljajo DHL, GLS in DPD. Načeloma izberejo najugodnejšega, ampak jim je pač treba zaupati.

Tako kot pri pošiljanju v Indijo je bil tudi sedaj izbran DHL. Včeraj je kurir prišel k prodajalcu po paket. Sledil je letalski transport Atene - Milano - Leipzig - Brnik in malo prej je bil paket pri meni.

Okapi ::

Sem pa ravnokar ugotovil, da je uro z enakim mehanizmom delala tudi Bulova, model
Accutron Spaceview 21.

Okapi ::

Pilotska ura je manjkala v zbirki. Nič več.;)

Okapi ::

Še od zadaj.

Darko! ::

Kristus, pa ja nisi vzel umetno starane ?? 8-O

Okapi ::

Zakaj je ne bi?

Darko! ::

Ker je njen izgled lažen.
Fake.

Sicer izgleda kot, da bi govorila zgodbo.
Ampak jo ne!

Razen te, da je bila pred enim mesecem čist lepa, normalna, nova pilotska ura, potem pa je postala delni invalid, ko jo je en zajeban Hans s težkim otroštvom ročno praskal, drgnil, polival s kislino, dajal v razne komore za hitro oksidacijo in z njo počel še ostale neverjetne grdobije.

Vse z namenom in vedoč, da se bo najdu idiot, ki jo kupi.
In to po ceni vključujoč torturo.

No, da si ti idiot, tega nisem rekel ;)
No sir !

Je pa to mal creapy.
Oziroma creepy and freaky simultaneously.

Okapi ::

Izgled bi bil lažen, če bi kdo rekel, da je stara 70+ let. Ampak tega nihče ne pravi.

Pač estetika nekje med shabby chic in steampunk (ali dieselpunk).

Ali kot replika muzejskega eksponata. A če narediš repliko, kot da je nova, je v redu, če jo narediš, da je videti kot stara, je pa kar naenkrat narobe?

Mimogrede, Longines ima najmanj en nov model, narejen po vzoru starega, pri katerem so številčnico naredili s "starostnimi pikami". Ampak je samo preprosto potiskana. V primerjavi s tem je mojster, ki daje končni videz uram pri Lacu, pravi umetnik. Pa ozbiraš lahko, koliko naj uro "postara".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

mikhaair ::

Okapi je izjavil:

Še od zadaj.


Graviranje teh številk je sodobnejše kot stoletje nazaj?

Okapi ::

Skoraj sigurno ne gravirajo ročno, kako so počeli včasih, pa ne vem, si pa predstavljam, da so verjetno kakšne šablone uporabljali. Mogoče so bili kar vtisnjeni?

Pri originalnih urah so bili ti podatki vgravirani na notranji strani pokrovčka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

fikus_ ::

Na takšnem se (je) dela(lo)

donvito ::

Včeraj crknila baterija, kam naj zdaj nesem zamenjat(Kranj), urarji pa ne delajo? Brez ure pa se počutim kot gol. :(

Furbo ::

Ne bit tko trd, pejd mal okol urarjev, tako kot vsi ostali so v lokalih, delajo 'stare stvari', potrkaš in ti zamenja. :)
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Okapi ::

Še prej pa poglej njihove spletne strani, poišči podatke za stik in se najavi. Vtipkaš v gugla urarstvo kranj in jih dobiš.

Lahko pa uro odpreš, pogledaš, katera baterija je notri, jo naročiš po spletu, in sam zamenjaš. Boš prihranil kakšnih 5-10 evrov.;)

donvito ::

Sem klical privat enega, se sploh ne oglasi, javi, povezava ni mogoča, klical tudi v Qlandia Kranj, se pa tudi nobeden ne oglasi.
Da bi pa sam menjal, sem pa neroden za take stvari in niti ne poskusim, bi podrl cel mehanizem ... :))

donvito ::

Zrihtal, priklical privatnika, prišel ven, zamenjal, plačal 5€ in to je to. :)

Darko! ::

A vidš, če b' mou solar al pa eco drajv, bi si pršparu pot in živce,pa še za en sikspek ta pocen lagerja bi ostal.
;)

valkoor ::

Ja tako

Ales ::

Darko! je izjavil:

A vidš, če b' mou solar al pa eco drajv, bi si pršparu pot in živce,pa še za en sikspek ta pocen lagerja bi ostal.
;)

Spring drive, spring drive!

Darko! ::

Ales je izjavil:

Darko! je izjavil:

A vidš, če b' mou solar al pa eco drajv, bi si pršparu pot in živce,pa še za en sikspek ta pocen lagerja bi ostal.
;)

Spring drive, spring drive!



Absolutno spring drajv!

Eeeh, no ja, kaj pol, če men, povprečnemu "siromaku" ne ostane za pir :)

Dej nehi, ne mormo it po poti lastnikov novih svetlečih pasatov, ki jim ne znese za cel tank natočit; al pa tistih rekorderjev, ki pripeljejo Audi Q7 na servis, pa jim majster reče: "Bremze bo treba zamenjat. Čist so na konc. Ne moreš se vozit s tem". Pa model odgovori: "Vem ja. Ampak nimam d'narja".
Enkrat sem tako skoraj crknil od priktritega smeha :))

Darko! ::

Ps:
ma ne, nisem zamenjal eco in spring drajv.
Sem imel bolj v mislih kaj piše na urah, ki jih poganja svetloba.
Zato sem zapisal v poševnem tisku :)

Ales ::

OK, imam eno vprašanje, in ker me daje od radovednosti, ga bom postavil tu, preden bom imel kasneje danes čas raziskat...

Ali je v praksi možno lepo spolirati neraven pleksi? Tak, ki je sestavljen iz treh vzporednih nivojev, med katerimi je oster rob? Prav ta rob me skrbi.

Primer (naključna ura s spleta):

Okapi ::

Na pamet bi rekel, da se da, z dovolj pazljivosti. Predvidevam, da se novega takšnega pleksija ne da več dobiti?

tomaz- ::

Si prepričan, da je pleksi?

Ales ::

Zdajle sem se spravil raziskovat. Gre za ženski Seiko 2205-0670, proizvajali so se od 1970 do 1980...

NOS steklo se kot kaže da dobiti, ravnokar sem našel enega na eBayu v IT (za več kot stane ura...). Skozi servisno mrežo pa ne vem, se bom pozanimal.

Hm, v bistvu res nisem siguren ali je matarial pleksi. Zdajle vidim da prav pri teh 2205 omenjajo safirno steklo...

Okapi ::

Boley ga morda tudi ima, vprašaj za ceno.
https://www.boley.de/en/case-parts/seik...

Okapi ::

Tudi tule je.
http://cgi.julesborel.com/cgi-bin/matcg...

Ampak dosti ceneje od 33 evrov, kolikor stane tisti na ebayu, ga verjetno ne boš dobil.

borisk ::

Okapi je izjavil:

Skoraj sigurno ne gravirajo ročno, kako so počeli včasih, pa ne vem, si pa predstavljam, da so verjetno kakšne šablone uporabljali. Mogoče so bili kar vtisnjeni?

Pri originalnih urah so bili ti podatki vgravirani na notranji strani pokrovčka.



tukaj je glavni napis "štancan" ona 4 mestna številka pa je ročno udarjena.

D3m ::

Prosim za nasvet.

Usnjeni pašček. Koliko časa zdrži oz. ali je bolje kovinski?
|HP EliteBook|R5 6650U|

Okapi ::

Koliko zdrži, je odvisno od kakovosti in načina rabe. Recimo od enega leta, če je kakovost slabša, nosiš pa ga 24/7, v dežju, ko se potiš..., do veliko let, če je dober, in ga nimaš ves čas na roki, ter ga tudi ustrezno neguješ s sredstvi za negovanje usnja.

Jaz imam za vsakodnevno rabo veliko raje kovinske zapestnice. Tudi različni drugi materiali (guma, kevlar, platno) so mi v glavnem bolj všeč od usnja. To je rezervirano bolj za "zakmašne" ure, ki jih dam samo občasno na roko.

Samo eno uro imam tako, ki jo bolj redno nosim in je na usnjenem pasu, in sicer Eterna Kon Tiki, ki jo imam na modrem "vodotesnem" pasu iz kože morskega psa. Nekako sodi k tej uri.;) In glede na njegovo stanje bi rekel, da več kot dve leti redne rabe ne bi zdržal. Pa je kar dobre kakovosti.


https://www.ebay.com/itm/Di-Modell-Genu...

D3m ::

Kovinska torej. Ok.
|HP EliteBook|R5 6650U|

perci ::

Divja barva.

Okapi ::

Na hitro narejena s telefonom, malo preveč na modro vleče.

fikus_ ::

Okapi, si že preštel, koliko ur imaš? :D Salj ne rabiš odgovarjat, samo "provociram". Sicer pa fajn tema, sem marsikaj novega izvedel. Zzaenkrat mi uspeva, da ostajam pod 10 ročnimi urami. :|

perci ::

Jaz bi jih pa rad imel ampak sem odgovoren :) in ostajam pri eni kvarčni.

Tale tema je tko kot striptiz....lepo zgleda ampak dotikat se pa ne smeš :).

Okapi ::

fikus_ je izjavil:

Okapi, si že preštel, koliko ur imaš?

Imam evidenčno tabelo, vse so lepo zabeležene;-)
117 jih je trenutno.

MisterM ::

Pri meni je napočil čas za prvo avtomatsko mehansko uro s kronografom. Spogledujem se s Tag Heuer F1 Calibre 16, konkretno CAZ2012 modelom s sivo številčnico. Ima kdo morda iskušnje s to uro oziroma movementom, ki naj bi bil ETA7750? Oziroma, morda kdo priporoča kak drug avtomatski kronograf v cenovnem razredu cca 2k evrov? Kolikor berem opise, TAG trenutno nima najboljšega slovesa, pri konkretnem modelu pa še največ kritik leti na pašček.

Darko! ::

Nek model je na znanem kanalu zapisal:

Tag Heuer.
Good enough for Senna.
Good enough for McQueen.
Good enough for me.


Pa je dobil odgovore ala:

- Just because somebody else owned something doesn't mean their coolness transfers to you.
- those where Heuers Not TAG heuer. get your facts straight

... vse do ...

- Tag heuer = swatch no differences in between
- the basic tag formula 1 quartz is one of my favorite watches
- Those who hate on tags probably wear a Chinese Seiko



Zajebi vse ;)

Vzemi ročno sestavljen Casio!
K motorju se bo fino podal.
Pa še lastnike poceni Hojerjev in Brejtlingov boš ujel na foro, da je tvoja dražja od njihove, ko se ti bodo smejali sprašujoč te, zraven katerega praška si to plastiko dobil.

Okapi ::

Leta 1988 sem kupoval prvo "resno" uro, v enem od duty-freejev sredi Ljubljane (ja, tudi to smo imeli včasih).

In je bil v igri TAGom F1, prve generacije (začeli so jih delati 1986). Edina ura znane švicarske znamke, ki mi je bila cenovno dosegljiva. S tem da mehanskih niti nisem gledal (tako da ne vem, koliko so stale), ker so bile takrat glavne, vsaj zame, elektronske s kazalci, saj so združevale natančnost digitalnih in preglednost analognih.

Ampak je bila res bolj podobna "svotčki", ker je bilo sicer kovinsko ohišje prevlečeno s pisano plastiko precej cenenega videza. Barvne kombinacije se ne spomnim, ampak čisto mogoče, da je bila točno takšna.



Potem sem raje vzel Seikota in ga imel na roki neprekinjeno dobrih 20 let. Pred TAGom je imel, poleg tega, da ni bil plastičen, še to prednost, da je imel LCD za datum / štoparico / drug časovni pas (to sem na potovanjih redno uporabljal), in še alarm je imel (ki sem ga takrat celo še slišal;) ). Ni bil "švicar", ampak v vseh drugih pogledih pa boljša ura.


Slika je z neta.

Ko zdaj gledam te "plastične" F1, rabljene na ebayu, se niso ravno lepo starale.;) Vprašanje, če bi enako dobro kot Seiko zdržala 20 let neprestane rabe.

Mimogrede, ta Seiko (model H601) je bil novejša različica modela H558, ki je danes znan kot Arnie, ker ga je v nekaj filmih, recimo Komandosu, nosil Schwarzenegger. Uro, ki je kasneje dobila vzdevek Arnie, so predstavili leta 1982 in je bila sploh prva analogno/digitalna potapljaška ura. Mehanizem v njej je bil praktično enak kot v "mojem" seikotu, imel pa je arnie tudi kapilarni globinomer.

hubber ::

bluefish je izjavil:

bluefish je izjavil:

Tudi jaz ne merim - od oka manj kot -10 s. Model je Luxury Powermatic.

Nosim dnevno. Me pa malo daje OCD zaradi dveh mini praskic na ohišju. Sicer sta res majhni in vidni le pod ustreznim kotom in svetlobo, a vseeno. Če imam kdaj preveč časa za razmišljanje, bi jo najraje kar prodal, kupil novo in jo hranil v škatli ;((
Malo sem brskal in našel, da so imeli lastniki Apple ur tudi težave z malimi praskami. Gre se namreč za 316L stainless steel: https://9to5mac.com/2015/04/26/apple-wa...

Menda zelo dobro učinkuje poliranje z uporabo https://www.amazon.com/gp/product/B0006...

...


Kaj podobnega oz. še bolj ustreznega pri nas (po možnosti na podlagi izkušenj)?


Tukaj je prikaz poliranja in brušenja:


bluefish ::

No saj, lotil se še nisem. Morda pride prav :)

Sem pa kupil tole:

...

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

Okapi ::

Zasvojenost ne popušča.;)

Včeraj poslano iz Varšave, danes UPSov kurir dostavil.

Že lep čas me je "mučila" replika Lindberghove navigacijske ure, iz Longinesove serije zgodovinskih ur. In ko sem na Chrono24 pred par dnevi videl eno lepo ohranjeno, "u pola cene", se nisem mogel več upirati.

Charles Lindbergh je zaslovel s prvim neprekinjenim poletom iz Amerike v Evropo (New York - Pariz), leta 1927. Par let kasneje si je zamislil uro, s pomočjo katero je bilo mogoče določati zemljepisno dolžino. Resnici na ljubo je to sicer mogoče početi s katerokoli uro, ampak je treba malo več miselne telovadbe oziroma brskanja po navigacijskih tabelah, da trenutni čas, se pravi položaj kazalcev, pretvorimo v kotne stopinje. Lindbergh si je zamislil vrtljiv obroček na uro, ki omogoča, da stopinje neposredno odčitamo.

Poleg tega ima ura še notranji disk, ki ga vrtimo s pomočjo krone (v prvem izvlečenem položaju) in ga lahko uporabimo bodisi pri navigaciji, ali namesto klasičnega "potapljaškega" obročka, za beleženje poteklega časa.

Lindberghova idejna skica, in ura, ki je na njeni osnovi nastala.



Uro je Longines začel prodajati leta 1931 in v njej je bil mehanizem, narejen za žepne ure (ker majhni mehanizmi zapestnih ur takrat še niso bili dovolj natančni). Zaradi tega je bila ura velika, s 47 cm premera. Replika je ohranila to velikost, in kot jo gledam na zapestju, sploh ni tako zelo ogromna, ali da bi rekel, da je prevelika.



Na zadnji strani ima ura pokrovček, ki se odpre kot pri žepnih urah, s pritiskom na gumb, ki je poleg krone. V uri je Longinesov avtomatski mehanizem L699.2, ki je v bistvu ETA (oziroma Valgranges) A07.111. Mehanizem so razvili leta 2004, na osnovi priljubljenega kronografskega mehanizma Valjoux 7750, ki so mu odstranili kronografski del (se pravi, del za "štopanje" časa). Je eden največjih avtomatskih mehanizmov, če ne kar največji. Razvili so ga prav za podobne velike ure, v katerih so sicer običajni majhni mehanizmi videti precej smešno.



Longines dela še nekaj drugih ur, oblikovanih po vzoru te "Lindberghove" ure, ampak ta je najbolj avtentična. Kupil sem jo od nekega poljskega trgovca z urami, za približno pol cene nove, je pa izvrstno ohranjena, z originalno škatlo in vsem, kar sodi zraven. Priložen je recimo poster z zemljevidom poleta in Lindberghovimi opombami.



In še kratek navigacijski tečaj oziroma navodila za rabo ure.;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

kajpavem ::

Pozdravljeni,

Kupuje se ura s spodnjega linka.

https://www.midowatches.com/en/baroncel...

Uro imamo možnost naročiti na naslov v ZDA, zanima pa me, ali je Jomashop varna izbira.
Gre lahko mogoče kaj narobe? Da recimo ne bi dobili popolnoma nove ure ali kaj podobnega (neveljavnost mednarodne garancije)?

Lepo prosim za vaš strokoven nasvet oz. predlog, preko katere spletne trgovine bi bilo varno kupiti uro.

Hvala!

RoccoC ::

Joma je legit.

Okapi ::

Samo garancija pa pri nas (najverjetneje) ne bo veljala. Tudi včasih dobiš razstavni primerek, ali takega, ki ga je nekdo vrnil. To je pri najcenejših trgovcih pač treba vzeti v zakup.

Če hočeš imeti pri nas veljavno garancijo, moraš kupiti uro pri pooblaščenem prodajalcu, kar Jomashop ni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

kajpavem ::

Hvala vama za odgovora.

@Okapi, kakšen nasvet morda, kje na spletu bi se lahko še pogledalo?

Okapi ::

Pogledaš lahko na Chrono24, veliko evropskih trgovcev tam prodaja. Vklopiš "filter" za EU, in pogledaš, kaj se dobi pri "nas". Recimo za ta Mido je najnižja cena 720 evrov, pri nekem italijanskem trgovcu. Ampak ni na zalogi, tako da moraš prej preverit, ali jo lahko dobavi. 729 evrov + 12 evrov poštnine je naslednja, pri nekem drugem italijanskem trgovcu, kjer je na zalogi.

Pred nakupom na Chrono24 se splača pogledati na spletno stran od trgovca, in tam vprašati za dodaten popust. Chrono24 mu namreč vzame provizijo, in če trgovec proda neposredno, si lahko privošči kakšen dodaten odstotek popusta.

https://www.corsovinci.com/collections/...

Pravzaprav se splača za popust vprašati čim več trgovcev, tudi tistih, pri katerih je oglaševana cena višja. Nikoli ne veš, kdo ti bo ponudil ugodnejšo ceno.

Kar se cen tiče - ko gledaš cene izven EU, moraš prišteti poštnino (35 us pri Jomashop), DDV + okoli 15 evrov carinskih stroškov. Pri Jomashopu je ura s poštnino 680 dolarjev, se pravi 570 evrov. Se pravi, z uvoznimi dajatvami bi prišla 710 evrov.

Jomashop sedaj ponuja tudi možnost, da vnaprej plačaš dajatve. Kar je celo malo bolj ugodno (in priročno, ker tebi ni treba pošiljati dokazil o ceni naši Carini), saj v tem primeru pride ura 821 USD, kar je 690 evrov.

V primerjavi z nakupom pri Italijanu prihraniš 50 evrov. Kar sicer ni malo, razlika je pa v garanciji.

Uradna garancija in nizka cena načeloma ne gresta skupaj. Švicarski proizvajalci ur, s Swatch Group na čelu (Mido je del te korporacije), si nočejo nižati cen in uradni prodajalci oziroma zastopniki ne smejo oglaševati nižjih cen od uradnih. Kvečjemu se lahko zasebno dogovoriš za popust, 10-15% ga v glavnem dobiš brez težav (za ure, kot je Mido), včasih tudi do 30%.

Nižje cene ponujajo tako imenovani "sivi" prodajalci, ki sicer prodajajo originalne ure, ampak nabavljene mimo uradnih kanalov (in včasih tudi brez origianle embalaže). Pri nekaterih dobiš zraven veljavno garancijsko kartico, potrjeno s strani pooblaščenega prodajalca, pri večini pa ne.

Tudi pri evropskih trgovcih, ki niso pooblaščeni prodjalci, v glavnem ne dobiš proizvajalčeve garancije. Ampak na srečo to v večini primerov ni problem, ker mora itak trgovec skrbeti za zakonsko določeno garancijo, kot ve in zna. Sicer tudi ameriški sivi trgovci to počno, ampak je problem pošiljanje ur izven EU (moraš prijavit začasni izvoz na carini, pa še poštnina je, čez palec, 2x dražja).

Kar se konkretno tega Midota tiče, ne vem, ali oni italijanski trgovec ponuja originalno garancijo, ali svojo trgovinsko.

Mimogrede, švicarski proizvajalci ur gredo celo tako daleč, da, kolikor se le da, omejujejo nabavo rezervnih delov, tako da je delo neodvisnih urarjev čedalje težje. Uradni servisi so pa "zlatarsko" dragi. Še sreča, da ima večina ur v cenovnem razredu do 5000 evrov serijske mehanizme, s standardnimi deli, ki jih je mogoče nabavit tudi prek drugih kanalov. Ampak to je že druga zgodba. ;)

Furbo ::

Pa ne pozabimo še to, da tisto leto ali dve garancije sploh nista pomembna, danes se nobena ura ne pokvari v tem času.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Okapi ::

To seveda ne drži. Je pa res, da je večina okvar oziroma problemov stvar prvih nekaj dni po nakupu. Jaz sem pri 20 urah, dražjih od 500 evrov, 2x uveljavljal garancijo. En Ball se je ustavljal, in sem ga poslal na popravilo, en kronograf Armand Nicolet je pa tudi imel neke težave, ampak tega sem pa kar vrnil, izkoristil 14 dni časa za vračilo.

Mimogrede, še zdaj od časa do časa pogledam, če je kje kakšen po ugodni ceni, ker mi je zelo všeč.;)

««
166 / 188
»»