» »

Ročna ura

Ročna ura

Temo vidijo: vsi
««
149 / 188
»»

evian ::

Omenjeni Citizen ima kaliber H466, ki ima deklarirano točnost +/-15 sekund na mesec. Če se bo sinhronizirala le enkrat na mesec bo zagotovo še bolj točna. Zame je dovolj, da je sinhronizirana 2x letno, ko se prestavlja ura.
V predalu (temi) kaže čas 180 dni, potem pa ga dve leti samo drži v sebi in začne ponovno kazati čas, ko jo obsveti svetloba. Dobra funkcija je tudi "večni" koledar - ve za dolžine mesecev in prestopna leta do 2100.

zmaugy ::

evian je izjavil:

Omenjeni Citizen ima kaliber H466, ki ima deklarirano točnost +/-15 sekund na mesec. Če se bo sinhronizirala le enkrat na mesec bo zagotovo še bolj točna. Zame je dovolj, da je sinhronizirana 2x letno, ko se prestavlja ura.
V predalu (temi) kaže čas 180 dni, potem pa ga dve leti samo drži v sebi in začne ponovno kazati čas, ko jo obsveti svetloba. Dobra funkcija je tudi "večni" koledar - ve za dolžine mesecev in prestopna leta do 2100.


Lepa in uporabna/praktična.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

bluefish ::

Zanimiv video prikaz delovanja mehanskih ur:

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

Darko! ::

Zelo dobra animacija.
V primerjavi z njo, spodnji video deluje kot iz praška.

Dokler pa se kdo ne potrudi, bo moral biti dovolj, da bo pojasnjena glavna razlika med delovanjem klasične mehanske ure in takšne s Seikovim hibridnim pogonom Spring Drajv:


Okapi ::

Preveč podrobnosti lahko koga tudi zmede, zato je koristno poznati bistvo, osnove delovanja (vsake) ure.

Osnovni so trije deli - oscilator, zalogovnik energije in prikazovalnik.
Oscilator skrbi za točnost ure, in je lahko nihalo, nemirka, kremenčev kristal, glasbene vilice, cezijev atom in še kaj.

Prikazovalnik kaže čas. To so lahko kazalci, mehanske številke, LCD, LED ...

Tako oscilator kot prikazovalnik za delovanje potrebujeta energijo. Ta je lahko shranjena v vuteži (pri stenskih urah z nihalom, recimo), vzmeti, bateriji...

Med oscilatorjem in zalogovnikom energije mora biti povezava, ki na eni strani skrbi, da oscilator dobi ravno prav energije, in da na drugi strani zalogovnik energijo enakomerno počasi sprošča. Brez te poveazve bi recimo utež kar padla dol, namesto da bi se počasi spuščala.

Ko energije v zalogovniku zmanjka, moramo uro naviti, zamenjati baterijo.

Poznamo pa tudi ure brez oscilatorja. Na utež ali vzmet bi recimo lahko pritrdili zavoro, da bi se energija počasi sproščala in prenašala na kazalce. Na ta način recimo delujejo peščene in vodne ure. Ozek prehod je "zavora", ki poskrbi, da se pesek ali voda počasi pretaka in tako kaže čas. Tudi recimo ura na svečo deluje po enakem principu. Energija je shranjena v vosku, "zavora" pa je stenj, ki počasi gori.

Problem je, ker brez takšnega ali drugačnega oscilatorja ure niso zelo natančne.

Glavni izum pri mehanskih urah je bila torej prav povezava med zalogovnikom energije in oscilatorjem. Pravimo ji zaskočni mehanizem (escapement po angleško).

Na temle videu ure z nihalom je lepo videti, kako deluje. Nihalo v eni legi sprosti zatič, ki zadržuje kolo zaskočnega mehanizma (in s tem spuščanje uteži). Utež se lahko malce spusti in pri tem zavrti kolo zaskočnega mehanizma, ki ob tem doda malo energije nihalu (ki bi se brez tega sčasoma ustavilo), na drugi strani pa za en korak premakne kolesca, povezana s kazalci. V drugi legi nihalo nato znova zaustavi zaskočni mehanizem.
ttps://

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

-ninja-91- ::

Vrhunski opis! :)

perci ::

Kolega ima neko Porsche design uro (svoj čas je vozil Porscheja in potem seveda moraš met ustrezajočo uro, haha) in ga zanima, kakšen navijalec naj nabavi.

Ura je sicer kar visokega ranga (8k), to pa ne pomeni, da mora biti tudi navijalec drag :).

Prosim za nasvet.

Okapi ::

Poceni kitajski navijalniki so loterija, ker čez čas bodisi motorček crkne ali se povarijo plastična zobata kolesca prenosa.

Jaz imam tri navijalnike s skupno 7 navijalnimi mesti, od katerih po petih letih samo še eno dobro dela. Se jih že nekaj časa spravljam popravit (na netu dobiš nove, naj bi bili boljši, motorčke in prenose). Do takrat pa delujejo kot lepe škatle za shranjenvanje ur;)

Problem je, ker je tudi marsikateri dražji navijalnik samo cenen navijalnik v malo lepši škatli.

Dodaten problem je, ker preverjeno dobri navijalniki stanejo 10x več. Pa je potem verjetno bolje vsakih nekaj let kupit novega poceni.

Imam pa ob priliki namen nabavit profi "urarski" navijalnik - sicer tudi v obliki poceni kitajske kopije.

perci ::

Kaj pa to pomeni 10x več?
Kakšen bi recimo bil preverjen?

Okapi ::

Preverjeno dobri so Wolf. Najcenejši enojni je 270 evrov.
https://www.wolf1834.com/cub-winder-wit...



Kitajski za desetino cene.


https://www.ebay.com/itm/Automatic-Watc...

perci ::

Thk you!!!

boolsheat ::

Defakto praznuje 10 let in imajo nekatere modele v lepi akciji:
https://www.defakto-watches.com/10-year...

belo mleko ::

Pred dvema tednoma sem dobil z Japonske Seiko SARB033. Dolgo sem ga imel nagledanega, zdaj ga imam in mi ni žal.
Me pa zanima kako psihično shajate s praskami na uri? Na starejših jih imam kar nekaj in vedno ko jih opazim me zvije in sem 5 minut v depresiji.
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

Okapi ::

Mene ne motijo niti najmanj. So znak, da uro dejansko uporabljaš, ne samo gledaš v predalu.

Ganon ::

Kako je s popravilom prask na uri, ki ima zaratsu poliranje? Komu zaupati takšno uro?

belo mleko ::

Poliranje je enostavneje od brušenja. Prvo lahko s posebnimi krpami spoliraš, drugega pa se jaz nebi dotikal. Pri brušenju moraš replicirati zrnatost in smer brušenja kar pa je zelo težko.
https://il9.picdn.net/shutterstock/videos/6059618/thumb/8.jpg

Darko! ::

belo mleko je izjavil:

Pred dvema tednoma sem dobil z Japonske Seiko SARB033. Dolgo sem ga imel nagledanega, zdaj ga imam in mi ni žal.
Me pa zanima kako psihično shajate s praskami na uri? Na starejših jih imam kar nekaj in vedno ko jih opazim me zvije in sem 5 minut v depresiji.



Čestitke za Baby Grand Seiko.

Normalno, do so opraskane. Živele so s tabo. Saj si tudi sam "opraskan".
Zakaj bi se sekiral.

Ko naslednjič vržeš pogled na stare opraskane ure, si zavrti Shakiro.




It's inevitable!

Okapi ::

Je pa res, da določenim uram praske bolj pašejo kot drugim.
Zguljene kavbojke so videti v redu, zguljen smoking pa malo manj;)

Kot zanimivost, Leica je naredila "zdelano" različico enega od svojih fotoaparatov. Pri kateri dodatno plačaš, da je fotoaparat videti, kot bi ga zares že dolgo časa uporabljal.



Tudi nekaj takih ur delajo. Recimo Laco svoje replike nemških pilotskih ur, kjer lahko izbiraš med tremi stopnjami "zdelanosti".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Darko! ::

:))

Svašta.
A dej nehi, no.
Kaj vse se lahko proda idiotom.

Moraš bit pa res al totalno počen al pa nevem, ultimativni hipster, da dodatno plačaš za uro, na kateri se mojster trudi jo zarjavet in popraskat pol luminove iz markerjev in kazalcev.

profii ::

Kje regulirate vaše ure?
Kakšno priporočilo za koga v Ljubljani? Lahko je tudi ljubiteljski urar.
Sicer gre za preprost SII NH35, kateri zamuja cca minuto na dan, kar je dovolj da me moti :)

Dri3r ::

Minuta na dan je izven tolerance. Pa je vedno -60s/dan ali so odstopanja različna? Najdi kakšnega urarja, strošek nebo velik. Nov NH35 stane okoli 30€.
dri3r

profii ::

Dri3r je izjavil:

Minuta na dan je izven tolerance. Pa je vedno -60s/dan ali so odstopanja različna? Najdi kakšnega urarja, strošek nebo velik. Nov NH35 stane okoli 30€.


Ne beležim odstopanja. Bom pa to naredil (od danes naprej). Mehanizma nebi še menjal, raje prej reguliral.

Ales ::

Koliko je star mehanizem? Pri takem odstopanju bi ga bilo dobro dati na timegrapher, da se vidi, kaj se dogaja z njim. Zna biti, da rabi kaj več kot le osnovno regulacijo, ni pa nujno.

profii ::

Ales je izjavil:

Koliko je star mehanizem? Pri takem odstopanju bi ga bilo dobro dati na timegrapher, da se vidi, kaj se dogaja z njim. Zna biti, da rabi kaj več kot le osnovno regulacijo, ni pa nujno.


Manj kot pol leta. Ravno zato iščem kakšno priporočilo urarja ali navdušenca z timegrapherjem, da pogleda kaj pa kako za naprej. V bistvu je to ura s katero sem se sam malo igral in ji 2x zamenjal številčnico in pa kazalce. Modan SKX. Bolj za šolo in igranje, kakor za resno uporabo, vendar jo veliko nosim zadnje čase. :)

Dri3r ::

Kupi si timegrapher glede na to da si navdušenec, ker ti zna priti še kako prav. Ko jaz kupim novo uro gre najprej na timegrapher in če bi bilo karkoli izven tovarniških specifikacij bi jo gladko vrnil nazaj in zahteval drugo..na AE jih dobiš za okoli 100€. Sama regulacija modernih mehanizmov, kjer lahko prek vzvoda nastavljaš beat error ni preveč komplicirana(pri starejših moraš premikati vzmet nemirke na osi), edino kar moraš paziti je da uro nastavljaš pri 80% rezerve navitja in da upoštevaš različne položaje (dial up/down, crown up/down,..).
Za prvo silo si lahko pomagaš tudi z kakšnim telefonskim appom (clock tuner, tickoprint,..) in jo spraviš znotraj +-10spd.
dri3r

Okapi ::

profii je izjavil:

V bistvu je to ura s katero sem se sam malo igral in ji 2x zamenjal številčnico in pa kazalce. Modan SKX. Bolj za šolo in igranje, kakor za resno uporabo, vendar jo veliko nosim zadnje čase. :)


Potem se pa še malo igraj in jo sam reguliraj. Odpreti jo znaš, in sedaj moraš samo regulator malce potisniti v +. Najbolje je uporabit orodje za menjavo zapestnic, viličasti del, da ne zdrsne, ko premikaš vzvod.



Na dve stvari moraš pazit. Ena je, da ti orodje ne zdrsne in dregne vzmet nemirke, ki je tik pod sistemom za regulacijo. Ta vzmet je zelo občutljiva in če jo deformiraš, bo treba kupit nov mehanizem. Sicer je zamenjava nemirke razmeroma preprosta, ampak vseeno nekaj, kar ni več "igranje", in bi bil strošek višji od menjave mehanizma.

Druga stvar, na katero moraš pazit, je to, da premakneš pravi vzvod. Ker z enim premikaš regulator, z onim zraven pa "beat rate" ure. Če tega pomotoma premakneš, brez timegrapherja ne boš več mogel vzpostavit prvotnega stanja.



Dobro poglej mehanizem in boš hitro videl, kateri vzvod premika regulator. Na onega drugega je pripet konec vzmeti nemirke, tega se ne dotikaj.

Regulator premakni čisto malo. Toliko, kot najmanj lahko. Potem daj uro na roko, počakaj dan ali dva, da vidiš, kaj si naredil, in bodisi premakni še malo v +, če še vedno zaostaja, ali pa v -, če si prvič preveč premaknil in sedaj prehiteva.

V praksi je treba vajo ponoviti 3-4x in to je to.;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

profii ::

Najlepša ti hvala Okapi, dolžen sem ti vsaj pivo ali 2.
Tudi sam sem razmišljal o timegrapherju, vendar si nisem znal predstavljati tako visoke dodane vrednosti za regulacijo samo ene ure. Če vštejem regulacijo vseh ur v zbirki (plus novo znanje), potem pa že vidim smisel.
Regulacija brez timegrapherja, samo na aplikacijo na telefonu se mi zdi nekoliko zamudna, vendar izvedljiva.

V naslednjih dneh bom izmeril prvo odstopanje z telefonom. (watchcheck app)
Imel sem tudi tisto aplikacijo ki koristi telefonov mikrofon za timegrapher, samo se mi ni zdela dovolj natančna za karkoli koristnega.

Okapi ::

profii je izjavil:

Regulacija brez timegrapherja, samo na aplikacijo na telefonu se mi zdi nekoliko zamudna, vendar izvedljiva.
Glede na to, da si že menjal kazalce in številčnico, ne bi smel imeti problemov. Odpreš uro, dregneš regulator, zapreš. Par minut dela. Potem pa pač uro nosiš in vidiš, kaj si naredil. Če par dni znova odpreš, dregneš, zapreš.

Če zanemarimo možnost, da se ti roka zatrese in dregneš vzmet, je edina možna neprijetnost, da boš morda regulator premaknil preveč in bo namesto minute na dan v minus ura prehiteval za tri minute na dan.

Snohman ::

Je kdo že naročal s strani Gnomon watches:
https://www.gnomonwatches.com/

So zanesljivi? Imajo Seikote res ''japonske'' ali samo piše? Da niso celo ponaredki?

Hvala.

Dri3r ::

Zgleda legit. Cene so pa kar navite, glede na to da gre (verjetno) za "grey market" prodajalca.
dri3r

uporabnik832 ::

Razmišljam, da bi preko ebay-a naročil uro: Casio Wave Ceptor Wva-M630D-1A4Jf
https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R...
https://www.amazon.com/CASIO-WAVE-CEPTO...

Naj bi bila radijsko vodena in solarna.

Pošilja se iz Japonske in je cena čez 100 evrov, ali se zaračuna tudi kakšne dodatne carinske dajatve?

Verjetno bi šel na ta model tudi kakšen drug pašček gor?

Darko! ::

Preden naročaš izven EU poglej za identične/podobne modele znotraj.
Predvsem amazon (de. uk. it. es .fr)

Recimo z gumastim paščkom:
https://www.amazon.co.uk/Casio-Wave-Cep...


Identično (skoraj, no :) kot si želel, imaš pa na isti strani spodaj pod "Customers who viewed this item also viewed" ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Darko! ()

Okapi ::

uporabnik832 je izjavil:

Pošilja se iz Japonske in je cena čez 100 evrov, ali se zaračuna tudi kakšne dodatne carinske dajatve?
Plačaš 22% DDV (na ceno ure + poštnino), in okoli 10 evrov stroškov carinjenja.

uporabnik832 ::

Hvala. Zaenkrat se jo še da naročiti preko amazon.com, skupaj s pošiljanjem pride za cca. 100 evrov.
Mogoče bi se dalo iz slike razbrati, ali bi šel na ta model tudi kakšen drug neoriginalen pašček.

Iz Japonske pa zaradi dodatnih stroškov verjetno ne bom naročal.

Okapi ::

Lahko daš drug pašček, samo se ne bo tako dobro prilegal ohišju.

uporabnik832 ::

Super, hvala za nasvet.

profii ::

Okapi (in ostali), par dni meritev za mano, -40s/dan, sedaj pa se lotim nastavljanja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: profii ()

Ales ::

Preizkusi TG Timegrapher če imaš računalnik in mikrofon. Deluje zelo dobro s čisto navadnimi mikrofoni, ni potreben piezo.

Povrh vsega da ven informacije, ki jih na osnovnih timegrapherjih ne dobiš.

Tole sem zdaj na hitro škljocnil, Grand Seiko 6145-8000:



Sicer po rezultatu vidim, da signal mikrofona ni ravno idealen, četudi TG kaže 4/4, a za hitro meritev z mikrofonom od laptopa (!) sploh ni slabo.

Brez timegrapherja se boš namatral in znaš čisto brez težav točnost ure še poslabšati. V vsakem primeru, če si kar vidno premaknil regulator, zna biti že preveč... tako da začni zelo, zelo nežno, samo toliko, da začutiš, da se je regulator premaknil...

Kar se tiče timegrapherja:

- navij uro do konca
- počakaj par minut preden začneš meriti
- ko preideš iz enega položaja v drugi, počakaj, naj mine kake pol minute, minuto, da se ura umiri v novem položaju.

Za Seiko 7s26 nastavi lift angle na 52 stopinj.

Zmeri vseh šest položajev, da vidiš pri čem si, preden se lotiš umerjanja. Če želiš še dodatne informacije o stanju mehanizma, pusti uro stati 24 brez dodatnega navijanja in ponovi meritve v vseh šestih položajih.

Preberi si recimo Witschi Training Course PDF, ki ti bo marsikaj razložil glede meritev.

Srečno! :)

profii ::

Najlepša hvala Aleš!

Sam sem si sicer pomagal s telefonom in aplikacijo Clock Tuner, pred nastavitvijo je kazal nekje okrog -41s/d (10 sekund gor dol). Po nastavitvi nekje +10s/d in pa občasno pade na 0s/d. Prvo počakam dan ali dva, potem pa naprej.
Lift nagle je isti za 4r35? oz. NH35?

Meritev po nastavitvi:

Ales ::

Ta meritev je samo v enem položaju? Izmeriti jo moraš v vseh šestih, potem pa, odvisno od tvojih navad pri nošenju, bo povprečje teh rezultatov... No, pravzaprav pa je teh +10 čisto ok, zna biti da bo povprečje čisto ok. EDIT: zdajle še enkrat gledam screenshot in če si prav interpretiram, je meritev bolj pri +6s , kar je super.

Mislim, da je lift angle oz. odpiralni kot v celi družini 7s26 52 ali 53 stopinj, tako da ne boš zgrešil kaj dosti. Za 7s27C, ki bi moral biti originalno v tvojem SKX, je 52 stopinj, za 4r35A 52 stopinj, za 4r35B 53 stopinj, za NH35A 53 stopinj. Zdaj se spomnim, da si rekel, da imaš slednjega, torej je pri tvojem 53 stopinj...

Sicer pa ti niti ni tako važno, če ne meriš amplitude. Vpliva le na pravilni izračun le te, ob napačno vnesenem kotu, pride rezultat previsok ali prenizek, sicer pa ne vpliva na rezultate. Pri napaki ene stopinje tudi ne bi bilo velikega odstopanja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ales ()

Okapi ::

V bistvu je najbolje, da uro par dni nosi, in bo videl, pri čem je. Povprečja ne moreš kar izračunati, tako da je za takšno osnovno regulacijo v bistvu precej nepotrebno merit v vseh položajih.

Ko enkrat prideš pod 10 sek/dan, se pri teh mehanizmih tudi nima kakšnega posebnega smisla trudit z regulacijo še naprej.

profii ::

Tole merjenje z telefonom je zelo tako tako v več položajih. Mikrofon na telefonu pobere vse od tiktakanja stenske ure, dihanja, ropota na stopnišču, leptopa na mizi...tako da je malce težje dobiti dobre meritve. In pa v nekaterih pozcijiah niti ne zazna beata ure, očitno je takrat mikrofon preveč oddaljen. Sicer pa ga ne smem držati v roki, ker potem meri mene. Tako da je tole merjeno dial up in pa ura položena na spodnji del telefona, tik ob mikrofonu.

Se javim po nekaj dneh nošenja. Trenutno, po 8 urah od nastavitve sem na +20s/day in ura je bila pol časa na roki, pol časa na mizi.

Hvala vama Aleš in Okapi!

Ps.: je pa res občutljivo nastavljanje, si nisem mislil da je tako :)
Bom pa definitivno naredil ali DIY mikrofon + računalnik ali pa bom kupol timegrapher.

Bojan xxxx ::

Lep pozdrav vsem skupaj, ne vem kje drugje bi vprašal, zato postam tukaj.
Gre za uvoz ure iz Jomashop, ZDA, imam pa (potencialni) problem s carinsko pošto.
Konec decembra 2019 sem v Jomashopu naročil uro za otroka, Orient Flieger, quartz, vsega skupaj cca 90€. Jomashop je zadevo poslal preko DHL eCommerce: https://www.logistics.dhl/sl-en/home/tr...
Tu lahko vidim, da gre za paket, ki tehta 2,6451 lbs (=1,1997 kg). Danes dobim od pošte pisno obvestilo, da me tam čaka paket (z isto interno tracking številko), ki tehta 0,885 kg (=1951,091 lbs).
Paket je med potjo očitno "shujšal" za 0,3147 kg. Ta razlika se mi zdi velika in zdi se mi, da bi znala nekako ustrezat skupni teži ure+škatlje. Hmmmm.
Poleg tega, Pošta slovenije navaja, da gre za paket neznanega pošiljatelja s Kitajske - DHL-ovi podatki jasno govorijo, da je bila zadeva poslana iz NY, ZDA.
Dvakrat sem že klical na helpdesk Pošt Slovenije - pa mi ne znajo pomagat, ker tega paketa kao nimajo zabeleženega v sistemu, oziroma so neke težave...
Meni to vse skupaj malo smrdi. Podatke, DHL & Posta Slovenije, sem poslal Jomashopu, naj preverijo zadevo.
Ima morda kdo kakšne koristne napotke, podobne izkušnje?

Okapi ::

In zakaj ne greš na pošto po paket?

Bojan xxxx ::

Hvala za odgovor.
Pod prvo, tega še ne morem naredit, ker zaenkrat Pošti neuspešno dostavljam dokumente o nakupu/plačilu. Paketa nimajo v sistemu, zato sem po dogovoru z njihovim helpdeskom poslal po mailu. Obnašajo se, kot da zadeve niso dobili in so mi poslali pisno, naj jim dostavim - preko web obrazca uvoz/izvoz, ki pa paketa ne zazna.
Danes sem jim ponovno poslal mail, tokrat na reklamacije (spet po dogovoru z njihovim helpdeskom).
Imam sicer možnost, da plačam 10 ali 15 evrov in grem paket pogledat preden plačam carino. In to je ena od stvari, ki me zanima - kako to izgleda. A mi od daleč pokažejo nek polepljen paket, a ga pred mano odprejo. Če slednje, kako bom (v skrajnem primeru) dokazoval, da sem dobil prazno škatljo z neko brezvezno pol kile težko brošuro, npr.

Tac20 ::

Pozna kdo kaksno legitimno trgovino kjer bi lahko nabavil Seiko Sbdc061?

Gre za tak model:

https://twobrokewatchsnobs.com/seiko-sb...

Ce bi se le dalo, seveda EU. Pogojno tudi model Sbdc063

Tnx!

Okapi ::

Seiyajapan.com

Tac20 ::

Okapi: hvala.

Kako je z uvozom, ali se da kaj narediti okoli carine in davka?

Ganon ::

Tac20 je izjavil:

Kako je z uvozom, ali se da kaj narediti okoli carine in davka?


Nič. 4,5% carina in 22% DDV.

Darko! ::

Tac20 je izjavil:

Pozna kdo kaksno legitimno trgovino kjer bi lahko nabavil Seiko Sbdc061?

Gre za tak model:

https://twobrokewatchsnobs.com/seiko-sb...

Ce bi se le dalo, seveda EU. Pogojno tudi model Sbdc063

Tnx!



Če se ne motim, je nek uporabnik ST naročil Casio Oceanus iz Sakura Watches.
Tam imajo tudi omenjenega Seikota:

https://www.sakurawatches.com/seiko-pro...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Darko! ()
««
149 / 188
»»